Domov Periférie Recenzia: Logitech K780 Wireless Multi-Device

Recenzia: Logitech K780 Wireless Multi-Device

Zdielať

Dnes už bežne používame niekoľko „počítačov“ súčasne. Úmyselne je slovíčko „počítač“ v úvodzovkách, pretože sa za ním skrývajú klasické PC, notebooky, tablety, mobily, smart televízory a ďalšie a ďalšie zariadenia, ktoré majú svoj procesor a dá sa k nim pripojiť klávesnica.

logitech-k780-wireless-multi-device-01

Nastal čas trochu si upratať na stole. Ak máte jednu klávesnicu pre PC, jednu pre tablet a ďalšiu pre telefón, nie je to nič príjemné. Rovnako tak nie je príjemné ani neustále párovanie jednej klávesnice k rôznym zariadeniami len pre ten vyšší komfort, ktorý pri písaní chceme. Logitech tento problém vyriešil veľmi šalamúnsky – vytvoril jednu klávesnicu pre tri rôzne zariadenia.

logitech-k780-wireless-multi-device-02

Presnejšie, jednu klávesnicu pre tri súčasne pripojené zariadenia, medzi ktorými sa dá prepínať bez spárovania jednoduchou voľnou pomocou tlačítok 1, 2 a 3. Prvý takýto model mal označenie Logitech K810 a šlo o veľmi vydarenú podsvietenú klávesnicu v kompaktnom prevedení a s pevným kovovým telom. Klávesnica je dobíjateľná a dobre prenosná, ale trochu drahšia a s Bluetooth pripojením, ktoré obmedzovalo jej použitie.

logitech-k780-wireless-multi-device-03

Logitech tento model trochu inovoval vo verzii K480, čo bola opäť trikrát Bluetooth klávesnica, no s drážkou pre tablet do uhlopriečky až 13“. Tento model bol rozhodne zaujímavým riešením, avšak klávesnica už nebola príliš vhodná na prenášanie. Na to, aby drážka udržala stabilne aj väčší tablet bolo potrebné pridať trochu na hmotnosti a tak inak plastová klávesnica dostala ako výstuž a závažie oceľovú platňu.

logitech-k780-wireless-multi-device-04

Aby Logitech uspokojil hlad používateľov po lacnejšej multi-device klávesnici, prišli s kompaktným modelom K380, ktorý za rozumnú cenu prináša výhody easy-switch technológie a v kompaktnom plastovom prevedení opäť bez numerického bloku ponúka jednu trikrát Bluetooth klávesnicu. Dá sa dobre prenášať, bez problémov ju spárujete s každým OS, ktorý podporuje Bluetooth klávesnicu.

logitech-k780-wireless-multi-device-05

Teda vrátane iOS, Windows, Chrome OS, Android, Linux, je napájaná klasickými ceruzkovými batériami a aj keď je „plastová“, vydrží aj trochu menej šetrné zaobchádzanie. Stále však niečo chýbalo a to „niečo“ prišlo v plne vybavenej multi-device klávesnici Logitech K780, ktorú sme v našej redakcii podrobili komplexným testom.

logitech-k780-wireless-multi-device-06

Balenie klávesnice má pre Logitech typickú zelenú farbu. Papierová krabica okrem samotnej klávesnice ukrýva len stručný návod a klasické bezpečnostné informácie. Vo vnútri sú dve AAA batérie a ukrytý je tu i malý Unifying prijímač, ktorý z nej robí to „niečo viac“. Klávesnica je určená pre počítate, telefóny, tablety, pričom si dobre rozumie so všetkými operačnými systémami.

logitech-k780-wireless-multi-device-07

K mobilným zariadeniam sa ľahko pripojí pomocou Bluetooth, ale nie každé PC je vybavené týmto rozhraním a nie vždy je teda tým ideálnym rozhraním pre vzájomnú komunikáciu s perifériami. Možnosť pripojiť klávesnicu cez bezdrôtovú Unifiyng technológiu a súčasne aj cez Bluetooth robí sama o sebe z tejto klávesnice výnimočný kúsok.

logitech-k780-wireless-multi-device-08

Klávesnica má samozrejme technológiu Easy-Switch, takže je možné pripojiť ju k trom rôznym zariadeniam naraz, resp. vždy k jednému a prepínať medzi nimi jediným stlačením tlačidla. Kombinovať sa to dá ľubovoľne – môžete ju pripojiť k trom Bluetooth zariadeniami, k jednému Unifiyng a dvom Bluetooth alebo keď si zadovážite ďalšie USB prijímače tak aj na dva alebo tri Unifiyng prijímače.

logitech-k780-wireless-multi-device-09

K780 má plnú veľkosť a aj integrovaný numerický blok. Tvar kláves však až tak typický nie je – jednotlivé tlačidlá majú okrúhly tvar, takže pripomínajú viac starší písací stroj, než počítačovú klávesnicu. Je to však len dizajnový prvok, ktorý nemá vplyv na funkčnosť. Ostatne podobný tvar mali aj staršie modely, na ktoré sme si zaspomínali v úvode.

logitech-k780-wireless-multi-device-03

Písanie na klávesnici je veľmi príjemné. Klávesy majú nízky zdvih, reagujú veľmi presne a rýchlo, nekladú zbytočný odpor a neunavujú prsty. Na kruhový tvar kláves sme si chvíľu museli zvykať, pretože hmatová odozva je predsa len jemne odlišná od klasických hranatých kláves (prsty občas registrovali hranu tlačítok, resp. viac prázdneho miesta okolo kláves, než je bežné u hranatých tlačítok).

logitech-k780-wireless-multi-device-08

Po krátkom čase sme si na to zvykli a prišlo nám to dokonca lepšie, pretože sa tak lepšie učí človeku písať „naslepo“ a triafať presne jednotlivé klávesy. Naučíte sa skrátka mieriť presnejšie na stred tlačidiel. Podobne ako pri modeli K480 je aj u K780 šikovná drážka, do ktorej sa dá postaviť tablet alebo telefón. Do stojana vložíte zariadenie s hrúbkou do 11,3 mm.

logitech-k780-wireless-multi-device-10

Získate tak pri práci, či zábave stojan pre „druhú obrazovku“ a možnosť prepínať medzi troma zariadeniami využijete naplno. Pochopiteľne sa to muselo odraziť na vyššej hmotnosti klávesnice, pretože inak by ju tablet mohol prevážiť a prepadnúť. Pre zachovanie stability je hmotnosť modelu 875 gramov, čiže to nie je nič na prenášanie.

logitech-k780-wireless-multi-device-11

Na prenášanie to skrátka nie je a od klávesnice s 97 klávesmi sa mobilita ani očakávať nedá. Horný rad PC klávesnice zvyčajne obsahuje funkčné klávesy F1-F12. Tu je to trochu inak. Na kraji je tradičný ESCape, ale vedľa sú tri biele tlačidlá, ktorými je možné klávesnicu prepínať medzi spárovanými zariadeniami.

logitech-k780-wireless-multi-device-12

Krátke stlačenie prepne klávesnicu pre príslušné zariadenie a dlhé zapne vyhľadávanie Bluetooth, resp. režim párovania. Všetko signalizuje malá dióda v každej z týchto troch kláves. Ďalej nasledujú rôzne multimediálne funkcie a špeciálne tlačidlá pre vyvolávanie menu, alebo aplikácií.

logitech-k780-wireless-multi-device-01

Tradičné F1 až F12 sa aktivujú až po stlačení klávesy FN, ktorá sa nachádza medzi CTRL a START vľavo dole. Ak preferujete opačnú kombináciu, čiže ak z nejakého dôvodu využívate často F-klávesy, môžete si to prepnúť v aplikácii Logitech Options, ktorá nahrádza známu aplikáciu SetPoint.

logitech-k780-wireless-multi-device-02

Tu sa dajú nastaviť pre určité klávesy špecifické akcie, alebo prednastaviť aplikácie, ktoré sa môžu spúšťať stlačením niektorej z funkčných kláves (napr. multimediálny prehrávač). Za zmienku stojí ešte veľký enter, ktorý bez problémov po hmate trafíte. Vyhovujúca je aj veľkosť zvyšných kľúčových kláves ako medzerníku, shiftu a podobne.

logitech-k780-wireless-multi-device-04

O trochu menšie sú smerové šípky umiestnené pod pravým SHIFTom, ale je to len vec zvyku. K780 nie je určená na hranie hier, no menej náročným sviatočným hráčom by mohla poslúžiť dobre aj na tento účel, hoci je bezdrôtová, „kancelárska“ a membránová. Klávesnica má zopár kláves, ktoré majú dva popisky – jeden biely a jeden sivou farbou – napr. START / ALT alebo ALT / CMD.

logitech-k780-wireless-multi-device-09

To je z dôvodu použitia s rôznymi OS, ktoré majú iné rozloženie kláves ako napr. Windows a Mac OS X alebo Android. Výrobca udáva výdrž batérií až 24 mesiacov. S ohľadom na naše dlhoročné skúsenosti tomuto údaju veríme. Ušetriť trocha energie sa dá aj malým posuvným tlačidlom na pravej hrane, ktoré klávesnicu úplne vypína.

logitech-k780-wireless-multi-device-13

Logitech K780 Wireless Multi-Device je skvelá klávesnica. Komfortná pri písaní, s príjemným dizajnom, dobrým rozložením a výnimočnou konektivitou. Samozrejme stojan pre mobilné zariadenia je veľký bonus, rovnako ako možnosť ovládať ňou až tri zariadenia naraz, nezávisle na ich OS.

logitech-k780-wireless-multi-device-14

Ako to však býva za dobré veci sa platí a tak je jediným vážnejším mínusom tejto klávesnice jej pravdepodobne jej cena atakujúca 100 eur. Je to pomerne dosť, no treba zvážiť všetky jej výhody. Za jednu cenu získavate defacto klávesnicu pre tri zariadenia aj so stojanom pre telefón/tablet, čiže tá cena je akceptovateľná.

logitech-k780-wireless-multi-device-15

A samozrejme ak si pár mesiacov ešte počkáte, kúpite ju výrazne lacnejšie. Tým je Logitech známy – po istom čase sa ich produkty dajú v našich obchodoch kúpiť s veľkými zľavami (napr. Alza často predáva Logitech produkty s aj o 30-40% nižšou cenou, ako je odporúčaná cena na Logitech.com).

logitech-k780-wireless-multi-device-16

Ak sa vám to stále zdá veľa, môžeme vám odporúčať aj lacnejšiu K380 bez stojanu na mobilné zariadenie a bez numerického bloku, no rovnako dokáže ovládať tri zariadenia a má veľmi podobný štýl. Jej cena je zhruba tretina ceny K780. V oboch prípadoch sú klávesnice dostupné zatiaľ bez lokalizácie, no podľa dostupných info sa na tom už pracuje a čoskoro by sa mala objaviť aj verzia s CZ/SK popismi kláves. Vraj je to otázka už len pár dní.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 380×158×22 mm
Hmotnosť: 875 gramov
Počet kláves: 97
Konektivita: Bluetooth Smart, USB Unifying
Napájanie: 2× AAA (v balení)
Výdrž batérií: cca 24 mesiacov
Kompatibilita: Microsoft Windows, Android, MacOS , iOS 5, Chrome OS, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Konektivita cez Bluetooh aj Unifying
+ Možnosť používať s tromi zariadeniami
+ Zaujímavý dizajn, kvalitné spracovanie
+ Široký stojan pre tablet aj smartfón
+ Nízky zdvih kláves a tichá prevádzka

Mínusy
– Vyššia cena klávesnice
– Chýba lokalizácia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal:
 Logitech

Recenzia bola aktualizovaná a presunutá na novší dátum publikácie.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno