DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Tue, 02 Jun 2020 16:52:41 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 Anonymous zaútočili na políciu v Minneapolise po smrti Floyda https://digitalportal.sk/anonymous-zautocili-na-policiu-v-minneapolise-po-smrti-floyda/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=anonymous-zautocili-na-policiu-v-minneapolise-po-smrti-floyda https://digitalportal.sk/anonymous-zautocili-na-policiu-v-minneapolise-po-smrti-floyda/#respond Tue, 02 Jun 2020 10:00:24 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102162 Hacktivistická skupina Anonymous známa po celom svete je späť. Hackeri sa ohlásili v súvislosti s kontroverznou smrťou afroameričana Georga Floyda zavinenou policajným oddelením v Minneapolise.  Hacktivisti počas útoku zverejnili prihlasovacie údaje zo stránky úradu, informoval Cybersec.sk. Miestnej polícii v najnovšom videu hrozia odhalením ich zločinov celému svetu. Ešte minulý týždeň celou Amerikou ale aj svetom […]

The post Anonymous zaútočili na políciu v Minneapolise po smrti Floyda appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hacktivistická skupina Anonymous známa po celom svete je späť. Hackeri sa ohlásili v súvislosti s kontroverznou smrťou afroameričana Georga Floyda zavinenou policajným oddelením v Minneapolise.  Hacktivisti počas útoku zverejnili prihlasovacie údaje zo stránky úradu, informoval Cybersec.sk.

Miestnej polícii v najnovšom videu hrozia odhalením ich zločinov celému svetu. Ešte minulý týždeň celou Amerikou ale aj svetom obletelo video, na ktorom policajt Derek Chauvin zatkol Georga Floyda. Napriek tomu, že Floyd spolupracoval s políciou, zábery na videu ukazujú ako dôstojník Chauvin niekoľko minút kľačal na Floydovom krku na zemi a dusil ho kolenom aj napriek tomu, že Floyd prosil o pomoc a hovoril, že nemôže dýchať. V dôsledku tohto zákroku George Floyd následne zomrel. Odvtedy sa v Minneapolise aj v iných amerických mestách konajú násilné protesty za spravodlivosť a rasovú rovnosť.

Do týchto protestov sa zapojila aj známa hackerská skupina Anonymous, ktorá pár dní po smrti Georga Floyda cez Facebook uverejnila video, v ktorom minneapoliskej polícií hrozí odhalením ich záznamov o násilí a korupcii. „Neveríme vašej skorumpovanej organizácii, aby vykonávala spravodlivosť, preto vystavíme vaše zločiny svetu,” oznámila maskovaná postava elektronickým hlasom vo videu, v ktorom okrem iného uverejnili montáž rôznych spravodajských záberov. Skupina svoju ofenzívu proti úradom začala už cez víkend, keď údajne zhodili webstránku Policajného zboru v Minneapolise. Zo stránky tiež unikla databáza e-mailov a hesiel na Pastebin.

Anonymous zatiaľ oficiálne nepotvrdili zodpovednosť za zhodenie webovej stránky. Účet na Twitteri, ktorý sa spája so skupinou, ale zdieľal viacero príspevkov, ktoré tvrdili, že za týmto útokom boli práve títo hacktivisti. Prisľúbili tiež útoky na oddelenie policajného zboru vo Fergusone, kde ešte v roku 2014 policajný dôstojník zastrelil a zabil Micheala Browna. Skupina vtedy hrozila šéfovi polície v okrese St. Louis zverejnením osobných rodinných informácií, ak nezverejnia meno policajného dôstojníka, ktorý Browna zastrelil. Skupina ďalej pokračovala s kybernetickými útokmi proti miestnej vláde a polícii.

Zdroj: CS

The post Anonymous zaútočili na políciu v Minneapolise po smrti Floyda appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/anonymous-zautocili-na-policiu-v-minneapolise-po-smrti-floyda/feed/ 0
Britská vláda zriadila fond na zvýšenie bezpečnosti zariadení https://digitalportal.sk/britska-vlada-zriadila-fond-na-zvysenie-bezpecnosti-zariadeni/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=britska-vlada-zriadila-fond-na-zvysenie-bezpecnosti-zariadeni https://digitalportal.sk/britska-vlada-zriadila-fond-na-zvysenie-bezpecnosti-zariadeni/#respond Mon, 01 Jun 2020 10:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102157 Fond má za účel zvýšiť slabú bezpečnosť inteligentných zariadení a zvýšiť dôveru zákazníkov. Briti odhadujú, že v priemernej domácnosti sa nachádza okolo pätnásť smart zariadení. Celosvetovo štatistici naznačujú, že do roku 2030 bude vo svete okolo 50 miliárd týchto pristrojov, informoval Cybersec.sk. Cieľom tohto grantového programu je urýchliť zavedenie osvedčených postupov v oblasti kybernetickej bezpečnosti […]

The post Britská vláda zriadila fond na zvýšenie bezpečnosti zariadení appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Fond má za účel zvýšiť slabú bezpečnosť inteligentných zariadení a zvýšiť dôveru zákazníkov. Briti odhadujú, že v priemernej domácnosti sa nachádza okolo pätnásť smart zariadení. Celosvetovo štatistici naznačujú, že do roku 2030 bude vo svete okolo 50 miliárd týchto pristrojov, informoval Cybersec.sk.

Cieľom tohto grantového programu je urýchliť zavedenie osvedčených postupov v oblasti kybernetickej bezpečnosti v priemysle. Zvýšenie bezpečnosti zariadení internetu vecí (IoT) by sa malo vykonávať podľa podporných schém. Tie majú preukázať, že: zariadenia podstúpili nezávislé testovanie alebo boli preverené dôkladným a akreditovaným samo-hodnotiacim procesom, vykazujú vysokú kvalitu, budú dostupné a vhodné pre všetkých výrobcov, budú pokrývať široké spektrum produktov IoT od detských hračiek až po smart televízory. IoT sú však často nedostatočne zabezpečené. Z prieskumu IoT Foundation vyplynulo, že až 87% výrobcov IoT zariadení nemá zavedený žiaden formulár alebo postup na ohlasovanie zraniteľností v produktoch.

Výrobcovia používajú predvolené heslá, ktoré môžu byť ľahko zneužiteľné. Zákazníci vo všeobecnosti nemajú vedomosť o nízkej bezpečnosti IoT zariadení. Okrem toho sa informácie o kybernetickej bezpečnosti týchto výrobkov kupujúcim zvyčajne neposkytujú, a to napriek skutočnosti, že spotrebitelia považujú kybernetickú bezpečnosť za dôležitú vlastnosť produktu. Zavedenie týchto podporných schém je podľa britskej vlády veľkou výzvou, pretože existuje široká škála spotrebiteľských produktov zariadení IoT. To, čo sa považuje za vhodné zabezpečenie sa medzi jednotlivými produktmi líši podľa rôznorodosti ich použitia. Okrem toho samotné aktualizácie softvéru môžu drasticky zvýšiť bezpečnostné riziká, až po tom, čo už prešiel posúdením.

To, čo sa považuje za primerané zabezpečenie, sa môže meniť v priebehu vývoja technológií a hrozieb. Napriek existencii bezpečnostných návodov pre bežných ľudí ako aj niekoľkých technologických štandardov pre túto oblasť, je potrebné zvýšiť úroveň zabezpečenia IoT zariadení. Faktom stále ostáva, že bezpečnosti IoT, ako aj priemyselnej bezpečnosti, sa nevenuje dostatočná pozornosť a sú cieľom rôznych hekerských útokov.

Zdroj: CS

The post Britská vláda zriadila fond na zvýšenie bezpečnosti zariadení appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/britska-vlada-zriadila-fond-na-zvysenie-bezpecnosti-zariadeni/feed/ 0
Ruskí hackeri získavajú kontrolu nad PC pomocou e-mailov https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-ziskavaju-kontrolu-nad-pc-pomocou-e-mailov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ruski-hackeri-ziskavaju-kontrolu-nad-pc-pomocou-e-mailov https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-ziskavaju-kontrolu-nad-pc-pomocou-e-mailov/#respond Mon, 01 Jun 2020 08:00:23 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102152 Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) vydala vo štvrtok bezpečnostné odporúčanie, týkajúce sa neslávne známej ruskej skupiny Sandworm. Tá mala v posledných mesiacoch intenzívne zneužívať zraniteľnosť v softvéri Exim a napádať počítače pomocou e-mailov, informoval Cybersec.sk. Zraniteľná je až štvrtina existujúcich e-mailových serverov. Exim je program na prenos elektronickej pošty medzi počítačmi a využívajú ho predovšetkým […]

The post Ruskí hackeri získavajú kontrolu nad PC pomocou e-mailov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) vydala vo štvrtok bezpečnostné odporúčanie, týkajúce sa neslávne známej ruskej skupiny Sandworm. Tá mala v posledných mesiacoch intenzívne zneužívať zraniteľnosť v softvéri Exim a napádať počítače pomocou e-mailov, informoval Cybersec.sk.

Zraniteľná je až štvrtina existujúcich e-mailových serverov. Exim je program na prenos elektronickej pošty medzi počítačmi a využívajú ho predovšetkým operačné systémy podobné UNIXu a taktiež niektoré linuxové distribúcie ako je Debian. Nebezpečenstvo spočíva v deravých serveroch, na ktoré môžu hackeri zaslať e-mail obsahujúci škodlivé príkazy a získať tak vzdialený prístup ku sieti. E-mailový server slúži ako vstupná brána ku kontrole celého zariadenia – útočníci následne dokážu do počítača inštalovať ďalšie programy, upravovať údaje, vytvárať nové používateľské účty či znefunkčniť sieťové bezpečnostné opatrenia.

Škodlivé príkazy sú obsiahnuté v samotnom protokole na prepravu pošty (SMPT). Na zraniteľnosť SMTP protokolov upozornil v rozhovore pre portál ZDnet aj Richard Bejtlich, hlavný bezpečnostný stratég kyberbezpečnostnej spoločnosti Corelight: „Sú perfektným cieľom pre protivníkov, pretože sú úzko spojené s internetom, narábajú s najcitlivejšími dátami a ľudia s nimi zaobchádzajú ako so zariadeniami, čo znamená, že pokiaľ fungujú, často na nich zabúdajú, a nie sú monitorované.“ Okrem spätnej kontroly pokusov o zneužitie alebo neoprávnené zmeny v bezpečnostnej architektúre sietí vyzvala NSA na bezodkladnú aktualizáciu nainštalovaného Eximu.

Zraniteľnosť, ktorá slúžila ruským hackerom, sa objavila v softvérových verziách 4.87 a 4.91, pričom vývojári vydali aktualizáciu na jej zabezpečenie už v júni minulého roku. V tom čase vraj nič nenasvedčovalo tomu, že by chybu niekto aktívne zneužíval. Podľa NSA hackeri napádajú nezaplátané servery od augusta 2019, a teda niekoľko týždňov po zverejnení výzvy k aktualizácii. Softvér Exim využíva viac než polovica e-mailových serverov na internete. Podľa štatistík zo začiatku mája 2020 bola na bezpečnú verziu 4.93 aktualizovaná iba polovica z nich. Útokom tak bolo vystavených asi štvrť milióna serverov.

NSA ukázala prstom na zodpovedného aktéra – ruskú APT skupinu Sandworm. Ide o operatívcov jednotky 74455 z hlavného strediska pre špeciálne technológie vojenskej rozviedky GRU. Skupina je mimo iné zodpovedná za znefunkčnenie elektrickej infraštruktúry na Ukrajine v roku 2015, celosvetovo rozšíreného červa NotPetya, sabotážne aktivity počas posledných prezidentských volieb v USA či útoky na štátne webstránky v Gruzínsku na jeseň minulého roka. „Stále ich považujeme za jedného z najviac, ak nie najviac agresívneho a nebezpečného aktéra, ktorého pozorujeme,“ vyjadril sa pre Wired John Hultquist, riaditeľ spravodajstva spoločnosti FireEye a jeden z objaviteľov skupiny Sandworm.

Zdroj: CS

The post Ruskí hackeri získavajú kontrolu nad PC pomocou e-mailov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-ziskavaju-kontrolu-nad-pc-pomocou-e-mailov/feed/ 0
Recenzia: Samsung Galaxy S20 https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-samsung-galaxy-s20 https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20/#respond Thu, 28 May 2020 13:00:07 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102094 Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V prvej recenzii sa pozrieme na najmenší S20, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení. V predaji sú celkovo tri varianty – nami testovaná sivá, potom ešte modrá a ružová. Prekvapivo čierna a biela chýbajú. To, čo sme si však všimli už na prvý pohľad, je malé […]

The post Recenzia: Samsung Galaxy S20 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V prvej recenzii sa pozrieme na najmenší S20, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení.

V predaji sú celkovo tri varianty – nami testovaná sivá, potom ešte modrá a ružová. Prekvapivo čierna a biela chýbajú. To, čo sme si však všimli už na prvý pohľad, je malé kompaktné šasi, ktoré je však spracované z kvalitných materiálov. V ruke sa telefón drží veľmi dobe, jeho rozmery sú 152×69×8 mm a hmotnosť iba 163 gramov. Veľkosťou ide pritom o veľmi podobný model, ako predtým testovaný Note 10, ktorý má 168 gramov a rozmery 151×72×8 mm. Takisto ako minuloročná séria Note 10, aj séria S20 nemá na zariadeniach 3,5 mm audio jack konektor. Smartfón nám na krátky 14-dňový test zapožičala spoločnosť Alza, poďme sa teda pozrieť, čo všetko Samsung Galaxy S20 prináša.

Testovaný telefón je jeden z mála výkonných (vybavených) a zároveň kompaktných modelov. Dnes, žiaľ, chcú výrobcovia vyrábať iba veľké a najmä extra ťažké „lopaty“, často atakujúce (alebo prekonávajúce) 200 až 220 gramov, ktoré sa veľmi zle držia v ruke pri tejto hmotnosti a rozmeroch. Oproti tomu sú zariadenia normálnych rozmerov a prijateľnej hmotnosti ako je Galaxy S20 (prípadne Apple iPhone SE 2020) príjemným spestrením ponuky mobilných zariadení. Páči sa nám a rozhodne veľmi oceňujeme príjemné zaoblenie zariadenia a opäť o niečo menšie zaoblenie displeja po bokoch. Zatiaľ čo Samsung ide postupným zmenšovaním zaoblenia displeja (keďže aj oni pochopili, že extrémne zaoblenie vyzerá dizajnovo, ale je nepraktické), mnoho iných výrobcov ide opačnou cestou.

Ergonómia zariadenia je na výbornej úrovni, telefón sa veľmi dobre drží v ruke, avšak za nevýhodu považujeme klzký zadný povrch, ktorý je navyše náchylný na odtlačky prstov a nečistoty. V súčasnosti pri zvýšenej hygiene treba dbať aj na mobilné zariadenie a tu príde vhod stupeň krytia IP68, čo umožní jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Nevýhodou tohto riešenia však je, že telefón zistí okamžite vlhkosť a až príliš otravne na to upozorňuje (dokonca sa vlhkosť nemusí dostať do konektora USB-C, no nepríjemným pípaním neumožní používateľovi nabiť zariadenie). Tlačidlá sú umiestnené na pravej strane – ako dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, tak vypínač. Samostatné dedikované Bixby tlačidlo tu už našťastie nie je, výrobcom predvolené dlhé podržanie, ktoré vyvoláva Bixby asistenta, možno našťastie zmeniť na klasické možnosti vypnutia zariadenia.

Na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. S20 – podobne ako mnohí konkurenti – neponúka audio konektor (3,5 mm jack), takže používatelia si budú musieť vystačiť s dodávanými USB-C slúchadlami, príp. inými káblovými, pripojenými cez USB-C s redukciou. Do úvahy tiež pripadá hocijaký Bluetooth headset, ktorý je podľa nás najlepší pre počúvanie kvalitného audia. Slot na SIM karty je na hornej strane spolu s mikrofónom. Počas nášho testu sme používali telefón ako primárny a vďaka 4000 mAh batérii sme boli schopní s ním fungovať jeden až dva dni (záleží podľa toho, koľko telefón používame a tiež podľa zvolenej frekvencie obrazovky). Výrobca umožňuje nabíjanie 25W nabíjačkou, rozhodne by sme ocenili, ak by umožňoval 45W nabíjanie.

O zobrazovanie sa stará 6,2“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (3200×1440 px) s pomerom strán 20:9 a 563 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a dych berúcu čiernu, ktorá je na AMOLED paneloch takmer samozrejmosťou. V strede hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede spodnej časti displeja a funguje veľmi dobre. Prst rozpozná ihneď, je teda veľmi rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, nezaznamenali sme žiadne problémy pri odomykaní. Novinkou v sérii S20 je možnosť nastavenia frekvencie displeja – štandardne 60 Hz, alebo možnosť zvoliť si 120 Hz.

Rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz sme si okamžite všimli aj pri bežnej činnosti a mnohé konkurenčné modely nám potom prišli ako „pomalé“. Pripomíname, že v každom zariadení pri testovaní zapneme vývojársky režim, a animáciu vo všetkých troch možnostiach nastavujeme z 1× na 0× – teda aby boli vždy zariadenia čo najrýchlejšie bez zbytočných animovaných spomalení. Nie je teda pravda, čo píšu niektorí ľudia na internete, že rozdiel spozorujú iba hráči. Rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz panelom je teda možné pozorovať aj pri bežnej práci so zariadením (napríklad pri vybavovaní mailov, scrollovaní internetom, chatovaním, atď.) Žiaľ, takisto sa rýchlosť podpisuje aj pod výdrž batérie. Pri 120 Hz idú percentá batérie oveľa rýchlejšie dole a napriek veľkej 4000 mAh kapacite sme dosiahli iba jednodňovú výdrž.

Hardvérová výbava telefónu je opäť perfektná, hoci na našom európskom trhu (oproti americkému) je dostupný horší a menej výkonný procesor (vlastnej výroby) Exynos 990, postavený na 7 nm výrobnom procese. Doplnený je o 8GB RAM a 128GB vnútornej pamäte. Telefón ponúka hybridný dual SIM, teda možno tu použiť buď dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD až do kapacity 512GB. Prekvapivo prvýkrát použil výrobca v sérii S20 aj eSIM karty a pridal sa tak medzi výrobcov ako je Apple a Lenovo Motorola. Smartfón používa operačný systém Android 10 s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme taktiež aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Pokiaľ ide o kvalitu reprodukcie zvuku, otestovali sme ju spolu s Tidal HiFi. S20 je vybavený už spomenutým reproduktorom na spodnej strane, ktorý dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a tvoria spolu stereo zvuk. Výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia, ktorá patrí k tým najlepším. Poteší takisto konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000/200 Mbps. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE) v sieťach Telekom a Orange, ktoré nám fungovali perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, čo umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“.

Zaujímavosťou testovaného smartfónu je trojica snímačov fotoaparátu. Sú uložené v akejsi „mriežke“ a navzájom sa dopĺňajú. Hlavný snímač má 12 MPx, f/1.8 a optickú stabilizáciu, doplnený je 64 MPx, f/2.0 teleobjektívom a 12 MPx, f/2.2 ultraširokým objektívom. Trojica snímačov ponúka kvalitné snímky za všetkých svetelných podmienok a patrí jednoznačne ku špičke. Snímky sú detailné, prekvapili nás aj veľmi dobré zábery v šere a počas večera, kedy už bolo málo svetla. Výsledky fotografii boli napriek tomu veľmi dobré. Hoci podľa DxO Mark nepatria na úplný vrchol, svojou kvalitou potešia a svoju funkciu si veľmi dobre plnia. Poteší aj predný 10 MPx, f/2.2 fotoaparát, vhodný pre selfie fotky. Najmä pri výletoch alebo návštevách pamiatok príde vhod režim dvojnásobného bezstratového priblíženia v prípade vzdialenejších objektov v pozadí, alebo naopak vzdialenie osôb či pamiatok v prípade, ak sú veľmi blízko, na čo slúži zas teleobjektív.

Výrobca prekvapil takisto aj podporou nahrávania videa v 8K. Marketingovo to znie dobre, hoci ide o rozlíšenie, ktoré v súčasnosti nemá využitie. Notebooky, ani PC s monitormi ich nezobrazia (keďže majú najviac 4K rozlíšenie), ale aj televízorov s 8K rozlíšením je ako šafranu. Pri nahrávaní videa v 8K si treba takisto uvedomiť, že dátový tok je neúmerne vyšší – 600 MB za každú minútu videa, čo aj v porovnaní so 4K je mnohonásobne väčší objem dát. Nevýhodou tiež je, že 8K video záznam je iba pri 24 fps a video je trhané (keďže až 30 fps je okom vnímané ako plynulý pohyb videa). V prípade 4K videa smartfón podporuje 30 a 60 fps, Full HD pri 30, 60 a 240 fps, alebo HD pri 960 fps. S kvalitou nahrávaného videa sme boli spokojní, pri Full HD a 4K je stabilizácia, ktorá príjemne prekvapí.

Samsung Galaxy S20 je výborný kompaktný smartfón, ktorý má výkonný hardvér, špičkovú konštrukciu a perfektný fotoaparát. Displej je priam famózny a je radosť sa naň pozerať. To, kde testovaný S20 výrazne stráca, je však výdrž batérie, ktorá je nedostatočná a to najmä pri aktívnom používaní pri 120 Hz frekvencii displeja. A to napriek faktu, že má 4000 mAh – nie vždy je to totiž iba o papierových hodnotách. Pri výletoch alebo na miestach, kde nebude mať používateľ po ruke elektrickú sieť, preto odporúčame so sebou nosiť aj powerbanku. Cena je nastavená opäť vysoko, pohybuje sa na úrovni 800 až 900 eur a to je najnižší model zo série S20 (tie ďalšie dva modely sú ešte drahšie). Hoci ide o najmenší model z predstavenej série, ponúkne veľmi dobrý pomer medzi komfortom a parametrami a drží sa v ruke veľmi dobre. Ťažko sa hľadajú konkurenti. Podobne vybavený model s podobnými rozmermi a hmotnosťou je Note 10 a prípadne lacnejší a ešte menší a ľahší, avšak s veľkými okrajmi okolo displeja je Apple iPhone SE 2020.

Zapožičal: Alza

The post Recenzia: Samsung Galaxy S20 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20/feed/ 0
Telekom podporuje VoLTE už na 130 zariadeniach od 11 výrobcov https://digitalportal.sk/telekom-podporuje-volte-uz-na-130-zariadeniach-od-11-vyrobcov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=telekom-podporuje-volte-uz-na-130-zariadeniach-od-11-vyrobcov https://digitalportal.sk/telekom-podporuje-volte-uz-na-130-zariadeniach-od-11-vyrobcov/#respond Thu, 28 May 2020 08:00:11 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102083 Mobilný operátor vo svojej najnovšej správe informuje, že pridal posledných šesť mesiacov podporu VoLTE (volanie cez mobilnú sieť) pre nových 130 zariadení od 11 výrobcov. Medzi zariadeniami sú viaceré novinky, ako je Alcatel 1S 2020 – jeden z najlacnejších smartfónov v portfóliu, Apple iPhone SE (2020) – súčasný bestseller od amerického výrobcu, CAT S52 – odolný model […]

The post Telekom podporuje VoLTE už na 130 zariadeniach od 11 výrobcov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Mobilný operátor vo svojej najnovšej správe informuje, že pridal posledných šesť mesiacov podporu VoLTE (volanie cez mobilnú sieť) pre nových 130 zariadení od 11 výrobcov.

Medzi zariadeniami sú viaceré novinky, ako je Alcatel 1S 2020 – jeden z najlacnejších smartfónov v portfóliu, Apple iPhone SE (2020) – súčasný bestseller od amerického výrobcu, CAT S52 – odolný model v ponuke operátora. Operátor má v ponuke ďalej VoLTE podporu pre Honor 9X a 9X lite, dva nové predajné hity výrobcu Huawei Y6S a Nova 5T, LG K40S a K41S, celá séria Motorola G8 vrátane G8 Power a G8 Power lite, Nokia 2720 Flip a Nokia 2.3, Samsung a jeho 9 modelov: od nových A41, A51 a A71 cez celú sériu S20 až po Galaxy Z Flip, Sony Xperia 5 a napokon dva modely od Xiaomi – Mi Note 10 a Redmi Note 8T.

Zdroj: Telekom, screenshot vlastné spracovanie

The post Telekom podporuje VoLTE už na 130 zariadeniach od 11 výrobcov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/telekom-podporuje-volte-uz-na-130-zariadeniach-od-11-vyrobcov/feed/ 0
Sú tu nové spôsoby ako zosilniť DoS útoky, tzv. RangeAmp https://digitalportal.sk/su-tu-nove-sposoby-ako-zosilnit-dos-utoky-tzv-rangeamp/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=su-tu-nove-sposoby-ako-zosilnit-dos-utoky-tzv-rangeamp https://digitalportal.sk/su-tu-nove-sposoby-ako-zosilnit-dos-utoky-tzv-rangeamp/#respond Wed, 27 May 2020 10:00:00 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102071 Čínski výskumníci objavili dva nové spôsoby odoprenia služieb pomocou tzv. zosilnených Denial of Service útokov. Oba využívajú zraniteľnosť nesprávnej implementácie mechanizmu pre zadávanie požiadaviek na rozsah HTTP správ do sietí pre doručovanie obsahu, informoval Cybersec.sk. Takzvané HTTP Range Requests slúžia na vylepšenie kvality prenosu dát medzi serverom a klientom. Vďaka nim si klient môže napríklad […]

The post Sú tu nové spôsoby ako zosilniť DoS útoky, tzv. RangeAmp appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Čínski výskumníci objavili dva nové spôsoby odoprenia služieb pomocou tzv. zosilnených Denial of Service útokov. Oba využívajú zraniteľnosť nesprávnej implementácie mechanizmu pre zadávanie požiadaviek na rozsah HTTP správ do sietí pre doručovanie obsahu, informoval Cybersec.sk.

Takzvané HTTP Range Requests slúžia na vylepšenie kvality prenosu dát medzi serverom a klientom. Vďaka nim si klient môže napríklad v prípade prerušenia sťahovania veľkých súborov vyžiadať len tú časť, ktorú ešte nestiahol. Klient tak nemusí sťahovať celý súbor odznova, čím sa zníži zbytočný prenos dát na sieti. Chybné nastavenie Range Requests má však za následok preťaženie siete pre doručovanie obsahu týmito požiadavkami. Akademici upozornili na dva typy útokov, ktoré nazvali RangeAmp. V obidvoch prípadoch vyšle útočník chybný HTTP Range Request do CDN siete poskytovateľa služby. V prípade Small Byte Range (SBR) útoku útočník skonštruuje požiadavku tak, aby sieť rozoslala cieľovému serveru množstvo požiadaviek na pár bajtov veľkého súboru. Zvýši tak prenos dát smerom ku zdrojovému serveru a cieľová webstránka padne.

Pri Overlapping Byte Ranges (OBR) útoku však prúdia požiadavky do viacerých CDN serverov, čím sa zvýši prenos dát medzi centrálnymi a okrajovými uzlami siete. Útočník takto nakoniec ochromí dostupnosť siete aj webserverov. Obidva spôsoby považujú výskumníci za bezpečnostné hrozby. SBR útok totiž umožňuje zvýšiť prenos dát v sieti 724 až 43330-násobne oproti bežnej prevádzke, pričom OBR útok „len” 7500. Napriek tomu, podľa portálu ZDNet predstavuje práve OBR útok väčšie nebezpečenstvo, keďže dokáže spôsobiť pád celých častí siete poskytovateľa. Výskumný tím upozornil trinásť najväčších poskytovateľov CDN sietí, medzi nimi Alibaba Cloud, Azure, Cloudflare alebo Huawei Cloud, na zraniteľnosť mesiace pred uverejnením štúdie.

„Poskytli sme im riešenia na odstránenie zistených hrozieb. Väčšina poskytovateľov tieto zraniteľnosti rýchlo potvrdila a tvrdila, že ich odstráni čo najskôr.“ Protiopatrenia odporúčajú zamerať sa na posilnenie ochrany serverov pred DoS útokmi všeobecne a správne zaobchádzanie s hlavičkou Range. Kameňom úrazu je však stále nejasná formulácia špecifikácií a nedostatočné bezpečnostné aspekty štandardu RFC7233, ktoré RangeAmp útoky umožňujú. Výskumníci preto iniciovali jeho revíziu.

Zdroj: Cybersec

The post Sú tu nové spôsoby ako zosilniť DoS útoky, tzv. RangeAmp appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/su-tu-nove-sposoby-ako-zosilnit-dos-utoky-tzv-rangeamp/feed/ 0
Brat Pabla Escobara predáva Apple iPhone 11 Pro, je to povod https://digitalportal.sk/brat-pabla-escobara-predava-apple-iphone-11-pro-je-to-povod/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=brat-pabla-escobara-predava-apple-iphone-11-pro-je-to-povod https://digitalportal.sk/brat-pabla-escobara-predava-apple-iphone-11-pro-je-to-povod/#respond Wed, 27 May 2020 08:00:11 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102074 Celé mesiace sledujeme bizarnú ságu Roberta Escobara (brata slávneho Pabla Escobara), ktorý sa pokúšal predávať skladací smartfón Samsung Galaxy Fold pod značkou Escobar. Tentoraz to skúša s lacným iPhonom. Roberto Escobar sa snaží tentokrát predať repasované smartfóny Apple iPhone 11 Pro v 24K zlate iba za 499 dolárov. Technickí novinári už predtým poukázali na to, že spoločnosť […]

The post Brat Pabla Escobara predáva Apple iPhone 11 Pro, je to povod appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Celé mesiace sledujeme bizarnú ságu Roberta Escobara (brata slávneho Pabla Escobara), ktorý sa pokúšal predávať skladací smartfón Samsung Galaxy Fold pod značkou Escobar. Tentoraz to skúša s lacným iPhonom.

Roberto Escobar sa snaží tentokrát predať repasované smartfóny Apple iPhone 11 Pro v 24K zlate iba za 499 dolárov. Technickí novinári už predtým poukázali na to, že spoločnosť Escobar Inc. vlastne iba prebaľovala Samsung Galaxy Fold a že väčšina objednávok nebola nikdy reálne doručená. Teraz má spoločnosť novú ponuku – repasované iPhone 11 Pro a pritom oznámila, že predáva iba obmedzený počet „predtým poškodených“ iPhone 11 Pro 256 GB. Telefóny boli opravené a „pozlátené“. Jeden z mála šťastných, komu bol telefón reálne doručený o ňom na unboxing videu tvrdí, že toto pozlátenie je skôr niečo ako nálepka z hliníkovej fólie.

Telefóny sa údajne dodávajú s originálnym príslušenstvom spoločnosti Apple, napríklad s nabíjacím káblom, nabíjačkou a slúchadlami. Escobar Inc. má vyryté svoje logo na zadnej strane, a ak telefón skutočne príde, príde v „luxusnej drevenej krabici“. „Toto je môj spôsob, ako bojovať proti Apple, predávam ich telefóny za nižšiu cenu a moje sú pozlátené a pekné dievčatá ich predvádzajú. Apple to nikdy nemôže urobiť,“ uviedol Roberto Escobar vo vyhlásení.

Treba mať však na pamäti, že ide o ďalší podvod. Pri kúpe totiž nie sú žiadne spoľahlivé metódy a dokonca aj spoločnosť PayPal odmieta spolupracovať s Escobar Inc. Podľa zahraničných správ možno konštatovať, že prebalený iPhone po zaplatení zrejme doručia iba recenzentom a influencerom (youtuberom), od ktorých sa očakáva, že spravia Robertovi Escobarovi slušné promo. A tí ostatní používatelia ostanú okradnutí. Okrem toho, platiť za telefón dopredu spoločnosti, pri ktorej sa v minulosti dokázalo, že objedané telefóny nedoručovala je veľmi vysoké riziko.

Zdroj: EG

The post Brat Pabla Escobara predáva Apple iPhone 11 Pro, je to povod appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/brat-pabla-escobara-predava-apple-iphone-11-pro-je-to-povod/feed/ 0
Recenzia: Lenovo ThinkPad P43s https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-thinkpad-p43s/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-lenovo-thinkpad-p43s https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-thinkpad-p43s/#respond Tue, 26 May 2020 13:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102091 Notebooky série ThinkPad patria do segmentu biznis zariadení. Tomuto zameraniu zodpovedá aj výbave či spracovanie. Prinášame dlhodobý test zariadenia, ktoré je vhodné na prácu i zábavu na cestách. Testovaný model patrí do kategórie tenkých 14“ mobilných pracovných staníc, pričom konštrukcia je identická s modelom ThinkPad T490. Zariadenie je certifikované aj ako „Ultrabook“ čo znamená, že […]

The post Recenzia: Lenovo ThinkPad P43s appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Notebooky série ThinkPad patria do segmentu biznis zariadení. Tomuto zameraniu zodpovedá aj výbave či spracovanie. Prinášame dlhodobý test zariadenia, ktoré je vhodné na prácu i zábavu na cestách.

Testovaný model patrí do kategórie tenkých 14“ mobilných pracovných staníc, pričom konštrukcia je identická s modelom ThinkPad T490. Zariadenie je certifikované aj ako „Ultrabook“ čo znamená, že ponúka štíhle šasi a tiež nízku hmotnosť, ktorá umožňuje časté prenášanie. Čierny povrch je matný a náchylný na odtlačky prstov, ale v sérii biznis zariadení je potrebná taktiež aj dostatočná pevnosť. Tú zariadenie spĺňa, vyrobené je z kombinácie plastu a horčíka. Na ľavej strane notebooku sú dva USB-C porty (z toho jeden slúži na nabíjanie) a taktiež jeden USB 3.0 konektor, ktorý dopĺňa HDMI a spoločný audio jack a slot na SD kartu. Napravo je plnohodnotný RJ45 na Ethernet, taktiež výduch chladenia a jeden USB 3.0 port. O napájanie sa stará 51 Wh (4372 mAh) batéria, pričom adaptér dodáva výkon 65W.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 14“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, rozhodne oceňujeme použitie matného panelu. IPS panel sa vyznačuje nielen dobrými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami. Azda jedinú výčitku máme k presvitu bieleho nádychu na stranách displeja (tzv. IPS glow) čo sme si všimli počas bootovania pri čiernej obrazovke, v rámci bežnej práci to až tak nebadať. Nami testovaný model používa panel Lenovo N140HCN-EA1, ktorý má, žiaľ, blikanie obrazu. Spoločnosť vybavila počítač panelom, ktorý má síce veľmi dobré pozorovacie uhly a pri ľubovoľnom uhle je displej čitateľný, avšak kvôli nízkemu maximálnemu jasu sú tu obmedzenia na priamom slnku, čo pocítia používatelia najmä v lete. Oceňujeme však možnosť sklopiť displej až na úroveň 180°.

Keďže už v úvode sme naznačili, že ide o mobilnú pracovnú stanicu, spoločnosť tomu prispôsobila aj hardvér. Základom je dnes síce starší, ale na prácu dostatočne výkonný štvorjadrový procesor Intel Core i7-8565U zo série Whiskey Lake. Taktovaný je na 1,8 GHz v základe, pričom v TurboBooste je to 4,1 GHz (všetky štyri jadrá), resp. 4,5 GHz (dve jadrá), resp. 4,6 GHz (pri jednom jadre). Procesor má 8 MB L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom a jeho maximálna spotreba je 15W (TDP). Aj vďaka rýchlemu 512GB disku Toshiba XG6 KXG6AZNV512G NVMe je zariadenie rýchle a plynulé. Výbavu dopĺňa operačná pamäť. Tá má kapacitu 16GB s 2400 MHz frekvenciou, ide o typ DDR4 SODIMM. Kapacitu možno rozšíriť najviac na 48GB a disk na 2TB. Po dlhodobom používaní denne pri rôznej práci konštatujeme, že zariadenie je plynulé a veľmi dobre sa na ňom pracuje. Svoj účel plní veľmi dobre.

Hry nie sú silnou stránkou testovaného notebooku, keďže o grafickú časť sa stará iba integrovaná karta Intel UHD Graphic, doplnená o diskrétnu grafickú kartu NVIDIA Quadro P520, 2 GB VRAM, ktorá je však určená skôr na strih videa a 3D grafiku. Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii. Rozhodne prínosom je však verzia „Pro“, ktorá umožňuje používateľom zapnúť a používať šifrovanie disku pomocou Windows BitLocker. My sme ho zapli už po pár dňoch a rýchlosť disku sme merali už pri zapnutom šifrovaní. Šifrovanie disku najmä na biznisových zariadeniach je rozhodne prínosom vzhľadom k neustále sa zvyšujúcej bezpečnosti.

To, čo je pri pracovných notebookoch okrem mobility a výkonu dôležité, je klávesnica. Tá je pri zariadeniach ThinkPad špičková a ide o jednu z najlepších, ak nie najlepšiu. Veľmi dobre sa na nej píše, zdvih kláves, ako aj hlučnosť je primeraná, nerobí problém na nej písať desiatky strán textu (napríklad recenzií) či kopu textov, emailov atď. Azda jediný problém vidíme v absencii lokalizácie layoutu, keďže nami dlhodobo testovaný model má anglické nápisy kláves. Riešenie je veľmi jednoduché – stačí v obchode kúpiť slovenské popisky a nalepiť ich na klávesy. Síce pri tme dodatočné popisky nie sú viditeľné tak, ako tie originál predtlačené, ale počas väčšiny dňa je to veľmi dobrým vylepšením.

Iste, sú tu už typicky vymenené klávesy CTRL a FN – tie však možno nastaviť opačne priamo v BIOSe (nápis FN na kraji bude mať funkciu CTRL a kláves CTRL vedľa neho funkciu FN a ich poradie bude také, na aké sme zvyknutí), čo sme aj my hneď ako prvú vec zrealizovali. Zariadenie umožňuje rozhodnúť sa, či používateľ uprednostňuje funkcie F1 – F12 ako primárne a ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších funkcií bude realizovať ako sekundárnu funkciu cez FN – alebo naopak. Celkovo teda hodnotíme kvalitu klávesnice veľmi dobre a nemáme k nej podstatné výhrady. Poteší veľký a pohodlný touchpad, ktorý má tlačidlá nie na spodnej strane dotykovej plochy, ale nad ňou, medzi klávesmi G, H a B je aj tradičný TrackPoint, ktorý má históriu ešte od čias IBM.

Takisto oceňujeme čítačku odtlačkov prstov, vďaka tomu výrobca myslí na bezpečnosť a čo najjednoduchšie odomykanie zariadenia. Čítačka totiž nie je už iba v smartfónoch, ale už nejaký čas aj v notebookoch. Po dlhodobom používaní môžeme skonštatovať, že efektívnosť čítačky je veľmi dobrá, v drvivej väčšine prípadov sa zariadenie odomklo ihneď a pokračovali sme tam, kde sme skončili. Čítačke nerobí problém ani vlhký prst. Infračervená kamera chýba, nemožno teda využiť funkciu Windows Hello (odomykanie pomocou rozpoznania tváre), ale nám to počas dlhodobého testovania neprekážalo. A keď sme pri bezpečnosti, rozhodne oceňujeme tzv. ThinkShutter, čo znamená, že webkameru nad displejom možno deaktivovať posuvníkom. Používatelia, ktorí sa obávajú o bezpečnosť tak nemusia webkameru prelepovať, čo nevyzerá najlepšie.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je však katastrofálna, rozhodne medzi príslušenstvo k notebooku odporúčame externé audio. Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Ventilátory počas nečinnosti sú zväčša málo počuteľné, ani pri plnej záťaži ich nepočuť až tak výrazne. Úroveň hluku notebooku sa totiž pohybuje na úrovni 30 – 36 dB(A). O niečo horšie je však chladenie, keďže povrchová teplota sa počas používania a pri záťaži pohybuje okolo 42 – 48 °C, ale pri maximálnej záťaži dosahuje až 56 °C, čo je rozhodne viac, ako by sme očakávali.

Lenovo ThinkPad P43s je veľmi dobrý notebook, vhodný na prácu v teréne, keďže je kompaktný a prenosný. Ponúka veľmi dobrý výkon, kvalitnú klávesnicu a pohodlné písanie na nej. Takisto chválime konštrukciu, možnosti chladenia, či displej (kde síce máme nejaké výčitky), ale v celkovom hodnotení ho rozhodne odporúčame.

Zapožičal: Lenovo

The post Recenzia: Lenovo ThinkPad P43s appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-thinkpad-p43s/feed/ 0
Osobnosti vyzývajú skončiť s kyberútokmi na nemocnice https://digitalportal.sk/osobnosti-vyzyvaju-skoncit-s-kyberutokmi-na-nemocnice/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=osobnosti-vyzyvaju-skoncit-s-kyberutokmi-na-nemocnice https://digitalportal.sk/osobnosti-vyzyvaju-skoncit-s-kyberutokmi-na-nemocnice/#respond Tue, 26 May 2020 10:00:21 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102051 Svetové osobnosti vyzývajú na koniec kyberútokov proti zdravotníckym zariadeniam, keďže najčastejšie ide o ransomvérové útoky a dezinformačné kampane, informoval Cybersec.sk. Viac ako 40 bývalých a súčasných predstaviteľov vlád, priemyslu, akademickej obce či medzinárodných a mimovládnych organizácií v utorok vyzvalo štáty po celom svete, aby okamžite prijali opatrenia na predchádzanie a zastavenie kybernetických útokov, ktoré počas […]

The post Osobnosti vyzývajú skončiť s kyberútokmi na nemocnice appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Svetové osobnosti vyzývajú na koniec kyberútokov proti zdravotníckym zariadeniam, keďže najčastejšie ide o ransomvérové útoky a dezinformačné kampane, informoval Cybersec.sk.

Viac ako 40 bývalých a súčasných predstaviteľov vlád, priemyslu, akademickej obce či medzinárodných a mimovládnych organizácií v utorok vyzvalo štáty po celom svete, aby okamžite prijali opatrenia na predchádzanie a zastavenie kybernetických útokov, ktoré počas pandémie COVID-19 mieria na nemocnice a iné zdravotnícke organizácie. V posledných mesiacoch sa terčom takýchto útokov stali zdravotnícke zariadenia v Česku, Francúzsku, Spojených štátoch, Španielsku a Thajsku, ale tiež Svetová zdravotnícka organizácia a iné podobné inštitúcie. Išlo najmä o prípady ransomvérových útokov, ktoré mali ochromiť systémy obetí a vytiahnuť od nich peniaze, a dezinformačné kampane, ktoré mali podkopať bezpečnostné opatrenia, vrátane testovania a výskumu vakcíny proti ochoreniu.

Signatári v spoločnom vyhlásení požadujú od vlád, aby vzájomne spolupracovali a opätovne sa zaviazali k dodržiavaniu medzinárodného práva, ktoré tieto akcie zakazuje. Zároveň požadujú, aby spolu s občianskymi združeniami a súkromnými firmami pomohli týmto zariadeniam ubrániť sa útokom a vyhľadať páchateľov. „Sme uprostred najnaliehavejšej zdravotnej krízy v moderných dejinách a tieto útoky ohrozujú celé ľudstvo. Musíme konať spoločne, aby sme upriamili pozornosť na túto hrozbu a už tak dosť krehké systémy zdravotnej starostlivosti, a to najmä v štátoch, ktoré trápi aj vojna a nepokoje. Nemôžeme ich vystaviť ďalším rizikám kybernetických operácií,“ prehlásil Peter Maurer, prezident medzinárodného hnutia Červený kríž.

Pod výzvu sa okrem neho podpísali aj osobnosti ako Lech Wałęsa, Madeleine Albrightová (balkánska mäsiarka), Michail Gorbačov či výkonní riaditelia a prezidenti spoločností Kaspersky, Microsoft a Trend Micro. Podľa Laetitie Courtoisovej, stálej pozorovateľky Červeného kríža pri OSN, môžu mať kyberútoky devastujúci dopad na kritickú civilnú infraštruktúru. „Kyberútoky proti nemocniciam môžu prinútiť chirurgov presunúť naliehavé zákroky, doktorov preposlať akútnych pacientov inam či obmedziť činnosť samotnej nemocnice. Počas pandémie COVID-19 kybernetické operácie naviac zdržujú testovanie ľudí o niekoľko dní. Keď dôjde k prerušeniu lekárskych služieb, životy ľudí sú v ohrození.“

Bezpečnostná firma Check Point vo svojom blogu upozorňuje, že nemocnice sú lákavým a zároveň ľahkým cieľom pre útočníkov. Cena za lekárske záznamy sa totiž na darknete môže vyšplhať až na tisíc dolárov, zatiaľ čo údaje z kreditných kariet sa predávajú len po jednom až sto dolárov. Najväčšiu zraniteľnosť pritom predstavujú zastarané a deravé zariadenia internetu vecí, ktoré si nemocnice často nemôžu dovoliť patrične zabezpečiť. Hackeri okrem toho zneužívajú aj nízke povedomie zamestnancov nemocníc o kybernetických hrozbách. Podľa prieskumu spoločnosti Kasperky, necelá jedna tretina opýtaných zamestnancov uviedla, že zamestnávateľ jej nikdy neposkytol kyberbezpečnostný tréning. Zo štúdie spoločnosti IBM ďalej vyplýva, že priemerná škoda za únik dát sa v zdravotníckom sektore pohybuje na sume približne 6,5 milióna dolárov – v priemere o 60 % viac než v iných sektoroch.

Zdroj: Cybersec

The post Osobnosti vyzývajú skončiť s kyberútokmi na nemocnice appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/osobnosti-vyzyvaju-skoncit-s-kyberutokmi-na-nemocnice/feed/ 0
Huawei Mate 40 s procesorom Kirin 1020 aj napriek sankciám https://digitalportal.sk/huawei-mate-40-s-procesorom-kirin-1020-aj-napriek-sankciam/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=huawei-mate-40-s-procesorom-kirin-1020-aj-napriek-sankciam https://digitalportal.sk/huawei-mate-40-s-procesorom-kirin-1020-aj-napriek-sankciam/#respond Tue, 26 May 2020 08:00:31 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102060 Veľa používateľov si kladie otázky, či je ohrozená výroba nadchádzajúceho procesora (postaveného na 5 nm) – Kirin 1020, ktorý sa má podľa predpokladov objaviť v Mate 40. Vďaka najnovším opatreniam amerického obchodného oddelenia, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú nielen Huawei, ale aj niektorých jej dodávateľov, ako je TSMC bude teda zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Podľa všetkého […]

The post Huawei Mate 40 s procesorom Kirin 1020 aj napriek sankciám appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Veľa používateľov si kladie otázky, či je ohrozená výroba nadchádzajúceho procesora (postaveného na 5 nm) – Kirin 1020, ktorý sa má podľa predpokladov objaviť v Mate 40.

Vďaka najnovším opatreniam amerického obchodného oddelenia, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú nielen Huawei, ale aj niektorých jej dodávateľov, ako je TSMC bude teda zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Podľa všetkého zatiaľ Kirin 1020 ostáva v hre a sankcie sa ho nedotknú. Počiatočné informácie hovorili, že sankcie sa týkajú iba budúcich objednávok, a nie objednávok, ktoré už zadal Huawei (teda už pripravované 5 a 7 nm čipy). Budúcnosť Kirin 980 a 990 je však trochu neurčitá, pretože sú založené na 7nm, zatiaľ čo objednávky 12 nm sú pre základňové stanice 5G.

Výrobca má však ešte čas pripraviť a prípadne objednať ďalšie čipy a to ešte pred začiatkom platnosti obmedzení (sankcií).

Zdroj: GSMa

The post Huawei Mate 40 s procesorom Kirin 1020 aj napriek sankciám appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/huawei-mate-40-s-procesorom-kirin-1020-aj-napriek-sankciam/feed/ 0
Phishingová kampaň naďalej pokračuje, zneužívajú koronu https://digitalportal.sk/phishingova-kampan-nadalej-pokracuje-zneuzivaju-koronu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=phishingova-kampan-nadalej-pokracuje-zneuzivaju-koronu https://digitalportal.sk/phishingova-kampan-nadalej-pokracuje-zneuzivaju-koronu/#respond Mon, 25 May 2020 10:00:04 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102047 Falošné pozvánky na testy či nové štatistiky, phishingová kampaň počas koronakrízy neutícha. Odborníci odporúčajú organizáciám a zamestnancom, aby boli naďalej ostražití a hrozby zneužívajúce tému COVID-19 nepodceňovali, informoval Cybersec.sk. Kyberzločinci už niekoľko týždňov pri svojich útokoch zneužívajú pandémiu nového koronavírusu. Výnimkou nebola ani posledná masívna vlna phishingových e-mailov, pred ktorou na Twitteri varovala spoločnosť Microsoft. Kampaň […]

The post Phishingová kampaň naďalej pokračuje, zneužívajú koronu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Falošné pozvánky na testy či nové štatistiky, phishingová kampaň počas koronakrízy neutícha. Odborníci odporúčajú organizáciám a zamestnancom, aby boli naďalej ostražití a hrozby zneužívajúce tému COVID-19 nepodceňovali, informoval Cybersec.sk.

Kyberzločinci už niekoľko týždňov pri svojich útokoch zneužívajú pandémiu nového koronavírusu. Výnimkou nebola ani posledná masívna vlna phishingových e-mailov, pred ktorou na Twitteri varovala spoločnosť Microsoft. Kampaň začala 12. mája a doteraz sa v nej využilo niekoľko stoviek jedinečných Excel dokumentov. Útočníci rozosielali správy v mene centra Johna Hopkinsa, strediska zaoberajúceho sa výskumom epidémií a katastrof. E-maily niesli názov „WHO COVID-19 SITUATION REPORT“ a mali údajne obsahovať údaje a štatistiky o potvrdených prípadoch nákazy a úmrtí v Spojených štátoch. Súbory po otvorení upozornili používateľa na bezpečnostné riziko, ktoré mali údajne spôsobovať vypnuté makrá. Ak ich však obeť povolila, umožnila tým škodlivému kódu stiahnuť a spustiť trójsky kôň pre vzdialenú správu NetSupport Manager RAT na jej počítači.

Malvér zároveň stiahne do počítača hneď niekoľko komponentov ako spustiteľné súbory EXE, knižnice DLL, VBScript či PowerShell skripty. Následne sa pripojí k viacerým serverom, čím umožní útočníkom odosielať ďalšie príkazy. Stu Sjouwerman, výkonný riaditeľ bezpečnostnej firmy KnowBe4, v súvislosti s touto kampaňou uviedol, že obete by mali pracovať v domnienke, že ich dáta niekto kompromitoval a pokúsil sa ukradnúť heslá od ich účtov. „Samozrejme, je tiež možné, že útočník použil nakazené stroje, aby sa dostal do celej vašej siete a mohol ju napadnúť ransomvérom. V závislosti na okolnostiach a nastaveniach, urobte sken celej siete, aby ste predišli ďalším problémom.“

Len pár dni po prvej kampani varoval Microsoft opäť. Tentokrát však v súvislosti so šírením Trickbotu, známeho bankového trojana. Prílohou v e-mailoch bol rovnako excelový dokument so škodlivým kódom, ktorý sa po spustení pripojil k riadiacemu serveru útočníka, aby stiahol malvér. Na rozdiel od emailov zasielaných v predošlej kampani, útočníci v tomto prípade ponúkali osobné prehliadky a testy na COVID-19. Odborníci odporúčajú organizáciám a zamestnancom, aby boli naďalej ostražití a hrozby zneužívajúce tému COVID-19 nepodceňovali.

Zdroj: Cybersec

The post Phishingová kampaň naďalej pokračuje, zneužívajú koronu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/phishingova-kampan-nadalej-pokracuje-zneuzivaju-koronu/feed/ 0
Hackeri opäť útočili na austrálskeho prepravcu https://digitalportal.sk/hackeri-opat-utocili-na-australskeho-prepravcu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hackeri-opat-utocili-na-australskeho-prepravcu https://digitalportal.sk/hackeri-opat-utocili-na-australskeho-prepravcu/#respond Mon, 25 May 2020 08:00:56 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102044 Austrálsky prepravný gigant sa nepoučil, tohto roku ho napadol už druhý ransomvér, skupina zaútočila tohto roku aj na spoločnosti z ropného priemyslu, informoval Cybersec.sk. Skupina prevádzkujúca ransomvér Nefilim začala zverejňovať dokumenty, ktoré začiatkom mája odcudzila austrálskemu prepravnému gigantovi Toll Group. Hackeri údajne disponujú databázou finančných správ, komerčných zmlúv, mzdových dokladov a osobnými údajmi zamestnancov o […]

The post Hackeri opäť útočili na austrálskeho prepravcu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Austrálsky prepravný gigant sa nepoučil, tohto roku ho napadol už druhý ransomvér, skupina zaútočila tohto roku aj na spoločnosti z ropného priemyslu, informoval Cybersec.sk.

Skupina prevádzkujúca ransomvér Nefilim začala zverejňovať dokumenty, ktoré začiatkom mája odcudzila austrálskemu prepravnému gigantovi Toll Group. Hackeri údajne disponujú databázou finančných správ, komerčných zmlúv, mzdových dokladov a osobnými údajmi zamestnancov o veľkosti 200GB. Spoločnosť Toll Group zaznamenala nezvyčajné aktivity na svojich serveroch už 5. mája. Rozhodla sa preto znefunkčniť všetky svoje online platformy a spracúvať požiadavky klientov výlučne manuálne. „Vzhľadom na technicky náročnú a podrobnú povahu prebiehajúcej analýzy, spoločnosť Toll očakáva, že získanie ďalších detailov bude trvať niekoľko týždňov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Thomas Knudsen.

V súlade s odporúčaním bezpečnostných expertov firma odmietla kyberzločincom zaplatiť výkupné a rozhodla sa radšej pre prestavbu základných systémov a obnovenie zálohovaných súborov. Toll Group tento rok čelila už druhému úspešnému kybernetickému útoku. Koncom januára ju napadol ransomvér MailTo, ktorý ovplyvnil doručovanie v Austrálii, Indii a na Filipínach. Prepravca tento incident logisticky nezvládol. Zákazníci sa sťažovali, že nemajú prehľad o svojich objednávkach a dochádzalo k oneskoreniu zásielok. Ransomvérové útoky z januára a mája však nemajú mať žiadnu súvislosť – chybu treba podľa všetkého hľadať v nedostatočnom zabezpečení interných serverov.

Nový šikovný hráč na scéne

Hackeri neváhali a zverejnili prvú časť odcudzenej databázy prepravcu. Podľa portálu SecurityWeek ide minimálne o 18-tisíc finančných dokumentov z rokov 2003 až 2018. Skupina pre ukradnuté dokumenty vytvorili špeciálnu webstránku Corporate Leaks dostupnú cez prehliadač TOR. Napriek tomu, že ransomvér Nefilim sa objavil len pred dvomi mesiacmi, na stránkach sa údajne nachádzajú dokumenty už siedmich organizácií, medzi inými napríklad výrobcu spodnej bielizne MAS Holdings. Lukratívnymi obeťami ransomvéru sa v apríli stali aj spoločnosti ropného priemyslu – americký producent ropy a zemného plynu W&T Offshore, ale aj najväčší indický poskytovateľ vrtných služieb Aban Offshore, ktorého dáta boli doposiaľ publikované v siedmych častiach.

Nefilim je nástrojom tzv. dvojitého vydierania – hackeri dáta najprv odcudzia, následne zašifrujú alebo vymažú zo serverov obete a nakoniec od nej požadujú výkupné za odšifrovanie lokálneho serveru aj za vymazanie z archívu útočníka. Jeho jadro podľa expertov z TrendMicro tvorí kód iného ransomvéru s názvom Nemty. Škodlivý softvér sa šíri najmä prostredníctvom zle zabezpečených koncových bodov protokolu vzdialenej pracovnej plochy (RDP).

Zdroj: Cybersec

The post Hackeri opäť útočili na austrálskeho prepravcu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hackeri-opat-utocili-na-australskeho-prepravcu/feed/ 0
Repasovaná technika je čoraz vyhľadávanejšia https://digitalportal.sk/repasovana-technika-je-coraz-vyhladavanejsia/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=repasovana-technika-je-coraz-vyhladavanejsia https://digitalportal.sk/repasovana-technika-je-coraz-vyhladavanejsia/#respond Fri, 22 May 2020 06:00:45 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102039 Od použitých zariadení mnohí nemajú priveľké očakávania. Do veľkej miery za to môžu najmä inzeráty, kde nemáte záruku bezpečného chodu a toho, ako s týmto modelom jeho vlastník narábal. Na výber však máte aj tie repasované typy, pričom poznáte ich aktuálny stav aj históriu. Presne tak viete, čo si kupujete, a to len potvrdzuje, že […]

The post Repasovaná technika je čoraz vyhľadávanejšia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Od použitých zariadení mnohí nemajú priveľké očakávania. Do veľkej miery za to môžu najmä inzeráty, kde nemáte záruku bezpečného chodu a toho, ako s týmto modelom jeho vlastník narábal.

Na výber však máte aj tie repasované typy, pričom poznáte ich aktuálny stav aj históriu. Presne tak viete, čo si kupujete, a to len potvrdzuje, že aj s použitým modelom získate kvalitu. Rozbiehate si firmu a zháňate všetko, čo k tomu patrí? Zoznam s položkami sa vám neustále predlžuje a každá jedna možnosť, ako niečo na týchto nákladoch ušetriť, je viac ako vítaná. Jedným z riešení, ktoré vám ušetrí značné financie je voľba použitej výpočtovej techniky. Tá repasovaná sa od inzerátov ale líši, poďme sa pozrieť, aké benefity jej kúpou získate.

Pri inzeráte nielenže neviete, kto sa nachádza na druhej strane, ale nemáte ani záruku v samotnom zariadení. Jeho predajca vám môže nasľubovať čokoľvek, pravdu však zistíte až pri spustení a dlhšom používaní. Značná pomalosť, opotrebovanie či slabý výkon vám ukáže trpkú realitu, na ktorú doplatíte.

Ak sa rozhodnete pre repasované notebooky, za tie vám ručí predajca. Touto voľbou získate korektný prístup, vopred stanovené podmienky a kúpite si presne to, čo predajca vo svojom opise uvádza. Nielenže budete mať garanciu férového jednania, touto kúpou získate aj záruku. Nič z toho nemáte pri inzeráte zaručené.

To, čo získate kúpou z inzerátu, je veľmi otázne a riziko je tu pomerne vysoké. Nikdy totiž neviete, ako s týmto notebookom narábal jeho predchodca a koľko hodín denne bol spustený. Na chyby a možné závady nemusíte natrafiť ihneď, pokojne sa môžu objaviť až časom. O jeho pôvodnom majiteľovi však už nemusíte ani počuť. Domáhať sa tak návratu financií nebude ani reálne.

Repasované počítače alebo notebooky sú v tomto prípade stávkou na istotu. Sú odolnejšie, trvácne a navyše prešli aj náročným testovaním a detailnou kontrolou. Ak teda hľadáte šetrnejšiu možnosť kúpy zariadenia, ktoré využijete na bežné kancelárske úkony, v tom prípade voľte spomedzi osvedčených predajcov s možnosťou záručnej lehoty a bezproblémového servisu.

The post Repasovaná technika je čoraz vyhľadávanejšia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/repasovana-technika-je-coraz-vyhladavanejsia/feed/ 0
Orange prináša zákazníkom satelitu nový set-top-box https://digitalportal.sk/orange-prinasa-zakaznikom-satelitu-novy-set-top-box/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=orange-prinasa-zakaznikom-satelitu-novy-set-top-box https://digitalportal.sk/orange-prinasa-zakaznikom-satelitu-novy-set-top-box/#respond Fri, 22 May 2020 05:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102087 Satelitnú televíziu budú môcť zákazníci v Orangei sledovať na novom modeli set-top-boxe iNEOS OR1. Ide o Full HD satelitný set-top-box s prístupovou kartou priamo integrovanou v zariadení. Okrem zaujímavého dizajnu a používateľského rozhrania zákazníkom v aktuálnej verzii prináša kvalitu obrazu, umožňuje nahrávanie programov s možnosťou plánovania (na externé USB úložisko) a tiež dáva možnosť program […]

The post Orange prináša zákazníkom satelitu nový set-top-box appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Satelitnú televíziu budú môcť zákazníci v Orangei sledovať na novom modeli set-top-boxe iNEOS OR1.

Ide o Full HD satelitný set-top-box s prístupovou kartou priamo integrovanou v zariadení. Okrem zaujímavého dizajnu a používateľského rozhrania zákazníkom v aktuálnej verzii prináša kvalitu obrazu, umožňuje nahrávanie programov s možnosťou plánovania (na externé USB úložisko) a tiež dáva možnosť program pozastaviť a dopozerať neskôr (rovnako s využitím USB). Samozrejmosťou je automatické ladenie programov (FastScan). iNEOS OR1 podporuje video kodek HEVC (H.265) a audio kodek AC-3 pre priestorový zvuk.

Pre zákazníkov Orange TV cez satelit bude zariadenie dostupné formou prenájmu. Mesačný poplatok za prenájom zariadenia je 3 eurá. Operátor ďalej uvádza, že zariadenie ďalej pripravuje pre budúcu podporu hybridnej funkcionality, ktorá prostredníctvom internetového pripojenia umožní sledovanie nelineárneho obsahu ako je napríklad archív programov.

The post Orange prináša zákazníkom satelitu nový set-top-box appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/orange-prinasa-zakaznikom-satelitu-novy-set-top-box/feed/ 0
Japonsku zrejme unikli informácie o novej zbrani https://digitalportal.sk/japonsku-zrejme-unikli-informacie-o-novej-zbrani/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=japonsku-zrejme-unikli-informacie-o-novej-zbrani https://digitalportal.sk/japonsku-zrejme-unikli-informacie-o-novej-zbrani/#respond Thu, 21 May 2020 10:00:42 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102030 Japonská vláda vyšetruje možný únik informácií o novej pokročilej zbrani. V januári pritom spoločnosť akýkoľvek únik dát o obrane krajiny vylúčila. Citlivé dáta sa mali dostať do rúk čínskych hackerov minulý rok po útoku na dôležitú japonskú firmu, informoval Cybersec.sk. Podľa nemenovaných predstaviteľov japonskej vlády si útočníci zámerne vyhliadli ciele z obranného priemyslu. Ich obeťou […]

The post Japonsku zrejme unikli informácie o novej zbrani appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Japonská vláda vyšetruje možný únik informácií o novej pokročilej zbrani. V januári pritom spoločnosť akýkoľvek únik dát o obrane krajiny vylúčila. Citlivé dáta sa mali dostať do rúk čínskych hackerov minulý rok po útoku na dôležitú japonskú firmu, informoval Cybersec.sk.

Podľa nemenovaných predstaviteľov japonskej vlády si útočníci zámerne vyhliadli ciele z obranného priemyslu. Ich obeťou sa stala spoločnosť Mitsubishi Electric, u ktorej hľadali informácie o hypersonických strelách. Hypersonické rakety sú schopné pohybovať sa rýchlosťou päťnásobne prevyšujúcou rýchlosť vzduchu. Sú navrhnuté tak, aby sa dokázali vyhnúť protivníkovej protiraketovej obrane a zasiahli svoj cieľ presne. V súčasnosti ich vyvíja Rusko, Čína, Spojené štáty a India.

Japonské ministerstvo obrany začalo s výskumom hypersonických striel v roku 2018. Dáta, ktoré mali uniknúť, zrejme pochádzajú z ponuky, ktorú Mitsubishi zaslalo Agentúre pre akvizíciu, technológie a logistiku. Išlo najmä o špecifikácie týkajúce sa doletu rakety, požadovanej úrovne tepelnej ochrany či typu paliva. Napriek tomu, že informácie neboli klasifikované ako štátne tajomstvo, firma musela podpísať sľub, že bude tieto informácie dôkladne chrániť. Ich zverejnenie by totiž mohlo ohroziť budúcnosť japonskej obrany.

Vraj nič citlivé

Médiá prvýkrát upozornili na útok proti Mitsubishi Electric začiatkom tohto roka. Podľa vtedajších informácií hackeri ukradli e-mailovú komunikáciu s ministerstvom obrany, Úradom pre jadrovú reguláciu, či dokumenty, ktoré sa týkali rôznych projektov zameraných na verejné služby, železnice a automobilky. Predstavitelia japonskej vlády sa snažili upokojiť verejnosť tvrdeniami, že žiadne informácie o bezpečnosti krajiny sa nedostali do nesprávnych rúk.

,,Spoločnosť potvrdila, že nedochádza k úniku citlivých informácii týkajúcich sa obranných zariadení a zásobovania elektrinou,“ uviedol v tom čase hlavný tajomník japonského vládneho kabinetu Yoshihide Suga. Hackerom sa okrem e-mailov a projektových dokumentácií podarilo získať aj osobné údaje o osem tisíc súčasných, bývalých alebo aj potenciálnych zamestnancoch.

Hackeri zo Šanghaja a Wu-chanu

Podľa denníka vyšetrovanie útoku na Mitsubishi Electric doposiaľ odhalilo, že mohlo ísť o prácu dvoch čínskych skupín. Úrady ich identifikoval ako BlackTech a Tick. Obe majú mať väzby na vojenské základne vo Wu-chane, respektíve Šanghaji. BlackTech dlhodobo vedie svoju kybernetickú špionáž proti vláde a súkromným firmám v Taiwane, sporadicky Japonsku a Hongkongu.

Spoločnosť TrendMicro odhalila medzi rokmi 2010 až 2017 tri takéto kampane, ktoré mali za úlohu okradnúť obete o rôzne technológie. Skupina Tick naopak kradne technológie z obranného priemyslu Japonska a Južnej Kórey. Ide zrejme o sofistikovanejšieho aktéra, ktorému sa podľa výskumnej jednotky Unit42 pri jednom z útokov podarilo kompromitovať certifikované bezpečné USB kľúče v snahe preniknúť do izolovaných sietí.

Zdroj: Cybersec

The post Japonsku zrejme unikli informácie o novej zbrani appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/japonsku-zrejme-unikli-informacie-o-novej-zbrani/feed/ 0
FBI prenikla do zamknutých iPhonov bez pomoci Applu https://digitalportal.sk/fbi-prenikla-do-zamknutych-iphonov-bez-pomoci-applu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=fbi-prenikla-do-zamknutych-iphonov-bez-pomoci-applu https://digitalportal.sk/fbi-prenikla-do-zamknutych-iphonov-bez-pomoci-applu/#respond Wed, 20 May 2020 10:00:53 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102026 Americkému Federálnemu vyšetrovaciemu úradu sa po vyše štyroch mesiacoch podarilo preniknúť do dvoch mobilných telefónov od Apple patriacim mužovi, ktorý koncom minulého roka strieľal na námornej leteckej základni Pensacola, informoval Cybersec.sk. FBI prenikla do zamknutých iPhonov teroristu z Pensacoly, bez pomoci Applu, pričom v budúcnosti sa ráta s nasadením spyvéru, ktorý zaznamená prihlasovací kód. V […]

The post FBI prenikla do zamknutých iPhonov bez pomoci Applu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Americkému Federálnemu vyšetrovaciemu úradu sa po vyše štyroch mesiacoch podarilo preniknúť do dvoch mobilných telefónov od Apple patriacim mužovi, ktorý koncom minulého roka strieľal na námornej leteckej základni Pensacola, informoval Cybersec.sk.

FBI prenikla do zamknutých iPhonov teroristu z Pensacoly, bez pomoci Applu, pričom v budúcnosti sa ráta s nasadením spyvéru, ktorý zaznamená prihlasovací kód. V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil generálny prokurátor William Barr s tým, že FBI vďaka tomu definitívne potvrdila prepojenie útočníka na teroristickú sieť Al-Káida. Letecký dôstojník Mohammed Saeed Alshamrani, pôvodom zo Saudskej Arábie, zastrelil 6. decembra 2019 na floridskej vojenskej základni troch ľudí a ďalších osem postrelil. Pre vyšetrovateľov útoku bolo od prvého momentu prioritou preniknúť do jeho dvoch iPhonov, ktoré sa vojak pokúsil počas prestrelky s miestnou políciou zničiť.

Snaha získať informácie zo zariadení však hneď na začiatku narazila na neochotu Apple spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. Barr ju preto vo svojom prejave skritizoval, že aj napriek súdnym nariadeniam nechcela spoločnosť pomôcť sprístupniť obsah iPhonov. „Požiadali sme Apple o pomoc, dokonca aj prezident ich žiadal o pomoc. Bohužiaľ, Apple nám nepomohol odomknúť telefóny. Zámerne ich navrhol tak, aby len používateľ, v tomto prípade terorista, mohol získať prístup k ich obsahu.“ Podľa riaditeľa FBI Christophera Wraya, nedostatok možností zákonného prístupu do zariadení ohrozuje v podobných prípadoch národnú bezpečnosť Spojených štátov.

Samotná spoločnosť ale už v januári tvrdila, že úradom na základe týchto požiadaviek poskytla všetky dostupné informácie ako zálohy na úložisku iCloud alebo údaje o transakciách majiteľa telefónov. Koncové šifrovanie iPhonov naviac nevidí ako hrozbu pre USA. Práve naopak, keďže uvádza: „Vždy sme trvali na tom, že nemôže existovať nič ako zadné dvierka pre dobrákov. Zadné dvierka môžu byť totiž rovnako tak zneužité aj tými, ktorí ohrozujú našu národnú bezpečnosť a ochranu údajov našich zákazníkov.“

Univerzálne riešenie zatiaľ nie je

Na odblokovanie dvoch uzamknutých telefónov sa musela FBI spoľahnúť na vlastné kapacity. Stálo ju to nielen peniaze daňových poplatníkov, ale aj mesiace času. Wray priznal, že metóda, akou sa vyšetrovatelia dopracovali k zamknutým dátam na iPhonoch má v budúcnosti obmedzené využitie. Podľa NBC News sa im to podarilo pomocou automatizovaného hádania prístupového kódu.

V minulosti FBI siahla v podobných prípadoch po odblokovacom zariadení Greykey. Krabička od spoločnosti Greyshift bola za pár dní schopná odomknúť iPhone so šesť miestnym kódom. Naopak, do budúcna ale podľa NBC News vyšetrovacie orgány ministerstva spravodlivosti rátajú s nasadením spyvéru Hide UI od rovnakej spoločnosti. Ten si po napadnutí zariadenia zapamätá prihlasovací kód používateľa. Alternatívu ponúka izraelská spoločnosť Cellebrite, ktorá ale zamknuté zariadenia odomyká len po zaslaní do svojich laboratórií.

Zdroj: Cybersec

The post FBI prenikla do zamknutých iPhonov bez pomoci Applu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/fbi-prenikla-do-zamknutych-iphonov-bez-pomoci-applu/feed/ 0
Vládni hackeri sa nezastavia ani pred vzduchovou medzerou https://digitalportal.sk/vladni-hackeri-sa-nezastavia-ani-pred-vzduchovou-medzerou/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vladni-hackeri-sa-nezastavia-ani-pred-vzduchovou-medzerou https://digitalportal.sk/vladni-hackeri-sa-nezastavia-ani-pred-vzduchovou-medzerou/#respond Wed, 20 May 2020 08:00:04 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102033 Čínski a juhokórejskí hackeri sa nezastavia ani pred vzduchovou medzerou, keďže si útočníci si vyhliadli za cieľ vládne a vojenské inštitúcie. Skupina sa zamerala na na vojakov a terčom jej útokov sa stali fyzicky izolované siete taiwanskej a filipínskej armády či vojenské nemocnice, informoval Cybersec.sk. Spoločnosť Trend Micro pred niekoľkými dňami informovala o špionážnych aktivitách […]

The post Vládni hackeri sa nezastavia ani pred vzduchovou medzerou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Čínski a juhokórejskí hackeri sa nezastavia ani pred vzduchovou medzerou, keďže si útočníci si vyhliadli za cieľ vládne a vojenské inštitúcie. Skupina sa zamerala na na vojakov a terčom jej útokov sa stali fyzicky izolované siete taiwanskej a filipínskej armády či vojenské nemocnice, informoval Cybersec.sk.

Spoločnosť Trend Micro pred niekoľkými dňami informovala o špionážnych aktivitách čínskych hackerov. Skupina známa ako Tropic Trooper sa už od roku 2011 zameriava na vládny, zdravotnícky či dopravný sektor a od svojho vzniku využívala na získavanie potrebných informácií predovšetkým spear-phishing. V tomto prípade však útočníci museli vymyslieť iný spôsob, ako si poradiť s bezpečnostnými opatreniami vo vládnych a vojenských inštitúciách. Na prekonanie „vzduchovej medzery“ preto použili USB červa, ktorým zaútočili najprv na pridružené organizácie, ako práve vojenské nemocnice. Tie použili ako prostredníka, ktorý do izolovanej siete vniesol malvér na USB kľúči.

Červ s názvom USBferry dokáže preniesť do zariadenia v izolovanom prostredí ďalší škodlivý softvér, ktorý na ňom následne vykonáva rôzne príkazy. Okrem toho zhromažďuje informácie a kopíruje ich na kľúč. Čínski hackeri použili na maskovanie použitých nástrojov a vyhnutie sa antimalvérovej ochrane steganografiu. Svoje zadné vrátka ukrývali v obrázkoch JPG. Podľa Trend Micro skupina pátrala najmä po dokumentoch, ktoré sa vzťahovali k obrane, lodiarenskému priemyslu a oceánom.

Ďalší sa pripravuje

Podobný prípad škodlivého softvéru na prienik do systémov v izolovaných sieťach objavili výskumníci zo spoločnosti ESET. Nástroj pomenovali Ramsay a podľa nich je stále vo fázy vývoja. „Zdá sa, že vývojári zodpovední za vektor útoku skúšajú rôzne prístupy ako staré exploity pre zraniteľnosti vo Worde z roku 2017, rovnako ako nasadenie aplikácií infikovaných trójskym koňom. Podľa nás vývojári dopredu poznajú prostredie svojej obete a vektor útoku jej šijú na mieru tak, aby bol prienik do cieľových systémov úspešný bez potreby ďalších zbytočných zdrojov.“

Spolu s Ramseym našli aj zadné vrátka Retro, ktoré sa spájajú so špionážnymi útokmi známej juhokórejskej APT skupiny Darkhotel. Tá je aktívna minimálne od roku 2004 a jej cieľom sú prevažne vládne orgány v Číne a Japonsku.

Zdroj: Cybersec

The post Vládni hackeri sa nezastavia ani pred vzduchovou medzerou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/vladni-hackeri-sa-nezastavia-ani-pred-vzduchovou-medzerou/feed/ 0
Ďalšej firme unikli milióny osobných údajov https://digitalportal.sk/dalsej-firme-unikli-miliony-osobnych-udajov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dalsej-firme-unikli-miliony-osobnych-udajov https://digitalportal.sk/dalsej-firme-unikli-miliony-osobnych-udajov/#respond Tue, 19 May 2020 10:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102023 Cyperská služba Covve, ktorá ponúka riešenia pre riadenie a správu kontaktov, sa cez víkend prihlásila k úniku miliónov záznamov svojich zákazníkov. O úniku sa pritom dozvedela až po tom, čo o ňom bezpečnostný výskumník Troy Hunt vydal svoj blog, informoval Cybersec.sk. Zhruba 90GB zverejnených dát objavila služba Dehashed vo februári. Nachádzali sa na jednom zo […]

The post Ďalšej firme unikli milióny osobných údajov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Cyperská služba Covve, ktorá ponúka riešenia pre riadenie a správu kontaktov, sa cez víkend prihlásila k úniku miliónov záznamov svojich zákazníkov. O úniku sa pritom dozvedela až po tom, čo o ňom bezpečnostný výskumník Troy Hunt vydal svoj blog, informoval Cybersec.sk.

Zhruba 90GB zverejnených dát objavila služba Dehashed vo februári. Nachádzali sa na jednom zo serverov „významného poskytovateľa cloudových služieb“. Prístup získala pomocou fulltextového vyhľadávača Elasticsearch. Dehashed obratom kontaktovala Hunta so žiadosťou o pomoc pri hľadaní zdroja úniku. Z dostupných informácií totiž nebolo jasné, komu dáta patria. Nachádzalo sa v nich ale viac ako 100 miliónov riadkov, ktoré na prvý pohľad vyzerali ako agregát verejne dostupných informácií. Išlo o mená, e-mailové adresy, telefónne čísla, adresy bydliska, účty na sociálnych sieťach či pracovné pozície.

Dáta ale obsahovali aj Huntovo telefónne číslo, ktoré nezvykne nikde zverejňovať, a jeho záznam sa objavil hneď vedľa osoby, s ktorou sa pred časom stretol. Podľa neho sa tak niektoré údaje mohli ocitnúť v databáze bez vedomia danej osoby. Hunt sa preto spojil so službami a ostatnými bezpečnostnými výskumníkmi, ktorí sa v záznamoch objavili. Ani po troch mesiacoch sa však nedokázal dopátrať k ich majiteľovi. Rozhodol sa tak nahrať takmer 23 miliónov dotknutých e-mailových adries do svojej služby Have I Been Pwned, ktorá návštevníkom slúži na kontrolu, či sa ich záznamy neobjavili v niektorom z únikov dát.

Spustili vyšetrovanie

Služba Covve tvrdí, že sa o úniku dozvedela v piatok 15. mája – práve v deň, kedy Hunt vydal svoj blog. Okamžite nato spustila vyšetrovanie, ktoré odhalilo, že neznámy útočník zneužil webovú aplikáciu Covve začiatkom januára tohto roku. Uniknuté údaje sa týkali približne 90-tisíc používateľov, ktorých medzičasom už kontaktovala. Ich heslá vraj súčasťou úniku neboli. „Usilovne pracujeme interne, ale aj s externými partnermi na tom, aby sme zistili okolnosti, ktoré viedli k tomuto incidentu a nastavili na mieste dodatočné procesy a kontroly, ktoré zabránia tomu, aby sa to opakovalo.“

Ponúkali ich na fóre

Podľa portálu Data Breach Today sa časť dát objavila už v marci na známom hackerskom fóre. Predávajúci ponúkal jeden milión riadkov týchto údajov, ku ktorým sa dostal pomocou Elasticsearch ešte v januári. Sám však nevedel, odkiaľ pochádzajú. Samotné údaje ale podľa Hunta nie sú až také citlivé. „V rámci týchto vecí je to malé. Na čo však treba upriamiť väčšiu pozornosť je celková strata kontroly nad našimi údajmi a fakt, že iní ľudia, ako naši nevinní priatelia, majú tieto údaje a používajú ich tak, ako by ste to od nich nečakali,“ upozornil v rozhovore pre portál, narážajúc na svoju skúsenosť.

Množstvo podobných prípadov

Len v minulom roku hlásili podobné úniky údajov cez Elasticsearch v Spojených štátoch, Rusku či Ekvádore. V prvom prípade išlo o údaje používateľov Facebooku, ktoré vietnamskí kyberzločinci získali cez API rozhranie sociálnej siete. Celkovo 267 miliónov záznamov obsahujúcich ID číslo používateľa, jeho meno a telefónne číslo sa nachádzalo na nezabezpečenom serveri a link na ich stiahnutie bol zverejnený na hackerskom fóre. V Rusku naopak uniklo 20 miliónov údajov o daňových poplatníkoch z rokov 2009 až 2016 a v Ekvádore takmer 21 miliónov o občanoch, ktoré firma Novaestrat získala z vládnych a privátnych databáz.

Zdroj: Cybersec

The post Ďalšej firme unikli milióny osobných údajov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/dalsej-firme-unikli-miliony-osobnych-udajov/feed/ 0
Európske superpočítače zneužili na ťažbu kryptomeny https://digitalportal.sk/europske-superpocitace-zneuzili-na-tazbu-kryptomeny/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=europske-superpocitace-zneuzili-na-tazbu-kryptomeny https://digitalportal.sk/europske-superpocitace-zneuzili-na-tazbu-kryptomeny/#respond Tue, 19 May 2020 08:00:05 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102017 Neznámi hackeri infikovali niekoľko superpočítačov po celej Európe škodlivým kódom na ťažbu kryptomeny monero. Prípady potvrdili vo Veľkej Británií, Nemecku a Švajčiarsku. Zatiaľ nepotvrdený zostáva incident v Španielsku, informoval Cybersec.sk. Prvý útok sa odohral minulý týždeň v pondelok na Edinburskej univerzite v Škótsku. Univerzita oznámila, že na čas musela zablokovať prístup k jej superpočítaču ARCHER […]

The post Európske superpočítače zneužili na ťažbu kryptomeny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Neznámi hackeri infikovali niekoľko superpočítačov po celej Európe škodlivým kódom na ťažbu kryptomeny monero. Prípady potvrdili vo Veľkej Británií, Nemecku a Švajčiarsku. Zatiaľ nepotvrdený zostáva incident v Španielsku, informoval Cybersec.sk.

Prvý útok sa odohral minulý týždeň v pondelok na Edinburskej univerzite v Škótsku. Univerzita oznámila, že na čas musela zablokovať prístup k jej superpočítaču ARCHER z dôvodu zneužitia „prihlasovacích uzlov“. Po obnove si budú musieť všetky účty nastaviť dvojitú autentifikáciu pomocou heslá a SSH kľúča s heslovou frázou (passphrase). Pôvodné prihlasovacie údaje totiž nebudú platné. Krátko nato nahlásilo problémy aj superpočítačové centrum spoločnosti bwHPC v nemeckom Badénsku-Württembersku. Organizácia musela vypnúť päť z vysoko výkonných počítačových klastrov pre podobný bezpečnostný incident. Jedným z nich je pritom superpočítač Hawk z Vysokovýkonného výpočtového centra v Štuttgarte, ktoré patrí medzi najvýkonnejšie počítače na svete.

V priebehu týždňa sa objavili ďalšie prípady na mníchovskej Univerzite Ludwiga Maximiliana, Technickej univerzite v Drážďanoch, v Leinbitzovom počítačovom centre na Bavorskej akadémii vied a vo výskumnom centre Julich, kde museli vypnúť superpočítače JURECA, JUDAC a JUWELS. Podľa bezpečnostného výskumníka Felixa von Leitnera ovplyvnil bezpečnostný incident aj superpočítač v Barcelone, pre ktorý ho museli odstaviť. Cez víkend naopak oznámilo pozastavenie externého prístupu k svojim superpočítačom aj Švajčiarske centrum vedeckých výpočtov v Zürichu.

Vstupnou bránou Poľsko a Čína

Žiadna z vyššie spomenutých inštitúcií bližšie nepriblížila detaily útokov. CSIRT tím Európskej gridovej infraštruktúry, ktorá koordinuje výskum na superpočítačoch v celej Európe, spolu s americkou spoločnosťou Cado Security však o týchto prípadoch vydali správy bližšie popisujúce pozadie útokov. Podľa zistení, útočníci pravdepodobne získali prístup cez kompromitované SSH údaje. Tie ukradli z Pedagogickej univerzity v Krakove a z Šanghajskej univerzity Jiaotong a Čínskej vedeckej a technologickej siete.

Chirs Doman, spoluzakladateľ spoločnosti Cado Security, pre ZDnet uviedol, že zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že všetky narušenia pochádzajú od jednej skupiny. Dodal, že dôkazy ako podobné názvy súborov s malvérom a sieťové indikátory však môžu naznačovať rovnakého aktéra. Podľa Domana útočníci využili zraniteľnosť CVE-2019-15666, aby získali práva na počítačoch a mohli na nich ťažiť kryptomenu monero. Zatiaľ nie je známe koľko vyťažili.

Motivácia útočníkov v tomto momente nie je úplne jasná. Môže ísť o aktérov, ktorým ide len o peniaze a spoliehajú sa na silu superpočítačov, ktoré dokážu ťažiť digitálne meny efektívnejšie ako bežné počítače. Existujú ale aj obavy, že spomenuté incidenty môžu súvisieť s pokusom o ukradnutie alebo narušenie výskumov nákazy COVID-19. Odstavený ARCHER je totiž jeden zo superpočítačov, ktorý sa tomuto výskumu venuje.

Zdroj: Cybersec

The post Európske superpočítače zneužili na ťažbu kryptomeny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/europske-superpocitace-zneuzili-na-tazbu-kryptomeny/feed/ 0
Hackeri ukradli 756GB dát, medzi nimi údaje o Trumpovi https://digitalportal.sk/hackeri-ukradli-756gb-dat-medzi-nimi-udaje-o-trumpovi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hackeri-ukradli-756gb-dat-medzi-nimi-udaje-o-trumpovi https://digitalportal.sk/hackeri-ukradli-756gb-dat-medzi-nimi-udaje-o-trumpovi/#respond Mon, 18 May 2020 10:00:52 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102011 Hackeri ukradli dokumenty amerických celebrít, hrozia aj zverejnením špiny na Trumpa. Za databázu prominentných kontraktov kriminálnici požadujú najvyššiu cenu v histórii takýchto útokov, informoval Cybersec.sk. Celebritná advokátska kancelária Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS) sa stala obeťou ransomvérovej skupiny REvil. Hackeri jej počas útoku ukradli dôverné dokumenty jej klientov a teraz žiadajú výkupné vo výške […]

The post Hackeri ukradli 756GB dát, medzi nimi údaje o Trumpovi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hackeri ukradli dokumenty amerických celebrít, hrozia aj zverejnením špiny na Trumpa. Za databázu prominentných kontraktov kriminálnici požadujú najvyššiu cenu v histórii takýchto útokov, informoval Cybersec.sk.

Celebritná advokátska kancelária Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS) sa stala obeťou ransomvérovej skupiny REvil. Hackeri jej počas útoku ukradli dôverné dokumenty jej klientov a teraz žiadajú výkupné vo výške 42 miliónov dolárov za to, že ich nezverejnia. Medzi nimi sa majú nachádzať aj kompromitujúce materiály na amerického prezidenta Donalda Trumpa, informoval portál ZDnet. Právnická firma zastupuje hviezdy ako Lady Gaga, Mariah Carey, Elton John, U2 či Jessica Simpson.

Minulý týždeň však z jej počítačov uniklo 756GB dát, ktoré obsahujú ich zmluvy, dohody o mlčanlivosti, telefónne čísla, e-mailové adresy, ale aj súkromnú korešpondenciu známych osobností. Útočníci boli pri útoku dôslední a okrem toho vymazali dokonca aj online zálohy GSMS. Tento typ škodlivej aktivity sa nazýva dvojité vydieranie. Útočníci v takýchto prípadoch nielenže zablokujú majiteľovi prístup k súborom, ale dokumenty najprv odcudzia a uchovajú si ich pre ďalšie potreby. Ransomvér REvil, známy aj ako Sodinokibi, sa prvýkrát objavil minulý rok. Nedávno sa jeho obeťou stala aj britská zmenárenská spoločnosť Travelex, ktorá podľa informácií The Wall Street Journal útočníkom výkupné vo výške 2,3 milióna dolárov nakoniec zaplatila.

Vyjednávanie s hekermi ako trestný čin

Prvá vyhrážka od autorov REvilu sa spolu s útržkom zmluvy Madonny objavila na darknete 7. mája. Po tom, čo GSMS pripustila vyplatenie iba zlomku z požadovaných 21 miliónov dolárov, útočníci cenu zdvojnásobili a zverejnili právne dokumenty speváčky Lady Gaga. „[V USA] práve prebiehajú voľby a my sme včas našli tonu špinavého prádla. Pán Trump, ak chcete zostať prezidentom aj naďalej, postrčte tých chlapov ostrou palicou, inak sa s týmito ambíciami môžete rozlúčiť nadobro. A vy voliči, môžeme vás uistiť, že po tomto zverejnení ho už isto nebudete chcieť vidieť ako prezidenta.“ Nie je jasné, aké prepojenie medzi Trumpom a GSMS sa hackerom podarilo nájsť. Podľa bulvárneho magazínu Page Six nebol prezident klientom tejto kancelárie a má ísť iba o prázdne slová, ktoré slúžia na vzbudenie pozornosti.

Zástupcovia spoločnosti GSMS odmietajú s hackermi diskutovať. „FBI navyše uviedla, že tento hack je považovaný za akt medzinárodného terorizmu a my s teroristami nevyjednávame,“ povedal jeden zo spoločníkov pre portál Page Six. Brett Callow, expert bezpečnostnej firmy Emsisoft, ďalej pre Page Six uviedol, že ide o najväčšie výkupné, aké kyberzločinci kedy požadovali. Rekord doposiaľ držala 25 miliónová požiadavka. Tak ako skupina sľúbila, prvé „kompromitujúce materiály“ na Donalda Trumpa zverejnila už v priebehu víkendu. Zo zverejnených e-mailov sa ale zdá, že ide len o vyfiltrované správy, ktoré obsahovali anglické slovo „trump“.

Nie všetky tak priamo súviseli s americkým prezidentom. Meno Donalda Trumpa sa v správach objavilo zväčša v súvislosti s novinovými a bulvárnymi článkami a ich obsah nijak nepoškodzoval jeho osobu. Podľa zistení bezpečnostnej firmy Advanced Intelligence (AdvIntel) spolupracuje skupina REvil s externými hackermi, ktorých si najíma na prienik do systémov. Ako príklad uvádza hackerov -TMT- a Lalartu, s ktorými nadviazala spoluprácu v auguste minulého roku. Obaja sa špecializovali na prienik do administrátorských účtov a svoje služby ponúkali ransomvérovým skupinám na jednom z najvplyvnejších ruských hekerských fór od roku 2019.

Medzi obeťami -TMT- sa objavili napríklad univerzity a vzdelávacie inštitúcie v Spojených štátoch, poskytovateľ finančných služieb z Kolumbie, energetická spoločnosť z Bolívie, výrobca mliečnych výrobkov z Dánska či medzinárodný námorný prepravca. Po nadviazaní spolupráce obaja heaceri z fóra odišli. Podľa AdvIntel sa ich postup zhoduje s trendom za posledné dva roky, kedy experti na prienik do počítačových sietí odchádzajú z hackerských fór, aby mohli s vybranými zákazníkmi komunikovať cez aplikácie na bezpečnú komunikáciu.

Zdroj: Cybersec

The post Hackeri ukradli 756GB dát, medzi nimi údaje o Trumpovi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hackeri-ukradli-756gb-dat-medzi-nimi-udaje-o-trumpovi/feed/ 0
Päť spôsobov, ako koronavírus ovplyvní technický priemysel https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-koronavirus-ovplyvni-technicky-priemysel/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pat-sposobov-ako-koronavirus-ovplyvni-technicky-priemysel https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-koronavirus-ovplyvni-technicky-priemysel/#respond Mon, 18 May 2020 06:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102006 Vypuknutie koronavírusu v Číne narušilo globálne dodávateľské reťazce. A vzhľadom k tomu, že nákaza prerástla do celosvetovej pandémie s viac ako 4 miliónmi potvrdenými prípadmi vo viac než 118 krajinách, následky sa stali ešte rozsiahlejšie a menej predvídateľné. Telekomunikačný a technologický priemysel však našiel príležitosti, ako pomôcť s tým, na čom záleží najviac – udržať […]

The post Päť spôsobov, ako koronavírus ovplyvní technický priemysel appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Vypuknutie koronavírusu v Číne narušilo globálne dodávateľské reťazce. A vzhľadom k tomu, že nákaza prerástla do celosvetovej pandémie s viac ako 4 miliónmi potvrdenými prípadmi vo viac než 118 krajinách, následky sa stali ešte rozsiahlejšie a menej predvídateľné.

Telekomunikačný a technologický priemysel však našiel príležitosti, ako pomôcť s tým, na čom záleží najviac – udržať ľudí v bezpečí a zdraví. Niektoré priemyselné odvetvia, najmä herný priemysel, zaznamenali prudký nárast počtu používateľov. Odborníci sa však obávajú zvýšenia počtu závislostí od alkoholu a drog, takisto aj online hazardných hier, ako je Book of Ra, ktoré teraz získavajú väčšiu pozornosť, pretože ľudia sú uväznení doma.

Tu je päť spôsobov, ako očakávame, že koronavírus ovplyvní priemysel počas nadchádzajúceho roka.

1. Koronavírus zrušil významné technické udalosti, ktoré pravdepodobne mohli viesť k mnohým príležitostiam na nadviazanie partnerstva

Predovšetkým Mobile World Congress (MWC), ktorý sa mal konať 24. – 27. februára v Barcelone, bol zrušený kvôli obavám z vírusu. MWC je základným kameňom v oblasti priemyslu pripojenia, pretože združuje najdôležitejšie spoločnosti v priestore, zdieľa inovácie a nadväzuje nové obchodné partnerstvá. Niekoľko spoločností zmenilo podujatia, ktoré plánovali pre MWC. Pokračujúca prítomnosť koronavírusu ďalej viedla ostatných k ich úplnému zrušeniu. Odložili sa tiež mnohé ďalšie akcie, ako je SiGMA, čo je dôležitá udalosť pre herný priemysel. Vývojári casino games, ktorí sú veľkými prispievateľmi do herného sektora, stratia množstvo cenných príležitostí na partnerstvo.

2. Práca z domu bude vyžadovať vysokorýchlostnú internetovú technológiu

Rýchlosť blesku 5G, takmer okamžitá komunikácia a zvýšená hustota pripojenia sú základom na vzdialené interakcie, ktoré sa pre mnohé organizácie a podniky stali vrcholom pozornosti, nakoľko pri šírení vírusu sa zvyšuje opatrnosť. Dve kľúčové oblasti – telezdravie a telekonferencie – sa stávajú kritické pre podnikové operácie uprostred pandémie. A my si myslíme, že zvýšená závislosť od týchto oblastí pomôže posilniť príťažlivosť 5G.

3. Koronavírus by mohol upozorniť na možné prípady využitia vo virtuálnej realite (VR) v podnikoch

Vypuknutie koronavírusu spôsobilo veľkým technologickým spoločnostiam, ako sú Apple, Google a Microsoft odporučiť alebo nariadiť zamestnancom, aby pracovali z domu. Spoločnosti, ako napr. Amazon, navyše obmedzili cestovanie zamestnancov do postihnutých oblastí, ako je Čína, Taliansko a dokonca aj USA. Aj keď ide o najbezpečnejší postup počas pandémie, bráni to úsiliu v spolupráci a možnostiam praktického výcviku. Keď sa tieto nevýhody stanú jasnejšie, podniky budú hľadať spôsoby, ako zmierniť obmedzenie zamestnancov. A jedným z možných spôsobov bude pravdepodobne VR.

4. Investície do riešenia inteligentných miest budú aj naďalej rásť, pretože sa táto technológia ukázala ako hodnotný nástroj na riešenie kríz

Mestá na celom svete využívajú technológiu inteligentných miest v snahe zmierniť dopad koronavírusu. Polícia v Číne využíva drony s tepelnými senzormi na identifikáciu ľudí na verejnosti, či nemajú horúčku. Juhokórejská vláda vyvinula aplikáciu pre inteligentné telefóny, ktorá umožňuje jednotlivcom v karanténe zostať v kontakte s pracovníkmi (prípadmi). Vďaka tomu im môžu klásť akékoľvek otázky, ktoré sa vyskytnú, a tiež hlásiť ich pokrok. Austrálska vláda zasa spustila chatbota, ktorý sa zaoberá otázkami občanov a potláča šírenie dezinformácií.

The post Päť spôsobov, ako koronavírus ovplyvní technický priemysel appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-koronavirus-ovplyvni-technicky-priemysel/feed/ 0
Štátne inštitúcie v Ázii sú pod paľbou indických kyberútokov https://digitalportal.sk/statne-institucie-v-azii-su-pod-palbou-indickych-kyberutokov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=statne-institucie-v-azii-su-pod-palbou-indickych-kyberutokov https://digitalportal.sk/statne-institucie-v-azii-su-pod-palbou-indickych-kyberutokov/#respond Fri, 15 May 2020 10:00:27 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101968 Výskumníci z Palo Alto Networks zaznamenali zvýšený počet kybernetických útokov proti vládnym a vojenským inštitúciám v Ázii. Indickí hackeri svoj nástroj neustále vylepšujú, informoval Cybersec.sk. Útoky zasiahli najmä Pakistan, Bangladéš či Maledivy, kde sa terčom útokov stali webové stránky škôl či lodnej dopravnej spoločnosti. Záškodníci počítače infikujú pomocou spear-phishingovej kampane. Prostredníctvom e-mailu obeť navedú na napadnutú […]

The post Štátne inštitúcie v Ázii sú pod paľbou indických kyberútokov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Výskumníci z Palo Alto Networks zaznamenali zvýšený počet kybernetických útokov proti vládnym a vojenským inštitúciám v Ázii. Indickí hackeri svoj nástroj neustále vylepšujú, informoval Cybersec.sk.

Útoky zasiahli najmä Pakistan, Bangladéš či Maledivy, kde sa terčom útokov stali webové stránky škôl či lodnej dopravnej spoločnosti. Záškodníci počítače infikujú pomocou spear-phishingovej kampane. Prostredníctvom e-mailu obeť navedú na napadnutú webstránku, na ktorú nahrali Excel dokument so škodlivým kódom. Nástroj sa volá BackConfig a spôsobuje nadmerné zaťaženie systému. Od svojich počiatkov v roku 2017 sa malvér môže dnes pochváliť sofistikovanejšou štruktúrou, vďaka ktorej získal napríklad aj schopnosť zhromažďovať informácie o napadnutých systémoch či dokonca funkciu zaznamenávania kláves.

Hackeri taktiež začali klásť dôraz na dôveryhodnosť e-mailov, ktorými škodlivý kód distribuujú. Kým na začiatku infikované dokumenty zasielali priamo v prílohe, v súčasnosti ich nahrávajú na legitímne webové stránky. BackConfig sa prisudzuje APT skupine MONSOON, známej tiež ako Hangover alebo Neon. Skupina sa dlhodobo zameriava na vysokopostavené ciele v juhovýchodnej Ázii a experti predpokladajú, že pochádza z Indie. Jej aktivity totiž korešpondujú so záujmami vlády v Naí Dillí. Neustále vylepšovanie a intenzívne využívanie nástroja BackConfig, ale aj iných, naznačuje, že indickí hackeri nechcú zaostávať za škodlivými aktérmi z Ruska, Severnej Kórei či Číny.

Zdroj: Cybersec

The post Štátne inštitúcie v Ázii sú pod paľbou indických kyberútokov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/statne-institucie-v-azii-su-pod-palbou-indickych-kyberutokov/feed/ 0
Huawei bude na blackliste USA až do mája 2021 https://digitalportal.sk/huawei-bude-na-blackliste-usa-az-do-maja-2021/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=huawei-bude-na-blackliste-usa-az-do-maja-2021 https://digitalportal.sk/huawei-bude-na-blackliste-usa-az-do-maja-2021/#respond Fri, 15 May 2020 09:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101978 Zákaz obchodovania amerických spoločností s čínskym Huawei sa predĺži o rok, rozhodol o tom americký prezident Donald John Trump. Začiatkom minulého roka sa administratíva prezidenta Trumpa rozhodla zaradiť spoločnosť Huawei do blacklistu čo znamená, že čínska spoločnosť nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami. Jeden z najvýraznejších dôsledkov je absencia Google služieb v telefónoch (napríklad P40 séria ich […]

The post Huawei bude na blackliste USA až do mája 2021 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Zákaz obchodovania amerických spoločností s čínskym Huawei sa predĺži o rok, rozhodol o tom americký prezident Donald John Trump.

Začiatkom minulého roka sa administratíva prezidenta Trumpa rozhodla zaradiť spoločnosť Huawei do blacklistu čo znamená, že čínska spoločnosť nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami. Jeden z najvýraznejších dôsledkov je absencia Google služieb v telefónoch (napríklad P40 séria ich nemá), takisto je dôsledkom absencia platenia smartfónom (cez Google Pay). Hoci chýbajúce Google služby mnohí uvítajú (napríklad s dôvodom, že nebudú sledovaní Googlom čo má svoje opodstatnenie a bez ich služieb sa dá jednoducho fungovať), horšie je to pre používateľov, ktorí si zvykli na dennej alebo veľmi častej báze na bezkontaktné platby cez Google Pay. Práve sankcie na spoločnosť môžu za to, že mobilmi Huawei nemožno platiť (nemožno nimi teda realizovať transakcie s americkými kartovými spoločnosťami ako sú VISA a Mastercard, ktoré práve naše banky používajú).

Hoci sa zdalo, že po roku by mohlo prísť k uvoľneniu sankcií a návratu k normálu, práve predĺženie zákazu o ďalší rok z dôvodu „hrozby pre národnú bezpečnosť“ a tiež „sledovaním pre čínsku vládu“ (čo sa však doteraz nepodarilo dokázať a Američania nikdy žiadny dôkaz neposkytli) zmarilo nádeje používateľov. Dokonca pred pár mesiacmi to vyzeralo tak, že americká administratíva bude obmedzenia uvoľňovať až ich postupne zruší. USA síce udelili niektorým (vybraným) americkým spoločnostiam licenciu na konkrétne podnikanie so spoločnosťou Huawei, čo vyvolalo špekulácie, že zákaz spoločnosti Huawei bude čoskoro úplne zrušený. To sa však nestane, pretože USA práve predĺžili zákaz spoločnosti Huawei o rok. To znamená, že spoločnosť Huawei nebude obchodovať s americkými spoločnosťami až do mája 2021.

Predaje čínskej spoločnosti sú však prekvapivo vysoké aj napriek sankciám. V domácej Číne neprekáža používateľom absencia Google služieb. Predaj telefónov v Európe síce trpí, ale jeho predaj v Číne je stabilný. Vo svete sú síce predaje oveľa nižšie, avšak podľa mnohých analytikov sú stále vysoké a prekonali negatívne scenáre, ktoré očakávali. Hoci spoločnosť má svoj vlastný HongMeng OS (Harmony OS), ktorý prichádza s HMS, bude trvať mnoho rokov, kým bude na rovnakej úrovni ako sú Google služby. Pokiaľ však ide o hardvér, tú má zabezpečenú, keďže v telefónoch používa čipy vlastnej výroby „HiSilicon Kirin“ dodávané od taiwanskej spoločnosti TSMC.

Zdroj: GCh

The post Huawei bude na blackliste USA až do mája 2021 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/huawei-bude-na-blackliste-usa-az-do-maja-2021/feed/ 0
Viber ako ďalší komunikačný kanál pre pomoc s koronou https://digitalportal.sk/viber-ako-dalsi-komunikacny-kanal-pre-pomoc-s-koronou/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=viber-ako-dalsi-komunikacny-kanal-pre-pomoc-s-koronou https://digitalportal.sk/viber-ako-dalsi-komunikacny-kanal-pre-pomoc-s-koronou/#respond Fri, 15 May 2020 06:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101965 Úrad vlády Slovenskej Republiky spustil v spolupráci s platformou Viber ďalší komunikačný kanál pre informovanie verejnosti ohľadom globálnej pandémie COVID-19. Ide o komunitu nazvanú Koronavírus na Slovensku. Komunita bola spustená včera a má už viac ako 36 tisíc členov. Cieľom komunity je pravidelne informovať ohľadom aktuálneho diania v období globálnej pandémie COVID-19 a prinášať občanom dôležité […]

The post Viber ako ďalší komunikačný kanál pre pomoc s koronou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Úrad vlády Slovenskej Republiky spustil v spolupráci s platformou Viber ďalší komunikačný kanál pre informovanie verejnosti ohľadom globálnej pandémie COVID-19.

Ide o komunitu nazvanú Koronavírus na Slovensku. Komunita bola spustená včera a má už viac ako 36 tisíc členov. Cieľom komunity je pravidelne informovať ohľadom aktuálneho diania v období globálnej pandémie COVID-19 a prinášať občanom dôležité informácie týkajúce sa aktuálneho vývoja v Slovenskej republike. Komunita Viber je neoddeliteľnou súčasťou informačnej kampane, ktorá používateľom umožňuje mať kedykoľvek všetky aktualizácie o COVID-19 priamo na svojom mobilnom telefóne alebo počítači.

Ktokoľvek, kto si stiahol Viber, sa môže pripojiť ku komunite a sledovať ju na svojom smartfóne alebo počítači kliknutím tu. Tí, ktorí ešte nemajú Viber, budú presmerovaní, aby si najprv stiahli aplikáciu a potom sa pripojili ku komunite. V komunite budú uverejňované nielen príspevky týkajúce sa súčasnej situácie a vládnych opatrení v súvislosti s COVID-19, ale aj najrôznejšie rady pre verejnosť ako sa starať o svoje zdravie. K dispozícii budú aj vizuálne materiály a videá. Členovia komunity budú môcť vyjadriť svoj názor alebo preferenciu v rôznych prieskumoch verejnej mienky.

The post Viber ako ďalší komunikačný kanál pre pomoc s koronou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/viber-ako-dalsi-komunikacny-kanal-pre-pomoc-s-koronou/feed/ 0
USA plánujú presunúť výrobu polovodičov z Číny https://digitalportal.sk/usa-planuju-presunut-vyrobu-polovodicov-z-ciny/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=usa-planuju-presunut-vyrobu-polovodicov-z-ciny https://digitalportal.sk/usa-planuju-presunut-vyrobu-polovodicov-z-ciny/#respond Wed, 13 May 2020 10:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101929 USA plánuje dosiahnuť sebestačnosť vo výrobe polovodičov, považuje to za dôležité pre obranu. Plán Washingtonu prichádza len pár dní po tom, čo prezident Trump zakázal používať zahraničné technológie v energetickom sektore, informoval Cybersec.sk. Vláda Donalda Trumpa chce presunúť výrobu polovodičov z Ázie na vlastnú pôdu. O možnostiach diskutuje s domácim výrobcom čipov Intel a so […]

The post USA plánujú presunúť výrobu polovodičov z Číny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
USA plánuje dosiahnuť sebestačnosť vo výrobe polovodičov, považuje to za dôležité pre obranu. Plán Washingtonu prichádza len pár dní po tom, čo prezident Trump zakázal používať zahraničné technológie v energetickom sektore, informoval Cybersec.sk.

Vláda Donalda Trumpa chce presunúť výrobu polovodičov z Ázie na vlastnú pôdu. O možnostiach diskutuje s domácim výrobcom čipov Intel a so zahraničnými Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a Samsung Electronics, informovali noviny The Wall Street Journal. Náhlu potrebu oslobodiť sa od závislosti na „krehkom“ ázijskom reťazci dodávateľov spôsobil pretrvávajúci spor medzi Washingtonom a Pekingom a pandémia nového koronavírusu. Pre Spojené štáty je v súčasnosti najdôležitejší príchod taiwanskej spoločnosti TSMC, ktorá je jedným z najväčších výrobcov čipov na svete. Firma však napriek svojej otvorenosti vybudovať novú továreň v zahraničí stále zvažuje jej umiestnenie. Naopak, spoločnosť Intel vidí riešenie vo vybudovaní vlastnej výrobnej linky na území Spojených štátov v spolupráci s Pentagonom. Pokročilé čipy by mala dodávať na vládne aj súkromné zákazky.

Podľa výkonného riaditeľa Intelu Boba Swana je „posilnenie domácej výroby a zaistenie technologického líderstva USA dôležitejšie ako kedykoľvek predtým”. Rovnaký názor má aj hovorca Pentagonu, Mike Andrews, ktorý považuje domácu výrobu mikročipov za rozhodujúcu pre obranu štátu. „Ministerstvo obrany pozorne sleduje domácu výrobu pre všetky sektory obrany, ktoré sú dôležité z pohľadu našich dodávateľských reťazcov, a mikročipy sú určite tým, čo bude naďalej zohrávať kľúčovú úlohu vo väčšine, ak nie vo všetkých hlavných obranných programoch.“ Do úvahy tiež pripadá možnosť rozšíriť už fungujúcu výrobnú linku pokročilých čipov juhokórejského Samsungu v Texase.

Investície pre vymyslenú aféru?

USA vníma domácu výrobu polovodičov najmä ako obranný prvok národnej bezpečnosti. V blízkej budúcnosti si však bude musieť vyjasniť, či sa naozaj zbaví závislosti na zahraničných komponentoch úplne a investuje desiatky miliárd dolárov do vlastnej výroby. Americké združenie výrobcov polovodičov aktuálne pracuje na štúdii, ktorá by to mala odporučiť. Podľa jeho prezidenta Johna Neuffera nie je pri tejto otázke nad čím rozmýšľať. „Čína a ostatní investujú vo veľkej miere a Spojené štáty by mali urobiť viac, aby mohli na túto výzvu reagovať a vyhrať ju.“

Z pohľadu USA predstavujú hrozbu najmä útoky na kritickú infraštruktúru. Agentúra Bloomberg už v minulosti upozornila, že Čína údajne zabudovala upravené čipy do matičných dosiek určených na vývoz do USA. Pomocou nich si vraj mala čínska armáda zabezpečiť prístup do vládnych systémov USA. Tieto tvrdenia však neboli nikdy dokázané a Bloomberg si za tento článok vyslúžil kritiku aj od konkurenčných médií. Plán vybudovať sebestačnosť vo výrobe polovodičov pritom prichádza len pár dní po tom, čo prezident Trump zakázal používať zahraničné technológie v energetickom sektore.

Zdroj: Cybersec

The post USA plánujú presunúť výrobu polovodičov z Číny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/usa-planuju-presunut-vyrobu-polovodicov-z-ciny/feed/ 0