DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Wed, 18 Sep 2019 12:37:02 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Ekvádor zažil najväčší únik osobných údajov v histórii https://digitalportal.sk/ekvador-zazil-najvacsi-unik-osobnych-udajov-v-historii/ https://digitalportal.sk/ekvador-zazil-najvacsi-unik-osobnych-udajov-v-historii/#respond Wed, 18 Sep 2019 10:00:54 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98275 Z databázy fulltextového vyhľadávača Elasticsearch pravdepodobne pre zlú konfiguráciu servera uniklo obrovské množstvo osobných údajov o Ekvádorčanoch. Z vyše 20 miliónov uniknutých záznamov bolo až 6,7 milióna o deťoch. Nešlo len o osobné dáta, ale uniknuté záznamy obsahovali aj finančné údaje a údaje o registrácii áut. Informoval o tom Cybersec. Prevádzkovateľom databázy je spoločnosť Novaestrat, […]

The post Ekvádor zažil najväčší únik osobných údajov v histórii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Z databázy fulltextového vyhľadávača Elasticsearch pravdepodobne pre zlú konfiguráciu servera uniklo obrovské množstvo osobných údajov o Ekvádorčanoch. Z vyše 20 miliónov uniknutých záznamov bolo až 6,7 milióna o deťoch. Nešlo len o osobné dáta, ale uniknuté záznamy obsahovali aj finančné údaje a údaje o registrácii áut. Informoval o tom Cybersec.

Prevádzkovateľom databázy je spoločnosť Novaestrat, ktorá sa zaoberá analýzou služieb pre ekvádorský trh. Údaje z databázy pred dvoma týždňami objavili bezpečnostní výskumníci Noam Rotem a Ran Locar. Keď potvrdili autenticitu dát, pokúsili sa upozorniť vlastníka servera. Firma však na svojich stránkach nemá kontaktnú adresu a ani pokusy spojiť sa s ňou cez Facebook a Linkedin neboli úspešné. Chybu sa podarilo opraviť až po týždni, keď sa o nej dozvedela ekvádorská jednotka pre kybernetickú bezpečnosť. Uniknutých údajov (20,8 milióna) bolo pritom viac, než je počet Ekvádorčanov (16,62 milióna). Boli medzi nimi totiž duplicitné dáta, staré záznamy a údaje o mŕtvych. Databáza však obsahovala aj aktuálne údaje o občanoch z roku 2019, čo znamená, že údaje boli pravidelne aktualizované.

Uniknuté dáta pochádzali z vládnych a privátnych databáz. Kým údaje z vládnych registrov obsahovali meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu bydliska, číslo občianskeho preukazu, rodinný stav, údaje o zamestnávateľovi, telefónne číslo a stupeň vzdelania, údaje z privátnych registrov obsahovali dáta o stave bankového účtu, úverové údaje a vlastníka účtu. Z uniknutých údajov by potenciálny útočník vedel vyskladať rodinné vzťahy, finančný stav a ďalšie vysoko citlivé informácie. Tento rok ide už o druhý významný únik osobných údajov z Elasticsearch v Južnej Amerike. Únik z augusta obsahoval volebné údaje vyše 14 miliónov čilských občanov.

Zdroj: Cybersec

The post Ekvádor zažil najväčší únik osobných údajov v histórii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ekvador-zazil-najvacsi-unik-osobnych-udajov-v-historii/feed/ 0
Za kybernetickým útokom na austrálsky parlament stála Čína https://digitalportal.sk/za-kybernetickym-utokom-na-australsky-parlament-stala-cina/ https://digitalportal.sk/za-kybernetickym-utokom-na-australsky-parlament-stala-cina/#respond Tue, 17 Sep 2019 10:00:10 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98253 Austrálska bezpečnostná agentúra ASD v marci dospela k záveru, že za kybernetický útok na tamojší parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými voľbami je zodpovedná Čína. Páchateľov podľa vyšetrovateľov usvedčujú rovnaké postupy, aké v minulosti využili čínski hackeri. Informovala o tom agentúra Reuters a tiež Cybersec. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa útok začal […]

The post Za kybernetickým útokom na austrálsky parlament stála Čína appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Austrálska bezpečnostná agentúra ASD v marci dospela k záveru, že za kybernetický útok na tamojší parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými voľbami je zodpovedná Čína. Páchateľov podľa vyšetrovateľov usvedčujú rovnaké postupy, aké v minulosti využili čínski hackeri. Informovala o tom agentúra Reuters a tiež Cybersec.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa útok začal alebo ako dlho mali hackeri prístup k napadnutým sieťam. Medzi poškodenými stranami boli vládnuci liberáli, ich koaličný partner a opozičná labouristická strana. Podľa zdrojov Reuters je za útok zodpovedné čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti. Číňanov podľa vyšetrovateľov usvedčujú použité hackerské nástroje, ktoré Čína použila pri útokoch v minulosti. Útok na politické strany umožnil páchateľom prístup k dokumentom o témach, ako sú daňová či zahraničná politika, k súkromnej korešpondencii medzi zákonodarcami, ich zamestnancami a inými občanmi. Nezávislí poslanci parlamentu a iné politické strany v tomto prípade neboli medzi obeťami.

Austrálii vo vyšetrovaní pomáhajú Spojené štáty a Veľká Británia, ktorá na miesto vyslala svoju kybernetickú jednotku. Austrálska vláda sa k prípadu nevyjadruje a správa o vyšetrovaní odporučila zistenia o útoku utajiť, aby neboli ohrozené obchodné vzťahy s Pekingom. Čína akúkoľvek zodpovednosť odmietla.

Zdroj: Cybersec

The post Za kybernetickým útokom na austrálsky parlament stála Čína appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/za-kybernetickym-utokom-na-australsky-parlament-stala-cina/feed/ 0
4ka ruší obmedzenia pre národný roaming v Orangei https://digitalportal.sk/4ka-rusi-obmedzenia-pre-narodny-roaming-v-orangei/ https://digitalportal.sk/4ka-rusi-obmedzenia-pre-narodny-roaming-v-orangei/#respond Tue, 17 Sep 2019 08:00:09 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98256 Najmladší slovenský operátor, 4ka, ktorú prevádzkuje SWAN ruší od dnes rozdiely v dátových paušáloch Sloboda a nerozlišuje, či zákazník čerpá dáta v ich vlastnej sieti, alebo v sieti obchodného partnera. Hoci paušály v 4ke boli výhodné, pre mnohých zákazníkov bol hlavný problém najmä pokrytie. Tam, kde má operátor svoj signál čo sú zväčša mestá sa […]

The post 4ka ruší obmedzenia pre národný roaming v Orangei appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Najmladší slovenský operátor, 4ka, ktorú prevádzkuje SWAN ruší od dnes rozdiely v dátových paušáloch Sloboda a nerozlišuje, či zákazník čerpá dáta v ich vlastnej sieti, alebo v sieti obchodného partnera.

Hoci paušály v 4ke boli výhodné, pre mnohých zákazníkov bol hlavný problém najmä pokrytie. Tam, kde má operátor svoj signál čo sú zväčša mestá sa problém väčšinou netýka, avšak dediny na vidieku pokryté nie sú. Rozdiel v objemoch za paušál a malé gigabajtové balíčky v národnom roamingu mohlo odrádzať kvantum zákazníkom. Avšak mobilný operátor vo svojej najnovšej správe informuje, že prichádzajú dobré správy a veľké objemy dát v 4ke už skutočne na celom Slovensku (teda platia aj v 3G sieti Orangeu). Operátor tiež uvádza, že ponuku „Najviac“ možno využívať do 31. januára 2020.

Kým doteraz sa rozdeľovali na dáta v sieti 4ky a na dáta v národnom roamingu, v rámci zvýhodnenej ponuky „Najviac“ už zákazník nemusí rozlišovať, kde dáta čerpá. V praxi to znamená dobré správy, ktoré zjavne zas rozhýbu trh. Výhodné dáta sú dostupné na celom Slovensku. Ak si zákazník 4ky doteraz kúpil napríklad Slobodu 100+, za 8 eur dostal 10GB v sieti 4ka a 1GB v Orangei. Prečo to tak bolo? 4ka ako najmladší hráč postupne buduje svoju sieť a kým nepokryje celé Slovensko, využíva aj sieť obchodného partnera (národný roaming). Teraz môže zákazník so Sloboda 100+ využiť týchto 10 GB nielen v 4G sieti 4ky, ale aj v 3G sieti Orangeu. Ponuka gigabajt dát v Európskej únii v už spomínanom paušále Sloboda 100+ sa nemení.

Operátor v správe dodáva, že aktuálnou ponukou „Najviac“ odstránili poslednú bariéru a už žiaden dátujúci zákazník nemá prečo váhať prejsť k nim a získať veľké objemy dát. Operátor taktiež oznámil, že pokrýva svojou sieťou 75% obyvateľov Slovenska. Ide hlavne o mestá a obce, často preto zákazníkov pri cestovaní ľudovo povedané prepínalo do siete Orangeu. Keďže objem dát tam bol nižší, zákazníci si dávali pozor, kde presne sa nachádzajú, čo spôsobovalo isté nepohodlie. Prínosom pre zákazníkov je potom rovnaká cena. Aj napriek vylepšeniu pôvodných služieb sa nezvyšuje. Nový zákazník si ktorýkoľvek paušál môže aktivovať cez mobilnú aplikáciu Moja 4ka, na webstránke, alebo na predajnom mieste operátora; pričom pre existujúcich zákazníkov nastane zmena automaticky s obnovou existujúceho balíčka (paušálu). Nie je potrebné si nič nastavovať, tieto zmeny sa prejavia automaticky.

The post 4ka ruší obmedzenia pre národný roaming v Orangei appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/4ka-rusi-obmedzenia-pre-narodny-roaming-v-orangei/feed/ 0
Recenzia: Corsair M55 RGB Pro https://digitalportal.sk/recenzia-corsair-m55-rgb-pro/ https://digitalportal.sk/recenzia-corsair-m55-rgb-pro/#respond Mon, 16 Sep 2019 13:00:23 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98241 Spoločnosť Corsair má v portfóliu niekoľko zaujímavých myší, pričom sme testovali tentoraz káblovú M55 RGB Pro, ktorá má zaujímavý pomer cena/výkon a taktiež nízku hmotnosť – iba 89 gramov. Balenie je takmer totožné s ostatnými modelmi spoločnosti, farbou ide o typicky žlto-čierne prevedenie. Testovaná myš je určená pre ľavákov aj pre pravákov. Hoci bočné tlačidlá sú dve a to len […]

The post Recenzia: Corsair M55 RGB Pro appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Corsair má v portfóliu niekoľko zaujímavých myší, pričom sme testovali tentoraz káblovú M55 RGB Pro, ktorá má zaujímavý pomer cena/výkon a taktiež nízku hmotnosť – iba 89 gramov.

Balenie je takmer totožné s ostatnými modelmi spoločnosti, farbou ide o typicky žlto-čierne prevedenie. Testovaná myš je určená pre ľavákov aj pre pravákov. Hoci bočné tlačidlá sú dve a to len na ľavej strane, univerzálnosti myši to neprekáža. Ďalšie tlačidlo (po ľavom, pravom a koliesku) je umiestnené pod kolieskom, jeho predvolené nastavenie je na zmenu citlivosti senzora. Zo spodnej strany myši je optický senzor PixArt PAW3327. Hoci na prvý pohľad vyzerá myš takmer identicky ako model Harpoon, po preskúmaní vidieť rozdiely – myš M55 RGB Pro je väčšia a po dĺžke rozmernejšia. Dlhodobo ju testujeme spolu s  notebookom Eurocom Max Q6.

Boky majú niekoľko drážok, ktoré pomáhajú používateľovi udržiavať lepšiu priľnavosť, najmä keď zdvíha myš zo stola. Jej rozmery sú 125×68×40 mm (D׊×H). Pripomeňme, že spracovanie je z čierneho plastu a keďže je matná, zachytáva odtlačky. V strede chrbta je lesklý materiál, v ňom je umiestnené textúrované gumené koliesko a obyčajné ABS plastové tlačidlo CPI. Všimli sme si, že koliesko má taktiež voľnosť a  vŕzga pri scrollovaní. Je to škoda, hoci je cena myši okolo 55 eur, nemalo by sa to stať. Okrem neho je však celá myš pevná, nikde nič nevŕzga a ani nepíska. Tlačidlá sú tuhšie, ako sme zvyknutí, používajú spínače Omron D2FC-FK, ktoré majú životnosť 50 miliónov kliknutí.

Na prispôsobenie jediného tlačidla pri koliesku a úpravy DPI bez jeho použitia je potrebný softvér Corsair iCUE. V aplikácii možno programovať všetky tlačidlá – poteší aj nastavenie citlivosti či možnosť nainštalovania novšieho firmvéru priamo v aplikácii. Možno tak opraviť akékoľvek chyby či pridať nové funkcie a vylepšiť staré. Čo sa používania týka, tu nemáme veľmi čo vytknúť. Poteší tiež špičkový senzor PixArt PMW 3327. Dodávame tiež, že optický senzor myši s citlivosťou od 200 do 12400 DPI je spoľahlivý a presný. Poteší dlhý, 1,8 metrový kábel, ktorý je však hrubší a na koncoch má tendenciu sa strapkať.

Corsair M55 RGB Pro je kompaktná a veľmi ľahká myš. Hoci je cena nastavená na 55 eur, mrzí nás najmä hlučné vŕzgajúce koliesko, tuhšie tlačidlá a hrubší kábel. Páči sa nám univerzálnosť, ako aj možnosť konfigurácie priamo v softvéri iCUE. Oceňujeme špičkový senzor, dlhú životnosť tlačidiel a tiež nízku hmotnosť a rozmery. Nie každému však padne do rúk, najmä pre tie najväčšie dlane môže byť malá a menej ergonomická. Myš však odporúčame, ponúka veľa funkcií, je vhodná pre hráčov, multimediálnych nadšencov a tiež aj do kancelárie.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 125×68×40 mm (D׊×H)
Hmotnosť: 89 gramov
Rozhranie:  drôtové, USB kábel s dĺžkou 1,8 metra
Prevedenie: obojručné
Podsvietenie: RGB
Technológia: optické
Počet programovateľných tlačidiel: 8 ks
Citlivosť: 200 – 12400 DPI
Podpora: Windows, MacOS, Linux, Android

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Nízka hmotnosť, rozmery
+ Kvalitný senzor a tlačidlá
+ Prehľadný softvér iCUE
+ Tlačidlá na oboch stranách
+ Pre ľavákov aj pravákov

Mínusy
– Vŕzgajúce stredové koliesko
– Tuhšie tlačidlá, hrubý kábel

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Zapožičal: Corsair

The post Recenzia: Corsair M55 RGB Pro appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-corsair-m55-rgb-pro/feed/ 0
Tipy a triky: Ako vybrať TV držiak? https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-vybrat-tv-drziak/ https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-vybrat-tv-drziak/#respond Fri, 13 Sep 2019 12:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98294 Televízne držiaky predstavujú účelné riešenie, pokiaľ chcete ušetriť miesto alebo viesť dizajnovú stránku vašich izieb trochu inak. Pokiaľ zháňate TV držiak, pravdepodobne vás zaujíma, podľa čoho vybrať správny model. Kritérií je hneď niekoľko a aj tak zdanlivo jednoduchá vec ako kúpa držiaka môže mať svoje úskalia. V nasledujúcom článku sa dočítate, podľa čoho TV držiaky […]

The post Tipy a triky: Ako vybrať TV držiak? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Televízne držiaky predstavujú účelné riešenie, pokiaľ chcete ušetriť miesto alebo viesť dizajnovú stránku vašich izieb trochu inak. Pokiaľ zháňate TV držiak, pravdepodobne vás zaujíma, podľa čoho vybrať správny model. Kritérií je hneď niekoľko a aj tak zdanlivo jednoduchá vec ako kúpa držiaka môže mať svoje úskalia. V nasledujúcom článku sa dočítate, podľa čoho TV držiaky vybrať, a zistíte, ktorý je ideálny práve na váš televízor.

Dôvodov na to, prečo o TV držiaku premýšľať, môže byť hneď niekoľko. Tým prvým je úspora miesta, prípadne šetrenie peňazí za nábytok. S TV držiakom na stenu totiž logicky môžete vynechať televízny stolík, prípadne ho využiť inak, napríklad na umiestnenie HiFi sústavy. Ďalšou výhodou TV držiakov je pohodlie pri manipulácii s televízorom. Existuje totiž veľa držiakov, ktoré si môžete ľahko natočiť podľa svojich potrieb. Drahšie modely je potom možné dokonca voľne presúvať z miestnosti do miestnosti vďaka kolieskam. Asi posledným z dôvodov je čisto dizajnová stránka. Televízor visiaci na stene bez akejkoľvek viditeľnej podpory totiž vyzerá jednoducho dobre.

Aký typ držiaku na televízor je ideálny? Držiaky možno rozdeliť na tri základné typy a každý z nich sa hodí na niečo trochu iné.

 • Fixné – spravidla sú najlacnejšie, ale nedajú sa polohovať. Napriek tomu sú ale asi najvhodnejšie, ak máte núdzu o priestor, pretože zaberajú najmenej miesta.
 • Kĺbové – pravý opak fixných. Môžete s nimi polohovať televízor do všetkých strán, ale zaberajú viac miesta. Výhodná je možnosť ich umiestnenia do rohu.
 • Sklopné – predstavujú zlatú strednú cestu, čo do typu držiaka. Polohovať idú síce len hore a dole, zároveň ale zaberajú takmer rovnaký priestor ako fixné držiaky.

Pravdepodobne vás zaujíma, ako zistíte, že daný držiak sedí práve na váš televízor. Okrem ďalších spôsobov, o ktorých si povieme neskôr, je to predovšetkým tzv. štandard VESA. Ide o veľkostný údaj vo formáte napr. 600 × 400 mm, ktorý udáva vzdialenosť jednotlivých dier na skrutky v televízore. Na zadnej strane každého moderného televízoru tieto diery nájdete a zmerať ich vzdialenosť môžete úplne bez problému sami. Meranie VESA štandardu zvládnete úplne bez problémov v domácich podmienkach.
Dávajte si ale pozor na poradie hodnôt. Prvé číslo je vždy horizontálna vzdialenosť a druhé zvislá (600 × 400 mm nie je to isté ako 400 × 600 mm). Standard VESA tak zjednocuje všetky držiaky pod jednu univerzálnu hodnotu, vďaka čomu je správny výber oveľa jednoduchší.

Už sme si povedali o troch typoch držiakov a štandardu VESA. Stále tu je ale niekoľko parametrov, ktoré by ste mali brať do úvahy pri výbere. Jedným z nich je uhlopriečka. Všetky držiaky majú dané rozpätie uhlopriečok televízorov (napr 40″ – 70″), ktoré je na ne možné prirobiť. Pri správnom výbere TV držiaku môžete docieliť zaujímavé dizajnové riešenia. Ako ďalšie je potrebné mať na pamäti hmotnosť televízoru. Každý držiak má totiž svoju určitú nosnosť, a ak ju prekročíte, mohli by ste ho strhnúť. Aj tento údaj je teda nutné brať do úvahy. Niektoré z držiakov sú potom aj lepšie prispôsobené na určitý typ televízora. Všeobecne by ale mali byť univerzálne.

Ktorú značku TV držiaku zvoliť? Táto otázka je pomerne ošemetná, ale všeobecne platí, že na značke príliš nezáleží. Avšak s oficiálnym držiakom nemusíte riešiť všetky parametre a skrátka si len vezmete držiak, ktorý je presne nastavený na váš model televízora. Nie všetci výrobcovia však ku svojim televízorom originálne držiaky vyrábajú, a tak sa k tým univerzálnym možno predsa len nakoniec dostanete. Na tom samozrejme nie je nič zlé, výrobná kvalita je spravidla porovnateľná. Jediným mínusom je potom nutnosť skontrolovať všetky parametre. Výber TV držiaku nie je vôbec zložitý a všetky dôležité parametre si môžete bez problémov zistiť aj v pohodlí domova. Pokiaľ chcete do televízneho držiaka zainvestovať, určite nájdete taký, ktorý vám bude plne vyhovovať. V ponuke nájdete okrem iného aj naše držiaky AlzaErgo a pre vaše pohodlie je v kategórii držiakov pripravený sprievodca ich výberom.

Zdroj: Alza

The post Tipy a triky: Ako vybrať TV držiak? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-vybrat-tv-drziak/feed/ 0
Iránci kradnú svetovým univerzitám vedomosti https://digitalportal.sk/iranci-kradnu-svetovym-univerzitam-vedomosti/ https://digitalportal.sk/iranci-kradnu-svetovym-univerzitam-vedomosti/#respond Fri, 13 Sep 2019 10:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98238 Výskumníci zo spoločnosti Secureworks zaznamenali novú vlnu phishingových e-mailov namierenú proti vzdelávacím inštitúciám. Celosvetová operácia má za cieľ získať prihlasovacie údaje do účtov univerzitných knižníc, ktoré následne slúžia na krádež vedeckých publikácii a iných predmetov intelektuálneho vlastníctva. Páchateľov zamestnáva vládny dodávateľ z Teheránu, informoval o tom Cybersec. Výnimkou nie je ani speňaženie údajov na iránskych […]

The post Iránci kradnú svetovým univerzitám vedomosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Výskumníci zo spoločnosti Secureworks zaznamenali novú vlnu phishingových e-mailov namierenú proti vzdelávacím inštitúciám. Celosvetová operácia má za cieľ získať prihlasovacie údaje do účtov univerzitných knižníc, ktoré následne slúžia na krádež vedeckých publikácii a iných predmetov intelektuálneho vlastníctva. Páchateľov zamestnáva vládny dodávateľ z Teheránu, informoval o tom Cybersec.

Výnimkou nie je ani speňaženie údajov na iránskych webstránkach. Za útokmi stojí iránska skupina Silent Librarian, známa tiež ako Cobalt Dickens. Jej hackeri sa v priebehu leta zamerali na viac ako 60 univerzít zo Spojených štátov, z Veľkej Británie, Kanady, Hongkongu a zo Švajčiarska. Útočníci použili v najnovšej kampani bezplatné a voľne dostupné zdroje, vrátane certifikátov Let’s Encrypt, domén od poskytovateľa Freenom a rôznych nástrojov z GitHubu. Obetiam posielali e-maily v mene knižnice, v ktorých ich vyzývali na reaktiváciu svojich účtov na priloženom linku. Po kliknutí na link sa užívateľovi zobrazila podvrhnutá prihlasovacia stránka knižnice, z ktorej útočníci kradli prihlasovacie údaje.

Podľa expertov z PhishLabs, ktorí Silent Librarian monitorovali od roku 2017, ide o rovnakú skupinu hekerov, ktorých americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo minulý rok. Podľa obvinenia sa deviati zamestnanci Inštitútu Mabna, ktorý spolupracuje s Iránskymi revolučnými gardami a inými vládnymi úradmi, dopustili od roku 2013 krádeže až 31 terabajtov akademických dát. Celkovo zaútočili na viac ako 300 univerzít z celého sveta, zhruba 50 súkromných spoločností a niekoľko štátnych úradov.

Zdroj: Cybersec

The post Iránci kradnú svetovým univerzitám vedomosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/iranci-kradnu-svetovym-univerzitam-vedomosti/feed/ 0
Huawei zvažuje predaj 5G sietí západným spoločnostiam! https://digitalportal.sk/huawei-zvazuje-predaj-5g-sieti-zapadnym-spolocnostiam/ https://digitalportal.sk/huawei-zvazuje-predaj-5g-sieti-zapadnym-spolocnostiam/#respond Fri, 13 Sep 2019 07:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98229 V nedávnom rozhovore generálny riaditeľ spoločnosti Huawei odhalil, že spoločnosť skúma možnosť predaja svojich 5G aktív. Dodal tiež, že Huawei bude hľadať kupca so sídlom mimo Ázie, niekde na Západe. Zatiaľ však neexistujú žiadni kupujúci. Mohla by to byť existujúca technologická spoločnosť alebo úplne nový subjekt, ale jedna vec je istá – kupujúci bude mať […]

The post Huawei zvažuje predaj 5G sietí západným spoločnostiam! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
V nedávnom rozhovore generálny riaditeľ spoločnosti Huawei odhalil, že spoločnosť skúma možnosť predaja svojich 5G aktív. Dodal tiež, že Huawei bude hľadať kupca so sídlom mimo Ázie, niekde na Západe.

Zatiaľ však neexistujú žiadni kupujúci. Mohla by to byť existujúca technologická spoločnosť alebo úplne nový subjekt, ale jedna vec je istá – kupujúci bude mať možnosť modifikovať kľúčové prvky a blokovať prístup k výrobkom podľa vlastného uváženia. Spoločnosť Huawei poskytne plný prístup k svojmu 5G portfóliu licencií, kódov, plánov a odborných znalostí.

Cena obchodu 5G zatiaľ nie je zverejnená. V skutočnosti sa zdá, že spoločnosť Huawei stále skúma iba možnosť predaja. Dôvod, prečo predávať svoje 5G podnikanie má určite niečo spoločné so zákazom v USA, aj keď to vyzerá, akoby sa čínsky technologický gigant na trhu 5G veľmi dobre darilo.

Zdroj: GSMarena

The post Huawei zvažuje predaj 5G sietí západným spoločnostiam! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/huawei-zvazuje-predaj-5g-sieti-zapadnym-spolocnostiam/feed/ 0
Android a porovnanie. Google vydal oficiálny Android 10 https://digitalportal.sk/android-a-porovnanie-google-vydal-oficialny-android-10/ https://digitalportal.sk/android-a-porovnanie-google-vydal-oficialny-android-10/#respond Thu, 12 Sep 2019 12:00:47 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98278 Operačný systém Android je s obrovským náskokom najrozšírenejšou mobilnou platformou. Za všetkým hľadajte Google, ktorý svoj systém tlačí všetkými možnými smermi. Minulý rok sme sa dočkali Android Pie (9.0). Pozrieme sa na výhody a nevýhody Android Pie, Android 8 Oreo, Android 7 Nougat a Android 6 Marshmallow. Smeruje Google vo vývoji správnym smerom, alebo sa […]

The post Android a porovnanie. Google vydal oficiálny Android 10 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Operačný systém Android je s obrovským náskokom najrozšírenejšou mobilnou platformou. Za všetkým hľadajte Google, ktorý svoj systém tlačí všetkými možnými smermi. Minulý rok sme sa dočkali Android Pie (9.0). Pozrieme sa na výhody a nevýhody Android Pie, Android 8 Oreo, Android 7 Nougat a Android 6 Marshmallow. Smeruje Google vo vývoji správnym smerom, alebo sa rúti do slepej uličky? A aké vylepšenia ponúkne najnovší Android 10, predtým nazývaný Android Q?

Android R bude v roku 2020

Tesne po oficiálnom vydaní operačného systému Android 10 sa čulo špekuluje o ďalšej verzii, pravdepodobne označenej ako Android 11, ale vyvíjanej pod kódovým označením Android R. Ak pôjde všetko podľa plánu, v máji 2020 sa na konferencii Google I/O dočkáme prvej živej demonštrácie nového systému. Zatiaľ sa môžeme držať iba v rovine špekulácií, ale nám by sa rozhodne páčilo, keby priamo v systéme Android bola vstavaná obdoba platformy Samsung DeX. Teda funkcie, vďaka ktorej možno inteligentný telefón používať ako počítač, po pripojení k externému displeju. Ideálne pomocou USB-C kábla, ktorý je už prakticky v každom lepšom telefóne a postupne sa šíri aj do počítačových monitorov.

Android 10 je konečne tu

Spoločnosť Google vydala 3. septembra 2019 najnovší Android 10, ktorý bol až doteraz známy pod kódovým označením Android Q. Google úplne prvýkrát upustil od pomenovania zloženého z čísla a názvu nejakej cukrovinky. Aj z tohto netradičného kroku možno chápať, že desiatková verzia znamená taký nový začiatok. Zameriame sa na predstavenie kľúčových noviniek a nesmie chýbať ani prehľad telefónov, ktoré majú už potvrdený bezplatný upgrade na Android 10.

Hlavné novinky v systéme Android 10

Každá nová verzia systému Android je taký zaujímavý mix, ktorý vzniká z častých požiadaviek používateľov a samotných výrobcov telefónov. Všetko sa potom pod taktovkou Google testuje hneď v niekoľkých betaverziách a na mnohých typoch zariadení. To je dôležité preto, aby sa odstránili pôrodné bolesti, ktoré spôsobujú pády aplikácií, alebo dokonca celého systému. Vydaná finálna verzia by však už mala byť v drvivej väčšine prípadov stabilná.

 • Úplne nové ovládanie gestami, ktoré nahradzuje virtuálne, alebo dokonca fyzické tlačidlá
 • Tmavý režim, ktorý v prípade AMOLED displejov znižuje nároky na batériu a zároveň je príjemnejší na čítanie
 • Inteligentné automatické odpovede na správy priamo z notifikácií
 • Transparentná kontrola aplikácií a ich oprávnenie pekne na jednom mieste s možnosťou nastavenia (napríklad v akých situáciách má konkrétna aplikácia prístup k vašej polohe)
 • Bezpečnostné aktualizácie sa budú nanovo šíriť automaticky cez Google Play
 • Režim sústredenia zabezpečí, že v daný okamih bude možné využívať len vybrané aplikácie a zo všetkých ostatných vás nebudú rušiť žiadne notifikácie
 • Prepracovaná rodičovská kontrola aj s možnosťou sledovania polohy zariadenia
 • Sledovanie času stráveného na telefóne s možnosťou nastavených denných limitov pre jednotlivé kategórie.
 • Natívna podpora pre ohybné displeje (hladký prechod medzi viacerými displejmi, rôzne veľkosti aplikácií počas ich používania)
 • Prepracované možnosti nastavenia vrátane plávajúceho okna nad aplikáciami, jednoducho z danej aplikácie vyvoláte
 • prepínanie medzi WiFi sieťami, možno tiež meniť hlasitosť zvuku alebo zapínať mobilné dáta
 • O desiatky percent rýchlejšie púšťanie aplikácií (vylepšenie v runtime ART zníži réžiu systémových prostriedkov)

Ktoré telefóny majú potvrdený Android 10?

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že aktualizácia operačného systému Android je závislá na ochote výrobcu vášho telefónu. Všeobecne možno konštatovať, že pri drahších telefónoch s Androidom 9 sa v nejakom časovom horizonte upgradu na Android 10 dočkáte. Hlavnou prekážkou rýchleho prechodu na nový Android 10 je vlastná grafická nadstavba, ktorou sa pýšia jednotliví výrobcovia. A tiež ich ochota mnoho vydaných telefónov podrobne testovať na nové prostredie a funkcie. Vybrali sme však niekoľko kľúčových značiek telefónov a pridávame konkrétne informácie o nasadení Androidu 10.

 • Google – tu je situácia jasná, a majitelia telefónov Google Pixel už majú možnosť Android 10 na svojom zariadení nainštalovať.
 • Samsung – z predchádzajúcich skúseností je jasné, že to bude pár mesiacov trvať. Najskôr sa dočká Galaxy Note10 a následne Galaxy S10. Upgrade by si určite zaslúžil aj ohybný telefón Galaxy Fold. Až potom môžu nasledovať vybrané modely áčkového radu. To však nebude skôr ako v roku 2020.
 • Huawei + Honor – tu je situácia mimoriadne neprehľadná najmä kvôli politickej afére medzi čínskou spoločnosťou Huawei a USA. Ak sa situácia upokojí (čo možno očakávať), upgrade na Android 10 bude dostupný pre telefóny radu Huawei P30, Huawei P20, Huawei Mate 20, Honor 20 alebo Honor 10.
 • Nokia – tu je naopak situácia krištáľovo jasná, pretože firma vsádza na platformu Android One (čistý Android bez vlastnej grafickej nadstavby). Celkom rýchlo by mal upgrade doraziť na väčšinu aktuálnych telefónov v našej ponuke.
 • Xiaomi – výrobca, ktorý vydáva nový telefón snáď každý týždeň. Aj preto bude testovanie Androidu 10 chvíľu trvať, ale napríklad v prípade radu Mi 9 sa určite dočkáte.

Android 9 Pie: Systém, ktorý sa masívne rozširuje až v roku 2019

Google vypustil 7. marca 2018 do sveta vývojársku preview, beta verziu Androidu s tajomným označením „P“. Aj v tomto prípade ide o sladkú pochúťku. Zbrusu nová oficiálna verzia tohto operačného systému vyšla o päť mesiacov neskôr, 6. augusta 2018. Nesie názov Android 9.0 Pie. Na jeseň ju potom nasledovala odľahčená verzia Go Edition. Okrem očakávaných dizajnových zmien dostali nové mobilné telefóny do vienka aj funkcie vylepšené o umelú inteligenciu.

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie pochopiteľne obdržali inteligentné telefóny radu Google Pixel, ale prekvapivo aj Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2 alebo Xiaomi Mi Mix 2S. Kompletný zoznam zariadení s verziou Android Pie nájdete priamo na stránkach spoločnosti Google. Prvé zmeny si pri porovnaní s Android 8.0 Oreo všimnete takmer okamžite. Android Pie má nové používateľské rozhranie. Zmenila sa hlavne notifikačná lišta a tzv. rýchle nastavenia. Po novom majú funkcie, ktoré sú zapnuté, jasne modrú farbu. Na prvý pohľad teda spoznáte, či máte funkciu aktivovanú, alebo nie. Hodiny sa nám presunuli z pravého horného rohu do ľavého – to je ale maličkosť, ktorú si prakticky nevšimnete.

Pri notifikačnej lište ešte na chvíľu zostaneme. Google opäť vylepšil spôsob oznámenia. Pri Androide Pie bude možné vybrať si z preddefinovaných (tzv. inteligentných) odpovedí. Tie sa totiž pri každej správe generujú inak. Uvidíme, ako to bude fungovať v našich podmienkach. Google sa rozhodol pri novom Androide Pie pre pomerne masívne dizajnové zmeny. Páči sa nám vyhľadávacie pole v spodnej časti obrazovky, kam ľahko dosiahnete aj pri ovládaní telefónu jednou rukou. Do Androidu Pie pribudli taktiež ďalšie efektné animácie a po novom by mal tento nový operačný systém od Google dostať aj čierne prostredie (black theme). Najviac z toho budú profitovať najmä používatelia OLED a AMOLED displejov (menšia spotreba) a taktiež tí, ktorí radi používajú svoj mobil vo večerných hodinách.

Android 9.0 Pie ďalej pokračuje s vyladením pozicovania kľúčových ovládacích prvkov. Už vo verzii Android 8.1 bol redizajnovaný volume bar. Teraz sa už nezobrazuje hore, ale vertikálne na strane. V tomto smere Android Pie ďalej vylepšuje niektoré funkcie. Pokiaľ stlačíte tlačidlo na zvýšenie/zníženie hlasitosti bez pustenej hudby na pozadí, tak budete bez akéhokoľvek ďalšieho nastavenia ovplyvňovať hlasitosť médií (namiesto doterajšieho zvonenia). Ak navyše stlačíte dve šipky, zobrazí sa ponuka s voľbou priameho odosielania audia do jedného zo spárovaných BT zariadení. „Farbenie“ notifikačnej lišty vadilo radu používateľov – pokiaľ ste si spustili na svojom mobilnom zariadení šetrič batérie, spravidla sa vám notifikačná lišta odfarbila do červena. Táto vlastnosť z Androidu Pie úplne vymizla.

Zmenou si vo verzii Android Pie prešiel aj Always-On display na telefónoch Google Pixel 2 a Google Pixel XL. Na Androide Oreo ukazoval dátum a čas, nastavenie budíka a funkciu „Práve hrá“ (telefón neustále počúval svoje okolie, a pokiaľ spoznal práve hrajúcu skladbu v pozadí, napísal jej názov na displej). Novo Always-On display ukazuje na spodnom okraji stav batérie. Oznámenia dostali zarovnanie na stred (sú vycentrované) a medzi oznámeniami a časom je nové delítko. Najatraktívnejšou zmenou v prípade nového Androidu 9.0 Pie je AI čiže umelá inteligencia (z angl. Artificial Intelligence). Tento operačný systém si zapamätá spôsob, akým mobilné zariadenie používate – približnú dennú dobu, obľúbené aplikácie aj dĺžku spustenia. Následne bude schopný optimálne regulovať využitie energie. Váš inteligentný telefón teda vydrží dlhšie bez toho, aby sa zvýšila kapacita batérie. Na rovnakom princípe funguje aj nastavenie jasu, ktoré berie do úvahy nielen okolité svetelné podmienky, ale aj vaše preferencie.

Zavedené sú tiež nové gestá na zobrazenie spustených aplikácií a listovanie medzi nimi. V novej verzii operačného systému zobrazíte ponuku prejdením zdola nahor. Medzi aplikáciami sa potom prepínate posúvaním záložky doľava alebo doprava. Výhodou je oveľa väčší náhľad. Vylepšené je tiež vytváranie screenshotov. Okrem vyššie uvedených noviniek je Android Pie vybavený aj časovým limitom na aplikácie aj použitie zariadenia celkovo. Pokiaľ si obmedzovaciu funkciu nastavíte, po presiahnutí doby napr. na Facebooku aplikácie zosivejú, aby vám váš cieľ pripomenuli. Časovač je možné použiť aj na pracovné záležitosti alebo v čase spánku (funkcia Do Not Disturb). Po zapnutí, s výnimkou kontaktov označených hviezdičkou, nebudete nikým ani ničím rušený. Celkový čas strávený na mobilnom telefóne aj počet rozsvietení displeja vám pomôže tráviť voľné chvíle inak ako bezcieľnym sledovaním displeja.

Novo Android 9.0 Pie dokáže plne využiť displeje s rozmerom strán 18:9. Operačný systém podporuje aj HDR, čím dochádza k zvýšeniu citlivosti jasu a farieb pri videách i obrázkoch. Zvuk ide ruka v ruke s obrazom, a preto sa konečne dočkáme aj kvalitného HD Audia. Pokiaľ práve začínate mať starosť o veľkosť fotografií, ubezpečíte vás, že Android Pie má aj schopnosť kompresie HEIF, vďaka ktorej vám miesto na úložisku bude ubúdať oveľa pomalšie. K Androidu Pie možno skrz Bluetooth pripojiť až 5 zariadení súčasne. Mobilný telefón s najnovšou verziou operačného systému si navyše zapamätá ich nastavenia, a tak už vás nikdy nezaskočí príliš hlasná hudba v slúchadlách. V prípade vášho headsetu bude zvuk s obrazom lepšie zladený a nebude sa oneskorovať.

Je zaujímavé, že práve cukrovinky zvolil Google na označenie jednotlivých verzií operačného systému Android. Aktuálna verzia totiž nesie názov po obľúbenej pochúťke – sušienke Oreo. Do reklamného spotu nezabudli zakomponovať mlieko ako charakteristický doplnok tohto dezertu ani zatmenie slnka, ktoré bolo možné v Amerike zhliadnuť v deň uvedenia oficiálnej verzie 8.0. Najnovší operačný systém od spoločnosti Google bol predstavený už 21. augusta 2017. Až teraz sa ale postupne dostáva do mobilných zariadení. V základe ho obsahuje napríklad nový Samsung Galaxy S9. Google osmičkovej verzii sľúbil predovšetkým vyššiu rýchlosť, väčší dôraz na bezpečnosť a zlepšený používateľský komfort.

Zrýchlenia sa dočkalo bežné používanie systému. Chod telefónu urýchľuje funkcia Wise Limits, ktorá ukončí všetky dlhšiu dobu nepoužívané aplikácie na pozadí, a uvoľní tak časť operačnej pamäte. Na druhú stranu dovolí používať viac aplikácií naraz ako staršia verzia Android 7.0. Ďalší plusový bod získava Android Oreo za použitia Picture in Picture (PiP) režimu. Príkladom môžu byť aplikácie Youtube alebo Netflix, ktoré sa predtým automaticky vypli, pokiaľ ste prešli napríklad do internetového prehliadača. V Androide 8.0 Oreo sa video v zmenšenom okne naďalej prehráva bez prerušenia. Spríjemnilo sa aj používanie textovej schránky, okrem stále poskytovaných úprav a kopírovania označeného textu, rovno ponúkne aj vhodné aplikácie, v ktorých skopírovaný text použiť. Pokiaľ teda zvýrazníte adresu, ponúkne sa vám navigácia cez Google Maps. Vývojári pri práci s textom ocenia automatické zväčšenie alebo zmenšenie textu na základe veľkosti obrazovky alebo pri dynamickom obsahu.

Vďaka vylepšenej obrazovke rýchleho nastavenia si používateľ môže prispôsobiť spodnú navigačnú lištu presne podľa svojich predstáv. Pribudli tiež vylepšenia notifikácií prichádzajúcich správ a prebiehajúcich alebo plánovaných udalostí. Notifikácie je možné priamo v notifikačnej lište rozbaliť na zobrazenie celej textovej správy alebo popisu udalosti. V prípade, že o ne nebudete mať záujem, dajú sa ľahko zahodiť preč. Nie je problém ich ani roztriediť podľa tém do tzv. kanálov. Dizajnovou zmenou prešli tiež obľúbené emoji. Set smajlíkov v Unicode 10 štandarde na Android 8.0 je o viac ako 60 výrazov bohatší. Systém ponúka väčší farebný gamut a integrovanú podporu tlače.

Vítame, že Android 8 Oreo predĺžil výdrž telefónu na jedno nabitie, čo je stále jeden z najväčších problémov mobilného sveta. Vďaka celému radu optimalizácií (napríklad už spomínané uspávanie aplikácií) vydrží rovnaký telefón dlhšie ako na staršej verzii Androidu. Aplikácie bežiace na pozadí totiž systém obmedzí natoľko, že nespotrebúvajú prakticky žiadne systémové prostriedky. V praxi zaujímavé vylepšenia poskytuje zlepšená práca s Bluetooth zariadeniami. Pokiaľ ku svojmu mobilnému telefónu využívajúcemu Android 8 Oreo napríklad pripojíte bezdrôtové slúchadlá, dostanete k dispozícii ukazovateľ stavu nabitia ich batérie. Relatívna maličkosť, ale rozhodne poteší.

Brána k tisícom aplikácií, služba Google Play, dostala nový algoritmus Protect. Jeho úlohou je skenovať všetky aplikácie, aby sa používateľ nemusel báť vírusov. Pri každej aplikácie sa nachádzajú údaje o poslednej antivírovej kontrole aj jej výsledku. Ďalšou novinkou Android 8 Oreo v oblasti zabezpečenia je vylepšená možnosť nájdenia zariadenia pomocou funkcie Find My Device. Súčasťou je totiž aj tzv. Rollback Protection. Jej cieľom je zabrániť potenciálnemu zlodejovi nahrať do mobilu staršiu verziu systému, a tým sa vyhnúť všetkému zabezpečeniu.

Prvá beta verzia Androidu 8 Oreo bola k dispozícii už od 21. augusta 2017. Zhruba pol roka potom sa rozšírenie aktuálnej verzie Androidu pohybovalo okolo 1 %. Aj keď sú novinky pomerne zaujímavé, celý rad výrobcov aktuálnu verziu jednoducho ignoruje. Napríklad Samsung ju použil až na najnovšie telefóny radu Galaxy S9. Na rok starú S8 sa nový Android dostal až o sedem mesiacov neskôr. Práve roztrieštenosť Android 8 Oreo je jeho najväčšou nevýhodou. Softvér vyvíja Google, pričom jednotliví výrobcovia telefónov si ho poopravia a následne implementujú. Každá nová verzia tak musí prejsť zložitým testovaním, do čoho sa radu výrobcov očividne nechce. Typicky okradnutí majitelia strednej a nižšej triedy.

Aspoň že celé rady telefónov dostávajú každý mesiac aktualizáciu proti najväčším hrozbám. Ide však o zmeny v jadre systému, ktoré sú pred zrakmi zákazníkov skryté. Spoločne so systémom Android 8.0 Oreo predstavil Google tiež projekt Treble. Ten by mal vyriešiť problémy s pomalým nástupom aktualizácií. Project Treble oddeľuje jadro systému a nadstavbu, takže ak Google updatuje Android, nemá to na nadstavbu vplyv. Spoločnosť Google vydala na sklonku roku 2017 odľahčenú verziu Android 8.0 Oreo. Tá nesie označenie Go Edition a patrí medzi vhodné riešenia na mobilné zariadenia s operačnou pamäťou RAM od 512 MB do 1 GB. Ako sú na tom predinštalované aplikácie, čo táto edícia ponúka oproti klasickej verzii Android Oreo a ako dokáže šetriť miesto na úložisku? Máme pre vás nachystaný samostatný článok, ktorý sa systému Android Oreo (Go Edition) venuje do hĺbky.

Po mesiacoch beta testovania došlo k oficiálnemu vydaniu Android 7 Nougat v auguste roku 2016. Z dôvodov opísaných vyššie však stále ide o jednu z najrozšírenejších verzií. Čo všetko priniesla v porovnaní s Android 6? Google pri každej novej verzii operačného systému sľubuje nižšie energetické nároky. Nie inak tomu bolo aj v prípade Android 7 Nougat, kde došlo k uskromneniu aplikácií spustených na pozadí. Od verzie Androidu 7.0 bolo upravené jadro správcu procesov aplikácií, takže by mali byť na pozadí menej náročnejšie na pamäť RAM. Android 7 Nougat ponúkol aj rozšírenie funkcie Doze, ktorá bola aj v Androide 6. Tá, pokiaľ bol telefón dlhší čas v režime spánku, podtaktovala procesor, obmedzila funkciu GPS, odpojila aplikácie od internetu a pod. Novo Doze funguje, aj keď máte napríklad telefón vo vrecku. Keď je dlhšiu dobu zhasnutý displej, telefón prejde do hlbšieho spánku.

Do Android 7 Nougat pribudla funkcia s názvom Úspora dát. Tá aplikáciám na pozadí zakázala používať mobilné dáta a aplikáciám na popredí túto činnosť výraznejšie obmedzila. Veľkou novinkou Android 7 je fakt, že sa novo notifikácie zoskupujú do skupín a na niektoré notifikácie je možné aj z notifikačnej lišty rovno odpovedať. Google zapracoval v Android 7 oproti staršej verzii aj na multitaskingu, teda podpore dvoch súčasne zobrazených okien. To znamená, že v jednom okne (v jednej polovici obrazovky) môžete mať napríklad YouTube, zatiaľ čo v tej druhej napríklad Facebook. Je ale nutné dodať, že nie všetky aplikácie túto funkcionalitu podporujú. A navyše niektorí výrobcovia funkciu zakomponovali do svojich nadstavieb už skôr. Novo do Android 7 v multitaskingovej ponuke pribudlo tlačidlo „vymazať všetko“. Nemusíte teda zatvárať aplikácie po jednej.

Malou, ale návykovou funkciou je rýchle prepínanie naposledy použitých aplikácií. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo multitaskingu a rýchlo sa prepnete do naposledy používanej aplikácie. Na správy je možné odpovedať rovno z notifikačná lišty. Ide o príjemnú novinku Androidu 7 Nougat. Ak by sa vám niečo stalo a váš mobil by našiel niekto cudzí, tak o vás nič nevie. V Androide 7 je ale možné nastaviť si tzv. núdzové informácie. Funguje to tak, že si do telefónu zadáte svoje najdôležitejšie zdravotné informácie (meno, krvnú skupinu a pod.) a kontakt na niekoho blízkeho. Vďaka tomu je možné aj pri zamknutom telefóne získať dôležité údaje, napríklad pri zdravotných problémoch. Android 7 má nový systém šifrovania. Namiesto „full disk“ šifrovania používa „filesystem-level“. To znamená, že sa nešifruje celé úložisko telefónu ako celok, ale samotné súbory a priečinky. Tiež nesmieme zabudnúť podporu znakovej súpravy Unicode 9.0, ktorá v sebe obsahuje okrem iného aj 72 nových emoji.

Áno, tiež Android 6 sľuboval nižšiu spotrebu batérie. Google tu totiž prvýkrát implementoval funkciu Doze. Pokiaľ je telefón po dlhšiu dobu nepoužívaný, zapne sa režim Doze, podtaktuje sa procesor, aplikácie sa odstrihnú od internetového pripojenia a telefón prejde do hlbokého spánku. Reporty preukazujú, že napr. Nexus 6 vydrží v režime spánku dni až týždne. Doze preukázateľne znižuje aktivitu na pozadí a vďaka tomu váš telefón vydrží dlhšie. Do Androidu 6 bol pridaný nový systém oprávnenia umožňujúci „vybrať si“, aké funkcie danej aplikácii povolíte, alebo nie. Dovtedy ste museli pred samotným stiahnutím aplikácie súhlasiť so všetkými. Teraz celá táto vec odpadá.

Android 6 Marshmallow dostal aj natívnu podporu čítačky odtlačkov prstov. To znamená, že výrobcovia nemusia vyvíjať svoje proprietárne riešenia, aby im čítačka fungovala. Vďaka integrácii v systéme ju môžu využívať aj ďalšie aplikácie. Android 6 Marshmallow taktiež priniesol podporu konektora USB-C a tzv. spätného nabíjania (reverse charging). To znamená, že telefón vybavený týmto systémom môže bez problému nabíjať aj ostatné zariadenia. Do Android 6 Marshmallow pribudol celý rad funkcií okolo systémového úložiska. Novo bolo možné naformátovať a používať SD kartu ako súčasť vnútorného úložiska – avšak s tým, že nebude možné kartu používať nikde inde. Google tiež urobil rázny krok na vyšší stupeň zabezpečenia, keď je celé vnútorné úložisko šifrované.

Vôbec prvá ranná verzia operačného systému Android 1.1 sa objavila pod kódovým označením Petit Four už 9. februára 2009. Túto verziu však poznajú iba skutoční nadšenci. Bola k nej totiž pomerne dlhá cesta. Ostatne samotný vývoj Androidu začal už v roku 2003 a až o dva roky neskôr sa začlenil pod krídla spoločnosti Google. Už v spomínanom roku 2009 vzniklo označovanie verzií systému Android podľa obľúbených cukroviniek. Tú začal Cupcake (Android 1.5), Donut (Android 1.6), Eclair (Android 2.1), Froyo (Android 2.2), Gigerbred (Android 2.3), Honeycomb (Android 3.0) a Ice Cream Sandwich, ktorá označuje verziu Android 4.0.

Zdroj: Alza

The post Android a porovnanie. Google vydal oficiálny Android 10 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/android-a-porovnanie-google-vydal-oficialny-android-10/feed/ 0
Američania vyšetrujú únik dát jedného z vládnych dodávateľov https://digitalportal.sk/americania-vysetruju-unik-dat-jedneho-z-vladnych-dodavatelov/ https://digitalportal.sk/americania-vysetruju-unik-dat-jedneho-z-vladnych-dodavatelov/#respond Thu, 12 Sep 2019 10:00:13 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98192 Tajná služba Spojených štátov amerických (U. S. Secret Service) vyšetruje prípad úniku dát spoločnosti Miracle Systems, ktorá je dodávateľom pre viac ako 20 federálnych úradov. Útočníkovi sa od novembra 2018 do júla 2019 podarilo opakovane preniknúť do viacerých interných systémov firmy a získať z nich e-mailovú komunikáciu a prihlasovacie údaje. Informoval o tom Cybersec. Miracle […]

The post Američania vyšetrujú únik dát jedného z vládnych dodávateľov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Tajná služba Spojených štátov amerických (U. S. Secret Service) vyšetruje prípad úniku dát spoločnosti Miracle Systems, ktorá je dodávateľom pre viac ako 20 federálnych úradov. Útočníkovi sa od novembra 2018 do júla 2019 podarilo opakovane preniknúť do viacerých interných systémov firmy a získať z nich e-mailovú komunikáciu a prihlasovacie údaje. Informoval o tom Cybersec.

Miracle Systems na únik upozornili po tom, čo sa v polovici augusta objavili tieto dáta v dražbe na ruskom kyberzločineckom fóre. Predávajúci tvrdil, že sa pomocou prihlasovacích údajov dá nazrieť do databáz jej klientov. Žiadal za ne šesť bitcoinov (približne 60-tisíc dolárov). Generálny riaditeľ firmy Sandesh Sharda však pre KrebsOnSecurity povedal, že išlo len o testovacie systémy, ktoré neboli nikdy pripojené do sietí partnerov z vlády. „Tajná služba za nami prišla a povedala, že vyšetrujú prípad. Ale boli to len staré veci z nášho vlastného testovacieho prostredia, ktoré už viac nie sú platné.“ Sharda zároveň potvrdil, že pri útoku na systémy bol použitý malvér Emotet, ktorý útočníci bežne distribuujú prílohami e-mailov.

Odhalenie úniku prichádza len pár dní po tom, čo americké ministerstvo obrany zverejnilo návrh na dlho očakávané kyberbezpečnostné štandardy, ktorými sa majú riadiť dodávatelia Pentagonu. Ministerstvo tak chce reagovať na nedôsledné a improvizované bezpečnostné praktiky svojich dodávateľov, ktorí pracujú s jeho dátami. Práve zlé narábanie s dátami bolo dôvodom, pre ktorý americký Úrad pre clá a ochranu hraníc v júli pozastavil kontrakt s firmou Perceptics. Tento dodávateľ skenerov poznávacích značiek a iných monitorovacích systémov si v rozpore s pravidlami úradu stiahol kópie poznávacích značiek a fotografií vodičov z ciest na svoje súkromné systémy, ktoré po hekerskom útoku unikli na internet. Firma pritom s úradom spolupracovala takmer 30 rokov.

Zdroj: Cybersec

The post Američania vyšetrujú únik dát jedného z vládnych dodávateľov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/americania-vysetruju-unik-dat-jedneho-z-vladnych-dodavatelov/feed/ 0
Telefóny s Android 10 dostávajú tmavý režim v Google Play https://digitalportal.sk/telefony-s-os-android-10-dostavaju-tmavy-rezim-v-google-play/ https://digitalportal.sk/telefony-s-os-android-10-dostavaju-tmavy-rezim-v-google-play/#respond Thu, 12 Sep 2019 09:00:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98207 Spoločnosť Google usilovne pracovala na pridávaní temného režimu k svojim základným aplikáciám. Najnovším riešením je obchod Play. Zmeny sú založené na nových funkciách systému Android 10, ktoré sa začali zavádzať do Pixelov pred týždňom (beta verzie sú k dispozícii aj pre niekoľko telefónov, ktoré nepatria do portfólia Googlu). Upozorňujeme na fakt, že ide o zavádzanie […]

The post Telefóny s Android 10 dostávajú tmavý režim v Google Play appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Google usilovne pracovala na pridávaní temného režimu k svojim základným aplikáciám. Najnovším riešením je obchod Play.

Zmeny sú založené na nových funkciách systému Android 10, ktoré sa začali zavádzať do Pixelov pred týždňom (beta verzie sú k dispozícii aj pre niekoľko telefónov, ktoré nepatria do portfólia Googlu). Upozorňujeme na fakt, že ide o zavádzanie po etapách, takže aj keď ste už jedným z mála šťastných, ktorí používajú najnovší Android 10, možno budete musieť chvíľu počkať, kým bude tmavý režim v obchode Google Play k dispozícii.

Zdroj: GSMarena

The post Telefóny s Android 10 dostávajú tmavý režim v Google Play appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/telefony-s-os-android-10-dostavaju-tmavy-rezim-v-google-play/feed/ 0
Podvodníci použili umelú inteligenciu na krádež https://digitalportal.sk/podvodnici-pouzili-umelu-inteligenciu-na-kradez/ https://digitalportal.sk/podvodnici-pouzili-umelu-inteligenciu-na-kradez/#respond Thu, 12 Sep 2019 08:00:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98197 Kým na zaužívané druhy sociálneho inžinierstva dnes existujú relatívne efektívne metódy ako nenaletieť útočníkom (napr. antispamovacie filtre, blokovanie podvodných stránok, prevencia), na ochranu pred útokmi simulovaných umelou inteligenciou zatiaľ nie sú efektívne zbrane. Podvodníci použili umelú inteligenciu na ukradnutie peňazí, informoval o tom Cybersec. Umelá inteligencia počas neho napodobnila hlas generálneho riaditeľa nemeckej spoločnosti Euler […]

The post Podvodníci použili umelú inteligenciu na krádež appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kým na zaužívané druhy sociálneho inžinierstva dnes existujú relatívne efektívne metódy ako nenaletieť útočníkom (napr. antispamovacie filtre, blokovanie podvodných stránok, prevencia), na ochranu pred útokmi simulovaných umelou inteligenciou zatiaľ nie sú efektívne zbrane. Podvodníci použili umelú inteligenciu na ukradnutie peňazí, informoval o tom Cybersec.

Umelá inteligencia počas neho napodobnila hlas generálneho riaditeľa nemeckej spoločnosti Euler Hermes. Páchatelia ho využili počas fingovaného telefonátu so šéfom britskej pobočky. Ten si vďaka tomu myslel, že keď od neho hlas v telefóne žiadal neodkladné vyplatenie 220-tisíc eur na účet spoločnosti maďarského subdodávateľa, že sa rozpráva so svojím nadriadeným riaditeľom z Nemecka. Keďže hlas v telefóne mal aj ľahký nemecký prízvuk, šéfovi britskej spoločnosti sa zdal autentický a peniaze prikázal vyplatiť na určený účet.Útočník sa pokúšal tento podvod zopakovať ešte dvakrát. Keď však pri treťom pokuse tvrdil, že peniaze ešte nedorazili a telefónny hovor prichádzal z rakúskeho čísla, začal mať riaditeľ britskej pobočky podozrenie a ďalšie peniaze už z Británie neposlal.

Vyšetrovatelia neidentifikovali žiadnych podozrivých. Peniaze z maďarskej banky stihli presunúť do Mexika a iných destinácií. Bezpečnostní experti už minulosti predpovedali, že pomocou umelej inteligencie budú prebiehať omnoho efektívnejšie a prinesú aj nové druhy útokov. Umelá inteligencia síce dokáže pomáhať nielen vo výskume chorôb alebo uľahčovať život v rôznych oblastiach, ale môže byť zneužitá aj na tvorbu nového škodlivého kódu.

Zdroj: Cybersec

The post Podvodníci použili umelú inteligenciu na krádež appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/podvodnici-pouzili-umelu-inteligenciu-na-kradez/feed/ 0
Samsung pracuje na vlastnej verzii funkcie Apple Deep Fusion https://digitalportal.sk/samsung-pracuje-na-vlastnej-verzii-funkcie-apple-deep-fusion/ https://digitalportal.sk/samsung-pracuje-na-vlastnej-verzii-funkcie-apple-deep-fusion/#respond Thu, 12 Sep 2019 07:00:02 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98203 Spoločnosť Apple ohlásila na smartfónoch radu iPhone 11 takzvanú funkciu „Deep Fusion“ a vďaka pokročilému algoritmu strojového učenia sľubuje vynikajúce fotografie. Kórejský výrobca chce priniesť svoju verziu tejto funkcie. Hoci informácii nie je veľa, podľa najnovších klebiet spoločnosť Samsung pracuje na svojej vlastnej verzii. Ice Universe je známym únikmi informácií spoločnosti Samsung a väčšina predpovedí […]

The post Samsung pracuje na vlastnej verzii funkcie Apple Deep Fusion appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Apple ohlásila na smartfónoch radu iPhone 11 takzvanú funkciu „Deep Fusion“ a vďaka pokročilému algoritmu strojového učenia sľubuje vynikajúce fotografie. Kórejský výrobca chce priniesť svoju verziu tejto funkcie.

Hoci informácii nie je veľa, podľa najnovších klebiet spoločnosť Samsung pracuje na svojej vlastnej verzii. Ice Universe je známym únikmi informácií spoločnosti Samsung a väčšina predpovedí prichádzajúcich z tohto Twitteru je na mieste, takže máme dobrý dôvod veriť tejto správe. Nová funkcia spoločnosti Samsung by mala využívať výhody NPU vo vnútri pripravovanej čipovej sady Exynos, ktorá bude používať nadchádzajúcu sériu Galaxy S11.

Zdroj: GSMarena

The post Samsung pracuje na vlastnej verzii funkcie Apple Deep Fusion appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/samsung-pracuje-na-vlastnej-verzii-funkcie-apple-deep-fusion/feed/ 0
Otestovali sme trekingové ebajky S-Bikes T55e a T50e https://digitalportal.sk/otestovali-sme-trekingove-ebajky-s-bikes-t55e-a-t50e/ https://digitalportal.sk/otestovali-sme-trekingove-ebajky-s-bikes-t55e-a-t50e/#respond Wed, 11 Sep 2019 12:00:12 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97850 Leto je v plnom prúde a to je obdobie, kedy je viac voľna na športové a voľnočasové aktivity. Stále viac ľudí vyhľadáva tzv. „aktívny oddych“ teda rôzne činnosti, pri ktorých sa dá v prírode relaxovať a nemyslieť pritom na prácu. Dlhodobo sme testovali elektrické bicykle (ebajky) od spoločnosti S-Bikes – modely T55e a T50e. Oba […]

The post Otestovali sme trekingové ebajky S-Bikes T55e a T50e appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Leto je v plnom prúde a to je obdobie, kedy je viac voľna na športové a voľnočasové aktivity. Stále viac ľudí vyhľadáva tzv. „aktívny oddych“ teda rôzne činnosti, pri ktorých sa dá v prírode relaxovať a nemyslieť pritom na prácu. Dlhodobo sme testovali elektrické bicykle (ebajky) od spoločnosti S-Bikes – modely T55e a T50e. Oba patria do segmentu trekingových, teda vhodných aj do mesta, napríklad ideálne aj pri presúvaní do práce a späť.

Elektrobicykel je pre mnohých používateľov neznámy pojem. Ako to funguje? Treba šliapať do pedálov a vynakladať fyzickú aktivitu? Sú potrebné nejaké kurzy, alebo oprávnenia, aby používateľ mohol viesť ebajk? Aké sú výhody, nevýhody alebo obmedzenia a pre koho je takýto bicykel určený? Skúsime v recenzii zodpovedať tieto otázky a napokon uvedieme, v čom sa odlišujú dva nami testované modely. V prvom rade treba uviesť, že elektrobicykel funguje podobne ako všetky ostatné bicykle. V podstate ide o klasický bicykel s integrovaným systémom elektrického pohonu (malého motoru, ktorý je napájaný nabíjateľnou batériou), vďaka ktorému je jazda na bicykli pohodlnejšia a náročná je iba do takej miery, ako si určí používateľ.

Napríklad pri šliapaní do kopca stačí zvoliť niektorý zo stupňov elektrickej pomoci a všetko zrazu ide oveľa jednoduchšie a ľahko. Ebajk je teda dopravný prostriedok, ktorý jazdcovi predovšetkým pomáha, takže ten si môže počas jazdy šetriť sily. Navyše používateľom umožňuje jazdiť na bicykli dlhšie a pohodlnejšie, taktiež zrýchli čas premiestňovanie sa z bodu A do bodu B. Vďaka pomoci elektromotora sa počas cesty taktiež jazdec výrazne menej zapotí. Teda pri jazde na ebajku treba šliapať do pedálov a motor iba dopomáha k jazde. Táto pomoc je však limitovaná iba do rýchlosti 25 km/h, pri vyššej rýchlosti treba vynakladať vlastné sily. Ak by to tak nebolo, nešlo by o elektrobicykel, ale motorový dopravný prostriedok, čo by znamenalo nutnosť mať ŠPZ a vodičský preukaz. Pre elektrobicykle teda žiadne špeciálne oprávnenie nie je potrebné.

Ponuka ebajkov je široká, existuje viacero kategórii a každá je odlišná. Používatelia, ktorí chodia do hôr a lesov, vyhľadávajú horské modely, ktoré sú na to prispôsobené. Do mesta sú vhodné mestské, na dlhšie trasy a asfaltové cesty alebo ľahké terény cestné, pričom trekingové sú univerzálnejšie. A potom sú tu tiež aj kompaktné modely – skladačky. My sme dlhodobo testovali dva veľmi podobné modely. Výrobca ich označuje ako „pánsky“ a „dámsky“ model. Sú prakticky rovnaké, rozdiel je iba v tvare a výškovom umiestnení hornej časti rámu.

Páči sa nám konštrukčné spracovanie bicykla, tvorí ho kvalitný hliníkový rám. Hoci je konštrukcia na výbornej úrovni, na prvý pohľad nemusí takýto bicykel vzbudzovať príliš veľa pozornosti. Pneumatiky sú vybavené reflexným pruhom pre lepšiu viditeľnosť v noci – slúžia ako odrazky. Okrem funkčnej stránky dodávajú bajku aj pekný dizajnový prvok. Odrazka je aj vpredu na riadidlách, svetlo iba vzadu na nosiči. Kolesá majú priemer 28“ a tak predné, ako aj zadné koleso majú blatník. Predná vidlica je odpružená v rozsahu do 4 cm, takisto je odpružené aj gélové sedadlo, ktoré je vďaka veľkosti a najmä tvarovaniu veľmi pohodlné aj na dlhšie trasy.

Batéria je ukrytá vo vnútri rámu a nedá sa vybrať. Jej kapacita je 10200 mAh (380 Wh) a ide o model od spoločnosti LG. Jediná možnosť ako sa dá nabíjať bajk je prostredníctvom adaptéru, pričom konektor na jeho  pripojenie je ukrytý pod krytkou. Adaptér je dodávaný spolu s bicyklom. Tento spôsob dobíjania nemusí vyhovovať každému. Nemožnosť batériu vybrať môže byť komplikáciou napríklad vtedy, ak používateľ býva v bytovom dome. Na prízemí alebo v priestore pre bicykle sa nenachádza zásuvka elektrickej energie, a to znamená, že musí dopraviť ebajk do bytu, aby mohol nabiť batériu. Toto môže byť „zábava“ v domoch bez výťahu.

Výrobca deklaruje, že výdrž batérie je 70-80 km, pričom záleží od poveternostných podmienok, hmotnosti jazdca, či náročnosti terénu. Nosnosť bicykla je 120 kg. Počas nášho dlhodobého testu sme dosahovali na jedno nabitie dojazd 50 km pri hmotnosti cyklistu 109 kg. Pre používateľov, ktorí majú nižšiu hmotnosť to znamená, že pri rovnakých podmienkach budú mať vyšší dojazd. Dobíjanie batérie z vybitého stavu na plné nabitie trvá 4,5-5 hodín.

Stav nabitia batérie, aktuálnu rýchlosť, prejdenú vzdialenosť ako aj úroveň dopomáhania motoru počas jazdy zobrazuje na malom displeji systém S-Bikes IQ. Displej je umiestnený na ľavej strane riadidiel nad zvončekom. Jeho ovládanie je pritom veľmi jednoduché a intuitívne. Jedným stlačením stredného tlačidla „M“ sa motorček aktivuje a opätovným stlačením deaktivuje. Nastavenie režimu dopomáhania je veľmi jednoduché a zvládne ho každý. Elektrická podpora sa zvyšuje tlačidlom „+“, resp. znižuje tlačidlom „-“. Na výber je pritom 9 stupňov tejto podpory motorčekom.

Čo sa týka elektrickej podpory, jedna drobnosť, ktorá nám počas testovania vadila je, že ak si používateľ nastaví napríklad piaty stupeň a dá si pauzu, po asi 5 minútach sa merač vypne. Po opätovnom zapnutí si musí používateľ nastaviť nanovo stupeň, ktorý predtým mal nastavený (napríklad piaty) a potom pokračovať v jazde. Dopomáhanie motora na bajku najviac cítiť pri rozbehoch, do kopcov a po rovných cestách pri rýchlostiach do 25 km/h. Počas jazdy používateľ spozoruje ihneď rozdiel, navyše v porovnaní s inými cyklistami nemusí sústavne šliapať do pedálov, resp. stačí menšia frekvencia krútenia pedálov na rovnakú rýchlosť ako pri klasickom bicykli.

Pripomeňme, že ebajk používa kotúčové brzdy od firmy Tektro. Na zadnom kolese je deväťstupňová prehadzovačka Shimano Deore M591, ktorá sa jednoducho ovláda a jej preraďovanie medzi stupňami je rýchle a pohodlné. Elektromotor od popredného výrobcu – firmy Bafang – je umiestnený v osi zadného kolesa a svoju úlohu si plní na jednotku. Dosahuje výkon 250 W. Pri prevádzke je dôležitá aj hmotnosť bicykla – tá predstavuje 21 kg. Je to dané robustnou konštrukciou, batériou aj motorčekom. Nie je však problém bicykel v prípade potreby prenášať, na čo slúži tiež držiak pod seddlom.

S-Bikes T55e a T50e boli prvé elektrobicykle, ktoré sme mali v redakcii zapožičané na dlhodobý test. Cena oboch je pritom rovnaká – 1399 eur. Svojou výbavou sa nelíšia. Bicykle urobili na nás výborný dojem, z nich však preferujeme skôr model T50e pre ľahšie nasadanie a zosadanie. Presun medzi rôznymi miestami na takýchto bicykloch je oveľa ľahší, rýchlejší a najmä pohodlnejší. Oceňujeme aj dômyselné umiestnenie batérie a elektromotora v konštrukcii, oba komponenty sú dobre skryté. Bicykle takto pôsobia pomerne nenápadne a nevzbudzujú zbytočnú pozornosť.

Nami testované trekingové bicykle sú vhodné napríklad do mesta na každodenný presun do práce, školy, či na výlety cez víkend. V našom prípade sme oba modely skúšali napríklad na hrádzi popri Dunaji, jazdami po meste, na výlety do susedného Rakúska a do okolitých obcí pri Bratislave. Treba podotknúť, že jazda na ebajku je tak trochu návyková, rýchlo si možno na ňu zvyknúť. Rozhodne oba modely odporúčame.

Zapožičal: S-Bikes

The post Otestovali sme trekingové ebajky S-Bikes T55e a T50e appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/otestovali-sme-trekingove-ebajky-s-bikes-t55e-a-t50e/feed/ 0
Všetko na jednom mieste: Čo všetko predstavil Apple? https://digitalportal.sk/vsetko-na-jednom-mieste-co-vsetko-predstavil-apple/ https://digitalportal.sk/vsetko-na-jednom-mieste-co-vsetko-predstavil-apple/#respond Wed, 11 Sep 2019 10:00:37 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97932 Predstavovanie nových iPhonov je, s trochou nadsádzky, sledované skoro ako olympiáda. Môže to pôsobiť ako paradox, pretože dravá konkurencia je síce v mnohom aj ďalej než „jablčné“ mobilné telefóny, tie sú ale stále ikonou a Apple má navyše jedinečnú schopnosť nastoľovať trendy, aj keď s novinkami niekedy nepríde ako prvý. Nové budúce najpredávanejšie mobilné telefóny […]

The post Všetko na jednom mieste: Čo všetko predstavil Apple? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Predstavovanie nových iPhonov je, s trochou nadsádzky, sledované skoro ako olympiáda. Môže to pôsobiť ako paradox, pretože dravá konkurencia je síce v mnohom aj ďalej než „jablčné“ mobilné telefóny, tie sú ale stále ikonou a Apple má navyše jedinečnú schopnosť nastoľovať trendy, aj keď s novinkami niekedy nepríde ako prvý.

Nové budúce najpredávanejšie mobilné telefóny na svete, predstavené s veľkou pompou v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku, sa volajú iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max a prinášajú niekoľko vylepšení. Zaujímavých upgradov sa dočkali napríklad fotoaparáty. Čo teraz dokážu? A čo zvyšok? Všetko v nasledujúcich odsekoch. Samozrejme nezabudneme ani na nový 10,2-palcový tablet a Apple Watch Serie 5.

iPhone 11, Pro a Pro Max opäť v špičkovom spracovaní

Dizajn sa od minulej generácie, teda iPhonu Xr, Xs a Xs Max nijako významne nezmenil, rámčeky ale patria stále k najtenším. Pozitívom je tiež, že okraje sú ale všade rovnako široké (či úzke, pokiaľ chcete). A to vyzerá lepšie ako pri konkurencii, ktorá má síce po stranách rámčeky tenšie, dole ale spravidla zostáva „brada“. Nové sú ale farby. Tohtoročné iPhone 11 sa budú predávať v týchto odtieňoch:

 • iPhone 11 – fialová, žltá, zelená, čierna, biela, červená
 • iPhone 11 Pro – polnočná zelená, strieborná, vesmírne sivá, zlatá
 • iPhone 11 Pro Max – polnočná zelená, strieborná, vesmírne sivá, zlatá

Väčšie zmeny sa udiali na zadnej strane. Novo tu vidíme štvorcovú kaplnku na dva, resp. tri fotoaparáty, ktoré nové iPhone 11 už na prvý pohľad odlišujú od predošlej generácie. Ďalšou novinkou je matné sklo a tiež, vôbec prvýkrát, presunutie loga z hornej časti doprostred. Dôvodom je fakt, že logo by príliš blízko fotomodulu nevyzeralo dobre. Druhý dôvod, reverzné nabíjanie napr. AirPodov, sa nepotvrdil. iPhone 11 Pro je kompaktnejší z dvojice modelov Pro – na výšku je oproti iPhone 11 Pro Max nižší o 14 mm. Čím nová generácia potešila je zvýšená odolnosť podľa certifikácie IP68, ktorá zaisťuje polhodinový pobyt v hĺbke 2 metre v prípade iPhone 11, a dokonca 4 metre pri modeloch iPhone 11 Pro a 11 Pro Max.

iPhone 11 Pro (Max): najlepší displej zo všetkých iPhonov

Displeje iPhonov 11 na prvý pohľad zostali bez výraznejších zmien, zdanie ale môže klamať. Modely iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max totiž dostali do vienka Super Retina XDR displej. Hlavné vylepšenie potom predstavuje navýšenie maximálneho jasu. Kým iPhone XS Max sa chválil hodnotou 625 nitov, iPhone 11 Pro (Max) posunul latku na 800 nitov. Displej tak bude výborne čitateľný aj vonku na priamom slnku. A to nie je najvyššia hodnota, ktorou je schopný displej schopný žiariť – pri prezeraní obsahu s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) činí jeho jas dokonca 1200 nitov.

Uhlopriečky zostali na 5,8 a 6,5 palcoch, iPhone 11 si ponechal 6,1-palcový LCD panel s rozlíšením HD+. Nižšie rozlíšenie najmenšieho iPhone 11 korešponduje s veľkosťou uhlopriečky. Samotná jemnosť displeja činí 326 ppi, čo plne dostačuje – ľudské oko totiž vyššiu jemnosť nie je ani schopné vnímať. Navyše má HD+ rozlíšenie výhodu v dlhšej výdrži batérie, oproti iPhone Xr je teraz dokonca o hodinu dlhšia. Phone 11 Pro (Max) ponúkne Super Retina XDR displej s jasom 800 nitov, v prípade prezerania HDR obsahu potom dokonca až 1200 nitov.

Fotoaparáty teraz dokážu aj nočný režim

Trendom sú dvojité a trojité fotoaparáty a Apple v tejto oblasti nemohol zostať pozadu. Najlacnejší iPhone 11 teraz operuje s dvomi 12 Mpx snímačmi (primárny a ultraširoký), iPhone Pro (Max) tromi. K hlavnému pridávajú ultraširoký fotoaparát a teleobjektív, ktorý zvládne až 4-násobný optický zoom (2× priblíženie a 2× oddialenie) a 6-násobný digitálny zoom. Fotoaparát iPhone 11 Pro (Max) svojím výrazným dizajnom mnohých prekvapil. Nemôže byť ale pochýb, že fotiť bude skvele. Či pôjde o najlepší fotomobil vôbec ale zistíme až v recenzii. iPhony 11 Pro teraz dokážu robiť aj ultraširoké zábery a novo zvládajú aj nočný režim, ktorý sa podľa potreby aktivuje automaticky.

Apple sa počas keynote chválil pôsobivými ukážkami bez nočného režimu a tiež fotkami, ktoré mali demonštrovať dostatok detailov. Pekne vyzerala aj ukážka nahrávania videa, pri ktorom išlo natáčať rôznymi fotoaparátmi zároveň. Mimochodom pri natáčaní možno použiť zvukový zoom. Predná kamerka má zhodne 12 Mpx a umožňuje napríklad aj spomalené video.

Nové iPhone 11 sú opäť najvýkonnejšími telefónmi

V oblasti výkonu došlo k nasadenie podľa slov výrobcu najrýchlejšieho čipsetu vo svete mobilných telefónov: A13 Bionic. Procesorom sú osadené všetky tri nové mobilné telefóny iPhone 11, čo len potvrdzuje, že aj najlacnejšia verzia patrí medzi výkonnostnú špičku. A13 Bionic má stále dvojicu výkonných jadier a štvoricu úsporných. Celkom disponuje 8,5 miliardy tranzistorov, čo je oproti 6,9 miliardy pri staršom A12 Bionic výrazný nárast. A zodpovedá tomu aj navýšenie výkonu. Koniec-koncov posúďte sami.

Mobily Apple iPhone 11 sú pri využití dvojice výkonných jadier procesora až o 20 % rýchlejšie a až o 40 % úspornejšie. Telefóny Apple iPhone 11 sú pri využití štvorice úsporných jadier až o 20 % rýchlejšie a až o 25 % úspornejšie. Ak ste milovníci hier, potom vás poteší aj navýšenie grafického výkonu. GPU je pri telefónoch iPhone 11 až o 20 % rýchlejšie a až o 30 % úspornejšie. Navýšenia sa dočkala aj pamäť RAM. V prípade iPhone 11 poskočila v porovnaní s iPhone XR z 3 na 4 GB RAM, pri iPhone 11 Pro (Max) došlo oproti iPhone XS (Max) na zvýšenie z 3 na 4 GB RAM.

Súčasťou čipsetu je aj nový koprocesor, ktorý vďaka technológii Ultra Wideband (UWB) monitoruje pohyb iPhonov v priestore. Ide o ultra-širokopásmové pripojenie s krátkym dosahom a nízkou spotrebou, ktoré je schopné presnejšej detekcie umiestnenia v miestnosti ako Bluetooth alebo WiFi. Tento systém by Apple bol schopný využiť napr. pri hľadaní stratených predmetov s presnosťou až na 5 – 10 cm. Použije Apple túto schopnosť na niečo konkrétne? Aj najlacnejší iPhone 11 sa pýši procesorom A13 Bionic, ktorý podľa výrobcu drží aktuálne titul najvýkonnejšieho mobilného CPU. Apple mierne upravil aj veľkosti vnútorného úložiska. iPhone 11 môžete teraz mať vo verziách so 64, 128 a 256 GB. Verzia iPhone 11 Pro (Max) nebude dostupná so 128 GB, namiesto toho si ale bude možné zaobstarať verziu s 512 GB internej pamäte.

iPhone 11 Pro a Pro 11 Max prvýkrát dostávajú rýchlonabíjačku

K nárastu došlo aj pri batériách, ktoré teraz oplývajú kapacitami 3 110 mAh, 3 190 mAh a 3 500 mAh. Na reálnu výdrž si musíme počkať, ale každé zväčšenie batérie je vítané. Apple sa navyše tento rok prvýkrát odhodlal k pribaleniu rýchlonabíjačky. iPhone 11 Pro a 11 Pro Max totiž teraz v základnej výbave dostávajú 18 W nabíjačky (s USB-C konektorom). iPhone 11 si ponecháva 5W adaptér s konektorom USB-A. V balení iPhone 11 Pro (Max) nájdete aj 18 W rýchlonabíjačku.

iPhony 11 profitujú z dobre vyladeného iOS 13

Veľkou prednosťou mobilov Apple iPhone je dlhodobo operačný systém iOS. Vo verzii iOS 13 prináša niekoľko príjemných vylepšení, napríklad tmavý režim či ďalšie zrýchlenia oproti predchodcovi. Tu je zoznam tých najväčších noviniek:

 • Zrýchlenie Face ID a 30 %.
 • Aplikácia sa v iOS 13 spúšťajú až 2× rýchlejšie.
 • Aplikácie sú o 50 % menšie pri sťahovaní a o 60 % menšie pri aktualizácii.
 • Dark mode – iOS teraz možno používať aj v tmavom režime.
 • Sign in With Apple – prihlásiť sa cez Apple. Na súkromie zameraný spôsob prihlasovania sa na webových stránkach pomocou Apple ID.
 • Obmedzenie polohy – používateľ bude mať väčšiu kontrolu nad tým, ako a kedy aplikácie pristupujú k jeho údajom o polohe.
 • Swipovanie pri písaní – proprietárna klávesnica v iOS teraz umožňuje písanie pomocou swipovania.
 • Nájsť – nová aplikácia, ktorá kombinuje skoršie Nájsť iPhone a Nájsť priateľov.
 • Vylepšené aplikácie – takmer všetky aplikácie sa dočkali väčších či menších upgradov, či už po funkčnej alebo dizajnovej stránke.
 • Nové rozhranie hlasitosti – dlhoročný indikátor zmeny hlasitosti sa dočkal dizajnových zmien.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max: cena a dostupnosť

Ceny nových iPhone 11 zostali z medziročného pohľadu bez väčšej zmeny. Jednotlivé pamäťové varianty všetkých modelov si budete môcť kúpiť za nižšie uvedené sumy. Predaj nových iPhone 11 odštartuje ešte tento mesiac, a to hneď v prvej vlne spoločne s najväčšími trhmi. Predobjednávky budú spustené v najbližších dňoch.

Cena iPhone 11

 • iPhone 11 64 GB – 819,90 €
 • iPhone 11 128 GB – 879,90 €
 • iPhone 11 256 GB – 999,90 €

Cena iPhone 11 Pro

 • iPhone 11 Pro 64 GB – 1 169 €
 • iPhone 11 Pro 256 GB – 1 349 €
 • iPhone 11 Pro 512 GB – 1 589 €

Cena iPhone 11 Pro Max

 • iPhone 11 Pro Max 64 GB – 1 289 €
 • iPhone 11 Pro Max 256 GB – 1 469 €
 • iPhone 11 Pro Max 512 GB – 1 699 €

Apple TV+ bude streamovacia služba na zariadenia Apple

Ak radi sledujete seriály a filmy, nová služba Apple TV+ vám urobí radosť. Ide totiž o novú streamovaciu službu na všetky zariadenia Apple. Služba bude štartovať už tento rok, konkrétne 1. novembra s niekoľkými exkluzívnymi reláciami. Každý mesiac by potom mali pribúdať nové. Cena bude veľmi príjemná – 4,99 dolárov na mesiac pre celú rodinu, čo je asi 6 €. Ak si navyše kúpite niektoré zo zariadení Apple, dostanete celý rok tejto služby úplne zadarmo. Celú streamovaciu službu Apple uviedol nasledujúcim trailerom na seriál See.

iPad 7. generácia prináša aj prepracovaný iPadOS

Prvé veľké oznámenia z konferencie Apple sa týkalo najnovšej generácie iPadov. Tam sme sa dočkali pár pekných noviniek, aj keď bude rok 2019 pre iPady znamenať viac-menej len vylepšenie parametrov. Medzi najväčšie novinky patrí zväčšenie Retina displeja na hodnotu 10,2″ a prepracovaný operačný systém, ktorý teraz nesie meno iPadOS. Peknú pridanú hodnotu tvorí aj Smart Connector, ktorý umožňuje napríklad pripojenie externej klávesnice.

Veľkú časť konferencie si zabral prepracovaný operačný systém iPadOS, ktorý sa pýši značne príjemnejším a efektívnejším prostredím. Všetko sa začína už pri novom homescreene, ale asi najkrajšie vylepšenie predstavuje multitasking. V novom operačnom systéme totiž môžete kompletne plynulo prepínať medzi rôznymi oknami, otvárať viac aplikácií naraz a novo využívať aj plávajúcu klávesnicu. Nové gestá dostal aj Apple Pencil.

Čo sa týka konštrukcie, tešiť sa môžete na 100 % recyklovaný hliník, z ktorého teraz Apple pravdepodobne bude vyrábať všetky nové zariadenia, ktoré boli skôr z bežného hliníka. V iPade nájdete procesor Apple A10 Fusion, výdrž by mala dosahovať hodnôt okolo 10 hodín. Na trh sa novinka dostane už 30. septembra za cenu 329 dolárov, predpredaj potom bol spustený zároveň s predstavením. K nákupu každého zariadenia Apple navyše teraz získate rok zadarmo do služby Apple TV+.

Apple Watch Series 5 – nové funkcie, nové vyhotovenia

Apple na svojej konferencii predstavil tiež novú verziu svojich smart hodiniek Apple Watch 5. generácie. Celú prvú časť oznámenia venovali zamestnanci Apple rozprávaniu o bezpečnostných funkciách. Zdravie totiž pri novej verzii stavali naozaj veľmi vysoko. Apple Watch Series 5 v spojení s WatchOS 6 tak okrem známeho merania tepu, EKG či zaznamenania pádov zmerajú aj hladinu okolitého hluku, čím samozrejme chránia sluch. Pre dámy je tu aj možnosť sledovania menštruačných cyklov a ich vplyv na zdravie.

Asi najväčšou novinkou Apple Watch Series 5 je prepracovaný displej. Ten Apple pomenoval „Always-On Retina Display“, teda stále zapnutý displej. Oproti predchádzajúcim generáciám sa hodinky pri nepoužívaní iba stmavia a v podstate prenesú do úsporného režimu. Všetky dôležité informácie ako čas, dátum, štatistiky o aktivite, a pod. ale stále vidíte.

Displeja Apple Watch Series 5 sa týka aj úplne nová technológia LTPO panelu. Ten umožňuje variabilnú obnovovaciu frekvenciu od bežných 60 Hz až na len 1 Hz, na ktorý sa dostanete práve pri úspornom režime hodiniek. Vďaka tomuto potom hodinky stále vydržia až 18 hodín na jedno nabitie, a to aj napriek tomu, že sa displej vlastne nikdy úplne nevypne.

Apple Watch 5

Displej, ktorý sa nikdy nevypína, možno môže najprv znieť ako veľká záťaž na batériu. Vyladené komponenty ale údajne budú zabezpečovať maximálnu výdrž aj so všetkými novými funkciami. Nový watchOS 6 potom prichádza s rôznymi novými funkciami z hľadiska softvéru. Asi najzásadnejšou z noviniek je vylepšená aplikácia máp a hlavne integrovaný kompas. Ten nezobrazuje iba smer, ktorým sa pozeráte, ale aj vaše presné súradnice, nadmorskú výšku, ale aj prevýšenie. To iste ocení každý turista. Hodinky navyše pôjde prepojiť s inteligentnou domácnosťou, samozrejmosťou je aj vylepšená Siri a NFC čip.

Hodinky Apple Watch Series 5 prídu v niekoľkých vyhotoveniach. Najlacnejšie budú vyrábané, rovnako ako iPady, z recyklovaného hliníka. K dispozícii bude ďalej aj verzia vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a vôbec prvýkrát aj zo špeciálne upraveného titánu. Vracajú sa tiež obľúbené modely Nike+ a verzia zo zirkónovej keramiky. Pre fajnšmekrov sú samozrejmosťou modely Hermes s koženým opaskom, ktoré budú novo predávané aj v elegantnej čiernej farbe. Hodiniek sa dočkáme už 20. septembra s cenou od 459 €. Súbežne s Apple Watch Series 5 budú aj naďalej v predaji Apple Watch 3, ktoré budú citeľne zlacnené.

Zdroj: Alza , Apple

The post Všetko na jednom mieste: Čo všetko predstavil Apple? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/vsetko-na-jednom-mieste-co-vsetko-predstavil-apple/feed/ 0
Dlhodobý test gigabitového internetu od UPC https://digitalportal.sk/dlhodoby-test-gigabitoveho-internetu-od-upc/ https://digitalportal.sk/dlhodoby-test-gigabitoveho-internetu-od-upc/#respond Tue, 10 Sep 2019 12:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97747 Jeden z najväčších poskytovateľov internetu pre domácnosti na Slovensku je spoločnosť UPC. Od 29. mája poskytuje veľmi zaujímavú službu, ktorá rozhodne stojí za pozornosť – gigabitový internet. V redakcii DigitalPortal.sk túto službu dlhodobo testujeme a prinášame náš pohľad na to, aká je a čo všetko ponúka. Poteší, že gigabitové pripojenie na internet od UPC je dostupné […]

The post Dlhodobý test gigabitového internetu od UPC appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Jeden z najväčších poskytovateľov internetu pre domácnosti na Slovensku je spoločnosť UPC. Od 29. mája poskytuje veľmi zaujímavú službu, ktorá rozhodne stojí za pozornosť – gigabitový internet. V redakcii DigitalPortal.sk túto službu dlhodobo testujeme a prinášame náš pohľad na to, aká je a čo všetko ponúka.

Poteší, že gigabitové pripojenie na internet od UPC je dostupné pre viac než 200-tisíc domácností v Bratislave, Pezinku a Svätom Jure. Novú internetovú službu s rýchlosťou 1 Gbps, ktorá je prevádzkovaná na technologickej platforme DOSCIS 3.1, prináša poskytovateľ vďaka prémiovému Wi-Fi routru Giga ConnectBox. Ide o novú generáciu, ktorá v sebe integruje okrem samotného konvertoru aj plnohodnotný Wi-Fi router. Ešte nie tak dávno operátori poskytovali často slabo vybavené a nie príliš výkonné zariadenia, ktoré bolo nutné doplniť lepšími modelmi Wi-Fi routerov. Tieto časy sú však našťastie už nenávratne preč. Oceňujeme, že poskytovateľ ponúka zákazníkovi jedno zariadenie, ktoré dokáže fungovať aj vo veľkom, štvorizbovom byte v oboch frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz. Pokiaľ ide o samotné zariadenie (Giga ConnectBox), tak maximálna možná prenosová rýchlosť je 1,3 Gbps.

Či už ide o notebooky, tablety, smartfóny, smart TV alebo herné zariadenia, prenosová rýchlosť je stabilná, dosah je veľmi dobrý a navyše aj v lete, keď je teplo, má používateľ čo najmenej zariadení, ktoré sa zahrievajú v byte. Stačí teda iba jedno zariadenie od UPC, žiadny ďalší Wi-Fi router netreba. Poskytovateľ deklaruje rýchlosti 1 Gbps pri sťahovaní a 50 Mbps pri odosielaní pre nových aj súčasných zákazníkov za mesačný paušál 24 eur pri ročnej viazanosti. Záujemcovia o krátkodobé alebo príležitostné využitie internetu môžu využiť ponuku bez viazanosti za cenu 28 eur na mesiac. Pre oboch je mesačný prenájom Giga ConnectBoxu rovnaký – 2,90 eur. A ako si možno túto službu objednať? Jednoducho cez internetovú stránku spoločnosti, zákaznícku infolinku, alebo osobne na zákazníckom stredisku na Ševčenkovej 36 v Bratislave-Petržalke.

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: úvodná obrazovka s nastaveniami

Začnime však od začiatku. Ak si zákazník objedná službu „Internet 1000“ (názov nami testovaného gigabitového programu v UPC), príde priamo na adresu pripojenia technik ktorý preverí funkčnosť a zmeria rýchlosti cez koaxiálny kábel privedený do domu. Tu zistí napríklad odozvu ako aj maximálnu rýchlosť siete. V našom prípade to boli namerané maximálne možné rýchlosti 1,3 Gbps pri sťahovaní a 100 Mbps pri odosielaní. Ak je všetko v poriadku, nasleduje klasická inštalácia Wi-Fi routru. Hoci na začiatku testovania koncom mája nemal set-top-box finálnu verziu firmvéru, všetko fungovalo v poriadku. Azda jediná chybička krásy bol stále podsvietený LED pásik, ktorý bol veľmi rušivý. Už po niekoľkých dňoch však prišla aktualizácia firmvéru a tá umožnila nastavenie LED pásiku – 0% podsvietenie znamená, že pásik nesvieti. To príde vhod najmä v prípade, ak má používateľ Wi-Fi router v izbe a nechce, aby ho rušil v noci.

Rozhranie Wi-Fi routru je prehľadné a jednoduché, zorientuje sa v ňom aj začiatočník, či menej skúsený používateľ. Všetko je lokalizované v slovenčine, sú tu však – podobne ako pri set-top-boxe pre TV – aj iné jazyky. Hneď po prihlásení je v administrácii okrem úvodnej obrazovky aj menu na ľavej strane s niekoľkými pod-menu možnosťami. Hlavná strana ponúka rýchle možnosti pre nastavenia a stručný prehľad zariadenia – informácie o aktívnej 2,4 a 5 GHz siete, internetu a telefónu; zároveň aj graficky a tiež nápismi označené pripojené zariadenia bezdrôtovo a cez kábel. K dispozícii sú celkovo štyri 10/100/1000 Mbps LAN porty. Z ostatných pod-menu možností sa používateľ opäť dostane na hlavnú obrazovku po stlačení pod-menu možnosti „Domov“. V prípade ak chce používateľ zobraziť detaily o pripojených zariadeniach, stačí prejsť do druhej ponuky „Pripojené zariadenia“. Tu možno nájsť všetky zariadenia pripojené k modemu Connect Box vrátane názvu zariadenia, MAC a IP adresy, podporovanej rýchlosti zariadenia (ak má 1 Gbps RJ45) vidieť „Rýchlosť (Mbps)“ 1000, pričom tu možno vidieť ako je zariadenie pripojené (napr. „Ethernet“ – po kábli).

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: pripojené zariadenia so všetkými detailami (IP a MAC adresy sme v screenshote vymazali)

Tretie podmenu „Pokročilé“ má päť nastavení – bezdrôtové, bezpečnosť, DHCP, nástroje, svetelný prúžok. V sekcii „bezdrôtové“ sú štyri možnosti pre rôzne nastavenia ktoré sú prehľadné. Je tu nastavenie bezdrôtového signálu (voľba názvu siete, hesla, typu šifrovania, kanál a šírku), bezpečnosť a MAC filtrovanie, nastavenie hosťovskej siete ale taktiež WPS. Bezpečnosť ponúka nastavenie firewallu, MAC filtru (tu môže používateľ definovať povolené a/alebo zakázané zariadenia) a filtráciu IP a portov. Ďalej sú tu DHCP a tiež nástroje, čo zahŕňa status siete, ping, traceroute. Možnosť LED prúžku sme už opisovali skôr, je tu voľba nastavenia na auto alebo manuálne – od 0% až po 100% intenzita svietivosti. Posledné podmenu má názov „Admin“. V ňom sú možnosti na zmenu prístupového hesla do Wi-Fi routru, reštart alebo resetovanie továrenských nastavení, prípadne info o zariadení.

Dizajn Wi-Fi routra sa nám páči. Ide o jednoduchý biely kváder, ktorý sa hodí nielen do izby, ale tiež aj do obývačky, kde nepôsobí rušivo (pokiaľ máme vypnutý LED pásik samozrejme). Okrem štyroch gigabitových LAN káblov pre Ethernet sú tu aj dva RJ11 porty pre telefónne linky. Ak má zákazník od UPC pevnú linku, môže do zariadenia pripojiť najviac dve pevné linky. Ďalej je tu port na pripojenie koaxiálnelho káblu a tiež konektor na napájanie a vypínač. Z hornej strany je mriežkovanie pre chladenie zariadenia. Pre čo najlepšie výsledky testovania a pre minimalizovanie možných chýb pri meraní sme siahli po nových internetových kábloch. Z Číny sme si objednali CAT7 internetové káble, ktoré majú priepustnosť až do rýchlosti neuveriteľných 10 Gbps. A aké sú naše dlhodobé merania?

UPC Giga ConnectBox – Rozhranie: nastavenie svetelného LED pásiku

Počas dňa sme merali na viacerých zariadeniach rýchlosti pripojenia. Ako základ slúži už dobre známy web speedtest, pričom naše merania sme realizovali nielen doobeda, ale tiež poobede, podvečer, neskoro večer aj v noci. Okrem speedtest net sme použili aj webstránku UPC na zmeranie rýchlosti. Výsledky sme spriemerovali do výsledných hodnôt. Prekvapení sme boli z vyššej odozvy – zatiaľ čo pri optickom pripojení (FTTH) od Orangeu sme dosahovali ping na úrovni 1 – 2 ms, v nami testovaných meraniach to bolo väčšinou 7 ms, čo je mierne viac. Rýchlosť sťahovania sa pohybovala dlhodobo v hodnotách 960 – 980 Mbps, pričom v špičkách mala tendenciu aj mierne klesať, ale pri väčšine našich meraní sme dosiahli viac ako 900 Mbps pri sťahovaní čo je priam fantastická hodnota. Oficiálna rýchlosť odosielania je 50 Mbps, pričom my sme dosahovali väčšinou rýchlosti medzi 40 – 45 Mbps, niekedy sme sa priblížili aj k deklarovaným 50 Mbps a niekoľkokrát sme ju aj mierne prekročili (maximá okolo 52 Mbps pri odosielaní).

Treba povedať, že rýchlosti internetu boli stabilné, nekolísali a ani pri množstve naraz pripojených zariadení sme nepociťovali problémy s rýchlosťami či odozvou, všetko bolo tak, ako sme si predstavovali. Bežne sme na jeden poskytovateľom dodávaný Wi-Fi router (Giga ConnectBox) mali pripojený redakčný počítač, viacero notebookov, NAS server, TV set-top-boxy a tiež viacero smartfónov. Pri meraní rýchlostí a dosahu po byte sme boli spokojní. Špičkové Wi-Fi routre síce poskytnú lepší dosah, ale z našich skúseností ide o 300 eurové modely a drahšie. Pri bežných domácnostiach  však nemá veľký význam taká veľká investícia do ďalšieho zariadenia, ak dodávané zariadenie od poskytovateľa ponúkne používateľovi viac než dosť nastavení a stabilné rýchlosti aj pokrytie. Pre veľké domy, v ktorých treba pokryť veľké plochy, sú vhodné ako riešenie tzv. mesh systémy. Trochu nás mrzí iba väčší ping a fakt, že sme v praxi nedosiahli ani raz magickú hranicu 1000 Mbps, pričom všetky nami pripojené zariadenia do testu majú gigabitové RJ45.

Ako hodnotíme gigabitový internet od UPC? Z nášho pohľadu ide o veľmi zaujímavé riešenie pre domácnosti za dostupné ceny. Zatiaľ je na trhu iba málo poskytovateľov, ktorí ponúkajú podobné prenosové rýchlosti. Vytknúť by sa dalo iba niekoľko vecí – mierne vyšší ping; rýchlosť odosielania, ktorá mohla byť aspoň na úrovni 200 Mbps; ako aj rýchlosť sťahovania, ktorú sme v praxi nedosiahli (pritom 1 Gbps je v správnom prepočte 1024 Mbps, nie 1000 ako je označená na stránke spoločnosti). Vyššia rýchlosť uploadu príde vhod najmä pri masívnom rozšírení sociálnych sietí, na zdieľanie videí, či pre NAS servery, kde je táto rýchlosť dôležitá. Áno, toto sú možno detaily, ale dajú sa časom vylepšiť a spoločnosť môže podmienky a rýchlosti upraviť dodatočne. Za nás službu rozhodne odporúčame 🙂

Poznámka redakcie: od 11. marca 2019 sme mali program UPC Internet 500 (500/30 Mbps), pričom od 14. mája 2019 sme prešli na vyšší program UPC Internet 1000 (1000/50 Mbps), ktorý sme dlhodobo testovali.

The post Dlhodobý test gigabitového internetu od UPC appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/dlhodoby-test-gigabitoveho-internetu-od-upc/feed/ 0
Nová technika SMS phishingu sa zamerala na Android smartfóny https://digitalportal.sk/nova-technika-sms-phishingu-sa-zamerala-na-android-smartfony/ https://digitalportal.sk/nova-technika-sms-phishingu-sa-zamerala-na-android-smartfony/#respond Tue, 10 Sep 2019 10:00:35 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97878 Phishing ohrozuje zariadenia s operačným systémom Google Android, pričom ohrozené môžu byť aj najnovšie modely známych značiek. Potencionálny útočník môže používateľov poľahky prinútiť k inštalácii škodlivých nastavení na ich zariadenia tým, že ich bude vydávať za neškodné aktualizácie sieťovej konfigurácie. Informoval o tom Cybersec. Výskumníci z bezpečnostnej firmy Check Point objavili nový druh pokročilého phishingového […]

The post Nová technika SMS phishingu sa zamerala na Android smartfóny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Phishing ohrozuje zariadenia s operačným systémom Google Android, pričom ohrozené môžu byť aj najnovšie modely známych značiek. Potencionálny útočník môže používateľov poľahky prinútiť k inštalácii škodlivých nastavení na ich zariadenia tým, že ich bude vydávať za neškodné aktualizácie sieťovej konfigurácie. Informoval o tom Cybersec.

Výskumníci z bezpečnostnej firmy Check Point objavili nový druh pokročilého phishingového útoku, ktorý mieri na telefóny s operačným systémom Android. Trik spočíva v zneužití programovania cez vzdušné rozhranie (over-the-air programming, OTAP), ktorým telekomunikační operátori bežne nastavujú konfiguráciu siete novým zariadeniam. Na vykonanie tohto útoku pritom stačí len GSM modem, ktorý dokáže odosielať binárne SMS správy a jednoduchý skript. Odosielanie phishingových správ môže byť pritom nasadené buď masovo, alebo s vlastným textom pre konkrétne zariadenia. Nová konfigurácia siete umožní útočníkovi napríklad presmerovať všetok internetový prenos z a do telefónu cez proxy server, na ktorom ho bude môcť odpočúvať.

Okrem toho môže meniť domovskú stránku internetového prehliadača a záložky, server MMS správ a e-mailov či adresárový server, ktorý synchronizuje kontakty a kalendár. Za úspechom útoku stojí slabá metóda autentizácie štandardu Open Mobile Alliance Client Provisioning (OMA CP), ktorým sa správy riadia. Príjemca totiž nedokáže overiť či navrhované nastavenia pochádzajú od operátora alebo podvodníka. Chyba sa dá zneužiť kedykoľvek, keď sú telefóny pripojené k sieťam operátora. Bezpečnostná diera sa týka aj najnovších modelov od známych výrobcov ako sú Huawei P10, LG G6, Sony Xperia XZ Premium a Samsung Galaxy S9.

Najzraniteľnejšie boli pritom telefóny od Samsungu, pretože na prijatie podvrhnutej OMA CP správy nebolo potrebné žiadne overenie. Naopak, zariadenia spoločností Huawei, LG a Sony boli relatívne bezpečnejšie, pretože pred prijatím správy požadovali, aby odosielateľ overil pravosť správy poskytnutím IMSI čísla prijímajúceho telefónu. Na získanie tohto čísla však stačí použiť vyhľadávacie služby IMSI čísel, ktoré sú lacno komerčne dostupné. Firma Check Point upozornila dotknutých výrobcov už v marci. Odvtedy, všetky spoločnosti, s výnimkou Sony, vydali opravy alebo plánujú napraviť túto chybu v budúcich vydaniach.

Zdroj: Cybersec

The post Nová technika SMS phishingu sa zamerala na Android smartfóny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/nova-technika-sms-phishingu-sa-zamerala-na-android-smartfony/feed/ 0
Western Digital predstavil svoj najtenší 5TB externý disk https://digitalportal.sk/western-digital-predstavil-svoj-najtensi-5tb-externy-disk/ https://digitalportal.sk/western-digital-predstavil-svoj-najtensi-5tb-externy-disk/#respond Tue, 10 Sep 2019 09:00:27 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97925 Nové disky My Passport značky WD umožňujú používateľom ukladať a prenášať viac fotografií a video súborov. Spoločnosť Western Digital predstavila na veľtrhu IFA externé disky WD My Passport a WD My Passport for Mac. Čo prinášajú? Táto produktová séria sa rozšírila o najtenší externý prenosný disk s kapacitou 5TB (19,15 mm/0,75”). Má štýlový dizajn, kompaktné […]

The post Western Digital predstavil svoj najtenší 5TB externý disk appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nové disky My Passport značky WD umožňujú používateľom ukladať a prenášať viac fotografií a video súborov. Spoločnosť Western Digital predstavila na veľtrhu IFA externé disky WD My Passport a WD My Passport for Mac. Čo prinášajú?

Táto produktová séria sa rozšírila o najtenší externý prenosný disk s kapacitou 5TB (19,15 mm/0,75”). Má štýlový dizajn, kompaktné rozmery a vojde sa do dlane ruky. Nový disk má veľkú kapacitu pre ukladanie množstva fotografií, videa, hudobných súborov a ďalších dokumentov. Séria diskov je k dispozícii v nových farebných odtieňoch vrátane čiernej, modrej a červenej, zatiaľ čo My Passport for Mac je v tmavo modrej farbe. Disky My Passport sú naformátované pre Windows 10 a majú konektor USB 3.0 spätne kompatibilný s rozhraním USB 2.0. My Passport for Mac je formátovaný pre macOS Mojave a má USB-C konektor, je teda ihneď po rozbalení pripravený na použitie.

Uvedené externé disky poskytujú taktiež dodatočnú ochranu uloženého digitálneho obsahu a to vďaka softvéru WD Security (ochrana heslom a 256-bitové hardvérové šifrovanie AES), možnosť zálohovať obsah sociálnych médií a cloudových úložísk (ako je Facebook, Dropbox and Google Drive) a majú taktiež ovládací softvér WD Drive Utilities. Nové externé disky My Passport budú začínať na cene 89 eur pre 1TB model a končiť na 219 eur pre model 5 TB. Pri modeloch My Passport for Mac 5TB je doporučená koncová cena 229 eur.

The post Western Digital predstavil svoj najtenší 5TB externý disk appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/western-digital-predstavil-svoj-najtensi-5tb-externy-disk/feed/ 0
Predstavenie nových iPhonov bude naživo na YouTube https://digitalportal.sk/predstavenie-novych-iphonov-bude-nazivo-na-youtube/ https://digitalportal.sk/predstavenie-novych-iphonov-bude-nazivo-na-youtube/#respond Tue, 10 Sep 2019 08:00:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97883 Kalinfornská spoločnosť sa tento rok rozhodla spraviť rázny krok a vyhovie mnoho fanúšikom spoločnosti a rozšíri tak portfólio streamu. Doteraz bolo zvykom, že stream prebiehal výhradne na stránkach Applu a bolo ho možné sledovať iba na Apple zariadeniach (Na macOS cez prehliadač Safari, či na iPadoch), neskôr sa však k tomu pridružila podpora pre Microsoft Edge. Dnes, […]

The post Predstavenie nových iPhonov bude naživo na YouTube appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kalinfornská spoločnosť sa tento rok rozhodla spraviť rázny krok a vyhovie mnoho fanúšikom spoločnosti a rozšíri tak portfólio streamu.

Doteraz bolo zvykom, že stream prebiehal výhradne na stránkach Applu a bolo ho možné sledovať iba na Apple zariadeniach (Na macOS cez prehliadač Safari, či na iPadoch), neskôr sa však k tomu pridružila podpora pre Microsoft Edge.

Dnes, 10. septembra o 19:00h nášho času bude na spomenutom kanáli na YouTube predstavených hneď niekoľko noviniek. Očakáva sa trojica nových iPhonov, pričom už skôr unikli ich parametre ako aj dizajn. Ich oficiálne predstavenie však bude až dnes.

Zdroj: GSMarena

The post Predstavenie nových iPhonov bude naživo na YouTube appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/predstavenie-novych-iphonov-bude-nazivo-na-youtube/feed/ 0
Prvé screenshoty odhaľujú nové MIUI 11 od Xiaomi https://digitalportal.sk/prve-screenshoty-odhaluju-nove-miui-11-od-xiaomi/ https://digitalportal.sk/prve-screenshoty-odhaluju-nove-miui-11-od-xiaomi/#respond Tue, 10 Sep 2019 07:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97889 Populárna nadstavba MIUI od čínskej spoločnosti Xiaomi už čoskoro uzrie svetlo sveta. Očakáva sa, že spoločnosť čoskoro oznámi novú verziu MIUI 11 založenú na systéme Android 10, zatiaľ však je k dispozícii niekoľko screenshotov z beta verzie softvéru. Spoločnosť omylom sprístupnila aktualizáciu MIUI 11 na niekoľko zariadení (vrátane Mi Mix 2S a Redmi K20 Pro) čo […]

The post Prvé screenshoty odhaľujú nové MIUI 11 od Xiaomi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Populárna nadstavba MIUI od čínskej spoločnosti Xiaomi už čoskoro uzrie svetlo sveta. Očakáva sa, že spoločnosť čoskoro oznámi novú verziu MIUI 11 založenú na systéme Android 10, zatiaľ však je k dispozícii niekoľko screenshotov z beta verzie softvéru.

Spoločnosť omylom sprístupnila aktualizáciu MIUI 11 na niekoľko zariadení (vrátane Mi Mix 2S a Redmi K20 Pro) čo využili fanúšikovia a stihli zrealizovať a publikovať niekoľko screenshotov. Z nich vyplýva, čo nás čaká v blízkej dobe, pričom ako vidieť, redizajnom prešli ikony, farebnosť a dočkať by sme sa taktiež mali aj vylepšenej funkcie Always On Display. Podľa odhadovaných informácii bude nová MIUI 11 predstavená spolu s chystaným smartfónom Xiaomi Mi Mix 4.

Zdroj: GSMarena

The post Prvé screenshoty odhaľujú nové MIUI 11 od Xiaomi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/prve-screenshoty-odhaluju-nove-miui-11-od-xiaomi/feed/ 0
Tip na výlet: Baťov kanál – zábava pre deti aj dospelých https://digitalportal.sk/tip-na-vylet-batov-kanal-zabava-pre-deti-aj-dospelych/ https://digitalportal.sk/tip-na-vylet-batov-kanal-zabava-pre-deti-aj-dospelych/#respond Mon, 09 Sep 2019 12:00:32 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97722 Hoci leto končí, stále sa nájde viac než dosť atrakcií, ktoré možno navštíviť. Z redakcie sme zašli na Baťov kanál, kde viacero spoločností ponúka na prenájom motorové člny a malé kajutové lode pre jednodenné plavby, ale aj vybavenejšie kajutové lode pre viacdenné plavby. Baťov kanál – Prístav v Skalici Najmä v lete je ten čas, kedy netreba sedieť […]

The post Tip na výlet: Baťov kanál – zábava pre deti aj dospelých appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hoci leto končí, stále sa nájde viac než dosť atrakcií, ktoré možno navštíviť. Z redakcie sme zašli na Baťov kanál, kde viacero spoločností ponúka na prenájom motorové člny a malé kajutové lode pre jednodenné plavby, ale aj vybavenejšie kajutové lode pre viacdenné plavby.

Baťov kanál – Prístav v Skalici

Najmä v lete je ten čas, kedy netreba sedieť doma za počítačom a skúsiť niečo nové. Keď je teplo, mnohí idú do prírody, iní za spoznávať nové miesta a samozrejme aj k moru. Všetky tieto veci k letu predsa patria. Relax na lacnejší spôsob však možno zažiť aj inak, napríklad plavbou po Baťovom kanáli. My sme začali náš výlet v prístave pri Skalici, kde sme mali prenajatý štvormiestny motorový čln od spoločnosti Prvá plavebná. Ako nám už sprievodca na začiatku pri odovzdávaní spomenul, pri 6-8 hodinovej plavbe s člnom je vhodná trasa zo Skalice do Strážnice, čo potrvá zhruba dve hodiny, rovnako trvá cesta aj nazad. Treba uvažovať aj s prestávkami na oddych alebo stravu. Na začiatok je samozrejme súčasťou podpísanie preberacieho protokolu na čln alebo loďku, zloženie vratnej zálohy a krátka inštruktáž ako riadiť čln.

Baťov kanál – Prístav v Skalici: Čln, ktorý sme mali požičaný

A ako prebieha samotné objednanie? Rezervácia člnu, alebo loďky je platná až po obdržaní potvrdenia termínu a pokynov k plavbe na uvedenú mailovú adresu. Časy prenájmu lodí sú rôzne podľa záujmu návštevníkov, k dispozícii sú na štvorhodinové plavby, na osemhodinové plavby, alebo na 1-3 hodinové plavby podľa aktuálnej obsadenosti lodí. Orientačné trasy plavby, ktoré sú uvedené na stránke spoločnosti sa môžu líšiť, podstatné však je, či sa zastavujeme po ceste v prístavoch, obzeráme pamiatky – alebo nie. Motorové člny sú vhodné na kratšie (jednodňové/osemhodinové) plavby. Ich ovládanie je jednoduché a plavba na nich je príjemným spestrením letných dní.

Baťov kanál – Plavba po kanáli

Páči sa nám, že sú vybavené strieškami proti slnku, čo príde vhod najmä v období, keď je počasie neúprosné a teploty sa šplhajú vysoko nad 30 °C. Tieto štvor až šesť miestne člny sa ovládajú pákou na motore, osem až desaťmiestne člny sa ovládajú kormidlom. Treba upozorniť, že člny nie sú veľké a teda neposkytujú komfortné sedenie. Taktiež ten, kto čln riadi, môže po čase „stuhnúť“ v jednej polohe pri ovládacej páke. Plavidlá je potrebné rezervovať v predstihu, pričom sa odporúča 5-7 dní vopred (na víkendové termíny aj skôr), rezerváciu potvrdzuje spoločnosť v priebehu 24 hodín. Rezervácie je potrebné posielať najneskôr do 12:00 h v predchádzajúcom pracovnom dni, počas víkendov sa rezervácie nevybavujú. Bez rezervácie člnov a lodí vopred negarantuje spoločnosť možnosť prenájmu na mieste z dôvodu obsadenosti alebo realizácie iných plavieb.

Baťov kanál – Výklopník (pri obci Sudoměřice)

Po príjazde do prístavu v Skalici sme vnímali príjemné prostredie areálu, kde sú člny a loďky, ale tiež reštaurácia s posedením na terase a pre najmenších detské ihrisko. Parkovisko pred areálom nie je veľké, ale zdá sa, že kapacitne postačuje, keďže nebol problém nájsť voľné miesto. Pokiaľ ideme do histórie, tak Baťov kanál vznikol v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia. S jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Neskôr sa používal na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov „Baťov kanál“ dostal 1. mája 1960 za účasti Tomáša Baťu ml. a obnovil sa tak ľudový názov „Baťák“. Plavebná trasa Baťovho kanála je od Hodonína až po Otrokovice na Morave.

Baťov kanál – Plavba po kanáli

Pôvodne slúžil kanál pre nákladnú plavbu, dnes je využívaný len na rekreačné účely. Pozdĺž kanálu je množstvo požičovní lodí, v ktorých si možno požičať čln a tým získať možnosť preplávať vodnú cestu podľa svojich predstáv. Na trase možno navštíviť viacero zaujímavých miest – napríklad ochutnávku miestnych vín, vínne pivnice a taktiež rôzne historické miesta ako je múzeum, či starobylý kostol Nanebovzatia Panny Márie z 18. storočia v Strážnici. Celá plavebná trasa Baťovho kanálu je dlhá 53 km, pričom lode musia preplávať trinástimi plavebnými komorami, ktoré regulujú výškové rozdiely hladiny. Absolvovať ju celú však zaberie niekoľko dní.

Baťov kanál – Plavebná komora pred prístavom Petrov

Po vyplávaní z prístavu Skalica je ďalšia zastávka Výklopník (pri obci Sudoměřice). Táto vinárska obec leží pod pohorím Bielych Karpát na priamych hraniciach so Slovenskou republikou. Obec je najjužnejšou obcou na východnom brehu rieky Moravy na území Českej republiky a bola založená v rokoch 1260 – 1264. V dedine sa zachovalo niekoľko tradičných dedinských usadlostí, tzv. podunajské hlinené domčeky s tradične upravenou omietkou. Na námestí je dochovaný Panský dvor a zvonica z 18. storočia. Dominantou obce je funkcionalistický kostol Krista Kráľa postavený v rokoch 1930 – 1933. Obec Sudoměřice je centrom vinárstva v regióne, keďže v 70. rokoch minulého storočia sa začala výstavba vínnych pivníc v koryte vyschnutého ramena Sudoměřického potoka.

Baťov kanál – Plavebná komora pred prístavom Petrov

V katastri obce sa nachádza rekreačná oblasť Mlýnky – vodná nádrž určená pôvodne na zavlažovacie účely, dnes sa využíva na rekreáciu a rybolov. Medzi turistické zaujímavosti patrí technické pamiatka Výklopník, ktorá bola postavená v roku 1939. V rokoch 1939 – 1945 toto zariadenie slúžilo k prekládke lignitového uhlia, ktoré sa prevážalo po železničnej trati z neďalekej bane nazývanej Tomáš v Ratíškoviciach. V prístave pri Výklopníku je možné zapožičať si lode, motorové člny a hausbóty, možno sa občerstviť ale aj utáboriť. V roku 2004 bola na Výklopníku otvorená vyhliadková veža, ktorá je verejnosti prístupná počas turistickej sezóny. Z vyhliadky je možné vidieť nielen krásy rieky Moravy, ale aj nádhernú panorámu blízkych Bielych Karpát.

Baťov kanál – Plavebná komora pred prístavom Petrov

Ešte krátko pred prístavom Petrov je prvá plavebná komora, ktorá slúži na vyrovnanie hladiny. Na oboch koncoch plavebnej komory sú semafory pre oba smery – zelená znamená, že s člnom môžeme ísť ďalej. Obsluha komory postupne prichádzajúce lode a člny usporiada a dáva pokyny, kto kam má ísť. Podstatné je, aby sme sa na ľavej, alebo pravej strane držali o rebrík, alebo o bočné laná, či zvislé tyče na stranách. A prečo je to podstatné? Keďže hladina kanálu je pred Petrovom nižšia ako za ním, musí dôjsť k jej vyrovnaniu, na čo slúži práve plavebná komora. V nej musia mať, samozrejme, všetky lode a člny vypnutý motor. Ak by na to niekto z návštevníkov zabudol, sprievodca na to upozorní.

Baťov kanál – Plavebná komora pred prístavom Petrov

Keď sú všetky lode a člny v plavebnej komore zoradené a všetko je tak, ako má byť, zatvárajú sa vráta zo strany odkiaľ priplávali lode. Začína sa napúšťanie vody, ktoré trvá asi 10-12 minút. Dĺžka komory je necelých 40 metrov, šírka asi 7 metrov, pričom rozdiel medzi úrovňou hladiny kanálu pred komorou a za komorou je približne dva metre. Počas plavby stretávame lode s rôznymi názvami. Často sú to ženské mená alebo názvy kvetín. Ale aj fanúšik slovenskej politiky by si prišiel na svoje. Stretli sme totiž aj plavidlá s názvami ako Sasanka a Elektra.

Baťov kanál – Prístav Petrov

Ďalšou zastávkou je Petrov, obec, ktorá je v srdci moravskej oblasti Slovácko v blízkosti starobylého mesta Strážnice, v kraji dobrého vína, živého folklóru a krásnej prírody. Obec má 1330 obyvateľov a v písomných zmienkach sa objavuje od roku 1412. Od 16. storočia sa s názvom obce stretávame v súvislosti s objavom liečivých účinkov miestneho sírneho prameňa. Najznámejšou pamätihodnosťou je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry – ojedinelý súbor 80 pôvodných vinných pivníc – Plže. Petrov je taktiež významným prístaviskom pre turistické plavby na Baťovom kanáli. V roku 2015 tu bol vybudovaný najväčší prístav na kanáli, v ktorom môže kotviť až 45 lodí.

Baťov kanál – Prístav Petrov

Poslednou našou zastávkou je Strážnice. Mestečko leží na ľavom brehu rieky Velička, v centre regiónu Slovácko na slovensko– moravskom pomedzí. Strážnice je historicky významné miesto s tradíciami ľudovej kultúry a nádhernou okolitou prírodou. Zachovali sa tu krásne kroje a i niektoré zvyky ročného cyklu. Začiatky samotného mesta sú spojované s upevňovaním hraníc samotného českého štátu v dobe vlády Přemysla Otakara II. v druhej polovici 13. storočia. Na ochranu pozemných hraníc bolo zriadených niekoľko hradov, medzi ktorými sa nachádzal i hrad v Strážnici, postavený po roku 1260. Samotný názov mesta je odvodený od strážnej funkcie, ktorú mal hrad vykonávať.

Baťov kanál – Prístav Strážnice

V meste sú dokonca aj dva kostoly – Kostol sv. Martina, pôvodom gotický kostol z 15. storočia, ktorý založil v rámci budovania nového mesta Jiří z Kravařov. Z tejto doby sa zachovali fragmenty, ktoré byli odkryté pri oprave kostola v roku 1943. Ďalej je tu Kostol Nanebovzatia Panny Márie, pričom ide o najväčšiu barokovú pamiatku z druhej tretiny 18. storočia. V meste je tiež múzeum, mlyn, zámok a zámocký park, vodná nádrž Lučina, alebo taktiež salaš a rozhľadňa Travičná. V okolí mesta je viac cyklistických a náučných chodníkov, je tu tiež viacero krčiem a cukrární. Obľúbeným sa stalo pre návštevníkov aj Strážnické vinobranie, slávnosť udržujúca vinohradnícku tradíciu v meste a okolí.

Baťov kanál – Prístav Strážnice a loď Sasanka

Po asi hodinovej pauze sa otáčame a vraciame späť. Maximálna rýchlosť člna je asi 8 km/hod. a obsluhu zvládne aj neskúsený používateľ. Ide teda o plavbu, počas ktorej si možno užiť aj okolie kanála, popri ktorom je vybudovaná cyklotrasa. Plavba môže byť atraktívna aj pre menšie deti, ktoré bolo vidno vo viacerých plavidlách. Navyše, ak sa vydarí pekné počasie – tak ako nám – plavba po Baťovom kanáli je atrakcia vhodná asi pre každého, kto túži skúsiť niečo nové.

The post Tip na výlet: Baťov kanál – zábava pre deti aj dospelých appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tip-na-vylet-batov-kanal-zabava-pre-deti-aj-dospelych/feed/ 0
Boeing 777X explodoval pri skúške, dodávky sa oneskoria https://digitalportal.sk/boeing-777x-explodoval-pri-skuske-dodavky-sa-oneskoria/ https://digitalportal.sk/boeing-777x-explodoval-pri-skuske-dodavky-sa-oneskoria/#respond Mon, 09 Sep 2019 10:00:18 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97914 Boeing pripravuje nový typ veľkokapacitného lietadla 777X, na ktorý už má stovky objednávok. Počas skúšok nadlimitných zaťaží došlo k závažnému incidentu. Dvere nákladového otvoru nevydržali zmenu tlaku a explozívne sa uvoľnili. Už budúci rok mali zákazníci prebrať nové lietadlá. Boeing začiatkom roka oznámil, že dodávateľ motorov pre nový typ General Electric má problémy, ktoré spôsobia […]

The post Boeing 777X explodoval pri skúške, dodávky sa oneskoria appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Boeing pripravuje nový typ veľkokapacitného lietadla 777X, na ktorý už má stovky objednávok. Počas skúšok nadlimitných zaťaží došlo k závažnému incidentu. Dvere nákladového otvoru nevydržali zmenu tlaku a explozívne sa uvoľnili.

Už budúci rok mali zákazníci prebrať nové lietadlá. Boeing začiatkom roka oznámil, že dodávateľ motorov pre nový typ General Electric má problémy, ktoré spôsobia odklad dodávok lietadiel. Neúspech skúšky však ich odovzdanie ešte viac zdrží. Šéf spoločnosti Emirates, ktorá si rezervovala 150 kusov novinky sa vyjadril, že spoločnosť ich preberie jedine vtedy, ak bude 100% presvedčená o ich bezpečnosti.

Po fiasku typu Boeing 737 MAX sú leteckí prepravcovia oveľa opatrnejší a zdá sa, že regulátori leteckej premávky odmietajú dôverovať FAA, čo je organizácia na kontrolu bezpečnosti letov v Amerike. Napríklad EASA, čo je zas európska agentúra, už oznámila, že prevedie vlastné testy spoľahlivosti kontroverzného typu lietadla. Neúspech amerických skúšok 777X dáva potom možnosť špekulovať, že certifikáciu bude musieť Boeing zopakovať aj v iných regiónoch, ak odmietnu miestne autority akceptovať certifikát FAA. Ak by k tomu došlo, Boeingu by to prinieslo ďalšie odklady a ďalšie straty.

Zdroj: Die welt

The post Boeing 777X explodoval pri skúške, dodávky sa oneskoria appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/boeing-777x-explodoval-pri-skuske-dodavky-sa-oneskoria/feed/ 0
IFA 2019: Najzaujímavejšie novinky z berlínskeho veľtrhu https://digitalportal.sk/ifa-2019-najzaujimavejsie-novinky-z-berlinskeho-veltrhu/ https://digitalportal.sk/ifa-2019-najzaujimavejsie-novinky-z-berlinskeho-veltrhu/#respond Mon, 09 Sep 2019 09:00:29 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98190 Ďalší ročník obrieho veľtrhu so spotrebnou elektronikou, IFA Berlín, je tu. Oficiálne sa koná v termíne 6. až 11. septembra a stovky svetových výrobcov na ňom predstaví svoje najnovšie technológie a výrobky. Chcete mať prehľad o tých najzaujímavejších novinkách? Nájdete ich tu. Svoje zastúpenie na IFA 2019 má aj nemecký výrobca športových potrieb Adidas. Zameriava […]

The post IFA 2019: Najzaujímavejšie novinky z berlínskeho veľtrhu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ďalší ročník obrieho veľtrhu so spotrebnou elektronikou, IFA Berlín, je tu. Oficiálne sa koná v termíne 6. až 11. septembra a stovky svetových výrobcov na ňom predstaví svoje najnovšie technológie a výrobky. Chcete mať prehľad o tých najzaujímavejších novinkách? Nájdete ich tu.

Svoje zastúpenie na IFA 2019 má aj nemecký výrobca športových potrieb Adidas. Zameriava sa predovšetkým na oblečenie, obuv či ďalšie doplnky pre športovcov, tentokrát ale zabrúsil do vôd elektroniky. Predstavil dvoje bezdrôtové slúchadlá, ktoré podľa jeho mienky pomôžu bežcom s ich tréningami. Adidas na slúchadlách spolupracoval so spoločnosťou zaoberajúcou sa vývojom zvukových technológií Zound Industries, ktorá stojí aj za slúchadlami Marshall a Urbanears. Sú zamerané na pohyb a výdrž a majú mať kvalitný zvuk a dizajn prispôsobený tomu, aby ich atléti mohli pohodlne nosiť počas celého tréningu. Výrobca sa však bohužiaľ nezmienil o zvukových technológiách a parametroch slúchadiel, poskytol len základné informácie.

Štupľové slúchadlá Adidas FWD-01s ponúknu výdrž až 16 hodín

Prvým modelom noviniek sú štuplíky Adidas FWD-01s. Sľubujú výdrž 16 hodín a nabíjajú sa cez rýchle USB-C. Pohodlie majú zachovať vymeniteľné silikónové nadstavce a háčiky. Špunty sú prepojené pleteným káblom s ovládacími prvkami, takže sa v batohu nezamotajú a nebude ani tak ľahko hroziť ich strata ako v prípade True Wireless slúchadiel. Sú odolné podľa špecifikácie IPX4, pred potom teda obstoja. Slúchadlá Adidas FWD-01s budú dostupné od 25. septembra za cenu približne 147 eur.

Adidas predstavil tiež bezdrôtové náhlavné slúchadlá na uši. Ich hlavnou prednosťou má byť skvelá, až 40-hodinová výdrž na batériu. Takisto ustoja pot či mrholenie (IPX4), a vonkajší vzhľad budú reprezentovať odnímateľné a umývateľné pletené náušníky aj hlavový most. Na trh prídu spolu so štupľovými slúchadlami za cenu približne 155 eur. Avšak či aj na ten náš, sa ešte len uvidí.

ASUS na IFA prišiel v mene grafických notebookov

ASUS toho tento rok na veľtrhu IFA predviedol celkom veľa. Zďaleka najväčší poprask ale vyvolala nová séria grafických notebookov s názvom ProArt. Ich grafický výkon je totiž naozaj neskutočný. Najvýkonnejší model ASUS ProArt StudioBook One dokonca sami výrobcovia opísali ako graficky najvýkonnejší notebook sveta. Všetko ale napovedá faktu, že mali naozaj pravdu. Okrem notebookov sme sa dočkali tiež tradične nového routera, ktorý však tentoraz beží na najnovšom štandarde WiFi 6, ktorý drasticky zvyšuje šírku pásma, čím zvyšuje maximálnu rýchlosť a hlavne maximálny počet pripojených zariadení. Svojich pár minút slávy dostali aj inteligentné hodinky ASUS VivoWatch SP, ktoré sa najviac pýšia prepracovaným systémom kontroly životných funkcií. V zásade ale nejde vo svete smart hodiniek o žiadny unikát.

ASUS ProArt StudioBook One – najvýkonnejší notebook sveta?

Na tohtoročnej IFA v Berlíne sa ASUS oháňal hlavne radom notebookov ProArt a zo všetkého najviac práve modelom ProArt StudioBook One. Dôvod je úplne jednoduchý. Tento veľmi profesionálny notebook sa totiž pravdepodobne naozaj stane tým graficky najvýkonnejším notebookom. V prvom rade tomu napovedá profesionálna grafická karta NVIDIA Quadro RTX 6000, ktorá sa v notebooku objavuje úplne prvýkrát. So svojimi 24 GB VRAM a viac ako 4 500 CUDA jadrami si môžete byť istí, že tento notebook nebude len tak pre niekoho. ASUS tu celkom jednoznačne cieli na popredné firmy a absolútne špičky na poli dizajnu.

Okrem extrémne výkonnej grafickej karty nájdete v nových notebookoch procesor Intel Core i9-9980HK, teda osemjadro so základnou frekvenciou 2,4 GHz. 4K displej sa pri notebooku takejto triedy zdá ako samozrejmosť, a tak nie je divu, že nechýba. Celok kľúčových komponentov potom dopĺňa 32 GB operačnej pamäte a 1 TB SSD disk. Cenu, ani dátum vydania ASUS zatiaľ nezverejnil. Vzhľadom na to, že samotná grafická karta sa cenou pohybuje okolo štyroch tisíc, môžeme si byť istí, že bežným smrteľníkom sa notebook do rúk nedostane.

ASUS ProArt StudioBook Pro X má hneď dva displeje

Ďalšou grafickou beštiou série je notebook ProArt StudioBook Pro X. Ten síce nemá tak výkonnú grafickú kartu ako predchádzajúci model, ale svoje kvality ukazuje inde. Veľkou zaujímavosťou modelu sú hneď dva displeje. Ten primárny sa pýši uhlopriečkou 17″ (bude aj verzia s 15″) a minimom rámčekov. Malým sklamaním je tu rozlíšenie 1 920 × 1 200 px, pretože od grafického notebooku takejto úrovne by sme zrejme čakali viac. Veľmi zaujímavý je však sekundárny displej, ktorý nájdete na mieste bežného touchpadu. ASUS ho obchodne označil „ScreenPad 2.0“ a jeho úlohou je zvýšiť efektivitu pri práci s grafickými programami. Najlepšie vraj funguje pre softvér firiem Adobe a Autodesk.

Hoci tento notebook nemá grafickú kartu zo 6-tisícovej série, je v ňom stále extrémne výkonná grafická karta NVIDIA RTX Quadro 5000. Tá sa pýši 16 GB virtuálnou pamäťou a 3 072 CUDA jadrami, čím notebooku poskytuje naozaj úctyhodný výkon. Z hľadiska procesorov sa tu ASUS uchýlil ku grafickému procesoru Intel Xeon E-2276, teda šesťjadru s frekvenciou 2,8 GHz. Notebook je veľmi zaujímavý aj z hľadiska pamäte. Tej operačnej totiž môže mať až 128 GB, internej potom dokonca až 6 TB. Veľkou výhodou pre veľké firmy môže byť aj možnosť napojenia na serverový systém úložiska RAID 0 alebo RAID 1. Ani v prípade tohto modelu ale o cene ani dostupnosti zatiaľ nemáme žiadne informácie.

Garmin predstavil hodinky Garmin Venu a inovoval rady Vivoactive a Vivomove

Garmin pred pár dňami predstavil svoje nadupané športové hodinky Fenix 6 a teraz na samotnom veľtrhu IFA ukázal ďalšie novinky. Sú nimi kompletne nové hodinky Garmin Venu a updatované rady Garmin Vivoactive a Vivomove. Inteligentné hodinky Garmin Venu sú novým radom a v portfóliu výrobcu prvými hodinkami s GPS a farebným OLED displejom. S uhlopriečkou 1,2″ a rozlíšením 390 × 390 pixelov sa chcú stať jedným z konkurentov Apple Watch. K tomu im majú okrem športových funkcií pomáhať aj tie zdravotné. Smart hodinky Garmin Venu monitorujú hydratáciu, teda príjem vody, srdcový tep, okysličenie krvi, dýchanie, spánok, stres či menštruačný cyklus. Smart hodinky na trh dorazia v septembri za cenu približne 460 eur.

Multišportovou inteligentné hodinky Garmin Vivoactive 4 a 4S sú inovované modely s niekoľkými vylepšeniami. Smart hodinky Vivoactive 4 (45 mm) teraz vydržia v režime smart hodiniek až 8 dní a s GPS 6 hodín, menšie Vivoactive 4S (40 mm) až 7 dní a 5 hodín s GPS. Majú rovnaké funkcie ako modely Venu, len displej dostali transreflektívny a dobre viditeľný na slnku, a nie OLED. K prvým zákazníkom doputujú tento mesiac za cenu približne 425 eur.

Updatu sa dočkal aj rad módnych hodiniek, Garmin Vivomove s kombináciou mechanických ručičiek a displeja. K dispozícii je v modeloch Vivomove 3/3S, Style a Luxe, ktoré teraz ponúknu GPS, Garmin Pay, monitorovanie srdcového tepu, spánku a ďalšie zdravotné funkcie podobné tým v prípade radov Vivoactive a Venu. Smart hodinky Luxe k tomu pridávajú nerezovú oceľ, zafírové sklíčko či možnosť koženého remienka. Výdrž všetkých modelov radu dosahuje až 5 dní, a cena sa pohybuje približne od 270 do 540 eur.

Acer aktualizoval svoje notebooky pre študentov aj hráčov, ktoré navyše potešia herným kreslom

Aj taiwanský výrobca cenovo dostupných laptopov sa tento rok objavil na konferencii IFA v Berlíne. Primárne namiesto nových produktov predstavil lepšie, aktualizované modely populárnych radov svojich notebookov. Patria medzi ne študentmi obľúbené Chromebooky, Acer Swift notebooky či pre počítačových hráčov herné delo Predator Triton 500. Aby však nebola celá prezentácia postavená len na notebookoch, Acer zažiaril esom schovaným v rukáve, v podobe herného kresla, ktoré vás doslova obklopí.

Špekulácie o aktualizácii nového Acera Predator Triton 500 presakovali na internete už na začiatku leta. Málokto by však vtedy veril, že jeho aktualizovaný nástupca ponúkne displej s nevídanou obnovovacou frekvenciou. Tá predstavuje doteraz zriedka používaných 300 Hz, a Acer sa tak stáva výrobcom prvého takéhoto herného notebooku. Samotný displej disponuje uhlopriečkou veľkosti 15,6″, rozlíšením Full HD a skvelou odozvou 3 ms.

Notebook Acer Predator Triton 500 si zachoval dizajn, ale displej vymenil za panel s obnovovacou frekvenciou 300 Hz. Srdcom celého notebooku je šesťjadrový procesor Intel Core i7 8750H so základným taktom 2,2 GHz, s Turbo Boost s frekvenciou až 4,1 GHz. Na tú sa hráč dostane ľahko, vďaka vstavanej aplikácii Predator Sense, s ktorou nie je nutné reštartovať počítač. Frekvenciu je možné okamžite zmeniť za chodu operačného systému. Neoddeliteľnou súčasťou je taktiež softvér Aura Sync, ktorý sa okrem iného stará o nastavenie RGB podsvietenia integrovanej hernej klávesnice.

Fanúšikovia náročných hier určite ocenia grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX vo variante 2060 alebo 2080 vo vyhotovení Max-Q či prítomnosť až 32 GB operačnej pamäte RAM. V tejto kombinácii ide o výkonné herné delo s adekvátnou cenovkou, ktorá je 2 699 eur. V duchu aktualizácií existujúcich modelov sa nieslo takmer celé predstavenie. Acer totiž myslí aj na študentov, ktorí požadujú prenosný, ľahký a všestranný notebook. To spĺňajú vylepšené Chromebooky vo veľkostných variantoch s uhlopriečkou o 15,6; 14 aj 11 palcoch. Od Acera je to veľmi taktický krok, pretože si v ponuke vyberie takmer každý.

Po dizajnovej stránke získali nové Chromebooky od Aceru užšie rámčeky okolo displeja obnažujúce IPS Full HD panel, v prípade najlacnejšieho modelu Acer Chromebook 311 ide o 11-palcový displej s HD rozlíšením. Oba väčšie Chromebooky 315 a 314 budú k dispozícii tiež vo voliteľnom variante s dotykovým displejom a plnohodnotným numerickým blokom napravo od klávesnice. Ponúknu 8 GB RAM pamäte a úložisko v podobe 128 GB v prípade 15-palcového a 64 GB v prípade 14-palcového modelu. Menšia verzia s uhlopriečkou veľkosti 11,6″ je k dispozícii v dvoch variantoch – Chromebook 311 a Chromebook Spin 311, ktorý ponúkne displej otočný až o 180°. Drahší Spin variant s 8 GB RAM a 64 GB úložiskom vyjde na 290 eur, lacnejšia verzia bez plne otočného displeja bude k dispozícii v konfigurácii so 4 GB RAM a len 32 GB úložiskom za cenu mierne presahujúcu 210 eur.

Cenový rozdiel medzi herným notebookom Triton 500 a Chromebookom, skvelým na prednášky, je úplne priepastný. Acer sa preto rozhodol oživiť aktualizáciou aj nižšiu strednú triedu notebookov s Windows – Acer Swift. Pri prenosnosti Chromebookov ale zostaneme, nový 14″ Acer Swift 5 totiž váži rovných 0,99 kilogramu, čo z neho robí skvelého spoločníka na cestovanie. Jeho braček Acer Swift 3 je so svojimi 1,19 kg o 200 gramov ťažší, ponúkne však až 12,5 hodín výdrže na batériu. Oba notebooky sú obdarené grafickou kartou NVIDIA GeForce MX250 a až 16 GB operačnej pamäte RAM spolu s 512 GB interného SSD úložiska. Ceny budú štartovať na 770 € pre model Swift 5 a 580 € zaplatíte za verziu Swift 3.

Futuristické herné kreslo Acer Predator Thronos Air pre skutočných herných fajnšmekrov

Pre náruživých (a majetných) hráčov počítačových hier má Acer absolútnu špecialitu v podobe unikátneho herného kresla. Nie však takého, aké bežne vidíte pri pracovných stoloch. Stôl totiž v tomto prípade absolútne nepotrebujete. Za takmer 14 000 eur dostanete poctivé herné kreslo, herný monitor s poriadnym zakrivením, priestorom na ďalšie celkom až 3 monitory, hernú klávesnicu a myš. Tým to však nekončí, herné kreslo disponuje masážnymi funkciami, ktoré sa aktivujú stlačením jediného tlačidla. Súčasťou kresla môže ďalej byť webkamera, držiak na pitie, pevná aretácia sedačky a ďalšie voliteľné príslušenstvo.

Nokia predstavuje ako smartfóny, tak tradičné telefóny

Nokia, respektíve materská spoločnosť HMD Global, prišla na výstavu IFA s jasnou víziou potešiť ako moderných geekov, tak aj klasikov. Okrem nových verzií známych smartfónov sme sa tak samozrejme dočkali aj tlačidlových telefónov, ktorými je Nokia známa.

Do sveta smartfónov Nokia priniesla hneď dva nové modely, ktoré sú si na prvý pohľad dosť podobné. Ako šestka, tak sedmička má trojitý zadný fotoaparát, avšak líšia sa parametrami. Kým Nokia 6.2 ponúka so svojou cenou asi 250 eur 16 Mpx hlavný snímač, o 40 eur drahšia sedmička má megapixelov hneď 48. Ďalšie časti fotoaparátu sú zhodné, a hovoríme teda o 8 Mpx ultraširokom snímači a 5 Mpx hĺbkovom senzore. Telefóny budú poháňať Snapdragon zo šesťstovkového radu, a vývojári sľubujú najnovší Android 10 s až dvojročnou podporou aktualizácií.

Preferujete tlačidlové telefóny? Nokia vám urobí radosť

Na výstave IFA sa ukázali aj tri výraznejšie tlačidlové telefóny. V prvom rade je to Nokia 2720 Flip – „véčkový“ telefón, ktorý sa trochu prekvapivo pýši procesorom Qualcomm. Nokia 800 Tough je zástupcom odolných telefónov, ktorý má dokonca armádnu certifikáciu. Aj tu potom nájdete Qualcomm procesor. Ďalej majú obidva uvedené telefóny operačný systém KaiOS, ktorý umožňuje sťahovanie jednoduchších „inteligentných aplikácií“, ako napríklad WhatsApp, Facebook a pod. Posledným tlačidlovým telefónom je Nokia 110 (2019). Tá poteší ozajstných pragmatikov, pretože neponúka takmer žiadne moderné vychytávky, zato ale údajnú výdrž batérie až 18 dní na jedno nabitie.

Samsung prichádza s opraveným skladacím Galaxy Fold a vlajkovou „áčkovou“ loďou

Po neslávne známej eskapáde problémov s predchádzajúcou generáciou ohybného telefónu od Samsungu sa na tohtoročnej konferencii IFA výrobca vytasil s vylepšeným modelom skladacieho telefónu Samsung Galaxy Fold 5G. Podľa všetkého to vyzerá tak, že sa Samsung poučil a chyby vychytal. Druhým predstaveným telefónom je nástupca „áčkovej“ produktovej línie, Samsung Galaxy A90 5G, s obrím Super AMOLED displejom a vysokým výkonom.

Reinkarnácia v úlohe Samsungu: skladací telefón Galaxy Fold 5G vychytal muchy

Po takmer pol roku sme sa dočkali aktualizácie skladacieho telefónu Samsung Galaxy Fold. Zásadnou zmenou oproti predchádzajúcej verzii fold je prepracovanie otváracieho pántu. Teraz je viac odolnejší vďaka výstuži z kovových plieškov a vniknutiu prachu bráni ochranná fólia. Tou je v prípade tohtoročného modelu zakrytý celý hlavný 7,3″ displej a po stranách fólie končí až v útrobách telefónu. Čo sa týka dizajnu, ten sa prakticky nezmenil. Na vonkajšej strane nájdeme menší 4,6″ HD+ Super AMOLED displej, na chrbte potom trojicu šošoviek – ultraširokouhlý (16 Mpx), širokouhlý (12 Mpx) a teleobjektív (12 Mpx).

Posledné dva senzory disponujú optickou stabilizáciou a teleobjektív navyše ešte 10-násobným digitálnym zoomom. Ako je z názvu zrejmé, telefón juhokórejský výrobca vybavil tiež podporou 5G sietí. Samsung Galaxy Fold 5G by mal byť dostupný na pultoch obchodov už v septembri tohto roka, a to v konfigurácii 12 GB RAM a 512 GB interného úložiska za 2 000 eur.

Vlajková loď v podobe Galaxy A90: 5G, výkon na rozdávanie a podpora DeX rozhrania

Podporou 5G sietí Samsung vylepšil aj prírastok do „áčkového“ radu mobilných telefónov, ktorým je Samsung Galaxy A90 5G. Telefóny v tomto rade sú známe predovšetkým vďaka svojej nižšej cene. To však pre novo predstavenú A90 na IFA v Berlíne neplatí. Cena základného modelu by sa mala vyšplhať na viac ako 770 eur. Čo nám za to Samsung ponúkne? Mobilný telefón Galaxy A90 bude vlajkovou loďou svojej kategórie, ponúkne totiž nevídaný výkon v podobe procesora Snapdragon 855, ktorý v kombinácii s 8 GB RAM s prehľadom prekoná všetky doterajšie „A“ modely.

Mobilný telefón A90 sa ďalej môže pochváliť obrovským 6,7-palcovým Super AMOLED displejom s bezrámčekovým dizajnom a decentným kvapkovitým výrezom na prednú 32 Mpx selfie kameru. Dvojica zadných šošoviek poskytuje rozlíšenie 48 a 8 Mpx pre širokouhlý snímač. Prekvapivá je implementácia DeX prostredia na vytvorenie prenosnej počítačovej stanice z klasického mobilného telefónu, rýchlonabíjanie či už spomínaná podpora budúcich 5G sietí a dlhá výdrž batérie s kapacitou 4 500 mAh.

Huawei predstavil nový procesor postavený na 5G

Zatiaľ čo väčšina mobilných spoločností na IFA 2019 ukazuje svoje najnovšie vlajkové modely, Huawei si odhalenie nechal na neskôr. Smartfónu Huawei Mate 30 sa totiž dočkáme až o necelé dva týždne – 19. septembra v Mníchove. Huawei za to ale predviedol svojej vlajkové procesory Kirin 990 a 990 5G. O tom, že Huawei svoj mobilný telefón Mate 30 neukáže, sme vedeli už dopredu. Na IFA 2019 si však priniesol svoj zbrusu nový procesor.

Výkon stvorený pre vlajkové smartfóny

Oba predstavené modely procesorov sú si vo všeobecnosti dosť podobné. Huawei Kirin 990 má 8 jadier, kde dve bežia na frekvencii 2,86 GHz a ďalšie dve na 2,09 GHz. Zvyšné štyri si potom držia stále skvelú hodnotu 1,86 GHz. Verzia 5G má frekvenciu len o niečo vyššiu, ale jej hlavný potenciál tkvie inde. Už z názvu je totiž zrejmé, že v sebe procesor bude mať 5G modem. Pôjde tak o prvý komerčný procesor, ktorý bude umožňovať využitie tejto doposiaľ neprebádanej technológie. Procesory by sa mali objaviť aj v už spomínanom vlajkovom smartfóne Huawei Mate 30.

Hoci by ste od Honoru možno čakali nový špičkový fotomobil alebo iné inteligentné zariadenie, na IFA sa firma chválila skôr na softvérovej rovine. Mobilný telefón Honor 20 Pro síce dostal veľmi pekný nový farebný variant Icelandic Frost a priniesol aj svoju Vision TV. Oveľa zaujímavejšia ale bola AI aplikácia, ktorá pomocou fotoaparátu pomáha zrakovo postihnutým.

PocketVision je pre túto novú aplikáciu od Honor/Huawei pomerne výstižný názov. Zrakovo postihnutým sa totiž bude snažiť čo najviac zjednodušiť život za pomoci moderných technológií. Aplikácia, poháňaná umelou inteligenciou, je schopná pracovať v troch režimoch. Prvý prevedie text v reálnom svete do hovoreného slova, druhý ho priblíži pre lepšie čítanie a tretí pozmení farby obrazu, čo ocenia farboslepí. Škoda len, že, dúfajme len dočasne, aplikácia nepodporuje český jazyk. Aj keď je aplikácia dizajnovaná hlavne pre mobilný telefón Honor 20 Pro, mala by podľa všetkého fungovať aj na niekoľkých starších zariadeniach. Na stiahnutie je už teraz prostredníctvom Huawei AppGallery.

Kórejskí LG si s novou vlajkovou loďou doniesli aj vylepšené puzdro Dual Screen

Asi najzaujímavejším z oznámení LG, ktoré na IFA prebehlo, bol smartfón LG G8X ThinQ. Ide samozrejme o vylepšenú verziu už vydaného modelu LG G8 a mobilný telefón má v podstate všetko, čo by ste očakávali od vlajkovej lode. Zaujímavosťou je podpora Dual Screen puzdra, ktoré sme predtým videli pri LG V50 (kde sa bohužiaľ nedočkalo väčšieho úspechu). Na výstave sa objavili aj nové 8K OLED televízory, ktoré ale svojou cenou značne prevyšujú hodnotu nového vozidla strednej triedy. LG G8X ThinQ predstavuje slušnú vlajkovú loď a puzdro Dual Screen dodáva ďalšiu pridanú hodnotu. Smartfón sa ale vo veľkej konkurencii pravdepodobne stratí.

Kým sa model LG G8 radí niekam do vyššej strednej triedy, pri jeho „X-kovom“ variante je smer jasne daný. LG chce vydať svoju vlajkovú loď a napovedajú tomu parametre novo oznámeného telefónu. Rovnako ako v prípade starších modelov tu síce nájdeme procesor Qualcomm Snapdragon 855, ale mobilný telefón má o niečo väčší displej a hlavne sa na prednej strane zabýval hneď 32 Mpx selfie fotoaparát. Teoreticky povedané by ste ale pomocou Dual Screen puzdra mohli selfie kameru využiť ako hlavný fotoaparát, čo možno bol aj trochu šibalský zámer výrobcu.

Dual Screen pre LG G8X má vlastne hneď tri displeje

Aj keď sa puzdro pre LG G8X nazýva Dual Screen, môžeme povedať, že je názov trochu zavádzajúci. Oproti tomu, čo mal LG V50, má totiž puzdro o jeden displej navyše. Celkovo teda máte telefón s tromi displejmi – hlavný, sekundárny (ktorý dokonale kopíruje vzhľad hlavného) a nakoniec terciárny, ktorý je značne menší a čiernobiely. Slúži na zobrazenie notifikácií bez toho, aby ste museli mobilný telefón otvárať.

Na výstave IFA 2019 sa samozrejme objavilo aj pár menších oznámení. Krátko si niektoré z nich zhrnieme nižšie.

Sony Xperia 5 príde niekedy v októbri. Ide o nový mobilný telefón z dielní Sony, ktorý sa pýši krásnym OLED displejom s pomerom 21:9. Ako pohon potom poslúži Qualcomm Snapdragon 855. Celkovo nebude nová Xperia vôbec zlá, avšak neprináša do svojho radu žiadne veľké inovácie. Motorola sa vytiahla so svojím novým mobilom Motorola One Zoom. Zoom sa totiž pýši hneď štvornásobným zadným fotoaparátom, kde je hlavný 48 Mpx snímač doplnený ultraširokým objektívom, teleobjektívom s až trojnásobným optickým zoomom a senzorom hĺbky ostrosti. Za zmienku tiež stojí fakt, že hlavný snímač a teleobjektív majú zabudovanú optickú stabilizáciu obrazu. Mobilný telefón by mal prísť už budúci týždeň aj k nám za cenu necelých 425 eur.

Lenovo dáva opäť vedieť o sérii konvertibilných zariadení Yoga. Najnovší rad hlási prechod na poslednú architektúru Intel Core procesorov, teda Ice Lake (10. generácia). Trochu lásky dostali aj displeje, ktoré budú teraz o niečo jasnejšie. Noviniek malo Lenovo viac, ale ide prevažne len o malé hardvérové krôčiky. Alcatel predstavil noviniek hneď niekoľko. Najzaujímavejšie z nich je asi mobilný telefón Alcatel 3X. Tento smartfón sa totiž v blízkej dobe dostane na trh za asi 155 eur, ponúkne však trojitý fotoaparát. Konkrétne pôjde o 16 MPx hlavný fotoaparát doplnený o 8 Mpx ultraširoký snímač a 5 Mpx hĺbkový senzor. Výrobcovia na druhú stranu prijali potrebné kompromisy v oblasti rozlíšenia displeja. Mobilný telefón ale ako celok pôsobí veľmi zaujímavo.

Sonos sú známi pre svoje multiroom reprosústavy. So svojou novinkou Sonos Move sa posúvajú von. Ide o klasický multiroom reproduktor, takže ho možno bez problémov prepojiť s ďalšími pomocou LAN alebo WiFi. Výhodou je zvýšená odolnosť voči prachu a pádom. IFA Berlín je jeden z najväčších svetových veľtrhov spotrebnej elektroniky. Výrobcovia tu prezentujú stovky svojich noviniek. Sledujte s nami tie najzaujímavejšie z nich.

Zdroj: Alza

The post IFA 2019: Najzaujímavejšie novinky z berlínskeho veľtrhu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ifa-2019-najzaujimavejsie-novinky-z-berlinskeho-veltrhu/feed/ 0
Zariadenia čínskeho výrobcu ohrozujú dáta pol milióna detí https://digitalportal.sk/zariadenia-cinskeho-vyrobcu-ohrozuju-data-pol-miliona-deti/ https://digitalportal.sk/zariadenia-cinskeho-vyrobcu-ohrozuju-data-pol-miliona-deti/#respond Mon, 09 Sep 2019 08:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97869 Lokalizátor používaný rodičmi na určovanie polohy ich detí posiela dáta v nešifrovanej podobe. Analytici Avastu objavili vážne bezpečnostné diery v troch desiatkach modeloch firmy Shenzhen i365-Tech, ktorá sa zaoberá výrobou GPS lokátorov. Informoval o tom Cybersec. Problémom je aplikácia, ktorú zariadenia používajú. Všetky nimi zaznamenané dáta totiž posiela na server poskytovateľa cloudovej služby v nešifrovanej podobe. […]

The post Zariadenia čínskeho výrobcu ohrozujú dáta pol milióna detí appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Lokalizátor používaný rodičmi na určovanie polohy ich detí posiela dáta v nešifrovanej podobe. Analytici Avastu objavili vážne bezpečnostné diery v troch desiatkach modeloch firmy Shenzhen i365-Tech, ktorá sa zaoberá výrobou GPS lokátorov. Informoval o tom Cybersec.

Problémom je aplikácia, ktorú zariadenia používajú. Všetky nimi zaznamenané dáta totiž posiela na server poskytovateľa cloudovej služby v nešifrovanej podobe. Aplikácia má okrem toho prednastavené heslo 123456, ktoré uľahčuje potenciálnemu útočníkovi získanie osobných dát používateľov. Dnešným bezpečnostným štandardom pritom je posielať dáta medzi klientom (aplikáciou zariadenia) a severom poskytovateľa služby v šifrovanej podobe napríklad pomocou bezpečnostného protokolu SSL.

Hoci Avast o zistených chybách výrobcu informoval, zatiaľ nedostal odpoveď. Bezpečnostná spoločnosť sa preto rozhodla o zraniteľnosti verejne informovať a neodporúča zariadenia používať. GPS lokalizátory a iné IoT zariadenia čínskych výrobcov sa často dostávajú na európsky alebo americký trh. Záujem o ne rastie pre ich nízku cenu. V Európskej únii však obzvlášť v prípade detí platia prísne pravidlá pri spracovaní a ochrany údajov fyzických osôb. Ako ukazuje príklad Shenzhen i365-Tech, niektoré zariadenia dovezené z Číny tieto podmienky nespĺňajú.

Zdroj: Cybersec

The post Zariadenia čínskeho výrobcu ohrozujú dáta pol milióna detí appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/zariadenia-cinskeho-vyrobcu-ohrozuju-data-pol-miliona-deti/feed/ 0
TCL predstavuje 4K a 8K Android TV pre európsky trh https://digitalportal.sk/tcl-predstavuje-4k-a-8k-android-tv-pre-europsky-trh/ https://digitalportal.sk/tcl-predstavuje-4k-a-8k-android-tv-pre-europsky-trh/#respond Mon, 09 Sep 2019 07:00:05 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97876 Spoločnosť TCL oznámila uvedenie viacero modelových sérii televízorov pre európsky trh. Medzi novinkami zaujme predovšetkým séria so 4K a 8K rozlíšením. Dodajme , že všetky predstavené modely používajú umelú inteligenciu, ktorá umožňuje používateľom ovládať zariadenie pomocou hlasu. Medzi novinkami predstavenými na veľtrhu IFA 2019 zaujme modelová séria televízorov TCL X10 s rozlíšením 4K. Tento model […]

The post TCL predstavuje 4K a 8K Android TV pre európsky trh appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť TCL oznámila uvedenie viacero modelových sérii televízorov pre európsky trh. Medzi novinkami zaujme predovšetkým séria so 4K a 8K rozlíšením. Dodajme , že všetky predstavené modely používajú umelú inteligenciu, ktorá umožňuje používateľom ovládať zariadenie pomocou hlasu.

Medzi novinkami predstavenými na veľtrhu IFA 2019 zaujme modelová séria televízorov TCL X10 s rozlíšením 4K. Tento model je vôbec prvý inteligentný televízor na trhu v kategórii Android TV s technológiou Mini LED. Je taktiež jedným z vôbec najtenších Direct LED televízorov. Ďalšou novinkou je modelová rada TCL X81 s rozlíšením 4K a technológiou QLED TV. Treťou novinkou je TCL EC78 ultratenký televízor 4K HDR Pro. Všetky tri nové modelové rady používajú soundbar značky Onkyo a operačný systém Android TV. Na európsky trh budú uvedené v nadchádzajúcich týždňoch, respektíve mesiacoch.

Vlajková loď TCL X10 kombinuje Direct Mini LED podsvietenie, technológiu Quantum Dot, rozlíšenie 4K HDR Premium, Dolby Vision i HDR10+. Používateľ môže pristupovať ku svojmu digitálnemu obsahu pomocou hlasového ovládania vďaka Google Assistant. Obraz je zabezpečený vďaka viac než 15 000 ultratenkými diódami LED v 768 zónach. Modelová rada X10 sa tak môže pýšiť kvalitným podaním bielej farby a sýtymi odtieňmi čiernej. Použitá technológia Quantum Dot prináša zobrazenie farieb na úrovni DCI-P3 až 100 % s hodnotami jasu 1 500 nitov). Natívny je 100Hz displej. Audio zabezpečuje Dolby Atmos a soundbaru Onkyo 2.2.

Modelová rada TCL X81 kombinuje ultratenký sklenený dizajn a obrazovú kvalitu 4K HDR Premium s technológiou Quantum Dot, Dolby Vision, HDR10+ a systémom Android TV pre inteligentné televízory s integrovanou službou Google Assistant. Prínosom je aj kvalitný zvuk vďaka technológii Dolby Atmos a zvukovému systému Onkyo 2.1. Táto modelová rada je navrhnutá pre tých, ktorí nechcú robiť kompromisy medzi kvalitou a elegantným vzhľadom. TCL EC78 kombinuje bezrámčekový, ultratenký kovový dizajn a obrazovú kvalitu 4K HDR Pro s technológiou Wide Color Gamut, Dolby Vison a HDR10+. Tento inteligentný televízor využíva systém Android a integrovanú službu Google Assistant. Používatelia sa aj v prípade tejto modelovej rady môžu plne ponoriť do ohromujúceho zvuku Dolby Atmos vďaka zvukovému systému Onkyo, ktorý má štyri dopredu vyžarujúce reproduktory.

TCL X10 je prvým smart TV na Android TV platforme s technológiou mini LED, Quantum Dot, Dolby Vision a HDR10+ s rozlíšením 4K. Obraz má 100 Hz a 1500 nitov. K dispozícii je tiež hlasové ovládanie cez Google Assistant. X81 ponúka okem 4K rozlíšenia aj technológiu QLED (známu najmä z televízorov spoločnosti Samsung). Poslednou novinkou je potom tenký 4K televízor s HDR Pro: TCL EC78. Všetky používajú soundar od Onkyo čo má zaručovať čo najlepší zvuk a jej reprodukciu.

Modelová séria TCL 8K QLED X prevezme funkciu vlajkovej lodi a bude dostupná vo veľkostiach 85″, 75″ a 65″. Je navyše vybavená doposiaľ neobvyklými funkciami. Napríklad má vysúvaciu vstavanú kameru, ktorá sa ovláda automaticky podľa používanej aplikácie, pričom bude taktiež podporovať aplikácie rozšírenej reality (AR). Ďalším prvkom je riešenie využívajúce dvojitý displej. Okrem hlavnej obrazovky televízora má používateľ možnosť sledovať dodatočné informácie, alebo obraz z iného zdroja, či pomocou tejto menšej obrazovky umiestnenej na strede soundbaru ovládať prepojené zariadenia inteligentnej domácnosti. Televízory TCL rady X s rozlíšením 8K budú dostupné na vybraných trhoch v druhom štvrťroku roku 2020. Už vo štvrtom štvrťroku 2019 budú dostupné tieto modelové rady v rozlíšení 4K (bez kamery).

The post TCL predstavuje 4K a 8K Android TV pre európsky trh appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tcl-predstavuje-4k-a-8k-android-tv-pre-europsky-trh/feed/ 0
Rozlíšenie displeja – čo všetko je podstatné vedieť? https://digitalportal.sk/rozlisenie-displeja-co-vsetko-je-podstatne-vediet/ https://digitalportal.sk/rozlisenie-displeja-co-vsetko-je-podstatne-vediet/#respond Fri, 06 Sep 2019 09:00:06 +0000 https://digitalportal.sk/?p=97978 So slovným spojením rozlíšenie displeja ste sa už nepochybne stretli. Narážame na neho napríklad vtedy, keď vyberáme televízor, monitor či mobil, teda v podstate akékoľvek zariadenie s obrazovkou alebo displejom. Ide o parameter, ktorý udáva, z koľkých obrazových bodov – tzv. pixelov – sa skladá výsledný obraz na displeji alebo obrazovke. Ich množstvo sa opisuje […]

The post Rozlíšenie displeja – čo všetko je podstatné vedieť? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
So slovným spojením rozlíšenie displeja ste sa už nepochybne stretli. Narážame na neho napríklad vtedy, keď vyberáme televízor, monitor či mobil, teda v podstate akékoľvek zariadenie s obrazovkou alebo displejom. Ide o parameter, ktorý udáva, z koľkých obrazových bodov – tzv. pixelov – sa skladá výsledný obraz na displeji alebo obrazovke.

Ich množstvo sa opisuje vodorovne aj zvisle, a čím viac pixelov displej má, tým je jemnejší. Ako je to s rozlíšením displeja v televízoroch, notebookoch či mobilných telefónoch a aké sú vlastne výhody vysokého rozlíšenia? Televízory sú jedným zo zariadení, kde je rozlíšenie dôležitým parametrom. Prakticky nenarazíme na televízory, ktoré by sa pohybovali pod rozlíšením HD alebo HD Ready. Bežným štandardom je dnes už Full HD či 4K, ktoré poskytne dostatočné rozlíšenie pri najobvyklejších veľkostiach uhlopriečok. Na trhu sa dokonca začínajú objavovať televízory s 8K rozlíšením, zatiaľ však slúžia len ako ukážka, k čomu bude rozlíšenie displeja televízorov smerovať v budúcnosti. 8K TV bodujú detailnou kresbou a skutočne enormnými uhlopriečkami, avšak stále je ich hlavným problémom nedostatok obsahu dostupného v patričnej kvalite.

Rozlíšenie televízorov

Pre monitory je štandardom rozlíšenie Full HD, bežné sú ale aj monitory s rozlíšením 2K alebo 4K, resp. Ultra HD. Podľa posledných prieskumov (rok 2018) je štatisticky najbežnejším rozlíšením HD ready, ktoré používa viac ako jedna tretina používateľov. Na druhom mieste sa nachádza Full HD, ktoré nájdeme v prípade necelej jednej pätiny notebookov. Najďalej je v tejto oblasti Apple, ktorý svoje počítače iMac Pro osadzuje dokonca 5K Retina displejmi. V nasledujúcej tabuľke uvádzame prehľad najčastejších štandardov rozlíšenia, s ktorými sa dá pri nákupe televízorov a monitorov stretnúť, spoločne s ich najčastejšou uhlopriečkou.

Rozlíšenie notebookov, mobilov a tabletov

S rôznymi rozsahmi rozlíšenia obrazovky sa stretávame aj pri notebookoch. Najbežnejším je Full HD, ktoré je pre mnohých ľudí dostatočné z hľadiska jemnosti aj záťaže batérie. Výrobcovia mobilných telefónov sa často predbiehajú v tom, ako vysoké rozlíšenie nám, používateľom, ponúknu. Nie vždy je však snaha o čo najvyššie rozlíšenie. Na trhu už sa dokonca pohybuje extrém so 4K rozlíšením, Sony Xperia XZ Premium, to ale na malom displeji (oproti televízorom či monitorom) skutočným prínosom vo väčšine prípadov nie je.

Používateľsky totiž nie je rozdiel medzi Full HD a vyššími variantmi príliš rozpoznateľný, aspoň čo sa vizuálnej stránky týka. Výrobcovia to využívajú a predávajú telefón s QHD, ktorý ale dokáže zobrazovať aj len vo Full HD. Dôvod je ten, že vyššie rozlíšenie prináša jednu podstatnú nevýhodu, a to vyššiu spotrebu energie batérie. Niektorí výrobcovia tak priamo vo svojich telefónoch ponúkajú funkciu, ktorá umožňuje prepnutie rozlíšenia na nižšie, a tým aj výraznú úsporu energie.

So zaujímavým riešením prišla firma Apple so svojím Retina displejom, ktorým osadzuje Apple iPhone, iPady aj počítače Mac a MacBook. Parametre Retina displeja nie sú jednoznačne dané, ale líšia sa v závislosti na veľkosti, type zariadenia a pozorovacej vzdialenosti. V prípade displejov s menšou pozorovacou vzdialenosťou je použitá väčšia bodová hustota (PPI), pri displejoch s väčšou pozorovacou vzdialenosťou je PPI menšie. V praxi prechod na Retina znamená zdvojenie pixelov v každom smere, teda štvornásobné rozlíšenie. Táto zmena prináša ostrejší obraz pri rovnakých fyzických rozmeroch.

Dajte si však pozor v prípade, kedy chcete na telefóne využívať VR. To totiž potrebuje čo najväčšie rozlíšenie. Je preto potrebné si dôkladne overiť, či konkrétny model pracuje so skutočne vysokým rozlíšením, alebo ho len používa ako papierové lákadlo na zákazníka, ktoré na skutočné zobrazenie nemá vplyv. Okrem vysokého rozlíšenia a väčšieho displeja sa tiež hodí vyššia obnovovacia frekvencia obrazu. Dojem z VR tak bude plynulejší a príjemnejší.

Všeobecne platí, že vyššie rozlíšenie znamená jemnejší obraz, čo ale platí len pri zachovaní rovnakej uhlopriečky obrazovky. Oproti rozlíšeniu SD (Standard Definition) prináša vysoké rozlíšenie rad benefitov:

 • Čím vyššie rozlíšenie, tým viac obrazových informácií zobrazíte
 • Displej s vyšším rozlíšením býva logicky aj väčší, zmestí sa tak na neho viac prvkov. To oceníte hlavne pri počítačových monitoroch či displejoch telefónov
 • Detailnejšia kresba – vďaka väčšej hustote obrazových bodov (PPI), pozri nižšie, je televízor/displej schopný zobraziť väčšie množstvo podrobností, obzvlášť funguje v súhre s HDR
 • Vyššia čistota obrazu a jeho ostrosť – obraz nie je ani pri rýchlejších scénach rozmazaný či zahmlený
 • Vyššie rozlíšenie prináša aj väčšie rozmery televízora a upravuje sa tým aj pozorovacia vzdialenosť, nemusíte byť prilepení na obrazovku, aby ste prečítali titulky
 • Živšie farby
 • Porovnanie rozlíšení

Rozlíšenie vs. formát vs. uhlopriečka

V používaní pojmov rozlíšenia obrazu a formát obrazu môže ľahko dôjsť k zmätkom. Rozhodne to nie je to isté. Ako sme už písali vyššie, rozlíšenie je počet obrazových bodov, z ktorých sa zobrazovacie zariadenie skladá. Formát obrazu potom predstavuje pomer, v ktorom sa tieto body nachádzajú. Ide o to, či je obraz bližšie štvorcu – ako v predtým používanom televíznom formáte 4:3, či sa mení na rôzne vysoký či široký obdĺžnik. Čím dlhšia je vodorovná strana obrazu a naopak kratšia zvislá strana, tým je obraz nižšie.

Vysoké rozlíšenie

Formát je potrebné zohľadniť ako v prípade samotných zobrazovacích zariadení (pri televízoroch je to dnes 16:9, mobilné telefóny sa často uchyľujú k pomeru 18:9 alebo 19,5:9), tak aj pri médiách, ktoré chceme sledovať. Bežné je doplňovanie vodorovných čiernych pruhov, ak je formát média užší ako formát televízora. Menej často televízor „dopočítava“ aj zvislé čierne pruhy po stranách obrazu. To sa deje napr. v prípade, keď sledujeme staršie televízne programy vo formáte 4:3 na dnes bežnej obrazovke s formátom 16:9.

Pre zaujímavosť si uveďme najčastejšie používané formáty, ktoré sú odvodené od kinofilmu a vyvíjali sa súbežne s ním.

 • 1,33:1 – (tiež 4:3) je formátom bežnej televíznej obrazovky
 • 1,37:1 – je formát filmového pásu so šírkou 35 mm, používaný od objavu zvukového filmu do roku 1953
 • 1,466:1 – používaný v technológii IMAX
 • 1,66:1 – je formát filmového pásu Super 16 mm
 • 1,77:1 – čiže 16:9 je dnes najbežnejším televíznym formátom a štandardom pre digitálne vysielanie
 • 1,85:1 – je ďalším formátom používaným v USA pre 35 mm film, ide o tzv. flat
 • 2,40:1 – širokouhlý formát, ktorý sa stal známym ako tzv. Cinemascope

Zostáva ešte doplniť jeden podstatný údaj, s ktorým sa pri porovnávaní parametrov monitorov, displejov a televízorov stretávame, a to uhlopriečku. Tá udáva vzdialenosť medzi ľavým dolným a pravým horným rohom obrazovky. Udáva sa v palcoch, a čím je toto číslo väčšie, tým je väčšia aj plocha zobrazovacieho zariadenia. Je to práve narastajúce rozlíšenie obrazovky, ktoré umožňuje zväčšovanie obrazoviek. Kým 4K televízory dosahovali svoje rozmerové stropy pri 65 alebo 75 palcoch, 8K televízory už takmer atakujú hranicu sto palcov.

Rozlíšenie zobrazovača vs. rozlíšenie obsahu

Na tomto mieste je potrebné poukázať ešte na jeden podstatný fakt: Je potrebné chápať rozdiel medzi rozlíšením zobrazovača (tj. televízora, monitora a pod.) a obsahu (tj. napr. filmu, ktorý si chceme pustiť). Naozajstné 4K dostaneme iba v prípade, že máme 4K obrazový signál. Potom jeden pixel televízora zobrazuje tiež jeden pixel videa. Ak má zobrazovač väčšie rozlíšenie, než má obrazový signál, môže byť obraz upscalovaný. Naopak navnivoč príde 4K obsah na Full HD paneli. Rozlíšenie je parametrom, ktorý má vplyv na kvalitu obrazu. Podstatné je hlavne v prípade rozmernejších zobrazovacích plôch. Pri mobilných telefónoch môže byť príliš vysoké rozlíšenie len udička na zákazníkov a jeho praktický účel nemusí byť tak veľký.

Zdroj: Alza

The post Rozlíšenie displeja – čo všetko je podstatné vedieť? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/rozlisenie-displeja-co-vsetko-je-podstatne-vediet/feed/ 0