DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Tue, 12 Nov 2019 14:34:16 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.4 Recenzia: Shuttle SH370R8 https://digitalportal.sk/recenzia-shuttle-sh370r8/ https://digitalportal.sk/recenzia-shuttle-sh370r8/#respond Tue, 12 Nov 2019 13:00:29 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99089 Napriek tomu, že sa segmentu stolových počítačov darí a väčšina ich preferuje najmä pre ich jednoduchú personalizáciu a výmenu jednotlivých komponentov, sú na trhu aj malé a zároveň kompaktné riešenia barbelone počítačov. Počítač totiž nemusí byť ako veľká skrinka, ktorá je schovaná pod stolom, ale môže ísť o kompaktné riešenie ako je Shuttle SH370R8. Toto zariadenie dlhodobo testujeme a je […]

The post Recenzia: Shuttle SH370R8 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Napriek tomu, že sa segmentu stolových počítačov darí a väčšina ich preferuje najmä pre ich jednoduchú personalizáciu a výmenu jednotlivých komponentov, sú na trhu aj malé a zároveň kompaktné riešenia barbelone počítačov. Počítač totiž nemusí byť ako veľká skrinka, ktorá je schovaná pod stolom, ale môže ísť o kompaktné riešenie ako je Shuttle SH370R8. Toto zariadenie dlhodobo testujeme a je veľmi ľahko konfigurovateľné podľa predstáv používateľa.

Ide o počítač typu barbelone, čo znamená, že používateľ dostane okrem kompaktnej skrinky aj zabudovanú základnú dosku, zdroj, chladič spojený s heatpipe a ventilátorom. Cena za tento základ pre mini PC je 380 eur. Skrinka je veľmi malá, jej rozmery sú 332×215×190 mm a hmotnosť 3,5 kg. Spracovanie testovaného modelu je veľmi dobré. Je z tenkého čierneho plechu, ktorého materiálom je brúsený hliník. Z oboch bočných strán má perforované malé otvory na prúdenie vzduchu, zo zadnej je jeden 92 mm ventilátor a menší ventilátor 53 mm je na maličkom pico zdroji, ktorý má 500W. Druhý 92 mm ventilátor je vnútri z prednej strany. Na prednej strane sú logá Shuttle a xPC, tlačidlo vypínania a dve LED diódy indikujúce stav zapnutia a zaťaženia procesora.

Spodná predná strana má vyklápateľný kryt pod ktorým sú dva USB 3.0 porty a dva audio konektory (vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá). Na zadnej strane sú štyri USB 3.1, dva USB 3.0 a dva USB 2.0, dva RJ45 Ethernet gigabit konektory, tri audio konektory a taktiež tri obrazové výstupy (dva DisplayPorty a jeden HDMI. Počas nášho testovania sme si na našom kuse všimli horší kontakt s HDMI konektorom – treba ho silnejšie zasunúť dnu a má tendenciu vypadávať. Ak použije užívateľ iné obrazové výstupy (napr. niektorý DisplayPort alebo výstupy na diskrétnej grafike), tento problém nemusí mať.

Ako sme spomenuli na začiatku, nami testovaný barbelone počítač si možno poskladať podľa svojich predstáv. Skladanie bolo extrémne jednoduché – stačí odstrániť tri skrutky na zadnej strane, odmontovať vonkajšiu konštrukciu, odskrutkovať a dať preč koše na disky, a to isté spraviť s chladením. Základná doska, zdroj, ako aj predný panel sú už od výroby zapojené. Dva ventilátory na prednej a zadnej strane je možné odpojiť a získať tak nižšiu hlučnosť. Následne stačí iba pridať procesor, disk, RAM,  znovu namontovať vonkajšiu konštrukciu a fixovať ju skrutkami. Celá táto montáž nám trvala sotva päť minút a zvládne ju každý.

Kompaktný počítač – na rozdiel od veľkých skriniek – využíva miesto v takejto malej skrinke naplno, čo znamená, že niektoré veci sú na sebe natlačené. Oceňujeme však, že sú všetky komponenty dostupné a ľahko ich možno aj dodatočne vymeniť. M.2 disk je na ľavej strane a v prípade, ak nepoužijeme diskrétnu grafiku, je k nemu prístup veľmi dobrý. Vymieňať, alebo dopĺňať možno aj operačnú pamäť. V prípade, ak potrebujeme vymeniť procesor, je nutná demontáž celého chladenia vrátane heatpipe.

Keďže základná doska podporuje socket LGA1151v2, na výber sú procesory Intel 8. a 9. generácie (Coffee Lake), pričom tu možno osadiť aj modely s 95W TDP (teda vrátane najvýkonnejšieho modelu Core i9-9900K). My sme do nášho mini počítača použili Intel Core i3-8100, ktorý má štyri jadrá a štyri vlákna s pracovnou frekvenciou 3,6 GHz, 65W TDP a 6MB L3 cache. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese a obsahuje aj integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphic 630. Hoci ide o pomerne úsporný a málo výkonný model, na kancelársku prácu plne postačuje. Jeho cena sa pohybuje okolo 120 eur.

V prípade, ak to používateľ potrebuje, môže osadiť aj dedikovanú grafickú kartu, platia tu však obmedzenia na rozmery karty, ktorá môže byť najviac 280×120×40 mm alebo menej a v prípade, ak je napájací konektor na karte, tak je maximom 273 mm. Keďže mini PC má 500W zdroj 80 PLUS Silver, možno použiť aj kartu NVIDIA GeForce RTX 2080, ktorú uvádza aj výrobca na svojej stránke medzi podporovanými. Na doske sú tiež štyri sloty na DDR4 RAM, tie sú štandardné ako v počítači a maximálna podporovaná kapacita je 4× 16GB (64GB). V našom prípade sme osadili jeden 16GB slot pamäte (a to model Crucial 16GB DDR4 2400 MHz (CT16G4DFD824A.M16FE).

Ako úložisko sme použili M.2 slot pre NVMe disk Patriot Viper VPN100 512GB. Disk zaujme hneď na prvý pohľad masívnym pasívnym chladičom. Problémom diskov typu NVMe M.2 je totiž vysoká pracovná teplota, častokrát atakujúca až 70 °C, pri maximálnej záťaži až 90 °C, čo nie je dobré pre životnosť disku. Ak disky dosahujú vysoké teploty, znižujú svoj výkon (rýchlosť čítania a zápisu), aby klesla teplota. Výhoda masívneho chladiča je v tom, že disk si svoj výkon pri rýchlosti zachováva a jeho výkon nepokrivkáva.

Cena nami testovaného disku Patriot sa pohybuje na úrovni 80 eur, pričom ponúka nekompromisný výkon, ktorý konkuruje najlepším diskom Samsung 970 Pro, ale je lacnejší ako verzie Evo. Rýchlosť zápisu sa pohybuje na úrovni 2100 MB/s a čítanie 3200 MB/s. Doménou tohto disku je však teplota, ktorá sa pohybovala pri zaťažení okolo 50 °C a pri maximálnej záťaži necelých 60 °C. To je obrovský rozdiel oproti ostatným diskom bez chladiča. Osadený a testovaný disk tak nemá ani pri dlhej a sústavnej záťaži výpadky (poklesy) výkonu, na ktoré trpia iné disky.

Naše dojmy z dlhodobého používania kompaktného počítača sú veľmi dobré. Potešili nás najmä malé rozmery, konfigurovateľnosť, ľahké skladanie a prístupné komponenty, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť alebo doplniť. Hlučnosť zariadenia je vyššia ako na klasickom veľkom redakčnom počítači, je to z dôvodu malých ventilátorov. Šum je počuteľný aj z pol metra, je na úrovni 35 dB(A). O niečo nižšiu hlučnosť možno docieliť odpojením predného a prípadne aj zadného ventilátora. Zatiaľ čo predný by sme mohli odpojiť natrvalo, zadný odporúčame vzhľadom na chladenie procesora nechať pripojený. Najvyššiu hlučnosť (55 dB) sme namerali pri zapnutí počítača, kedy sa ventilátor v zdroji rozbehne na dve sekundy naplno, potom sa však jeho hlučnosť ustáli na rozumnej úrovni.

Počas nášho dlhodobého testovania sme sa nestretli s problémami, či komplikáciami. Inštalácia Microsoft Windows 10 prebehla hladko a bez problémov. Poteší tiež rýchly nábeh do systému, nie sú tu žiadne rušivé logá alebo nápisy. V prípade chýb však nemožno zistiť príčinu problému (na doske nie je displej na výpis chybovej hlášky ako to býva pri bežných základných doskách pre počítače, chýbajú zvukové výstražné zvuky aj diagnostika). To sme však počas nášho používania nepotrebovali, denné používanie je pohodlné, bez zásekov a ak aj nejaké sú, je to dané limitmi vybratého procesora, ktorý sme použili na test.

Shuttle SH370R8 je perfektné riešenie pre používateľov, ktorí hľadajú počítač s kompaktnými rozmermi. Model zároveň umožňuje osadiť plnohodnotné komponenty ako je procesor, grafika, operačná pamäť. To, čo je limitujúce, je možnosť chladenia a tiež taktovania. Ale to nemožno očakávať aj vzhľadom na rozmery zariadenia. Ak teda hľadáte kompaktné zariadenie, ktoré je zároveň konfigurovateľné, nami testovaný barbelone počítač rozhodne odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Základná doska: Shuttle FH370V2 (chipset Intel H370)
Procesor: Intel Core i3-8100, 4 jadrá / 4 vlákna, 3,6 GHz, 6 MB cache, 65 W TDP, 14 nm, Coffee Lake
Grafika: integrovaná Intel Graphics 630
Pevný disk: SSD Patriot Viper VPN100 M2 NVMe 512GB
Operačná pamäť: Crucial 16GB DDR4 2400 MHz (1× 16GB), max. 4× 16GB
Rozmery: 332×215×190 mm
Hmotnosť: 3500 gramov
Chladenie: 2× 92 mm ventilátor + 1× 53 mm ventilátor v zdroji pico
PC Skriňa: Shuttle SH370R8
Zdroj: Shuttle PC63J 500W 80 PLUS Silver
Monitor: AOC 273QCG
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK (ver. 1903)
Konektivita: predný panel – 2× USB 3.1 Gen 1, 2× 3,5 mm jack; zadný panel – 4× USB 3.1 Gen 2, 2× USB 3.1 Gen 1, 2× USB 2.0, 2× Gigabit LAN (RJ45), 3× 3,5 mm jack, 1× HDMI 2.0a, 2× DisplayPort 1.2, 1× Clear CMOS tlačidlo, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: nemá (voliteľne Wi-Fi)
Ďalšia výbava: nemá

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Veľmi jednoduchá inštalácia
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Bohatá konektivita portov
+ Podpora procesora do 95W
+ Rýchle bootovanie systému
+ Možnosť pripojiť štyri disky
+ Podpora pre high-end grafiky

Mínusy
– Vyššia hlučnosť ako herné PC
– Obmedzené zmeny v chladení
– WiFi karta nie je súčasťou výbavy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal: Shuttle

The post Recenzia: Shuttle SH370R8 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-shuttle-sh370r8/feed/ 0
Recenzia: AQ M24D https://digitalportal.sk/recenzia-aq-m24d/ https://digitalportal.sk/recenzia-aq-m24d/#respond Mon, 11 Nov 2019 13:00:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99019 Otestovali sme aktívne reprosústavy českého výrobcu AQ, ktoré sú vhodné do obývačky aj pracovne. Firma pritom všetky svoje produkty vyvíja a vyrába vo svojej fabrike v obci Červenka v okrese Olomouc na Morave. Čo všetko ponúkajú? Skratka AQ je zo slov Acoustique Quality (akustická kvalita), ktorú výrobca pri svojich produktoch prezentuje. Dlhodobo sme testovali M24D, pričom na […]

The post Recenzia: AQ M24D appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Otestovali sme aktívne reprosústavy českého výrobcu AQ, ktoré sú vhodné do obývačky aj pracovne. Firma pritom všetky svoje produkty vyvíja a vyrába vo svojej fabrike v obci Červenka v okrese Olomouc na Morave. Čo všetko ponúkajú?

Skratka AQ je zo slov Acoustique Quality (akustická kvalita), ktorú výrobca pri svojich produktoch prezentuje. Dlhodobo sme testovali M24D, pričom na trhu sú štyri verzie: M24 sú samotné aktívne reprosústavy, M24D sú s diaľkovým ovládaním, M24DAC ponúknu diaľkové ovládanie, vstavaný D/A prevodník, ktorý umožňuje pripojenie pomocou USB alebo optiky a M24BT majú ovládač a Bluetooth pripojenie vhodné pre smartfóny, či tablety. Všetky verzie majú zhodne dva cinch vstupy a možno medzi nimi prepínať. Možno ich použiť do obývačky k televízoru, my sme ich však testovali v miestnosti s redakčným počítačom.

Oceňujeme a rozhodne chválime spracovanie aj dizajn. Základom je kvalitné drevo, na ktorom výrobca stavia. A to je práve podstatný rozdiel voči iným reproduktorom ktoré sú často z lacných plastov. Dizajn je jednoduchý, nič extravagantné nečakajte, avšak čierna farba pôsobí elegentne. Ľavý reproduktor má spredu meniče zakryté sieťkou a vpravo dole malé logo AQ. Zo zadnej strany má dva svorkové konektory pre prepojenie s pravým reproduktorom. Pravý má tiež meniče zakryté sieťkou, je tu tiež podsvietené logo AQ a otočný ovládač hlasitosti. Na zadnej strane je vstup napájania z adaptéru, štyri cinch konektory pre dva vstupy a svorkové konektory pre prepojenie s ľavým reproduktorom.

Z organizačných dôvodov sme sa rozhodli už na začiatku testu pozície reproduktorov vymeniť – pravý s ovládaním umiestniť naľavo a naopak ľavý reproduktor umiestniť napravo. Vďaka cinch konektorom to nie je veľká veda, stačí na to jednoduchá výmena – biely konektor dať do červeného a červený do bieleho. Test reproduktorov priamo v operačnom systéme Microsoft Windows zistí, či je ľavý naozaj naľavo (prehodený) a pravý napravo. Všetko bolo nastavené a mohli sme začať testovať. Azda jediné, čo nám pri reproduktoroch chýba, je audio výstup na slúchadlá.

Podsvietené logo na pravej reprosústave ukazuje, či sú reproduktory zapnuté, alebo nie. Otočným ovládačom hlasitosti ich možno zapnúť a regulovať hlasitosť. Červené logo označuje vypnutie a zelené zapnutie. Takisto možno ovládačom reproduktory zapnúť a vypnúť, upravovať hlasitosť, či zvuk stlmiť. Hoci má ovládač oveľa viac tlačidiel, ktoré sú mimochodom dosť tuhé a ich stláčanie je o niečo ťažšie, väčšina z nich nemá funkčnosť v našom prípade. Predpokladáme, že výrobca má univerzálny model pre viaceré verzie a využitie môžu nájsť práve pri DAC alebo BT verzii.

Keďže AQ M24D sú aktívne reproduktory, majú zabudovaný zosilňovač s výkonom 2× 30W. Základom je bassreflex, 5“ stredobasový menič a výškový menič s neodýmovým magnetom. Azda najdôležitejšia na reproduktoroch je však kvalita podania zvuku. Na test kvality reprodukcie už viac než rok a pol používame streamovaciu službu TIDAL HiFi s bezstratovou kvalitou zvuku. Už po chvíli testovania sme ostali milo prekvapení z úžasného a vyrovnaného zvukového podania reproduktorov. A najmä vzhľadom na ich cenu 200 eur. Podanie basov, stredov aj výšok je výborné a vyvážené. V prípade potreby je – samozrejme – možné upraviť niektoré frekvenčné pásma ekvalizérom v MS Windows a nastaviť tak, ktoré pôjdu viac do popredia a ktoré naopak viac do úzadia.

Takto neutrálne ladený zvuk je vhodný pre všetky typy žánrov hudby, pre filmy, či hry. Poteší priaznivý pomer cena/kvalita, vďaka čomu sú testované reproduktory AQ M24D vhodné nielen k počítaču, ale aj k televízoru a zaujmú milovníkov hudby aj filmov. Nás reproduktory veľmi milo prekvapili a zanechali v nás veľmi dobrý dojem. Priaznivá je tiež cena, dizajn a spracovanie. Reproduktory rozhodne odporúčame.

Vďaka vynikajúcej reprodukcii zvuku, kompaktným rozmerom a cene udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu AQ M24D ocenenie Super cena

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 160×296×215 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 3600 gramov (ľavý), 3700 gramov (pravý)
Frekvenčný rozsah: 50 – 18000 Hz
Pripojenie: 2 × RCA (cinch)
Výstupný výkon: 2× 30W
Menič:
Podporované profily: nemá
Batéria: nemá
Ďalšie výhody: kvalitná drevená konštrukcia, štýlový dizajn
Farebné prevedenia: čierna

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Priaznivá cena, diaľkový ovládač
+ Perfektná reprodukcia zvuku
+ Veľmi jednoduché ovládanie
+ Elegantný a pekný dizajn

Mínusy
– Chýba jack konektor na slúchadlá
– Tuhšie tlačidlá diaľkového ovládača

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Zapožičal: Acoustique Quality

The post Recenzia: AQ M24D appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-aq-m24d/feed/ 0
USA a Taiwan uskutočnili prvé spoločné kybercvičenie https://digitalportal.sk/usa-a-taiwan-uskutocnili-prve-spolocne-kybercvicenie/ https://digitalportal.sk/usa-a-taiwan-uskutocnili-prve-spolocne-kybercvicenie/#respond Mon, 11 Nov 2019 10:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99085 Spojené štáty a Taiwan zahájili 4. novembra prvé spoločné Útočné a obranné kybercvičenie (CODE), ktoré trvalo päť dní. Obe krajiny sa počas neho sústredili na boj proti kybernetickým hrozbám zo strany Severnej Kórey, Číny a iných aktérov. Kybernetickú odolnosť a pripravenosť Taiwanu testovali simulovanými kyberútokmi. Cvičenie organizoval Americký inštitútom na Taiwane (AIT) a taiwanské Národné […]

The post USA a Taiwan uskutočnili prvé spoločné kybercvičenie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spojené štáty a Taiwan zahájili 4. novembra prvé spoločné Útočné a obranné kybercvičenie (CODE), ktoré trvalo päť dní. Obe krajiny sa počas neho sústredili na boj proti kybernetickým hrozbám zo strany Severnej Kórey, Číny a iných aktérov. Kybernetickú odolnosť a pripravenosť Taiwanu testovali simulovanými kyberútokmi.

Cvičenie organizoval Americký inštitútom na Taiwane (AIT) a taiwanské Národné stredisko pre technológie kybernetickej bezpečnosti (NCCST). „Najväčšími hrozbami v súčasnosti nie sú vojaci pristávajúci na pláži, ale snahy využiť otvorenosť našich spoločností a sietí proti nám“, povedal počas otvorenia riaditeľ AIT Raymond Greene. Hlavným cieľom cvičení bolo otestovať kybernetické spôsobilosti a odolnosť Taiwanu voči kyberútokom. Testovanie malo podobu phishingových e-mailov poslaných vládnym úradníkom v snahe získať prístup na webové stránky taiwanskej vlády.

Cvičenia sa zúčastnili aj súkromné spoločnosti a niekoľko ďalších štátov, medzi ktorými bolo Japonsko, Indonézia, Austrália či dokonca Česká republika. Pre Taiwan predstavuje najväčšiu hrozbu Čínska ľudová republika. Riaditeľ NCCST Čch’-en Chun-wej uviedol, že každý mesiac Taiwan čelí v priemere 30 miliónom kyberútokom. Z polovice Tchaj-pej podozrieva práve Čínu. Čch’-en dodal, že počet kyberútokov sa vždy zvyšuje pred voľbami.

Zdroj: Cybersec

The post USA a Taiwan uskutočnili prvé spoločné kybercvičenie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/usa-a-taiwan-uskutocnili-prve-spolocne-kybercvicenie/feed/ 0
EÚ chce spoluprácu s Britániou v kyberbezpečnosti aj po Brexite https://digitalportal.sk/eu-chce-spolupracu-s-britaniou-v-kyberbezpecnosti-aj-po-brexite/ https://digitalportal.sk/eu-chce-spolupracu-s-britaniou-v-kyberbezpecnosti-aj-po-brexite/#respond Mon, 11 Nov 2019 08:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99064 Spoločná reakcia na kybernetické hrozby je podľa hlavného vyjednávača pre Brexit nutná pre obidve strany. Oneskorený odchod Spojeného kráľovstva z Európske únie stále závisí od britského parlamentu. V prípade súhlasu sa Británia musí dohodnúť s Európou na svojom budúcom vzťahu najneskôr do konca roku 2020. Dôležitou témou na týchto pojednávaniach sa stáva kyber-kriminalita a bezpečnosť sietí. […]

The post EÚ chce spoluprácu s Britániou v kyberbezpečnosti aj po Brexite appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločná reakcia na kybernetické hrozby je podľa hlavného vyjednávača pre Brexit nutná pre obidve strany. Oneskorený odchod Spojeného kráľovstva z Európske únie stále závisí od britského parlamentu. V prípade súhlasu sa Británia musí dohodnúť s Európou na svojom budúcom vzťahu najneskôr do konca roku 2020.

Dôležitou témou na týchto pojednávaniach sa stáva kyber-kriminalita a bezpečnosť sietí. Je potrebné si uvedomiť, že Brexitom sa spolupráca medzi Britániou a EÚ nekončí, ale naopak, vytvára to možnosť užšej spolupráce v kritických oblastiach akou je kybernetická bezpečnosť. Uviedol to Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej komisie pre Brexit na technologickej konferencii WebSummit v Lisabone. Kľúčovou je podľa Barniera schopnosť spoločne reagovať na kybernetické útoky. Spolupráca by preto mala zahŕňať výmenu skúsenosti a informácií o kybernetických hrozbách a technikách útočníkov.

Hlbšia spolupráca má pomôcť Európe dobehnúť USA a Čínu v technologickej oblasti. Barnier upozorňuje, že zatiaľ čo Európa viedla prvú priemyselnú revolúciu, v súčasnosti zaostáva. Veľká Británia už vopred začala s prípravami na ochranu firiem a občanov pred kybernetickými útokmi. V spolupráci s univerzitami a zástupcami globálnych firiem podporila nové projekty investíciou takmer 200 miliónov libier.

Zdroj: Cybersec

The post EÚ chce spoluprácu s Britániou v kyberbezpečnosti aj po Brexite appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/eu-chce-spolupracu-s-britaniou-v-kyberbezpecnosti-aj-po-brexite/feed/ 0
Raši v Číne: Slovensko bude otvorené spolupráci na 5G https://digitalportal.sk/rasi-v-cine-slovensko-bude-otvorene-spolupraci-na-5g/ https://digitalportal.sk/rasi-v-cine-slovensko-bude-otvorene-spolupraci-na-5g/#respond Fri, 08 Nov 2019 10:00:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99004 Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši počas pracovnej návštevy v Číne pre miestnu štátnu televíziu CCTV niekoľkokrát zdôraznil, že Slovensko je otvorené čínskym 5G technológiám. Nepriamo tak potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho, že Slovensko nebude bez konkrétnych dôkazov konať voči čínskym firmám unáhlene. „Naozaj nemáme žiadny problém. Vzťah medzi Slovenskou republikou a čínskymi […]

The post Raši v Číne: Slovensko bude otvorené spolupráci na 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši počas pracovnej návštevy v Číne pre miestnu štátnu televíziu CCTV niekoľkokrát zdôraznil, že Slovensko je otvorené čínskym 5G technológiám.

Nepriamo tak potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho, že Slovensko nebude bez konkrétnych dôkazov konať voči čínskym firmám unáhlene. „Naozaj nemáme žiadny problém. Vzťah medzi Slovenskou republikou a čínskymi spoločnosťami, teda náš obchod, je veľmi otvorený a skutočne bez akýchkoľvek prekážok. A rovnako je to aj v prípade 5G. Nevytvárame žiadne prekážky, sme veľmi otvorení a tešíme sa na spoluprácu.“ Raši sa dotkol aj pretrvávajúceho sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou. Poznamenal, že v súvislosti s 5G existuje len jediné bezpečnostné riziko, a to súkromie a ochrana dát. Preto je treba zaistiť, aby šlo o férovú hru a obchod.

„Chcem podotknúť, že Európska únia má rozdielny prístup než napríklad Spojené štáty, pretože, ako som povedal, my, členovia Európskej únie, vrátane Slovenska, budeme otvorení spolupráci v oblasti technológií 5G… Myslím, že európske krajiny sú veľmi rozumné a otvorené, čo môžete vidieť aj v stanoviskách lídrov týchto krajín. Väčšina z nich je otvorená spolupráci s Čínou a som si istý, že táto spolupráca medzi Čínou a Európskou úniou bude pokračovať.“ Raši v rozhovore nepriamo potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho z januára tohto roku, ktorý sa smerom k čínskemu telekomunikačnému gigantovi Huawei vyjadril, že kým nebudú konkrétne informácie a dôkazy o tom, že spoločnosť predstavuje bezpečnostné riziko, Slovensko by nemalo konať unáhlene.

„Musíme si dať veľký pozor, aby sme sa nedali vtiahnuť ako politici, predstavitelia štátov, do nejakej obchodnej vojny, pretože, samozrejme, vnímame, že na tomto trhu sú niekoľkí hráči, niektorí začínajú mať prevahu oproti tým druhým.“ Podľa Pellegriniho je potrebné vždy zvažovať, čo je reálne bezpečnostné riziko a čo môže „zaváňať“ snahou o vyvolanie obchodných vojen a snahou zmeniť pomery na trhu.

Upozornil, že nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete väčšina telekomunikačných operátorov používa zariadenia od tejto spoločnosti a dohady alebo vyjadrenia „nejakého zámorského politika“ nestačia na to, aby sa prijímali nejaké zásadné postoje. Huawei sa dostal pod drobnohľad krajín Západu hlavne kvôli podozreniu zo spolupráce s čínskou vládou. Spojené štáty už v minulom roku celoplošne zakázali používanie produktov značiek Huawei a ZTE všetkým vládnym inštitúciám a ich dodávateľom. Podobný postoj neskôr zaujala aj Austrália, Nový Zéland či Česko.

Zdroj: Cybersec

The post Raši v Číne: Slovensko bude otvorené spolupráci na 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/rasi-v-cine-slovensko-bude-otvorene-spolupraci-na-5g/feed/ 0
Razer predstavuje dve nové herné bezdrôtové myši https://digitalportal.sk/razer-predstavuje-dve-nove-herne-bezdrotove-mysi/ https://digitalportal.sk/razer-predstavuje-dve-nove-herne-bezdrotove-mysi/#respond Fri, 08 Nov 2019 09:00:18 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98995 Razer predstavuje novú sériu herných bezdrôtových myší Basilisk a to modely Basilisk Ultimate a Basilisk X Hyperspeed. Obe sa pridájajú k zariadeniam bezdrôtových myší výrobcu, pričom ponúkajú technológiu Razer Hyperspeed. Myš Basilisk Ultimate je vybavená rovnakým optickým senzorom Focus+ 20K DPI ako Viper Ultimate. V vstavanej pamäti umožňuje uložiť päť profilov a používatelia majú všetky […]

The post Razer predstavuje dve nové herné bezdrôtové myši appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Razer predstavuje novú sériu herných bezdrôtových myší Basilisk a to modely Basilisk Ultimate a Basilisk X Hyperspeed. Obe sa pridájajú k zariadeniam bezdrôtových myší výrobcu, pričom ponúkajú technológiu Razer Hyperspeed.

Myš Basilisk Ultimate je vybavená rovnakým optickým senzorom Focus+ 20K DPI ako Viper Ultimate. V vstavanej pamäti umožňuje uložiť päť profilov a používatelia majú všetky svoje nastavenia so sebou – nezáleží do ktorého počítača, notebooku, alebo iného zariadenia myš pripoja. Výrobca udáva výdrž myši na jedno nabitie na úrovni 100 hodín, pričom je dodávaná s dokovacou stanicou Razer Mouse Dock, ktorá dokáže ukazovať aktuálny stav batérie alebo úroveň nabitia. Hráči si môžu myš užiť aj v káblovom režime pomocou priloženého kábla.

Ergonomická myš sa môže pochváliť 11 programovateľnými tlačidlami, vrátane multifunkčného pedálu pre rozšírené ovládanie, kde používatelia môžu rýchlo a ľahko prepínať medzi hernými funkciami alebo nastaveniami. Každá LED dióda je vybavená 14 svetelnými zónami Razer Chroma RGB a možno ju samostatne naprogramovať v aplikácie Chroma Studio. Pre prispôsobiteľnou vnímavosť hmatového podnetu môžu používatelia tiež kolieskom pod myšou upraviť odpor rolovacieho kolieska podľa svojich preferencií. Myš je v predaji za 190 eur (Razer Basilisk Ultimate a Mouse Dock), pričom samostatná myš stojí 170 eur a nabíjacia dokovacia stanica 60 eur.

Druhý model, Basilisk X Hyperspeed ponúka technológiu Hyperspeed Wireless a Bluetooth s duálnym režimom. Používatelia môžu prepnúť do režimu Bluetooth a predĺžiť tak výdrž batérie na 450 hodín. Pokiaľ ide o parametre, tak myš má rovnaký optický senzor 5G s 16 000 DPI ako DeathAdder Elite. Poteší šesť programovateľných tlačidiel a vstavaná pamäť pre používateľské nastavenia bez potreby softvéru. Myš taktiež obsahuje mechanické spínače Razer so životnosťou až 50 miliónov kliknutí. Cena tejto myši (Razer Basilisk X Hyperspeed) je 70 eur.  Pripomeňme, že všetky predstavené myšky sú dostupné v predaji od 30. októbra 2019.

The post Razer predstavuje dve nové herné bezdrôtové myši appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/razer-predstavuje-dve-nove-herne-bezdrotove-mysi/feed/ 0
HP predstavuje ľahký notebook z recyklovateľných plastov https://digitalportal.sk/hp-predstavuje-lahky-notebook-z-recyklovatelnych-plastov/ https://digitalportal.sk/hp-predstavuje-lahky-notebook-z-recyklovatelnych-plastov/#respond Fri, 08 Nov 2019 08:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98990 HP nedávno predstavil notebook Elite Dragonfly, ktorý má nízku hmotnosť menej ako jeden kilogram a jeho spracovanie je síce z plastu, ale ide o recyklovaný materiál, ktorý by inak skončili v oceánoch. Slovo dragonfly sa dá do slovenčiny preložiť ako vážka a tento názov rozhodne nebol pre novinku vybraný náhodou. Pre vážky je totiž typické, […]

The post HP predstavuje ľahký notebook z recyklovateľných plastov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
HP nedávno predstavil notebook Elite Dragonfly, ktorý má nízku hmotnosť menej ako jeden kilogram a jeho spracovanie je síce z plastu, ale ide o recyklovaný materiál, ktorý by inak skončili v oceánoch.

Slovo dragonfly sa dá do slovenčiny preložiť ako vážka a tento názov rozhodne nebol pre novinku vybraný náhodou. Pre vážky je totiž typické, že sú síce veľmi ľahké, ale zároveň veľmi výkonné a vytrvalé. To platí aj pre 13,3″ notebook, ktorý používa s procesor Intel Core i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD, Full HD panel a sieťovú kartu Intel Wi-Fi 6 ZX200 + BT5 pre bezdrôtovú komunikáciu. Výrobca udáva, že jeho výdrž je 24 hodín.

Nový notebook je však špeciálny aj v inom ohľade – ide totiž o prvý notebook na svete, ktorého súčiastky pochádzajú z plastového odpadu, pri ktorom je veľké riziko, že by jedného dňa skončil v oceáne. K dnešnému dňu HP zhromaždilo viac ako 450 ton takých plastov v oblasti ostrovného štátu Haiti. Že to spoločnosť myslí s ochranou životného prostredia naozaj vážne dokazuje aj nedávno nadviazané partnerstvo so Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF). V rámci spolupráce s WWF sa firma HP zaviazala, že prispeje sumou 11 miliónov dolárov (takmer desať miliónov eur) k obnove a ochrane 81 tisíc hektárov dažďových pralesov, čo sa rovná rozlohe amerického New Yorku.

The post HP predstavuje ľahký notebook z recyklovateľných plastov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hp-predstavuje-lahky-notebook-z-recyklovatelnych-plastov/feed/ 0
Recenzia: Navitel T757 LTE https://digitalportal.sk/recenzia-navitel-t757-lte/ https://digitalportal.sk/recenzia-navitel-t757-lte/#respond Thu, 07 Nov 2019 13:00:07 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99055 Na trhu je veľa spoločností, ktoré ponúkajú navigácie a tablety. Poľský výrobca spája obe do jedného zariadenia. Navitel T757 LTE je teda tablet vybavený 7“ displejom a systémom Android, spolu s navigáciou. Tá obsahuje mapy Európy a balík príslušenstva, ktorý umožňuje používať tablet v aute. Je toto riešenie praktické? Poďme to zistiť. V balení je okrem zariadenia rukoväť […]

The post Recenzia: Navitel T757 LTE appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Na trhu je veľa spoločností, ktoré ponúkajú navigácie a tablety. Poľský výrobca spája obe do jedného zariadenia. Navitel T757 LTE je teda tablet vybavený 7“ displejom a systémom Android, spolu s navigáciou. Tá obsahuje mapy Európy a balík príslušenstva, ktorý umožňuje používať tablet v aute. Je toto riešenie praktické? Poďme to zistiť.

V balení je okrem zariadenia rukoväť na montáž do auta, stojan, nabíjačka do auta, nabíjačka do elektrickej zásuvky, kábel microUSB-USB a návod na použitie. Sada príslušenstva je aj vzhľadom na cenu 100 eur veľmi dobrá, po vybalení navigácie z krabice v podstate pripravená na okamžité používanie a to sa nám páči. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni – zadná strana je z odolného kovu. Navigácia sa príjemne drží v ruke, má totiž zaoblené rohy. Azda jediné čo zamrzí sú veľké a široké okraje okolo 7“ IPS displeja s rozlíšením 1200×800 px. Každý sa totiž v súčasnosti snaží stále viac minimalizovať rámčeky a využívať celý priestor naplno.

Zariadenie má ovládacie tlačidlá na pravej strane – vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Na hornej strane je 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a microUSB port pre nabíjanie, zospodu potom mikrofón a reproduktor. Pre používateľa je k dispozícii slot na pamäťovú kartu microSD do kapacity 128 GB a dual SIM pre nanoSIM karty. Na 16 GB vnútornú pamäť sa zmestí dostatok máp, avšak keďže toto zariadenie slúži aj ako tablet s operačným systémom Android 8.1 Oreo, možno ho využívať aj na iné účely. O chod sa stará štvorjadrový procesor MediaTek MTK8735W, taktovaný na 1,3 GHz. Pri väčšine činností na zariadení cítiť slabý, málo výkonný procesor ako aj nízku kapacitu pamäte, čo je, žiaľ, značná nevýhoda, ktorá ovplyvňuje celkový komfort používania zariadenia.

Keďže je v zariadení systém Android, umožňuje používateľovi nainštalovať aj iné ako výrobcom dodávané navigačné riešenie. Kompatibilné sú s MapaMap, iGO, iGO Primo Sygic, TomTom, NaviExpert alebo Automapa, alebo s ďalšími aplikáciami, dostupnými v obchode Google Play Store. Počas nášho dlhodobého testovania sme však používali výrobcom predinštalovaný navigačný softvér Navitel Navigator. Ten sa automaticky spustí po zapnutí tabletu. V zariadení sú už predinštalované mapy 47 európskych krajín vrátane Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny. Mapy všetkých štátov obsahujú obytnú a priemyselnú infraštruktúru miest a obcí, adresné informácie, súpisné čísla, podrobnú cestnú sieť vrátane ulíc a ciest, informácie o dopravnej situácii, križovatky a kruhové objazdy.

K dispozícii je tiež obsiahla databáza bodov záujmu POI (čerpacie stanice, bankomaty, reštaurácie a pod.) a  databáza Speedcam, upozorňujúca vodičov na radary, dopravné kamery a spomaľovacie prahy. Pre používateľov je k dispozícii aj možnosť výberu z alternatívnych trás či asistent jazdných pruhov. Poteší, že aplikácia aj hlasové povely sú kompletne dostupné v slovenčine. Navigačný softvér umožňuje vytváranie trás a poskytuje hlasové pokyny aj v mnohých iných jazykoch. Pripomeňme, že zariadenie má doživotnú podporu máp a teda ak vyjde aktualizácia, používateľ ju môže ľahko stiahnuť cez program Centrum aktualizácií Navitel Navigator.

Výhodou zariadenia je niekoľko druhov komunikácie, vďaka ktorej možno pristupovať na internet takmer v každej situácii. Tablet má dva sloty na SIM karty s modulom 4G LTE. Vďaka duálnej SIM je jednoduchšie udržiavať nepretržité pripojenie na internet aj mimo krajiny. Vďaka tomuto riešeniu máme možnosť do tabletu nainštalovať karty SIM dvoch operátorov, napríklad slovenskú aj zahraničnú, čím sa zaistia atraktívnejšie sadzby pre prenos údajov do zahraničia. Okrem toho má tablet vstavaný bezdrôtový modul Wi-Fi a Bluetooth. Treba dodať, že predinštalované mapy na tablete sú k dispozícii offline, prístup na internet teda nie je nutný. Ale v prípade potreby poteší ak tu sú aj iné možnosti pripojenia.

Zariadenia ako je Navitel T757 LTE je potrebné prenášať vo vhodnej taške. Na tento účel veľmi dobre poslúži napríklad ruksak White Shark Dark Nomad, ktorý má nosnosť do 10 kg. Umožňuje prenášať okrem už tradičných vecí na výlety napríklad aj notebooky do 17“. Je vyrobený z polyesterového materiálu, má tri priehradky, predné a zadné vrecká na zips ponúkajú ďalšie miesto.

Na trhu existuje veľa podobných zariadení, teda tablety založené na systéme Android, avšak málo z nich ponúka aj pohodlné používanie v aute, dosť bohaté príslušenstvo a predinštalované mapy pre celú Európu s doživotnými aktualizáciami. Iste, zariadenie má rezervy vo výkone, čo je dané slabším hardvérom, ale zaujme priaznivou cenou na úrovni 100 eur. Navigáciu možno nabíjať cez zastaraný microUSB konektor, dodaný v balení. Kapacita vstavanej batérie je 2500 mAh a nabíjanie je možné aj z auta vďaka autonabíjačke. Hľadáte hybridné riešenie na občasnú zábavu na doma, na dovolenke alebo v aute? Navitel T757 LTE bude dobrou voľbou.

Zapožičal: AGEM

The post Recenzia: Navitel T757 LTE appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-navitel-t757-lte/feed/ 0
ESET bude chrániť Android aplikácie v Google Play https://digitalportal.sk/eset-bude-chranit-android-aplikacie-v-google-play/ https://digitalportal.sk/eset-bude-chranit-android-aplikacie-v-google-play/#respond Thu, 07 Nov 2019 10:00:15 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98981 Spoločnosť Google v stredu ohlásila vznik aliancie, ktorá bude chrániť obchod Google Play pred škodlivými aplikáciami. Pod vznik App Defense Alliance sa okrem samotného Google podpísali aj americké spoločnosti Lookout a Zimperium a slovenský ESET. Členovia budú kontrolovať aplikácie, ktoré čakajú na schválenie. Hlavnou úlohou aliancie bude kontrola aplikácií, ktoré čakajú na schválenie. Google tak […]

The post ESET bude chrániť Android aplikácie v Google Play appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Google v stredu ohlásila vznik aliancie, ktorá bude chrániť obchod Google Play pred škodlivými aplikáciami. Pod vznik App Defense Alliance sa okrem samotného Google podpísali aj americké spoločnosti Lookout a Zimperium a slovenský ESET. Členovia budú kontrolovať aplikácie, ktoré čakajú na schválenie.

Hlavnou úlohou aliancie bude kontrola aplikácií, ktoré čakajú na schválenie. Google tak chce zaistiť, aby boli potencionálne škodlivé aplikácie identifikované a zastavené včas ešte pred ich zverejnením. Spoločnostiam preto poskytne priamy prístup k vzorkám z obchodu Google Play. „To, čo bolo predtým reaktívnym úsilím o zachytenie bezpečnostných zraniteľností, je teraz plnohodnotnou a proaktívnou kampaňou s cieľom ochrániť miliardy ľudí a firiem priamo pri zdroji,“ povedal Lukáš Štefanko, výskumník spoločnosti ESET zameraný na Android malware. Google, podľa vlastných slov, vybral partnerov vlastnoručne na základe „ich úspechov v hľadaní potencionálnych hrozieb a ich odhodlania zlepšovať tento ekosystém“.

Zdroj: Cybersec

The post ESET bude chrániť Android aplikácie v Google Play appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/eset-bude-chranit-android-aplikacie-v-google-play/feed/ 0
Veľký úlovok pre podvodníkov, Nikkei prišla o milióny https://digitalportal.sk/velky-ulovok-pre-podvodnikov-nikkei-prisla-o-miliony/ https://digitalportal.sk/velky-ulovok-pre-podvodnikov-nikkei-prisla-o-miliony/#respond Thu, 07 Nov 2019 09:00:47 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98941 Japonská firma Nikkei, ktorá vlastní aj známy denník Financial Times, sa na konci septembra stala obeťou podvodníka. V tlačovej správe informovala, že jeden zo zamestnancov dcérskej spoločnosti v New Yorku, Nikkei America, Inc. sa stal obeťou podvodu. Zamestnanec dostal falošný email od osoby, ktorá sa vydávala za výkonného riaditeľa spoločnosti. Na základe pokynov previedol na […]

The post Veľký úlovok pre podvodníkov, Nikkei prišla o milióny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Japonská firma Nikkei, ktorá vlastní aj známy denník Financial Times, sa na konci septembra stala obeťou podvodníka. V tlačovej správe informovala, že jeden zo zamestnancov dcérskej spoločnosti v New Yorku, Nikkei America, Inc. sa stal obeťou podvodu.

Zamestnanec dostal falošný email od osoby, ktorá sa vydávala za výkonného riaditeľa spoločnosti. Na základe pokynov previedol na jej účet 29 miliónov dolárov. Za dva roky sa páchatelia podobným spôsobom pokúsili ukradnúť až deväť miliárd dolárov. Aj keď spoločnosť krátko po incidente podvod odhalila, ukradnutiu peňazí už nedokázala zabrániť. Teraz sa snaží získať ich späť. V minulosti boli podobne podvedené aj firmy Facebook a Google. V ich prípade bol páchateľom Litovčan, ktorý sa vydával za zamestnanca ázijskej spoločnosti. Pomocou phishingových emailov získal podrobnosti o bankových transakciách a ďalšie interné informácie, vďaka ktorým potom pôsobil vierohodnejšie. Obe firmy spolu prišli o viac než 120 miliónov dolárov.

Americké ministerstvo financií za necelé dva roky zdokumentovalo 32-tisíc pokusov o krádež až deviatich miliárd dolárov prostredníctvom takzvaných BEC útokov. Business Email Compromise (skrátene BEC) útoky sa zameriavajú na veľké aj malé firmy. Páchatelia sa najčastejšie vydávajú za nadriadených pracovníkov spoločností a pomocou falošných emailov sa snažia získať peniaze. V iných prípadoch sa podvodníci vydávajú za dodávateľov a po predložení falošnej faktúry žiadajú platbu na svoj účet.

Zdroj: Cybersec

The post Veľký úlovok pre podvodníkov, Nikkei prišla o milióny appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/velky-ulovok-pre-podvodnikov-nikkei-prisla-o-miliony/feed/ 0
Shuttle predstavuje mini počítače s Intel Whiskey Lake https://digitalportal.sk/shuttle-predstavuje-mini-pocitace-s-intel-whiskey-lake/ https://digitalportal.sk/shuttle-predstavuje-mini-pocitace-s-intel-whiskey-lake/#respond Thu, 07 Nov 2019 08:00:56 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98948 Shuttle predstavuje štyri kompaktné barebone počítače bez ventilátora s oceľovým rámom a rôznymi možnosťami pripojenia. Osadené sú pritom rôznymi procesormi od energeticky úsporných dvojjadrových Intel Celeron až po výkonný štvorjadrový model i7. Ako nástupca série DS77 sa modely tejto série (DS10) DS10U, DS10U3, DS10U5 a DS10U7 pridávajú do produktovej rady 1,3-litrových počítačov. Všetky sú bez […]

The post Shuttle predstavuje mini počítače s Intel Whiskey Lake appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Shuttle predstavuje štyri kompaktné barebone počítače bez ventilátora s oceľovým rámom a rôznymi možnosťami pripojenia. Osadené sú pritom rôznymi procesormi od energeticky úsporných dvojjadrových Intel Celeron až po výkonný štvorjadrový model i7.

Ako nástupca série DS77 sa modely tejto série (DS10) DS10U, DS10U3, DS10U5 a DS10U7 pridávajú do produktovej rady 1,3-litrových počítačov. Všetky sú bez ventilátora a plne pasívne (teda bez hluku). Zároveň sú nenáročné na údržbu, pretože pasívne chladenie znamená, že sa do nich dostane menej prachu. Z tohto dôvodu je séria vhodná na nepretržitú prevádzku aj v nepriaznivých podmienkach okolia. Barbelone konštrukcia s rozmermi 200×165×39,5 mm poskytuje priestor pre jeden 2,5″ disk (HDD alebo SSD), ako aj dva sloty SO-DIMM, ktoré možno osadiť najviac s kapacitou 32 GB DDR4. Pre rýchle disky NVMe je k dispozícii slot M.2-2280, druhý slot M.2 je vybavený modulom WLAN/Bluetooth.

  • DS10U: Celeron 4205U (2 MB cache, 1,80 GHz, 2C/2T), Intel UHD Graphics 610, 4× USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps)
  • DS10U3: Core i3-8145U (4 MB cache, 2,1 – 3,9 GHz, 2C/4T), Intel UHD Graphics 620, 4× USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps)
  • DS10U5: Core i5-8265U (6 MB cache, 1,6 – 3,9 GHz, 4C/8T), Intel UHD Graphics 620, 4× USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps)
  • DS10U7: Core i7-8565U (8 MB cache, 1,8 – 4,6 GHz, 4C/8T), Intel UHD Graphics 620, 4× USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps)

Prenos obrazu je možný cez HDMI 2.0a a DisplayPort 1.2, pričom umožňuje prehrávať obsah 4K Ultra-HD s rýchlosťou 60 fps; k dispozícii je aj analógový výstup VGA. V porovnaní s predchádzajúcou sériou DS77 sú audio konektory na prednej strane, ktoré sú doplnené o štyri USB porty USB 3.1 a čítačku pamäťových kariet. Porty COM sa presunuli dozadu a vytvorili priestor pre ďalšie dva USB porty a dva Intel Gigabit Ethernet konektory. Všetky modely sú flexibilné možno ich namontovať s dodávanými stojanmi, alebo s VESA držiakmi na monitor. Odporúčaná cena je pre model Shuttle DS10U 239 eur, DS10U3 za 448 eur, DS10U5 556 eur a DS10U7 stojí 712 eur, pričom všetky modely sú už k dispozícii v predaji.

The post Shuttle predstavuje mini počítače s Intel Whiskey Lake appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/shuttle-predstavuje-mini-pocitace-s-intel-whiskey-lake/feed/ 0
Recenzia: Linksys Velop AC2200 https://digitalportal.sk/recenzia-linksys-velop-ac2200/ https://digitalportal.sk/recenzia-linksys-velop-ac2200/#respond Wed, 06 Nov 2019 13:00:48 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99036 Otestovali sme trojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov, do kancelárie alebo tiež všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení. Často hovoria správcovia sietí, že „kábel je kábel“, čo stále platí pre prenosové rýchlostí ako aj stabilitu. Nezaostáva však ani […]

The post Recenzia: Linksys Velop AC2200 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Otestovali sme trojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov, do kancelárie alebo tiež všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení.

Často hovoria správcovia sietí, že „kábel je kábel“, čo stále platí pre prenosové rýchlostí ako aj stabilitu. Nezaostáva však ani vývoj bezdrôtových sietí Wi-Fi. Ich rýchlosť a stabilita sa zlepšujú, a stáva sa pravidlom, že v domácnosti je oveľa viac zariadení pripojených bezdrôtovo ako tých, ktoré sú pripojené pomocou káblu. Riešením pri veľkej ploche môžu byť opakovače či extendery (ktoré predĺžia dosah od jedného routra), avšak mesh systém má výhodu v tom, že sú jednotlivé moduly medzi sebou prepojené a navzájom sa dopĺňajú. A tiež sa oveľa jednoduchšie konfigurujú.

Testované zariadenie k nám prišlo v podobe dvoch zariadení Linksys Velop AC2200 (2-pack), v predaji je aj 3-pack, ale tiež aj 1-pack čo znamená, že dokúpením ďalšieho zariadenia sa môže dosah zväčšiť. Bežne sme zvyknutí hneď po vybalení zariadenia konfiguráciu zrealizovať cez internetový prehliadač v počítači, avšak výrobca tu stavil na jednoduchosť. Na nastavenie mesh systému treba stiahnuť aplikáciu na smartfón (Google Play Store alebo Apple AppStore), kde stačí zariadenie vyhľadať, založiť si účet a spárovať. V aplikácii možno jednotlivé mesh zariadenia pomenovať (napríklad podľa toho, kde sú umiestnené).

Konštrukčné spracovanie Velopu je z bieleho plastu, tvarovo ide o kváder a príde vhod aj do obývačky, kuchyne, či izby. Páčia sa nám malé a kompaktné rozmery, dizajn neruší a oceňujeme, že tu nie sú výrazné LED diódy. Jediný LED prvok je na hornej strane zariadenia, ktorý symbolizuje stav Velopu a nedá sa vypnúť. Chladenie zariadenia je zabezpečené tromi perforovanými pásmi (výduchmi) po celom obvode, ktoré dopĺňajú jednoduchý dizajn. Zo zadnej strany sú ukryté dva konektory, pričom jeden z nich má funkciu WAN portu, napájací konektor, tlačidlo na reset a posuvný vypínač zariadenia. Zaujímavosťou je pripojenie Bluetooth, vďaka čomu sa môže zariadenie spárovať v mobilnej aplikácii so smartfónom.

Páči sa nám prehľadná aplikácia, cez ktorú možno aktualizovať firmvér zariadenia. V nej vidieť tiež všetky pripojené zariadenia v sieti, rýchlosti, nastaviť obmedzenia, diagnostikovať stav siete, ale tiež aj reštartovať, či vypnúť zariadenie. Všetky možnosti sú k dispozícii odkiaľkoľvek (teda aj vzdialene mimo lokálnej siete) po prihlásení do účtu s menom a heslom, ktorý je priradený daným mesh zariadeniam. Hoci pri prvom spustení sa nám zdalo jednoduchšie nastavovať veci cez prehliadač, teraz po testovaní uznávame, že nastavovať mesh zariadenia cez telefón je jednoduchšie.

Spolu s mesh systémom sme testovali tiež kompaktný osemportový gigabitový switch Linksys LGS108-EU, vhodný pre domácnosti a tiež malé firmy. Inštalácia je veľmi jednoduchá, je to tzv. plug & play čo znamená, že do switchu stačí pripojiť RJ45 káble, pripojiť ho do elektrickej siete a nič viac netreba riešiť. Oceňujeme najmä miniatúrne rozmery, ale aj energickú efektívnosť – porty, ktoré sa nepoužívajú, sa automaticky vypnú, čo šetrí energiu. Keďže je switch postavený na jednoduchosti, nemá administráciu a používateľom neumožňuje personalizáciu a podrobné nastavenia.

Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu signálu, zariadenia sme testovali spolu s internetom od UPC s 1 Gbps rýchlosťou na sťahovaní. Pri našich meraniach rýchlostí a stability sme nezaznamenali žiadne problémy, prenos cez viacero zariadení bol stabilný. Za výhodu mesh systému považujeme fakt, že sa pripojené zariadenia medzi miestnosťami nemusia prepínať do inej siete – všetky mesh zariadenia totiž vysielajú Wi-Fi signál s jednotným názvom a parametrami bezdrôtovej siete.

Testovaný mesh systém patrí medzi drahšie v porovnaní s väčšinou Wi-Fi routrov, ide predsa ešte o novú technológiu a v tomto segmente nie je veľa zariadení; naopak v porovnaní s inými mesh systémami ide o prijateľnejšiu cenu. Páči sa nám dizajn, oceňujeme kompaktné rozmery, veľmi dobré prenosové rýchlosti naprieč všetkými miestnosťami, jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu, avšak chýba nám USB port napríklad pre pripojenie tlačiarne alebo externého disku. Cena za testovaný 2-pack mesh systém Linksys Velop AC2200 je 300 eur, pričom v prípade samostatného 1-pack Linksys WHW0301 zariadenia treba počítať so sumou 190 eur.

Vďaka výborným prevádzkovým vlastnostiam, dosahu a nastavenia udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Linksys Velop AC2200 ocenenie Inovácia

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 186×79×79 mm (V׊×H)
Hmotnosť: 496 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: tri pásma – 2× 5 GHz + 1× 2,4 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 867 + 867 Mbps (5 GHz) + 400 Mbps (2,4 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN (10/100/1000 Mbps), 1× LAN (10/100/1000 Mbps)

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pekný dizajn, spracovanie
+ Veľmi dobrý dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduchá inštalácia routra
+ Stabilita pripojenia, rýchlosti

Mínusy
– Chýba USB 3.0 port

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Zapožičal: Linksys

The post Recenzia: Linksys Velop AC2200 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-linksys-velop-ac2200/feed/ 0
eKasa má vážne nedostatky, doklady možno falšovať https://digitalportal.sk/ekasa-ma-vazne-nedostatky-doklady-mozno-falsovat/ https://digitalportal.sk/ekasa-ma-vazne-nedostatky-doklady-mozno-falsovat/#respond Wed, 06 Nov 2019 10:00:08 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98931 Investigatívne centrum a spoločnosť Nethemba objavili bezpečnostné nedostatky v online systéme eKasa. Problémom je komunikácia medzi pokladničným programom eKasa klient (PPEKK) a chráneným dátovým úložiskom (CHDÚ), ktorý nedokáže overiť jeho autenticitu. Potencionálny útočník tak môže jednoduchým programom nahradiť pôvodné CHDÚ a vydávať falošné pokladničné bločky či opakovane tlačiť originálne. Spoločnosť Nethemba je pripravená pre demonštráciu […]

The post eKasa má vážne nedostatky, doklady možno falšovať appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Investigatívne centrum a spoločnosť Nethemba objavili bezpečnostné nedostatky v online systéme eKasa. Problémom je komunikácia medzi pokladničným programom eKasa klient (PPEKK) a chráneným dátovým úložiskom (CHDÚ), ktorý nedokáže overiť jeho autenticitu.

Potencionálny útočník tak môže jednoduchým programom nahradiť pôvodné CHDÚ a vydávať falošné pokladničné bločky či opakovane tlačiť originálne. Spoločnosť Nethemba je pripravená pre demonštráciu závažnosti zverejniť zdrojové kódy emulátora. Systém eKasa zaviedla Finančná správa Slovenskej republiky na boj proti daňovým podvodom. Slúži na okamžité automatické zasielanie pokladničných dokladov vystavených na registračných pokladniach na server Finančnej správy. Do systému musia byť od 1. júla 2019 pripojení všetci podnikatelia s registračnou pokladnicou. Na strane podnikateľa predstavuje pokladnicu väčšinou len počítač prepojený s tlačiarňou. Samotná eKasa pozostáva z PPEKK, teda firmvéru pokladnice či samostatného softvéru, a CHDÚ, teda pamäte, do ktorej sa dáta dajú len zapisovať. Zapisujú sa pritom všetky vystavené doklady a dáta, ktoré sú zaslané na tlačiareň.

Zraniteľnosť systému spočíva práve medzi komunikáciou medzi PPEKK a CHDÚ. Na jednej strane, PPEKK nedokáže overiť pravosť chráneného úložiská. Na strane druhej, komunikácia nie je šifrovaná a dáta zapisované na CHDÚ sú tak voľne prístupné. Etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba demonštrovali takzvaný man-in-the-middle útok (MITM útok), ktorý tieto nedostatky zneužíva. Trik spočíval vo vytvorení emulátora, ktorý skopíroval obsah CHDÚ a ďalej sa zaňho vydával v komunikácii s programom eKasa. Tento „klon“ následne bránil komunikácii medzi PPEKK a pôvodným CHDÚ a dáta zapisoval do súboru na disku počítača. Upravením pravidiel firewallu zároveň bránil v odosielaní dát na server Finančnej správy. „To, čo sme urobili, nie je nijaký hack. Nepotrebovali sme zasiahnuť do softvéru pokladnice ani do hardvéru chráneného úložiska,“ uviedol Pavol Lupták, riaditeľ spoločnosti Nethemba.

Nastavenie emulátora CHDÚ

Emulátor umožnil hackerom vydávať falošné pokladničné doklady, opakovane tlačiť originálne doklady či zmeniť identifikačné údaje pokladnice tak, aby ju nebolo možné spätne dohľadať. „Len s malým úsilím je možné doprogramovať tlač akéhokoľvek dokladu. Týmto si môžu podnikatelia napr. po skončení mesiaca navzájom zapožičať CHDÚ a vytlačiť si do nákladov toľko dokladov, koľko len potrebujú. Z takýchto dokladov si môžu uplatniť aj odpočet DPH.“ Zákazník, ktorý obdrží takýto falošný doklad nie je schopný overiť jeho pravosť. Po načítaní QR kódu z dokladu do oficiálnej aplikácie „Over doklad“ sa mu zobrazí len oznámenie, že doklad doposiaľ nebol na serveroch Finančnej správy zaevidovaný. Podnikateľom pritom zo zákona vyplýva, že odoslanie dokladov na server musí prebehnúť najneskôr do 48 hodín od predaja, v prípade problémov s pripojením na internet.

Podľa hackerov by Finančná správa dokázala sama odhaliť podvod len v prípade, že by robila opakované kontrolné nákupy. Zároveň však v stanovisku upozorňujú, že hoci by bola na nedoručený doklad upozornená aplikáciou, kvôli úprave identifikačných údajov pokladnice by mala problém podnikateľovi dokázať, že falošný doklad vydal práve on. Nethemba vo svojej správe uvádza, že čiastočné riešenie problému by mohlo spočívať v zavedení šifrovanej komunikácie či overovacej funkcie „výzva-odpoveď“. Pokiaľ by medzi PPEKK a CHDÚ existovalo zdieľané tajomstvo, program by dokázal overiť či úložisko toto tajomstvo pozná, a teda či nejde o emulátor. Takéto riešenie však má útočníka len odradiť finančnou náročnosťou realizácie.

Ukážka zdrojového kódu

„Principiálne to pôjde ale vždy prelomiť reverzným inžinierstvom a vycrackovať – teda upraviť tak, aby nedokázala rozpoznať či komunikuje s reálnym alebo emulovaným CHDÚ. Takže MITM útok vždy pôjde realizovať. Otázkou bude len cena takéhoto útoku.“ Investigatívne centrum oznámilo, že disponuje zdrojovým kódom emulátora použitého pri demonštrovanom útoku. Je ochotné poskytnúť ho úradom na preskúmanie a overenie. Finančná správa však tieto závery vo svojom stanovisku odmieta a vyzýva „všetkých, aby prestali spochybňovať zavádzanie online-izácie pokladníc, ak majú záujem na eliminácii daňových podvodov.“

„Pevne veríme, že vyjadrenia tejto spoločnosti vyplývajú iba z neznalosti samotného systému a nie sú motivované súkromnými pohnútkami niektorých dodávateľov pokladničných riešení, ktorí nezískali certifikáciu pre eKasu.“ Emulátor ani jeho zdrojový kód nie sú doposiaľ na internete dostupné. Investigatívne centrum však upozorňuje, že „v prostredí predajcov pokladníc sa začína hovoriť o tom, že podobné aplikácie by mohli byť na čiernom trhu už čoskoro k dispozícii.“ V prípade, že Finančná správa nebude zraniteľnosť považovať za dostatočne kritickú, spoločnosť Nethemba je pripravená pre demonštráciu závažnosti zverejniť zdrojové kódy emulátora.

Zdroj: Cybersec

The post eKasa má vážne nedostatky, doklady možno falšovať appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ekasa-ma-vazne-nedostatky-doklady-mozno-falsovat/feed/ 0
Samsung predstavuje robotický vysávač 2v1 https://digitalportal.sk/samsung-predstavuje-roboticky-vysavac-2v1/ https://digitalportal.sk/samsung-predstavuje-roboticky-vysavac-2v1/#respond Wed, 06 Nov 2019 09:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98970 Spoločnosť Samsung prichádza na slovenský trh s najnovším modelom zo série robotických vysávačov PowerBot. Novinka je určená na vysávanie tvrdých podláh, kobercov a zároveň je doplnená o funkciu umývania podlahy, ktoré prebieha súčasne s vysávaním. Aby sa zabezpečilo vysávanie aj umývanie podláh v jednom kroku bez nutnosti čakať, vysávač má dve oddelené nádoby. Jedna je […]

The post Samsung predstavuje robotický vysávač 2v1 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Samsung prichádza na slovenský trh s najnovším modelom zo série robotických vysávačov PowerBot. Novinka je určená na vysávanie tvrdých podláh, kobercov a zároveň je doplnená o funkciu umývania podlahy, ktoré prebieha súčasne s vysávaním.

Aby sa zabezpečilo vysávanie aj umývanie podláh v jednom kroku bez nutnosti čakať, vysávač má dve oddelené nádoby. Jedna je určená pre prachové a hrubé nečistoty, druhá pre vodu. Tak je zabezpečené, že nemusíte nádoby meniť počas procesu upratovania. Umývanie podlahy zabezpečuje mikrovláknová handrička, do ktorej sa elektronicky dávkuje voda, čím sa eliminovalo jej samovoľné kvapkanie zo zásobníka. Zachytávanie prachu a nečistôt zabezpečuje rotačná čistiaca kefa s postrannými metličkami a 5W nasávanie prostredníctvom motora BLDC, ktoré vyčistia podlahu efektívnejšie. Vodná nádržka pre umývanie má elektronické čerpadlo, ktoré keď zistí, že je vložená mikrovlákonová handrička, automaticky zapne funkciu umývania a upraví množstvo vody na mope.

Robotický vysávač zachytí nečistoty a prach aj na tých najťažších miestach. Je vysoký 85 mm, čo znamená, že sa môže ľahko dostať pod nábytok a postele a do oblastí, kde je malá výška. Vie pracovať v štyroch rôznych čistiacich režimoch a je možné ho naprogramovať na konkrétny čas, napríklad, keď nie ste práve doma. Taktiež vie upraviť svoj sací výkon v troch úrovniach – v maximálnom dosahuje výkon 5W, v štandardnom 1,7W a v EKO režime 0,5W. Vďaka 3400 mAh batérii vie kontinuálne vysávať 150 minút. Je vybavený množstvom senzorov, ktoré bránia stretu s prekážkami či pádu zo schodov.

Pomocou integrovaného ovládania Wi-Fi a aplikácie v smartfóne môžete vysávač ovládať na diaľku odkiaľkoľvek. Jednoduchým dotykom ho môžete spustiť alebo zastaviť, nastaviť viacnásobné plány čistenia a nastaviť sací výkon. Rovnako tak môžete ovládať aj funkciu umývania podlahy, pri ktorej okrem jej spustenia a vypnutia, viete zmeniť aj rýchlosť prietoku vody (nízka, stredná, maximálna). Takže aj keď ste mimo domu, môžete si byť vždy istí, že všetko je správne vyčistené. Pripomeňme, že model Samsung PowerBot VR05R5050WK je na našom trhu k dispozícii za odporúčanú cenu 399 eur.

The post Samsung predstavuje robotický vysávač 2v1 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/samsung-predstavuje-roboticky-vysavac-2v1/feed/ 0
BenQ uvádza nový štýlový herný monitor EX2780Q https://digitalportal.sk/benq-uvadza-novy-stylovy-herny-monitor-ex2780q/ https://digitalportal.sk/benq-uvadza-novy-stylovy-herny-monitor-ex2780q/#respond Wed, 06 Nov 2019 08:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98984 Spoločnosť BenQ uvádza na trh EX2780Q, nový monitor, ktorý cieli na hráča a ponúka 27″ IPS panel s frekvenciou 144 Hz a WQHD rozlíšením 2560×1440 pixelov. K dispozícii sú aj technológie HDRI a FreeSync aj moderné USB-C pripojenie. Moderný jednoduchý dizajn monitora je doplnený o metalicky hnedú základňu a mriežku ukrývajúci reproduktory. Poteší bezrámčekové prevedenie […]

The post BenQ uvádza nový štýlový herný monitor EX2780Q appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť BenQ uvádza na trh EX2780Q, nový monitor, ktorý cieli na hráča a ponúka 27″ IPS panel s frekvenciou 144 Hz a WQHD rozlíšením 2560×1440 pixelov. K dispozícii sú aj technológie HDRI a FreeSync aj moderné USB-C pripojenie.

Moderný jednoduchý dizajn monitora je doplnený o metalicky hnedú základňu a mriežku ukrývajúci reproduktory. Poteší bezrámčekové prevedenie s ovládaním po pravej ruke na zadnej strane panelu, využívajúci tiež joystick pre ľahšiu orientáciu v OSD nastavení. Rýchlu úpravu hlasitosti má možnosť používateľ vykonať prostredníctvom kolieska na spodnej hrane obrazovky. Novinka v hernom portfóliu spoločnosti disponuje širokými pozorovacími uhlami a kvalitným obrazom IPS panelu pokrývajúcim 95% priestoru DCI-P3. Obnovovacia frekvencia 144 Hz spoločne s integrovanou technológiou AMD FreeSync zaisťujú plynulý obraz bez rušivých zásekov. Integrovaný bol tiež sensor automaticky ovládajúci jas obrazovky.

Monitor prináša aj špeciálne režimy zobrazenia: Black Equalizer zosvetľujúci tmavé oblasti bez preexponovali miesta svetlej, Color Vibrance pre jednoduché a rýchle nastavenie intenzity farieb a tiež ďalšie herné režimy pre rôzne typy hier. Nastavenie monitora je dostupné aj prostredníctvom diaľkového ovládača s priamymi funkciami a centrálnym kolesom pre orientáciu. Takmer bezrámečkové prevedenie je vhodné na usporiadanie viacerých monitorov vedľa seba. Pre pripojenie je možné využiť konektory HDMI, DisplayPort a USB-C. Monitor v sebe ukrýva zostavu reproduktorov 2.1, teda dva klasické 2W reproduktory a jeden 5W subwoofer. Monitor je taktiež vybavený Eye-Care technológiami pre ochranu zraku používateľa. BenQ EX2780Q je k dispozícii za odporúčanú cenu 490 eur s DPH.

The post BenQ uvádza nový štýlový herný monitor EX2780Q appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/benq-uvadza-novy-stylovy-herny-monitor-ex2780q/feed/ 0
Otestovali sme vreckový prekladač Langie pre 53 jazykov https://digitalportal.sk/otestovali-sme-vreckovy-prekladac-langie-pre-53-jazykov/ https://digitalportal.sk/otestovali-sme-vreckovy-prekladac-langie-pre-53-jazykov/#respond Tue, 05 Nov 2019 13:00:25 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98675 Pre častých cestovateľov, ktorí navštevujú aj krajiny, ktoré sú pre nás skôr exotické nemusí stačiť ovládať angličtinu. Vtedy pomôže elektronický prekladač do vrecka. A pre používateľov, ktorí radi cestujú a nemajú na tak dobrej úrovni angličtinu taktiež padne vhod. Langie prekladač má kompaktné balenie, biela krabica na jednej strane zobrazuje základný popis ako aj funkcie […]

The post Otestovali sme vreckový prekladač Langie pre 53 jazykov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Pre častých cestovateľov, ktorí navštevujú aj krajiny, ktoré sú pre nás skôr exotické nemusí stačiť ovládať angličtinu. Vtedy pomôže elektronický prekladač do vrecka. A pre používateľov, ktorí radi cestujú a nemajú na tak dobrej úrovni angličtinu taktiež padne vhod.

Langie prekladač má kompaktné balenie, biela krabica na jednej strane zobrazuje základný popis ako aj funkcie prekladača, vo vnútri je používateľský manuál vo forme dosť obsiahlej knižky spolu s graficky jednoduchými obrázkami a popisom čo a ako nastaviť. Hoci je všetkých 67 strán knižky iba v angličtine, je prehľadná. Slovenský manuál je spracovaný v prehľadnej 2-stranovej verzii.

V balení je taktiež aj príslušenstvo: príručka, puzdro na lepšie prenášanie vreckového prekladača, stylus na ovládanie dotykového displeja, slúchadlá, ihla na otvorenie slotu na SIM kartu a kartu microSD, nabíjačka a prepojovací kábel USB/microUSB. Dokúpiť si možno taktiež Langie Global SIM kartu, ktorú stačí vložiť do prekladača a používať prekladanie online v 160 krajinách sveta. Kredit SIM karty si možno jednoducho dobiť cez webstránku. Napríklad kredit v hodnote 10 USD vydrží asi 700 prekladov (pri priemernej dĺžke 1 prekladu 5 sec.).

Vreckový prekladač je veľmi kompaktný (148×48×17 mm) a tiež ľahký (jeho hmotnosť je iba 125 gramov). Na oboch stranách sú reproduktory a mikrofóny, ako aj tlačidlo mikrofónu, avšak iba na jednej strane je 1,08“ LCD displej. A ako funguje prekladač? Mikrofón a reproduktor, ktoré sú spolu s displejom na prednej strane zariadenia slúžia na to, aby používateľ rozprával vo svojom jazyku (v slovenčine) a osoba oproti (napríklad čašník v reštaurácii v zahraničí) okamžite počuje preklad do svojho jazyka z druhého reproduktora na druhej strane.

Ak chce používateľ preložiť text, alebo slová do iného jazyka, jednoducho stlačí a podrží modré tlačidlo mikrofónu a uvoľní ho po skončení hovorenej správy (textu). Prekladač prekladá správu do dvoch sekúnd vo forme textu zobrazeného na displeji a tá sa spustí aj vo zvukovej podobe (tento jazyk musí byť podporovaný).

V prípade, ak chce používateľ preložiť slová druhej (zahraničnej osoby), musí stlačiť druhá osoba a kým hovorí podržať žlté tlačidlo mikrofónu na druhej strane. Celý proces je pritom až prekvapivo jednoduchý. Oceňujeme, že sa prekladač ľahko prenáša, má dokonca aj slot na SIM kartu, vďaka čomu sa dá v zahraničí použiť s lokálnou SIM kartou. Jednoduchšie riešenie je však používať hot spot zo smartfónu a na prekladači nastaviť iba prístupové údaje k Wi-Fi. Pre používateľa je k dispozícii slot na pamäťovú kartu microSD a to až do kapacity 32GB, vstup na slúchadlá a microUSB na nabíjanie, hoci by nás viac potešil USB-C port.

Na prekladači dominuje 1,08“ displej, ktorý je počas denného svetla dostatočne svetlý a azda jediná výhrada smeruje k veľkosti – ak používateľ prekladá dlhší text, nezmestí sa celý na displej. Malý displej má taktiež svoje obmedzenia pri zadávaní hesla Wi-Fi siete. Trafiť 10 miestne heslo je na malinkom displeji trošku komplikovanejšie. Bolo pre nás jednoduchšie zadať heslo prstom, nie gumeným perom v balení.

Medzi ďalšie nastavenia možno zaradiť individuálne nastavenie jasu displeja, po akom čase ide Langie do spiaceho „sleep“ režimu, nastavenie časového pásma (time zone), režim lietadla (resp. zapnutie/vypnutie podľa potreby podobne ako ho poznáme zo smartfónov), nastavenie budíka, nastavenie hotspotu z prekladača v prípade ak je v ňom vložená SIM karta, pričom zaujímavosťou je, že v prípade vloženej SIM karty možno s prekladačom Langie prijímať a posielať SMS správy, po vložení pamäťovej microSD karty prehrávať videá na displeji, alebo tiež hudobné súbory napríklad priamo do pripojených slúchadiel.

V prípade, ak chce používateľ počúvať rádio, musí pripojiť slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. FM rádio umožňuje automatické naladenie staníc ako aj uloženie vybraných medzi obľúbené. A čo je najzaujímavejšie, Langie môže slúžiť aj ako hlasový záznamník, odkazy sa ukladajú na pamäťovú kartu. Používateľ pri vloženej SIM karte môže volať, čo znamená, že prekladač Langie sčasti nahrádza aj smartfón, diktafón a budík.

Ďalšou zaujímavou funkciou vreckového prekladača je preklad skupiny. Toto riešenie môže prísť vhod v rôznych zahraničných delegáciách. K dispozícii je aj preklad v offline móde (len limitovaná databáza slov), je tu však o niečo menšia podpora jazykov ako v klasickom online preklade. Taktiež je možné ukladať preklady textov, či hlasový záznamník nahrávok ktoré neboli prekladané, prezerať a zmazať históriu prekladaných textov, označovať vybrané texty medzi obľúbené a tie jednoduchšie nájsť. Na pamäťovú kartu je možné zálohovať dáta, alebo ich exportovať a poslať do iného zariadenia.

Langie má v ponuke taktiež výučbu jazyka, ktorú môže používateľ absolvovať, pričom má pre jednoduchšie pochopenie galériu obrázkov k učeným fázam a slovám. Na prekladači oceňujeme, že najmä vďaka praktickému kompaktnému dizajnu sa veľmi ľahko prenáša, možno ho vložiť do vrecka, či kabelky a mať ho tak neustále na cestách. Výdrž na batériu je cca 4-5 hodín. Langie prekladač hodnotíme ako veľmi vyspelý prekladač, ktorý určite nájde svoje uplatnenie či už pri cestovaní, resp. aj prácou v zahraničí. My ho určite odporúčame.

The post Otestovali sme vreckový prekladač Langie pre 53 jazykov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/otestovali-sme-vreckovy-prekladac-langie-pre-53-jazykov/feed/ 0
Prvý kyberútok na dodávateľa obnoviteľných energií v USA https://digitalportal.sk/prvy-kyberutok-na-dodavatela-obnovitelnych-energii-v-usa/ https://digitalportal.sk/prvy-kyberutok-na-dodavatela-obnovitelnych-energii-v-usa/#respond Tue, 05 Nov 2019 10:00:45 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98833 Kybernetický útok na jar tohto roku zasiahol vývojára zdrojov obnoviteľnej energie v americkom Utahu. Spoločnost sPower po ňom stratila spojenie s desiatkami veterných a solárnych fariem. K prerušeniu dodávky elektriny nedošlo. Incident, počas ktorého hackeri opakovane reštartovali firewall systému, trval približne desať hodín. Prevádzkovateľ rozvodnej siete nakoniec zistil, že nebol aktualizovaný firmvér na napadnutom firewalli. […]

The post Prvý kyberútok na dodávateľa obnoviteľných energií v USA appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kybernetický útok na jar tohto roku zasiahol vývojára zdrojov obnoviteľnej energie v americkom Utahu. Spoločnost sPower po ňom stratila spojenie s desiatkami veterných a solárnych fariem. K prerušeniu dodávky elektriny nedošlo.

Incident, počas ktorého hackeri opakovane reštartovali firewall systému, trval približne desať hodín. Prevádzkovateľ rozvodnej siete nakoniec zistil, že nebol aktualizovaný firmvér na napadnutom firewalli. Po aktualizácií už hackeri v útoku nepokračovali. K prerušeniu dodávky elektriny nedošlo. Napriek tomu, že incident neviedol k veľkým škodám, marcový útok pripomína, aké riziko predstavuje fakt, že mnoho spoločností neaktualizuje svoje systémy včas.

sPower je tak vôbec prvým poskytovateľom solárnej a veternej energie z obnoviteľných zdrojov v USA, ktorý sa stal obeťou kybernetického útoku. Okrem toho je spoločnosť prvým prevádzkovateľom elektrickej siete v USA, o ktorom je známe, že v dôsledku kybernetického útoku stratil spojenie so svojimi zariadeniami na výrobu energie. Podobný prípad sa stal aj v Európe, keď oveľa sofistikovanejšie útoky zasiahli ukrajinské energetické siete v zime 2015/2016. Hackeri vtedy na niekoľko hodín obmedzili dodávky energie pre takmer pol milióna Ukrajincov.

Zdroj: Cybersec

The post Prvý kyberútok na dodávateľa obnoviteľných energií v USA appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/prvy-kyberutok-na-dodavatela-obnovitelnych-energii-v-usa/feed/ 0
O2 predstavuje nové Smart paušály, čo všetko prinášajú? https://digitalportal.sk/o2-predstavuje-nove-smart-pausaly-co-vsetko-prinasaju/ https://digitalportal.sk/o2-predstavuje-nove-smart-pausaly-co-vsetko-prinasaju/#respond Tue, 05 Nov 2019 09:00:58 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98837 O2 prináša nový koncept paušálov, pretože si myslí, že nastal čas na zmenu pohľadu na to, čo dokáže moderný mobilný paušál ponúknuť. Uvádza to v svojej najnovšej správe a to je už koniec-koncov známa vec – ľudia sa oveľa viac zameriavajú na dáta, ako na klasické hovory a SMS. V čom sú však novo predstavené […]

The post O2 predstavuje nové Smart paušály, čo všetko prinášajú? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
O2 prináša nový koncept paušálov, pretože si myslí, že nastal čas na zmenu pohľadu na to, čo dokáže moderný mobilný paušál ponúknuť. Uvádza to v svojej najnovšej správe a to je už koniec-koncov známa vec – ľudia sa oveľa viac zameriavajú na dáta, ako na klasické hovory a SMS. V čom sú však novo predstavené paušály od modrého operátora odlišné voči tým, ktoré ponúkal doteraz?

Operátor odštartoval predstavenie svojej novej ponuky včera streamom online na webe s názvom Pripravte sa na digitálnu budúcnosť, pričom paušály sú pre zákazníkov k dispozícii od dnes. Každý O2 Smart Paušál ponúkne zákazníkom neobmedzené volania, SMS a MMS. To je podstatná zmena, na ktorej operátor postavil svoje nové paušály, ktoré budú vo viacerých variantoch. Okrem toho sú v nich zahrnuté pomerne veľké objemy dát na vybrané aplikácie a aj predplatné na prémiové aplikácie s kvalitným obsahom ako je Tidal a HBO GO.

Najlacnejší biely O2 Smart Paušál je určený pre tých, ktorí vôbec nedátujú, alebo dátujú len sporadicky, ale nechcú sa viac obmedzovať v telefonovaní, či posielaní správ. Obsahuje neobmedzené volania, SMS a MMS správy v celej EÚ, či možnosť kúpy akéhokoľvek zariadenia na začiatku od 0 eur, alebo v prípade potreby si môžu zákazníci dokúpiť balík 1 GB dát za 3 eurá. Modrý O2 Smart Paušál je určený pre menej náročných používateľov dát, ale obľúbia si ho aj tí, ktorí používajú zvyčajne len pár aplikácií, no zároveň chcú byť neustále online. Jeho súčasťou sú neobmedzené volania, SMS a MMS v celej EÚ s 1 GB objemom dát. Zároveň zákazník získava ďalších 10 GB dát na jednu zvolenú aplikáciu, či 60 eurový bonus na zariadenie. Ak ho zákazník nevyužije, získava ďalších 10 GB dát na ďalšiu štandardnú aplikáciu.

Strieborný O2 Smart Paušál je určený pre všetkých, ktorí chcú viac. Okrem neobmedzených volaní a správ v celej EÚ obsahuje aj 3 GB dát v cene paušálu, či 2× 10 GB na dve aplikácie z ponuky, pričom jedna z nich môže byť prémiová, teda so zahrnutým predplatným HBO GO, Tidal, O2 TV, Denník N alebo Denník SME. Navyše môže zákazník získať 72 eurový bonus na kúpu zariadenia, či 10 GB dát na ďalšiu štandardnú aplikáciu podľa výberu. Zlatý O2 Smart Paušál je určený pre uspokojenie potrieb náročných multimediálnych zákazníkov. Okrem neobmedzených volaní a správ v celej EÚ obsahuje aj 10 GB dát v cene paušálu a 3×10 GB dát na 3 aplikácie z ponuky, pričom jedna z nich môže byť prémiová. Zákazník tiež môže využiť aj 120 eurový bonus na kúpu zariadenia, alebo ďalších 10 GB dát na štandardnú alebo prémiovú aplikáciu vrátane predplatného.

Najdrahší Platinový O2 Smart Paušál je určený pre zákazníkov, ktorí nechcú riešiť kompromisy, pričom so všetkými aplikáciami je možné využiť až 65 GB dát a k tomu štedrý bonus na zariadenia a až dve prémiové služby. Bez využitia bonusu získa zákazník ďalších 10 GB a prémiovú aplikáciu vrátane predplatného k tomu. Pokiaľ ide o označenie paušálov, operátor tu zachoval svoje predchádzajúce označenia pre paušály, pričom sa nemenia ani ich ceny. Mení sa však výška dotácie na zariadenia – tie sa znižujú pri každom paušále čo je nepochopiteľné. Zatiaľ čo najlacnejší (biely) paušál už nemá žiadnu dotáciu na zariadenie od operátora (doteraz to bolo 48 eur), 20 eurový (modrý) paušál bude mať dotáciu iba 60 eur (namiesto 72 eur predtým), 25 eurový (strieborný) bude mať 72 eur dotáciu (teda sumu, ktorou operátor predtým dotoval zariadenia pri modrom 20 eurovom paušále), 30 eurový (zlatý) bude mať iba 120 eur (predtým 144 eur) dotáciu a najdrahší platinový (50 eurový) paušál bude mať dotáciu iba 240 eur čo je až o 48 eur menej ako predtým. Nie je jasné prečo, ale O2 týmto rozhodne znevýhodňuje novo uvedené paušály na úkor ich predchodcov a je to rozhodne veľká škoda najmä pre zákazníkov (akoby mobilní operátori už nemali i tak veľké zisky).

Treba dodať, že všetky tieto paušály obsahujú neobmedzené volania, SMS a MMS do všetkých sietí v celej EÚ. V prípade, ak potrebuje zákazník viac dát, môže si ich navýšiť tak, ako predtým. Služba Datahit stojí 3 eurá a objem dát sa navýši tak ako predtým – o 1 GB dát, pričom nespotrebované dáta sa mu prenesú do ďalšieho obdobia. Ak sa vrátime ešte k dátam pre aplikácie, tie fungujú nasledovne: na každú zvolenú aplikáciu získa zákazník 10 GB dát. Tieto dáta sa čerpajú len keď zákazník používa aplikáciu, ktorú si zvolil. Dáta pre túto aplikáciu nie je možné navýšiť. Objemy pre aplikácie možno používať v krajinách EÚ bez príplatku rovnako ako základný objem dát. Pokiaľ ide o bonus na zariadenie, zákazníkovi sa uplatňuje v prípade, ak si zakúpil zariadenie k paušálu so službou Mesačná platba za zariadenie. Ak zákazník nevyužije tento bonus, získa jednu aplikáciu navyše, pričom k Zlatému a Platinovému paušálu to môže byť aj Prémiová aplikácia vrátane predplatného.

Predplatné k aplikácii znamená, že zákazník získa také isté predplatné, akoby si ho zakúpil sám u poskytovateľa služby, avšak vďaka O2 Smart paušálu zaň neplatí. Prvú aktiváciu je potrebné vykonať po vybratí aplikácie a potvrdení objednávky. Toto predplatné zákazníkovi platí, pokiaľ má aplikáciu umiestnenú v pozícii. Hneď ako aplikáciu odstráni, dôjde aj k deaktivácii predplatného. Pripomeňme, že od dnes sa už predávajú iba nové smart paušály a staré „ne-smart“ paušály operátor nemá v ponuke. Prechod na nové smart paušály je však možný aj pre existujúcich zákazníkov – avšak v prípade, ak zákazník čerpá bonus za prenos čísla, pri prechode na smart paušál ho stratí. To je podľa nás nelogický krok. Uvidíme však, či to operátor prehodnotí a časom umožní zákazníkom aj s bonusom za prenos prejsť plynulo na nové paušály a využívať tak predchádzajúce výhody.

Je nová ponuka modrého operátora zaujímavá? Pokiaľ ide o prémiové aplikácie, toto môže viacero ľudí motivovať. Pokiaľ ide o štandardné aplikácie, na ktoré sa uplatňujú dodatočné dáta, tie sa dajú zmeniť iba raz za fakturačné obdobie (teda raz mesačne). Ak má teda zákazník napríklad dáta pre dve aplikácie, ich zmenu môže realizovať iba raz mesačne a tieto dodatočné dáta sa budú uplatňovať na zvolené aplikácie. Objem dát, ktorý je štandardne v paušály sa tak bude čerpať na všetky ostatné aplikácie a dáta okrem vybranej (vybraných) aplikácii. Na jednej strane oceňujeme krok operátora, že pre aplikácie, ktoré sú náročné na dáta poskytuje dodatočné objemy dát, ale aj tie sú spolu so štandardnými objemami dát v porovnaní so zahraničím sú stále nízke.

The post O2 predstavuje nové Smart paušály, čo všetko prinášajú? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/o2-predstavuje-nove-smart-pausaly-co-vsetko-prinasaju/feed/ 0
Tesco mobile rozdáva 10 mesiacov internetu zdarma https://digitalportal.sk/tesco-mobile-rozdava-10-mesiacov-internetu-zdarma/ https://digitalportal.sk/tesco-mobile-rozdava-10-mesiacov-internetu-zdarma/#respond Tue, 05 Nov 2019 08:00:03 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98824 Mobilný operátor Tesco mobile oslavuje desať rokov na Slovensku a ponúka zákazníkom mobilý internet zadarmo. Všetci zákazníci, ktorí si svoju SIM kartu Bodka aktivujú v období od 5. novembra 2019 do 31. januára 2020, si môžu užívať surfovanie zadarmo až 10 mesiacov. „Tesco mobile oslavuje už desať rokov existencie na slovenskom trhu a pri tejto […]

The post Tesco mobile rozdáva 10 mesiacov internetu zdarma appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Mobilný operátor Tesco mobile oslavuje desať rokov na Slovensku a ponúka zákazníkom mobilý internet zadarmo. Všetci zákazníci, ktorí si svoju SIM kartu Bodka aktivujú v období od 5. novembra 2019 do 31. januára 2020, si môžu užívať surfovanie zadarmo až 10 mesiacov.

„Tesco mobile oslavuje už desať rokov existencie na slovenskom trhu a pri tejto príležitosti rozdávame balíček Internet1500 na 10 mesiacov zdarma. Chceme, aby si čo najviac ľudí na Slovensku vyskúšalo, ako funguje surfovanie v najrobustnejšej sieti 4G LTE na Slovensku s pokrytím viac ako 97% obyvateľov. Práve surfovanie na internete je jednou z najobľúbenejších činností našich zákazníkov na smart zariadeniach,“ prezrádza Alexander Vlčko, marketingový manažér Tesco mobile. Pripomeňme, že Tesco mobile používa mobilnú sieť O2 SK.

Zákazníci si môžu nový benefit – balíček Internet1500 na desať mesiacov zdarma vyskúšať od 5. novembra 2019. Stačí si v období od 5. novembra 2019 do 31. januára 2020 aktivovať predplatenú kartu Bodka. Benefit je na prvý mesiac automaticky aktivovaný na všetkých kartách Tesco mobile. Aby mal zákazník však internet zadarmo aj ďalších 9 mesiacov musí splniť tri podmienky operátora. Dobiť si kredit na karte v akejkoľvek sume aspoň raz mesačne, maximálna výška kreditu na SIM karte v čase dobitia neprekročí 20 eur a balíček Internet1500 musí byť nepretržite aktívny počas celého využívania zľavy.

Podmienkami dobíjania tak zrejme operátor chce dosiahnuť, aby zákazníci nepoužívali SIM karty iba na internet zadarmo, ako to marketingovo deklaruje, ale aby boli nútení dobíjať si kredit. Minimálna suma dobitia je 6 eur (na stránke má operátor uvedenú možnosť dobitia 6 až 30 eur). Nutnosť podmienky aspoň raz mesačne si dobiť minimálne 6 eurový kredit teda nie je zanedbateľný, navyše ak kredit nesmie presiahnuť celkový kredit viac než 20 eur je nutné ho stále spotrebovávať (míňať) a teda aj reálne používať. Preto je diskutabilné, či je internet zadarmo na 10 mesiacov ako uvádza operátor, alebo iba na prvý mesiac od aktivácie SIM karty (na prvý mesiac sa totiž uvedené podmienky na bezplatný internet nevzťahujú). Teda zákazníci, ktorí by chceli si iba zakúpiť SIM kartu a používať ju ako druhú (napr. v dual SIM smartfóne) iba na internet ostanú sklamaní.

Operátor v správe ďalej uvádza, že kartu Bodka môže zákazník získať za polovičnú cenu a to v prípade ak nakúpi v predajniach Tesco v hodnote nad 15 eur (v období od 6. novembra 2019 do 8. januára 2020) a získa pri pokladni kupón s 50% zľavou na nákup SIM karty. Predplatená SIM karta Bodka je dostupná nielen v predajniach Tesco po celom Slovensku, ale aj v e-shope na webovej stránke tescomobile. Pre jednoduchšie nastavenie, zmenu či aktiváciu služieb môžu zákazníci od júla využívať aj mobilnú aplikáciu Môj Tesco mobile.

The post Tesco mobile rozdáva 10 mesiacov internetu zdarma appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tesco-mobile-rozdava-10-mesiacov-internetu-zdarma/feed/ 0
Zo sledovania cez WhatsApp obviňujú izraelskú firmu https://digitalportal.sk/zo-sledovania-cez-whatsapp-obvinuju-izraelsku-firmu/ https://digitalportal.sk/zo-sledovania-cez-whatsapp-obvinuju-izraelsku-firmu/#respond Mon, 04 Nov 2019 10:00:22 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98818 Začiatkom tohto roku WhatsApp priznal, že aplikácia bola vystavená útoku, ktorý ohrozil zariadenia iPhone aj Android. Hackeri počas neho prostredníctvom hlasových hovorov do mobilov obetí nainštalovali spyvér. Firma mala vyvinúť nástroj, ktorým útočník dokázal preniknúť do serverov WhatsAppu. Vyšetrovanie ukázalo, že medzi obeťami útoku boli aj vysoko postavení politickí a vojenskí predstavitelia z minimálne dvadsiatich […]

The post Zo sledovania cez WhatsApp obviňujú izraelskú firmu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Začiatkom tohto roku WhatsApp priznal, že aplikácia bola vystavená útoku, ktorý ohrozil zariadenia iPhone aj Android. Hackeri počas neho prostredníctvom hlasových hovorov do mobilov obetí nainštalovali spyvér. Firma mala vyvinúť nástroj, ktorým útočník dokázal preniknúť do serverov WhatsAppu.

Vyšetrovanie ukázalo, že medzi obeťami útoku boli aj vysoko postavení politickí a vojenskí predstavitelia z minimálne dvadsiatich štátov sveta, vrátane spojencov Spojených štátov. Časť napadnutých zariadení patrila aj neštátnym subjektom, ako sú napr. advokáti, novinári či politickí disidenti. Aj napriek tomu, že Facebook počas roka čelil niekoľkým narušeniam bezpečnosti a súkromia, jeho komunikačná aplikácia WhatsApp, bola považovaná za oveľa bezpečnejšiu. Dôvodom bolo predovšetkým šifrovanie počas celého spojenia (end-to-end encryption), vďaka ktorému správy môžu čítať iba osoby, ktoré medzi sebou komunikujú. Dokonca ani WhatsApp nemá k nemu prístup, pretože každá správa disponuje vlastným zámkom, ku ktorému majú kľúč len jej príjemca a odosielateľ. Práve preto WhatsApp na komunikáciu používajú nielen občania, ale aj vládni predstavitelia.

V priebehu minulého týždňa WhatsApp poslal upozornenia všetkým používateľom, o ktorých vedel, že ich zariadenie infikoval tento spyvér. WhatsApp minulý týždeň podal žalobu proti izraelskej súkromnej spoločnosti NSO Group, ktorá sa zaoberá vývojom a predajom technológií v oblasti kybernetického spravodajstva. V žalobe sa uvádza, že spoločnosť vytvorila škodlivý softvér Pegasus, ktorý mal byť použitý jej klientmi v období od apríla do mája tohto roku na získanie prístupu ku správam v 1400 mobilných zariadeniach. Podľa žaloby útok funguje tak, že si hackeri vytvoria vlastné účty na WhatsAppe, ako aj vlastné servery. Potom tajne vložia spyvér do cieľového mobilného zariadenia používateľa prostredníctvom hovoru z týchto účtov cez ich servery. Výhodou spyvér Pegasus je, že mobilné zariadenie je úspešne napadnuté aj bez toho, aby používateľ vôbec hovor prijal.

NSO Group však obvinenia odmietla a chce sa proti nim brániť. „Jediným cieľom NSO je poskytnúť licencovaným vládnym spravodajským službám a orgánom činným v trestnom konaní také technológie, ktoré im pomôžu v boji proti terorizmu a závažnej kriminálnej činnosti.“ WhatsApp napriek tomu v žalobe pre NSO Groups požaduje zákaz prístupu alebo pokusu o prístup tejto spoločnosti k jeho službám a k službám Facebooku, ako aj nešpecifikovanú náhradu škody. Nejde o prvý prípad, kedy mal spyvér Pegasus negatívny dopad na spoločnosť. Už v minulosti bol použitý pri sérii porušovaní ľudských práv v Latinskej Amerike a na Blízkom východe, vrátane pokusu o špehovanie zamestnanca londýnskej pobočky Amnesty International. NSO Group okrem toho čelila vážnemu obvineniu, že jej spyvér zohral úlohu pri vražde novinára Washington Post Jamala Khashoggiho, ktorý bol pred vyše rokom zabitý na konzuláte Saudskej Arábie v Instanbule.

Zdroj: Cybersec

The post Zo sledovania cez WhatsApp obviňujú izraelskú firmu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/zo-sledovania-cez-whatsapp-obvinuju-izraelsku-firmu/feed/ 0
Gruzínsko zasiahol najväčší kybernetický útok v histórii https://digitalportal.sk/gruzinsko-zasiahol-najvacsi-kyberneticky-utok-v-historii/ https://digitalportal.sk/gruzinsko-zasiahol-najvacsi-kyberneticky-utok-v-historii/#respond Mon, 04 Nov 2019 09:00:52 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98814 Britská stanica BBC minulý týždeň informovala o rozsiahlom kybernetickom útoku, ktorý zasiahol televízne stanice a tisíce ďalších webstránok v Gruzínsku. Podľa portálu ZDnet bol terčom server spoločnosti ProService, na ktorom bežia webové stránky rôznych vládnych agentúr a bánk. Útočníkom sa podarilo znehodnotiť a odstaviť viac ako 15000 webstránok takzvaným defacementom – pôvodný vzhľad webovej stránky […]

The post Gruzínsko zasiahol najväčší kybernetický útok v histórii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Britská stanica BBC minulý týždeň informovala o rozsiahlom kybernetickom útoku, ktorý zasiahol televízne stanice a tisíce ďalších webstránok v Gruzínsku. Podľa portálu ZDnet bol terčom server spoločnosti ProService, na ktorom bežia webové stránky rôznych vládnych agentúr a bánk.

Útočníkom sa podarilo znehodnotiť a odstaviť viac ako 15000 webstránok takzvaným defacementom – pôvodný vzhľad webovej stránky nahradili svojím vlastným obsahom. Využili pri tom obrázok bývalého prezidenta Mikheila Saakašviliho s textom „I’ll be back.“ Útok dočasne vyradil aj dve televízne stanice. Televízia Imedi bola ochromená na takmer hodinu, zatiaľ čo počítače a ďalšie vybavenie televízie Maestra boli údajne poškodené či dokonca zničené. Miestne médiá považujú tento útok za najväčší v histórii.

Jonathan Knudsen, hlavný bezpečnostný stratég spoločnosti Synopsys, uviedol, že takýto koordinovaný útok poukazuje na nedostatočne vybudovanú infraštruktúru a je takmer určite prácou iného štátu. S týmto názorom súhlasí aj profesor Alan Woodward, odborník na kybernetickú bezpečnosť na Univerzite v Surrey. Hoci zatiaľ neexistujú dôkazy, mnohí Gruzínci si tieto udalosti spájajú s útokmi z čias rusko-gruzínskej vojny. Ruskí hackeri vtedy použili podobné metódy znehodnotenia vládnych webových stránok a hackli rôzne televízne a rozhlasové stanice. Ruská strana však tieto obvinenia odmietla.

Zdroj: Cybersec

The post Gruzínsko zasiahol najväčší kybernetický útok v histórii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/gruzinsko-zasiahol-najvacsi-kyberneticky-utok-v-historii/feed/ 0
EÚ opravila vážne chyby v identifikačnom systéme eIDAS https://digitalportal.sk/eu-opravila-vazne-chyby-v-identifikacnom-systeme-eidas/ https://digitalportal.sk/eu-opravila-vazne-chyby-v-identifikacnom-systeme-eidas/#respond Mon, 04 Nov 2019 08:00:18 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98811 Európske orgány vydali aktualizáciu systému elektronických identifikačných, autentizačných a dôveryhodných služieb eIDAS, ktorá opravuje dve bezpečnostné chyby. Tie umožňovali potencionálnym útočníkom falšovať identity rôznych subjektov v EÚ. Doteraz používaná verzia systému eIDAS umožňovala útočníkom vydávať sa za občanov alebo spoločnosti EÚ. eIDAS od roku 2014 spravuje elektronické transakcie a digitálne podpisy medzi štátmi, podnikmi a […]

The post EÚ opravila vážne chyby v identifikačnom systéme eIDAS appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Európske orgány vydali aktualizáciu systému elektronických identifikačných, autentizačných a dôveryhodných služieb eIDAS, ktorá opravuje dve bezpečnostné chyby. Tie umožňovali potencionálnym útočníkom falšovať identity rôznych subjektov v EÚ. Doteraz používaná verzia systému eIDAS umožňovala útočníkom vydávať sa za občanov alebo spoločnosti EÚ.

eIDAS od roku 2014 spravuje elektronické transakcie a digitálne podpisy medzi štátmi, podnikmi a občanmi EÚ. Overovanie v systéme funguje na princípe porovnávania poskytnutých podpisov a odoslaných transakcií so záznamami v oficiálnej databáze štátu. Chyby v starej verzii ale systému neumožňovali potvrdiť identitu odosielateľa certifikátu, ktorým sa preukazoval. Útočníkovi tak stačilo nadviazať kontakt s eIDAS serverom ktoréhokoľvek členského štátu a pri procese identifikácie dodať podvrhnuté certifikáty iného členského subjektu.

Ako upozorňuje portál ZDnet, potencionálnemu útočníkovi to umožňovalo falšovať oficiálne transakcie ako platby daní, platby medzi bankami alebo zásielky tovarov. Európsku úniu na chyby upozornili výskumníci zo spoločnosti SEC Consult, ktorí tieto dve zraniteľnosti našli. Únia po oprave následne vyzvala členské štáty, aby si aktualizáciu nainštalovali čo najskôr. Nie je totiž zrejmé, do akej miery boli jednotlivé krajiny touto chybou ovplyvnené.

Zdroj: Cybersec

The post EÚ opravila vážne chyby v identifikačnom systéme eIDAS appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/eu-opravila-vazne-chyby-v-identifikacnom-systeme-eidas/feed/ 0
Malvér infikoval indickú jadrovú elektráreň https://digitalportal.sk/malver-infikoval-indicku-jadrovu-elektraren/ https://digitalportal.sk/malver-infikoval-indicku-jadrovu-elektraren/#respond Thu, 31 Oct 2019 10:00:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98808 O možnom napadnutí jadrovej elektrárne Kudankulam v Indii už v pondelok ako prvý tvítoval bývalý bezpečnostný analytik Pukhraj Singh. Sighov tvít sa objavil pritom len deň po tom, čo v elektrárni naozaj došlo k bezpečnostnému incidentu, keď sa vypol jeden z reaktorov. Predstavitelia elektrárne najprv vylúčili, že vypnutie reaktora súviselo s útokom malvérom. O dva […]

The post Malvér infikoval indickú jadrovú elektráreň appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
O možnom napadnutí jadrovej elektrárne Kudankulam v Indii už v pondelok ako prvý tvítoval bývalý bezpečnostný analytik Pukhraj Singh. Sighov tvít sa objavil pritom len deň po tom, čo v elektrárni naozaj došlo k bezpečnostnému incidentu, keď sa vypol jeden z reaktorov.

Predstavitelia elektrárne najprv vylúčili, že vypnutie reaktora súviselo s útokom malvérom. O dva dni neskôr však spoločnosť vydala druhé vyhlásenie, v ktorom potvrdila, že došlo ku kybernetickému útoku. Ten ale zasiahol inú časť siete, než je tá, na ktorej bežia reaktory. Ich prevádzka ním údajne nebola ovplyvnená. Analyzovaný malvér je známy ako DTrack. Zbiera informácie ako sú stlačené klávesy (keylogging), zoznamy bežiacich procesov a súborov, história prehliadačov či IP adresy zariadení nachádzajúcich sa v sieti.

DTrack vyvinula a používala severokórejská hackerská skupina Lazarus. Slúži prevažne na kybernetickú špionáž, výmenu kryptomien a útoky na banky. Týmto spôsobom si Pchjongjang zabezpečuje financovanie svojej armády. Podľa ZDnet v tomto prípade išlo skôr o náhodné infikovanie siete ako o plánovanú akciu, keďže Lazarus, ako aj iné severokórejské hekerské skupiny sa veľmi zriedka zameriavajú na priemyselné a energetické ciele.

Zdroj: Cybersec

The post Malvér infikoval indickú jadrovú elektráreň appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/malver-infikoval-indicku-jadrovu-elektraren/feed/ 0
Microsoft spojí zákazníkov s odborníkmi na kyberbezpečnosť https://digitalportal.sk/microsoft-spoji-zakaznikov-s-odbornikmi-na-kyberbezpecnost/ https://digitalportal.sk/microsoft-spoji-zakaznikov-s-odbornikmi-na-kyberbezpecnost/#respond Thu, 31 Oct 2019 09:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98780 Spoločnosť Microsoft zaviedla novú službu Threat Experts on Demand, ktorá je súčasťou služby Microsoft Advanced Threat Protection. Je dostupná pre predplatiteľov Windows 10 Enterprise E5 a Microsoft 356. Zákazníkom poskytuje priame spojenie na bezpečnostných expertov v prípade, že potrebujú pomoc. Zameriava sa najmä na veľké organizácie, ktoré síce majú pokročilé bezpečnostné kapacity, ale napriek tomu […]

The post Microsoft spojí zákazníkov s odborníkmi na kyberbezpečnosť appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Microsoft zaviedla novú službu Threat Experts on Demand, ktorá je súčasťou služby Microsoft Advanced Threat Protection. Je dostupná pre predplatiteľov Windows 10 Enterprise E5 a Microsoft 356. Zákazníkom poskytuje priame spojenie na bezpečnostných expertov v prípade, že potrebujú pomoc.

Zameriava sa najmä na veľké organizácie, ktoré síce majú pokročilé bezpečnostné kapacity, ale napriek tomu sa môžu dostať do problémov. Služba je určená zvládať hrozby, akou bol napríklad malvér Not Petya či kybernetickú špionáž. Podľa vedúceho výskumu pre Microsoft Defender Briana Hoppera nová služba ponúka kombináciu skúsených ľudí, vlastnej umelej inteligencie a automatizácie. Pomôcť má firmám, aby dokázali čeliť kritickým hrozbám a reagovať na ne. Hopper hovorí, že takíto zákazníci sa zvyčajne snažia s hrozbami poradiť sami, no niekedy potrebujú pomoc zvonka. Služba umožňuje priamu komunikáciu s analytikmi spoločnosti Microsoft.

Zákazníci tak môžu dostať poradenstvo a informácie, aby dokázali lepšie pochopiť, predchádzať a reagovať na komplexné hrozby. Poskytuje aj cielené pozornenia na útoky. Informácie sa snaží poskytnúť čo najrýchlejšie, aby včas upozornila na kritické hrozby v rámci siete, vrátane časového harmonogramu, rozsahu narušenia a metód vniknutia. Firma môže expertov kontaktovať prostredníctvom aplikácie Microsoft Defender Security Center. Po prijatí pozornenia na novú hrozbu môžu zákazníci kliknúť na tlačidlo v sekcii Action a kontaktovať odborníkov v prípade, že si s hrozbou sami neporadia. K dispozícii majú viac než 3500 bezpečnostných profesionálov.

Zdroj: Cybersec

The post Microsoft spojí zákazníkov s odborníkmi na kyberbezpečnosť appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/microsoft-spoji-zakaznikov-s-odbornikmi-na-kyberbezpecnost/feed/ 0
Aj smart žiarovky sú cieľom hackerov https://digitalportal.sk/aj-smart-ziarovky-su-cielom-hackerov/ https://digitalportal.sk/aj-smart-ziarovky-su-cielom-hackerov/#respond Wed, 30 Oct 2019 10:00:21 +0000 https://digitalportal.sk/?p=98766 Smart žiarovky kyberzločincom umožňujú získať prístup k vašim osobným údajom. Vedci z Texaskej univerzity v San Antoniu (UTSA) vypracovali štúdiu, v ktorej poukázali na zraniteľnosť inteligentných žiaroviek. Štúdia spomína tri druhy útokov. Prvé dva sú navrhnuté na pasívne získavanie zvuku a videa z elektronických zariadení užívateľa. Hackeri na to využívajú audiovizuálne a videovizuálne funkcie smart […]

The post Aj smart žiarovky sú cieľom hackerov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Smart žiarovky kyberzločincom umožňujú získať prístup k vašim osobným údajom. Vedci z Texaskej univerzity v San Antoniu (UTSA) vypracovali štúdiu, v ktorej poukázali na zraniteľnosť inteligentných žiaroviek.

Štúdia spomína tri druhy útokov. Prvé dva sú navrhnuté na pasívne získavanie zvuku a videa z elektronických zariadení užívateľa. Hackeri na to využívajú audiovizuálne a videovizuálne funkcie smart žiaroviek, ktoré sa používajú na zmenu alebo moduláciu jasu a farby žiaroviek. Tieto typy útokov sa dajú uskutočniť bez priameho napadnutia bezdrôtovej siete alebo iného prístroja. Útočník na vykonanie útoku potrebuje okrem snímačov svetla a farieb aj prostriedky na uskutočnenie výpočtov a úložný priestor. Tie slúžia na vytvorenie komplexnej referenčnej knižnice mediálnych položiek (piesní a videí), ku ktorým môže následne priraďovať monitorované svetelné systémy. Tretí typ útoku je zameraný na infračervené smart žiarovky. Hackeri posielajú príkazy cez ich neviditeľné infračervené svetlo, ktoré vytvára akési tajné vchodové dvierka. Tým získavajú prístup k osobným údajom alebo do iných zariadení internetu vecí (IoT) napojených na domácu, respektíve firemnú sieť. Používatelia sa nemusia vôbec dozvedieť o hackerskom útoku, pretože príkazy sú posielané bez toho, aby boli útočníci pripojení na internet.

„Vaša smart žiarovka môže mať infračervené vybavenie, avšak väčšina používateľov ani nevie, že neviditeľné vlnové spektrum je možné ovládať. Tieto svetlá môžete zneužiť“, skonštatoval profesor Murtuza Jadliwala. „Akékoľvek údaje môžu byť ukradnuté: texty alebo obrázky. Čokoľvek, čo je uložené v počítači.“ Aby bol útok úspešný, hackeri musia dodatočne nainštalovať škodlivý softvér do zariadenia (smartfónu alebo počítača), ktoré komunikuje s infračervenou žiarovkou v rámci jednej siete. Okrem toho útočník potrebuje výpočtové prostriedky a úložný priestor na zaznamenávanie časových radov infračerveného svetla, ktoré po spracovaní zrekonštruuje v podobe osobných údajov. Smart žiarovky sú čoraz vyhľadávanejším tovarom a dopyt po nich neustále rastie. Len za posledný rok spotrebitelia minuli na ich nákup takmer osem miliárd dolárov. Vedci očakávajú, že sa táto suma v nasledujúcich desiatich rokoch zvýši až na 28 miliárd dolárov ročne.

Popularita smart žiaroviek spočíva najmä v tom, že sú energeticky úspornou alternatívou ku klasickým žiarovkám. Veľký záujem vzbudzuje aj možnosť ich diaľkového ovládania. Vedci zákazníkom odporúčajú, aby nakupovali smart žiarovky, ktoré vyžadujú na ovládanie centralizovaný softvér. To umožní priamu komunikáciu medzi zariadeniami pripojenými na internet namiesto komunikácie cez Wi-Fi a sťaží hackerom preniknutie do systému. Okrem toho apelujú na výrobcov, aby do výrobkov zabudovávali overovacie protokoly na autentifikáciu vlastníka, ktorými disponujú napríklad smartfóny. Smart žiarovky nie sú jediné zariadenia IoT, ktoré vyvolávajú bezpečnostné obavy. Výskum kyberbezpečnostnej spoločnosti SAM Seamless Network uvádza, že až 47% všetkých kompromitovaných IoT zariadení predstavujú bezpečnostné kamery napojené na internet.

Začiatkom roka CBS News informovali o manželskom páre z Illinoise, ktorý sa stal terčom takéhoto útoku. Manželia tvrdili, že hacker komunikoval s ich dieťaťom prostredníctvom jednej z bezpečnostných kamier. Navyše mali podozrenie, že útočník zmenil aj nastavenie teploty termostatu. Podľa výskumu hackeri často napádajú aj Smart Hub a pamäťové zariadenia so sieťovým pripojením, ktoré tvoria 15 a 12% z celkového počtu útokov. Za nimi nasledujú tlačiarne, inteligentné televízory či IP telefóny. „Možno si myslíte, že sa o váš smart televízor nikto nezaujíma, ale akonáhle bude pripojený k počítaču, kde sa nachádzajú všetky vaše osobné údaje, stane sa zrazu predmetom záujmu“, povedal pre ZDNet Sivan Rauscher, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ SAM Seamless Network.

Zdroj: Cybersec

The post Aj smart žiarovky sú cieľom hackerov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/aj-smart-ziarovky-su-cielom-hackerov/feed/ 0