DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Sat, 28 Mar 2020 19:19:39 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Videokonferenčný nástroj Zoom preposiela dáta Facebooku https://digitalportal.sk/videokonferencny-nastroj-zoom-preposiela-data-facebooku/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=videokonferencny-nastroj-zoom-preposiela-data-facebooku https://digitalportal.sk/videokonferencny-nastroj-zoom-preposiela-data-facebooku/#respond Fri, 27 Mar 2020 11:00:04 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101096 Počas koronakrízy sa nástroje pre videokonferencie stávajú oveľa viac populárnymi. Nie všetky sú však dostatočne zabezpečené. Takým prípadom je aj aplikácia Zoom pre Apple iOS, ktorá odosiela niektoré analytické údaje Facebooku, a to dokonca aj vtedy, keď používatelia na ňom nemajú založený účet, informoval Cybersec.sk. Aplikácia Zoom má za sebou už viacero bezpečnostných chýb. Podľa […]

The post Videokonferenčný nástroj Zoom preposiela dáta Facebooku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Počas koronakrízy sa nástroje pre videokonferencie stávajú oveľa viac populárnymi. Nie všetky sú však dostatočne zabezpečené. Takým prípadom je aj aplikácia Zoom pre Apple iOS, ktorá odosiela niektoré analytické údaje Facebooku, a to dokonca aj vtedy, keď používatelia na ňom nemajú založený účet, informoval Cybersec.sk.

Aplikácia Zoom má za sebou už viacero bezpečnostných chýb. Podľa analýzy Motherboard, po stiahnutí a otvorení aplikácie sa Zoom pripojí k facebookovému rozhraniu Graph API, pomocou ktorého vývojári získavajú, resp. odosielajú údaje Facebooku. Vzápätí aplikácia upozorní sociálnu sieť, že používateľ spustil aplikáciu a odošle jej podrobnosti o zariadení, časovom pásme, polohe a operátorovi spolu s identifikátorom, ktorý slúži spoločnostiam na zacielenie reklám. Napriek tomu, že tento prenos údajov nie je neobvyklý, v tomto prípade si však používatelia Zoomu nemusia byť vedomí, že k nemu dochádza a že poskytujú údaje aj úplne inej službe.

„Je to šokujúce. V ich politike ochrany osobných údajov sa to nikde nespomína,“ uviedol pre Motherboard Pat Walsh, aktivista spoločnosti Privacy Matters. Zoom sa v tomto dokumente konkrétne nevyjadruje k zhromažďovaniu údajov ani ich prenosu na Facebook, ani k odosielaniu údajov používateľov, ktorí na sociálnej sieti nemajú založený účet. Píše len, že spoločnosť môže zhromažďovať informácie o používateľovom profile na Facebooku, ak sociálnu sieť používa na prihlásenie sa do aplikácie Zoom. Napriek dnešnej veľkej popularite má Zoom za sebou už viacero problémov, ktoré sa týkali bezpečnosti a súkromia.

V piatok 27.3. vydal Zoom aktualizáciu, ktorá zastavila preposielanie istých dát Facebooku. „Zoom berie súkromie používateľov extrémne vážne… Odstránime súpravu na vývoj softvéru od Facebooku a prekonfigurujeme funkciu tak, aby sa používatelia mohli aj naďalej v prehliadači prihlasovať cez Facebook. Používatelia ale budú potrebovať aktualizovať našu aplikáciu na najnovšiu verziu hneď, keď bude dostupná, aby sa zmena prejavila, k čomu ich vyzývame. Úprimne sa ospravedlňujeme za toto nedopatrenie a pevne sa zaväzujeme k ochrane dát používateľov,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Podľa Zoomu nezdieľali s Facebookom žiadne osobné údaje, ale len údaje o zariadeniach používateľov ako operačný systém, časové pásmo, model zaraidenia, rozlíšenie, počet procesorov a veľkosť úložiska.

Organizácia Electronic Frontier Foundation upozornila napríklad na problém s pofidérnou funkciou sledovania pozornosti účastníkov. Tá správcom hovorov umožňuje zistiť, či účastníci majú otvorené okno Zoom, a teda či venujú pozornosť hovoru. Okrem toho správcovia môžu vidieť IP adresu, údaje o polohe a informácie o zariadení každého účastníka. Ešte koncom januára tohto roku výskumníci zo spoločnosti Check Point našli v nástroji implementačnú chybu pri generovaní URL adries pre videohovory. Pokiaľ nebol prístup k hovoru chránený heslom, potenciálny útočník si mohol vygenerovať náhodné čísla ID hovorov a skúsiť sa k ním pripojiť.

Ďalšia implementačná chyba sa nachádzala v desktopovej aplikácii Zoom pre macOS a týkala sa prístupu k webkamere používateľa. Aplikácia totiž od druhej strany nepožadovala povolenie na prístup k hovoru, a tak po otvorení URL adresy hovoru ju bolo možné sledovať ihneď.

The post Videokonferenčný nástroj Zoom preposiela dáta Facebooku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/videokonferencny-nastroj-zoom-preposiela-data-facebooku/feed/ 0
Na Blízkom východe vyčíňajú noví hackeri, objavil ho Kaspersky https://digitalportal.sk/na-blizkom-vychode-vycinaju-novi-hackeri-objavil-ho-kaspersky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=na-blizkom-vychode-vycinaju-novi-hackeri-objavil-ho-kaspersky https://digitalportal.sk/na-blizkom-vychode-vycinaju-novi-hackeri-objavil-ho-kaspersky/#respond Thu, 26 Mar 2020 11:00:17 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100965 Výskumníci zo spoločnosti Kaspersky objavili vzorky nového malvéru, ktorý sa od minulého roku šíri na Blízkom východe. Nič ale nenaznačuje tomu, že by išlo o prácu známej hackerskej skupiny, informoval Cybersec.sk. Zdá sa, že jeho nástroje sú stále v počiatočnej fázy vývoja. Tento trójsky kôň pomenovaný Milum spoločnosť zaznamenala v auguste 2019. Mieril na viacero firiem, […]

The post Na Blízkom východe vyčíňajú noví hackeri, objavil ho Kaspersky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Výskumníci zo spoločnosti Kaspersky objavili vzorky nového malvéru, ktorý sa od minulého roku šíri na Blízkom východe. Nič ale nenaznačuje tomu, že by išlo o prácu známej hackerskej skupiny, informoval Cybersec.sk.

Zdá sa, že jeho nástroje sú stále v počiatočnej fázy vývoja. Tento trójsky kôň pomenovaný Milum spoločnosť zaznamenala v auguste 2019. Mieril na viacero firiem, pričom niektoré z nich pochádzali z priemyselného sektoru. Analýza jednej vzorky odhalila, že útočníci napísali nástroj v jazyku C++ a skompilovali ho v marci minulého roku – teda len dva mesiace pred jeho prvým použitím pri útoku. Ďalšie indície naznačili, že išlo o pilotnú verziu 1.0.1, ktorú by v budúcnosti mohla nahradiť verzia napísaná v inom programovacom jazyku. Nie je však jasné, ako sa malvér šíri. Podľa analytika Denisa Legeza sa tieto útoky nepodobajú na žiadnu známu skupinu a hackeri pravdepodobne len kopírujú techniky sofistikovanejších útočníkov.

„Náš nástroj na prisúdenie hrozbám neukázal žiadne podobnosti v kóde so známymi kampaňami. Nespozorovali sme ani žiadny prienik medzi cieľmi. V skutočnosti, našli sme len tri takmer jedinečné vzorky, všetky v jednej krajine. Preto predpokladáme, že útoky sú cielené a operáciu sme tak pomenovali WildPressure.“ V rozhovore pre BleepingComputer Legezo dodal, že zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že skupina WildPressure plánuje viac, než len zbierať informácie z počítačových sietí obetí. To by sa však v budúcnosti mohlo zmeniť, pretože jej operácia naďalej pretrváva a mohla by sa vyvinúť v iný typ útoku.

Útočili Turci aj Iránci

V minulom roku sa do kybernetických operácií proti krajinám Blízkeho východu zapojili aj Turecko a Irán. V prvom prípade išlo o rozsiahlu kampaň nazvanú Sea Turtle, ktorá mimo iné mierila aj na vládne orgány a veľvyslanectvá na Balkáne. Útočníci vtedy využili techniku známu ako únos DNS, vďaka ktorej mohli obete presmerovať na nimi vybrané webstránky. Naopak, za novým deštruktívnym malvérom, ktorý napádal spoločnosti z energetického a priemyselného sektora stála zrejme iránska skupina OilRig. Podobne ako známy nástroj Shamoon, aj tento prepisoval hlavné bootovacie záznamy a oddiely na pevných diskoch v počítačoch s operačným systémom Windows.

Zdroj: Cybersec

The post Na Blízkom východe vyčíňajú noví hackeri, objavil ho Kaspersky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/na-blizkom-vychode-vycinaju-novi-hackeri-objavil-ho-kaspersky/feed/ 0
Telekom dočasne mení názov siete na T-Zostante doma https://digitalportal.sk/telekom-docasne-meni-nazov-siete-na-t-zostante-doma/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=telekom-docasne-meni-nazov-siete-na-t-zostante-doma https://digitalportal.sk/telekom-docasne-meni-nazov-siete-na-t-zostante-doma/#respond Thu, 26 Mar 2020 09:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100969 Telekom chce zákazníkom symbolicky pripomenúť, aby sa správali zodpovedne a ostali doma a v tomto duchu zmenil preto aj názov svojej mobilnej siete. V súvislosti so súčasnou situáciu sa mobilný operátor rozhodol zmeniť názov svojej mobilnej siete. Zákazníci operátora si na displejoch svojich telefónov od dnešného dňa môžu nájsť miesto názvu siete Telekom SK priamo […]

The post Telekom dočasne mení názov siete na T-Zostante doma appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Telekom chce zákazníkom symbolicky pripomenúť, aby sa správali zodpovedne a ostali doma a v tomto duchu zmenil preto aj názov svojej mobilnej siete.

V súvislosti so súčasnou situáciu sa mobilný operátor rozhodol zmeniť názov svojej mobilnej siete. Zákazníci operátora si na displejoch svojich telefónov od dnešného dňa môžu nájsť miesto názvu siete Telekom SK priamo výzvu „T-Zostante doma“. Operátor chce takto symbolicky ľudom pripomenúť, aby rešpektovali preventívne opatrenia a správali sa zodpovedne. A čo je v súčasnej situácii najdôležitejšie, aby zostali doma a vyhýbali sa tak osobnému kontaktu s ďalšími ľuďmi a radšej spolu komunikovali cez mobilnú sieť, ktorá je na to určená. Zmena názvu sa prejaví automaticky, prípadne po reštarte telefónu alebo zapnutí a vypnutí letového režimu.

Výzva „T-Zostante doma“ nabieha zákazníkom postupne – najprv zákazníkom s operačným systém iOS, neskôr aj na prvé modely s OS Android či klasické telefóny. Ako oznámil už minulý týždeň aj riaditeľ Slovak Telekom pre Slovensko Dušan Švalek: „Chceme, aby ste zostali doma, ostali v spojení a boli solidárni.“ Operátor týmto rozhodnutím nadväzuje na viaceré minulé opatrenia, keď zákazníkom oznámil Nekonečný balík dát nielen na marec, ale aj na apríl. Akcia sa týka aj firemných zákazníkov. Pre zákazníkov je k dispozícii aj viac benefitov, o ktorých sme už informovali.

The post Telekom dočasne mení názov siete na T-Zostante doma appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/telekom-docasne-meni-nazov-siete-na-t-zostante-doma/feed/ 0
Tipy a triky: Ako si zariadiť produktívny home office? https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-si-zariadit-produktivny-home-office/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tipy-a-triky-ako-si-zariadit-produktivny-home-office https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-si-zariadit-produktivny-home-office/#respond Wed, 25 Mar 2020 11:30:03 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101070 V papučiach do roboty chodí podľa štatistík aspoň raz do roka 35 % Slovákov. Výhody z neho majú zamestnanci aj zamestnávatelia. Home office umožňuje firmám zmenšovať kancelárske priestory, znižovať počet pracovných stolov a naberať talentovaných ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť v práci päť dní v týždni po celý rok. Prácou z domu zamestnanci […]

The post Tipy a triky: Ako si zariadiť produktívny home office? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
V papučiach do roboty chodí podľa štatistík aspoň raz do roka 35 % Slovákov. Výhody z neho majú zamestnanci aj zamestnávatelia.

Home office umožňuje firmám zmenšovať kancelárske priestory, znižovať počet pracovných stolov a naberať talentovaných ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť v práci päť dní v týždni po celý rok. Prácou z domu zamestnanci šetria čas na doprave, môžu vybaviť drobné servisné záležitosti v byte (napríklad odpočty meracích zariadení) alebo si dopriať ticho na činnosti, ktoré si vyžadujú viac sústredenia a nerušenej práce. Ako ale dosiahnuť, aby ste na konci pracovného dňa u seba doma mali odškrtnuté všetky úlohy z to-do listu?

Ešte predtým, než sa vyberiete do svojej domácej kancelárie

Povedali ste si, zajtra ostávam doma, tak si nastavím budík o hodinu neskôr? Chyba. Keď vedci pozorovali 61 študentov Harvardskej univerzity, zistili, že nepravidelný spánkový režim zhoršuje ich známky. Takže ak ostávate pracovať z domu, skúste odolať pokušeniu stlačiť „snooze“ tlačidlo na budíku (a opakovať to niekoľkokrát po sebe). Štúdie z minulosti tiež poukázali, že takzvané škovránčie typy (ľudia, ktorí vstávajú okolo 6:00) podávajú cez deň lepšie výkony. Medzi ďalšie odporúčania vedcov patria raňajky do hodiny od času vstávania, bohaté na živiny, vitamíny a vlákninu.

Neseďte v kúte

Ak radi pracujete z domu, oplatí sa na to myslieť už pri plánovaní a zariaďovaní nového bytu. Pojem „pracovný kút“ je trochu zavádzajúci. Nemalo by totiž ísť o najzastrčenejší roh v celom byte, práve naopak. Miesto, kde zasadnete za pracovný stôl by malo poskytovať predovšetkým dostatočnú intenzitu denného svetla (nie priameho, keďže to je namáhavé pre oči a zhoršuje čitateľnosť pracovných monitorov). Hĺbka pracovného stola by mala byť aspoň 50 cm, tak aby bola vzdialenosť očí od monitora aspoň 60 až 80 cm. Ak monitor neumožňuje nastavenie výšky, zadovážte si podložku. Pri sedení s vystretým chrbtom by ste sa mali pozerať na monitor priamo, nie z uhla. V dosahu by mal byť úložný priestor na ďalšie pracovné nástroje. Pomôcky, ktoré nepoužívate denne, odložte do zásuviek, políc alebo krabíc.

Malý byt? Pre prácu žiadny problém

 • Skriňa – Znie to bláznivo, ale áno, kancelária sa môže skrývať aj v skrini, ak je dostatočne hlboká a široká. Dôležité je, aby vám pod pracovnou doskou nezavadzali ďalšie veci a na hlavu nepadali blúzky alebo ponožky.
 • Nika – Nikdy ste nepočuli o nike? Je to výklenok v stene, často sa používa ako priestor na police alebo ako vstavaná skriňa. Ak je dostatočne hlboký a široký, môžete si tu namiesto toho osadiť pracovnú dosku a police na odkladanie pracovných pomôcok.
 • Vysúvací stôl v knižnici  Na tento trik treba myslieť už pri kúpe alebo výrobe knižnice. Výsledný efekt však stojí za to. Trik spočíva v zabudovaní líšt a vysúvacej dosky na spodnú stranu police, ktorá je asi 70 centimetrov vysoko od zeme. „Stôl“ sa vysunie, keď potrebujete pracovať, inak ostáva ukrytý v knižnici.

Pod schodmi – Bývate v mezonete? Priestor pod schodmi nemusí skončiť len ako sklad metiel, topánok a dáždnikov. Zmestí sa sem aj stôl a niekoľko políc. Ak sú schody hneď nad chodbou k vchodovým dverám a bývate doma viacerí, pozor, aby ste neblokovali pohyb ostatných osôb.

Ergonomická stolička zvýši produktivitu aj o 17 %

Ak k vašej práci patrí najmä sedenie za počítačom, tejto časti venujte zvláštnu pozornosť. Poďakuje sa vám nielen váš chrbát. Stolička, na ktorej sa cítite pohodlne a necítite bolesť ani po dlhšom sedení, dokáže podľa jednej štúdie zvýšiť vašu produktivitu až o viac ako 17 %. Ergonomické stoličky poskytujú väčšiu stabilitu pre váš chrbát a krk. Umožňujú nastaviť uhol pre opierku hlavy, chrbta a bedier a výšku pre opierky rúk.

Sedák by mal byť skonštruovaný tak, aby rovnomerne rozložil váhu tela a zabraňoval „skĺzavaniu“ zo stoličky. Spomínaná štúdia však takisto hovorí, že na to, aby sa naplno prejavil efekt ergonomických stoličiek, ich majitelia musia dobre poznať možnosti nastavenia a ovládania. Preto si kupujte stoličky iba tam, kde vám aj ukážu, ako ich používať.

Ako si zariadiť produktívny home office

Ľudské telo má v sebe vstavané biohodiny, ktoré dirigujú, kedy sa telu chce spať aj kedy má byť najproduktívnejšie – tento 24-hodinový cyklus sa odborne nazýva cirkadiánny. Jeho správne fungovanie zabezpečuje časť medzimozgu, ktorá je prepojená so zrakom. Preto sú farby a svetlo pre náš pracovný výkon absolútne kľúčové. Pre home office pritom neplatia tie isté pravidlá ako napríklad pre open space. Vo veľkých kanceláriách sa odporúča používať svetlé, studené farby – modrú a bielu, pretože tie podporujú medzi ľuďmi kolaboráciu.

Naopak doma sa oplatí natrieť stenu za pracovným stolom na žlto – táto farba zvyšuje sústredenosť a optimizmus. Ideálnym bytovým doplnkom sú zelené rastliny – najlepšie také, ktoré čistia vzduch a produkujú veľa kyslíka. Ich zoznam spracoval aj americký úrad pre letectvo a kozmonautika NASA. Ak vám nestačí denné svetlo, zvýšte svetelnosť pracovného priestoru lampou, ktorá imituje denné svetlo. Pozor dajte, ak pracujete aj večer. Svetlo by vtedy malo byť teplejšie. Takisto uprednostnite LED svetlá pred žiarivkami.

WiFi, monitor a hudba

V prípade, že je vaša práca závislá od techniky, mali by ste mať doma aj potrebné vybavenie. V prvom rade – vysokorýchlostný internet. Ideálne je, ak vaše pripojenie umožňuje sťahovať dáta rýchlosťou aspoň 1 Mbit/s, no pokojne aj viac, najmä ak pracujete s veľkými súbormi, videom alebo grafikou. Ak máte doma WiFi sieť na bezdrôtové pripojenie zariadení, myslite na to, že miesto, kde chcete pracovať, by malo byť dobre pokryté signálom – teda nie za tromi tehlovými stenami a vedľa mikrovlnnej rúry.

Mnoho ľudí nemá doma počítač, ale používajú firemný notebook. Tie prenosnejšie s obrazovkami s uhlopriečkou 12 až 18 palcov ale na niekoľkohodinovú prácu nie sú vhodné, pretože namáhajú oči. Radšej investujte do poriadneho monitora s uhlopriečkou aspoň 20 palcov, ktoré dnes bez problémov nájdete na internete aj za cenu do 100 eur. Ak v práci väčšinu času používate aj externú klávesnicu a myš, mali by ste ju používať aj doma.

Na zvýšenie sústredenia a pozornosti máme na záver ešte jeden tip. Psychológovia totiž zistili, že ticho alebo počúvanie určitých skladieb má na prácu pozitívny vplyv. Ak potrebujete byť kreatívni, vyskúšajte napríklad playlisty v službe Tidal, alebo Spotify. Nám sa páči napríklad seversky znejúci Lava Lamp playlist. Avšak ak robíte činnosť, pri ktorej sa vyžaduje zapájanie pamäte a učenie naspamäť, odborníci odporúčajú čo najväčšie ticho.

Koľko ušetrím, ak ostanem pracovať doma?

Práca z domu sa finančne oplatí aj zamestnancovi. Maddi Salmon, ktorý pracuje pre marketingovú firmu v americkom Washington DC, skúsil vypočítať, koľko ušetrí prácou z domu na obede, káve a doprave. Pri priemerných bratislavských cenách by podobný prepočet vychádzal približne na 5 až 8 eur denne za jeden obed, jednu kávu a MHD. Naopak, ak vás zaujíma tzv. work home, pozrite si článok Zabudnite na home office. Je tu workhome.

Zdroj: YIT

The post Tipy a triky: Ako si zariadiť produktívny home office? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-si-zariadit-produktivny-home-office/feed/ 0
Hackeri zaútočili na spoločnosť, ktorá vyvíja liek na koronavírus https://digitalportal.sk/hackeri-zautocili-na-spolocnost-ktora-vyvija-liek-na-koronavirus/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hackeri-zautocili-na-spolocnost-ktora-vyvija-liek-na-koronavirus https://digitalportal.sk/hackeri-zautocili-na-spolocnost-ktora-vyvija-liek-na-koronavirus/#respond Tue, 24 Mar 2020 11:00:54 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100959 Hackeri sľúbili, že počas koronakrízy nebudú robiť zlobu. Svoj sľub však porušili o pár dní. Zverejnili dáta zo starých výskumov, informoval Cybersec.sk. Hackerská skupina Maze ukradla a následne zverejnila osobné a lekárske údaje o tisícoch pacientov výskumnej spoločnosti Hammersmith Medicines Research (HMR). Urobili tak po neúspešnom pokuse o zablokovanie jej počítačových systémov, informoval Computer Weekly. Výskumnú […]

The post Hackeri zaútočili na spoločnosť, ktorá vyvíja liek na koronavírus appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hackeri sľúbili, že počas koronakrízy nebudú robiť zlobu. Svoj sľub však porušili o pár dní. Zverejnili dáta zo starých výskumov, informoval Cybersec.sk.

Hackerská skupina Maze ukradla a následne zverejnila osobné a lekárske údaje o tisícoch pacientov výskumnej spoločnosti Hammersmith Medicines Research (HMR). Urobili tak po neúspešnom pokuse o zablokovanie jej počítačových systémov, informoval Computer Weekly. Výskumnú firmu, ktorá vyvíja a testuje lieky na Alzheimer, Ebolu a najnovšie aj na COVID-19, napadli hackeri ešte v polovici marca. Spoločnosť však odmietla zaplatiť výkupné a hackeri zo skupiny Maze na oplátku zverejnila citlivé lekárske a osobné informácie o bývalých pacientoch, ktoré sú však staré osem až do dvadsať rokov.

Spoločnosť HMR potvrdila, že medzi ukradnutými dátami boli lekárske dotazníky, kópie pasov, vodičských preukazov a čísla národného poistenia viac ako dve tisíc pacientov. Výkonný riaditeľ lekárskej spoločnosti, Malcom Boyce, informoval, že spolu s výkupným hekeri poslali HMR niekoľko záznamov, ako dôkaz, že získali prístup k údajom spoločnosti. Väčšina týchto vzorových súborov však obsahovala podrobnosti o mladých ľuďoch, ktorí sa zúčastnili klinických testov počas cestovania a bolo by ťažké ich vyhľadať a kontaktovať. Boyce zároveň vyhlásil, že oni ako výskumníci nemali peniaze na zaplatenie výkupného. „Aj keby sme mali, radšej by som prestal podnikať, ako by som mal zaplatiť tým ľuďom,“ uviedol.

Hackeri nemajú zbojnícku česť

Skupina Maze zverejnila lekárske spisy HMR iba niekoľko dní po tom, čo verejne sľúbila, že počas pandémie koronavírusu nenapadne lekárske výskumné zariadenia. Ešte minulý týždeň Bleeping Computer oslovil viacero hackerských skupín ako Maze, DoppelPaymer, Ryuk, Sodinokibi/REvil, PwndLocker a Ako Ransomware s otázkou, či sa aj počas vypuknutia vírusu budú zameriavať na lekárske a zdravotnícke organizácie.

DoppelPaymer reagoval, že oni ani za normálnych okolností nevypaľujú nemocnice a opatrovateľské domy. Operátori Maze zverejnili dokonca tlačovú správu, v ktorej uviedli, že zastavia všetky činnosti proti všetkým druhom lekárskych organizácií až do konca pandémie. Svoj sľub tak porušili.

Zdroj: Cybersec

The post Hackeri zaútočili na spoločnosť, ktorá vyvíja liek na koronavírus appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hackeri-zautocili-na-spolocnost-ktora-vyvija-liek-na-koronavirus/feed/ 0
O2: Počet hovorov stúpol o 10%, dátová prevádzka o štvrtinu https://digitalportal.sk/o2-pocet-hovorov-stupol-o-10-datova-prevadzka-o-stvrtinu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=o2-pocet-hovorov-stupol-o-10-datova-prevadzka-o-stvrtinu https://digitalportal.sk/o2-pocet-hovorov-stupol-o-10-datova-prevadzka-o-stvrtinu/#respond Tue, 24 Mar 2020 09:00:28 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100972 Mimoriadna situácia na Slovensku vzhľadom k šíreniu koronavírusu a opatrenia, ktoré k nej patria, majú značný dopad aj na slovenských operátorov, predovšetkým na vyťaženosť ich sietí. „V poslednom týždni evidujeme značný nárast prevádzky, ktorá sa blíži najexponovanejším obdobiam v roku. Mimoriadna situácia na Slovensku sa premietla do nárastu volaní, ktorých počet stúpol až o 10%,“ […]

The post O2: Počet hovorov stúpol o 10%, dátová prevádzka o štvrtinu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Mimoriadna situácia na Slovensku vzhľadom k šíreniu koronavírusu a opatrenia, ktoré k nej patria, majú značný dopad aj na slovenských operátorov, predovšetkým na vyťaženosť ich sietí.

„V poslednom týždni evidujeme značný nárast prevádzky, ktorá sa blíži najexponovanejším obdobiam v roku. Mimoriadna situácia na Slovensku sa premietla do nárastu volaní, ktorých počet stúpol až o 10%,“ hovorí Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia. Podľa operátora si ľudia volajú nielen častejšie, ale aj dlhšie, čo je pravdepodobne spôsobené nárastom pracovných hovorov pri práci z domu, ale aj vyšším počtom súkromných hovorov. „Podľa štatistík sa priemerná dĺžka hovoru za posledný týždeň predĺžila zhruba o tretinu a až o štvrtinu narástla aj dátová prevádzka v našej sieti. Podobný trend sme zaznamenali aj pri našom Internete na doma, a to najmä v množstve odosielaných dát a predovšetkým vo večerných hodinách,“ dopĺňa Tereza Molnár.

„Nakoľko mnoho ľudí pracuje z domu, je toto obdobie na správu sietí náročnejšie, keďže sieťová prevádzka je výrazne väčšia ako v inom období a pripomína najvyťaženejšie obdobia v roku. Kapacitu našej siete neustále navyšujeme, aby sa predišlo prípadným problémom v prevádzke, pričom momentálne sme dostatočne pripravení aj pre prípad ďalšieho nárastu objemu dátovej prevádzky,“ uzatvára Molnár. Mobilný operátor počas mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom pridal pre zákazníkov benefity ako sú neobmedzené dáta na aplikácie v rámci svojich Smart paušálov, alebo tiež zákazníkom s fakturovaným programom dáva HBO GO do 21. apríla bezplatne.

The post O2: Počet hovorov stúpol o 10%, dátová prevádzka o štvrtinu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/o2-pocet-hovorov-stupol-o-10-datova-prevadzka-o-stvrtinu/feed/ 0
COVID-19: Všetky informácie o phishingovej kampani a podvodoch https://digitalportal.sk/covid-19-vsetky-informacie-o-phishingovej-kampani-a-podvodoch/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=covid-19-vsetky-informacie-o-phishingovej-kampani-a-podvodoch https://digitalportal.sk/covid-19-vsetky-informacie-o-phishingovej-kampani-a-podvodoch/#respond Mon, 23 Mar 2020 11:00:31 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100942 Zlaté časy kyberzločinu? Možno aj takto sa v budúcnosti bude nahliadať na súčasnú situáciu vo svete, kedy nový koronavírus vyhnal ľudí z práce, škôl či iných miest a tí teraz trávia väčšinu svojho pracovného aj voľného času doma na počítači, informoval Cybersec.sk. Tento stav otvoril hackerom a podvodníkom nové možnosti, ako zneužiť strach z nákazy, […]

The post COVID-19: Všetky informácie o phishingovej kampani a podvodoch appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Zlaté časy kyberzločinu? Možno aj takto sa v budúcnosti bude nahliadať na súčasnú situáciu vo svete, kedy nový koronavírus vyhnal ľudí z práce, škôl či iných miest a tí teraz trávia väčšinu svojho pracovného aj voľného času doma na počítači, informoval Cybersec.sk.

Tento stav otvoril hackerom a podvodníkom nové možnosti, ako zneužiť strach z nákazy, neobozretnosť a nezabezpečené zariadenia ľudí na zisk citlivých firemných dát, osobných a bankových údajov či peňazí. V minisérií COVID-19 čitateľom predstavíme základné informácie o prebiehajúcich phishingových kampaniach a podvodoch a poradíme, ako rozpoznať podvrhnuté správy a webstránky, bezpečne narábať s dôvernými dátami na svojich domácich zariadeniach, zabezpečiť online komunikáciu či vyhnúť sa iným problémom, s ktorými sa môžete pri práci z domu stretnúť.

Prvý článok venujeme informáciám o prebiehajúcej phishingovej kampani a tzv. Business Email Compromise (BEC) podvodoch, s ktorými sa na internete určite stretnete. Popíšeme ich charakteristické znaky, predstavíme súčasnú situáciu a prípady na Slovensku a vysvetlíme, prečo by ste mali dbať o svoju kybernetickú ochranu.

Charakteristika phishingovej kampane

Prvé phishingové e-maily sa začali objavovať koncom januára v krajinách, ktoré zasiahol nový koronavírus najskôr. Napriek tomu, že už v tom čase útočníci distribuovali jeden z najnebezpečnejších malvérov súčasnosti, s obsahom správ si veľkú starosť nerobili. Zmohli sa len na zopár viet, v ktorých potencionálne obete vyzývali na prečítanie si pokynov z prílohy ako predchádzať nákaze. Už od začiatku februára však postupne pribúdali ďalší aktéri, ktorí začali zneužívať mená rôznych subjektov, aby na celej situácií zarobili. Zatiaľ čo v Japonsku sa šíril Emotet, v Číne to bol Lokibot a v Rusku podvodné obchody so zdravotníckymi pomôckami.

Kyberzločinci sa najčastejšie vydávali za Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) či ministerstvá a zamestnávateľov. Niektoré zo správ sa aj naďalej držali suchých viet z predchádzajúceho mesiaca, iné ale svoju hru povýšili o stupeň vyššie. Podvodníci nahrádzali jednoduché súvetia obsiahlymi odstavcami textu, ktorými sa snažili znepokojiť a vystrašiť svoju obeť. Typickými slovnými spojeniami, ktoré používali boli karanténa, eskalácia vírusu, obava o verejnú bezpečnosť a zdravie, nepredvídateľná povaha vypuknutia nákazy či nemožnosť na návrat domov.

V mene zamestnávateľov preto útočníci prikazovali zamestnancom otvoriť a prečítať si pokyny z príloh či v mene zdravotných zariadení ich žiadali o finančnú pomoc pre výskum lieku. Najkurióznejšia z nich bola ale dozaista konšpiračná správa od podvrhnutej súkromnej spoločnosti, ktorá ponúkala tajne vyvinutú vakcínu. „Vieme, že sa svet snaží zadržať tento smrteľný vírus, ktorý vyvinuli a rozprášili podlí vedci, aby zredukovali populáciu sveta a aby vláda mala nad vami kontrolu. Čínska vláda pozná presný pôvod tohto smrteľného vírusu, americká vláda a iné vlády sveta o tom tiež vedeli, ale nakoniec sa rozhodli viniť z vypuknutia nákazy hlodavce.“

Príklad phishingovej správy, ktorá okrem šírenia konšpirácií láka ľudí na zakúpenie si lieku proti novému koronavírusu

Tieto správy postupne zaplavili Spojné štáty, Austráliu a Taliansko.

V marci nabral vývoj phishingovej kampane veľmi rýchly spád. Pokyny ako chrániť deti pred nákazou sa dočkali svojho elektronického knižného vydania, ktoré spolu so škodlivým softvérom FormBook rozosielajú útočníci v mene WHO. O aktuálnej situácii vo svete vás budú podvodníci informovať aj pomocou infikovaných interaktívnych máp, ktoré sa na darknete predávajú po 200 až 700 dolárov. Falošní zamestnávatelia naopak budú od vás žiadať platobné údaje v rámci tzv. BEC útokov, teda podvodov, pri ktorých sa vydávajú za vysokopostaveného človeka vo firme, ktorý súrne potrebuje vyplatiť peniaze.

Sofistikovanejšie a cielenejšie útoky sa doposiaľ objavili vo Veľkej Británii, kde sa zamerali na daňových poplatníkov, či v Mongolsku, na Ukrajine a v Indii, kde mierili na verejnú správu. Niektorí aktéri obrátili svoju pozornosť aj na zariadenia vo vašom vrecku. Širokej verejnosti rozposielajú SMS správy v mene vlád s odkazom na bankový trójsky kôň, ktorý sa tvári ako užitočná mobilná aplikácia. Na internete bolo možné nájsť aj aplikáciu COVID19 Tracker, ktorá vám po nainštalovaní zamkla a zablokovala prístup k mobilu.

Súčasný stav na Slovensku

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo viac-menej všeobecné varovanie pred touto phishingovou kampaňou už koncom februára. Podvodné e-maily sa však u nás začali objavovať až v polovici marca po tom, čo boli na Slovensku potvrdené prvé osoby nakazené novým koronavírusom. Spoločnosť ESET vtedy upozornila na prípady podvodných obchodov, ktoré predávali nedostatkový zdravotnícky tovar ako rúška alebo infra-teplomery. Webstránky sa snažili tváriť legitímne tým, že boli napísané vcelku bezchybnou slovenčinou a využívali falošné recenzie spokojných zákazníkov. Odkazy na tieto obchody šírili podvodníci prostredníctvom spamových e-mailov.

Príklad e-mailu, ktorý na Slovensku šíri odkazy na podvodné obchody

SK-CERT obratom na svojom webe upozornil na typické znaky globálnej phishingovej kampane a zároveň po incidente v brnenskej fakultnej nemocnici vyzval poskytovateľov zdravotnej pomoci, aby sa mali na pozore pred podobnými útokmi. Najnovšie varovanie úradu z 19. marca smerovalo verejnej správe, ktorá by sa mohla stať terčom útokov.

„V tejto súvislosti očakávame najmä ransomvérové útoky alebo DoS/DDoS útoky; šírenie malware alebo phishingové kampane s využitím krádeže identity a falošných dokumentov pojednávajúcich o novom koronavíruse; nie sú však vylúčené ani iné typy útokov zamerané na krádež citlivých údajov alebo deštrukciu systémov, ako aj pokročilé APT útoky.“ Úrad očakáva, že podvodníci by v budúcnosti mohli vytvárať aj kópie oficiálnych webstránok inštitúcií verejnej správy, cez ktoré by mohli šíriť škodlivý kód, neoprávnene získavať osobné údaje alebo šíriť falošné a poplašné správy.

Prečo netreba situáciu podceniť?

Najväčšie nebezpečenstvo, ktoré vás môže postihnúť, predstavuje tzv. trojitá hrozba menom Emotet. Tento populárny sofistikovaný malvér pôsobí na hackerskej scéne od roku 2014 a za ten čas sa rozvinul z jednoduchého bankového trójskeho koňa na nástroj, ktorým útočníci šíria malvér TrickBot a ransomvér Ryuk. Počuť ste o ňom mohli najmä v súvislosti s nedávnymi útokmi, ktoré ochromili nemocnice v USA alebo Česku. Nárast jeho aktivít vo februári neušiel pozornosti ani vládnemu CSIRT.SK tímu, ktorý jeho fungovanie popísal vo svojom článku.

„Emotet niekedy používa informácie ukradnuté z e-mailových schránok programu Outlook na ďalšiu distribúciu a získanie dôveryhodných adries odosielateľa a predmetových riadkov. Emotet vie využiť aj modul wlanAPI.dll, ktorý slúži na vyhľadanie bezdrôtových Wi-Fi sietí, na ktoré má infikovaný počítač prístup – vie sa teda za istých okolností šíriť aj cez Wi-Fi siete.“ Rovnako ako v prípade koronavírusu, aj tento počítačový vírus má svoju „inkubačnú dobu“. Po tom, čo Emotet stiahne do vášho zariadenia ransomvér, trvá približne 7 až 21 dní, kým začne šifrovať súbory na disku. Dovtedy mapuje infraštruktúru a zálohovacie procesy či kopíruje a odchytáva rôzne dáta.

Ďalšie spozorované nástroje ako CovidLock, Crimson RAT, FormBook a Lokibot vám môžu zablokovať prístup k zariadeniu, žiadať od vás peniaze, kradnúť vaše uložené dáta, informácie z kreditných kariet a prihlasovacie údaje alebo sa z vášho zariadenia šíriť ďalej. Pozor si tiež treba dávať nielen na to, čo sťahujete do svojho počítača, ale aj na to, kam sa prihlasujete. Vďaka podvrhnutým stránkam útočníci dokázali v minulosti napríklad získať prístup k e-mailovým účtom zamestnancov nemocníc, odkiaľ mohli sťahovať citlivé údaje pacientov a ich lekárske záznamy. Výnimkou nie je ani oficiálny účet vášho šéfa, z ktorého vám podvodníci môžu posielať naliehavé žiadosti o vyplatenie peňazí. Podľa Internetového centra pre trestnú činnosť v minulom roku napáchali len samotné BEC podvody škodu vo výške až 1,7 miliardy dolárov.

Hoci sa doposiaľ vo phishingovej kampani spojenej s koronavírusom neobjavili podvrhnuté stránky cloudových služieb, je možné, že v nasledujúcich dňoch sa objavia aj také, ktoré od vás budú vyžadovať prihlásenie do služieb ako Dropbox, Google Drive, Microsoft Azure alebo Amazon Web Services, kde sa môžu nachádzať vaše osobné alebo firemné dáta. A práve o utajované dáta firiem či vládnych orgánov majú záujem štátom podporované hackerské skupiny z Číny, Ruska, Severnej Kórey alebo Pakistanu, ktoré sa už mesiac zapájajú do tejto phishingovej kampane a útočia na vlády a firmy z celého sveta.

Zdroj: Cybersec

The post COVID-19: Všetky informácie o phishingovej kampani a podvodoch appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/covid-19-vsetky-informacie-o-phishingovej-kampani-a-podvodoch/feed/ 0
Boj s koronavírusom vytvára priestor pre vládne špehovanie ľudí https://digitalportal.sk/boj-s-koronavirusom-vytvara-priestor-pre-vladne-spehovanie-ludi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=boj-s-koronavirusom-vytvara-priestor-pre-vladne-spehovanie-ludi https://digitalportal.sk/boj-s-koronavirusom-vytvara-priestor-pre-vladne-spehovanie-ludi/#respond Mon, 23 Mar 2020 09:00:35 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100938 Izraelská vláda prijala opatrenie, vďaka ktorému bude mať štátna spravodajská služba možnosť vysledovať pohyb a interakcie občanov nakazených COVID-19, informoval Cybersec.sk. Izraelská Všeobecná bezpečnostná služba (Šin Bet) začala na monitorovanie ľudí nakazených novým koronavírusom využívať postupy, ktoré za iných okolností bežne pomáhajú pri protiteroristických operáciách. Technológia dokáže spätne vysledovať kde a s kým sa nakazená […]

The post Boj s koronavírusom vytvára priestor pre vládne špehovanie ľudí appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Izraelská vláda prijala opatrenie, vďaka ktorému bude mať štátna spravodajská služba možnosť vysledovať pohyb a interakcie občanov nakazených COVID-19, informoval Cybersec.sk.

Izraelská Všeobecná bezpečnostná služba (Šin Bet) začala na monitorovanie ľudí nakazených novým koronavírusom využívať postupy, ktoré za iných okolností bežne pomáhajú pri protiteroristických operáciách. Technológia dokáže spätne vysledovať kde a s kým sa nakazená osoba stretla. Ministerstvo zdravotníctva následne upozorní ľudí, ktorí s ňou prišli do styku a nariadi im karanténu. Spravodajská služba tak nebude sledovať iba nakazených, ale aj ich kontakty. Takýto postup by za normálnych okolností vyžadoval schválenie parlamentu. V Knessete však prebiehalo skladanie sľubov nových poslancov a mimoriadne opatrenia tak boli zavedené bez ratifikácie. Umožnil to núdzový stav, ktorý v krajine platí od stredy.

Medzinárodne využívané technológie

Premiér Benjamin Netanjahu sa netají tým, že k prijatiu opatrenia ho inšpiroval Tchaj-wan. Ten pre boj so šírením nákazy využíva geolokáciu na súkromných telefónoch. Čína, epicentrum nákazy, svojich obyvateľov kontroluje nielen pomocou kamerových systémov, ale aj mobilných dotazníkov a technológií na rozpoznávanie tvárí. Používateľsky dostupné aplikácie na sledovanie výskytu COVID-19 sa objavili už aj na Slovensku. Efektívnosť boja s koronavírusom pomáhajú merať aj dáta od najväčších mobilných operátorov. Spoločnosti takýmto spôsobom spolupracujú so štátnymi orgánmi v Nemecku, Rakúsku alebo Taliansku.

Americká vláda o využívaní dát zákazníkov rokuje s technologickými gigantmi, akými sú Facebook, Google či Apple. Biely dom chce pomocou anonymizovaných dát sledovať vzorce pohybu obyvateľov a určiť, akým spôsobom ovplyvňujú šírenie vírusu. Ich nespornou výhodou je aktívne zbieranie polohy prostredníctvom GPS, ktoré je, na rozdiel od dát mobilných operátorov, mimoriadne presné.

Kritici upozorňujú na netransparentnosť

Napriek tomu, že izraelský Šin Bet má zhromažďovať iba obmedzené množstvo dát, ku ktorým získa prístup okruh vybraných jednotlivcov, zavedenie protiteroristického opatrenia na sledovanie obyvateľov zožalo nepriaznivé ohlasy. Experti vo všeobecnosti za problém nepovažujú ani tak samotný koncept stopovania, ako vágne definície, nedostatočnú transparentnosť a chýbajúci súhlas používateľov technológií. Tí vo väčšine prípadov vôbec nevedia, že ich dáta sú podobným spôsobom spracovávané. Obávajú sa tiež nastavenia precedensu a zavádzania sledovacích technológií do každodennej praxe aj po skončení krízy. Štát aj súkromné spoločnosti si totiž uvedomili, že podobné postupy sú viac než možné.

Zdroj: Cybersec

The post Boj s koronavírusom vytvára priestor pre vládne špehovanie ľudí appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/boj-s-koronavirusom-vytvara-priestor-pre-vladne-spehovanie-ludi/feed/ 0
Tipy a triky: Vyčistením klávesnice znížite riziko nákazy (NÁVOD) https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-vycistenim-klavesnice-znizite-riziko-nakazy-navod/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tipy-a-triky-vycistenim-klavesnice-znizite-riziko-nakazy-navod https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-vycistenim-klavesnice-znizite-riziko-nakazy-navod/#respond Fri, 20 Mar 2020 11:00:44 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101047 Pravidelné čistenie klávesnice je dôležité nielen v období vírusových nákaz, ale aj inokedy. V modernom svete by malo ísť o súčasť základných hygienických návykov, klávesnica a myš sú totiž popri ďalších zariadeniach niečím, čoho sa môžu naše ruky dotýkať aj niekoľko hodín v kuse. Nielenže do klávesnice spadne sem-tam nejaká omrvinka alebo na ňu kvapne […]

The post Tipy a triky: Vyčistením klávesnice znížite riziko nákazy (NÁVOD) appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Pravidelné čistenie klávesnice je dôležité nielen v období vírusových nákaz, ale aj inokedy. V modernom svete by malo ísť o súčasť základných hygienických návykov, klávesnica a myš sú totiž popri ďalších zariadeniach niečím, čoho sa môžu naše ruky dotýkať aj niekoľko hodín v kuse.

Nielenže do klávesnice spadne sem-tam nejaká omrvinka alebo na ňu kvapne nápoj, ale v priebehu času sa na nej tiež usadzuje prach zo vzduchu aj mastnota a baktérie z rúk. Klávesnica sa tak stáva nielen nevzhľadná, ale aj potenciálne riziková z hľadiska prenosu rôznych nákaz. Ako takému stavu zamedziť, si povieme v tomto článku. S ohľadom na súčasnú epidémiu koronavírusu odporúčame klávesnicu a mobilný telefón dezinfikovať každodenne.

Prevencia: Základom sú čisté ruky

Keď prídete domov či do práce, ešte než zamierite k počítaču, mali by ste si poriadne umyť ruky. Aby bolo vaše pracovné miesto čisté a hygienické, je najdôležitejšie predísť vnášaniu nečistôt a vírusov do neho. Pokiaľ máte umývadlo ďaleko, kúpte si k počítaču aspoň dezinfekčný gél či obrúsky. Vhodné je tiež klávesnicu pri odchode z práce prikrývať, napríklad kuchynskou utierkou, ktorú budete raz za čas prať. Tá klávesnicu ochráni pred najrôznejšími nečistotami a vy ihneď zaznamenáte, že sa na nej usadzuje menej prachu.

Základom udržiavania hygienického prostredia je pravidelná dezinfekcia rúk. Klávesnica sa môže znečisťovať výrazne rýchlejšie, ak v jej blízkosti tiež často jete. Nosíte si do práce škatuľky s obedom? Na konzumáciu ich obsahu si radšej nájdite iný stôl, alebo aspoň odsuňte klávesnicu, myš a monitor bokom. Pred a po jedle si samozrejme umyte alebo vydezinfikujte ruky. Na klávesnici často lipne aj mastnota, ktorá môže v kombinácii s prachom a nedostatočnou údržbou urobiť klávesnicu vskutku odpudivú.

Mobilný telefón je potrebné čistiť každý deň

Ešte horším zberačom nečistôt a vírusov než klávesnica je mobilný telefón. Nosíte ho so sebou celý deň, vezmete ho do ruky potom, čo sa pustíte držadla v MHD, a potom aj večer, než idete spať. Čistenie mobilného telefónu by malo prebiehať každý deň, a to ideálne niekoľkokrát. Môžete na to využiť praktické vlhčené čistiace obrúsky. Tiež si môžete na telefón zaobstarať dva kryty, jeden na doma, jeden „na von“. Keď prídete domov, telefón môžete dať do druhého krytu a ten, ktorý ste so sebou mali v meste, pokojne umyť vodou (ak je plastový alebo silikónový).

Čím možno klávesnicu a myš vyčistiť?

Na čistenie klávesnice a myši existujú špeciálne prípravky: spravidla ide o stlačený vzduch, tekuté čističe na plasty, vlhčené handričky a čistiace hmoty. Pri výbere je najmä podstatné si všimnúť tekuté čistiace prostriedky, ktorých sú v ponuke dva druhy: na plasty a na displeja. Neradno ich zamieňať! Kým čistiaci prostriedok na displeje nebude príliš efektívny pri čistení plastov, čistiaci prostriedok na plasty môže povrch displeja priamo poškodiť, najmä ak ide o dotykový displej s oleofóbnou vrstvou.

Jedným z najpraktickejších pomocníkov pri čistení počítača aj príslušenstva je stlačený vzduch. Čističe na plasty obsahujú vysoké percento izopropylalkoholu (izopropanolu). Pri čistení sú síce efektívne a dezinfekčné, k špeciálnym úpravám displejov však nemusia byť príliš šetrné. Z klávesnice odstránia nielen nečistoty a mastnotu, ale aj škodlivé baktérie a vírusy. Použitie čistiacich prostriedkov je vždy žiaduce len na povrchoch, na ktoré sú určené. Celkom určite sa vyhnite používaniu bežných čistiacich prostriedkov na sklo, do kuchýň a kúpeľní.

„V posledných týždňoch vnímame zvýšený záujem o čistiace produkty, a to hlavne z radov tých odberateľov, ktorí ich ďalej dodávajú na menšie úrady alebo do zázemia väčších fabrík, kde sa pri jednom počítači strieda viac ľudí,“ odpovedá Tomáš Hort, produktový manažér značky Clean IT, na otázku, či ľudia dbajú na zvýšenú hygienu aj v rámci kancelárskej práce, a pokračuje: „Všade sa teraz rieši nedostatok rúšok a antibakteriálnych gélov, ľudia pritom často majú to najväčšie semenisko baktérií priamo pod nosom,“ poukazuje Tomáš Hort na známý fakt, že klávesnica môže mať viac baktérií ako záchodová doska.

Dôležitá je podľa neho prevencia: „Raz za čas by si mal periférie či notebook vyčistiť každý z nás. Avšak ak v tychto dňoch niekto zdieľa pracovný prístroj s viacerými kolegami, je na mieste ho riadne očistiť pred každým použitím. Inak to môže mať vážne následky,“ uzatvára. Možnosti čistenia štandardných membránových klávesníc sú relatívne obmedzené. Pri mechanickej klávesnici je zvyčajne možné všetky tlačidlá vybrať, klávesnicu dôkladne vyčistiť aj pod nimi a potom ich zase pripevniť späť. Takýto proces je časovo veľmi náročný, klávesnica potom ale môže vyzerať úplne ako nová. Túto možnosť ponúkajú aj niektoré membránové klávesnice, pretože sa však často veľmi líšia, všeobecne pri nich vyberanie klávesov neodporúčame.

Čistenie elektroniky má niekoľko zásad:

 • Než začnete čistiť, zariadenie vypnite.
 • Prípravok nikdy nestriekajte priamo na zariadenie, ale na čistiacu utierku.
 • Používajte len správne čistiace prostriedky.
 • Ak sa na čistenie necítite, zvážte návštevu odborníka (napríklad ak dôjde k vyliatiu nápoja do klávesnice notebooku).

Čistenie myši nie je žiadna veda. Zvyčajne ide o tvarovo veľmi jednoduché zariadenie a úplne postačí, ak jeho viditeľné miesta utriete handričkou s čistiacim prostriedkom. Keď budete čistiť koliesko, nezabudnite ho pootočiť a očistiť aj jeho druhú polovicu. Čistenie klávesnice opisujeme nižšie. V prípade, že čistíte klávesnicu notebooku, zostaňte pri štetci a čističi s handričkou a vatovou tyčinkou. Čistiaca hmota je ideálna na časté a nekomplexné čistenie klávesnice.

 • Nájdite priestor, ktorý môže byť znečistený prachom a omrvinkami, napríklad záhradu.
  Na tomto mieste vypojenú klávesnicu otočte a chvíľu s ňou klopte. Dôležité je, aby z nej vypadla aspoň časť omrviniek a chuchvalcov prachu.
 • Potom vezmite stlačený vzduch a klávesnicu poriadne „prefúknite“. Malo by tým dôjsť k odstráneniu zvyšku väčších nečistôt.
 • Následne využite štetec na oprášenie viditeľného nánosu prachu.
 • Klávesnicu zotrite handričkou navlhčenou čistiacim prostriedkom. Môžete použiť aj vlhčené obrúsky určené na čistenie plastov.
 • Bočné strany klávesov môžete očistiť vatovou tyčinkou s čističom, dajte si ale pozor, aby sa vata nepotrhala a nezostala pod klávesmi.

Klávesnice predstavujú raj pre mikroorganizmy, pri ktorých aj záchodová doska pôsobí ako sterilné laboratórium. Skvelým pomocníkom pri čistení klávesnice sú aj čistiace hmoty. Zastanú celý proces opísaný vyššie, aj keď nie tak kvalitne. Vyčistenie klávesnice s ich pomocou je otázkou niekoľkých sekúnd, ideálne ich teda môžete používať na bežnejšie čistenie a raz za čas klávesnicu vyčistiť komplexne, ako je opísané vyššie.

Zdroj: Alza

The post Tipy a triky: Vyčistením klávesnice znížite riziko nákazy (NÁVOD) appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-vycistenim-klavesnice-znizite-riziko-nakazy-navod/feed/ 0
O2 ponúka dočasne neobmedzené dáta v aplikáciách https://digitalportal.sk/o2-ponuka-docasne-neobmedzene-data-v-aplikaciach/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=o2-ponuka-docasne-neobmedzene-data-v-aplikaciach https://digitalportal.sk/o2-ponuka-docasne-neobmedzene-data-v-aplikaciach/#respond Fri, 20 Mar 2020 09:00:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100981 O2 počas mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom pridáva pre zákazníkov benefity. Prinášame zoznam a detaily. Po dočasných vylepšeniach s bezplatným prístupom k službe HBO GO, zrýchleniu dát po ich prečerpaní v programe Internet na doma, či pridaním TV staníc do programov Modrá O2 TV a O2 TV v mobile prichádzajú rad aj […]

The post O2 ponúka dočasne neobmedzené dáta v aplikáciách appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
O2 počas mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom pridáva pre zákazníkov benefity. Prinášame zoznam a detaily.

Po dočasných vylepšeniach s bezplatným prístupom k službe HBO GO, zrýchleniu dát po ich prečerpaní v programe Internet na doma, či pridaním TV staníc do programov Modrá O2 TV a O2 TV v mobile prichádzajú rad aj na nové Smart paušály. V reakcii na aktuálnu situáciu získajú od teraz až do konca apríla zákazníci možnosť využívať každú zvolenú aplikáciu bez obmedzenia dát. Zákazníci týchto paušálov mohli doteraz získať na každú zvolenú aplikáciu 10 GB dát, avšak operátor im dočasne umožní aj neobmedzené využitie dát v štandardných aj prémiových aplikáciách (HBO GO, Tidal, O2 TV, Denník N, SME, YouTube, Facebook, Instagram, Tik Tok, Waze, WhatsApp, GMail, Mapy od Google, Viber).

Tieto dáta sa čerpajú len keď zákazník používa aplikáciu, ktorú si zvolil. Okrem toho má samozrejme k dispozícii aj balíček dát prislúchajúci danému tarifu. Medzi zaujímavosti patrí HBO GO bezplatne do 21. apríla, vďaka čomu majú zákazníci modrého operátora neobmedzený prístup k obľúbeným seriálom a filmom, ktoré si môže vychutnať až na 5 ľubovoľných zariadeniach. Službu si môžu aktivovať všetci zákazníci s fakturovanými službami. Jednoduchá možnosť aktivácie a deaktivácie je dostupná v aplikácii Moje O2, v zákazníckej zóne Moje O2, SMS-kou alebo v eshope priamo pri nákupe nového fakturovaného programu. Operátor bude zároveň transparentne v posledný deň platnosti bezplatnej služby posielať zákazníkom, ktorý tento benefit využijú, aj SMS správu s informáciou o jednoduchej deaktivácii.

The post O2 ponúka dočasne neobmedzené dáta v aplikáciách appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/o2-ponuka-docasne-neobmedzene-data-v-aplikaciach/feed/ 0
Telekom prináša 1000GB dát aj v apríli spolu s inými novinkami https://digitalportal.sk/telekom-prinasa-1000gb-dat-aj-v-aprili-spolu-s-inymi-novinkami/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=telekom-prinasa-1000gb-dat-aj-v-aprili-spolu-s-inymi-novinkami https://digitalportal.sk/telekom-prinasa-1000gb-dat-aj-v-aprili-spolu-s-inymi-novinkami/#respond Thu, 19 Mar 2020 11:00:35 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100932 Telekom pomáha počas mimoriadnej situácie: Nekonečné dáta aj v apríli, Extra kredit pre Easy a Juro karty, voľné TV kanály, bezplatné volania na infolinky, aj Online tlmočník nonstop. Operátor pripravil v súvislosti so súčasnou mimoriadnou situáciou na Slovensku viaceré opatrenia a benefity pre zákazníkov. Operátor nasadí nevídanú akciu na mobilné dáta aj v apríli. Všetci […]

The post Telekom prináša 1000GB dát aj v apríli spolu s inými novinkami appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Telekom pomáha počas mimoriadnej situácie: Nekonečné dáta aj v apríli, Extra kredit pre Easy a Juro karty, voľné TV kanály, bezplatné volania na infolinky, aj Online tlmočník nonstop.

Operátor pripravil v súvislosti so súčasnou mimoriadnou situáciou na Slovensku viaceré opatrenia a benefity pre zákazníkov. Operátor nasadí nevídanú akciu na mobilné dáta aj v apríli. Všetci zákazníci s paušálom ÁNO, ÁNO Biznis, Happy i Bez záväzkov si budú môcť opäť aktivovať balík Nekonečné dáta aj v apríli a využívať dáta naplno v čase, keď ich najviac potrebujú pre prácu či spojenie z domu. Operátor prináša nový benefit aj pre zákazníkom s predplatenými kartami Easy a Juro. Od 20. marca do 31. marca 2020 dostanú zákazníci pri prvom dobití 50% extra kreditu. Tento benefit je určený najmä seniorom či všetkým, ktorí chcú ostať napriek súčasným obmedzeniam v neustálom kontakte s blízkymi.

Na obdobie od 13. marca do 13. apríla 2020 sprístupnil operátor zákazníkom množstvo detských, filmových či lifestylových TV kanálov. Deti už môžu sledovať Ťuki TV, Duck TV či Nick Jr. Milovníci hudby si môžu skrátiť chvíle na MTV dance, MTV hits či MTV Rock. Fanúšikovia filmov získali prístup k FilmBox Extra či FilmBox Premium, ale tiež kanálu BBC Earth s množstvom zaujímavých sérií. O aktiváciu nie je potrebné žiadať, TV kanály sú sprístupnené automaticky. Pre zobrazenie TV kanálov odporúčame reštart Magio boxu. Operátor pripravil benefit aj pre zákazníkov s aktívnou službou Magio GO a sprístupnil im v časti videopožičovňa 10 titulov: Hovory s TGM, Noc na Karlštejně, Ťah pešiakom, Syn zmaru, Nálet na Čchung-čching, Krajčírka, Nesmrteľná teta, Posledný bozk, Rezistencia a E. A. Poe: Archa bláznov.

Nakoľko bezplatná linka o informáciách ku koronavíruse bývala často preťažená, desiatky úradov si vyhradili ďalšie telefónne čísla, na ktoré môžu občania volať. Telekom nebude spoplatňovať volania na viac ako 50 takých čísel (v mobilnej i pevnej sieti), ktoré sú uvedené v tomto zozname. Bezplatné volania platia do odvolania pre zákazníkov programov pevnej linky, všetkých paušálov i predplatených kariet Easy a Juro. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu operátor vyšiel v ústrety aj spoluobčanom so sluchovým postihnutým. Online tlmočenie pre Nepočujúcich bude počas najbližších dní poskytované 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Ak potrebujú Nepočujúci informácie, zavolať pomoc alebo komunikovať s lekármi, môžu sa obrátiť na špecialistov cez aplikáciu Skype a vyhľadať kontakt „onlinetlmocnik“.

The post Telekom prináša 1000GB dát aj v apríli spolu s inými novinkami appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/telekom-prinasa-1000gb-dat-aj-v-aprili-spolu-s-inymi-novinkami/feed/ 0
Počet zistených zraniteľností vzrástol opäť, tretíkrát po sebe https://digitalportal.sk/pocet-zistenych-zranitelnosti-vzrastol-opat-tretikrat-po-sebe/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pocet-zistenych-zranitelnosti-vzrastol-opat-tretikrat-po-sebe https://digitalportal.sk/pocet-zistenych-zranitelnosti-vzrastol-opat-tretikrat-po-sebe/#respond Thu, 19 Mar 2020 09:00:04 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100995 Z analýz dodávateľských firiem bezpečnostných riešení vyplýva, že aj v minulom roku 2019 prišlo k ďalšiemu celkovému nárastu softvérových zraniteľností. Vlani bolo celkom zaznamenaných 17310 zraniteľností, čo je o 5% viac, ako v roku 2018. Možno tiež konštatovať, že k zvýšeniu počtu zraniteľností tak došlo už tretí rok za sebou. Najviac nových zraniteľností bolo zaregistrovaných v […]

The post Počet zistených zraniteľností vzrástol opäť, tretíkrát po sebe appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Z analýz dodávateľských firiem bezpečnostných riešení vyplýva, že aj v minulom roku 2019 prišlo k ďalšiemu celkovému nárastu softvérových zraniteľností. Vlani bolo celkom zaznamenaných 17310 zraniteľností, čo je o 5% viac, ako v roku 2018.

Možno tiež konštatovať, že k zvýšeniu počtu zraniteľností tak došlo už tretí rok za sebou. Najviac nových zraniteľností bolo zaregistrovaných v operačných systémoch Google Android, Debian Linux, Windows Server 2016 a Windows 10, z aplikácií potom Adobe Acrobat, cPanel a Google Chrome.

Na celkovom ohrození sa vlani podieľali predovšetkým zraniteľnosti operačných systémov, ktoré zaujali prvých 7 z 10 najviac ohrozených softvérových produktov, pričom v prvej desiatke najzraniteľnejších figuruje hneď päť systémov Windows. Prvé miesto medzi najohrozenejšími výrobcami patrí Microsoftu, ktorý vystriedal v roku 2018 najzraniteľnejší Debian.

Najohrozenejším desktopovým operačným systémom bol v roku 2019 Debian Linux (360), nasleduje Windows Server 2016 a Windows 10 zhodne s 357 zraniteľnosťami. Windows 7, ktorý tohto roku prestal byť podporovaný, registroval vlani 250 a Apple Mac OS X 117 zraniteľností. V mobilných operačných systémoch Google Android bolo zistených 414 zraniteľností, Apple iOS ich mal 156.

Medzi aplikáciami bol už tradične najviac zraniteľný Adobe Acrobat (342), za ním nasledovala webhostingová aplikácia cPanel (321), z webových prehliadačov Google Chrome (177), Mozilla Firefox (105) a Microsoft Edge (90). V top päťke výrobcov softvéru s najvyšším celkovým počtom zraniteľností sú Microsoft, Google, Oracle, Adobe a Cisco.

The post Počet zistených zraniteľností vzrástol opäť, tretíkrát po sebe appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pocet-zistenych-zranitelnosti-vzrastol-opat-tretikrat-po-sebe/feed/ 0
O dva roky bude smart bývanie štandardom https://digitalportal.sk/o-dva-roky-bude-smart-byvanie-standardom/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=o-dva-roky-bude-smart-byvanie-standardom https://digitalportal.sk/o-dva-roky-bude-smart-byvanie-standardom/#respond Wed, 18 Mar 2020 11:30:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101079 Nedonútia vás zmeniť život, iba ho urobia trochu príjemnejším. Reč je o technológiách, ktoré nám klopú na dvere, respektíve, ktoré „počujú“, keď na tie dvere niekto zaklope, a upozornia vás, aj keď nebudete doma. Jeden vám povie, kedy máte plnú poštovú schránku, ďalší, keď sa vám pokúsia vykradnúť pivnicu, a tretí kontroluje dvere do vášho […]

The post O dva roky bude smart bývanie štandardom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nedonútia vás zmeniť život, iba ho urobia trochu príjemnejším. Reč je o technológiách, ktoré nám klopú na dvere, respektíve, ktoré „počujú“, keď na tie dvere niekto zaklope, a upozornia vás, aj keď nebudete doma.

Jeden vám povie, kedy máte plnú poštovú schránku, ďalší, keď sa vám pokúsia vykradnúť pivnicu, a tretí kontroluje dvere do vášho bytu. Nie sú to pozorní a ochotní susedia, ktorým nič neunikne, ale bezpečnostné senzory, ktoré sa čoraz častejšie starajú o naše kancelárie – a najnovšie aj domovy. Internet vecí (z anglického Internet of Things, IoT) je skupina zariadení, ktoré navzájom komunikujú cez internet. Termín vznikol v roku 2001. Prostredníctvom internetu s nimi komunikuje aj človek, ktorý od nich na diaľku dostáva informácie, prípadne ich môže ovládať.

Smart „vychytávky“ už mnohé moderné kancelárske budovy využívajú. Senzory regulujú kúrenie, vypínajú svetlá na chodbách, keď po nich nikto nechodí, alebo kontrolujú bezpečnosť. Doma ich však zatiaľ má iba hŕstka technologických nadšencov. V krátkom čase by sa to ale malo zmeniť – aj vďaka YIT, ktoré ako prvé v Bratislave zavedie smart pomôcky do svojich projektov vo veľkom. „Začneme bezpečnostným balíčkom pre obyvateľov tretej etapy NUPPU. Tí sa práve sťahujú do svojich nových domovov. Budú testovať trojicu senzorov. Jeden bude na bytových dverách, ďalší na pivničnej kobke a tretí na poštovej schránke,“ vysvetľuje Tomáš Augustín projektový manažér YIT Slovakia, ktorý technológie sám testuje.

Traja strážcovia

Prvý senzor, ktorý obyvatelia NUPPU dostanú na testovanie, sa upevňuje na dvere do bytu. Slúži ako ochrana pred zlodejmi, ale aj na „mikro-manažment“ domácnosti. „Rodičia budú vedieť, ak ich deti napríklad neprídu zo školy, a budú môcť začať situáciu okamžite riešiť,“ dopĺňa Augustín. Na báze akcelerometra funguje druhý senzor, ktorý sa umiestňuje na dvere pivničnej kobky. Znamená to, že je citlivý na otrasy a informuje majiteľa, ak bude niekto dverami pivnice čo i len triasť. Tretí senzor vás upozorní, keď vám do schránky príde pošta. Všetky informácie zo senzorov si majitelia bytov budú môcť skontrolovať v systéme YIT Plus, prípadne si nastavenia zmeniť na upozornenia mailom.

Ochranu nenaruší výpadok elektriny ani porucha routera

Obyvatelia tretej etapy ružinovského NUPPU začínajú senzory testovať už teraz. „O dva roky, keď si byty preberú obyvatelia šiestej etapy, už bude bezpečnostný balíček v štandarde. Dovtedy chceme vychytať všetky muchy. Aj keď ja osobne som sa pri testovaní stretol zatiaľ len s problémom, že pivničný senzor je príliš citlivý, takže reaguje aj na otváranie susednej pivnice. Práve takéto drobné problémy počas testovania odstránime,“ hovorí Tomáš Augustín. Po roku používania sa majitelia bytov budú môcť rozhodnúť, či budú chcieť balíček za poplatok využívať ďalej alebo nie.

Senzory sú na baterky, nepotrebujú preto žiadne špeciálne napájanie alebo úpravu elektrických rozvodov. Ich výhodou je tiež, že nie sú pripojené na WiFi, ale na satelitnú sieť. Domov a majetok obyvateľov tak zostane chránený aj pri výpadku elektriny alebo poruche routera. Vďaka jednoduchej inštalácií budú tiež dostupné pre tých majiteľov bytov v projektoch YIT, ktorí si ich kúpili dávnejšie. Tí si ich budú môcť zadovážiť dodatočne.

Balíčky pre moderný domov

Balíček „Bezpečnosť“ je prvý, ktorý chce YIT do svojich projektov zaviesť. Škála smart technológií pre vybavenie domácností je však oveľa širšia. „Do budúcnosti sa chceme zaoberať vnútorným komfortom v bytoch. Takže byty bez plesní, správne vetranie, zdravé prostredie,“ hovorí Augustín a vysvetľuje, že tieto senzory budú merať vlhkosť a upozornia obyvateľov bytu napríklad na to, kedy treba vetrať. Okrem toho pripravujú aj balíček „spotreba“, ktorý dokáže kontrolovať spotrebu vody alebo energií a porovnať ju s priemerom bytového domu. Na základe toho si majiteľ bytu vie upraviť harmonogram.

Po čase by tiež mohol pribudnúť špeciálny balíček pre seniorov, ktorí bývajú sami. Senzory dokážu monitorovať pohyb, prudké pády alebo denný režim. Ak sa stane niečo nezvyčajné, pošlú správu príbuznému. „Je to nový svet plný úžasných možností. Zariadenia pribúdajú dennodenne a v dobe, keď sa kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia, vidím veľký potenciál vo všetkom, čo tieto technológie prinášajú,“ uzatvára Tomáš Augustín.

Zdroj: YIT

The post O dva roky bude smart bývanie štandardom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/o-dva-roky-bude-smart-byvanie-standardom/feed/ 0
Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? https://digitalportal.sk/ako-si-spravne-cistit-smartfon-a-chranit-sa-proti-koronavirusu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ako-si-spravne-cistit-smartfon-a-chranit-sa-proti-koronavirusu https://digitalportal.sk/ako-si-spravne-cistit-smartfon-a-chranit-sa-proti-koronavirusu/#respond Wed, 18 Mar 2020 11:00:07 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101032 Pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení a pri správnej hygiene nezabúdajte ani na dezinfekciu elektroniky. Základné odporúčanie, ktoré pomôže chrániť každého pred rôznymi vírusmi vrátane koronavírusu COVID-19, je pravidelná a poctivá hygiena – dôkladne si umývať ruky a vyhýbať sa dotýkaniu tváre. Čo však robiť so smartfónom, ktorý neustále chytáme do rúk a prikladáme si ho k […]

The post Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení a pri správnej hygiene nezabúdajte ani na dezinfekciu elektroniky.

Základné odporúčanie, ktoré pomôže chrániť každého pred rôznymi vírusmi vrátane koronavírusu COVID-19, je pravidelná a poctivá hygiena – dôkladne si umývať ruky a vyhýbať sa dotýkaniu tváre. Čo však robiť so smartfónom, ktorý neustále chytáme do rúk a prikladáme si ho k tvári? Mikrobiológ Arizonskej univerzity Charles Gerba už v roku 2012 tvrdil, že na mobiloch sa nachádza 10-krát viac baktérií ako na záchodovej mise. Odvtedy sa však náš vzťah so smartfónmi ešte prehĺbil a každodenná interakcia sa zintenzívnila, preto by sme na ich pravidelné čistenie nemali zabúdať.

Na čistenie smartfónu by sme dbať obzvlášť teraz, keď by mala byť zvýšená hygiena a zodpovedné správanie prioritou každého. Pripravili sme pre vás prehľad tipov, ako správne čistiť smartfón a čomu sa pri starostlivosti o mobilné zariadenie vyhnúť. Prísť domov a umyť si ruky by malo byť samozrejmosťou. Rovnako by sme mali postupovať aj v prípade mobilných zariadení a vždy ich očistiť. Spoločnosť Apple napríklad na svojom webe odporúča používať dezinfekčné vlhčené vreckovky so 70% koncentráciou izopropylalkoholu. Ak nosíte smartfón v puzdre alebo v obale, nezabudnite ho tiež vyčistiť.

Použite vlhčenú handričku

Je dobré uvedomiť si, že bežné dezinfekčné prostriedky môžu displej smartfónu poškodiť, preto sa im radšej vyhnite. Ak nemáte špeciálne dezinfekčné obrúsky, spoločnosť Samsung odporúča čistiť smartfón jemnou handričkou, ktorú môžete navlhčiť teplou vodou a namočiť do mydla. Mydlo obsahuje molekuly, ktoré dokážu narušiť tukovú membránu vírusu a tým vírus nielen zmyjú, ale aj úplne zničia. Ak nosíte okuliare, pravdepodobne ste k nim dostali handričku z mikrovlákna, ktorá je vhodná aj na čistenie smartfónu. Rovnako ju môžete navlhčiť teplou vodou a namočiť do mydla. Použiť môžete aj špeciálnu čistaciu súpravu, ktorá pozostáva z mikrovláknovej tkaniny a čističa bez obsahu alkoholu a chemikálií.

Nepoužívajte čistiace prostriedky, ani alkohol

V každej domácnosti sa určite nájdu rôzne čistiace prostriedky – na okná, na kúpeľňu či na kuchyňu. Ani tie však nie sú vhodné na čistenie smartfónu. Väčšina telefónov má totiž na displeji ochrannú vrstvu, ktorá ich chráni proti vode a mastnote. Čistiace prostriedky s abrazívnymi vlastnosťami môžu túto vrstvu narušiť a displej nenávratne poškodiť. Na čistenie smartfónu nikdy nepoužívajte alkohol. Ak nosíte make-up a odtlačil sa vám na displej, môže vás lákať zmyť ho odličovačom. Nerobte to. Prípravky na báze alkoholu môžu smartfón poškodiť rovnako ako čistiace prostriedky.

Nepoužívajte papierové vreckovky ani toaletný papier

Používate na čistenie smartfónu papierové vreckovky alebo toaletný papier? Aj tie odporúčame radšej vynechať. Môžu totiž žmolkovať a nečistoty ešte viac rozniesť. Papierové kuchynské utierky môžu dokonca displej a sklenené plochy smartfónu poškriabať. Neumývajte smartfón vo vode, aj keď je vodovzdorný: Väčšina nových smartfónov je v súčasnosti odolných proti vode a zariadenia s vodovzdornosťou nad IP67 je bezpečné opláchnuť pod vodou. Pamätajte však na to, že smartfón potom až do vysušenia všetkých portov nemôžete nabíjať ani pripájať, preto je vhodnejšie čistenie pod tečúcou vodou vynechať.

Najbezpečnejšou cestou, ako vyčistiť mobilný telefón, je dôkladné očistenie zariadenia navlhčenou handričkou. Myslite však na to, že pravidelné čistenie smartfónu aj ďalších technologických zariadení, ktoré bežne používate, by malo byť samozrejmosťou nielen v čase zvýšeného rizika nákazy vírusom. Najlepším opatrením však stále zostáva obmedzenie spoločenského kontaktu. Ak si budete pravidelne čistiť mobil, no nebudete zodpovedne dodržiavať bezpečnostné odporúčania, vystavujete sa riziku nákazy alebo prenosu.

Zdroj: Soda

The post Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ako-si-spravne-cistit-smartfon-a-chranit-sa-proti-koronavirusu/feed/ 0
Orange ponúka na predplatenej karte 10GB dát za 10 eur https://digitalportal.sk/orange-ponuka-na-predplatenej-karte-10gb-dat-za-10-eur/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=orange-ponuka-na-predplatenej-karte-10gb-dat-za-10-eur https://digitalportal.sk/orange-ponuka-na-predplatenej-karte-10gb-dat-za-10-eur/#respond Wed, 18 Mar 2020 09:00:49 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101000 Orange myslí aj na takých zákazníkov, ktorí pred paušálom stále preferujú slobodu v podobe dobíjania si kreditu, keď to potrebujú a zároveň chcú čo najvýhodnejšie dátovať. V čase korona vírusu prináša pre zákazníkov riešenie. Od dnešného dňa do ponuky svojich predplatených kariet Prima zaraďuje aj nový cenovo najvýhodnejší dátový balík na trhu pod názvom Prima […]

The post Orange ponúka na predplatenej karte 10GB dát za 10 eur appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Orange myslí aj na takých zákazníkov, ktorí pred paušálom stále preferujú slobodu v podobe dobíjania si kreditu, keď to potrebujú a zároveň chcú čo najvýhodnejšie dátovať. V čase korona vírusu prináša pre zákazníkov riešenie.

Od dnešného dňa do ponuky svojich predplatených kariet Prima zaraďuje aj nový cenovo najvýhodnejší dátový balík na trhu pod názvom Prima Dáta. S novým profilom môžu zákazníci získať 10GB dát za 10 eur, pričom výhodou je, že platnosť dobitého kreditu sa predlžuje na 12 mesiacov. Pripomeňme, že všetci zákazníci, ktorí si nový profil aktivujú, budú automaticky zaradený aj do žrebovania o nový Apple iPhone 11. Operátor prináša akciu pre nových aj existujúcich zákazníkov, aj prenesené predplatené karty s možnosťou online aktivácie.

Profil Prima dáta si môžu aktivovať všetci existujúci zákazníci s Prima kartou, tiež si ho môžu aktivovať na novú kartu, a to už pri kúpe základného štartovacieho balíku za 2 eurá, ktorý obsahuje 2 eur kredit a 1GB dát na 30 dní. Štartovací balíček môžu využiť aj tí zákazníci, ktorí sa rozhodnú preniesť si do Orangeu číslo od iného operátora. Im odpadá úvodný poplatok 2 eurá za štartovací balík a získajú 1GB predplatených dát s platnosťou 30 dní. Aktivácia nového profilu je jednoduchá, profil je možné aktivovať aj online na stránkach poskytovateľa až do konca roka 2020.

Rôzne dátové balíky pre rôzne potreby zákazníkov

Zákazníci s predplatenou kartou Prima môžu používať dáta len s predplateným dátovým balíkom, pričom v Orangei majú na výber okrem nového cenovo najvýhodnejšieho dátového profilu Prima Dáta Balík 10GB za 10 eur, aj ďalšie tri druhy balíkov – Balík 200MB za cenu 1 euro, Balík 1GB za 4 eurá, Balík 2GB v hodnote 6 eurá. Tak si zákazníci podľa svojich potrieb a preferencií môžu vyberať alebo kombinovať tie balíky, ktoré im najviac vyhovujú a dátovať podľa potreby. Balíky je možné aktivovať si jednorazovo alebo s automatickým navyšovaním po prečerpaní. Platnosť dát je 30 dní od aktivácie.

Troch zákazníkov, ktorí sa rozhodnú pre aktiváciu čaká aj prekvapenie navyše v podobe nového smartfónu Apple iPhone 11. Stačí, ak si od dnešného dňa do 15. apríla 2020 aktivujú nový profil Prima Dáta alebo prejdú na nový profil so svojim existujúcim číslom zo staršieho profilu prípadne od konkurenčného operátora a automaticky budú zaradení do žrebovania. Žrebovanie výhercov prebehne 17. apríla 2020.

Bonus 10 GB extra dát aj k paušálom Go

Zákazníci, ktorí uprednostňujú paušálne programy, môžu stále využiť zvýhodnenú ponuku 10GB extra dát mesačne navyše, ktoré získajú, ak si spolu s paušálom zoberú aj nejaké zariadenie. V prípade, že si zákazníci aktivujú paušál Go 30€ alebo vyšší s viazanosťou na 2 roky, dostanú tento benefit na 24 mesiacov. Ak majú paušál Go s nižšou tarifou, získajú extra porciu dát na 6 mesiacov.

Doplnené o redakčné fotky (screenshoty)

The post Orange ponúka na predplatenej karte 10GB dát za 10 eur appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/orange-ponuka-na-predplatenej-karte-10gb-dat-za-10-eur/feed/ 0
SOS tlačidlá a GPS lokátory ochránia vašich blízkych https://digitalportal.sk/sos-tlacidla-a-gps-lokatory-ochrania-vasich-blizkych/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=sos-tlacidla-a-gps-lokatory-ochrania-vasich-blizkych https://digitalportal.sk/sos-tlacidla-a-gps-lokatory-ochrania-vasich-blizkych/#respond Tue, 17 Mar 2020 11:00:53 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101061 Epidémia koronavírus zavrela väčšinu ľudí doma. Dôjsť si môžu maximálne do práce, k lekárovi a na najnutnejšie nákupy. Zároveň ale vzrástli aj obavy o našich blízkych, s ktorými sa z dôvodu obmedzenia pohybu osôb nemôžeme pravidelne stretávať. Ako zabezpečiť, aby boli napríklad naši prarodičia v bezpečí, ako zistiť, že skutočne poctivo ostávajú doma? Pohodlné a […]

The post SOS tlačidlá a GPS lokátory ochránia vašich blízkych appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Epidémia koronavírus zavrela väčšinu ľudí doma. Dôjsť si môžu maximálne do práce, k lekárovi a na najnutnejšie nákupy. Zároveň ale vzrástli aj obavy o našich blízkych, s ktorými sa z dôvodu obmedzenia pohybu osôb nemôžeme pravidelne stretávať.

Ako zabezpečiť, aby boli napríklad naši prarodičia v bezpečí, ako zistiť, že skutočne poctivo ostávajú doma? Pohodlné a praktické riešenie ponúkajú tzv. SOS tlačidlá a GPS lokátory. Ako môžu pomôcť? Malé, ale šikovné – aj to by sa dalo povedať o SOS tlačidle. SOS tlačidlo, väčšinou malé jednoduché zariadenie, ktoré je možné mať neustále pri sebe (na krku, na náramku na zápästí, vo vrecku), ktoré po stlačení privolá pomoc.

Väčšina z nich sa automaticky spojí so záchrannou linkou, tie pokročilejšie (prípadne mobilné telefóny vybavené SOS tlačidlom) odošlú SMS alebo zavolajú na preddefinované čísla, takže je nutné zadávať telefónne číslo. Tlačidlá je spravidla možné mať zavesená napríklad na krku a sú vždy pri ruke, keď sa niečo stane. Napr. náhla nevoľnosť seniora, senior spadne a nedokáže sa zdvihnúť a podobne.

Ideálne je v kombinácii s GPS lokátorom

SOS tlačidlá bývajú súčasťou niektorých jednoduchých mobilných telefónov pre seniorov. Napríklad Evolveo EasyPhone FM, ktorý po stlačení veľkého tlačidla na zadnej strane telefónu začne vytáčať predvolené čísla a zároveň na ne odošle SOS správu. Na rozdiel od iba „upozorňovačov“ v podobe SOS tlačidiel majú mobilné telefóny výhodu obojsmernej komunikácie. Seniora je možné okamžite kontaktovať a zistiť jeho stav či konkrétnu situáciu.

Nových možností v aktuálnej situácii nadobúdajú aj geolokátory. Skôr vám pomohli hľadať napríklad kufor na letisku, teraz môžu pomôcť so strážením členov domácnosti. Napríklad detí, ktoré nemôžu ísť do školy, ale zároveň ani von za kamarátmi. Geolokátor stačí umiestniť napríklad do tašky, vrecka a spárovať s mobilným telefónom. Potom už je veľmi jednoduché sledovať jeho pohyb na mape. Ľahké je aj nastavenie tzv. GEO-Fence, teda akéhosi neviditeľného plota. Ak lokátor prekročí takto vymedzený perimeter, okamžite vám odošle notifikáciu na mobil.

Lokátory najčastejšie fungujú na báze technológií GPS a GMS a ich súčasťou je SIM karta. Tú buď dodáva priamo výrobca, alebo je nutné ju dokúpiť. Pri výbere lokátorov si všímajte najmä parametrov, ako je výdrž batérie a dĺžka nabíjania, ale tiež odolnosť celého zariadenia. Rozhodne je dobré, aby daný typ lokátora disponoval aj vlastnou mobilnou aplikáciou. GPS lokátor v podobe farebných hodiniek budú vaše deti nosiť s hrdosťou. Veľmi praktické lokátory, pokiaľ teda potrebujete lokátor na stráženie detí, sú tie, ktoré sú priamo určené pre deti. Detské lokátory totiž mávajú atraktívny vzhľad smart watch. Niektoré sú natoľko vychytané, že vás upozornia, ak si ich dieťa z ruky dá dole. Hodí sa aj možnosť SOS tlačidla, ktorým niektoré typy disponujú.

Používanie GPS lokátorov či SOS tlačidiel – prípadne ich kombinácia – môže byť prijateľným spôsobom, ako sa aspoň trochu postarať o svojich blízkych, s ktorými nemôžeme byť v bezprostrednom kontakte. Samozrejme, že osobný kontakt nič nenahradí. Je preto vhodné si s príbuznými často telefonovať a udržiavať kontakt aspoň týmto spôsobom.

Zdroj: Alza

The post SOS tlačidlá a GPS lokátory ochránia vašich blízkych appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/sos-tlacidla-a-gps-lokatory-ochrania-vasich-blizkych/feed/ 0
Vedeli ste, že…? Koronavírus a zvieratá – Fakty a mýty https://digitalportal.sk/vedeli-ste-ze-koronavirus-a-zvierata-fakty-a-myty/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vedeli-ste-ze-koronavirus-a-zvierata-fakty-a-myty https://digitalportal.sk/vedeli-ste-ze-koronavirus-a-zvierata-fakty-a-myty/#respond Tue, 17 Mar 2020 09:00:03 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101055 Slováci sú veľkými milovníkmi zvierat, a nie je tak divu, že v súčasnej dramatickej situácii, keď sa nový koronavírus (SARS-CoV-2) šíri po celej krajine, majú majitelia domácich maznáčikov obavy z možného prenosu nákazy smerom na človeka, ale aj opačne. Je to vôbec možné? Sú zvieratá nebezpečnými prenášačmi koronavírusu, alebo si ďalej môžeme s pokojným svedomím […]

The post Vedeli ste, že…? Koronavírus a zvieratá – Fakty a mýty appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Slováci sú veľkými milovníkmi zvierat, a nie je tak divu, že v súčasnej dramatickej situácii, keď sa nový koronavírus (SARS-CoV-2) šíri po celej krajine, majú majitelia domácich maznáčikov obavy z možného prenosu nákazy smerom na človeka, ale aj opačne. Je to vôbec možné?

Sú zvieratá nebezpečnými prenášačmi koronavírusu, alebo si ďalej môžeme s pokojným svedomím užívať spoločné spolužitie? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime vyvrátiť časté mýty a objasniť fakty. Podľa informácií poskytovaných Štátnou veterinárnou správou domáce zviera nie je prenášačom choroby SARS-CoV-2. Avšak môže vykazovať stopy prítomnosti patogénu v tele, čo však nie je pre človeka rizikom. Môže ma nakaziť zviera, ktoré bolo v kontakte s osobou nakazenou koronavírusom? Nie, zviera nie je po kontakte s infikovanou osobou prenášačom choroby Covid-19.

Môže ma nakaziť domáci maznáčik, ktorý bol v kontakte so zvieraťom, ktoré vlastní osoba nakazená koronavírusom? Nie, zviera nie je po kontakte s iným zvieraťom prenášačom choroby SARS-CoV-2. Môžem koronavírusom nakaziť svojho psa či mačku? Nie, domáce zviera síce môže po kontakte s infikovanou osobou vykazovať prítomnosť vírusu v tele, avšak jeho hladina je veľmi nízka a pre zviera nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.

Môžem sa maznať so svojím štvornohým miláčikom, ak som nakazený koronavírusom? Radšej nie. Zatiaľ nie je známy jediný prípad, kedy by sa koronavírus preniesol z človeka na zviera. Napriek tomu je lepšie byť obozretný, obmedziť priamy fyzický kontakt so zvieraťom na nevyhnutnú dobu potrebnú na starostlivosť, kŕmenie a podobne. Nenechávajte si olizovať ruky či tvár a po kontakte s miláčikom si samozrejme vždy starostlivo umyte ruky.

Smiem vyvenčiť svojho psa, keď mi bola nariadená karanténa? Áno, v najnutnejších prípadoch, keď nemáte nikoho blízkeho (príbuzného, suseda), kto by zariadil venčenie vášho psa, môžete karanténu na nevyhnutne potrebný čas porušiť. Samozrejme s použitím ochranných prostriedkov a bez kontaktu s inými osobami, ku ktorým by ste sa nemali priblížiť na menej ako dva metre. Snažte sa psa venčiť v čase, keď sa vonku predpokladá nízky výskyt ďalších osôb. Teda prednostne skoro ráno či neskoro večer. Potrebujete so svojim psom či mačkou zájsť k veterinárovi? Informujte ho o tom najprv telefonicky. Ak sa dohovoríte, že osobná návšteva je nutná, použite ochranné prostriedky – rúško alebo respirátor. Ak ste rúško doteraz nezohnali, môžete si ho vyrobiť aj podomácky.

Zoženiem krmivo pre svoje domáce zviera, keď boli obchody uzavreté? Áno, obchody ponúkajúce potreby pre zvieratá zostali pre zákazníkov otvorené. Ak sa vydáte na nákup krmiva, je potrebné dôsledne dodržiavať hygienické pravidlá na prevenciu šírenia nákazy koronavírusom. Vybavte sa teda ochrannými prostriedkami a po príchode domov si dôkladne umyte ruky. Krmivo pre psa či mačku môžete tiež nakúpiť on-line s možnosťou doručenia až k vám domov. Čo bude s mojím zvieraťom, ak budem musieť ísť do nemocnice?

V prípade, že nemáte nikoho blízkeho, kto by sa o zviera mohol dočasne postarať, skúste kontaktovať zástupcu obecného/mestského úradu v mieste vášho bydliska. V súčasnom kritickom období sa mnoho starostov či primátorov snaží zabezpečiť pre svojich občanov dočasnú starostlivosť o domácich miláčikov, napríklad pomocou Mestskej polície či miestnych organizácií starajúcich sa o zvieratá. Bližšie informácie možno zvyčajne nájsť na webových či facebookových stránkach príslušnej obce/mesta.

Zdroj: Alza

The post Vedeli ste, že…? Koronavírus a zvieratá – Fakty a mýty appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/vedeli-ste-ze-koronavirus-a-zvierata-fakty-a-myty/feed/ 0
Washington formuluje novú stratégiu kyberbezpečnosti https://digitalportal.sk/washington-formuluje-novu-strategiu-kyberbezpecnosti/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=washington-formuluje-novu-strategiu-kyberbezpecnosti https://digitalportal.sk/washington-formuluje-novu-strategiu-kyberbezpecnosti/#respond Mon, 16 Mar 2020 11:00:31 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100926 Cyberspace Solarium Comission tento týždeň vydala očakávanú záverečnú správu so 75 odporúčaniami na prepracovanie amerického prístupu ku kybernetickej bezpečnosti. Správa kybernetickej komisie nabáda k rýchlosti a obratnosti, informoval Cybersec.sk Kľúčom k jej zabezpečeniu má byť tzv. stratégia vrstveného odstrašovania, ktorá ráta s využitím všetkých dostupných prostriedkov, vrátane tých vojenských. Kongresom iniciovaný vznik komisie v apríli 2014 […]

The post Washington formuluje novú stratégiu kyberbezpečnosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Cyberspace Solarium Comission tento týždeň vydala očakávanú záverečnú správu so 75 odporúčaniami na prepracovanie amerického prístupu ku kybernetickej bezpečnosti. Správa kybernetickej komisie nabáda k rýchlosti a obratnosti, informoval Cybersec.sk

Kľúčom k jej zabezpečeniu má byť tzv. stratégia vrstveného odstrašovania, ktorá ráta s využitím všetkých dostupných prostriedkov, vrátane tých vojenských. Kongresom iniciovaný vznik komisie v apríli 2014 bol inšpirovaný projektom Solarium prezidenta Dwighta Eisenhowera. Ten mal za cieľ prepracovať strategické politiky Spojených štátov v kontexte studenej vojny. Úlohou novej adaptácie Solaria bolo nájsť cestu, ktorou sa Washington vyberie v čase revolúcie vo vojenstve. Ochrániť a presadzovať záujmy USA by v kybernetickom priestore mala tzv. stratégia vrstveného odstrašovania. Rozhodujúce vrstvy zahŕňajú posilnenie vlastnej obrany s cieľom odstrašenia protivníka a ochotu na ráznu odpoveď voči útočníkovi. V neposlednom rade Spojené štáty ašpirujú na pozíciu lídra vo formovaní medzinárodných noriem v kyberpriestore.

Za kľúčový element kybernetickej bezpečnosti pritom komisia považuje spoluprácu so súkromným sektorom. Odporúča kodifikovať kybernetický stav núdze, ktorý by zabezpečil čerpanie prostriedkov z fondu pre rýchlu reakciu a obnovu. Komisia opätovne otvorila aj otázku federálnej koordinácie kybernetickej bezpečnosti. Navrhuje zriadenie funkcie Národného kybernetického riaditeľa, ktorý by disponoval exekutívnymi právomocami a zodpovedal sa priamo prezidentovi. Biely dom však už v minulosti podobnú myšlienku odmietol. V rámci organizačnej reformy správa ráta s posilnením právomocí riaditeľa Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) a zriadením dohľadných výborov v Kongrese.

Spolupredsedovia Cyberspace Solarium Comission kongresman Mike Gallagher (vľavo) a senátor Angus King (vpravo)

Jedným z pilierov novej stratégie je aj využitie vojenských prostriedkov na odradenie kybernetických útočníkov v súlade s konceptom predsunutej obrany (defend forward). Vojenská odpoveď by prichádzala do úvahy aj v prípade zasahovania do volebných systémov alebo kybernetickej krádeže duševného vlastníctva. Zdôraznenie silovej odpovede na hrozby nevojenského charakteru posúva na vyššiu úroveň to, čo bolo stanovené už v Národnej kybernetickej stratégii z roku 2018 – na prevenciu, odpoveď a odstrašovanie záškodníckych kyberaktivít proti Spojeným štátom sú k dispozícii všetky nástroje národnej moci.

Správa komisie Cyberspace Solarium obdržala prevažne priaznivú spätnú väzbu. Jej kritici naopak poukazujú na výrazne militarizovaný prístup, ktorý takmer prehliada právne vyvodzovanie dôsledkov voči jednotlivým nepriateľom. V správe taktiež chýba jasný postoj k end-to-end šifrovaniu, ktoré sa stalo horúcou témou vďaka diskutovanému zákonu EART IT. Podľa bezpečnostného experta think tanku Atlantic Council Justina Shermana spadajú odporúčania komisie do troch kategórií – prirodzené, neurčité a neprítomné. Myslí si ale, že aj napriek chýbajúcej originalite sú mnohé z nich rozumné. Záverečná správa komisie je však len začiatkom formovania novej americkej stratégie v kyberpriestore. O tom, ktoré opatrenia budú nakoniec prevedené do praxe, rozhodne až Kongres.

Zdroj: Cybersec

The post Washington formuluje novú stratégiu kyberbezpečnosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/washington-formuluje-novu-strategiu-kyberbezpecnosti/feed/ 0
V Španielsku a Rumunsku zatýkali podvodníkov so SIM kartami https://digitalportal.sk/v-spanielsku-a-rumunsku-zatykali-podvodnikov-so-sim-kartami/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=v-spanielsku-a-rumunsku-zatykali-podvodnikov-so-sim-kartami https://digitalportal.sk/v-spanielsku-a-rumunsku-zatykali-podvodnikov-so-sim-kartami/#respond Mon, 16 Mar 2020 09:00:06 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100919 Európsky policajný úrad Europol v spolupráci so španielskou políciou a občianskou gardou odhalili medzinárodnú skupinu podvodníkov, ktorá okrádala svoje obete pomocou obídenia dvojfaktorovej autentizácie v ich bankových účtoch, informoval Cybersec.sk. Páchatelia spolu ukradli z bankových účtov obetí viac ako 3,5 milióna eur. Útočníci obetiam rozosielali phishingové e-maily, cez ktoré šírili bankové trójske kone na kradnutie […]

The post V Španielsku a Rumunsku zatýkali podvodníkov so SIM kartami appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Európsky policajný úrad Europol v spolupráci so španielskou políciou a občianskou gardou odhalili medzinárodnú skupinu podvodníkov, ktorá okrádala svoje obete pomocou obídenia dvojfaktorovej autentizácie v ich bankových účtoch, informoval Cybersec.sk.

Páchatelia spolu ukradli z bankových účtov obetí viac ako 3,5 milióna eur. Útočníci obetiam rozosielali phishingové e-maily, cez ktoré šírili bankové trójske kone na kradnutie prihlasovacích údajov. Neskôr využili techniku známu ako SIM swapping, ktorá spočíva v tom, že útočník oklame mobilného operátora, aby mu vydal novú SIM kartu s telefónnym číslom obete v domnienke, že o ňu žiada ona. Vďaka prístupu k jej hovorom a SMS správam páchatelia dokázali zachytiť jednorazové overovacie kódy, ktoré banka zasiela zákazníkom pri prihlasovaní do internet bankingu. Z vyše stovky účtov následne ukradli spolu viac ako 3 milióny eur, ktoré preposlali bielym koňom na prepranie. K samotným krádežiam došlo pritom v rozmedzí jednej až dvoch hodín, aby si obeť nestihla nič všimnúť.

Väzby na taliansku mafiu

Úrady zadržali dvanástich členov tejto skupiny vo veku 22 až 52 rokov počas januárovej operácie Quinientos Dusim. Pochádzali zo Španielska, z Kolumbie, Rumunska a Talianska. Pri zásahu v meste Benidorm na juhu Pyrenejského polostrova skonfiškovali tiež 20-tisíc eur v hotovosti, dve autá a množstvo drahých šperkov. Okrem toho policajti na mieste objavili viac ako sto bankomatových kariet, šestnásť terminálov, niekoľko SIM kariet a materiály na výrobu falošných osobných dokumentov. Podľa španielskej polície využívala skupina na pranie peňazí päť falošných spoločností, cez ktoré vyplácala svojich zamestnancov, biele kone.

Španielski policajti počas zásahu v meste Benidorm

Lídri skupiny, ktorí pochádzali z Talianska mali naviac udržiavať úzke kontakty a spolupracovať s neapolskou mafiou. Europol v spolupráci s rumunskou políciou a rakúskym spolkovým kriminálnym úradom zadržal tiež štrnásťčlennú skupinu podvodníkov z Rumunska, ktorá sa venovala podobným aktivitám. V tomto prípade však útočníci prenikli do bankových účtov obetí cez mobilné aplikácie, v ktorých vygenerovali príkazy na výber peňazí. Tie následne realizovali cez bezkontaktné bankomaty v Rakúsku, kde na jar 2019 okradli ľudí o približne pol milióna eur.

Zdroj: Cybersec

The post V Španielsku a Rumunsku zatýkali podvodníkov so SIM kartami appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/v-spanielsku-a-rumunsku-zatykali-podvodnikov-so-sim-kartami/feed/ 0
IT firmy pomáhajú zvládať obmedzenia koronavírusom https://digitalportal.sk/it-firmy-pomahaju-zvladat-obmedzenia-koronavirusom/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=it-firmy-pomahaju-zvladat-obmedzenia-koronavirusom https://digitalportal.sk/it-firmy-pomahaju-zvladat-obmedzenia-koronavirusom/#respond Fri, 13 Mar 2020 11:00:37 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100914 Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) tento týždeň vyzval IT firmy na pomoc pri zvládaní súčasnej situácie ohľadom koronavírusu. Doposiaľ sa do výzvy zapojil tucet subjektov, informoval Cybersec.sk. Reagoval tak na časté otázky malých a stredných podnikov, ktoré sa chceli poradiť, akým spôsobom a čo najlepšie zabezpečiť prácu z domu, tzv. home-office. „Dovoľujem […]

The post IT firmy pomáhajú zvládať obmedzenia koronavírusom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) tento týždeň vyzval IT firmy na pomoc pri zvládaní súčasnej situácie ohľadom koronavírusu. Doposiaľ sa do výzvy zapojil tucet subjektov, informoval Cybersec.sk.

Reagoval tak na časté otázky malých a stredných podnikov, ktoré sa chceli poradiť, akým spôsobom a čo najlepšie zabezpečiť prácu z domu, tzv. home-office. „Dovoľujem si preto, z pozície generálneho riaditeľa Sekcie IT verejnej správy, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, vyzvať a požiadať technologické firmy, aby preukázali spoločenskú zodpovednosť a na čas nevyhnutný sprístupnili verejnosti svoje technológie a riešenia, zdieľali verejne svoje skúsenosti a know-how a tak pomohli v boji proti šíreniu Korona vírusu,“ napísal na svojej facebookovej stránke Jaroslav Kmeť. Podľa neho moderné technológie ako telekonferencie alebo online vzdelávania pomôžu mnohým organizáciám a firmám čeliť „novej realite“, ktorá sa vyznačuje obmedzenými pracovnými cestami do zahraničia, zrušenými konferenciami či povinnou karanténou.

Do výzvy sa doposiaľ zapojil tucet IT firiem a konzultantov, vrátane spoločností Cisco a Microsoft či domácich Gamo, Disig a VNET. Zapojené subjekty ponúkajú služby na zdieľanie dokumentov, online komunikáciu a testovanie, notifikácie či chatboty. Na zabezpečenie práce z domu tiež zdarma ponúkajú virtuálne servery, podpisovanie elektronických dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom, workshopy a skúsenosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti či zaistenie zabezpečeného prístupu k firemným dátam na diaľku. ÚPVII bude v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby priebežne zverejňovať zoznam spoločností, ktoré sa do výzvy zapojili, spolu s informáciou o spôsobe ich pomoci na portáli Slovensko.sk.

Zdroj: Cybersec

The post IT firmy pomáhajú zvládať obmedzenia koronavírusom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/it-firmy-pomahaju-zvladat-obmedzenia-koronavirusom/feed/ 0
Kyberútok ochromil nemocnicu v Brne, testy koronavírusu pokračuje https://digitalportal.sk/kyberutok-ochromil-nemocnicu-v-brne-testy-koronavirusu-pokracuje/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kyberutok-ochromil-nemocnicu-v-brne-testy-koronavirusu-pokracuje https://digitalportal.sk/kyberutok-ochromil-nemocnicu-v-brne-testy-koronavirusu-pokracuje/#respond Fri, 13 Mar 2020 09:00:59 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100907 V piatok nadránom paralyzoval fakultnú nemocnicu Bohunice v Brne kybernetický útok. Mal začať okolo druhej hodiny ráno a zasiahol aj samostatné pracoviská detskej nemocnice a pôrodnice v centre mesta, informoval Cybersec.sk. Testovanie na nový koronavírus prebieha len v jednom z dvoch laboratórií. Všetky naplánované zákroky musí nemocnica odložiť. „Sú obmedzené niektoré počítačové systémy, avšak základná […]

The post Kyberútok ochromil nemocnicu v Brne, testy koronavírusu pokračuje appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
V piatok nadránom paralyzoval fakultnú nemocnicu Bohunice v Brne kybernetický útok. Mal začať okolo druhej hodiny ráno a zasiahol aj samostatné pracoviská detskej nemocnice a pôrodnice v centre mesta, informoval Cybersec.sk.

Testovanie na nový koronavírus prebieha len v jednom z dvoch laboratórií. Všetky naplánované zákroky musí nemocnica odložiť. „Sú obmedzené niektoré počítačové systémy, avšak základná prevádzka nemocnice a starostlivosť o pacientov, vrátane akútnych stavov, je zachovaná,“ informoval riaditeľ FN Brno Jaroslav Štěrba. Podľa neho väčšina oddelení, laboratórií a systémov funguje a nemocnica je schopná pacientov naďalej vyšetrovať. Pracovníci však dostali pokyn vypnúť počítače. Systémy tak nemôžu prenášať informácie z týchto laboratórií do databázového systému a samotní lekári sa nemajú ako dostať k dátam pacientov alebo k výsledkom vyšetrení. Štěrba pre televíziu Nova tiež potvrdil, že niektoré dáta bude možné zachrániť.

„Zisťujeme rozsah závad, zdá sa, že väčšinu pacientskych dát sa nám podarí zachrániť. Teraz je všetko v rukách Národného úradu pre kyberbezpečnosť. Časť dát ale asi nebude možné zachrániť, hlavne dáta z predchádzajúcich radiologických vyšetrení.“ V tomto momente sa v nemocnici nachádzajú experti z Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, ktorí na mieste spolupracujú s políciou Českej republiky na vyriešení situácie. Fakultná nemocnica len začiatkom tohto týždňa začala analyzovať vzorky odobraté osobám s podozrením na nákazu koronavírusom. Podľa prvotného úsudku hovorcu fakultnej nemocnice Pavla Žáru mohlo byť testovanie ohrozené a vzorky sa mali posielať na analýzu naspäť do Ostravy.

Riaditeľ nemocnice Štěrba však neskôr informoval, že so vzorkami budú môcť aj naďalej pracovať v Brne, avšak z dvoch laboratórií na testovanie ostane iba jedno. Súčasná situácia podľa neho môže naviac uvoľniť kapacity nemocnice, ktoré sa môžu využiť na vyšetrovanie a starostlivosť o pacientov s podozrením na vírus COVID-19. Nemocnica má tiež k dispozícii špeciálny tím, ktorý vychádza za ohrozenými priamo do terénu, aby obmedzila pohyb chorých v zariadení.

V Česku nejde o prvý podobný kybernetický útok, ktorý sa zameral na zdravotnícke zariadenia. Ešte začiatkom decembra minulého roku napadol nemocnicu v Benešove ruský počítačový vírus Ryuk. Útok ochromil všetky prístroje vrátane počítačovej siete nemocnice. Podobne ako aj v dnešnom prípade, musela nemocnica zrušiť všetky operácie, ktoré obnovila až koncom mesiaca. Ďalší prípad sa odohral pred dvoma rokmi, kedy hacker napadol počítačovú sieť nemocnice v Janově na Rokycansku. Nemocnica sa niekoľko dní nedokázala dostať k dátam, ktoré útočník zašifroval. Napriek tomu odmietli vyhovieť vydieračským podmienkam a dáta obnovili zo záloh.

Zdroj: Cybersec

The post Kyberútok ochromil nemocnicu v Brne, testy koronavírusu pokračuje appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/kyberutok-ochromil-nemocnicu-v-brne-testy-koronavirusu-pokracuje/feed/ 0
Tipy a triky: Domáce varenie piva – ako na to? https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-domace-varenie-piva-ako-na-to/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tipy-a-triky-domace-varenie-piva-ako-na-to https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-domace-varenie-piva-ako-na-to/#respond Thu, 12 Mar 2020 11:00:59 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101015 Láka vás predstava, že by ste si uvarili svoje vlastné pivo? Mini pivovary v posledných rokoch rástli ako huby po daždi. Ak si chcete pripraviť dobré domáce pivo, nemusíte hneď zakladať pivovar. Domáca výroba piva je nový trendy koníček, ktorému prepadli samozrejme aj Česi. Proces varenia piva je ale časovo náročný. Nie je to nič […]

The post Tipy a triky: Domáce varenie piva – ako na to? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Láka vás predstava, že by ste si uvarili svoje vlastné pivo? Mini pivovary v posledných rokoch rástli ako huby po daždi. Ak si chcete pripraviť dobré domáce pivo, nemusíte hneď zakladať pivovar.

Domáca výroba piva je nový trendy koníček, ktorému prepadli samozrejme aj Česi. Proces varenia piva je ale časovo náročný. Nie je to nič pre vás? Hľadáte jednoduchší spôsob, ako si doma pripraviť dobré pivo? Existuje vôbec? Odpovede na tieto otázky a tiež užitočné tipy nájdete v našom článku.

Tradičné domáce varenie piva nie je pre každého

České pivo má svetový ohlas. Ak sa spýtate cudzinca z opačnej strany zemegule, čo vie o Českej republike, pravdepodobne bude krčiť ramenami. Spomeňte české pivo a bingo! Na české pivo môžu byť Česi patrične hrdí. Naši susedia sú národom pivárov, a to nielen v negatívnom slova zmysle. Česi pivo nielen radi pijú, zapálení priaznivci tohto zlatého moku, si ho bez problémov aj sami vyrobia. Kým boom mini pivovarov pomaly poľavuje, varenie piva pre osobnú spotrebu je na vzostupe. Táto zaujímavá záľuba však vyžaduje nutnú dávku trpezlivosti.

2 najčastejšie spôsoby, ako si môžete uvariť domáce pivo

 1. Kúpite si kvalitný profesionálny prístroj na výrobu piva (domáci pivovar). Tento variant sa hodí pre tých z vás, ktorí to s varením piva myslíte smrteľne vážne a nebojíte sa do svojej vášne investovať nemalé peniaze. Ponuka domácich pivovarov na osobné účely je pomerne široká. Niektoré modely sú priamo určené pre úplných začiatočníkov s minimálnymi znalosťami. Takýto prístroj vás vyjde okolo 400 eur. Ak nechcete zostať pri zemi a radi by ste si vyrobili akýkoľvek druh piva, tak siahnete do vrecka podstatne hlbšie. Počítajte s investíciou okolo 3 000 eur.
 2. Kúpite si základné vybavenie a začnete pekne od nuly. Chcete si pivo uvariť bez pomoci moderných prístrojov sami na vlastnú päsť? Výhodou je, že hneď na začiatku nemusíte investovať veľké sumy do nákupu profesionálnych domácich pivovarov. Úplne bez investícií sa ale tiež nezaobídete. Budete potrebovať: veľký hrniec (z nehrdzavejúcej ocele alebo smaltový) s objemom aspoň 30 litrov, sporák, hadičku z priehľadného potravinárskeho plastu, dlhú varešku, ktorú možno dezinfikovať, scedzovačku (pivnú, cedidlo sa vôbec nehodí), chladič a prípojné hadice, ktoré možno pripojiť na vodovod, kvasnú nádobu s vekom, kvasnú zátku s tesnením, stáčaciu a pomocnú nádobu s dolným výpustom, teplomer, stáčač, cukromery a merací valec, Lugolov roztok (používa sa na jódovú skúšku scukrenia), odmerku, kadičku, váhu, sklenené pivové fľaše a sanitačné prostriedky. Ak ešte nemáte, nezabudnite si zaobstarať tiež poriadne poháre na pivo.

Vo výsledku toho nie je málo. K tomu si pripočítajte náklady na nákup surovín a tiež váš čas. Varenie piva je krásny koníček, ale nesadne každému. Najmä ak sa rozhodnete začínať len so základným vybavením, počítajte s tým, že proces výroby piva je pomerne náročný. Nákup základného vybavenia vás síce vyjde omnoho lacnejšie než investícia do nákladných profesionálnych domácich pivovarov, ale nezaobídete sa bez určitých znalostí.

Proces varenia piva má celkom 7 fáz:

 1. Rmutovanie – je to proces, pri ktorom sladové enzýmy štiepia škrob na kvasiteľné cukry.
 2. Scedzovanie s vysladzovanie – v tejto fáze dochádza k oddeleniu kvapalnej časti rmutu od pevných zvyškov sladu (sladového mláta). Výsledkom tohto procesu je číry roztok sladkej chuti, ktorému sa hovorí sladina.
 3. Chmeľovar – sladina sa varí s chmeľom (120 min.). Vďaka tomu prechádzajú ušľachtilé horké látky z chmeľu do roztoku. Takto získate horúcu mladinu.
 4. Chladenie – proces schladzovania mladiny.
 5. „Spilkovanie“ – prečerpávanie schladenej mladiny do kvasnej nádoby (v pivovaroch do kvasných kadí v „spilke“).
 6. Zakvasenie a hlavné kvasenie
 7. Fľašovanie a dokvasovanie

Mladinové koncentráty, slad, sladové výťažky, pivovarské kvasnice, chmeľ, maltózy a ďalšie suroviny potrebné na výrobu piva si môžete jednoducho objednať cez internet. Na internete nájdete aj podrobné video návody a rady, ako uvariť pivo v domácich podmienkach.

Existuje jednoduchší spôsob, ako si pripraviť domáce pivo?

Nevyhovuje vám ani jeden z vyššie opísaných spôsobov výroby domáceho piva? Ale nevzdávate sa nádeje, že to ide aj inak, a pokiaľ možno lacnejšie a bez námahy? Bohužiaľ, na Slovensku ani Českej republike zatiaľ jednoduchší spôsob neexistuje. V Nemecku a Švajčiarsku už je možné vyrobiť si domáce pivo z pivného koncentrátu vo výrobníku sódy. Postup je rovnaký ako pri výrobe limonád. Rozdiel je len v tom, že namiesto sirupu použijete pivný koncentrát. Z jednej litrovej fľaše koncentrátu je možné pripraviť až 3 l piva (svetlý ležiak z kategórie pils), ktoré obsahuje 4,5 % alkoholu. Hlavným lákadlom výroby domáceho piva týmto spôsobom sú minimálne náklady.

Pivo a výrobník sódy trochu inak. Vedeli ste o tejto skvelej vychytávke?

Otvorili ste si fľašu piva, odpili ste si a potom na naň úspešne zabudli. Do druhého dňa vám samozrejme vyvetralo. Čo s tým? Vypiť, alebo vyliať? Pokiaľ máte Sodastream, môžete pivo zachrániť. Samozrejme, že nejde o odporúčanie výrobcu, vynaliezavosť používateľov ale nepozná hranice. Pivo jednoducho prelejete do fľaše. V žiadnom prípade neskúšajte pripojiť fľašu od piva, ak sa v ňom však nechcete tiež vykúpať. Potom už stačí len jedna dávka (stlačenie) CO₂ a „voilà“ pivo je ako nové.

Spoločnosť Sodastream je najväčším výrobcom výrobníkov sódy. S týmito prístrojmi si môžete vyrobiť domáce sýtené limonády. Na výrobu domácej limonády potrebujete iba vodu a koncentrovaný sirup.

Ako bude možno vyzerať domáca výroba piva v budúcnosti

Kávové kapsuly asi poznáte. Neexistuje jednoduchší spôsob prípravy kávy. Stačí len dať kapsulu do kávovaru a behom chvíľky si môžete vychutnať svoju obľúbenú kávu. Tento spôsob prípravy kávy funguje skvele, tak prečo to nevyskúšať aj s pivom? Kapsľový minipivovar sa postará o fermentáciu, karbonizáciu, pivo vám načapuje a sám sa tiež vyčistí. Kapsuly budú k dispozícii v rôznych príchutiach. Znie to zaujímavo? Má to však jeden malý háčik. Príprava kapsuľovej kávy zaberie pár okamihov a počas dňa si ich môžete pripraviť neobmedzené množstvo. Príprava piva je o dosť pomalšia. Tento minipivovar pripraví 5 l piva približne za dva týždne.

Ani profesionálna domáca varňa piva nie je zárukou úspechu

Minipivovar na kapsuly aj výroba piva z pivného koncentrátu môžu byť veľmi zaujímavou alternatívou tradičného varenia domáceho piva. Domáce pivo si pripravíte takmer bez námahy a nepotrebujete na jeho prípravu ani žiadne znalosti. Otázkou zostáva, či si na pive z kapsúl alebo koncentrátu pochutnáte. Tieto novinky zatiaľ nie sú na slovenskom trhu dostupné. Na ochutnávku piva z kapsúl alebo koncentrátu si teda budete musieť ešte počkať.

Bez znalostí dobré pivo v tradičnej varni neuvaríte

Nezaujali vás novinky z oblasti homebrewing alebo sa vám na ne nechce čakať? Ak ste sa rozhodli, že to predsa len skúsite tradičným spôsobom, smelo do toho. Než začnete zháňať vybavenie, niečo si naštudujte. Bez znalostí sa určite nezaobídete. Preštudujte si podrobnejšie jednotlivé fázy prípravy piva a nebojte sa kontaktovať skúsených amatérskych sládkov. Teória je jedna vec, ale prax nič nenahradí. Našťastie pre vás existujú kurzy pre začiatočníkov a môžete sa tiež pridať do facebookovej skupiny „Domáce pivo – Homebrewing“. Nájdete v nej takmer 6 000 nadšencov domáceho varenia piva, ktorí vám ochotne poradia a upozornia vás na najčastejšie chyby.

Tradičné varenie piva vyžaduje určité znalosti. Bez nich dobré pivo neuvaríte.

Tradičné domáce varenie piva je zábavný koníček pre skutočných nadšencov, ktorí majú radi nielen konzumáciu zlatistého moku, ale užívajú si aj proces jeho výroby. Príprava piva tradičným spôsobom vyžaduje určité znalosti a tiež nutnú dávku trpezlivosti. Radosť z podarenej práce, ale určite stojí za to.

Zdroj: Alza

The post Tipy a triky: Domáce varenie piva – ako na to? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-domace-varenie-piva-ako-na-to/feed/ 0
Falošný e-shop so zdravotnými rúškami kradne osobné údaje https://digitalportal.sk/falosny-e-shop-so-zdravotnymi-ruskami-kradne-osobne-udaje/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=falosny-e-shop-so-zdravotnymi-ruskami-kradne-osobne-udaje https://digitalportal.sk/falosny-e-shop-so-zdravotnymi-ruskami-kradne-osobne-udaje/#respond Thu, 12 Mar 2020 09:00:15 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100901 Bezpečnostná spoločnosť ESET varuje pred vznikajúcimi podvodnými slovenskými a českými webstránkami, ktoré zneužívajú aktuálnu situáciu ohľadom šírenia koronavírusu. Konkrétne ide o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi, informoval Cybersec.sk. Spoločnosť varovala pred rozšírením podobných podvodov na Slovensko len pred pár dňami. Útočníci šíria odkazy na tieto stránky prostredníctvom spamových e-mailov. Slovenské a české verzie […]

The post Falošný e-shop so zdravotnými rúškami kradne osobné údaje appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Bezpečnostná spoločnosť ESET varuje pred vznikajúcimi podvodnými slovenskými a českými webstránkami, ktoré zneužívajú aktuálnu situáciu ohľadom šírenia koronavírusu. Konkrétne ide o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi, informoval Cybersec.sk.

Spoločnosť varovala pred rozšírením podobných podvodov na Slovensko len pred pár dňami. Útočníci šíria odkazy na tieto stránky prostredníctvom spamových e-mailov. Slovenské a české verzie webstránok pritom vyzerajú takmer identicky. Na zvýšenie svojej kredibility na stránku naviac umiestňujú aj falošné recenzie používateľov z celej republiky.

„Tieto weby sa snažia kradnúť osobné údaje ľudí, ktorí si chcú cez tieto stránky objednať tovar. Ich tvorcovia pritom zjavne dobre ovládajú slovenčinu, keďže stránky neobsahujú preklepy ani zjavné prekladové chyby,“ vysvetlil Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Objednávkový formulár, ktorý vyžaduje meno, adresu a kontaktné údaje, je zvyčajne umiestnený v spodnej časti každej podstránky a nie je šifrovaný. Osobné informácie tak okrem podvodníkov môžu odchytiť aj ďalší útočníci. Kontakt na predajcu alebo prevádzkovateľa webu ale na webstránkach chýba. Spoločnosť ESET varovala verejnosť pred podobnými online podvodmi zneužívajúcimi šírenie koronavírusu len pred niekoľkými dňami.

V tom čase sa však väčšina podvodných e-mailov šírila v angličtine alebo inom svetovom jazyku. „Opätovne tak vyzývame širokú verejnosť, aby postupovala opatrne pri otváraní podobných e-mailov vo svojej e-mailovej schránke, ako aj pri online nakupovaní,“ dodáva Kubovič.

Zdroj: Cybersec

The post Falošný e-shop so zdravotnými rúškami kradne osobné údaje appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/falosny-e-shop-so-zdravotnymi-ruskami-kradne-osobne-udaje/feed/ 0
Zabudnite na home office. Je tu workhome https://digitalportal.sk/zabudnite-na-home-office-je-tu-workhome/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zabudnite-na-home-office-je-tu-workhome https://digitalportal.sk/zabudnite-na-home-office-je-tu-workhome/#respond Wed, 11 Mar 2020 11:30:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=101087 Zabudnite na home office. Je tu workhome – práca v kanceláriách, ktoré vyzerajú ako vaša obývačka. Home office nie je nič nové na Slovensku, pričom tento benefit patrí podľa portálu Profesia.sk medzi najobľúbenejšie nefinančné pracovné benefity. Pomaly sa však objavuje nový trend. Kancelárie, ktoré pripomínajú domov alebo v bezprostrednej blízkosti poskytujú všetko, čo vaša obývačka. […]

The post Zabudnite na home office. Je tu workhome appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Zabudnite na home office. Je tu workhome – práca v kanceláriách, ktoré vyzerajú ako vaša obývačka. Home office nie je nič nové na Slovensku, pričom tento benefit patrí podľa portálu Profesia.sk medzi najobľúbenejšie nefinančné pracovné benefity.

Pomaly sa však objavuje nový trend. Kancelárie, ktoré pripomínajú domov alebo v bezprostrednej blízkosti poskytujú všetko, čo vaša obývačka. Novým trendom je „workhome“. Poľudšťovanie kancelárií je trend, ktorý spopularizovali veľké technologické firmy na začiatku milénia. Rozmach technológií, ktoré umožnili výmenu informácií, internetové telefonovanie a digitálnu kolaboráciu, zase umožnil ľuďom pracovať z domu.

Niektoré firmy si od toho sľubovali úspory na ploche kancelárskych priestorov a prevádzkových nákladoch. „Už je však jasné, že z dlhodobého hľadiska je pre firmy aj jednotlivcov spoliehať sa iba na home office neudržateľné riešenie, dokonca škodlivé. Napríklad spoločnosť IBM na začiatku roka 2017 vyhlásila globálny odklon od svojej home office politiky a vyzvala zamestnancov vrátiť sa do sídiel firmy,“ hovorí pracovná psychologička a zakladateľka Collective Kristína Pomothy.

Nejde pritom podľa nej o snahu zvýšiť kontrolu nad zamestnancami, aspoň nie tak priamočiaro. Práca z domu totiž môže byť produktívnejšia – podľa experimentu tímu Nicholasa Blooma zo Standfordu až o 13%. Kancelárie sú stále lepším miestom na vymýšľanie nových nápadov. „Izolácia v domovoch je síce vhodná pre určitý typ kreatívnej práce, po čase však nemôžete tvoriť nové veci osamote, musíte ich konfrontovať s kolegami a trhom,“ vysvetľuje K. Pomothy. Workhome je teda odpoveďou na to, ako skĺbiť výhodu produktívneho a zdravšieho domáceho prostredia s kreatívnym kancelárskym.

Ako urobiť z kancelárie druhý domov

Možností je viac. Nie každá firma preto musí nakupovať gauče a vešať po zasadačkách hojdacie siete. „Naplánovať kanceláriu, ktorá vyhovuje každému zamestnancovi je takmer nemožné, ale čoraz jednoduchšie je naplánovať kanceláriu tak, aby bola atraktívnym a pohodlným miestom na stretávanie sa, ako aj vhodným miestom na produktívnu samostatnú prácu,“ vysvetľuje K. Pomothy. Jednou z možností, na ktoré už myslia aj developeri pri plánovaní komerčných budov, sú preto flexibilné kancelárie. Tie umožňujú kancelárie meniť, posúvať priečky a tak vytvárať dodatočné zákutia na rozhovory, pri vyšších stropoch dokonca pridávať poschodia, čím vznikajú kancelárske mezonety.

Ako zaviesť koncept workhome vo firme

 • Rozmýšľajte nad kanceláriou ako nad miestom na stretávanie, vytvorte pohodlné kolaboratívne „hniezda“ namiesto sterilných zasadačiek
 • Kanceláriu vybavte tak, aby sa dala flexibilne meniť podľa potrieb – zásteny a posuvné priečky umožnia meniť usporiadanie celých miestností, stoly a zariadenie by sa mali dať jednoducho premiestňovať
 • Za domov alebo prácu by sme podľa urbanistov mali považovať celú štvrť, v ktorej bývame alebo pracujeme – ak rozmýšľate nad novou kanceláriou, zvážte aj, čo vám ponúka jej okolie

Koncept zmiešaných štvrtí vyzdvihol v máji minulého roka pri návšteve Bratislavy aj fínsky urban dizajnér Juha Kostianen z YIT. V jeho ponímaní by sa za domov dali považovať celé mikroúzemia, kde je človek zároveň rezidentom aj zamestnancom. „Nemali by byť štvrte, v ktorých sa býva, a štvrte, v ktorých sa pracuje. Pretože potom máte logicky z tej prvej odliv ľudí ráno, keď všetci idú do práce a do školy. Prídu do inej štvrte, ktorá sa však zase večer vyprázdni, keď sa všetci vracajú domov. Moderný pohľad na mesto je iný. Práca, školy, bývanie a ďalšie služby by mali byť dostupné všade. Okrem dostupnosti je takého riešenie aj viac ekologické a udržateľné,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Luka Birsa, spoluzakladateľ slovinskej technologickej spoločnosti Visionect, pre portál Futureofeverything.io zašiel ešte ďalej. Kancelária budúcnosti podľa neho úplne splynie s verejným priestorom aj naším súkromným. „Všetko bude viac pestrofarebné, komfortné a menej formálne, až kým sa kancelária nestane prirodzenou súčasťou životného priestoru jednotlivca, celých rodín a spoločnosti.“ A koľko ľudí na Slovensku využíva home office?

Pravidelne pracuje na Slovensku z domu len 3,5% zamestnaných Slovákov. Nepravidelne o niečo viac – asi 5%. Vyplýva to z údajov Eurostatu, ktorý „výskyt“ home officu v krajinách EÚ zisťuje od roku 2008 (v celej EÚ ho má občas 9,7% pracujúcich). Počet ľudí, ktorí majú home office aspoň občas za ten čas narástol o viac ako štvrtinu. V malých a stredných firmách je práca v papučiach ešte rozšírenejšia. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft z prelomu rokov 2016 a 2017 v nich túto formu využíva až 35% zamestnancov.

Naopak, ak vás zaujíma práca z domu, pozrite si tipy a triky: Ako si zariadiť produktívny home office v článku.

Zdroj: YIT

The post Zabudnite na home office. Je tu workhome appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/zabudnite-na-home-office-je-tu-workhome/feed/ 0
Google stiahol z obchodu pofidérnu iránsku aplikáciu https://digitalportal.sk/google-stiahol-z-obchodu-pofidernu-iransku-aplikaciu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=google-stiahol-z-obchodu-pofidernu-iransku-aplikaciu https://digitalportal.sk/google-stiahol-z-obchodu-pofidernu-iransku-aplikaciu/#respond Wed, 11 Mar 2020 11:00:36 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100877 Minulý týždeň iránska vláda vydala aplikáciu pod menom AC19, ktorá mala zistiť, či majú obyvatelia príznaky nákazy novým koronavírusom. Aplikáciu vytvorila firma, ktorá v minulosti zhromažďovala údaje o používateľoch pre iránsku vládu, informoval Cybersec.sk. Podľa niekoľkých používateľov však vláda využívala túto aplikáciu na zhromažďovanie údajov o ich geografickej polohe. Google ju následne stiahol zo svojho […]

The post Google stiahol z obchodu pofidérnu iránsku aplikáciu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Minulý týždeň iránska vláda vydala aplikáciu pod menom AC19, ktorá mala zistiť, či majú obyvatelia príznaky nákazy novým koronavírusom. Aplikáciu vytvorila firma, ktorá v minulosti zhromažďovala údaje o používateľoch pre iránsku vládu, informoval Cybersec.sk.

Podľa niekoľkých používateľov však vláda využívala túto aplikáciu na zhromažďovanie údajov o ich geografickej polohe. Google ju následne stiahol zo svojho oficiálneho obchodu. Irán vydal aplikáciu v čase národnej zdravotníckej krízy, keďže patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny koronavírusom. Ľudí na jej inštaláciu vyzývalo ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom hromadných SMS správ. Používatelia sa mohli zaregistrovať pomocou svojho telefónneho čísla a následne mali zodpovedať sériu otázok týkajúcich sa príznakov koronavírusu. Aplikácia mala zabrániť zbytočnému zaplavovaniu miestnych nemocníc. Pri inštalácií si však vyžiadala prístup k podrobným informáciám o geografickej polohe, ktoré by okamžite nahrala na vzdialený server.

Podľa Lukáša Štefanka, analytika malvérov pre Android zo spoločnosti ESET, je požadovanie týchto práv za bežných okolností normálne. „AC19 neobsahovala žiadne podozrivé správanie a aplikácia požiadala prístup k údajom o polohe rovnako ako akákoľvek iná aplikácia pre Android,” skonštatoval Štefanko. Problémom je ale spoločnosť, ktorá aplikáciu vyvinula. Firma Rahkar Sarzamin Hooshmand totiž už v minulosti vytvorila aplikácie na zakázku pre iránske spravodajské služby. Išlo napríklad o dva klony aplikácie Telegram – Golden Telegram a HotGram. Obe aplikácie Google pritom odstránil z oficiálneho Obchodu Play kvôli obvineniam z utajovaného zhromažďovania údajov o používateľoch.

Podľa ZDnet nemenovaní iránski disidenti vyhlásili, že aj keby aplikácia AC19 nebola nebezpečná, iránska vláda môže používať súčasnú epidémiu vírusu na zhromažďovanie podrobností o zariadeniach používateľov, ktorí si aplikáciu stiahnu, a následne do nich nainštalovať malvér cez aktualizáciu. Iránski minister informačných a komunikačných technológii na Twitteri oznámil, že iránska vláda pomocou aplikácie doposiaľ nazhromaždila údaje o polohe viac ako štyroch miliónov Iráncov. Napriek tomu, že aplikácia sa už v Obchode Play nenachádza, stále je dostupná na oficiálnej webovej stránke.

Zdroj: Cybersec

The post Google stiahol z obchodu pofidérnu iránsku aplikáciu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/google-stiahol-z-obchodu-pofidernu-iransku-aplikaciu/feed/ 0