DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Tue, 04 Aug 2020 20:20:38 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 Čína oznamuje dokončenie navigačného systému BeiDou https://digitalportal.sk/cina-oznamuje-dokoncenie-navigacneho-systemu-beidou/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cina-oznamuje-dokoncenie-navigacneho-systemu-beidou https://digitalportal.sk/cina-oznamuje-dokoncenie-navigacneho-systemu-beidou/#respond Tue, 04 Aug 2020 10:00:23 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102822 Navigácia pomocou satelitných systémov sa už stala v podstate normálnou funkciou pre každého, avšak okrem amerického GPS je k dispozícii ešte ruský GLONASS, európsky Galileo a tiež čínske BeiDou. Práve čínsky navigačný systém má byť už úspešne dokončený. Iste, mnohí používatelia si môžu klásť otázky, na čo je dobré každej veľkej mocnosti svoj navigačný systém? […]

The post Čína oznamuje dokončenie navigačného systému BeiDou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Navigácia pomocou satelitných systémov sa už stala v podstate normálnou funkciou pre každého, avšak okrem amerického GPS je k dispozícii ešte ruský GLONASS, európsky Galileo a tiež čínske BeiDou.

Práve čínsky navigačný systém má byť už úspešne dokončený. Iste, mnohí používatelia si môžu klásť otázky, na čo je dobré každej veľkej mocnosti svoj navigačný systém? Teba však dodať, že v prípade vojny, či konfliktu je vlastný navigačný systém strategicky dôležitý a hoci v bežnej prevádzke hovoríme o presnosti na desiatky metrov, vojenské navigačné systémy sú omnoho citlivejšie a presnejšie na rádovo desiatky centimetrov, možno meter. Čina ako globálna veľmoc nechcela zaostávať a dlhé roky vyvíjala a ďalej pokračuje v svojom systéme. Okrem toho je však dôležité mať na obežnej dráhe satelity a práve posledný vypustený satelit na obežnú dráhu znamená pre túto svetovú veľmoc ďalší dôležitý míľnik a s tým spojené tiež veľké ceremónie.

Posledný satelit navigačného systému BeiDou bol vypustený na obežnú dráhu 23. júna. Čína tak získala ďalší z kľúčových technológií pod vlastnou kontrolu a nemusí sa tak spoliehať na konkurenčné riešené. Projekt BeiDou funguje už od 90. rokov a ide tak o dokončenie naozaj masívneho technologického riešenia. Celkovo je na obežnej dráhe okolo 30 satelitov spojených práve s touto technológiou. Tento systém hlavne využívajú okrem Číny štáty zapojené do tzv. Novej hodvábnej cesty (NHC), teda napríklad Pakistan a ďalšie.

Rovnako ako GPS, GLONASS a Galileo je ale všetko dostupné v podstate pre každého a limitovaní ste tak iba možnosťami telefónu. Podpora BeiDou je u všetkých telefónov z Číny viac-menej samozrejmosťou a viac systémov tak pre koncových zákazníkov môže znamenať aj väčšiu presnosť. Jednotlivé satelity konkurenčných riešení sa síce veľmi často prekrývajú, ale často má jeden predsa len lepší signál. Moderné mobilné aplikácie si potom samozrejme vedia automaticky vybrať ten najlepší, takže čím viac systémov a navigácii, tým lepšie.

Zdroj: GCh

The post Čína oznamuje dokončenie navigačného systému BeiDou appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/cina-oznamuje-dokoncenie-navigacneho-systemu-beidou/feed/ 0
Xiaomi Mi 10 Pro Plus by mohol byť predstavený 11. augusta https://digitalportal.sk/xiaomi-mi-10-pro-plus-by-mohol-byt-predstaveny-11-augusta/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=xiaomi-mi-10-pro-plus-by-mohol-byt-predstaveny-11-augusta https://digitalportal.sk/xiaomi-mi-10-pro-plus-by-mohol-byt-predstaveny-11-augusta/#respond Tue, 04 Aug 2020 09:00:43 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102820 Spoločnosť Xiaomi tento rok oslávi desiate výročie svojho vzniku a v súvislosti s tým plánuje na 11. augusta špeciálnu online akciu. Samozrejme na nej uvedie niekoľko nových produktov a tiež telefónov. Je veľmi pravdepodobné, že príde aj na ďalšiu tohtoročnú vlajkovú loď Xiaomi Mi 10 Pro Plus. Okrem toho sa na tejto veľkej akcii dočkáme […]

The post Xiaomi Mi 10 Pro Plus by mohol byť predstavený 11. augusta appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Xiaomi tento rok oslávi desiate výročie svojho vzniku a v súvislosti s tým plánuje na 11. augusta špeciálnu online akciu.

Samozrejme na nej uvedie niekoľko nových produktov a tiež telefónov. Je veľmi pravdepodobné, že príde aj na ďalšiu tohtoročnú vlajkovú loď Xiaomi Mi 10 Pro Plus. Okrem toho sa na tejto veľkej akcii dočkáme aj výročného prejavu generálneho riaditeľa spoločnosti (Lei Jun).

O Mi 10 Pro Plus sa hovorí už dlhšie a na internet presiakli i niektoré z jeho hlavných parametrov. Tými sú skvelá foto výbava, vysoká obnovovacia frekvencia displeja a tiež podpora herného režimu Game Turbo. Aj známy čínsky tipár s nickom Digital Chat Station je presvedčený o tom, že na výročnej akcii bude Mi 10 Pro Plus uvedený. Malo by totiž ísť o super stroj, ktorý je tiež prezývaný Super Large Cup. Je to takmer oficiálne oznámenie? 11. novembra je naplánovaných niekoľko nových telefónov a nových produktov vrátane série Mi 10 Series Super.

Špekuluje sa dokonca aj o tom, že na Xiaomi akcii bude predstavený aj telefón dcérskej značky Redmi. Malo by ísť o top model Redmi K30 Ultra. Ten by mal byť mixom parametrov prémiových telefónov a veľmi prijateľnej ceny. Hoci neostáva veľa času do online prenosu, uvidíme, čo všetko sa pred ňou ešte dozvieme a najmä čo všetko bude predstavené.

Zdroj: GCh

The post Xiaomi Mi 10 Pro Plus by mohol byť predstavený 11. augusta appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/xiaomi-mi-10-pro-plus-by-mohol-byt-predstaveny-11-augusta/feed/ 0
Prichádza OPPO K7 5G: Smartfón strednej triedy s 5G https://digitalportal.sk/prichadza-oppo-k7-5g-smartfon-strednej-triedy-s-5g/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=prichadza-oppo-k7-5g-smartfon-strednej-triedy-s-5g https://digitalportal.sk/prichadza-oppo-k7-5g-smartfon-strednej-triedy-s-5g/#respond Tue, 04 Aug 2020 08:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102815 Čínske OPPO predstavilo smartfón strednej triedy, avšak bez fanfár a skôr nenápadne bez oficiálneho eventu. Čo prináša? OPPO K7 5G sa nekonali zrejme aj preto, že novo predstavený model osadený vlaňajším procesorom Qualcomm Snapdragon 765G. To však neznamená, že vo svojej triede nemôže ponúknuť zaujímavú výbavu (a parametre). Pripomeňme, že zatiaľ bude telefón dostupný v predaji […]

The post Prichádza OPPO K7 5G: Smartfón strednej triedy s 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Čínske OPPO predstavilo smartfón strednej triedy, avšak bez fanfár a skôr nenápadne bez oficiálneho eventu. Čo prináša?

OPPO K7 5G sa nekonali zrejme aj preto, že novo predstavený model osadený vlaňajším procesorom Qualcomm Snapdragon 765G. To však neznamená, že vo svojej triede nemôže ponúknuť zaujímavú výbavu (a parametre). Pripomeňme, že zatiaľ bude telefón dostupný v predaji len na čínskom trhu. Pokiaľ ide o dizajn, sú tu úzke rámčeky, malý kvapkovitý výrez pre prednú kameru alebo vertikálny modul zadného fotoaparátu. Proste nič, čo by sme už nevideli u mnohých iných telefónov. AMOLED displej má uhlopriečku 6,4“ s rozlíšením 2400×1080 pixelov. Pomer strán je 20:9 a obnovovacia frekvencia obrazovky sa drží na štandardných 60 Hz. Ovšem do displeja je integrovaný snímač odtlačkov prstov.

Čerstvo predstavený telefón patrí do zástupu tých, ktoré sú osadené procesorom strednej triedy Snapdragon 765G. Preto teda nechýba ani podpora 5G sietí. Čipset doplní 8GB operačnej pamäte LPPDDR4x a 128/256GB interného úložiska UFS 2.1. To je možné ďalej rozšíriť pomocou microSD karty. Batéria má kapacitu 4025 mAh a dostala k tomu aj podporu rýchleho nabíjania VOOC 4.0 s výkonom 30W. V rámci konektivity tu nájdeme 5G (SA/NSA), duálny 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2,4  a  5 GHz) , Bluetooth 5, GPS, GLONASS, NFC, USB-C a 3,5 mm audio jack. Operačným systémom je Android 10 s nadstavbou ColorOS 7.2.

Zadné fotoaparáty sú uložené do úzkeho vertikálneho modulu so štyrmi snímačmi. Primárny má 48 MPx so svetelnosťou f/1.7 a EIS. Sekundárny 8 MPx senzor je širokouhlý so záberom až 119°, s clonou f/2.25. Nasledujú dva 2 MPx snímače, ktoré ako v mnohých iných prípadoch slúžia pre makro fotky a zaznamenanie hĺbky ostrosti. Oba majú svetelnosť f/2.4. Predná kamera dostala 32 MPx a clonu f/2.0. Telefón OPPO K7 sa začne predávať od 11. augusta aj na oficiálnom čínskom OPPO e-shope. Ponúkaný bude v niekoľkých farbách, ako je modrá, čierna, biela, červená a žltá. Cena za verziu s 8/128GB je nastavená na 1999 jüanov (286 dolárov), za 8/256GB zaplatíte 2999 jüanov, čo je zhruba 329 dolárov.

Zdroj: GCh

The post Prichádza OPPO K7 5G: Smartfón strednej triedy s 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/prichadza-oppo-k7-5g-smartfon-strednej-triedy-s-5g/feed/ 0
HydrogenOS 11 od OnePlus bude predstavený 10. augusta https://digitalportal.sk/hydrogenos-11-od-oneplus-bude-predstaveny-10-augusta/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hydrogenos-11-od-oneplus-bude-predstaveny-10-augusta https://digitalportal.sk/hydrogenos-11-od-oneplus-bude-predstaveny-10-augusta/#respond Mon, 03 Aug 2020 10:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102831 Nadstavba systému OnePlus smartfónov sú pokladané za najlepšiu verziu Androidu a v podstate ide o odľahčený Android vyznačujúci sa perfektným optimalizovaním a rýchlosťou. Existujú v dvoch variantoch: HydrogenOS je určený pre domáci čínsky trh a OxygenOS potom pre globálny, celosvetový trh. Výrobca je taktiež zvyčajne jednou z prvých, ktoré zvládajú bleskurýchlu implementáciu nových verzií systému od Googlu a ani […]

The post HydrogenOS 11 od OnePlus bude predstavený 10. augusta appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nadstavba systému OnePlus smartfónov sú pokladané za najlepšiu verziu Androidu a v podstate ide o odľahčený Android vyznačujúci sa perfektným optimalizovaním a rýchlosťou.

Existujú v dvoch variantoch: HydrogenOS je určený pre domáci čínsky trh a OxygenOS potom pre globálny, celosvetový trh. Výrobca je taktiež zvyčajne jednou z prvých, ktoré zvládajú bleskurýchlu implementáciu nových verzií systému od Googlu a ani Android 11 nebude výnimkou. Pretože HydrogenOS 11 by mal byť predstavený len za pár dní, 10. augusta.

OnePlus to oznámil cez príspevok na sociálnej sieti Weibo a už o týždeň sa tak čínsky trh dočká HydrogenOS 11. Ten je samozrejme založený na Androide 11 a pretože ide o verziu pre Čínu, tak neobsahuje podporu služieb Google. Ale medzinárodná verzia s OxygenOS by nemala byť o mnoho oneskoriť a špekuluje sa o dátume predstavenie niekedy v septembri. Čo korešponduje aj s oficiálnym dátumom predstavení Androidu 11, ktoré je naplánované na 8. septembra.

O konkrétnych vymoženostiach HydrogenOS 11 / OxygenOS 11 toho zatiaľ oficiálne nie je veľa známe. Ale mali by sme sa dočkať natívnej podpory hojne požadované funkcie AOD (Always-on-display), pretože AMOLED displeje telefónov OnePlus to jednoducho potrebujú. Okrem toho firma sľubuje veľa vylepšení a nových funkcií, vrátane úplne nového tajomného „interaktívneho konceptu“. Uvidíme ktoré verzie ich telefónov budú podporované, pre AOD sa predpokladá nutnosť aspoň OnePlus 6 alebo vyššie verzie.

Zdroj: GCh

The post HydrogenOS 11 od OnePlus bude predstavený 10. augusta appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hydrogenos-11-od-oneplus-bude-predstaveny-10-augusta/feed/ 0
Budú predstavené budúci rok modely Sony Xperia Compact? https://digitalportal.sk/budu-predstavene-buduci-rok-modely-sony-xperia-compact/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=budu-predstavene-buduci-rok-modely-sony-xperia-compact https://digitalportal.sk/budu-predstavene-buduci-rok-modely-sony-xperia-compact/#respond Mon, 03 Aug 2020 09:00:52 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102826 Hoci posledné čísla predajov smartfónov Sony nie sú dobré a špekuluje sa o predaji mobilnej divízie, podľa posledných únikov a odhadov sa japonská spoločnosť nateraz nevzdáva a pripravuje vcelku smelé plány. Časť z nich poodhalili už vo februári ohlásením vlajkového modelu Xperia 1 II (názov sa má čítať ako „Xperia One Mark Two“), ale to hlavné nás zrejme ešte […]

The post Budú predstavené budúci rok modely Sony Xperia Compact? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hoci posledné čísla predajov smartfónov Sony nie sú dobré a špekuluje sa o predaji mobilnej divízie, podľa posledných únikov a odhadov sa japonská spoločnosť nateraz nevzdáva a pripravuje vcelku smelé plány.

Časť z nich poodhalili už vo februári ohlásením vlajkového modelu Xperia 1 II (názov sa má čítať ako „Xperia One Mark Two“), ale to hlavné nás zrejme ešte čaká. Možno sa dočkajú milovníci menších rozmerov telefónov s pokračovaním radu Xperia Compact. Informácie síce pochádzajú len z neoficiálneho príspevku na fórach, ale aj niektoré ďalšie zdroje už ohľadom niečoho podobného špekulovali. Podľa všetkého by sa tak Sony malo budúci rok vrátiť ku konceptu troch rozdelených kategórií špičkových telefónov – Standard, Premium a práve Compact. Teda v podstate k rovnakému značenie ako v minulých generáciách modelov XZ. Hoci zmena názvu nastala práve minulý rok, možno sa k starému rozdeleniu výrobca ešte napokon vráti.

Podobné správy rozhodne potešia fanúšikov telefónov s normálnymi „malými“ rozmermi, ktorí nemajú aktuálne veľmi na výber. Jediný relevantný kandidát tak je Apple iPhone SE 2020 s iOS čo teoreticky môže odradiť skalných fanúšikov Androidu. Séria Xperia Compact má dosť bohatú históriu a kedysi išlo o veľmi populárne zariadenia a na Xperia Z3 alebo Z5 Compact ešte dnes mnohí radi spomínajú. A pretože sa v tejto kategórii ide naozaj o dieru na trhu, tak by to pre Sony mohlo znamenať veľmi lákavú možnosť na návrat na výslnie.

Zdroj: GCh

The post Budú predstavené budúci rok modely Sony Xperia Compact? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/budu-predstavene-buduci-rok-modely-sony-xperia-compact/feed/ 0
Únia po prvýkrát v histórii uvalila sankcie na hackerov https://digitalportal.sk/unia-po-prvykrat-v-historii-uvalila-sankcie-na-hackerov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=unia-po-prvykrat-v-historii-uvalila-sankcie-na-hackerov https://digitalportal.sk/unia-po-prvykrat-v-historii-uvalila-sankcie-na-hackerov/#respond Fri, 31 Jul 2020 10:00:08 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102775 Brusel sa odhodlal k bezprecedentnému kroku – za kyberútoky potrestal aktérov z Ruska, Číny i KĽDR. Ťažko povedať, či to má opodstatnenie a či takýto selektívny výber má svoj význam. Zaradia na sankčný zoznam aj hackerov z  krajín EÚ a USA? Na sankčnom zozname Európskej únie (EÚ) sa 30. júla ocitli Číňania Gao Qiang a […]

The post Únia po prvýkrát v histórii uvalila sankcie na hackerov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Brusel sa odhodlal k bezprecedentnému kroku – za kyberútoky potrestal aktérov z Ruska, Číny i KĽDR. Ťažko povedať, či to má opodstatnenie a či takýto selektívny výber má svoj význam. Zaradia na sankčný zoznam aj hackerov z  krajín EÚ a USA?

Na sankčnom zozname Európskej únie (EÚ) sa 30. júla ocitli Číňania Gao Qiang a Zhang Shilong, ruskí občania Alexej Minin, Alexej Morenec, Jevgenij Serebrjakov a Oleg Sotnikov, čínska spoločnosť pre rozvoj vedy a techniky Huaying Haitai, severokórejský Chosun Expo a hlavné stredisko pre špeciálne technológie ruskej vojenskej rozviedky GRU. „Ide o zákaz cestovania a zmrazenie majetku fyzickým osobám a zmrazenie majetku subjektom alebo orgánom. Rovnako je zakázané priamo alebo nepriamo sprístupňovať finančné prostriedky jednotlivcom, subjektom alebo orgánom uvedeným na zozname,“ informoval predstaviteľ EÚ Josep Borrell.

Menovaná ruská štvorica má mať na svedomí pokus o hacknutie Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, ktorý prekazili holandské spravodajské služby v apríli 2018. Príslušníci GRU pomocou technického vybavenia v aute skúšali zachytiť prihlasovacie údaje do bezdrôtovej siete organizácie. OPCW sa okrem iného zaoberala prípadom údajnej otravy bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéry či údajnými chemickými útokmi v Sýrii. Forenzná analýza zaistených zariadení taktiež odhalila, že ruskí agenti sa usilovali o krádež dokumentov o páde malajzijského lietadla MH17, ktoré zostrelil raketový systém BUK ukrajinskými vojakmi na bojom zmietanej východnej časti Ukrajiny. Haváriu vyšetrovali práve holandské orgány a prekvapilo neprizvali expertov z Ruska.

Z Ruska údajne pochádzal aj ransomvérový útok NotPetya, ktorý v júni 2017 ochromil ukrajinskú štátnu správu, prevádzku infraštruktúry, bankový systém aj súkromné spoločnosti. Červ sa následne rozšíril do viacerých európskych krajín, USA či Južnej Ameriky, zasiahol napríklad dánsku lodiarsku spoločnosť Maersk. Podobný celosvetový dopad mala aj ransomvérová kampaň WannaCry z mája 2017, ktorá sa rozšírila vo viac ako stovke štátoch. Americké úrady ju prisudzujú skupine Lazarus. Tá má podľa amerických úradov pracovať pre severokórejskú štátnu spoločnosť Chosun Expo a asistovať pri presadzovaní vládnych záujmov v kyberpriestore. Napokon sa EÚ zaoberala sériou prienikov do cloudov technologických gigantov za účelom komerčnej špionáže, nazývanou operácia Cloud Hopper. Stáť za ňou mali sankcionovaní čínski štátni príslušníci.

Na spoločnú európsku odpoveď tlačili predovšetkým Holandsko a Veľká Británia. Do klubu krajín, ktoré aktívne podporujú sankcie voči hackerom, sa po vyšetrení útoku na berlínsky Bundestag pridalo aj Nemecko. V súlade s rámcom pre reštriktívne opatrenia z mája 2019 môže rovnaký osud postihnúť všetkých škodlivých aktérov, ktorí sa podieľajú na kyberútokoch vedených spoza hraníc EÚ, využívajú pri tom infraštruktúru lokalizovanú mimo EÚ alebo sami žijú a pôsobia v tretích krajinách. „EÚ má naďalej záujem na globálnom, otvorenom, stabilnom, umiernenom a bezpečnom kyberpriestore a preto opakuje, že je potrebné posilniť medzinárodnú spoluprácu s cieľom podporovať v tejto oblasti poriadok založený na pravidlách,“ uvádza tlačová správa Rady EÚ. Zdá sa teda, že hackeri z EÚ a USA stíhaní nebudú, keďže podľa nariadenia EÚ chce stíhať práve hackerov mimo EÚ. Zaujímavé však je, že nikomu neprekáža takéto selektívne vyberanie hackerov a ich trestanie a delenie na tých, ktorí sú tí „dobrí“ a „zlí“ alebo teda skôr naši (z EÚ) a iní (mimo EÚ).

Zdroj: CS

The post Únia po prvýkrát v histórii uvalila sankcie na hackerov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/unia-po-prvykrat-v-historii-uvalila-sankcie-na-hackerov/feed/ 0
Hit internetu: Chlapík chce natankovať benzín do Tesly! https://digitalportal.sk/hit-internetu-chlapik-chce-natankovat-benzin-do-tesly/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=hit-internetu-chlapik-chce-natankovat-benzin-do-tesly https://digitalportal.sk/hit-internetu-chlapik-chce-natankovat-benzin-do-tesly/#respond Fri, 31 Jul 2020 09:00:58 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102787 Ako sa hovorí, nikto nie je dokonalý a človek sa celý život učí. Medzi hity internetu sa však zaradil mladík, ktorý sa pokúša natankovať Teslu! Natankovať benzínom, alebo naftou elektro auto je rozhodne zážitok pre okoloidúcich, či ostatných zákazníkov pumpy. V krátkom 3,5 minútovom videu, ktoré zverejnil kanál TechnologyExpo na YouTube (prevzatý z videa uverejneného na facebooku […]

The post Hit internetu: Chlapík chce natankovať benzín do Tesly! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ako sa hovorí, nikto nie je dokonalý a človek sa celý život učí. Medzi hity internetu sa však zaradil mladík, ktorý sa pokúša natankovať Teslu!

Natankovať benzínom, alebo naftou elektro auto je rozhodne zážitok pre okoloidúcich, či ostatných zákazníkov pumpy. V krátkom 3,5 minútovom videu, ktoré zverejnil kanál TechnologyExpo na YouTube (prevzatý z videa uverejneného na facebooku pod menom Justin Flom) sa snaží chlapík nájsť to „správne“ miesto kam môže zasunúť hadicu z čerpacej stanice. Ibaže… Nikde nič…

S privretými očami možno okomentovať počínanie mladíka, ktorý sa pokúsil natankovať Teslu benzínom. Po niekoľkominútovom bezhlavom chodenia okolo vozidla berie vodič do rúk smartfón, pričom nie je ťažké uhádnuť, čo asi hľadá. Keď po chvíli hľadania zistí, čo je vo veci a že do elektro auta nemôže nič natankovať, jeho reakcia stojí ozaj za to.

Zdroj: YT

The post Hit internetu: Chlapík chce natankovať benzín do Tesly! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hit-internetu-chlapik-chce-natankovat-benzin-do-tesly/feed/ 0
Výsledky benchmarku Exynos z Note 20 Ultra sú sklamaním https://digitalportal.sk/vysledky-benchmarku-exynos-z-note-20-ultra-su-sklamanim/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vysledky-benchmarku-exynos-z-note-20-ultra-su-sklamanim https://digitalportal.sk/vysledky-benchmarku-exynos-z-note-20-ultra-su-sklamanim/#respond Fri, 31 Jul 2020 08:30:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102792 Rovnako ako ostatné vlajkové lode Galaxy, príde aj nadchádzajúce Galaxy Note 20 v dvoch variantoch procesorov – Qualcomm Snapdragon 865+ a Exynos 990. Predtým sme očakávali, že Samsung použije iba s verziou Qualcommu, ale ukázalo sa, že stále bude držať svoju vlastnú radu čipových sád (pre Európu, Snpdragony sú dodávané iba na trh do USA). […]

The post Výsledky benchmarku Exynos z Note 20 Ultra sú sklamaním appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Rovnako ako ostatné vlajkové lode Galaxy, príde aj nadchádzajúce Galaxy Note 20 v dvoch variantoch procesorov – Qualcomm Snapdragon 865+ a Exynos 990.

Predtým sme očakávali, že Samsung použije iba s verziou Qualcommu, ale ukázalo sa, že stále bude držať svoju vlastnú radu čipových sád (pre Európu, Snpdragony sú dodávané iba na trh do USA). Na výpise Geekbench sa teraz objavila varianta Exynos Galaxy Note 20 Ultra. No a keď sa pozrieme na skóre, mnohí z nás môžu byť sklamaní.

V zozname Geekbench sa Galaxy Note 20 Ultra objavil s 10GB RAM, Exynos 990 SoC a operačným systémom Android 10. Pokiaľ ide o skóre, podarilo sa mu dosiahnuť 928 bodov u jednojadrového teste a 2721 vo viacjadrové teste. Už vieme, že mnoho smartfónov série Galaxy S20 s Exynos 990 je na tom horšie než jej konkurenti so Snapdragonom. Táto medzera vo výkone tak spoločnosti rozhodne znížila reputáciu. Fanúšikovia Galaxy telefónov dokonca aj podpisovali petíciu, v ktorej žiadali spoločnosť Samsung, aby na svojich vlajkových lodiach už nepoužívala Exynos čipsety.

Aby sme to uzavreli, výrobca plánuje použitie vylepšenej verzie Exynos 990 pri modeloch Note 20. Tak aspoň hovoria nedávne informácie, ktoré prenikli na verejnosť, pričom podľa nich má vylepšený Exynos mať vyšší výkon ako Snapdragon 865+. Avšak prvý benchmark predchádzajúce informácie nepotvrdzuje a opak je pravdou. Otestovali teda inžinieri zo spoločnosti v teste finálny kus s vylepšeným procesorom, alebo išlo o nie úplne finálnu verziu, ktorá nebude výkonom až tak ohurovať? Ako to všetko dopadne sa dozvieme už o pár dní. Samsung totiž predstaví celú sériu Galaxy Note 20 na nadchádzajúce udalosti Galaxy Unpacked 2020, pričom konferencia sa bude konať 5. augusta. Popri Note 20 uvidíme ďalšie kúsky ako Galaxy Tab S7, Galaxy Z Fold 2, Galaxy Watch 3 a Galaxy Buds Live.

Zdroj: GCh

The post Výsledky benchmarku Exynos z Note 20 Ultra sú sklamaním appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/vysledky-benchmarku-exynos-z-note-20-ultra-su-sklamanim/feed/ 0
ASUS predstavil nové modely ZenBook 13 a ZenBook 14 https://digitalportal.sk/asus-predstavil-nove-modely-zenbook-13-a-zenbook-14/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=asus-predstavil-nove-modely-zenbook-13-a-zenbook-14 https://digitalportal.sk/asus-predstavil-nove-modely-zenbook-13-a-zenbook-14/#respond Fri, 31 Jul 2020 08:00:22 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102781 Spoločnosť ASUS predstavila a uviedla na náš trh aktuálne najtenšie 13,3“ a 14“ notebooky s kompletnou výbavou portov v ich portfóliu, ktoré sú vybavené procesormi Intel Core 10. generácie, edge-to-edge klávesnicou a NanoEdge displejom. Nové modely sú tenšie a ľahšie ako predchádzajúca generácia a ich hmotnosť má hmotnosť 1,07 kg. Aj napriek tomu však ponúkajú […]

The post ASUS predstavil nové modely ZenBook 13 a ZenBook 14 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť ASUS predstavila a uviedla na náš trh aktuálne najtenšie 13,3“ a 14“ notebooky s kompletnou výbavou portov v ich portfóliu, ktoré sú vybavené procesormi Intel Core 10. generácie, edge-to-edge klávesnicou a NanoEdge displejom.

Nové modely sú tenšie a ľahšie ako predchádzajúca generácia a ich hmotnosť má hmotnosť 1,07 kg. Aj napriek tomu však ponúkajú plnohodnotnú portovú výbavu vrátane HDMI a USB 3.0 portu, ktoré dopĺňa Thunderbolt 3/USB-C a čítačka microSD kariet. Potešia aj tenké rámčeky po okrajoch displeja, výrobca to nazýva ako NanoEdge displej. Vo výbave sú aj ďalšie technológie, ako je NumberPad 2.0, nový edge-to-edge dizajn klávesnice, pánt ErgoLift a IR kamera pre rýchle rozpoznanie tváre. Nové zariadenia sú dostupné v dvoch farbách: Pine Grey (šedá) a Lilac Mist (fialová). Vybavené sú najnovším procesorom 10. generácie Intel Core, 32GB RAM, 2TB PCIe disku a tiež ponúkajú najnovšiu WiFi 6 (802.11ax).

Výrobca uvádza v správe, že nové modely získali štýlový dizajn v atraktívnejších farbách. Notebooky ponúkajú tiež funkciu ASUS USB-C Easy Charge, ktorá umožňuje ich nabíjanie pomocou štandardných USB-C nabíjačiek. To znamená, že zariadenie možno nabíjať pomocou ľubovoľnej certifikovanej USB-C nabíjačky so štandardom Power Delivery, ako aj pomocou 65W adaptéra, ktorý je súčasťou balenia. Rovnako je možné použiť prenosné nabíjačky či powerbanky pre pomalšie nabíjanie. Možno teda nabiť zariadenie aj ľubovoľnou nabíjačkou s USB-C z telefónu? Zrejme áno, veľa iných modelov sa však, ako máme skúsenosť, nabíja s nabíjačkami, ktoré majú viac ako 65W.

Výrobca ďalej informuje, že nový dizajn klávesnice umožňuje zväčšiť rozmery pre pohodlnejšie písanie a zabudovanie užitočných funkčných klávesov na pravej strane klávesnice. Pohodlie pri písaní zvyšuje aj ErgoLift pánt, ktorý automaticky nadvihne klávesnicu pri otvorení veka. Toto riešenie tiež zabezpečuje lepší prieduch vzduchu. Touchpad NumberPad 2.0 funguje aj ako numerická LED klávesnica, ktorú možno aktivovať ťuknutím na ikonu a integrovaná infračervená (IR) kamera uľahčuje prihlasovanie do počítača rozpoznaním tváre. Pripomeňme, že ASUS ZenBook 14 je dostupný už na našom trhu, jeho cena začína na 900 eurách.

The post ASUS predstavil nové modely ZenBook 13 a ZenBook 14 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/asus-predstavil-nove-modely-zenbook-13-a-zenbook-14/feed/ 0
Recenzia: AOC CU34G2 https://digitalportal.sk/recenzia-aoc-cu34g2/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-aoc-cu34g2 https://digitalportal.sk/recenzia-aoc-cu34g2/#respond Thu, 30 Jul 2020 13:00:27 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102624 Otestovali sme 34“ širokouhlý monitor s pomerom strán 21:9, ktorý cieli nielen hráčov, ale aj používateľov zameraných na vysokú produktivitu. Model je vybavený 100 Hz panelom a jeho cenovka je okolo 450 eur. Už podľa papierových parametrov vyzerá monitor veľmi zaujímavo. Denne sme ho používali počas celého mesiaca na rôzne činnosti, aby sme zistili, ako sa pracuje […]

The post Recenzia: AOC CU34G2 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Otestovali sme 34“ širokouhlý monitor s pomerom strán 21:9, ktorý cieli nielen hráčov, ale aj používateľov zameraných na vysokú produktivitu. Model je vybavený 100 Hz panelom a jeho cenovka je okolo 450 eur.

Už podľa papierových parametrov vyzerá monitor veľmi zaujímavo. Denne sme ho používali počas celého mesiaca na rôzne činnosti, aby sme zistili, ako sa pracuje s tak na takej veľkej ploche. Jeho rozmery sú 808×398×132 mm (Š×V×H) a hmotnosť 9,5 kg. Častokrát k dokonalému hernému zážitku patrí množstvo technológií, neustále vyšší výkon a dokonalejšia grafika s novými efektmi. To všetko nás núti používať stále lepší a výkonnejší hardvér, lenže aj na tom najlepšom počítači časom zistíte, že to akosi nie je úplne ono. Prudko síce stúpa výkon grafických kariet, takže nie je najmenší problém zahrať si väčšinu hier na maximálne detaily aj s grafikou zo strednej triedy a v rozlíšení Full HD. Nie vždy však možno dosiahnuť ideálnych 60 fps, čo je rýchlosť väčšiny monitorov na trhu.

Spracovanie monitora je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Stojan monitora je pevný, ale monitor má aj tendenciu sa mierne hýbať po silnom zatlačení. Testované zariadenie vyzerá zaujímavo vďaka zakrivenej obrazovke. Model má moderný vzhľad s kovovým stojanom v tvare trojuholníka. Farebne ide o kombináciu čiernej s červeným pásikom v spodnej časti monitora a už na prvý pohľad pôsobí hráčsky. Zadná časť má na povrchu prevažne matný čierny plast s niekoľkými červenými prvkami. Rozhodne poteší aj jednoduchá inštalácia. Monitor možno takisto zavesiť na stenu, alebo použiť držiak na monitory pomocou VESA 100×100 mm. Potešia takisto malé rámy okolo displeja – z hornej, pravej aj ľavej strany – majú iba 6 mm. Rám zo spodnej strany má potom 19 mm, pričom v strede je logo „AOC“.

Testovaný model používa zakrivený panel VA od spoločnosti Samsung, ktorý sa môže pochváliť statickým kontrastným pomerom 3000:1, 178°/178° pozorovacími uhlami a 8-bitovou farebnou hĺbkou. Nastavenia možno ovládať pomocou OSD (On Screen Display). Viacero tlačidiel – jedno pre vyvolanie OSD a ďalšie, ktoré slúžia na presun po menu – sú na pravej strane pri vypínacom tlačidle. Vedľa tlačidiel je malá LED dióda. Pri zapnutom monitore svieti na bielo a na oranžovo v stand by režime. Rozhodne nás potešilo, že je malá a neruší ani v noci. Konektorová výbava zahŕňa napájanie, dva HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, štyri porty USB 3.0 a jeden 3,5 mm audio jack konektor (pre výstup). Zaujímavosťou monitoru je absencia vstavaných reproduktorov. Používateľ teda musí siahnuť po externom audiu.

Zakrivený 34“ panel má rozlíšenie 3440×1440 pixelov, 100 Hz obnovovaciu frekvenciou a dobu odozvy 4 ms. Podsvietenie je na úrovni 300 cd. Páči sa nám farebné podanie a rozhodne oceňujeme kvalitu farieb aj obrazu (99% sRGB, 80,7% Adobe RGB, 86,7% DCI P3). Pripomeňme, že zakrivenie je 1500R, vďaka ktorému je model úzky ako väčšina ultra širokých monitorov. Pokiaľ ide o jemnosť jednotlivých bodov, je na tom podobne ako 27“ Quad HD monitor s pomerom strán 16:9. Používateľ však získa pixely navyše, keďže je monitor oveľa viac natiahnutý na šírku. VA panel síce nemá tak verné a jasné farby ako IPS panely, avšak pri nich sa často objavujú IPS glow, čo sme naopak pri VA paneli nezaznamenali.

Keďže monitor je zameraný na hráčov, používa aj technológiu AMD FreeSync, ale s NVIDIA G-SYNC nie je kompatibilný. Pri renderingu náročnej hernej grafiky je rýchlosť vykresľovania premenlivá, keďže jednoduchšiu scénu dokáže grafika vykresliť rýchlejšie, počas hry sa teda fps mení podľa náročnosti danej scény a monitor, ktorý pracuje na konštantnej frekvencii sa musí „zosynchronizovať“ s grafickou kartou. Celý „zázrak“ spočíva v presnej synchronizácii vykresľovania obrazu medzi monitorom a grafikou. Ak by teda poklesol počet snímok generovaných grafikou v počítači, zníži sa automaticky aj obrazová frekvencia tak, aby sa každý hotový frame vykreslil presne v danom reálnom čase a naopak, ak sa rýchlosť zvýši, zrýchli sa aj zobrazovanie na monitore. Práve preto na trh prišli riešenia ako je NVIDIA G-SYNC a neskôr AMD FreeSync.

AOC CU34G2 je rozhodne zaujímavý monitor, ktorý stojí za pozornosť. Páči sa nám kvalita podania farieb aj možnosti pripojenia (hoci tu by sme uvítali, ak by výrobca pridal USB-C port a funkciu dokovacej stanice). Zaujme takisto moderným dizajnom takmer bez rámčekov. Monitor je vhodný pre používateľov, ktorí hrajú hry, sledujú videá, používajú ho na náročnejšiu kancelársku prácu, alebo len tak surfujú internetom. Preto ho považujeme za vhodný na prácu i zábavu vďaka veľkej pracovnej ploche, ktorá nájde mnoho využití. Monitor ponúka dobrú ergonomickú flexibilitu vrátane nastavenia výšky.

OSD (On Screen Display) nastavenie monitora AOC CU34G2

Vďaka vybaveniu monitora a kvalite zobrazenia udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu AOC CU34G2 ocenenie TOP Produkt

Zapožičal: AOC

The post Recenzia: AOC CU34G2 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-aoc-cu34g2/feed/ 0
Recenzia: Lenovo Legion C730-19ICO https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-legion-c730-19ico/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-lenovo-legion-c730-19ico https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-legion-c730-19ico/#respond Wed, 29 Jul 2020 13:00:52 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102745 Mnoho fanúšikov počítačov si skladá počítače svojpomocne. Ako hlavný benefit je možnosť vybrať si komponenty podľa „svojho gusta“. Mnohí však stavajú na jednoduchosť a pre tých sú určené hotové zostavy. Nami testovaný model veľmi príjemne prekvapil malými rozmermi. Veľkosť testovaného kompaktného počítača je vskutku malá – rozmery 231×242×332 mm (Š×V×H), hmotnosť iba 9 kg a objem 19 […]

The post Recenzia: Lenovo Legion C730-19ICO appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Mnoho fanúšikov počítačov si skladá počítače svojpomocne. Ako hlavný benefit je možnosť vybrať si komponenty podľa „svojho gusta“. Mnohí však stavajú na jednoduchosť a pre tých sú určené hotové zostavy. Nami testovaný model veľmi príjemne prekvapil malými rozmermi.

Veľkosť testovaného kompaktného počítača je vskutku malá – rozmery 231×242×332 mm (Š×V×H), hmotnosť iba 9 kg a objem 19 litrov. Napriek tomu však ponúkne veľmi solídne parametre, hodné klasických veľkých stolových počítačov. Oceňujeme, že vyzerá elegantne a vieme si ho predstaviť ako pomocníka do izby, aj do obývačky. Navyše z hornej strany má praktickú rukoväť, pomocou ktorej ho možno jednoducho prenášať. Šasi je spracované z kovu a plastu s bodkovanou mriežkou vpredu. Z hornej strany je priehľadný akrylový panel s dvojzónovým osvetlením RGB. Používatelia, ktorí si teda potrpia na dizajne, si tu určite prídu na svoje. Možnosť upgradovať komponenty je taktiež veľmi jednouchá, stačí odstrutkovať jednu alebo druhú skrutku na vhodnej strane (podľa toho, ku ktorým komponentom sa chceme dostať) a možno tu zmeniť procesor, grafiku, RAM, disky (alebo ich pridávať), taktiež chladenie procesora, či čiastočne aj ventilátorov v malej skrinke.

Horná časť zobrazuje sloty pre SSD, dva HDD a PSU, ale vo vnútri sú rozdelené oddiely. Na ľavej strane je zdroj a dve 3,5“ šachty na disky, na pravej je procesor, grafická karta a všetko ostatné (základná doska účinne delí obe strany). Šachtu pre 3,5“ disky možno jednoducho vybrať von, pripojiť, umiestniť disky do šachty a vrátiť ju naspäť. Káble umožňujú pripojenie mimo zariadenia, sú dlhšie a flexibilné. Výmena operačnej pamäte je z pravej strany takisto jednoduchá, sú tu celkovo dva sloty a teda maximom pre mini počítač je 2× 16GB. Zmeniť možno takisto jeden M.2 SSD za iný. Bonusom je pasívny chladič na M.2 disku, ktorý príde vhod najmä kvôli tomu, že tieto disky sú pomerne typické vyšším zahrievaním. Chladiaci systém má iba dva 80 mm ventilátory, ale odvedú viac práce, ako sme očakávali. Výrobca dokonca deklaruje a hovorí o akomsi „dvojkomorovom chladení“, vďaka čomu môže byť jeho prevádzka tichšia.

Konektorová výbava je veľmi dobrá, pozostáva z dvoch USB 3.0 a dvoch 3,5 mm audio jack konektorov z prednej strany. Na zadnej strane sú štyri USB 3.0, dva USB 2.0, jeden RJ45 na Ethernet a jeden jack audio konektor. Prekvapivo USB-C port chýba. Nie je ani vpredu a žiaľ, nie je ani zo zadnej strany. Azda jediným prekvapením na tomto mini počítači je použitie 450W zdroja 80PLUS Bronze. V tak výkonnom PC by sme očakávali lepší a najmä efektívnejší zdroj. Zaujímavosťou je, že zariadenie má v sebe vstavané reproduktory aj mikrofón, je teda použiteľné aj bez nutnosti použiť externé audio príslušenstvo.

V predaji je viacero konfigurácii. V nami testovanom modeli s presným označením C730-19ICO 90JH005EMK je použitý výkonný osemjadrový procesor Intel Core i9-9900K (takt 3,6 – 5,0 GHz) so 16 vláknami, vyrobený na 14 nm výrobnom procese a 95W TDP. Procesor má výkonu na rozdávanie a je ideálny na náročnú multitaskingovú prácu. V kombinácii s výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB je priam určený aj na hranie akýchkoľvek hier. Preto všetci hráči a pracanti budú s malým počítačom rozhodne spokojní. Poteší tiež 32GB RAM, čo je maximum možného (hoci niektorí výrobcovia podporujú už aj 32GB na modul po aktualizácii BIOS). Či sa k tomu neskôr odhodlá aj Lenovo zatiaľ nie je známe. Disk má 512GB s možnosťou výmeny za iný (väčší) ako aj možnosť pridať dva ďalšie 2,5“ alebo dva 3,5“ disky. Azda jediná výhrada smeruje ku verzii operačného systému – Microsoft Windows 10 Home. Oveľa viac by sme ocenili verziu „Pro“, ktorá umožňuje šifrovanie disku.

Práca s počítačom nás veľmi milo prekvapila. Keďže sme testovali najvybavenejší model, tak stačí na akúkoľvek činnosť, na ktorú si používateľ pomyslí. Zvláda kancelársku prácu, multimédiá, strih videí, najnáročnejšie hry. Všetko, na čo si používateľ spomenie. A čo je hlavná výhoda, počas používania sme nepociťovali vysoký hluk alebo zvýšené teploty. Spoločnosť teda – zdá sa – navrhla zariadenie veľmi dobre. Výkon integrovaného chladiaceho systému je výborný a aj naše testy ukazujú, že procesor, grafika ani disk pri maximálnej záťaži nepresahujú bezpečnú hranicu zahriatia. Možno tak bez pochýb konštatovať, že je to jeden z najlepších mini počítačov na trhu – a čo sa nám najviac páči, je sčasti konfigurovateľný (disky, pamäť, procesor, grafika, operačný systém). Azda jedinou nevýhodou je absencia USB-C konektoru, Windows 10 Home, slabší a menej efektívny zdroj, alebo tiež obmedzené možnosti M.2 diskov. Je tu podpora iba pre jeden M.2 disk a ten v prípade potreby možno vymeniť za druhý, no nedá sa ho iba jednoducho doplniť druhým.

Po otestovaní nového mini počítača Lenovo Legion C730-19ICO možno konštatovať, že ide o veľmi dobre navrhnutý počítač. Je tu veľmi dobrý systém chladenia, malé rozmery, kvalitné spracovanie šasi a najmä výkonný hardvér, ktorý možno konfigurovať podľa potreby. Zamrzí, že je aktuálne na trhu málo zariadení s podobnými rozmermi a výkonom klasických stolových počítačov. Konkurencia sa bude hľadať ťažko, takéto riešenie za rozumnú cenu sa na trhu objaví iba občas.

Zapožičal: Lenovo

The post Recenzia: Lenovo Legion C730-19ICO appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-lenovo-legion-c730-19ico/feed/ 0
Recenzia: Apple iPhone SE (2020) https://digitalportal.sk/recenzia-apple-iphone-se-2020/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-apple-iphone-se-2020 https://digitalportal.sk/recenzia-apple-iphone-se-2020/#respond Tue, 28 Jul 2020 13:00:44 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102593 Americký výrobca predstavil v lete novinku tohto roka – kompaktný, 4,7“ smartfón. Keďže je to nástupca pôvodného iPhone SE z roku 2016, dostal označenie SE (2020) a možno ho považovať aj za mierne vylepšený model iPhone 8. Čo ponúka? Dizajn vychádza z iPhonov 6, 7 a 8, keďže šasi je úplne identické. Na trhu sú pritom tri farebné […]

The post Recenzia: Apple iPhone SE (2020) appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Americký výrobca predstavil v lete novinku tohto roka – kompaktný, 4,7“ smartfón. Keďže je to nástupca pôvodného iPhone SE z roku 2016, dostal označenie SE (2020) a možno ho považovať aj za mierne vylepšený model iPhone 8. Čo ponúka?

Dizajn vychádza z iPhonov 6, 7 a 8, keďže šasi je úplne identické. Na trhu sú pritom tri farebné varianty – nami testovaná čierna, biela a červená a tri pamäťové verzie – so 64GB, 128GB a 256GB vnútornou pamäťou. Konštrukcia je už overená rokmi – pod displejom je domovské tlačidlo, ktoré v sebe integruje TouchID (snímač odtlačkov prstov) a nad displejom je reproduktor, senzory a predný selfie snímač. Nad a pod displejom má telefón veľké a široké rámčeky, ktoré na rok 2020 nepôsobia dizajnovo moderne. Zaujmú naopak kompaktné rozmery 138×67×7 mm a hmotnosť len 148 gramov. Medzi veľkými telefónmi – alebo teda skôr lopatami, ktoré presahujú rozumné medze tak pôsobí SE (2020) ako maličký telefón. Najväčší „kontrast“ tak je medzi SE (2020) ktorý sme testovali v júli a ktorý nám zapožičal Telekom a veľkým Samsung Galaxy S20 Ultra, ktorý sme testovali koncom júna.

Spracovanie zariadenia je veľmi dobré, má hliníkové rámčeky a tiež príjemne zaoblené strany, vďaka čomu sa telefón drží veľmi dobre v ruke počas celého dňa. Netlačí do dlaní a výhodou je, že po polhodinovom držaní nepôsobí ťažko (čo sa nám stáva často pri ťažkých smartfónoch s hmotnosťou 180 gramov a viac). Práca je vďaka nízkym rozmerom a hmotnosti výborná a ergonómia fantastická. Síce v roku 2020 je už displej akosi malý a aj písanie na klávesnici chce trochu zvyku. Najmä zo začiatku sme robili často preklepy, keďže aj rozostupy virtuálnej na klávesnici sú malé. Po chvíli sme si už zvykli a navyše, výhodou je možnosť nainštalovať si do iOS aj klávesnice externých aplikácii – v našom prípade SwiftKey so slovníkom a predikciami písaných slov.

O zobrazenie sa stará 4,7“ IPS displej s HD rozlíšením (1334×750 pixelov) s pomerom strán 16:9 a hustotou 326 ppi. Maximálny jas je 625 nitov a z novších a pokročilejších funkcii je v modeli True tone pre zlepšenie podania farieb. Jemnosť jednotlivých bodov je veľmi dobrá a nemáme k nej výhrady. Za výhodu jednoznačne považujeme displej bez výrezu, avšak daňou za to sú veľké rámčeky najmä pod a nad displejom. Podanie farieb je veľmi dobré a typické pre IPS LCD panely, ocenili by sme však, ak by výrobca siahol po AMOLED paneli. Oceňujeme, že čitateľnosť je veľmi dobrá aj na priamom slnku, regulácia automatického jasu funguje bezchybne. Medzi ďalšie možnosti, ktoré sú v iPhonoch už dlhodobo patrí aj funkcia redukcie modrého svetla, ktorú možno načasovať.

Konektivita je rovnaká ako pri iPhone 8. Zo spodnej strane je Lightning konektor a 3,5 mm audio jack chýba. Naopak výkon zariadenia je oveľa vyšší ako pri staršom iPhone 8 alebo pri štyri roky starom modeli SE prvej generácie. Apple v modeli SE (2020) použil aktuálne najnovší procesor, ktorý má a používa ho v smartfónoch Apple iPhone 11 – volá sa A13 Bionic. Ten má výkonu na rozdávanie, ale keďže testovaný model má byť cenovo lacnejší a dostupnejší telefón, je o niečo podtaktovaný a teda jeho výkon je o niečo znížený oproti iPhone 11. Možno je dôvodom pre nižší takt aj malá kapacita batérie. Limitom tak ostáva iba 3GB RAM, pričom iPhone 11 má 4GB. Prejaví sa to najmä počas multitaskingu. Napriek tomu konštatujeme, že zariadenie má výkonu dostatok – najmä pokiaľ ide o výkonný procesor, ktorý vykresľuje všetko pre nižší počet pixelov displeja. Počas nášho krátkeho testu sme nainštalovali na smartfón aj iOS 14 beta verziu. Tá, hoci nejde o finálnu verziu, ponúka veľa zaujímavých noviniek.

Podľa aktuálnych dát sa dokonca zdá, že SE (2020) je v súčasnosti hit nielen u operátorov či predajcov, ale aj medzi fanúšikmi konkurenčného operačného systému Android, ktorí chcú kompaktné zariadenie. Ponuka takýchto zariadení je aktuálne dosť limitovaná a medzi jediné relevantné zariadenia tak patrí napríklad nedávno testovaný Samsung Galaxy S20. Za nevýhodu považujeme, že výrobca v podstate „prebalil“ pôvodný model SE, resp. iPhone 8 – to sa týka dizajnu aj funkcii. Batéria má totiž veľmi nízku kapacitu – len 1821 mAh, čo v praxi znamená pol dňovú až maximálne jednodňovú výdrž. Hoci zariadenie podporuje nabíjanie najviac 18W nabíjačkou, výrobca v balení pribaľuje stále slabú, len 5W nabíjačku. Dobiť batériu možno aj pomocou bezdrôtového nabíjania s Qi štandardom.

V súčasnosti pri zvýšenej hygiene treba dbať aj na mobilné zariadenie a tu príde vhod stupeň krytia IP67, čo umožní jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Pokiaľ ide o kvalitu reprodukcie zvuku, otestovali sme ju spolu s Tidal HiFi. SE (2020) je vybavený stereo reproduktormi a ich kvalita je priemerná, no dobrá. Poteší takisto konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1024/150 Mbps. Pri používaní testovaného operačného systému sme však mali viacero problémov pri zdieľaní internetu pre iné zariadenia a predpokladáme, že môže ísť o nedokonalosť beta verzie iOS 14. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou a Galileo chýbajú. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE) v Telekom, ktoré nám fungovali perfektne.

Pri iPhone SE (2020) okrem starého dizajnu s veľkými rámčekmi ostal aj fotoaparát. Žiadne dva, či tri snímače tu nečakajte. Je tu jeden snímač s 12 MPx rozlíšením, takže dvojnásobný zoom z teleobjektívu nečakajte. Pri používaní to však vôbec neprekáža, keďže vo väčšine prípadov používame hlavný snímač. Výrobca ho navyše vybavil umelou inteligenciou, takže vie rozoznávať a prispôsobovať sa podľa viacero scén. Vo výsledku sme boli z fotografii veľmi milo prekvapení, čo dokáže jeden snímač. Snímky majú krásny dynamický rozsah, veľmi pekné farebné podanie a veľmi dobrý kontrast, Rovnako na vysokej úrovni sú detaily. V podstate sa nemáme na čo sťažovať. Azda jediná scéna, kde výraznejšie zaostáva, je pri nočných snímkach. Nechýba tiež možnosť natáčať video v 4K Ultra HD pri 60fps.

Apple iPhone SE (2020) je rozhodne zaujímavý smartfón aj pre tento rok. Má všetko podstatné, čo od telefónu očakávame – štýlový dizajn, pevnú konštrukciu, výbornú ergonómiu a bonusom je aj nízka hmotnosť a príjemne malé rozmery. Poteší takisto výkonným procesorom, ale tiež výborným fotoaparátom. Azda jediné, čo nám prekáža, je nízka kapacita batérie, pomalá dodávaná nabíjačka v balení, malá kapacita RAM (iba 3GB), či nie najlepšie stereo reproduktory. Napriek tomu ide o „lacný“ iPhone, ktorý stojí v najnižšej 64GB kapacite okolo 450 eur, ale keďže nepodporuje pamäťové karty, odporúčame siahnuť aspoň po 128GB vnútornom úložisku. Telefón rozhodne odporúčame, na nás spravil veľmi dobrý dojem.

Zapožičal: Telekom

The post Recenzia: Apple iPhone SE (2020) appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-apple-iphone-se-2020/feed/ 0
Na trh prichádza odolný smartfón CAT S62 Pro https://digitalportal.sk/na-trh-prichadza-odolny-smartfon-cat-s62-pro/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=na-trh-prichadza-odolny-smartfon-cat-s62-pro https://digitalportal.sk/na-trh-prichadza-odolny-smartfon-cat-s62-pro/#respond Tue, 28 Jul 2020 08:00:43 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102803 Spoločnosť CAT predstavuje novú vlajkovú loď medzi smartfónmi s termovíziou, ktorá je vybavená integrovaným Lepton snímačom s najvyšším rozlíšením spomedzi dostupných systémov Flir. Model CAT S62 Pro je treťou generáciou série Cat 60 a vďaka technológii Flir Lepton 3.5 a novej aplikácii MyFlir Pro ponúka zariadenie štvornásobné zvýšenie počtu termálnych pixelov. Takisto telefón absolvoval niekoľko […]

The post Na trh prichádza odolný smartfón CAT S62 Pro appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť CAT predstavuje novú vlajkovú loď medzi smartfónmi s termovíziou, ktorá je vybavená integrovaným Lepton snímačom s najvyšším rozlíšením spomedzi dostupných systémov Flir.

Model CAT S62 Pro je treťou generáciou série Cat 60 a vďaka technológii Flir Lepton 3.5 a novej aplikácii MyFlir Pro ponúka zariadenie štvornásobné zvýšenie počtu termálnych pixelov. Takisto telefón absolvoval niekoľko testov odolnosti a výrobca deklaruje, že prekonáva stupeň ochrany proti vniknutiu IP68 a normu armády USA Mil Spec 810H. Prešiel náročnými testami, vrátane opakovaných testov pádu z výšky 1,8 m na oceľ, ako aj niekoľkých pádov na každú zo strán a okraje a taktiež skúškami vodotesnosti, odolnosti voči nečistotám a prachu, odolnosti voči extrémnym teplotám a skúškami vibrácií a nárazov.

Nový softvér umožňuje analytické a vykazovacie funkcie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú vo vyšších triedach zariadení určených pre produkty termálneho zobrazovania. Izoterm a indikátory izotermu, indikátory minimálnej a maximálnej teploty a generovanie hlásení zabudované do aplikácie, sú iba jedným súborom nových výkonných funkcií, ktoré sú nachádzajú v aplikácii nového zariadenia. Indikátormi izotermu možno monitorovať vlastný teplotný rozsah (akúkoľvek hodnotu od -20°C do +400°C) a pridávať alarmy, ktoré používateľa upozornia, keď teplota dosiahne hodnotu v tomto rozsahu. Je to veľmi užitočné pri sledovaní, či teplota strojov nedosahuje konkrétnu hodnotu, sledovaní nezvyčajne zvýšenej teploty alebo dokonca sledovaní teploty pri grilovaní.

O zobrazenie sa stará 5,7“ Full HD+ s rozlíšením 1440×1080 pixelov. Hardvérová výbava pozostáva z procesora Qualcomm Snapdragon 660, 6GB RAM a 128GB ROM. Telefón používa Android 10, s pris+úbenou aktualizáciou na Android 11. Telefón má takisto aj fotoaparáty: zadný duálny 12 MPx snímač od Sony a predný 8 MPx selfie fotoaparát. Z konektivity podporuje 4G/LTE, volanie cez VoLTE a VoWiFi spolu s Bluetooth 5.0 a NFC (platenie cez Google Pay). Smartfón CAT S62 má odporúčanú cenu 649 eur, dostupný bude e-shopoch, aj v predaji mobilných operátorov..

The post Na trh prichádza odolný smartfón CAT S62 Pro appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/na-trh-prichadza-odolny-smartfon-cat-s62-pro/feed/ 0
Nemáte záhradu? Oddýchnuť si viete aj na balkóne https://digitalportal.sk/nemate-zahradu-oddychnut-si-viete-aj-na-balkone/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nemate-zahradu-oddychnut-si-viete-aj-na-balkone https://digitalportal.sk/nemate-zahradu-oddychnut-si-viete-aj-na-balkone/#respond Fri, 24 Jul 2020 06:00:07 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102495 Ak nemáte záhradu, aj malý balkón vám dokáže poskytnúť dostatok miesta na relax. S trochou úsilia ho totiž dokážete premeniť na miesto plné zelene a kvetov a spraviť z neho útulný kútik na príjemné posedenie. Balkón, lodžia alebo terasa – tieto miesta vám dokážu poskytnúť dokonalé miesto pre váš oddych. Ako? Veľmi jednoducho. Stačí, ak […]

The post Nemáte záhradu? Oddýchnuť si viete aj na balkóne appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ak nemáte záhradu, aj malý balkón vám dokáže poskytnúť dostatok miesta na relax. S trochou úsilia ho totiž dokážete premeniť na miesto plné zelene a kvetov a spraviť z neho útulný kútik na príjemné posedenie.

Balkón, lodžia alebo terasa – tieto miesta vám dokážu poskytnúť dokonalé miesto pre váš oddych. Ako? Veľmi jednoducho. Stačí, ak si na balkón vyložíte pohodlné kreslo a pridáte kvety v črepníkoch. Ak však od vašej oázy pokoja očakávate ešte trochu viac, poradíme vám, ako na to. Aby ste sa na balkóne cítili naozaj dobre, vyberte si pohodlné sedenie. V závislosti od veľkosti vášho balkóna môžete zvoliť z veľkého množstva možností od hojdacej siete, cez jednoduché rozkladacie kreslo či plážové ležadlo až po záhradnú zostavu pozostávajúcu z niekoľkých kúskov. Sedenie by však nemalo byť pohodlné, ale aj dlho vydržať. Predsa len bude vystavené vonkajším podmienkam. Stavte teda na materiály, ktoré sú schopné vydržať roky – drevo, ratan či nehrdzavejúci hliník, ktoré odolajú aj nepriaznivému počasiu.

Náš tip: Dekorovanie či zariaďovanie balkóna alebo terasy pritom vôbec nemusí byť finančne náročné. Celkom postačí, ak začnete využívať zľavové kupóny, kódy či výpredaje, a uvidíte, koľko peňazí ušetríte. Taký zľavový kód 4home sa vám určite bude hodiť, no nie? Pohodové posedenie na balkóne si okrem toho žiada určite aspoň malý stolík, na ktorý si položíte obľúbenú knihu, kávu či pohár s vínom. Ak nekupujete balkónovú zostavu, ale vyberáte nábytok po jednotlivých kusoch, skúste ho farebne zladiť s vybraným kreslom.

Zelená farba je pre oddych na balkóne priam nevyhnutná a balkónové kvety vám zaručia príjemnú atmosféru. Nie, nemusíte sa uspokojiť iba s klasickými muškátmi. Vyberajte kvety podľa toho, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný. Poradia vám v každom dobrom kvetinárstve. Veľmi dobrý výsledok dosiahnete, ak použijete kombináciu kvitnúcich a krovitých rastlín. Nezabudnite samozrejme ani kvetináče, ktoré by v prípade mohutnejších rastlín mali byť dostatočne veľké. Ak sa vám na plochu balkónu nezmestia, zaveste ich. Závesné kvetináče alebo košíky zároveň dodajú balkónu ešte viac záhradného šmrncu. Obklopte sa vecami a doplnkami, ktoré máte radi – balkón bude predsa vaša oáza pokoja. Na vytvorenie záhradnej atmosféry sú napríklad mimoriadne vhodné vankúše, drevené debničky, prútené koše či iné dekorácie z prírodných materiálov.

Na večerné posedenia vo dvojici sa zas dokonale hodia romantické svetielka. A nezabudnite ani na ochranu proti slnku – zvoliť si môžete štýlový slnečník, balkónovú clonu či markízu. Na balkóne si dokonca môžete založiť aj malú zeleninovú záhradku. Veď nie je nič lepšie, ako pochutnať si na svojej vlastnej úrode. Záhradku pritom nemusíte plánovať len v horizontálnom, ale aj vo vertikálnom smere – priamo na stenách a rastliny v črepníkoch môžete vešať aj do priestoru. Dôležité je to, aby rastlinky mali dostatočný prístup slnka a pohodlne sa vám polievali. Na balkóne sa najlepšie darí bylinkám a koreninám, ale aj kľudne tam vypestujete aj reďkovku, uhorky či exotické kivi.

The post Nemáte záhradu? Oddýchnuť si viete aj na balkóne appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/nemate-zahradu-oddychnut-si-viete-aj-na-balkone/feed/ 0
Recenzia: Samsung Galaxy S20 Ultra https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20-ultra/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-samsung-galaxy-s20-ultra https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20-ultra/#respond Thu, 23 Jul 2020 13:00:28 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102574 Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V tejto tretej recenzii sa pozrieme na najväčší a najvybavenejší model S20 Ultra, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení. V predaji sú dve varianty – nami testovaná sivá a tiež čierna. Na rozdiel od menších modelov sa úplne zmenili farebné verzie (S20 ponúkala sivú, modrú a ružovú a S20+ […]

The post Recenzia: Samsung Galaxy S20 Ultra appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V tejto tretej recenzii sa pozrieme na najväčší a najvybavenejší model S20 Ultra, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení.

V predaji sú dve varianty – nami testovaná sivá a tiež čierna. Na rozdiel od menších modelov sa úplne zmenili farebné verzie (S20 ponúkala sivú, modrú a ružovú a S20+ modrú, čiernu a sivá). Z hľadiska vybavenosti je S20 Ultra k dispozícii v dvoch verziách – základná má 128GB vnútornú pamäť a 12GB RAM a „vylepšený“ model ponúkne 512GB vnútornej pamäte a až 16GB RAM. A hoci pri menších modeloch, najmä S20 a čiastočne aj pri S20+ sme chválili veľmi dobrú výbavu v kompaktnom šasi, pri S20 Ultra to neplatí. Už len samotný telefón totiž má až neuveriteľných 222 gramov a rozmery 167×76×9 mm. A to už je riadne veľa a o kompaktnom telefóne nemôže byť vôbec reč. Najväčší „kontrast“ tak je medzi SE (2020) a veľkým S20 Ultra. Pozrieme sa však na to, či investícia do veľkého a „nadupaného“ telefónu stojí za to a čo z toho získa používateľ. Smartfón nám na krátky test zapožičala spoločnosť Alza vo verzii so 16GB RAM.

S20 Ultra ponúka mnohé funkcie, ktoré sme už opisovali pri menších modeloch (S20S20+). Ponúka takisto zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68), spolu s pomerne otravnými hláškami o mokrom porte USB-C a nemožnosťou vtedy telefón nabíjať, takže je dobré mať poruke bezdrôtovú nabíjačku s Qi štandardom. V sérii S20 chýba audio konektor, na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. Používatelia si budú musieť vystačiť s dodávanými USB-C slúchadlami, bezdrôtovými slúchadlami, alebo redukciou. Tlačidlá smartfónu sú umiestnené na pravej strane – je tu dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, aj vypínač. Bixby tlačidlo v celej sérii S20 už nie je, výrobcom predvolené dlhé podržanie, ktoré vyvoláva Bixby asistenta, možno zmeniť na možnosť vypnutia zariadenia. Slot na SIM karty je na hornej strane spolu s mikrofónom.

O zobrazovanie sa stará 6,9“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (3200×1440 px) s pomerom strán 20:9 a 511 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a najmä vynikajúcu čiernu. V strede hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede spodnej časti displeja a funguje veľmi dobre. Prst zväčša rozpozná ihneď, je teda rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, tak sme žiadne problémy pri odomykaní nezaznamenali. Sklamaním je rozpoznanie tváre, pri ktorom sme občas zaznamenali problémy, avšak v porovnaní s menšími modelmi série S20 sme si všimli nižšiu chybovosť. Zrejme za to môže lepší a kvalitnejší selfie fotoaparát, ktorý má až 40 MPx.

Aj S20 Ultra ponúka možnosť nastavenia frekvencie displeja – štandardne 60 Hz, alebo možnosť zvoliť si 120 Hz. Rozdiel medzi frekvenciami je zrejmý a počas celého testovania sme používali vyššiu frekvenciou. Batéria má kapacitu 5000 mAh a jej výdrž sa pohybuje na úrovni 1,5 dňa. Nabíjať batériu možno dodávaným 25W adaptérom, tu si však výrobca zaslúži pochvalu za podporu pre ešte rýchlejšie, 45W nabíjanie, ktorým umožní nabitie z 0% na 100% kapacity za zhruba hodinu, čo je super výsledok. Avšak zamrzí, že si treba adaptér dokúpiť zvlášť. Poteší tiež reverzné bezdrôtové nabíjanie pre iné smartfóny, či ďalšie zariadenia s podporou štandardu Qi.

Hardvérová výbava telefónu je opäť perfektná. Osemjadrový procesor Exynos 990, postavený na 7 nm výrobnom procese je doplnený v nami testovanej verzii o 16GB RAM a 512GB vnútornej pamäte. Telefón ponúka hybridný dual SIM, teda možno tu použiť buď dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD až do kapacity 512GB. Aj v S20 Ultra je podpora pre eSIM karty – kombinovať tak možno aj jednu nanoSIM kartu, pamäťovú microSD kartu a eSIM kartu. Smartfón používa operačný systém Android 10 s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Poteší konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000/200 Mbps. Takisto podporuje aj 5G siete, ktoré u nás nemajú zatiaľ využitie. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE) v Telekom, ktoré nám fungovali perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, ktorá umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“. Otestovali sme taktiež aj kvalitu reprodukcie zvuku pomocou Tidal HiFi. S20 Ultra ponúkne používateľovi stereo zvuk – reproduktor na spodnej strane dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. To je štandard v celej sérii S20. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia.

Doménou testovaného zariadenia sú fotoaparáty. Hlavný 108 MPx snímač skladá 9 pixelov do jedného. Spolieha sa tak na technológiu, tzv. pixel-binning. Hoci podľa hodnotenia DxO Mark ho niekoľko telefónov predbehlo a S20 Ultra je „až“ na 7. mieste so 122 bodmi, s výsledkami sme boli spokojní. Dosiahli sme verné farby s výraznejším kontrastom ako zvyčajne pri fotoaparátoch kórejského výrobcu. Celkové výsledky svojou kvalitou patria rozhodne k najlepším, čo na trhu v súčasnosti nájdeme. Druhým a rozhodne dôležitým snímačom je teleobjektív, ktorý je tentoraz štvornásobný a to aj napriek tomu že dokáže realizovať 10-násobný bezstratový zoom. Použiteľné snímky sú do 30-násobného priblíženia.

Výrobca síce používa v katalógoch „100× space zoom“ a odkaz na Hubblov teleskop, ale realita je od toho odlišná. Hoci tak veľké priblíženie sme doteraz ešte nevideli, v praxi je viac-menej nepoužiteľné – výsledok je veľmi rozmazaný, veľa vo fotke neuvidíte, chýbajú detaily a zatiaľ ide skôr o funkciu, vďaka ktorej sa môže používateľ pochváliť kamarátom, že aj takúto funkciu má v telefóne. Testovaný „Ultra“ do výbavy pridáva tretí objektív, ktorý má rozlíšenie 48 MPx, čo je tiež niečo pomerne nevídané pri telefónoch. Zaujímavosťou je, že je poskladaný ako Periscope a znamená to, že leží na plocho. Tretí snímač je ultraširokouhlý objektív, ktorý už má pomerne obyčajné rozlíšenie 12 MPx. Výbavu foto snímačov dopĺňa potom ešte 0,3 MPx TOF snímač na meranie hĺbky. Okrem priblíženia nechýba možnosť objekt oddialiť, čo príde vhod napríklad pri fotografovaní pred pamiatkami.

Selfie snímač má 40 MPx a patrí medzi najlepšie. Skladá štyri pixely do jedného a pri porovnaní rozdielov z menších modelov (S20S20+ ktoré majú selfie snímač iba 10 MPx) s ním možno realizovať veľmi dobré fotky. Podporuje dokonca aj 4K Ultra HD pri 30 alebo 60 fps. Séria S20 ponúka aj nahrávanie videa v 8K pri zadnom fotoaparáte. Marketingovo to znie dobre, hoci ide o rozlíšenie, ktoré v súčasnosti nemá využitie. Tu platí to isté, ako pri S20+: pri nahrávaní videa v 8K pri 24 fps je dátový tok neúmerne vysoký a každá minúta znamená 600MB. V prípade 4K videa smartfón podporuje 30 a 60 fps, Full HD pri 30, 60 a 240 fps, alebo HD pri 960 fps. S kvalitou nahrávaného videa sme boli spokojní, pri Full HD a 4K je stabilizácia, ktorá príjemne prekvapí.

Samsung Galaxy S20 Ultra je telefón s dlhým názvom, ale aj skvelou výbavou, ktorý ponúkne možnosť natáčať 8K video, má krásny 120 Hz displej, vysoký výkon a počas testovania nám v podstate nič nechýbalo. Áno, 100-násobný zoom alebo 8K video sú marketingové „chytáky“ a nie v praxi využiteľné funkcie. Výčitky máme ku gigantickým rozmerom a vysokej hmotnosti, ako aj priam šialene vysoko nastavenej cene – „lacnejšia“ verzia s 12GB RAM stojí od 1000 eur a vybavenejšia nami testovaná so 16GB RAM stojí priam neuveriteľných 1600 eur! Páči sa nám veľká kapacita batérie, ktorá má pri vyššej obnovovacej frekvencii a výkonnému procesoru výdrž na úrovni 1,5 až maximálne dvoch dní.

Zapožičal: Alza

The post Recenzia: Samsung Galaxy S20 Ultra appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-samsung-galaxy-s20-ultra/feed/ 0
Recenzia: Honor MagicBook 14 https://digitalportal.sk/recenzia-honor-magicbook-14/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-honor-magicbook-14 https://digitalportal.sk/recenzia-honor-magicbook-14/#respond Wed, 22 Jul 2020 13:00:00 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102425 Spoločnosť Honor je známa najmä smartfónmi, avšak skúša to aj na poli notebookov. Na trhu je veľa výrobcov, konkurencia je veľká a priniesť niečo nové a zaujímavé chce odvahu aj invenciu. Testované zariadenie patrí medzi ultrabooky, ponúka 14“ displej, pričom základom je AMD procesor. Páči sa nám kvalitne spracovaná konštrukcia z hliníka, ktorá nie je pri cene […]

The post Recenzia: Honor MagicBook 14 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Honor je známa najmä smartfónmi, avšak skúša to aj na poli notebookov. Na trhu je veľa výrobcov, konkurencia je veľká a priniesť niečo nové a zaujímavé chce odvahu aj invenciu. Testované zariadenie patrí medzi ultrabooky, ponúka 14“ displej, pričom základom je AMD procesor.

Páči sa nám kvalitne spracovaná konštrukcia z hliníka, ktorá nie je pri cene 600 eur samozrejmosťou. Notebook je dostupný v dvoch farebných verziách – avšak u nás je dostupný iba šedej (Space Gray). Pokiaľ ide o konektivitu, na ľavej strane je jeden USB-C port, ktorý slúži zároveň na nabíjanie, jeden USB 3.0 a tiež plnohodnotný HDMI port. Napravo je jeden USB 2.0 port a spoločný 3,5 mm audio jack konektor. Upozorňujeme, že USB-C nefunguje ako DisplayPort. Okrem možnosti pripojiť externé pevné disky sa ním notebook aj nabíja s výkonom 65W. Výbava je skromnejšia, avšak pre väčšinu činností je viac než postačujúca. Zariadenie je určené najmä pre menej náročných používateľov, na časté prenášanie a pre tých, ktorí sa zameriavajú na cenovo dostupné modely.

Oceňujeme minimálne rámčeky okolo displeja – z ľavej, pravej a tiež hornej strany. Spodný rámček je široký, v strede je logo výrobcu „Honor“. O zobrazenie sa stará 14“ IPS panel s Full HD rozlíšením. Pomer strán je 16:9, pričom podanie farieb je dobré. Notebook používa lesklý, nedotykový displej. Najvyšší jas dosahuje 300 cd, panel má blikanie obrazovky (PWM), avšak medzi nedostatky patrí IPS glow, ktorý sa objavuje v oblasti rohov a hrán. Podanie farieb nie je úplne prirodzené, sRGB je iba 65% a AdobeRGB 42%. Notebook teda nie je vhodný pre grafikov, ale na časté prenášanie napríklad pre študentov môže byť zaujímavou voľbou.

Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, zariadenie používa štvorjadrový procesor AMD Ryzen 5 3500U, taktovaný na 2,1 – 3,7 GHz a zaraďuje sa medzi energeticky úsporné. Na kancelársku prácu postačuje a vďaka integrovanej grafickej karte AMD Radeon Vega 8 sa na ňom možno zahrať aj niekoľko hier, no na tie najnovšie a graficky náročné tento notebook určený nie je. Výbavu dopĺňa 8GB operačná pamäť, ktorú nemožno rozšíriť a 256GB M.2 disk, ktorý je možné po odskrutkovaní spodného krytu vymeniť za iný, väčší disk. Zameranie je jasné – ľahké zariadenie je vhodné na časté prenášanie. Výrobca k nemu dodáva predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home.

To, čím notebook zaujme, je netradičná kamera, ukrytá v hardvérovom tlačidle medzi klávesmi F6 a F7. Používateľ tak má plne pod kontrolou aktivitu kamery. Aj vďaka tomuto samostatnému tlačidlu je delete tam, kde by sme očakávali a vypínač je mimo nej. Vypínač však slúži zároveň aj ako čítačka odtlačkov prstov, pričom nájde svoje uplatnenie na prihlasovanie do notebooku. Čítačka je rýchla a nezaznamenali sme žiadne problémy. Klávesnica má podsvietenie, ide o typicky model s nízkym zdvihom, dobre sa na nej píše. Azda jedinou nevýhodou je anglický layout, ktorý sme mali na testovacom kuse. Podľa slov výrobcu sú v predaji klávesnice plne lokalizované s česko-slovenským layoutom.

Podsvietenie klávesnice je biele a možno ho regulovať v 3 úrovniach – vypnutý, nižší a najvyšší jas. Oceňujeme, že výrobca umožňuje v aplikácii zmeniť tlačidlá F1 – F12 z multimediálnych na funkčné. Táto možnosť je v aplikácii skrytá a používateľ bude dlhšie hľadať, kým ju nájde. Notebook ponúka taktiež aj veľký touchpad v strede pod klávesnicou. Poteší tichý chod zariadenia, ktorý sa pohybuje na úrovni 30 – 36 dB(A), teplota na povrchu sa drží v rozumných medziach 34 – 41 °C. Zaujímavosťou je však výdrž batérie, ktorá je na úrovni 8 hodín, čo je nami dosiahnutá hodnota. Výrobca udáva 10 hodín. Poteší prítomnosť Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0 (najnovší štandard Wi-Fi 6 chýba).

Honor MagicBook 14 je zaujímavý notebook najmä pre študentov a používateľov, ktorí sú zameraní na cenovo čo najvýhodnejšie zariadenia. Páči sa nám spracovanie, ktoré je veľmi dobré, dostatočne výkonný procesor, avšak limitom je iba 8GB RAM, ktorú nemožno rozšíriť. Naopak malý 256GB disk možno časom nahradiť väčším. Ocenili by sme lepšiu konektivitu, poteší nízka hmotnosť a rozmery spolu s pekným a jednoduchým dizajnom. Používateľom, ktorí hľadajú cenovo dostupný a zaujímavý model, ho môžeme odporúčať.

Vhodným doplnkom k notebooku Honor MagicBook 14 sú štýlové púzdra z dielne čínskeho dizajnéra Jacky Tsai. Hoci ide o doplnok k testovanému zariadeniu, možno ho použiť aj k iným ultrabookom

Zapožičal: Honor

The post Recenzia: Honor MagicBook 14 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-honor-magicbook-14/feed/ 0
Recenzia: Mamibot ExVac680s https://digitalportal.sk/recenzia-mamibot-exvac680s/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-mamibot-exvac680s https://digitalportal.sk/recenzia-mamibot-exvac680s/#respond Tue, 21 Jul 2020 13:00:06 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102698 Poznáte ten pocit, keď si v sobotu po náročnom pracovnom týždni chcete spraviť pohodu, dať si čaj, kávu alebo pohárik a robiť veci, ktoré sú zábavné, ale zároveň viete, že je vedľa vás známy strašiak menom „domáce upratovanie“. No domáce upratovanie už nemusí byť otravné aj vďaka robotickému vysávaču. Na dilemu, či sa namiesto relaxácie […]

The post Recenzia: Mamibot ExVac680s appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Poznáte ten pocit, keď si v sobotu po náročnom pracovnom týždni chcete spraviť pohodu, dať si čaj, kávu alebo pohárik a robiť veci, ktoré sú zábavné, ale zároveň viete, že je vedľa vás známy strašiak menom „domáce upratovanie“. No domáce upratovanie už nemusí byť otravné aj vďaka robotickému vysávaču.

Na dilemu, či sa namiesto relaxácie vrhnúť na vysávanie a utieranie prachu, prípadne na dohadovanie, kto je s upratovaním na rade, sa sá v dnešnej dobe pokojne zabudnúť. Domáci elektronickí pomocníci v podobe robotických vysávačov alebo čističov okien vnesú do rodiny nový pokoj, pohodu a úsporu času. Najmä robotické vysávače sú v dnešnej dobe fenoménom, na trhu existuje celá škála modelov, takže si stačí ujasniť, aký veľký je byt či dom, čo od upratovania chceme a potom si len zvoliť model robota. Pre náročnejších je k dispozícii model Mamibot ExVac680s, ktorý má pokročilú navigačnú technológiu s laserovými senzormi. Táto navigácia si na základe získaných dát z priestoru vyhodnocuje ideálnu trasu, dokáže ale tiež zachytiť pohybujúce sa predmety a trasu aktuálne upraviť.

Silu vysávania možno individuálne nastaviť, rovnako aj čistiace profily. Tých je k dispozícii hneď päť a to od profilu „Auto“ so systematickým „cik-cak“ čistením, až po profil Sweeping&Mopping, kde ide o kombinované vysávanie a vytieranie zároveň. Robotický vysávač si poradí so všetkými povrchmi. Ak je v automatickom režime, sám rozozná, o aký povrch ide a tomu uspôsobí silu vysávania. Nerobí mu problém zbieranie nečistôt, prachu ani zvieracích chlpov, má senzor proti pádu zo schodov a bez problémov prekoná prahy či iné prekážky do výšky 2 cm. Štíhle šasi vysávača umožňuje dobrý pohyb aj pod skriňami a posteľami, vďaka výkonnej Li-Ion batérii dokáže pracovať 2,5 hodiny na jedno nabitie. Pokiaľ mu batéria nestačí, sám sa vráti do základňovej stanice, po nabití odíde na pôvodné miesto a pokračuje v práci.

Vysávač svojou prácou nebude používateľa takmer nijako rušiť. Jeho hlučnosť je pomerne príjemných 55 dB, vďaka HEPA filtru nebude užívateľ vnímať žiadny poletujúci prach. Príkazy „novému členovi rodiny“ možno dávať pomocou mobilnej aplikácie alebo cez hlasového asistenta Alexa/Google Home. Pri použití aplikácie možno navyše v reálnom čase sledovať, čo už bolo upratané a koľko priestoru ešte zostáva upratať. Tiež si možno detailne naplánovať dátum a čas upratovania, aby ste si mohli plne a nerušene vychutnať „svoju chvíľku“. Robotický vysávač Mamibot ExVac680s je dostupný za 450 eur, dá sa však zaobstarať aj lacnejší variant vysávača Mamibot PetVac300 za 200 eur, ktorý síce nemá toľko čistiacich profilov a navigáciu, svoju funkciu si však takisto splní.

Zapožičal: Mamibot

The post Recenzia: Mamibot ExVac680s appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-mamibot-exvac680s/feed/ 0
Päť spôsobov, ako preniesť kontakty z Android na iOS https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-preniest-kontakty-z-android-na-ios/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pat-sposobov-ako-preniest-kontakty-z-android-na-ios https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-preniest-kontakty-z-android-na-ios/#respond Mon, 20 Jul 2020 09:00:25 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102479 Je viac spôsobov, ako sa dajú preniesť kontakty medzi dvomi platformami – Android a iOS, pričom obe majú významný podiel. Preniesť si kontakty medzi dvomi platformami je jednoduchá záležitosť. Najprv sa pozrime na natívne riešenie, ktoré poskytuje spoločnosť Apple na prechod z Androidu na iPhone. Aplikácia Presunúť do iOS je v Obchode Play k dispozícii zadarmo. […]

The post Päť spôsobov, ako preniesť kontakty z Android na iOS appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Je viac spôsobov, ako sa dajú preniesť kontakty medzi dvomi platformami – Android a iOS, pričom obe majú významný podiel.

Preniesť si kontakty medzi dvomi platformami je jednoduchá záležitosť. Najprv sa pozrime na natívne riešenie, ktoré poskytuje spoločnosť Apple na prechod z Androidu na iPhone. Aplikácia Presunúť do iOS je v Obchode Play k dispozícii zadarmo. V ideálnom prípade používateľom pomôže presunúť vaše kontakty, fotografie, videá, záložky a správy. K tejto funkcii však máte prístup iba pri nastavovaní nového zariadenia so systémom iOS. V prípade, že už iPhone už používate, musíte najskôr obnoviť výrobné nastavenia, aby ste mohli využiť túto možnosť. Takisto obe zariadenia by mali byť pripojené k rovnakej sieti Wi-Fi.

Ďalšou možnosťou je pomocou MobileTrans. Aplikácia umožňuje priame riešenie prenosu dát medzi zariadeniami. To znamená, že môžete priamo prenášať kontakty z jedného zariadenia do druhého bez akýchkoľvek problémov s kompatibilitou alebo pripojením. Okrem kontaktov môžete presúvať aj fotografie, videá, hudbu, kalendár, denníky hovorov, či správy. Treťou možnosťou, ako preniesť kontakty medzi telefónmi je pomocou SIM karty. Ak nechcete používať žiadnu špeciálnu aplikáciu na prenos kontaktov, môžete použiť SIM kartu. Netreba dodávať, že táto voľba bude fungovať, iba ak fyzicky presúvate svoju SIM kartu z jedného telefónu do druhého. SIM karta by mala mať dostatok miesta na umiestnenie vašich kontaktov. Nevýhodou tohto riešenia je, že ste obmedzení iba na meno a telefónne číslo bež ďalších detailov.

Štvrtou možnosťou, ako možno prenášať kontakty medzi Android a iOS je pomocou synchronizácie v cloude cez Google účet. Iste, mnoho používateľov môže mať obavy o bezpečnosť (predsa len „veľký brat ťa vidí“ zrejme platí), ale toto je veľmi jednoduchý, rýchly a efektívny spôsob na prenos kontaktov medzi platformami. Synchronizácia na oboch zariadeniach – tak s Androidom, ako aj iOS je však vzájomne prepojená: ak teda vymažete kontakt na Android zariadení, kontakt zmizne aj v iOS zariadení. Ide však o veľmi jednoduchý a šikovný spôsob prenosu údajov.

Ako poslednú, piatu možnosť, ako preniesť medzi platformami kontakty a trocha komplikovanú možnosť, patrí pomocou aplikácie iTunes. Žiaľ, prenos cez iTunes často nefunguje a prináša niekoľko problémov s kompatibilitou. Z nášho pohľadu je najjednoduchšia možnosť cez cloud. Google účet možno použiť aj na zálohu a synchronizáciu fotiek (aplikácia Google fotky), čo je takisto veľmi vhodná a zaujímavá aplikácia.

The post Päť spôsobov, ako preniesť kontakty z Android na iOS appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pat-sposobov-ako-preniest-kontakty-z-android-na-ios/feed/ 0
Na internet unikli špecifikácie pre ASUS ZenFone 7 https://digitalportal.sk/na-internet-unikli-specifikacie-pre-asus-zenfone-7/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=na-internet-unikli-specifikacie-pre-asus-zenfone-7 https://digitalportal.sk/na-internet-unikli-specifikacie-pre-asus-zenfone-7/#respond Mon, 20 Jul 2020 08:00:36 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102476 Podľa uniknutých správ a špekulácií by sme telefóny novej generácie od taiwanskej spoločnosti mali vidieť už čoskoro. Medzi ďalšie špekulácie zapadajú aj získané certifikácie v rôznych krajinách. Zahraničný zdroj dokonca zverejnil detaily z dokumentov, ktoré sa im podarilo získať v taiwanských úradoch, pričom prezradia viacero zaujímavých informácií. Tak ako aj minulá generácia, aj ZenFone 7 bude mať 5000 […]

The post Na internet unikli špecifikácie pre ASUS ZenFone 7 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Podľa uniknutých správ a špekulácií by sme telefóny novej generácie od taiwanskej spoločnosti mali vidieť už čoskoro.

Medzi ďalšie špekulácie zapadajú aj získané certifikácie v rôznych krajinách. Zahraničný zdroj dokonca zverejnil detaily z dokumentov, ktoré sa im podarilo získať v taiwanských úradoch, pričom prezradia viacero zaujímavých informácií. Tak ako aj minulá generácia, aj ZenFone 7 bude mať 5000 mAh batériu, pričom medzi ďalšie potvrdené parametre patrí podpora pre 30W rýchlonabíjanie, 512GB vnútorná pamäť, možnosť použiť microSD pamäťové karty až do kapacity 2TB, 5G siete, najnovšia Wi-Fi 6 (802.11 ax), Bluetooth 5.0 a samozrejme aj NFC (a platby cez Google Pay).

Podľa predpokladov má telefón používať najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 865+ a dokonca až 16GB RAM. Rovnako ako pri ZenFone 6, aj plánovaný ZenFone 7 by mal mať otočný fotoaparát, vďaka čomu má byť 6,7“ displej bez výrezu (a v porovnaní s predchodcom bude o 0,3“ väčší). Ďalej sa počíta aj s vybavenejším modelom, ktorý má mať označenie ASUS ZenFone 7 Pro. Detaily o „Pro“ modeli však zatiaľ známe nie sú.

Zdroj: MSP

The post Na internet unikli špecifikácie pre ASUS ZenFone 7 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/na-internet-unikli-specifikacie-pre-asus-zenfone-7/feed/ 0
Fotoaparáty OnePlus Nord sú už oficiálne potvrdené https://digitalportal.sk/fotoaparaty-oneplus-nord-su-uz-oficialne-potvrdene/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=fotoaparaty-oneplus-nord-su-uz-oficialne-potvrdene https://digitalportal.sk/fotoaparaty-oneplus-nord-su-uz-oficialne-potvrdene/#respond Fri, 17 Jul 2020 10:00:56 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102447 Pred pár dňami sme mali možnosť vidieť obrázok v podstate s kompletnými špecifikáciami chystaného OnePlus Nord, ale stále nešlo o oficiálne informácie. Teraz si ale môžeme definitívne potvrdiť fotoaparáty a ich špecifikácie telefónu, pretože sa k nim na oficiálnych fórach OnePlus vyjadril zástupca firmy, zodpovedný za túto kategóriu. A podľa jeho slov došlo k rozhodnutiu […]

The post Fotoaparáty OnePlus Nord sú už oficiálne potvrdené appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Pred pár dňami sme mali možnosť vidieť obrázok v podstate s kompletnými špecifikáciami chystaného OnePlus Nord, ale stále nešlo o oficiálne informácie.

Teraz si ale môžeme definitívne potvrdiť fotoaparáty a ich špecifikácie telefónu, pretože sa k nim na oficiálnych fórach OnePlus vyjadril zástupca firmy, zodpovedný za túto kategóriu. A podľa jeho slov došlo k rozhodnutiu o celkovo šiestich foto-senzoroch (štyri vzadu a dva selfie/predné) na základe odozvy používateľov počas programu Open Ears Forum. Vďaka tomu tak Nord papierovo prekonáva aj základný model OnePlus 8.

Hlavným senzorom OnePlus Nord bude naozaj 48 MPx Sony IM586 so svetelnosťou f/1.75, EIS a OIS (teda optickou stabilizáciou). Ide tak asi o úplne identický senzor ako má OnePlus 8. Ten potom doplní 8 MPx ultra-wide senzor s uhlom záberu 119° (lepšie ako 116° pri OnePlus 8), 5 MPx senzor pre výpočet hĺbky poľa a 2 MPx makro šošovka. Tvorcovia tiež samozrejme sľubujú pokročilé softvérové ​​funkcie a nastavenia, ale to sa od moderných telefónov veľkých značiek očakáva tak nejako automaticky.

A zanedbaný nebude ani selfie fotoaparát, ktorý má dokonca lepšie parametre na všetkých frontoch ako high-end modely OnePlus. Prvýkrát je totiž duálny a hlavný 32 MPx Sony IMX616 doplní ešte 8 MPx ultra-wide snímač. Celkovo bude mať selfie snímač veľmi slušný uhol záberu – až 105°. Nové kombo selfie kamier má údajne aj nové algoritmy, ktoré by mali využívať možnosti AI a dlhšie časy expozície na zníženie šumu aj v zlých svetelných podmienkach. Uvidíme však, aká bude realita v praxi.

Zdroj: GCh

The post Fotoaparáty OnePlus Nord sú už oficiálne potvrdené appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/fotoaparaty-oneplus-nord-su-uz-oficialne-potvrdene/feed/ 0
Uniknuté fotky Xiaomi Mi Mix 2020 ukazujú zaujímavý dizajn https://digitalportal.sk/uniknute-fotky-xiaomi-mi-mix-2020-ukazuju-zaujimavy-dizajn/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=uniknute-fotky-xiaomi-mi-mix-2020-ukazuju-zaujimavy-dizajn https://digitalportal.sk/uniknute-fotky-xiaomi-mi-mix-2020-ukazuju-zaujimavy-dizajn/#respond Fri, 17 Jul 2020 08:00:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102450 Snímky údajného Xiaomi Mi Mix 2020 sú naozaj veľmi zvláštne a podobný dizajn sme zatiaľ nevideli. Zachytávajú totiž telefón, ktorý sa snaží problém umiestnenia selfie kamerky a senzorov vyriešiť úplne neobvyklým spôsobom a obísť všetky možné doterajšie riešenia. Hoci sa momentálne už netrpezlivo očakáva príchod novej generácie smartfónu Mi Mix 4, ktorý by mal podľa […]

The post Uniknuté fotky Xiaomi Mi Mix 2020 ukazujú zaujímavý dizajn appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Snímky údajného Xiaomi Mi Mix 2020 sú naozaj veľmi zvláštne a podobný dizajn sme zatiaľ nevideli. Zachytávajú totiž telefón, ktorý sa snaží problém umiestnenia selfie kamerky a senzorov vyriešiť úplne neobvyklým spôsobom a obísť všetky možné doterajšie riešenia.

Hoci sa momentálne už netrpezlivo očakáva príchod novej generácie smartfónu Mi Mix 4, ktorý by mal podľa predpokladov na jeseň, nie je známe, prečo sa objavili na internete rendery telefónu označeného ako Mi Mix 2020. Neznámy telefón tak vyvolal veľký ohlas, pričom sa objavil vo forme reklamných bannerov na ruskej stránke odnože čínskeho giganta Alibaba. Medzi zaujímavosti patrí najmä fakt, že pripravovaný telefón ponúkne rozšírené šasi na pravej strane vedľa displeja s akousi extra lištou pre dvojicu selfie senzorov a niektoré hardvérové ​​ovládacie tlačidlá. Rovnako tak vzadu je potom videnie veľmi výrazný modul so štyrmi senzormi hlavného zadného fotoaparátu.

Pri bližšom pohľade je ale zrejmé, že o reálny telefón naozaj nejde. Modul zadného fotoaparátu úplne nesedí s okrajmi telefónu, takže zrejme ide skôr o nepodarený žart vo Photoshope. A pretiahnutý okraj displeja s extra lištou? Aj na odvážne Xiaomi ide jednoznačne o príliš veľká výstrednosť. Naviac sa veľmi skoro ukázalo, že rendery sú založené na jednom zo starších patentov a na 99% by naozaj nemali mať s naozajstným Mi Mix 4 (alebo Mi Mix 2020) nič spoločné. Hoci teda s najväčšou pravdepodobnosťou takýto smartfón nebude predstavený, zaujal verejnosť. Až budúcnosť ukáže, či sa výrobca telefónov môže ubrať aj týmto, netradičným spôsobom.

Zdroj: GCh

The post Uniknuté fotky Xiaomi Mi Mix 2020 ukazujú zaujímavý dizajn appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/uniknute-fotky-xiaomi-mi-mix-2020-ukazuju-zaujimavy-dizajn/feed/ 0
Tipy a triky: Ako sa pripojiť na internet na chalupe? https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-sa-pripojit-na-internet-na-chalupe/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tipy-a-triky-ako-sa-pripojit-na-internet-na-chalupe https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-sa-pripojit-na-internet-na-chalupe/#respond Thu, 16 Jul 2020 14:00:28 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102694 Aktuálna sezóna využívania chát a chalúp je v plnom prúde. Tieto miesta sú medzi našincami obľúbeným cieľom trávenia voľného času počas víkendov i dovoleniek. Prinášame niekoľko trikov, ako sa pripojiť na internet na chalupe. Mnohí používatelia chcú zostať online aj „mimo civilizácie“, avšak dôvodom na pripojenie sa k internetu môžu byť aj pracovné záležitosti alebo prípadná pohotovosť s […]

The post Tipy a triky: Ako sa pripojiť na internet na chalupe? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Aktuálna sezóna využívania chát a chalúp je v plnom prúde. Tieto miesta sú medzi našincami obľúbeným cieľom trávenia voľného času počas víkendov i dovoleniek. Prinášame niekoľko trikov, ako sa pripojiť na internet na chalupe.

Mnohí používatelia chcú zostať online aj „mimo civilizácie“, avšak dôvodom na pripojenie sa k internetu môžu byť aj pracovné záležitosti alebo prípadná pohotovosť s elektronickou  pracovnou poštou. Čo v takýchto prípadoch? Nedá sa nič robiť, je potrebné kvalitné internetové pripojenie aj na chalupe. Naše tipy možno doplniť aj o iné, koniec-koncov internet na chalupe príde vhod aj v čase kedy tam nie ste, napríklad kvôli prenosu dát z bezpečnostnej kamery. Nás však tentokrát bude zaujímať predovšetkým to, ako si zabezpečiť pripojenie, keď ste na svojom „letnom sídle“ osobne.

Zásadným prvkom chalupárskej siete bude samozrejme stabilný a spoľahlivý router. A keď už taký budete zháňať, potom sa pravdepodobne budete chcieť poobzerať po LTE riešení, lebo ak je chalupa spojená so svetom pomocou kábla, patríte pravdepodobne k svetlej výnimke. Takéto routery má v ponuke aj TP-Link, napríklad modely Archer MR200 alebo TL-MR6400, vhod príde takisto aj ASUS 4G-AC53U, do ktorých stačí vložiť dátovú SIM kartu a možno surfovať. Rýchlosť samozrejme bude závisieť na sile signálu v danej lokalite, avšak slovenskí operátori majú aj na odľahlejších miestach pokrytie veľmi dobré. Väčšinou teda nebude problém ani so streamovaním videa, napríklad pri videohovoroch s blízkymi, ktorí zostali doma.

Všetky modely majú integrovaný slot na (dátovú) SIM kartu a nie je u nich potrebné vykonávať nejakú väčšiu konfiguráciu. Rýchle a stabilné Wi-Fi pripojenie je následne otázkou okamihu. Takéto riešenie je vhodné práve pre odľahlejšie oblasti, kde skrátka mnoho iných a rýchlejších možností niet. Routere zároveň disponujú aj záložnými LAN/WAN konektormi pre jednoduché prepojenie s on-line svetom vo chvíľach, keď je k dispozícii aj iné, pevné pripojenie typu káblových modemov.

Ak je chata či chalupa rozsiahlejšia, prípadne chce užívateľ stabilné pripojenie napríklad aj na záhrade, potom odporúčame siahnuť po Wi-Fi mesh systéme, ktorý pozostáva z rovnocenných modulov. Tie môžu router priamo nahrádzať alebo ho dopĺňať. Aj tu vyberáme z portfólia TP-Linku, ktorý pre tieto účely vytvoril vlastnú platformu OneMesh a sériu zariadení Deco. Takisto medzi ďalšími mesh zariadeniami možno nájsť nami testované Linksys Velop AC2200, Zyxel Multy, či nedávno testované cenovo dostupné riešenie Tenda Nova MW5. A keď už sme spomenuli bezpečnostné kamery – tie TP-Link vo svojom portfóliu ponúka tiež, rovnako ako aj D-Link a iní výrobcovia. Všetky tieto zariadenia dovolenkári alebo chalupári bezpochyby ocenia.

The post Tipy a triky: Ako sa pripojiť na internet na chalupe? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/tipy-a-triky-ako-sa-pripojit-na-internet-na-chalupe/feed/ 0
Recenzia: Lamax Storm 1 https://digitalportal.sk/recenzia-lamax-storm-1/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-lamax-storm-1 https://digitalportal.sk/recenzia-lamax-storm-1/#respond Thu, 16 Jul 2020 13:00:17 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102696 Na trhu je veľa prenosných reproduktorov, testovaný Storm 1 ponúka netradičný dizajn. Na prvý pohľad vyzerá dostatočne robustne, pričom základom je pogumované šasi. V balení je okrem samotného zariadenia nabíjací kábel USB-C, 3,5 mm, audio kábel pre káblové prepojenie a manuál. Ako je pri výrobcovi už zvykom, aj tu už tradične dominuje tyrkysová farba, ktorá […]

The post Recenzia: Lamax Storm 1 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Na trhu je veľa prenosných reproduktorov, testovaný Storm 1 ponúka netradičný dizajn. Na prvý pohľad vyzerá dostatočne robustne, pričom základom je pogumované šasi.

V balení je okrem samotného zariadenia nabíjací kábel USB-C, 3,5 mm, audio kábel pre káblové prepojenie a manuál. Ako je pri výrobcovi už zvykom, aj tu už tradične dominuje tyrkysová farba, ktorá je pre výrobcu typická. Tentoraz je na orámovaní prednej mriežky, pričom v strede je logo. Pod mriežkou je dvojica meničov s celkovým výkonom 40W, čo je pri tak malých rozmeroch 204×80×64 mm a nízkej hmotnosti (800 gramov) veľmi dobré. Na hornej strane sú ovládacie prvky (šesť pogumovaných tlačidiel) a logo NFC na jednoduché spárovanie zariadenia cez Bluetooth.

Napravo od mriežky je kovové pútko, na ktoré možno uchytiť lanko, alebo karabínu a reproduktor si zavesiť napríklad za opasok. Poteší taktiež odolnosť zariadenia IP67, vhod teda príde najmä počas leta ku vode, poliatie či ošpliechanie teda nepoškodí reproduktor. Zariadenie takisto ponúka používateľovi viac režimov. Okrem bežného „Normal“, ktorý nepoužíva ekvalizér, je k dispozícii aj „Hall“ (pre priestorové ozvučenie miestnosti), alebo „Super Bass“, ktorý zvýrazní hlbšie tóny.

Reproduktor ponúka viac zdrojov hudby. Okrem Bluetooth a audio pripojenia (AUX) má aj podporu microSD kariet pre priame prehrávanie zvukových súborov. Taktiež pri prepojení so smartfónom dokáže fungovať aj ako hands-free. Zaujímavá je funkcia TWS (True Wireless Stereo) pre bezdrôtové prepojenie dvojice rovnakých reproduktorov Storm 1 a vytvorenie stereo zvuku. O napájanie sa stará 6600 mAh batéria, pričom výrobca deklaruje výdrž do 15 hodín pri polovičnej hlasitosti. Pri 80% hlasitosti uvádza sedemhodinovú výdrž. V praxi sme však namerali približne polovičné hodnoty a nabitie potom trvá zhruba 3 – 4 hodiny.

Reproduktor Lamax Storm 1 je zaujímavý model v cene okolo 75 eur. Pri kapacite batérie by sme však očakávali vyššiu výdrž a používateľom môže chýbať podpora pre FM rádio. Páči sa nám ekvalizér a možnosti zmeny zvukového podania, odolný dizajn zariadenia, ako aj vcelku slušný výkon meničov.

Zapožičal: Lamax

The post Recenzia: Lamax Storm 1 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-lamax-storm-1/feed/ 0
Recenzia: Tenda Nova MW5 https://digitalportal.sk/recenzia-tenda-nova-mw5/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-tenda-nova-mw5 https://digitalportal.sk/recenzia-tenda-nova-mw5/#respond Wed, 15 Jul 2020 13:00:02 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102454 Otestovali sme dvojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov a všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení. Testované zariadenie k nám prišlo v podobe trocha menších mesh zariadení, ktoré sa oproti bežnému Wi-Fi routru líšia. Jedno zariadenie slúži ako […]

The post Recenzia: Tenda Nova MW5 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Otestovali sme dvojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov a všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení.

Testované zariadenie k nám prišlo v podobe trocha menších mesh zariadení, ktoré sa oproti bežnému Wi-Fi routru líšia. Jedno zariadenie slúži ako hlavné a ďalšie dve ako doplnkové. Router je jeden, od neho sa šíri signál na všetky smery a postupnou vzdialenosťou klesá jeho rýchlosť, či efektivita. Pri veľkých priestoroch treba sieť dopĺňať opakovačmi (tzv. extendermi). Mesh systém je naopak sieť viacerých malých zariadení, ktoré vysielajú na rovnakom kanáli, majú rovnaký názov siete (SSID) a zariadenia pripojené k Wi-Fi sieti sa pripájajú vždy k najbližšiemu mesh vysielaču s najlepším signálom. Výhodou riešenia je tiež jednoduchšia konfigurácia.

Bežne sme zvyknutí po vybalení zariadenia robiť jeho konfiguráciu cez internetový prehliadač v počítači, avšak výrobca tu stavil na jednoduchosť. Na nastavenie mesh systému treba stiahnuť aplikáciu na smartfón (Google Play alebo Apple iOS), kde stačí zariadenie vyhľadať, založiť si účet a spárovať. V aplikácii možno jednotlivé mesh zariadenia pomenovať (napríklad podľa toho, kde sú umiestnené). Testovaný model je konštrukčne spracovaný z bieleho plastu a príde vhod aj do obývačky, kuchyne, či izby. Páčia sa nám malé a kompaktné rozmery, dizajn neruší a oceňujeme, že tu nie sú výrazné LED diódy. Páči sa nám prehľadná aplikácia, cez ktorú možno aktualizovať firmvér zariadenia. V nej vidieť taktiež všetky pripojené zariadenia v sieti, rýchlosti, možno tu nastaviť obmedzenia, diagnostikovať stav siete, ale tiež aj reštartovať zariadenie.

Zaujímavosťou aplikácie sú možnosti nastavenia hosťovskej siete, ktorá je buď stále zapnutá, alebo je jej trvanie nastavené iba na určitý čas. Aplikácia umožňuje plánovanie obmedzia k internetu pre jednotlivé zariadenia – napríklad hernú konzolu alebo detský smartfón, alebo tiež možnosť „čiernej listiny“, ktorá zablokuje konkrétne zariadenie natrvalo. Ďalšou zaujímavou možnosťou je „kapacitný“ režim, ktorý je navrhnutý tak, aby vyvažoval záťaž, keď je k sieti pripojených viac ako 30 zariadení naraz – čo príde vhod pre malé podniky, ako napríklad bary alebo reštaurácie, ktoré chcú poskytovať bezplatné Wi-Fi hotspoty. Všetky tieto možnosti sú jednoduché a ľahko použiteľné. Hoci pokročilejší používatelia môžu uprednostňovať rozhranie cez web, ktoré poskytuje viac „praktických“ možností na konfiguráciu sieťových nastavení, MW5 bude dobrou voľbou pre domácich používateľov, ktorí ju chcú nastaviť cez pár klikov v aplikácii.

Výhodou je, že všetky možnosti nastavenia sú k dispozícii odkiaľkoľvek (teda aj vzdialene mimo lokálnej siete) po prihlásení menom a heslom do účtu, ktorý je priradený daným mesh zariadeniam. Pripomeňme, že testované zariadenie poskytuje sieť Wi-Fi 802.11ac s maximálnou rýchlosťou 1200 Mbps. Na trhu sú síce aj oveľa rýchlejšie mesh systémy a s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (ax), no mesh systém od Tenda je vhodný pre väčšinu domácností. Zo zadnej strany hlavného mesh zariadenia sú dva gigabitové ethernetové porty (jeden bude potrebný na pripojenie na existujúci smerovač alebo modem). Ďalšie dve mesh zariadenia majú takisto dva ethernetové porty, avšak iba 100 Mbps.

Používateľov poteší nízka cena, ktorá je na úrovni 110 eur. Vzhľadom na parametre to znamená, že mesh systém nebude poskytovať špičkové rýchlosti. V našich testoch Wi-Fi však poskytoval veľmi solídny výkon a bude viac než dostatočný pre väčšinu domácnosti či menšie firmy. Testovaný mesh systém patrí medzi cenovo dostupné na trhu a hoci nejde o zďaleka najlepšie vybavený model, cieli najmä na klintov, ktorí chcú dostatočne silnú a rýchlu Wi-Fi sieť za čo najlepšiu cenu. Potešia kompaktné rozmery, jednoduchý, ale efektívny dizajn bielej farby, ktorý sa hodí kamkoľvek, dobré prenosové rýchlosti, ale taktiež jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Chýba akékoľvek nastavenie pomocou IP adresy cez prehliadač, ocenili by sme taktiež USB 3.0 port.

Zapožičal: Tenda

The post Recenzia: Tenda Nova MW5 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-tenda-nova-mw5/feed/ 0
Recenzia: Niceboy Powerbank 20000 mAh a 10000 mAh https://digitalportal.sk/recenzia-niceboy-powerbank-20000-mah-a-10000-mah/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-niceboy-powerbank-20000-mah-a-10000-mah https://digitalportal.sk/recenzia-niceboy-powerbank-20000-mah-a-10000-mah/#respond Tue, 14 Jul 2020 13:00:25 +0000 https://digitalportal.sk/?p=102463 Azda každý používateľ smartfónov zažil situáciu, keď mu energia v batérii dochádza, ale zdroj energie nemá k dispozícii. Veľmi populárnymi pomocníkmi sú v súčasnosti powerbanky, teda externé batérie, ktorými možno dobiť mobilné zariadenia práve vtedy, keď nie je na dosah elektrická sieť. Otestovali sme pritom hneď dva modely od Niceboy – menší s kapacitou 10000 […]

The post Recenzia: Niceboy Powerbank 20000 mAh a 10000 mAh appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Azda každý používateľ smartfónov zažil situáciu, keď mu energia v batérii dochádza, ale zdroj energie nemá k dispozícii. Veľmi populárnymi pomocníkmi sú v súčasnosti powerbanky, teda externé batérie, ktorými možno dobiť mobilné zariadenia práve vtedy, keď nie je na dosah elektrická sieť. Otestovali sme pritom hneď dva modely od Niceboy – menší s kapacitou 10000 mAh a väčší s kapacitou 20000 mAh.

Obidva testované modely ponúkajú až päť konektorov, z toho tri slúžia na nabíjanie powerbanky (microUSB, USB-C a Lightning) a dva USB porty pre nabíjanie zariadení súčasne – napríklad smartfón a slúchadlá, príp. dva smartfóny. Dva porty sú výhodou najmä v dnešnom svete mobilných zariadení, keď výkon raketovo stúpa a nároky na batériu spolu s ním. Externé batérie sa tak stávajú vítaným príslušenstvom každého majiteľa smartfónu. Veľmi milým prekvapením je však široká podpora pre nabíjanie powerbanky. Nie je celkom bežné, aby zariadenie podporovalo všetky tri typy používaných konektorov a väčšinou podporuje iba jedno (v minulosti cez microUSB, ktoré nahradilo USB-C).

Powerbanka sa hodí aj častým cestovateľom, ktorí nemajú vždy dostupnú elektrickú sieť, ale tiež aj používateľom, ktorí používajú zariadenia aktívne a nestačí im výdrž batérie. Predajné balenie obsahuje samotnú powerbanku, krátky 15 cm prepojovací microUSB-USB kábel a manuál. Výrobca predpokladá, že bude mať používateľ svoju nabíjačku, čo je bežné. Oceňujeme príjemné pogumované spracovanie zariadenia, hoci ide o plast. Priebeh nabíjania ako aj stav batérie powerbanky zobrazujú štyri LED diódy, ktoré indikujú štyri úrovne nabitia batérie (100 – 75 – 50 – 25 %). Obidva modely sú si veľmi podobné – dizajn aj konektivita je pri oboch modeloch rovnaká.

Rozdiel je však v rozmeroch a hmotnosti powerbánk – zatiaľ čo kapacitne menšia je štíhlejšia a ľahšia – má rozmery 144×76×15 mm (D׊×V) a hmotnosť 215 gramov, väčšia má potom 385 gramov a rozmery 144×76×25 mm (D׊×V). Medzi nevýhody rozhodne patria rozmery, očakávali by sme kompaktnejšie balenie a privítali kovové spracovanie namiesto plastu. Výhodou je ochrana Smart Power proti škodlivým energetickým výkyvom (preťaženie, prehriatie, vybitie, prebitie). Úsporu energie zaistí funkcia automatického vypnutia pri nečinnosti. Model Niceboy Powerbank 20000 mAh je vhodný pre všetkých používateľov, ktorí potrebujú vysokú „zásobu“ energie na cesty a jej cena je 30 eur. Naopak menší model Niceboy Powerbank 10000 mAh stojí 18 eur, je vhodný pre používateľov, ktorí chcú kompaktnejšie zariadenie.

Zapožičal: Niceboy

The post Recenzia: Niceboy Powerbank 20000 mAh a 10000 mAh appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-niceboy-powerbank-20000-mah-a-10000-mah/feed/ 0