DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Mon, 26 Oct 2020 11:04:58 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 Francúzsky IT gigant sa stal obeťou ransomvéru Ryuk https://digitalportal.sk/francuzsky-it-gigant-sa-stal-obetou-ransomveru-ryuk/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=francuzsky-it-gigant-sa-stal-obetou-ransomveru-ryuk https://digitalportal.sk/francuzsky-it-gigant-sa-stal-obetou-ransomveru-ryuk/#respond Mon, 26 Oct 2020 08:00:32 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106506 Francúzsky IT gigant Sopra Steria informoval, že sa 20. októbra stal terčom kyberútoku. Firma neposkytla veľa detailov, avšak francúzske médiá poukazujú na ransomvér Ryuk. Ransomvéru sa malo podariť zašifrovať minimálne časť firemnej siete a útočníci teraz požadujú výkupné za jej sprístupnenie. Spoločnosť vyhlásila, že už zaviedla bezpečnostné opatrenia s cieľom obmedziť riziká. „Usilovne pracujeme na tom, […]

The post Francúzsky IT gigant sa stal obeťou ransomvéru Ryuk appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Francúzsky IT gigant Sopra Steria informoval, že sa 20. októbra stal terčom kyberútoku. Firma neposkytla veľa detailov, avšak francúzske médiá poukazujú na ransomvér Ryuk.

Ransomvéru sa malo podariť zašifrovať minimálne časť firemnej siete a útočníci teraz požadujú výkupné za jej sprístupnenie. Spoločnosť vyhlásila, že už zaviedla bezpečnostné opatrenia s cieľom obmedziť riziká. „Usilovne pracujeme na tom, aby sme sa čo najrýchlejšie vrátili do normálu a bolo vyvinuté všetko úsilie na zabezpečenie kontinuity prevádzky.“ Spoločnosť vo verejnom vyhlásení taktiež uviedla, že je v „úzkom kontakte so zákazníkmi a partnermi, ako aj kompetentnými autoritami.“ Podľa interných e-mailov firmy, ku ktorým sa údajne dostal portál Verdict, návrat do normálu nevyhnutne potrvá aj niekoľko týždňov. Pre Verdict to potvrdil aj Jake Moore, špecialista na kyberbezpečnosť spoločnosti ESET. Sopra Steria je európska IT firma zamestnávajúca 46 tisíc zamestnancov v 25 krajinách sveta. Spoločnosť poskytuje širokú škálu služieb IT poradenstva a vývoja softvéru. Spolupracuje aj s Národnou zdravotnou službou Spojeného kráľovstva či v oblasti víz a občianstva Veľkej Británie.

Paradoxne, Sopra Steria poskytuje aj kyberbezpečnostné služby. Je jedným zo zakladajúcich členov francúzskej iniciatívy Cyber Campus, zameranej na budovanie povedomia, školení a predaja produktov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. „Je to naozaj pripomienka, že každá organizácia by sa mohla potenciálne stať obeťou rozhodného útoku,“ podotkol v tejto súvislosti bezpečnostný expert Gragam Cluley. Francúzska firma sa stala len jednou z mnohých obetí ransomvéru Ryuk. Len pred pár dňami zasiahol EVRAZ, spoločnosť zameriavajúcu sa na ťažbu a výrobu ocele pôsobiacu po celom svete. Minulý mesiac Ryuk napadol jedného z najväčších súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v USA. V marci zas útočil na internetovú sieť mesta Durham v Severnej Karolíne. Terčom boli aj nemocnice, americký vládny dodávateľ Electronic Warfare Associates (EWA) americká železničná spoločnosť Railworks, chorvátska sieť čerpacích staníc INA Group či firma Visser Precision, ktorá vyrába diely pre spoločnosti ako Tesla a Boeing.

Zdroj: CS

The post Francúzsky IT gigant sa stal obeťou ransomvéru Ryuk appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/francuzsky-it-gigant-sa-stal-obetou-ransomveru-ryuk/feed/ 0
Nemecké tajné služby získajú prístup k šifrovanej komunikácii https://digitalportal.sk/nemecke-tajne-sluzby-ziskaju-pristup-k-sifrovanej-komunikacii/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nemecke-tajne-sluzby-ziskaju-pristup-k-sifrovanej-komunikacii https://digitalportal.sk/nemecke-tajne-sluzby-ziskaju-pristup-k-sifrovanej-komunikacii/#respond Fri, 23 Oct 2020 10:00:30 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106501 Nemecká vláda v zmysle boja proti terorizmu odsúhlasila rozšírené právomoci pre tajné služby, vďaka ktorým budú môcť monitorovať obsah online konverzácií. Nová právna úprava by Spolkovému úradu pre ochranu ústavy (BfV), Spolkovej spravodajskej službe (BND) a Vojenskej kontrarozviedke (MAD) mala umožniť prístup k šifrovaným komunikáciám prebiehajúcim cez služby ako Messenger či WhatsApp. Platí teda ešte […]

The post Nemecké tajné služby získajú prístup k šifrovanej komunikácii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nemecká vláda v zmysle boja proti terorizmu odsúhlasila rozšírené právomoci pre tajné služby, vďaka ktorým budú môcť monitorovať obsah online konverzácií.

Nová právna úprava by Spolkovému úradu pre ochranu ústavy (BfV), Spolkovej spravodajskej službe (BND) a Vojenskej kontrarozviedke (MAD) mala umožniť prístup k šifrovaným komunikáciám prebiehajúcim cez služby ako Messenger či WhatsApp. Platí teda ešte sloboda, alebo budú všetci občania „špehovaní“ v menej tzv. „vyššieho dobra“? Ako informuje denník Frankfurter Allgemeine, podľa informácií tlačovej agentúry DPA by mali služby získať právomoci k monitoringu nielen prebiehajúcich konverzácií, ale aj už odoslaných šifrovaných správ. Akýkoľvek z tzv. „zdrojových telekomunikačných monitoringov“ (TKÜ) musí byť podporený zodpovedajúcim príkazom špeciálneho nezávislého telesa Nemeckého spolkového snemu – G10-Komisie.

V súvislosti s navrhovanými zmenami sa má zvýšiť počet členov komisie za účelom zlepšenia kontroly rozoberaných právomocí. Komisia by navyše mala získať technického poradcu. Podľa agentúry DPA by novela mala minimalizovať bariéry pre sledovanie jednotlivcov zo strany BfV. Okrem toho počíta aj s rozšírenou výmenou informácií medzi BfV a MAD. Navrhovaná právna úprava momentálne čaká na rozhodnutie Bundestagu. „Je to jediný spôsob, ako môže domáca tajná služba vykonávať svoju úlohu systému včasného varovania v digitálnom veku. V mnohých prípadoch je dnes konvenčné telefonické sledovanie márne, pretože hovory na pevnú linku sa stávajú zriedkavými. Mathias Middelberg, člen poslaneckého klubu CDU sa pre Frankfurter Allgemeine vyjadril, že „je dobré a dôležité, že novela zákona o ústavnej ochrane je konečne na ceste.“ Znepokojenie z navrhovaných reforiem však vyjadrili opoziční poslanci, napríklad členovia klubu FDP Stephan Thomae či Konstantin Kuhle. Skloňujú najmä obavy zo značného zásahu do občianskych práv.

O podobných právomociach pre spravodajské služby vedie diskusiu aj susedná Česká republika. Týkajú sa konkrétne Vojenského spravodajstva, ktorého pôsobnosť by mala upravovať zatiaľ iba vládou schválená novela zákona. V jej znení z minulého roka sa okrem iného neurčito písalo o sondách, ktoré mali umožňovať monitorovanie kybernetického priestoru. Pod tlakom značnej kritiky však bola novela čiastočne prepísaná. Podľa jej aktuálnej verzie by Vojenským spravodajstvom využívané „nástroje detekcie“ mohli zaznamenávať iba metadáta a nie obsah komunikácie, vysvetľuje portál iRozhlas. V porovnaní s nemeckou novelou by tak išlo o menší zásah do občianskych práv.

Zdroj: CS

The post Nemecké tajné služby získajú prístup k šifrovanej komunikácii appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/nemecke-tajne-sluzby-ziskaju-pristup-k-sifrovanej-komunikacii/feed/ 0
Pri phishingu najviac dominujú útoky Microsoft Office https://digitalportal.sk/pri-phishingu-najviac-dominuju-utoky-microsoft-office/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pri-phishingu-najviac-dominuju-utoky-microsoft-office https://digitalportal.sk/pri-phishingu-najviac-dominuju-utoky-microsoft-office/#respond Fri, 23 Oct 2020 08:00:50 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106496 Podľa správy kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point sa phishingové kampane počas leta snažili svoje obete nalákať najčastejšie na sfalšované produkty spoločnosti Microsoft. Brand Phising Report sumarizuje, že služby Microsoftu imituje až 19% pokusov o krádež prihlasovacích údajov či osobných informácií používateľov. Útočníci falšujú predovšetkým prihlasovacie rozhranie do Microsoft Office 365. V porovnaní s druhým štvrťrokom 2020 […]

The post Pri phishingu najviac dominujú útoky Microsoft Office appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Podľa správy kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point sa phishingové kampane počas leta snažili svoje obete nalákať najčastejšie na sfalšované produkty spoločnosti Microsoft.

Brand Phising Report sumarizuje, že služby Microsoftu imituje až 19% pokusov o krádež prihlasovacích údajov či osobných informácií používateľov. Útočníci falšujú predovšetkým prihlasovacie rozhranie do Microsoft Office 365. V porovnaní s druhým štvrťrokom 2020 sa podiel útokov „pod hlavičkou“ Microsoftu zvýšil o 12 percentuálnych bodov. Zmena nastala aj vo vektoroch útokov – e-mailové podvody mierne predstihli webové odkazy, smeruje z nich až 44% všetkých útokov. Za zmienku však stoja aj mobilné aplikácie, ako WhatsApp, PayPall či Facebook, ktoré zneužíva až 12% phishingových pokusov. Nárast počtu útokov a zmenu ich charakteru vysvetľuje Maya Horowitz, riaditeľka Threat Intelligence & Research spoločnosti Check Point: „Dôvodom boli aktéri, ktorí využili masový presun do práce na diaľku kvôli pandémii Covid-19 a prostredníctvom falošných e-mailov žiadali zamestnancov o obnovenie prihlasovacích údajov k Microsoft Office 365.“

Na druhom mieste najviac falšovaných platforiem sa umiestnila kuriérska spoločnosť DHL. Jej „popularitu“ je možné vystopovať v náraste počtu zákazníkov nakupujúcich online v dôsledku protipandemických opatrení. Na popredných priečkach sa nachádzajú aj Google (9%), PayPal (6%), Netflix (6%) či Facebook (5%). Na zintenzívnené phishingové podvody zneužívajúce identitu webov a aplikácií upozorňuje aj Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Centrum menuje konkrétne globálnu kampaň imitujúcu Microsoft, prostredníctvom ktorej sa šíri aj trójsky kôň Cryxos. „Malvér zobrazuje obeti v prehliadači varovanie, že prehliadač bol zablokovaný z dôvodu vírusovej infekcie. Následne obeť presmeruje na webstránku, kde si môže kúpiť často veľmi drahý a falošný antivírus alebo môže zavolať na telefónne číslo, kde sa útočník z obete snaží vymámiť osobné, platobné alebo iné cenné údaje.“ SK-CERT sa odporúča držať základných pravidiel bezpečnosti na internete a zbystriť pozornosť pri kontrole odosielateľovej domény.

Zdroj: CS

The post Pri phishingu najviac dominujú útoky Microsoft Office appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pri-phishingu-najviac-dominuju-utoky-microsoft-office/feed/ 0
Poznáme všetky špecifikácie plánovaného Huawei Mate 40 https://digitalportal.sk/pozname-vsetky-specifikacie-planovaneho-huawei-mate-40/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pozname-vsetky-specifikacie-planovaneho-huawei-mate-40 https://digitalportal.sk/pozname-vsetky-specifikacie-planovaneho-huawei-mate-40/#respond Thu, 22 Oct 2020 08:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106491 Všetky dáta o sérii Huawei Mate 40 sú vonku! Poznáme ceny, špecifikácie aj dátum spustenia predaja. Hoci do predstavenia novej série Mate 40 zostáva veľmi málo času, všetky kompletné dáta unikla na verejnosť (skrze leakera na Twitter). Teraz máme k dispozícii všetky kompletné špecifikácie, ich ceny a tiež dátumy spustenia predaja na trhu v Európe. […]

The post Poznáme všetky špecifikácie plánovaného Huawei Mate 40 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Všetky dáta o sérii Huawei Mate 40 sú vonku! Poznáme ceny, špecifikácie aj dátum spustenia predaja.

Hoci do predstavenia novej série Mate 40 zostáva veľmi málo času, všetky kompletné dáta unikla na verejnosť (skrze leakera na Twitter). Teraz máme k dispozícii všetky kompletné špecifikácie, ich ceny a tiež dátumy spustenia predaja na trhu v Európe. Základom bude HiSilicon Kirin 990, vyrábaný 5 nm výrobným procesom, 128, 256, alebo 512GB vnútornám pamäť a 8GB alebo 12GB RAM.

Všetky informácie už unikli na internet, pričom k oficiálnemu predstaveniu príde práve dnes večer.

Zdroj: Twitter

The post Poznáme všetky špecifikácie plánovaného Huawei Mate 40 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pozname-vsetky-specifikacie-planovaneho-huawei-mate-40/feed/ 0
DxO Mark začal testovať už aj kvality displejov telefónov https://digitalportal.sk/dxo-mark-zacal-testovat-uz-aj-kvality-displejov-telefonov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dxo-mark-zacal-testovat-uz-aj-kvality-displejov-telefonov https://digitalportal.sk/dxo-mark-zacal-testovat-uz-aj-kvality-displejov-telefonov/#respond Wed, 21 Oct 2020 10:00:20 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106480 Benchmark DxO Mark asi príliš nemusíme predstavovať, pretože sa za pár rokov vypracoval asi na najprestížnejšie hodnotiteľa kvalít mobilných fotoaparátov. A svoj záber v poslednom čase rozšírili aj o samostatné testy selfie kamier a audio výkonu telefónov. Ani to im ale nestačí a tak sme sa dnes spolu s veľkými zmenami v hodnotení dočkali i […]

The post DxO Mark začal testovať už aj kvality displejov telefónov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Benchmark DxO Mark asi príliš nemusíme predstavovať, pretože sa za pár rokov vypracoval asi na najprestížnejšie hodnotiteľa kvalít mobilných fotoaparátov. A svoj záber v poslednom čase rozšírili aj o samostatné testy selfie kamier a audio výkonu telefónov.

Ani to im ale nestačí a tak sme sa dnes spolu s veľkými zmenami v hodnotení dočkali i nové kategórie. DxO Mark totiž zavíta aj na pole hodnotenie kvalít displejov. Tomu sa síce už dlho venujú napríklad aj experti z DisplayMate, ale ďalšie odborné testy a hlavne rebríčky rozhodne neuškodí. DxOMark samozrejme berie testovanie smrteľne vážne a tak všetko rozdelí hneď do šiestich kategórií. Bude sa tak prihliadať na čitateľnosti, podanie farieb, prehrávanie videa, zobrazenie pohybu, dotykovým charakteristikám a artefaktovaniu. To všetko potom ešte bude súperiť v niekoľkých pod-kategóriách, takže by displeje mali byť proklepnuty naozaj detailne. Hneď v prvej várke pribudlo 9 otestovaných modelov telefónov zahŕňajúce aktuálne špičkové modely. Víťazom sa zatiaľ stal Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, ktorý postupne s odstupom jedného bodu nasledujú OnePlus 8 Pro a súrodenec Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Ale testov bude samozrejme pribúdať.

Spomínané veľké zmeny v hodnotení fotoaparátov zahŕňajú hlavne pridanie tretej hlavnej kategórie do testov. K ftografiám a video testom sa tak priradí aj zoom ako samostatná jednotka. V pod-kategóriách potom pribudol náhľad, s ktorým mali niektoré špičkové modely prekvapivo problémy. Došlo tak k opätovnému testovaniu najlepších kusov a ďalšie budú čoskoro nasledovať. Rebríček tak síce doplnil niektoré zmeny, ale na vrchu top modelov ako najlepšie fotomobily sa nič nemení a kraľuje tu Xiaomi Mi 10 Ultra a za ním je Huawei P40 Pro, tak ako predtým Skokanom je Apple iPhone 11 Pro Max, ktorý sa podľa nových kritérií konečne dostal do Top 10, konkrétne na ôsmu priečku. Ale nie je to príliš vypovedajúce, pretože nových testov zatiaľ prebehlo len pár.

Zdroj: GCh

The post DxO Mark začal testovať už aj kvality displejov telefónov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/dxo-mark-zacal-testovat-uz-aj-kvality-displejov-telefonov/feed/ 0
OnePlus 9 s krycím názvom Lemonade je už vo vývoji https://digitalportal.sk/oneplus-9-s-krycim-nazvom-lemonade-je-uz-vo-vyvoji/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=oneplus-9-s-krycim-nazvom-lemonade-je-uz-vo-vyvoji https://digitalportal.sk/oneplus-9-s-krycim-nazvom-lemonade-je-uz-vo-vyvoji/#respond Wed, 21 Oct 2020 08:00:19 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106488 Spoločnosť OnePlus by si pre tento rok mohla povedať, že už má splnené všetko, čo chcú. Na svete sú ako modely radu OnePlus 8, tak aj telefón OnePlus 8T, takže fanúšikovia by mali by spokojní. Avšak mnohí z nich už premýšľajú dopredu a pýtajú sa, čo prinesie budúci rok. Samozrejme všetci tak nejako tuší, že […]

The post OnePlus 9 s krycím názvom Lemonade je už vo vývoji appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť OnePlus by si pre tento rok mohla povedať, že už má splnené všetko, čo chcú. Na svete sú ako modely radu OnePlus 8, tak aj telefón OnePlus 8T, takže fanúšikovia by mali by spokojní.

Avšak mnohí z nich už premýšľajú dopredu a pýtajú sa, čo prinesie budúci rok. Samozrejme všetci tak nejako tuší, že prvý vlajkou spoločnosti v roku 2021 bude model OnePlus 9, ale zaujíma ich aj to, či sa na ňom už pracuje. A pretože leakeri nikdy nespia, snažia sa už teraz o chystanom modeli OnePlus 9 prinášať prvé informácie. Pre nich tipy stačí nájsť tweety na Twitteri a jeden z nich, ktorý má nick Max J. zverejnil snímku bočného pohľadu na nejaký telefón a cez neho je veľkým písmom napísané Lemonade. Na prvý pohľad ide o veľmi štíhly telefón a nápis Lemonade by mal znamenať jeho kódové označenie. Leaker je ale na slovo skúpy a nepridal žiadne info, pre odhalenie toho, o aký telefón by malo ísť.

Avšak v komentároch pod tweetom sa môžeme dozvedieť predsa len niečo málo viac. Jeden z komentujúcich správne odhadol, že ide o telefón OnePlus 9, resp. o kódové označenie celej série 9. Môžeme teda očakávať, že telefóny budú vydané minimálne dva a to štandardná verzia a Pro verzia. Samozrejme je príliš predčasné špekulovať o konkrétnych parametroch, ale je pravdepodobné, že telefón alebo telefóny série OnePlus 9 budú osadené vlajkovým procesorom. To by mohlo znamenať Qualcomm Snapdragon 875, ktorý bude vlajkou budúceho roka. Ďalej by sme mohli tipnúť aj na použitie AMOLED displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a veľmi rýchle nabíjanie, ktoré by v tomto prípade mohlo mať výkon aspoň 65W. A čo sa foto výbavy týka očakáva sa, že jeden zo senzorov hlavného fotoaparátu by mohol mať rozlíšenie 64 MPx. Predpokladaný termín predstavenia série je apríl 2021.

Zdroj: GCh

The post OnePlus 9 s krycím názvom Lemonade je už vo vývoji appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/oneplus-9-s-krycim-nazvom-lemonade-je-uz-vo-vyvoji/feed/ 0
British Airways dostala pokutu 20 miliónov za porušenie GDPR https://digitalportal.sk/british-airways-dostala-pokutu-20-milionov-za-porusenie-gdpr/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=british-airways-dostala-pokutu-20-milionov-za-porusenie-gdpr https://digitalportal.sk/british-airways-dostala-pokutu-20-milionov-za-porusenie-gdpr/#respond Tue, 20 Oct 2020 10:00:32 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106454 Britský Informačný úrad (ICO) vydal nekompromisné rozhodnutie – aerolinke British Airways udelil pokutu v bezprecedentnej výške 20 miliónov libier (22 miliónov eur). Letecká spoločnosť British Airways sa dopustila porušenia zásad bezpečnosti a zodpovednosti, ktoré vyplývajú zo Všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR). Vyšetrovanie ukázalo, že poškodených malo byť takmer 430 tisíc osôb, spomedzi ktorých mali […]

The post British Airways dostala pokutu 20 miliónov za porušenie GDPR appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Britský Informačný úrad (ICO) vydal nekompromisné rozhodnutie – aerolinke British Airways udelil pokutu v bezprecedentnej výške 20 miliónov libier (22 miliónov eur).

Letecká spoločnosť British Airways sa dopustila porušenia zásad bezpečnosti a zodpovednosti, ktoré vyplývajú zo Všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR). Vyšetrovanie ukázalo, že poškodených malo byť takmer 430 tisíc osôb, spomedzi ktorých mali svoje zastúpenie nielen zákazníci, ale aj samotní zamestnanci spoločnosti. Podľa slov komisárky Elizabeth Denham, národný letecký dopravca neprijal primerané opatrenia na zabezpečenie ochrany osobných a finančných údajov. Únik dát súvisí s incidentom z júna 2018 kedy sa spoločnosť stala predmetom kybernetického útoku neznámeho páchateľa.

Odcudzené mali byť mená, adresy, čísla a CVV kódy platobných kariet zákazníkov, ale aj prihlasovacie údaje do účtov zamestnancov či administrátorov. Útočník neobišiel ani účty členov Executive Club leteckej spoločnosti. Okrem toho, že vývojári nezabránili zneužitiu zraniteľnosti, ktorá umožnila hackerovi prístup do siete, vyšetrovacia správa poukázala na inú kritickú chybu v zabezpečení. Všetky citlivé dáta boli na serveri dostupné vo forme nezašifrovaného textu. Spoločnosť zlyhala aj pri detekcii útoku – upozornila ju naň až tretia strana, a to dva mesiace po incidente. „Existuje množstvo opatrení, ktoré mohla spoločnosť BA (British Airways, pozn.) použiť na zmiernenie alebo zabránenie riziku prístupu útočníka do siete BA.“

Podľa ICO mala aerolinka obmedziť prístup k aplikáciám, údajom a nástrojom iba na nevyhnutné účely, vykonať systémové testovanie v podobe simulácie kybernetického útoku či chrániť účty zamestnancov a tretích strán pomocou viacfaktorovej autentifikácie. Aerolinka si napriek vysokej pokute môže „vydýchnuť“ – ICO spočiatku operovala so sumou 183 miliónov libier (202 miliónov eur). „V rámci regulačného procesu ICO pred stanovením konečnej pokuty zvážila vyjadrenia spoločnosti BA a ekonomický dopad COVID-19 na ich podnikanie.“ Výška pokuty tak dosiahla svoje maximum v súlade s európskymi pravidlami. Tie hovoria, že za porušenie pravidiel GDPR spoločnostiam hrozí sankcia 20 miliónov eur alebo 4% ročného súhrnného obratu.

Zdroj: CS

The post British Airways dostala pokutu 20 miliónov za porušenie GDPR appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/british-airways-dostala-pokutu-20-milionov-za-porusenie-gdpr/feed/ 0
USA obvinili ruských agentov za globálne hackerské útoky https://digitalportal.sk/usa-obvinili-ruskych-agentov-za-globalne-hackerske-utoky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=usa-obvinili-ruskych-agentov-za-globalne-hackerske-utoky https://digitalportal.sk/usa-obvinili-ruskych-agentov-za-globalne-hackerske-utoky/#respond Tue, 20 Oct 2020 08:00:38 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106475 Americké úrady v pondelok vydali zatykač na šiestich príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky. Sú obvinení z účasti na medzinárodných kybernetických útokoch. Na vznesení obvinenia pracovala FBI počas uplynulých dvoch rokov spolu s niekoľkými súkromnými spoločnosťami ako Google, Cisco, Facebook či Twitter. O obvinení ruských dôstojníkov informoval asistent generálneho prokurátora pre americkú národnú bezpečnosť, John Demers. „Žiadna krajina […]

The post USA obvinili ruských agentov za globálne hackerské útoky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Americké úrady v pondelok vydali zatykač na šiestich príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky. Sú obvinení z účasti na medzinárodných kybernetických útokoch.

Na vznesení obvinenia pracovala FBI počas uplynulých dvoch rokov spolu s niekoľkými súkromnými spoločnosťami ako Google, Cisco, Facebook či Twitter. O obvinení ruských dôstojníkov informoval asistent generálneho prokurátora pre americkú národnú bezpečnosť, John Demers. „Žiadna krajina nevyzbrojila svoje kybernetické schopnosti tak zlomyseľne a nezodpovedne ako Rusko, ktoré náročky spôsobilo bezprecedentné škody za cieľom získania malých taktických výhod a uspokojenia záchvatov zášti.“ Medzi obvinenými dôstojníkmi sú Jurij Sergejevič Andrienko, Sergej Vladimirovič Detistov, Pavel Valerievič Frolov, Anatolij Sergejevič Kovalev, Artem Valerievič Očičenko a Petr Nikolajevič Pliskin. Menovaní spolu pôsobia v jednotke 74455 ruskej vojenskej rozviedky GRU, známej aj ako Sandworm, Fancy Bear, WoodooBear či jednoducho APT28.

Rusi sú obžalovaní zo spriahnutia sa za účelom uskutočnenia kybernetického útoku, pokusu o získanie údajov a ich následné zneužitie, dátového podvodu, poškodzovania chránených počítačov či krádeže identity. „Tieto útoky mali veľmi reálne následky na celom svete – tak pre národné hospodárstva, ako aj pre každodenný život ľudí,“ zdôraznil závažnosť dopadov kyberútokov zdôraznil Paul Chichester, riaditeľ amerického Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť. Moskva vinu odmieta a dané obvinenia označila za „nedokázané“. Rovnako ako v minulosti je preto veľmi nepravdepodobné, že Kremeľ svojich dôstojníkov vydá, aby mohli čeliť súdnemu procesu. V prípade Spojených štátov totiž nejde o prvú obžalobu tohto druhu – k podobnej pristúpili aj v roku 2016, a to v prípade údajného ovplyvňovania amerických prezidentských volieb.

Zástupca amerického ministerstva sa pre VOA News vyjadril, že motívom vznesenia obvinenia bolo predovšetkým odstrašenie budúcich útočníkov: „Vo všeobecnosti je to varovanie, varovanie pre tieto krajiny a aktérov, ktorí pre ne pracujú, tieto aktivity nie sú tak popierateľné, ako by dúfali, že boli pôvodne.“ So záškodnou aktivitou GRU majú skúsenosti aj iné štáty, ako napríklad Nemecko, Veľká Británia či Holandsko. Pred pár rokmi sa cieľom skupiny stala aj samotná Severoatlantická organizácia. Americké orgány podporila aj Veľká Británia. Tá popri tom sama oficiálne obvinila skupinu Sandworm z pokusu o narušenie priebehu olympijských hier, ktoré sa mali konať tento rok v Tokyu.

Zdroj: CS

The post USA obvinili ruských agentov za globálne hackerské útoky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/usa-obvinili-ruskych-agentov-za-globalne-hackerske-utoky/feed/ 0
Apple dnes predstavilo službu Apple Music TV. Konkuruje MTV! https://digitalportal.sk/apple-dnes-predstavilo-sluzbu-apple-music-tv-konkuruje-mtv/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=apple-dnes-predstavilo-sluzbu-apple-music-tv-konkuruje-mtv https://digitalportal.sk/apple-dnes-predstavilo-sluzbu-apple-music-tv-konkuruje-mtv/#respond Mon, 19 Oct 2020 10:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106485 Technologický gigant útočí do ďalších sfér. Najnovšie využil dve platformy a vytvoril “internetovú televíziu” s názvom Apple Music TV. 24 hodín denne na nej budú bežať hudobné videá, živé vystúpenia a ďalšie relácie. Dostupnosť sa zatiaľ vzťahuje len na USA. Táto správa nás veľmi prekvapila. Apple neavizovalo podobné plány v rámci rozvoja služby Apple TV […]

The post Apple dnes predstavilo službu Apple Music TV. Konkuruje MTV! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Technologický gigant útočí do ďalších sfér. Najnovšie využil dve platformy a vytvoril “internetovú televíziu” s názvom Apple Music TV.

24 hodín denne na nej budú bežať hudobné videá, živé vystúpenia a ďalšie relácie. Dostupnosť sa zatiaľ vzťahuje len na USA. Táto správa nás veľmi prekvapila. Apple neavizovalo podobné plány v rámci rozvoja služby Apple TV a Apple Music. Ich dnešné spojenie ale dáva zmysel a konkuruje iným hudobným televíziám, ako napríklad legendárnej MTV. Všetko by malo fungovať v oboch appkách (Apple TV a Apple Music). Používateľ si bude môcť pustiť 24-hodinové vysielanie s videoklipmi, koncertami, živými prenosmi a podobným obsahom.

Aj keď to má (zatiaľ) fungovať len v rámci USA, veríme, že kompetentní rozšíria pôsobisko aj do iných krajín. Nová služba začala práve dnes a spustila zoznam 100 najlepších skladieb v aktuálnom hudobnom rebríčku (USA). Firma prezradila, že každý týždeň uvedie nové hudobné video a diváci sa môžu tešiť na rozhlasového DJ, Zana Lowea, ktorý bude robiť rozhovory so spevákmi, hudobníkmi a podobne.

The post Apple dnes predstavilo službu Apple Music TV. Konkuruje MTV! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/apple-dnes-predstavilo-sluzbu-apple-music-tv-konkuruje-mtv/feed/ 0
Microsoft vydal aktualizácie nástrojov pre kóderov https://digitalportal.sk/microsoft-vydal-aktualizacie-nastrojov-pre-koderov/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=microsoft-vydal-aktualizacie-nastrojov-pre-koderov https://digitalportal.sk/microsoft-vydal-aktualizacie-nastrojov-pre-koderov/#respond Mon, 19 Oct 2020 08:00:07 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106464 Spoločnosť Microsoft k 87 zraniteľnostiam zaplátaným v rámci utorkového Patch Tuesday oneskorene pridala dva kritické updaty. Tie sa týkajú knižnice Windows Codecs a aplikácie Visual Studio Code. Vývojári tak hackerom zahatali možnosť získania vzdialeného prístupu (RCE) k zariadeniu. Knižnicový bug, označovaný ako CVE-2020-17022, umožňoval útočníkom spustiť škodlivý kód na všetkých verziách Windowsu 10. Zraniteľní neboli […]

The post Microsoft vydal aktualizácie nástrojov pre kóderov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Microsoft k 87 zraniteľnostiam zaplátaným v rámci utorkového Patch Tuesday oneskorene pridala dva kritické updaty.

Tie sa týkajú knižnice Windows Codecs a aplikácie Visual Studio Code. Vývojári tak hackerom zahatali možnosť získania vzdialeného prístupu (RCE) k zariadeniu. Knižnicový bug, označovaný ako CVE-2020-17022, umožňoval útočníkom spustiť škodlivý kód na všetkých verziách Windowsu 10. Zraniteľní neboli všetci používatelia, ale iba tí, ktorí si stiahli kodek „HEVC from Device Manufacturer“. Problém nastal v spôsobe, akým kodeková knižnica pracuje so súbormi v pamäti. Zneužitie tejto zraniteľnosti by si však vyžadovalo špecificky upravený a pripravený súbor.

Zraniteľnosť aplikácie, označovaná ako CVE-2020-17023, umožňovala útočníkom vytvoriť infikovaný JavaScriptový súbor, ktorý môže v aplikácii Visual Studio Code spustiť škodlivý kód. Základným predpokladom pre tento útok by teda bolo presvedčiť používateľa, aby otvoril infikovaný súbor. Pri určitých používateľských nastaveniach by tak útočník mohol získať plnú kontrolu nad napadnutým zariadením a prehliadať, meniť a mazať dáta. Používatelia by mali aplikáciu čo najskôr aktualizovať. Zverejnený update upravuje spôsob, akým Visual Studio Code pracuje s .json súbormi.

Zdroj: CS

The post Microsoft vydal aktualizácie nástrojov pre kóderov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/microsoft-vydal-aktualizacie-nastrojov-pre-koderov/feed/ 0
Viber ponúka možnosť pripomienok Moje poznámky https://digitalportal.sk/viber-ponuka-moznost-pripomienok-moje-poznamky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=viber-ponuka-moznost-pripomienok-moje-poznamky https://digitalportal.sk/viber-ponuka-moznost-pripomienok-moje-poznamky/#respond Mon, 19 Oct 2020 06:00:05 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106470 Viber uvádza novinku v rámci funkcie Moje poznámky a to možnosť jednoducho si nastavovat priipomienky k dôležitým úlohám alebo príležitostiam. Táto novinka umožní používateľom mať pod kontrolou všetky dôležité veci v rámci jednej bezpečnej aplikácie. Súčasný zrýchlený svet je dôsledkom pandémie ešte chaotickejší a možnosť vytvárať si zoznamy úloh a nastavovať si pripomienky k dôležitým […]

The post Viber ponúka možnosť pripomienok Moje poznámky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Viber uvádza novinku v rámci funkcie Moje poznámky a to možnosť jednoducho si nastavovat priipomienky k dôležitým úlohám alebo príležitostiam.

Táto novinka umožní používateľom mať pod kontrolou všetky dôležité veci v rámci jednej bezpečnej aplikácie. Súčasný zrýchlený svet je dôsledkom pandémie ešte chaotickejší a možnosť vytvárať si zoznamy úloh a nastavovať si pripomienky k dôležitým veciam, môže naše životy zjednodušiť. Narodeniny, dôležité skúšky, konferenčné hovory, komunikácia s rodinou, kolegami, priateľmi. To všetko teraz môžete mať pod kontrolou. Stačí si jednoducho nastaviť pripomienky vo funkcii Moje poznámky v komunikačnej aplikácii Viber.

Nastavenie pripomienok je jednoduché, stačí pridržať akúkoľvek správu v rámci funkcie Moje poznámky a nastaviť si pripomienku na určitý deň a čas. Je tiež možné nastaviť si opakujúcu sa pripomienku. Táto novinka dopĺňa existujúce možnosti v poznámkach:

● Zapisovanie poznámok
● Označovanie úlohy ako hotové a s možnosťou skryť ich
● Preposlať si do poznámok správy z konverzácií s označením z akej konverzácie správa prišla, aby bol používateľovi jasný kontext

“Naším cieľom je pomôcť používateľom prispôsobiť sa zmenám, ktoré súčasná doba prináša. Naša nová možnosť nastavovať si pripomienky pomôže používateľom presunúť väčšinu ich komunikácie do jednej aplikácie, ktorá sa ľahko používa a je bezpečná, “povedal Ofir Eyal, COO Viber. Najnovšie informácie o aplikácii Viber sú vždy pripravené v oficiálnej komunite Viber Slovakia. Tu sa dozviete novinky o nástrojoch v aplikácii a môžete sa tiež zúčastniť zaujímavých ankiet.

The post Viber ponúka možnosť pripomienok Moje poznámky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/viber-ponuka-moznost-pripomienok-moje-poznamky/feed/ 0
U nemeckých vývojárov spywaru zasahovala polícia https://digitalportal.sk/u-nemeckych-vyvojarov-spywaru-zasahovala-policia/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=u-nemeckych-vyvojarov-spywaru-zasahovala-policia https://digitalportal.sk/u-nemeckych-vyvojarov-spywaru-zasahovala-policia/#respond Fri, 16 Oct 2020 10:00:18 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106432 Nemecké orgány činné v trestnom konaní uskutočnili v dňoch 6. až 8. októbra rozsiahlu raziu v kanceláriách FinFisher, nemeckej softvérovej spoločnosti, ktorá predáva neslávne známy komerčný spyware FinSpy. Ako uvádza blog spoločnosti ESET, FinSpy má rôzne špionážne schopnosti – keyloggovanie či živé sledovanie prostredníctvom webových kamier a mikrofónov. Od ostatných podobných nástrojov ho však odlišujú […]

The post U nemeckých vývojárov spywaru zasahovala polícia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nemecké orgány činné v trestnom konaní uskutočnili v dňoch 6. až 8. októbra rozsiahlu raziu v kanceláriách FinFisher, nemeckej softvérovej spoločnosti, ktorá predáva neslávne známy komerčný spyware FinSpy.

Ako uvádza blog spoločnosti ESET, FinSpy má rôzne špionážne schopnosti – keyloggovanie či živé sledovanie prostredníctvom webových kamier a mikrofónov. Od ostatných podobných nástrojov ho však odlišujú kontroverzie, ktoré sa týkajú jeho nasadenia. Zákazníkmi firmy sú vládne orgány v krajinách po celom svete, nie vždy však s čistými úmyslami, ako podotýka portál The Hacker News. Ide napríklad o krajiny ako Etiópia, Bahrajn, či Egypt. „FinSpy je mimoriadne výkonný špionážny softvér, ktorý sa predáva ako legálny nástroj na presadzovanie práva vládam po celom svete, ale využívajú ho aj represívne a pochybné režimy na špehovanie aktivistov, politických disidentov a novinárov.“

Bezprostrednou príčinou razie, o ktorej ako prvý informoval Tagesschau, bolo preverenie podozrenia, že firma FinSpy exportovala bez potrebnej vývoznej licencie. Prokuratúra konkrétne vyšetruje „podozrenie o porušení zákona o zahraničnom obchode konateľmi a zamestnancami FinFisher GmbH a minimálne dvoch ďalších spoločností,“ uviedla hovorkyňa pre televízie BR a NDR. Podľa portálu Netzpolitik.org mali orgány činné v trestnom konaní prehľadať 15 objektov obchodného i súkromného typu v okolí Mníchova a priestory partnerskej spoločnosti v Rumunsku. Vyšetrovanie FinFisher vychádza z trestného oznámenia, ktoré v roku 2019 inicioval práve Netzpolitik.org spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami, pôsobiacimi v oblasti ľudských práv.

Podľa signatárov sa daný spyware objavil v roku 2017 v Turecku, kde mal byť použitý proti opozícii. Zodpovedné nemecké ministerstvo však licenciu potrebnú pre export nevydalo. „Ak je to pravda, skupina spoločností potrebuje vývoznú licenciu, ktorú nemecká vláda nevydala. Vývoz bez licencie by bol trestným činom.“ Vo vyjadrení pre portál Netzpolitik.org firma FinFisher načrtnuté obvinenia poprel: „FinFisher GmbH nikdy nepredal ani nešíril FinFisher softvér v Turecku. V tejto súvislosti FinFisher GmbH nikdy neporušil exportné regulácie Nemeckej spolkovej republiky či EÚ.“ Kancelária štátneho zastupiteľstva v Mníchove pre portál ZDNet uviedla, že „razie [boli]súčasťou tohto právneho procesu, v ktorom nemecké autority zhromažďujú dôkazy týkajúce sa tvrdení uvedených v oznámení.“

V súvislosti s komerčným spywarom sa však dlhodobo otvára množstvo otázok. Diskutovaná je napríklad morálnosť a legálnosť tzv. legálnych spyware aplikácií. S takýmito aplikáciami, inak nazývanými aj stalkerware či spouseware, sa ale spája viac problémov. Spoločnosť Kaspersky upozorňuje napríklad i na možnosť úniku citlivých dát používateľa či zvýšenia zraniteľnosti zariadenia, na ktoré je stalkerware aplikácia inštalovaná. Zvlášť kontroverzné je však nedostatočne kontrolované šírenie sledovacích softvérov medzi aktérov, ktorým umožňuje jednoduchšiu perzekúciu a porušovanie ľudských práv nepohodlných osôb. „FinFisher a ďalší európski výrobcovia spyware sa príliš dlho zahaľovali do nejasných štruktúr spoločností, aby sa vyhli právnej zodpovednosti za porušovanie ľudských práv, ktoré uľahčujú,“ uvádza Christian Mihr, výkonný riaditeľ RSF Germany.

„Úspešné stíhanie výkonných riaditeľov FinFisher by vyslalo dôležitý a oneskorený signál, že tieto spoločnosti už nesmú konať v rozpore so zákonom a bez starania sa o svoje náležité povinnosti“. Podľa nemeckého riaditeľa Human Rights Watch Wenzela Michalskeho „slabé pravidlá EÚ umožnili spoločnostiam predávať spyware represívnym vládam a pomohli im potlačiť disent. EÚ musí zaplátať diery vo svojom obchodnom režime a prestať sa podieľať na porušovaní ľudských práv.“ Európska komisia síce v máji tohto roku navrhla nový koncept úprav relevantného nariadenia č. 428/2009, no ten je podľa menovanej organizácie nepostačujúci.

Zdroj: CS

The post U nemeckých vývojárov spywaru zasahovala polícia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/u-nemeckych-vyvojarov-spywaru-zasahovala-policia/feed/ 0
Porovnanie rozmerov: iPhone 12 vs staršie generácie https://digitalportal.sk/porovnanie-rozmerov-iphone-12-vs-starsie-generacie/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=porovnanie-rozmerov-iphone-12-vs-starsie-generacie https://digitalportal.sk/porovnanie-rozmerov-iphone-12-vs-starsie-generacie/#respond Fri, 16 Oct 2020 09:00:25 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106444 Ako iste viete, iPhone 12 má iné rozmery v porovnaní s predchodcami. Spoločnosť Apple upravila dizajn a pri dvoch variantoch zväčšila uhlopriečky. Často sa nás pýtate, aký je reálny veľkostný rozdiel. Vďaka nasledujúcim grafikám vám to ukážeme. Začnime tým najmenším zariadením zo všetkých. Ako môžete vidieť, v priamom porovnaní sa nachádza medzi miniatúrnym iPhonom SE […]

The post Porovnanie rozmerov: iPhone 12 vs staršie generácie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ako iste viete, iPhone 12 má iné rozmery v porovnaní s predchodcami. Spoločnosť Apple upravila dizajn a pri dvoch variantoch zväčšila uhlopriečky.

Často sa nás pýtate, aký je reálny veľkostný rozdiel. Vďaka nasledujúcim grafikám vám to ukážeme. Začnime tým najmenším zariadením zo všetkých. Ako môžete vidieť, v priamom porovnaní sa nachádza medzi miniatúrnym iPhonom SE (2016) a iPhonom SE (2020). Displej má napriek tomu uhlopriečku 5,4″, čo zabezpečí veľa zábavy a pohodlné ovládanie. Trúfneme si povedať, že pri iPhone 12 mini vám postačí aj jedna ruka na to, aby ste dočiahli na druhú stranu uhlopriečky (tak ako sme na to boli v minulosti zvyknutí). Novinku ocenia aj používatelia, ktorí majú kratšie prsty. Za nás super krok.

Pokiaľ sa pozrieme na 6,1″ iPhone 12 a iPhone 12 Pro, rozmery sú na vlas rovnaké. Zariadenie je len o trochu väčšie ako iPhone 11 Pro (5,8″) a výrazne menšie než iPhone 11 (6,1″). Ak ste boli zvyknutí na minuloročnú vlajkovú loď s 5,8″ displejom, nič sa pre vás nezmení, no uhlopriečka narastie. Skvelé riešenie pre masy a ideálny kompromis medzi 5,4″ a 6,7″ verziou. Na záver tu máme vrchol ponuky s názvom iPhone 12 Pro Max. Tento model bude k dispozícii so 6,7″ displejom, čím nahrádza iPhone 11 Pro Max so 6,5″ displejom. Keď vezmeme do úvahy to, aký bol obrovský práve minuloročný model, medzigeneračné zväčšenie už môže byť pre niekoho nepohodlné. Sme však presvedčení o tom, že väčšine fanúšikov tejto verzie to prekážať nebude.

The post Porovnanie rozmerov: iPhone 12 vs staršie generácie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/porovnanie-rozmerov-iphone-12-vs-starsie-generacie/feed/ 0
Digitálny marketing: Cesta k úspechu sociálnych médií https://digitalportal.sk/digitalny-marketing-cesta-k-uspechu-socialnych-medii/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=digitalny-marketing-cesta-k-uspechu-socialnych-medii https://digitalportal.sk/digitalny-marketing-cesta-k-uspechu-socialnych-medii/#respond Fri, 16 Oct 2020 06:00:24 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106425 Žijeme v digitálnej dobe, v ktorej je dôležitosť sociálnych médií, nech už sa to niekomu páči alebo nie, stále vyššia. Poďme si o tom povedať viac. Digitálny marketing je naozaj veľmi dôležitým nástrojom úspechu v 21.storočí. Samozrejme, stále tu máme ľudí, ktorí nie sú zástancami sociálnych sietí, ktorí nechodia na Facebook, Snapchat alebo Instagram, prípadne […]

The post Digitálny marketing: Cesta k úspechu sociálnych médií appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Žijeme v digitálnej dobe, v ktorej je dôležitosť sociálnych médií, nech už sa to niekomu páči alebo nie, stále vyššia. Poďme si o tom povedať viac.

Digitálny marketing je naozaj veľmi dôležitým nástrojom úspechu v 21.storočí. Samozrejme, stále tu máme ľudí, ktorí nie sú zástancami sociálnych sietí, ktorí nechodia na Facebook, Snapchat alebo Instagram, prípadne vám povedia, že radšej žijú v skutočnom živote a ten, ktorý je virtuálny pre nich nemá nijaký význam. Okej, berieme. Verte či nie, aj tí najväčší marketingoví guru majú radi reálny a skutočný život, ale jednoducho si uvedomujú, že digitál otvára dvere. Dvere, o ktorých ľudia, ktorých spomíname niekoľko riadkov vyššie, ani nevedia, že existujú.

Poďme sa na to pozrieť prakticky. Zoberte si, že existujú dva produkty, ktorú sú porovnateľne kvalitné a ich využitie je pre spotrebiteľov na podobnej úrovni. Ale teraz si uvedomte, že jeden produkt má poriadnu digitálnu kampaň, vidíte ho na sociálnych sieťach a jeho tvorcovia pravidelne komunikujú so zákazníkmi všetkými dostupnými spôsobomi. A produkt číslo 2 je jednoducho dobrý, ale nikde o ňom nepočuť a má urobenú jednoduchú reklamu v tlačených médiách, maximálne v televízii. Áno, zrejme nemusíme hovoriť o tom, ktorý produkt bude následne úspešnejší.

Digitálny marketing je beh na dlhú trať, nie maratón. Môžeme to vidieť prakticky kdekoľvek. Napríklad hokejový klub Vegas Golden Knights vstúpil do NHL v roku 2017, pričom keby VGK nemali naozaj kvalitný digitálny marketing a tímy tvorcov na Facebooku a Instagrame, pravdepodobne by Golden Knights nezískali toľko priaznivcov ako sa im podarilo. Podobnou cestou teraz ide aj Seattle Kraken, ktorý sa do NHL dostane v roku 2021. Jednoducho, je potrebné byť v kontakte s fanúšikmi a ukazovať im kvalitu. Nielen naživo, ale prakticky nonstop.

To isté môžeme vidieť aj pri rôznych elektronických spotrebičoch, prípadne v hernom priemysle, pri streamovacích službách, kde môžete počúvať hudbu alebo pozerať filmy či seriály. Zamerajme sa napríklad službu Netflix, ktorá ponúka množstvo seriálov a filmov. Človek skutočne nemá reálnu šancu vidieť všetko kvalitné, čo táto služba ponúka, preto nadobudne pocit, že sa ju oplatí platiť, pretože má takpovediac nekonečný výber. Možno to znie komicky, ale je to reálna záležitosť, s pocitom sa marketéri hrajú naozaj často. Okrem toho, mesiac na Netflixe máte zadarmo, a teda každý má možnosť si 4 týždne vyskúšať nekonečné možnosti tejto streamovacej služby. Buď vás to chytí alebo nie. Štatistiky ale hovoria jasnou rečou, väčšinu to chytí. A to vedia aj tí, ktorí marketing pre Netflix riešia.

Lepší marketing, lepšie výsledky. Pričom pri marketingu je najdôležitejšie mať cieľ, inak to nepôjde. Ďalším príkladom sú online možnosti, napr. herný priemysel. Zobrať si môžeme Royal Vegas online casino, ktoré má prepracovaný marketing a zákazníci v ňom majú viacero možností, ako si zahrať, respektíve bonusy či výhody, ktoré môžu využiť. Popularita sa následne zvyšuje. Ľudia majú radi, keď cítia, že predajca, prípadne poskytovateľ služby dbá o to, aby sa im dostal maximálny zážitok a najvyššia kvalita. Každý sa rád cíti chcený. A toto je dôležité zistenie, ktoré si marketéri v rôznych odvetviach dokonale uvedomujú, zatiaľ čo väčšine ľudí to ani nenapadne. Ale na tom nie je nič zlé, je to koniec koncov druh biznus, ktorý je samozrejme veľmi úspešný.

A presne takto je to aj v iných odvetviach, ktoré spomíname. Ono, ako spomíname, keď máte dve rovnocenné služby, dva rovnocenné produkty a o jednom máte dostupné všetky informácie a zodpovedané o ňom všetky otázky a potom je tu ten druhý, o ktorom neviete prakticky nič, tak rozhodovanie v konečnom dôsledku vôbec nie je jednoduché. Digitálny marketing do určitej miery pracuje s ľudskou psychikou, pričom tí najlepší vedia, na čo sa sústrediť, aby vás to zaujalo. V istom ohľade sa jedná vyslovene o umenie. I keď, pravdou ostáva, odjakživa, že v jednoduchosti je krása a práve tie kampane, ktorých podstata je jednoduchá myšlienka, prípadne citát, bývajú zväčša najviac úspešné.

The post Digitálny marketing: Cesta k úspechu sociálnych médií appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/digitalny-marketing-cesta-k-uspechu-socialnych-medii/feed/ 0
Secret Librarian: Knihovníci, ktorí škodia školám https://digitalportal.sk/secret-librarian-knihovnici-ktori-skodia-skolam/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=secret-librarian-knihovnici-ktori-skodia-skolam https://digitalportal.sk/secret-librarian-knihovnici-ktori-skodia-skolam/#respond Thu, 15 Oct 2020 10:00:59 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106418 Okrem študentov sa so začiatkom akademického roka do škôl vrátila aj spear-phishingová kampaň iránskej APT skupiny Secret Librarian (Tajný knihovník), známej aj pod menom Cobalt Dickens. Útočníci využívajú už overené postupy – zaregistrujú si doménu s veľmi podobným názvom, ako je doména domácej stránky univerzity. Pravidelne sa v ich webovej adrese opakujú koncovky .me (Čierna […]

The post Secret Librarian: Knihovníci, ktorí škodia školám appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Okrem študentov sa so začiatkom akademického roka do škôl vrátila aj spear-phishingová kampaň iránskej APT skupiny Secret Librarian (Tajný knihovník), známej aj pod menom Cobalt Dickens.

Útočníci využívajú už overené postupy – zaregistrujú si doménu s veľmi podobným názvom, ako je doména domácej stránky univerzity. Pravidelne sa v ich webovej adrese opakujú koncovky .me (Čierna Hora), .tk (novozélandský Tokelau) a .cf (Stredoafrická republika). Na zahalenie skutočného pôvodu hostiteľských domén využívajú „knihovníci“ služby americkej spoločnosti Cloudflare. Krytie však nebolo nepriestrelné a Malwarebytes sa prostredníctvom externej pomoci podarilo vystopovať časť infraštruktúry skupiny, ktorá sa nachádza v Iráne. Výskumníci zatiaľ odhalili 25 falošných domén univerzít z viac ako tucta krajín, medzi inými USA, Veľkej Británie či Holandska.

Odhadujú však, že množstvo zasiahnutých krajín je vyššie. Bezpečnostní experti preto odporúčajú neodpisovať na e-maily, ktoré sa v univerzitnom mene dožadujú od zamestnancov a študentov prístupových údajov. „Vzhľadom na to, že Irán čelí neustálym sankciám, snaží sa držať krok so svetovým vývojom v rôznych oblastiach, vrátane technologickej. Tieto útoky ako také predstavujú národný záujem a sú dobre financované.“ Iránsky režim podobné špionážne aktivity podporuje dlhodobo. V marci 2018 boli v USA obžalovaní deviati hekeri, ktorí cielili na akademické inštitúcie. Ani to však skupinu Silent Librarians neodradilo a v útokoch pokračovali v priebehu rokov 2018 aj 2019.

Zdroj: CS

The post Secret Librarian: Knihovníci, ktorí škodia školám appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/secret-librarian-knihovnici-ktori-skodia-skolam/feed/ 0
Facebook Messenger zmenil logo. Prečo? https://digitalportal.sk/facebook-messenger-zmenil-logo-preco/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=facebook-messenger-zmenil-logo-preco https://digitalportal.sk/facebook-messenger-zmenil-logo-preco/#respond Thu, 15 Oct 2020 09:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106447 Popri záplave nových informácií, týkajúcich sa iPhonu 12, prichádza zaujímavá novinka, ktorú ste si možno ani nevšimli: týka sa najväčšej sociálnej siete a jej aplikácie Messenger. Facebook sa rozhodol pre radikálny a nečakaný krok. Ikona aplikácie Messenger prešla dôležitou zmenou. Po rokoch už nie je verná iba modrej farbe. Pridali sa sem aj odtiene červenej […]

The post Facebook Messenger zmenil logo. Prečo? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Popri záplave nových informácií, týkajúcich sa iPhonu 12, prichádza zaujímavá novinka, ktorú ste si možno ani nevšimli: týka sa najväčšej sociálnej siete a jej aplikácie Messenger.

Facebook sa rozhodol pre radikálny a nečakaný krok. Ikona aplikácie Messenger prešla dôležitou zmenou. Po rokoch už nie je verná iba modrej farbe. Pridali sa sem aj odtiene červenej či fialovej a spolu tvoria veľmi elegantný prechod. Pokiaľ nevidíte zmenu, appku musíte aktualizovať. A aký je dôvod zmeny? Facebook sa snaží upozorniť na nové možnosti používania, avšak ďalším dôvodom je, že sa Messenger zlúčil s Instagram Direct. Jeden chat tak dokážete používať v oboch aplikáciách súčasne, čo otvára nové komunikačné možnosti.

Aktualizovaná aplikácia doposiaľ slúžila len pre Facebook a tak využívala jeho farby. Nakoľko sa ale pole pôsobnosti značne rozšírilo, dizajnéri to zakomponovali aj do ikony.

The post Facebook Messenger zmenil logo. Prečo? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/facebook-messenger-zmenil-logo-preco/feed/ 0
Päť praktických rád pri výbere nového fotoaparátu https://digitalportal.sk/pat-praktickych-rad-pri-vybere-noveho-fotoaparatu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pat-praktickych-rad-pri-vybere-noveho-fotoaparatu https://digitalportal.sk/pat-praktickych-rad-pri-vybere-noveho-fotoaparatu/#respond Thu, 15 Oct 2020 06:00:47 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106387 Vybrať si ten správny fotoaparát nemusí byť také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Každý typ a model fotoaparátu má svoje silné a slabé stránky. Niektoré sa viac hodia na fotografovanie, iné sú zas vynikajúcou voľbou na tvorbu videí. Pred samotnou kúpou si pre to premyslite, či budete primárne fotografovať, nahrávať videá alebo oboje. […]

The post Päť praktických rád pri výbere nového fotoaparátu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Vybrať si ten správny fotoaparát nemusí byť také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Každý typ a model fotoaparátu má svoje silné a slabé stránky.

Niektoré sa viac hodia na fotografovanie, iné sú zas vynikajúcou voľbou na tvorbu videí. Pred samotnou kúpou si pre to premyslite, či budete primárne fotografovať, nahrávať videá alebo oboje. Pripravili sme si článok, v ktorom sme spísali niekoľko rád, ktoré by vám mohli pri výbere nového fotoaparátu pomôcť. Môže byť až príliš ľahké zvyknúť si na používanie automatických funkcií na fotoaparáte, preto je lepšie mať taký, ktorý má manuálne ovládanie. Vďaka tomu získate viac zručností pri fotení a točení videí a z dlhodobého hľadiska bude mať vaša práca oveľa lepšiu kvalitu. Keď máte kontrolu, môžete byť oveľa kreatívnejší. Dozviete sa viac o rôznych nastaveniach a o tom, ako ich používať na vytváranie efektov, vďaka ktorým vaše fotografie a videá doslova ožijú. Nech už premýšľate nad kompaktom alebo zrkadlovkou, určite na manuálne ovládanie nezabudnite.

Nie vždy budete fotografovať objekty, ktoré stoja úplne pokojne, to znamená, že potrebujete fotoaparát, ktorý má dobrú stabilizáciu obrazu. Väčšina profesionálnych fotoaparátov má dobré funkcie stabilizácie obrazu a umožňuje vám zaznamenávať jasný obraz, aj keď sa pri fotení či točení pohybujete. Pri natáčaní videozáznamov je pravdepodobné, že budete používať viac mikrofónov. No je stále dôležité zaistiť, aby mal váš fotoaparát vynikajúce zvukové schopnosti a dokázal zaznamenávať kvalitný zvuk, pretože nikdy neviete, kedy sa budete musieť spoliehať iba na zabudovaný mikrofón.

Fotoaparát by mal snímať v tých najlepších záznamových formátoch. Väčšina profesionálnych fotoaparátov zaznamenáva vo formátoch MP4 a AVCHD, pričom druhý z nich je formát s lepšou kvalitou, ktorý vám umožní vytvárať videá v kvalite Blu-ray a HD. Umožní vám tiež natáčať vo formáte MP4, ktorý sa zvyčajne používa napríklad pre videá na YouTube. To zaberá menej pamäte, ale nie je to tak kvalitné ako AVCHD. V ideálnom prípade siahnite po fotoaparáte, ktorý sníma video v rozlíšení 4K 1080p, pretože pomocou dokonale čistého obrazu získate absolútne najlepšie rozlíšenie.

Pokiaľ ide o dosiahnutie vysokého rozlíšenia vašich videí, musíte mať fotoaparát, ktorý má veľký obrazový snímač. Nielenže vám to poskytne vysoké rozlíšenie, ktoré potrebujete, ale svoje fotografie uvidíte aj oveľa podrobnejšie, pretože vaše obrázky a videá budú ostré a čisté. Mnoho kameramanov dnes natáča videá pomocou digitálnych zrkadloviek. Rozsah možností a prispôsobenia, ktoré profesionálna videokamera ponúka, však ďaleko prevyšuje výhody veľkého senzora digitálnej zrkadlovky pre profesionálov.

Profesionáli by sa možno mali rozhodnúť pre najnovšie a najlepšie fotoaparáty na trhu. Začiatočníci by sa mali držať svojho rozpočtu a nájsť dobrý východiskový bod. Môžete používať priemerný fotoaparát a aj s ním sa vám bude dariť vytvárať niečo úžasné. Nezabúdajte na to, že estetika a posolstvá, ktoré stoja za vašou prácou, sú kľúčové.

The post Päť praktických rád pri výbere nového fotoaparátu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/pat-praktickych-rad-pri-vybere-noveho-fotoaparatu/feed/ 0
Stopka pre čínske technológie? Slovensko a USA rokujú o 5G https://digitalportal.sk/stopka-pre-cinske-technologie-slovensko-a-usa-rokuju-o-5g/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=stopka-pre-cinske-technologie-slovensko-a-usa-rokuju-o-5g https://digitalportal.sk/stopka-pre-cinske-technologie-slovensko-a-usa-rokuju-o-5g/#respond Wed, 14 Oct 2020 10:00:03 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106414 Úrad vlády dnes vzal na vedomie Spoločné vyhlásenie Slovenskej republiky a USA k bezpečnosti 5G sietí, ktoré pripravil rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s americkou protistranou. Kritériom pri výbere dodávateľa kritickej komunikačnej infraštruktúry sa stane vlastníctvo a etické korporátne správanie. Cieľom memoranda je posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti bezpečného budovania 5G sietí. „Berúc do úvahy, […]

The post Stopka pre čínske technológie? Slovensko a USA rokujú o 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Úrad vlády dnes vzal na vedomie Spoločné vyhlásenie Slovenskej republiky a USA k bezpečnosti 5G sietí, ktoré pripravil rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s americkou protistranou.

Kritériom pri výbere dodávateľa kritickej komunikačnej infraštruktúry sa stane vlastníctvo a etické korporátne správanie. Cieľom memoranda je posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti bezpečného budovania 5G sietí. „Berúc do úvahy, že bezpečné bezdrôtové komunikačné siete piatej generácie (5G) budú životne dôležité pre budúcu prosperitu a národnú bezpečnosť, Slovenská republika a Spojené štáty americké deklarujú svoj úmysel posilniť spoluprácu v oblasti 5G.“ Spoločný dokument podpíše šéf slovenského rezortu zahraničných vecí Ivan Korčok a minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mike Pompeo.

„Je to memorandum, ktoré nie je právne záväzné. Žiadnym spôsobom nás nepripravuje o naše suverénne rozhodnutie a tom, kto a za akých podmienok sa stane technologickým dodávateľom pre siete 5G,“ povedal pre média Korčok. Pri výbere dodávateľa 5G technológií by malo Slovensko v súlade s vyhlásením brať do úvahy niekoľko faktorov týkajúcich sa právneho štátu či zdieľaných etických korporátnych zásad. Bude posudzovať, „či dodávatelia sieťového hardvéru a softvéru nepodliehajú kontrole zahraničnej vlády bez možnosti nezávislého súdneho preskúmania“, no taktiež či sú „oddaní inováciám a rešpektovaniu práv duševného vlastníctva.“

Rezort sa rovnaké pravidlá chystá presadzovať aj pri hodnotení zahraničných investící do fyzickej a virtuálnej kritickej komunikačnej infraštruktúry, k čomu má slúžiť osobitný skríningový mechanizmus. Napriek tomu, že vyhlásenie explicitne nepomenováva žiadneho konkrétneho aktéra, podľa expertov je mierené proti Číne. Jej technologické firmy totiž viditeľne nespĺňajú stanovené kritériá. Riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej Šimalčík vysvetľuje: „Deklarácia je jednoznačne zameraná na čínskych dodávateľov, pretože spoločnosti Huawei a ZTE zlyhávajú vo všetkých štyroch oblastiach – kvôli vládnej kontrole a netransparentným prepojeniam na vládu, nedostatku nezávislého súdneho preskúmania, záznamoch o krádeži duševného vlastníctva a prispievaniu ku genocíde Ujgurov v Xinjiangu.“

Pilotnú prevádzku 5G sietí v štyroch častiach Bratislavy od minulého týždňa testuje operátor O2 (informovali sme o tom v samostatnom článku). Ide o technológie všetkých štyroch relevantných hráčov – Nokia, Ericsson, Huawei a ZTE. Podľa vyjadrenia technického riaditeľa O2 Juraja Eliáša sú očakávania od 5G vysoké: „vysoká dostupnosť služby, veľké pokrytie, vysoké rýchlosti, nízka odozva, veľa zariadení na kilometer štvorcový, nízka spotreba a využitie aj pri vysokých rýchlostiach pohybu.“ Ďalším operátorom, ktorý technológiu testuje už od minulého roka je 4ka.

Siete piatej generácie sú vo všeobecnosti považované za technológiu budúcnosti, bez ktorej nebude možné zabezpečiť fungovanie mohutných prepojených systémov, napríklad tzv. smart cities. V praxi predstavujú takmer kompletný prechod na softvérové riešenia. Ruka v ruke s tým však ide nevyhnutnosť ich spoľahlivosti a zabezpečenia dodávateľského reťazca. Európske krajiny v tomto smere spolupracujú. Podobné vyhlásenie s USA už podpísalo susedné Česko, ale aj Litva, Rumunsko, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko či Slovinsko.

Zdroj: CS

The post Stopka pre čínske technológie? Slovensko a USA rokujú o 5G appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/stopka-pre-cinske-technologie-slovensko-a-usa-rokuju-o-5g/feed/ 0
Apple predstavil štyri nové smartfóny iPhone 12 https://digitalportal.sk/apple-predstavil-styri-nove-smartfony-iphone-12/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=apple-predstavil-styri-nove-smartfony-iphone-12 https://digitalportal.sk/apple-predstavil-styri-nove-smartfony-iphone-12/#respond Wed, 14 Oct 2020 09:00:57 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106435 Kalifornská spoločnosť Apple predstavila na svojom evente veľa zaujímavých produktov, pričom rozhodne najzaujímavejšie sú nové iPhony. Začnime však od začiatku. Na keynote bol ako prvý predstavený produkt smart reproduktor Apple HomePod mini, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej generácii. Na prvý pohľad môže vyzerať ako pekná váza s textilným povrchom, ktorá obsahuje asistentku Siri. Možno zadívať […]

The post Apple predstavil štyri nové smartfóny iPhone 12 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kalifornská spoločnosť Apple predstavila na svojom evente veľa zaujímavých produktov, pričom rozhodne najzaujímavejšie sú nové iPhony.

Začnime však od začiatku. Na keynote bol ako prvý predstavený produkt smart reproduktor Apple HomePod mini, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej generácii. Na prvý pohľad môže vyzerať ako pekná váza s textilným povrchom, ktorá obsahuje asistentku Siri. Možno zadívať rôzne hlasové povely, spoločnosť pridala medzi funkcie dokonca aj podporu Apple CarPlay, takže si môžete napríklad už z pohodlia domácnosti poslať do auta trasu, kam sa chcete vydať. Rozhodne najzaujímavejšie bolo predstavenie nových iPhonov.

 • iPhone 12 mini (64 GB) – 799 eur
 • iPhone 12 mini (128 GB) – 849 eur
 • iPhone 12 mini (256 GB) – 969 eur

Mnohí fanúšikovia boli sklamaní, že v septembri Apple nepredstavil nové smartfóny. Konečne sme sa však dočkali a hoci predstavenie aj predaje budú neskôr, ako je obvyklé, môžu za to výrobné procesy a situácia okolo Korony. Azda najväčším rozdielom oproti predchádzajúcej generácii je dizajn, pretože ten dizajn sa vrátil späť ku koreňom. Ponovom sú strany ploché podobne, ako to mal iPhone 4 alebo iPhone 5. Ďalším veľkým rozdielom je použitie OLED panelov do celej série iPhone 12, pričom Apple predstavil hneď štyri modely.

 • iPhone 12 (64 GB) – 899 eur
 • iPhone 12 (128 GB) – 949 eur
 • iPhone 12 (256 GB) – 1069 eur

Najmenší iPhone 12 mini úplne je najmenší model, ktorý má 5,4″ OLED displej. Avšak veľkostne je ešte o trochu menší, než napríklad nový iPhone SE (2020) a hmotnosť je len 133 gramov, čo je priam fantastické. Azda každý si tak môže veľmi ľahko predstaviť ako malý a kompaktný je nový iPhone 12 mini. Nás paradoxne zo všetkých predstavených zariadení najviac zaujal práve iPhone 12 mini, už teraz sa tešíme na testovanie smartfónu.

 • iPhone 12 Pro (128 GB) – 1149 eur
 • iPhone 12 Pro (256 GB) – 1269 eur
 • iPhone 12 Pro (512 GB) – 1499 eur

Predstavený bol iPhone 12 so 6,1″ displejom.  Rovnaký, 6,1″ displej má aj iPhone 12 Pro a najväčšiu, až priam gigantický 6,7″ displej ponúkne iPhone 12 Pro Max. Max je pritom skutočne veľký a robustný, má koniec-koncov až 230 gramov hmotnosť, čo je viac ako rozumná a znesiteľná hodnota. Ale svojich zákazníkov si zrejme nájde. V priamom porovnaní iPhone 12 mini a 12 Pro Max je tak rozdiel 100 gramov. Pripomíname takisto, že všetky iPhony podporujú najnovšie 5G siete. A naopak, v balení nenájdeme nabíjačku.

 • iPhone 12 Pro Max (128 GB) – 1249 eur
 • iPhone 12 Pro Max (256 GB) – 1369 eur
 • iPhone 12 Pro Max (512 GB) – 1599 eur

Všetky telefóny majú nové snímače, takisto všetky modely ponúknu nočný režim. Nie je samozrejmosťou, aby mali všetky modely nočný režim, napríklad v 11-tkovej sérii základný iPhone 11 ho nemal, pričom iPhone 11 Pro a 11 Pro Max ho už mali. Ďalšia zaujímavá novinka je magnetické nabíjanie, ktoré výrobca nazýva MagSafe. Je to kruh, ktorý je na zadnej strane telefónu (pričom vo vnútri zariadenia sú magnety, ktoré pomáhajú rýchlo a pohodlne prichytiť nabíjačku). Spolu s tým sa zvýšilo bezrôtové nabíjanie na dvojnásobok – cez bezdrôtovú nabíjačku sa tak iPhone 12 nabije oveľa rýchlejšie ako predošlá generácia. Pripomeňme, že všetky predstavené zariadenia používajú najnovší procesor A14 Bionic, ktorý mal premiéru v septembri predstavených tabletoch iPad Air 4. generácie.

The post Apple predstavil štyri nové smartfóny iPhone 12 appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/apple-predstavil-styri-nove-smartfony-iphone-12/feed/ 0
Skupina tech gigantov sa vydala na lov: ich cieľom je Trickbot https://digitalportal.sk/skupina-tech-gigantov-sa-vydala-na-lov-ich-cielom-je-trickbot/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=skupina-tech-gigantov-sa-vydala-na-lov-ich-cielom-je-trickbot https://digitalportal.sk/skupina-tech-gigantov-sa-vydala-na-lov-ich-cielom-je-trickbot/#respond Tue, 13 Oct 2020 10:00:00 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106408 Bezpečnostná firma ESET sa spolu s Microsoftom, Lumen´s Black Lotus Labs, NTT Ltd. a ďalšími technologickými spoločnosťami snaží narušiť globálnu sieť Trickbot. Kľúčom k zničeniu botnetu je jeho C&C server, zamerali sa preto na zber a anylýzu informácií o ňom. Trickbot nie je v kyberbezpečnostnom svete neznámym pojmom. Ide o výnimočne aktívny botnet, ktorý od […]

The post Skupina tech gigantov sa vydala na lov: ich cieľom je Trickbot appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Bezpečnostná firma ESET sa spolu s Microsoftom, Lumen´s Black Lotus Labs, NTT Ltd. a ďalšími technologickými spoločnosťami snaží narušiť globálnu sieť Trickbot.

Kľúčom k zničeniu botnetu je jeho C&C server, zamerali sa preto na zber a anylýzu informácií o ňom. Trickbot nie je v kyberbezpečnostnom svete neznámym pojmom. Ide o výnimočne aktívny botnet, ktorý od roku 2016 stihol infikovať už viac ako milión zariadení na svete. Slovensko nebolo výnimkou. „Počas rokov sme sledovali, ako rástol počet zariadení kompromitovaných Trickbotom, čo z neho spravilo jeden z najväčších a najdlhšie fungujúcich botnetov,“ uviedol v tlačovej správe ESETu Juraj Malcho, technologický riaditeľ spoločnosti.

Autori Trickbota túto sieť najprv používali najmä ako bankový malvér, pomocou ktorého kradli údaje používateľov z internet bankingu. Keďže ale botnet funguje ako služba na prenájom, musel svoje pole pôsobnosti postupne rozšíriť. ESET počas analýzy nazhromaždil 28 rôznych doplnkov, ktoré Trickbot využíva. Pár z nich je určených na získavanie hesiel z prehliadačov, iné zas na úpravu sieťových prenosov či ďalšie šírenie malvéru.

Približne od jari tohto roku vo veľkej miere infikuje zariadenia ransomvérom, najčastejšie Ryuk. Namiesto zneužívania individuálnych bankových účtov tak začal botnet cieliť rovno na celé organizácie. Výskumníci vystopovali prepojenie Trickbota aj na celosvetovo najznámejší botnet Emotet. Ten pravdepodobne vypomáha k rozširovaniu siete Trickbota – vo viacerých zariadeniach sa totiž našli pozostatky obidvoch.

The post Skupina tech gigantov sa vydala na lov: ich cieľom je Trickbot appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/skupina-tech-gigantov-sa-vydala-na-lov-ich-cielom-je-trickbot/feed/ 0
Fantómové obrázky dokážu prekabátiť autopilot Tesly https://digitalportal.sk/fantomove-obrazky-dokazu-prekabatit-autopilot-tesly/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=fantomove-obrazky-dokazu-prekabatit-autopilot-tesly https://digitalportal.sk/fantomove-obrazky-dokazu-prekabatit-autopilot-tesly/#respond Mon, 12 Oct 2020 10:00:50 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106395 Výskumníci z Ben Gurionovej univerzity v izraelskom Negeve strávili posledné dva roky experimentovaním s „fantómovými“ obrázkami, ktoré dokážu oklamať poloautomatické riadiace systémy áut. V sérii pokusov sa im pomocou svetelných projekcií na cestách či billboardoch podarilo zmanipulovať autopilot Tesly. Tím vedcov v rámci prvého výskumu začiatkom tohto roku premietal na cestu takzvané fantómové obrázky – […]

The post Fantómové obrázky dokážu prekabátiť autopilot Tesly appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Výskumníci z Ben Gurionovej univerzity v izraelskom Negeve strávili posledné dva roky experimentovaním s „fantómovými“ obrázkami, ktoré dokážu oklamať poloautomatické riadiace systémy áut.

V sérii pokusov sa im pomocou svetelných projekcií na cestách či billboardoch podarilo zmanipulovať autopilot Tesly. Tím vedcov v rámci prvého výskumu začiatkom tohto roku premietal na cestu takzvané fantómové obrázky – vizuálne objekty, ktoré autopilot považuje za reálne v čase. Fantómy môžu byť vytvorené projektorom, no napríklad aj zobrazené na digitálnej obrazovke. Univerzitní výskumníci takýmto spôsobom projektovali chodcov, dopravné značky či dopravné prostriedky. V nočnom prostredí dokázali oklamať dva najvyužívanejšie Tesla autopiloty – model X s hardvérom 2.5 a 3 a Mobileye 630. Tie na fantómy reagovali spôsobom, ako keby išlo o reálne osoby či objekty.

V poslednom výskume vedci testovali takzvané fantómové útoky. Ide o fantómy, ktoré sa objavujú na digitálnych obrazovkách iba na zlomky sekúnd, napríklad v reklamných bilboardoch. Experimentom dokázali elektromobil opäť oklamať a prinútiť ho tak z pribrzdeniu či úplnému zastaveniu. Tím výskumníkov varuje pred útokmi, v rámci ktorých môžu hackeri nasadiť fantómy do billboardov pripojených na internet. Tie by mohli spôsobiť na cestách zápchy, v horšom prípade dopravné nehody. Takýto typ útoku na billboardoch nezanecháva fyzické dôkazy, môže byť vykonaný aj na diaľku a nevyžaduje špeciálnu expertízu.

Tesla sa v e-maile adresovanom výskumníkom vyjadrila, že „autopilot je funkcia asistencie vodičovi, ktorá je určená na využitie iba u plne sústredeného vodiča, ktorý má ruky za volantom a je pripravený kedykoľvek prevziať kontrolu. Skúsenosti z praxe sú však iné. Prieskum z roku 2019 poukázal na to, že takmer polovica opýtaných vodičov považuje zloženie rúk z volantu počas šoférovania s autopilotom za bezpečné. Šesť percent respondentov sa dokonca vyjadrilo, že je v poriadku zdriemnuť si za volantom, keď je zapnutý autopilot.

Zdroj: CS

The post Fantómové obrázky dokážu prekabátiť autopilot Tesly appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/fantomove-obrazky-dokazu-prekabatit-autopilot-tesly/feed/ 0
Recenzia: GOODRAM PX500 512GB https://digitalportal.sk/recenzia-goodram-px500-512gb/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=recenzia-goodram-px500-512gb https://digitalportal.sk/recenzia-goodram-px500-512gb/#respond Thu, 08 Oct 2020 13:00:32 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106378 Rýchlosti SSD sa zvyšujú a cena týchto diskov klesá, vďaka čomu sa používatelia čoraz viac rozhodujú pre osadenie rýchlych diskov SSD namiesto pomalých diskov HDD. Nami testovaný model je vhodný do stolových PC aj notebookov. Výrobcovia pokračujú vo vývoji a často predstavujú nové modely diskov. Testovaný PX500 je dostupný vo veľkostiach 256, 512 a 1024GB. Disk má […]

The post Recenzia: GOODRAM PX500 512GB appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Rýchlosti SSD sa zvyšujú a cena týchto diskov klesá, vďaka čomu sa používatelia čoraz viac rozhodujú pre osadenie rýchlych diskov SSD namiesto pomalých diskov HDD. Nami testovaný model je vhodný do stolových PC aj notebookov.

Výrobcovia pokračujú vo vývoji a často predstavujú nové modely diskov. Testovaný PX500 je dostupný vo veľkostiach 256, 512 a 1024GB. Disk má formát M.2 2280, rozhranie PCIe GEN 3×4 s protokolom NVMe 1.3. Zbalený je v plastovej krabičke s farebným polepom. Na prednej strane je obrázok disku, označenie modelu a objemu, na zadnej strane je priehľadné okno so štítkom s informáciami o disku. Disk je spredu čierny, v strede je logo, pričom na zadnej strane je štítok s výrobným (sériovým) číslom ako aj ďalšie detaily disku. Disky používajú pamäťové čipy 3D NAND TLC.

Výrobca deklaruje MTBF na 1,5 milióna hodín, TBW nie sú známe, disk používa štvorkanálový radič Silicon Motion SM2263XT. Výrobca deklaruje rýchlosti 2400 MB/s pri čítaní a 1700 MB/s pri zápise. Overili sme v praxi, aké sú reálne hodnoty. Reálna kapacita disku je 476GB. Na test sme použili redakčný počítač, nami namerané hodnoty sa pohybujú na úrovni 2028 MB/s pri čítaní a 1678 MB/s pri zápise. Merali sme takisto prevádzkové teploty. Bez zaťaženia bola teplota 38 °C, pri bežnej prevádzke bola na úrovni 60 °C. Pri dlhodobom zaťažení v testoch teplota vystúpila na maximum 70 °C.

Výrobca umožňuje monitorovanie disku pomocou aplikácie „Optimum SSDTool“. Ponúka síce iba základné funkcionality, avšak je tu všetko, čo používateľ potrebuje: všeobecné sledovanie disku, jeho naplnenie (vrátane zoradenia podľa typu údajov), možnosť aktualizovať firmvér, test rýchlosti, celková pracovná doba a taktiež možnosť napísať feedback vývojárom. GOODRAM PX500 je rýchly, ale tiež relatívne cenovo dostupný SSD pre množstvo používateľov. Je ideálny pre stolové počítače, ale taktiež pre notebooky (či ultrabooky). Medzi výhody patrí vysoká prenosový rýchlosť, veľmi dobré prevádzkové teploty (neprekračujúce 70 °C), ale taktiež síce jednoduchý, ale funkčný softvér. Medzi negatíva patrí citeľný pokles rýchlosti pri plnení medzipamäte SLC, takisto v tejto cene sú aj rýchlejšie modely. Pripomeňme, že cena testovaného disku je 55 eur.

Zapožičal: GOODRAM

The post Recenzia: GOODRAM PX500 512GB appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-goodram-px500-512gb/feed/ 0
Phishing, dezinformácie a falošné aplikácie na prenájom https://digitalportal.sk/bahamut-phishing-dezinformacie-a-falosne-aplikacie-na-prenajom/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=bahamut-phishing-dezinformacie-a-falosne-aplikacie-na-prenajom https://digitalportal.sk/bahamut-phishing-dezinformacie-a-falosne-aplikacie-na-prenajom/#respond Thu, 08 Oct 2020 10:00:48 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106323 Kanadská technologická firma BlackBerry vydala investigatívnu správu, v ktorej podrobne opísala vysoko sofistikovanú APT skupinu s neobvykle širokým poľom pôsobnosti Bahamut. Pomenovanie dostala už v roku 2017 od žurnalistov z projektu Bellingcat – po morskej príšere, ktorá podľa rabskej tradície udržiava pokope štruktúru Zeme. Členovia tejto skupiny sa podieľajú na početných hackerských aktivitách – od […]

The post Phishing, dezinformácie a falošné aplikácie na prenájom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Kanadská technologická firma BlackBerry vydala investigatívnu správu, v ktorej podrobne opísala vysoko sofistikovanú APT skupinu s neobvykle širokým poľom pôsobnosti Bahamut.

Pomenovanie dostala už v roku 2017 od žurnalistov z projektu Bellingcat – po morskej príšere, ktorá podľa rabskej tradície udržiava pokope štruktúru Zeme. Členovia tejto skupiny sa podieľajú na početných hackerských aktivitách – od phishingu cez kyberšpionáž až po automatizované šírenie dezinformácií. Operujú predovšetkým na Blízkom východe a v južnej Ázii. Medzi najvýznamnejšie ciele Bahamut patria vládne inštitúcie v Saudskej Arábii, Emirátoch a ďalších krajinách Perzského zálivu a taktiež významní zástupcovia súkromných spoločností južnej Ázie. Jej obeťami sú taktiež sikhskí separatisti v Indii či aktivisti v oblasti obhajoby ľudských práv.

Skupina pri distribúcii malvéru zneužíva zero-day zraniteľností v systéme Windows. Jednu z masívnych kampaní identifikoval už Kaspersky, prisúdenia sa jej však dostalo až teraz. Išlo o napadnutie editorského softvéru InPage, ktorý využívajú spravodajské portály v Pakistane či Indii. Okrem toho sa Bahamut angažuje vo vývoji škodlivých mobilných aplikácií pre iOS aj Android. Výskumníci objavili viac než tucet takýchto aplikácií, medzi inými napríklad spravodajský kanál, funkciu pre monitoring zdravia, set islamských emoji, ochranu pred spamom či správcu hesiel. Po ich stiahnutí používateľ umožnil operátorovi získať prístup k hovorom, správam či GPS lokácii a nahrávať audio alebo video. Detailne premyslená architektúra aplikácií obsahovala dokonca aj zásady ochrany osobných údajov.

Zaujímavosťou je zapojenie skupiny do šírenia dezinformácii v spojitosti s tohtoročným referendom Sikhov v Indii. Hackerom sa okrem založenia falošných profilov na sociálnych médiách podarilo prebrať kontrolu nad portálom Techsprouts, preregistrovať jeho doménu a použiť ho na šírenie svojich vlastných správ prostredníctvom vyfabrikovaných prispievateľov. Rôzni experti sledovali aktivity Bahamut už niekoľko rokov, avšak vďaka jej sofistikovaným postupom nebolo jednoznačné, že zakaždým išlo o tú istú skupinu. „Sofistikovanosť a rozsah škodlivých aktivít, ktoré náš tím dokázal prepojiť s Bahamutom, je ohromujúca,“ povedal pre Threat Post Eric Milam, vedúci výskumníkov v BlackBerry.

Hackeri pre každý operačný systém využívajú rôzne domény a IP adresy, každá škodlivá aplikácia beží na vlastnom serveri, hosting majú zabezpečený od viac než päťdesiat poskytovateľov. Bahamut si týmito postupmi zaisťuje prevádzkovú kontinuitu svojich aktivít aj v prípade ohalenia či rozloženia jednej z kampaní. „Je to pravdepodobne nesmierne časovo náročné, nákladné a vyžaduje si to osobitnú pozornosť venovanú detailom,“ uvádza výskumná správa. Skutočné nebezpečenstvo ale predstavuje fakt, že ide zrejme o žoldniersku, dobre financovanú skupinu, ktorá ponúka svoje služby zákazníkovi s najvyššou ponukou odmeny. Zákazku tak môže prijať od akejkoľvek teroristickej organizácie či národného štátu. Ako podotýka BlackBerry: „Aj keď sa zdá, že informácie o žoldnierskych skupinách po výskume na krátky čas vyplávajú na svetlo sveta, ich skutoční sponzori môžu navždy zostať v tme.“

Zdroj: CS

The post Phishing, dezinformácie a falošné aplikácie na prenájom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/bahamut-phishing-dezinformacie-a-falosne-aplikacie-na-prenajom/feed/ 0
O2 štartuje 5G v Bratislave, zatiaľ v pilotnom režime https://digitalportal.sk/o2-startuje-5g-v-bratislave-zatial-v-pilotnom-komercnom-rezime/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=o2-startuje-5g-v-bratislave-zatial-v-pilotnom-komercnom-rezime https://digitalportal.sk/o2-startuje-5g-v-bratislave-zatial-v-pilotnom-komercnom-rezime/#respond Wed, 07 Oct 2020 10:00:48 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106317 O2 odštartovalo pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Na pridelených frekvenciách testuje technológiu 5G od Nokie, Ericssonu, Huawei a ZTE. 5G od O2 si tak môže otestovať každý zákazník s kompatibilným zariadením nachádzajúci sa v jej pokrytí až v štyroch mestských častiach Bratislavy. Verejný test 5G technológie umožňuje operátorovi prebiehajúce výberové […]

The post O2 štartuje 5G v Bratislave, zatiaľ v pilotnom režime appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
O2 odštartovalo pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Na pridelených frekvenciách testuje technológiu 5G od Nokie, Ericssonu, Huawei a ZTE.

5G od O2 si tak môže otestovať každý zákazník s kompatibilným zariadením nachádzajúci sa v jej pokrytí až v štyroch mestských častiach Bratislavy. Verejný test 5G technológie umožňuje operátorovi prebiehajúce výberové konanie na dodávateľa technológie pre vybudovanie 5G siete. V rámci neho  testuje technológie všetkých štyroch relevantných hráčov, ktorými sú spoločnosti Nokia, Ericsson, Huawei a ZTE. 5G technológia týchto výrobcov pracuje na frekvenciách pridelených O2 v predchádzajúcich obdobiach a za plnej prevádzky 2G, 3G, 4G LTE mobilných sietí a 4G LTE TDD siete používanej prevažne na fixné bezdrôtové pripojenie domácností. V tomto momente operátor testuje technológiu všetkých dodávateľov a zvažuje všetky alternatívy riešení pre čo najlepší rozvoj siete. O výsledku výberového konania a zvolení dodávateľa pre celoslovenskú 5G sieť plánuje spoločnosť verejnosť informovať už v nasledujúcich mesiacoch.

Zákazníci O2 sa vo vybraných častiach Bratislavy môžu pripojiť do siete s rýchlosťou vyše 1 Gbps a zažiť v mobilnej sieti skúsenosť z optického fixného pripojenia. Pri testovaní v jednotlivých oblastiach modelujeme rôzne podmienky šírenia. V testoch operátor na mobilnom telefóne nameral maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Limitujúcim faktorom nebola sieť, ale mobilný telefón. Agregovaná priepustnosť sektoru bola v tomto prípade 3,959 Gbps a 630 Mbps v smere odosielania dát. V oblasti optimalizovanej na čo najširšie pokrytie bola maximálna rýchlosť pre jeden mobil 1,011Gbps a odosielanie dát 86Mbps pri celkovej priepustnosti sektoru 2,106 Gbps/323 Mbps.

Pokrytie 5G sieťou v jednotlivých mestských častiach Bratislavy

V rámci testovania 5G siete v Bratislave operátor tiež preveruje plnenie hygienických noriem jednotlivých technológií meraniami elektromagnetického žiarenia, ktoré sú aj samozrejmou súčasťou sprevádzkovania každého vysielača. Operátor tak zrealizoval meranie jednotlivých antén, pričom potvrdil, že hodnoty elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou, či už sú to merania priamo pri anténach, v bytoch pod nimi, alebo v priestore s najlepším pokrytím.

Všetky zariadenia, ktoré budú schopné pracovať v 5G sieti O2 musia byť pre túto sieť implementované aj výrobcom, teda nie každý 5G smartfón dokáže plnohodnotne využiť aktuálnu testovaciu prevádzku siete. Hoci operátor umožní pripojiť sa do 5G siete všetkým zákazníkom s vhodným hardvérom, zákazníci si túto možnosť môžu v nastaveniach svojho telefónu vypnúť. V tomto momente si kvalitu 5G siete môžu otestovať zákazníci O2 s deviatimi smartfónmi dostupnými na trhu. Ide o Motorola G5G Plus, Motorola Edge Plus, ZTE Axon 11 5G, Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 5G, Huawei Mate 30 Pro 5G, Huawei Mate 20X 5G, Xiaomi Mi10 a Xiaomi Mi10 Pro a už v blízkej budúcnosti aj s čoskoro pridanými zariadeniami do ponuky Xiaomi Mi 10T a Xiaomi Mi 10T Pro. V tomto momente si teda môže 5G od O2 vyskúšať len niekoľko stoviek zákazníkov.

The post O2 štartuje 5G v Bratislave, zatiaľ v pilotnom režime appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/o2-startuje-5g-v-bratislave-zatial-v-pilotnom-komercnom-rezime/feed/ 0
Ransomvér SunCrypt prišiel s novou taktikou vydierania https://digitalportal.sk/ransomver-suncrypt-prisiel-s-novou-taktikou-vydierania/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ransomver-suncrypt-prisiel-s-novou-taktikou-vydierania https://digitalportal.sk/ransomver-suncrypt-prisiel-s-novou-taktikou-vydierania/#respond Wed, 07 Oct 2020 08:00:53 +0000 https://digitalportal.sk/?p=106290 Ransomvérová skupina SunCrypt prednedávnom otestovala novú taktiku vydierania svojich obetí. Okrem zašifrovania dát ich vystavuje DDoS útoku, ktorého účelom je donútiť svoje obete vyjednávať. Tento hybridný typ útoku prebieha obvykle v dvoch formách. V prvom prípade záškodníci zahájením DDoS hrozia v prípade nezaplatenia výkupného v Bitcoinoch a k jeho uskutočneniu dochádza až v momente zlyhania […]

The post Ransomvér SunCrypt prišiel s novou taktikou vydierania appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ransomvérová skupina SunCrypt prednedávnom otestovala novú taktiku vydierania svojich obetí. Okrem zašifrovania dát ich vystavuje DDoS útoku, ktorého účelom je donútiť svoje obete vyjednávať.

Tento hybridný typ útoku prebieha obvykle v dvoch formách. V prvom prípade záškodníci zahájením DDoS hrozia v prípade nezaplatenia výkupného v Bitcoinoch a k jeho uskutočneniu dochádza až v momente zlyhania vyjednávaní. Útok však môže slúžiť aj ako dymová clona pre infikovanie zariadenia ransomvérom, pričom páchatelia následne požadujú za ich opätovné sprístupnenie výkupné. „Váš web je momentálne nefunkčný v dôsledku šikovnosti našej techniky. Čo najskôr nám pošlite správu alebo budú podniknuté ďalšie kroky,“ dočíta sa obeť SunCryptu. Na šírenie samotného malvéru autori zneužívajú protokol DLL. Po spustení obfuskovaného skriptu plného „if-else“ konštrukcií v PoweShelli sa zariadenie pripojí k IP adrese na URL http://91.218.114[.]31 a začne do siete vysielať svoje dáta.

Po zašifrovaní je na koniec názvu každého súboru pripojený hexadecimálny hash. Pribudne k nim aj odkaz na webstránku, ktorá obete informuje o ich nešťastí a navrhuje postup, ktorý majú zvoliť, aby došlo k odšifrovaniu ich súborov. Útočníci inštrukcie formulovali vo viacerých svetových jazykoch, čo značí, že SunCrypt nie je nijak špecificky geograficky zameraný a svoje pôsobenie plánuje rozšíriť. Medzi nedávne útoky skupiny SunCrypt patrilo napríklad septembrové napadnutie školských systémov v americkom štáte Severná Karolína. Záškodníci po neúspešnom vyjednávaní zverejnenili 5GB odcudzených dát. V rovnakom mesiaci ransomvér napadol aj univerzitnú nemocnicu v New Jersey, kde útočníci zašifrovali približne 240GB dát a zverejnili 1,7GB dát (asi 48 tisíc dokumentov).

Kyberbezpečnostnej komunite narobili vrásky na čele aj informácie o uzatvorení spojenectva skupiny SunCrypt s kartelom Maze, ktorého súčasťou je napríklad LockBit či Ragnar Locker. Zapojené skupiny zdieľajú nielen techniky, ale aj informácie o svojich obetiach. Práve skupina Maze je považovaná za priekopníka trendu tzv. dvojitého ransomvéru – vydierania obetí nielen šifrovaním, ale aj kradnutím dát, za ktorých nezverejnenie je požadované výkupné. Podľa portálu BleepingComputer však operátori Maze akékoľvek prepojenia so skupinou SunCrypt popreli.

Zdroj: CS

The post Ransomvér SunCrypt prišiel s novou taktikou vydierania appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ransomver-suncrypt-prisiel-s-novou-taktikou-vydierania/feed/ 0