DigitalPortal.sk https://digitalportal.sk Technologický portál pre ľudí Thu, 16 Jan 2020 18:11:00 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Čína verbuje hackerov pomocou nastražených tech firiem https://digitalportal.sk/cina-verbuje-hackerov-pomocou-nastrazenych-tech-firiem/ https://digitalportal.sk/cina-verbuje-hackerov-pomocou-nastrazenych-tech-firiem/#respond Thu, 16 Jan 2020 11:00:21 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100111 Skupina anonymných online výskumníkov vystupujúca pod menom Intrusion Truth vystopovala viacero technologických spoločností, pomocou ktorých Čína verbovala nových hackerov. Informoval portál ZDnet. Prijatí uchádzači mali pracovať pre hackerskú skupinu APT40, ktorá kradne námorné technológie. ,,APT skupiny v Číne majú rovnaký plán – uzatvoriť zmluvu s hackermi a expertmi, poprednými spoločnosťami a spravodajskými dôstojníkmi. Vieme, že […]

The post Čína verbuje hackerov pomocou nastražených tech firiem appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Skupina anonymných online výskumníkov vystupujúca pod menom Intrusion Truth vystopovala viacero technologických spoločností, pomocou ktorých Čína verbovala nových hackerov. Informoval portál ZDnet. Prijatí uchádzači mali pracovať pre hackerskú skupinu APT40, ktorá kradne námorné technológie.

,,APT skupiny v Číne majú rovnaký plán – uzatvoriť zmluvu s hackermi a expertmi, poprednými spoločnosťami a spravodajskými dôstojníkmi. Vieme, že každá oblasť v Číne má svoju vlastnú APT,“ uvádza tím výskumníkov. Intrusion Truth v minulosti odhalil podrobností o hackerských skupinách APT3 (z provincie Kuang-tung), APT10 (z mesta Tchien-ťin) a APT17 (z mesta Ťi-nan). Tentokrát zverejnil informácie o čínskej hackerskej mašinérii APT40, ktorá pochádza z ostrova Chaj-nan v Juhočínskom mori. Podľa nich skupina najíma nových členov pomocou trinástich nastražených spoločností. Tie sú navzájom prepojené prekrývajúcimi sa kontaktnými údajmi a kanceláriami, pričom žiadna z nich nevystupuje online. Výnimkou je len nábor odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti na internete, na ktorý používajú takmer rovnaké pracovné ponuky.

Všetky spoločnosti v inzerátoch zdôrazňujú, že sú odhodlané venovať sa informačnej bezpečnosti a kybernetickej obrane. Podľa Intrusion Truth však hľadajú uchádzačov, ktorých schopnosti sa skôr hodia pre červené tímy a vedenie kybernetických útokov. Okrem toho, výskumníkom sa podarilo prepojiť niektoré z týchto firiem s bývalým členom čínskej armády a terajším profesorom na katedre informačnej bezpečnosti na chajnanskej univerzite. Jedna zo spoločností mala dokonca sídlo v jej knižnici. APT40 je čínska hackerská skupina, ktorá operuje minimálne od roku 2013. Podľa kyberbezpečnostnej spoločnosti FireEye sa zameriava na podporu modernizácie námornej dopravy Pekingu. Medzi ich obete patria prevažne strojárenské a prepravné firmy a firmy z obranného priemyslu.

Zdroj: Cybersec

The post Čína verbuje hackerov pomocou nastražených tech firiem appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/cina-verbuje-hackerov-pomocou-nastrazenych-tech-firiem/feed/ 0
Ruskí hackeri údajne útočili na Ukrajine, hľadali špinu Bidena https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-udajne-utocili-na-ukrajine-hladali-spinu-bidena/ https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-udajne-utocili-na-ukrajine-hladali-spinu-bidena/#respond Wed, 15 Jan 2020 11:00:53 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100107 Bezpečnostná firma Area1 odhalila phishingovú kampaň, ktorou sa útočníci snažili získať prihlasovacie údaje od e-mailových schránok ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Niektorí experti prisúdenie útokov Moskve spochybňujú. Burisma figuruje v tzv. ukrajinskej afére amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvôli ktorej ho snemovňa reprezentantov v decembri minulého roku obvinila zo zneužívania moci. Podľa výskumníkov stoja za útokom na firmu […]

The post Ruskí hackeri údajne útočili na Ukrajine, hľadali špinu Bidena appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Bezpečnostná firma Area1 odhalila phishingovú kampaň, ktorou sa útočníci snažili získať prihlasovacie údaje od e-mailových schránok ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Niektorí experti prisúdenie útokov Moskve spochybňujú.

Burisma figuruje v tzv. ukrajinskej afére amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvôli ktorej ho snemovňa reprezentantov v decembri minulého roku obvinila zo zneužívania moci. Podľa výskumníkov stoja za útokom na firmu ruskí hackeri z vojenskej spravodajskej služby GRU. Usvedčujú ich najmä taktiky, techniky a postupy (TTP), ale tiež infraštruktúra, ktorú použili pre podvrhnuté webstránky Burismy, jej dcérskych spoločností a partnerov. V správnej rade tejto ukrajinskej spoločnosti pred časom pôsobil aj syn dlhoročného amerického viceprezidenta Joea Bidena. Podľa prezidenta Trumpa Biden v roku 2015 podporoval prepustenie ukrajinského najvyššieho prokurátora, ktorý firmu vyšetroval kvôli korupcii. Hoci boli tieto obvinenia voči Bidenovi vyvrátené, prezident Trump v minuloročnom telefonickom rozhovore naliehal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby kauzu okolo Bidenovcov prešetril.

Vzhľadom na skúsenosti z posledných volieb a kandidatúru Joea Bidena v tohtoročných voľbách je preto treba podľa výskumníkov brať tento útok ako prvé varovanie pred možným zasahovaním do volieb. „Útoky boli úspešné. Načasovanie ruskej kampane odzrkadľuje útoky GRU, ktoré sme videli v roku 2016 proti DNC [Demokratickému národnému výboru] a Johnovi Podestovi. Opäť kradnú prihlasovacie údaje od e-mailových účtov. Môžeme len predpokladať, že ide o opakovanie ruského zasahovania ako v posledných voľbách,“ povedal Oren Falkowitz, spoluzakladateľ Area1, pre New York Times, ktorí o prípade informovali ako prví. Podľa New York Times by „Rusi mohli hľadať potenciálne zahanbujúce materiály na Bidenovcov – rovnaké informácie, ktoré pán Trump chcel od Ukrajiny, keď tlačil na prešetrenie Bidenovcov a Burismy.“

Viacero expertov na kybernetickú bezpečnosť po medializácií útoku začalo spochybňovať unáhlené závery firmy Area1 a prisúdenie útoku Rusku. Podľa Thomasa Rida sa zdá, že firma prisúdila útok Rusom čisto na základe TTP bez toho, aby mala prístup do siete obetí a svoje tvrdenia podložila aj inými dôkazmi získanými forenznou analýzou. Rid zároveň poukazuje na rovnaký prípad zlej praxe z roku 2018, kedy práve Area1 a New York Times informovali o útoku čínskych armádnych hackerov na diplomatické komunikačné siete Európskej únie. Firma vtedy svoje prisúdenie založila tiež len na „podobných technikách“ oboch aktérov. Podľa šéfredaktora portálu CyberScoop Grega Otta neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Burisme unikli nejaké dáta. Napriek tomu sa tento „povrchný príbeh“ hodí niektorým médiám do ich naratívu o zasahovaní do volieb a tieto závery berú ako vopred jasné.

Zdroj: Cybersec

The post Ruskí hackeri údajne útočili na Ukrajine, hľadali špinu Bidena appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ruski-hackeri-udajne-utocili-na-ukrajine-hladali-spinu-bidena/feed/ 0
Americká vláda financuje predaj čínskych telefónov s malvérom https://digitalportal.sk/americka-vlada-financuje-predaj-cinskych-telefonov-s-malverom/ https://digitalportal.sk/americka-vlada-financuje-predaj-cinskych-telefonov-s-malverom/#respond Wed, 15 Jan 2020 09:00:26 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100072 Výskumníci zo spoločnosti Malwarebytes odhalili v mobilných telefónoch od čínskej značky Unimax škodlivý softvér. Aplikácie nemožno z telefónu odinštalovať bez následkov. Na možné problémy s predinštalovanými aplikáciami v týchto zariadeniach ich upozornili zákazníci amerického operátora Assurance Wireless už v októbri minulého roku. Ten ich pritom ponúka v rámci programu Lifeline Assistance, ktorý financuje americká vláda […]

The post Americká vláda financuje predaj čínskych telefónov s malvérom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Výskumníci zo spoločnosti Malwarebytes odhalili v mobilných telefónoch od čínskej značky Unimax škodlivý softvér. Aplikácie nemožno z telefónu odinštalovať bez následkov.

Na možné problémy s predinštalovanými aplikáciami v týchto zariadeniach ich upozornili zákazníci amerického operátora Assurance Wireless už v októbri minulého roku. Ten ich pritom ponúka v rámci programu Lifeline Assistance, ktorý financuje americká vláda a ktorý má uľahčiť dostupnosť telefónov aj ľuďom s nižšími príjmami. Malwarebytes analyzoval predinštalovaný softvér na zariadení UMX U683CL. Malvér sa podľa nich nachádza v dvoch aplikáciách – v aplikácii na aktualizovanie systému Wireless Update a priamo v Nastaveniach.

V prvom prípade ide o potencionálne nechcenú aplikáciu Riskware Autoins Fota, ktorá je verziou aplikácie od čínskej spoločnosti Adups. Tá je určená na zber používateľských dát, vytváranie zadných dvierok ako aj vývoj aplikácií na automatickú inštaláciu. Druhým malvérom je trójsky kôň Dropper Agent UMX. Ide o škodlivú aplikáciu, ktorá inštaluje ďalšie škodlivé aplikácie do mobilných zariadení. Výskumníci identifikovali tento dodatočný malvér ako trójsky kôň HiddenAds WRACT, ktorého úlohou je zobrazovať reklamy. Funguje na pozadí mobilného zariadenia bez toho, aby na seba upozornil ikonkou v stavovom riadku. Pre používateľa je tak ťažké identifikovať aplikáciu, ktorá reklamy zobrazuje.

Spoločnosť varuje, že ani jednu z týchto aplikácií však nie je možné odstrániť bez následkov pre mobilné zariadenie. Bez Wireless Update by podľa nej používatelia mohli prísť o dôležité aktualizácie operačného systému, zatiaľ čo bez Nastavení by sa z mobilu stalo len „drahé ťažítko na papier“. Malwarebytes zdieľal svoje zistenia s dotknutým mobilným operátorom Assurance Wireless. Na otázku prečo americká vláda financuje predaj týchto zariadení, ktoré sú infikované predinštalovaným malvérom však ani „v adekvátnom čase pre odpoveď“ spoločnosť nereagovala.

„Existuje veľa správ o lacných produktoch s predinštalovaným malvérom a ich počet sa neustále zvyšuje. Hoci nemám odpoveď na tento rozšírený problém, môžem povedať, že Američania, ktorí majú obmedzený rozpočet a využívajú programy ako Lifeline Assistance si zaslúžia viac,“ skonštatoval analytik Nathan Collier. Assurance Wireless sa k danému incidentu vyjadril takto: „Sme si vedomí tohto problému a sme v kontakte s výrobcom zariadení Unimax, aby sme pochopili jeho príčinu. Avšak, po našom predbežnom testovaní neveríme, že aplikácie opísané v médiách sú v skutočnosti malvér.“

Zdroj: Cybersec

The post Americká vláda financuje predaj čínskych telefónov s malvérom appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/americka-vlada-financuje-predaj-cinskych-telefonov-s-malverom/feed/ 0
Lazarus pokračuje v kradnutí kryptomien s novými nástrojmi https://digitalportal.sk/lazarus-pokracuje-v-kradnuti-kryptomien-s-novymi-nastrojmi/ https://digitalportal.sk/lazarus-pokracuje-v-kradnuti-kryptomien-s-novymi-nastrojmi/#respond Tue, 14 Jan 2020 11:00:15 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100068 Podľa nových zistení výskumníkov spoločnosti Kaspersky Lab pokračovali severokórejskí hackeri zo skupiny Lazarus v kradnutí kryptomien aj v roku 2019. Experti neočakávajú, že krádeže prestanú tak skoro. Pomocou nových podvrhnutých programov na obchodovanie s digitálnymi menami útočili najmä na používateľov z Veľkej Británie, Poľska, Ruska a Číny. Útočníci si ako základ pre nové nástroje vzali staršie […]

The post Lazarus pokračuje v kradnutí kryptomien s novými nástrojmi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Podľa nových zistení výskumníkov spoločnosti Kaspersky Lab pokračovali severokórejskí hackeri zo skupiny Lazarus v kradnutí kryptomien aj v roku 2019. Experti neočakávajú, že krádeže prestanú tak skoro.

Pomocou nových podvrhnutých programov na obchodovanie s digitálnymi menami útočili najmä na používateľov z Veľkej Británie, Poľska, Ruska a Číny. Útočníci si ako základ pre nové nástroje vzali staršie infikované verzie programov z operácie AppleJeus z roku 2018. Vyvinuli ich na báze programu s otvoreným kódom QtBitcoinTrader od spoločnosti Centrabit. Prvým z nich je UnionCryptoTrader určený pre operačné systémy macOS a Windows. Skupina ho distribuovala pomocou komunikačnej aplikácie Telegram. Hoci sa tváril ako neškodná aplikácia, ktorá mimo iné porovnávala cenu kryptomien na burzách, potajomky zbierala informácie o infikovanom systéme, na základe ktorých následne prispôsobila svoj payload.

Pre systémy od Microsoftu si hackeri pripravili aj podvrhnutú aktualizáciu peňaženky WFC, ktorú si obete stiahli z nastraženej webstránky. V tomto prípade program po spustení umožnil útočníkovi vytvoriť pomocou služby Remote Access Connection Manager záznam malvéru v registroch, čím zaručil jeho pretrvanie v systéme. Lazarus používa podobné techniky a malvéry už dlhšiu dobu. V najnovšej sérii útokov však vylepšili svoje nástroje, ktorým pridali overovacie mechanizmy či antidetekčné riešenia. „Odkedy sme prvýkrát objavili operáciu AppleJeus vidíme, že postupom času autori značne zmenili svoj modus operandi. Predpokladáme, že tento druh útoku proti obchodovaniu s kryptomenami bude pokračovať a bude stále viac sofistikovanejší.“

Zdroj: Cybersec

The post Lazarus pokračuje v kradnutí kryptomien s novými nástrojmi appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/lazarus-pokracuje-v-kradnuti-kryptomien-s-novymi-nastrojmi/feed/ 0
SK-CERT vydal kvôli situácii na Blízkom východe varovanie https://digitalportal.sk/sk-cert-vydal-kvoli-situacii-na-blizkom-vychode-varovanie/ https://digitalportal.sk/sk-cert-vydal-kvoli-situacii-na-blizkom-vychode-varovanie/#respond Tue, 14 Jan 2020 09:00:08 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100065 Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť SK-CERT tento týždeň vydalo varovanie pred možným navýšením kybernetických aktivít niektorých štátom podporovaných hackerských skupín alebo jednotlivcov. Úrad žiada svojich partnerov, aby sa s ním v prípade podozrení na kompromitáciu systémov okamžite skontaktovali. Reagoval tak na zvýšené napätie na Blízkom východe, ktoré začiatkom roka odštartoval americký letecký útok na iránske […]

The post SK-CERT vydal kvôli situácii na Blízkom východe varovanie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť SK-CERT tento týždeň vydalo varovanie pred možným navýšením kybernetických aktivít niektorých štátom podporovaných hackerských skupín alebo jednotlivcov.

Úrad žiada svojich partnerov, aby sa s ním v prípade podozrení na kompromitáciu systémov okamžite skontaktovali. Reagoval tak na zvýšené napätie na Blízkom východe, ktoré začiatkom roka odštartoval americký letecký útok na iránske ciele v Iraku, pri ktorom zomrel generál iránskych Revolučných gárd Kásím Sulejmání. Podľa úradu môže toto napätie medzi Washingtonom a Teheránom vyústiť mimo iné do kybernetických a deštruktívnych hybridných útokov na rôzne ciele v kybernetickom priestore členských krajín NATO, vrátane Slovenska. „Napätie medzi Iránom a USA vytvára potenciál na odvetnú reakciu Iránu voči rôznym cieľom vo svete. To môže viesť ku koordinovaným kybernetickým útokom na viaceré ciele aj na území Slovenskej republiky, vrátane štátneho sektora, kritickej infraštruktúry (najmä finančné, energetické a telekomunikačné systémy), priemyselných kontrolných systémov, ale aj k šíreniu dezinformácií za účelom vyvolania strachu a prezentácie určitých špecifických naratívov.“

SK-CERT preto odporúča všetkým verejným inštitúciám, prevádzkovateľom kritickej infraštruktúry ale aj iným spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku, aby zvýšili svoju obozretnosť, a to najmä čo sa týka obdržaných e-mailov. Podvrhnuté phishingové e-maily sú totiž vo väčšine prípadov vstupnou bránou do podnikových sietí a systémov. Okrem toho úrad vyzýva na zvýšený monitoring sietí, informovanosť zamestnancov, zálohovanie dát a dodržiavanie princípov kybernetickej hygieny. V prípade akýchkoľvek relevantných informácií alebo pri akomkoľvek podozrení na kompromitáciu systémov je treba okamžite úrad.

Zdroj: Cybersec

The post SK-CERT vydal kvôli situácii na Blízkom východe varovanie appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/sk-cert-vydal-kvoli-situacii-na-blizkom-vychode-varovanie/feed/ 0
Nemocnica v Minnesote varuje pacientov pred únikom dát https://digitalportal.sk/nemocnica-v-minnesote-varuje-pacientov-pred-unikom-dat/ https://digitalportal.sk/nemocnica-v-minnesote-varuje-pacientov-pred-unikom-dat/#respond Mon, 13 Jan 2020 11:00:01 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100059 Nemocnica Alomere Health v minnesotskej Alexandrii od začiatku roka varuje svojich pacientov pred potencionálnym únikom dát, ku ktorému mohlo dôjsť minulý rok. Poškodeným ponúka odškodné vo forme rôznych služieb. Podľa zistení prenikla neznáma osoba začiatkom novembra do dvoch e-mailových účtov zamestnancov nemocnice. Správy a prílohy z účtov obsahovali mená pacientov, ich adresy, dátumy narodenia, čísla […]

The post Nemocnica v Minnesote varuje pacientov pred únikom dát appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nemocnica Alomere Health v minnesotskej Alexandrii od začiatku roka varuje svojich pacientov pred potencionálnym únikom dát, ku ktorému mohlo dôjsť minulý rok. Poškodeným ponúka odškodné vo forme rôznych služieb.

Podľa zistení prenikla neznáma osoba začiatkom novembra do dvoch e-mailových účtov zamestnancov nemocnice. Správy a prílohy z účtov obsahovali mená pacientov, ich adresy, dátumy narodenia, čísla lekárskych záznamov a informácie o zdravotnom poistení, diagnóze či liečbe. V niektorých prípadoch bolo zahrnuté aj číslo sociálneho zabezpečenia a vodičského preukazu pacienta. Hoci nemocnica odhalila incidenty a zabezpečila účty relatívne rýchlo, vyšetrovanie dodnes nepotvrdilo či došlo k úniku dát. Pacientom preto rozoslala e-maily, v ktorých ich vyzýva na kontrolu správ, ktoré obdržali v posledných mesiacoch od zdravotnej poisťovne či poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Tým pacientom, ktorým mohli na internet uniknúť čísla sociálneho zabezpečenia a vodičského preukazu ponúka bezplatné monitorovanie úverových správ a služby na ochranu identity. Spoločnosť Kaspersky Lab vo svojej predpovedi pre rok 2020 varuje, že dopyt po lekárskych záznamoch na darknete bude naďalej rásť. Podľa expertov by si totiž kyberzločinci mohli vďaka informáciám o zdravotnom stave ľudí vyvinúť nové metódy podvodov, ktorými by ľahšie oklamali pacientov či ich príbuzných. Cena za lekárske záznamy bola pritom už v minulom roku v niektorých prípadoch väčšia, než za informácie z kreditných kariet.

Zdroj: Cybersec

The post Nemocnica v Minnesote varuje pacientov pred únikom dát appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/nemocnica-v-minnesote-varuje-pacientov-pred-unikom-dat/feed/ 0
Odsúdili Angličana, ktorý špehoval ženy cez webkameru https://digitalportal.sk/odsudili-anglicana-ktory-spehoval-zeny-cez-webkameru/ https://digitalportal.sk/odsudili-anglicana-ktory-spehoval-zeny-cez-webkameru/#respond Mon, 13 Jan 2020 09:00:16 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100056 Liverpoolsky korunný súd začiatkom týždňa odsúdil 27-ročného Scotta Cowleyho na dva roky väzenia za to, že špehoval svoje obete cez webkameru na ich počítači. Medzi poškodenými sú tri ženy, ktoré si potajomky nahrával po dobu dvoch rokov. Polícia našla v jeho počítači intímne fotografie a videozáznamy obetí. Podľa regionálnej jednotky pre boj s kyberzločinom používal […]

The post Odsúdili Angličana, ktorý špehoval ženy cez webkameru appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Liverpoolsky korunný súd začiatkom týždňa odsúdil 27-ročného Scotta Cowleyho na dva roky väzenia za to, že špehoval svoje obete cez webkameru na ich počítači. Medzi poškodenými sú tri ženy, ktoré si potajomky nahrával po dobu dvoch rokov. Polícia našla v jeho počítači intímne fotografie a videozáznamy obetí.

Podľa regionálnej jednotky pre boj s kyberzločinom používal Cowley známy trójsky kôň pre vzdialenú správu Imminent Monitor RAT (IM-RAT). Odhalili ho vďaka PayPal účtu, cez ktorý si nástroj na internete zakúpil a ktorý sa viazal na jeho meno a e-mailovú adresu. Policajti vykonali v jeho dome prehliadku v novembri minulého roku. Cowley patril medzi trinástich používateľov nástroja, ktorých úrady zatkli počas medzinárodnej akcie, ktorá mala za cieľ rozbiť infraštruktúru IM-RAT.

Vyšetrovatelia v jeho počítači objavili tri zložky označené podľa mien obetí. Nachádzali sa v nich fotografie a videonahrávky, na ktorých boli obete zachytené ako sa prezliekajú a majú sex. Okrem väzenia tak súd Cowleymu nariadil zápis do registra sexuálnych delikventov a povinnosť dodržiavať dekrét o prevencii sexuálneho obťažovania po dobu desiatich rokov.

Zdroj: Cybersec

The post Odsúdili Angličana, ktorý špehoval ženy cez webkameru appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/odsudili-anglicana-ktory-spehoval-zeny-cez-webkameru/feed/ 0
Interpol zasahoval v Ázii kvôli rozsiahlemu cryptojackingu https://digitalportal.sk/interpol-zasahoval-v-azii-kvoli-rozsiahlemu-cryptojackingu/ https://digitalportal.sk/interpol-zasahoval-v-azii-kvoli-rozsiahlemu-cryptojackingu/#respond Fri, 10 Jan 2020 11:00:03 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100051 Policajná organizácia Interpol v stredu informovala o výsledkoch medzinárodnej operácie Goldfish Alpha, ktorá od júna 2019 bojovala v juhovýchodnej Ázii proti nelegálnej ťažbe kryptomien. Podľa vyšetrovateľov bolo na rozsiahlu cryptojackingovú kampaň použitých vyše 20-tisíc infikovaných routerov značky MikroTik. V priebehu piatich mesiacov sa im však podarilo lokalizovať a opraviť až 78% z nich. Úrady teraz […]

The post Interpol zasahoval v Ázii kvôli rozsiahlemu cryptojackingu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Policajná organizácia Interpol v stredu informovala o výsledkoch medzinárodnej operácie Goldfish Alpha, ktorá od júna 2019 bojovala v juhovýchodnej Ázii proti nelegálnej ťažbe kryptomien.

Podľa vyšetrovateľov bolo na rozsiahlu cryptojackingovú kampaň použitých vyše 20-tisíc infikovaných routerov značky MikroTik. V priebehu piatich mesiacov sa im však podarilo lokalizovať a opraviť až 78% z nich. Úrady teraz v spolupráci so súkromným sektorom pracujú na odstránení ťažobného malvéru zo zvyšných zariadení, ako aj prevencii ďalších podobných incidentov. Do akcie sa zapojili polície a CERT tímy z desiatich krajín združenia ASEAN, vrátane Filipín, Thajska či Vietnamu, a spoločnosti Cyber Defense Institute a Trend Micro.

Podľa Interpolu predstavuje cryptojacking pre krajiny juhovýchodnej Ázie hrozbu mimo iné preto, že orgány činné v trestnom konaní vedia o tomto type kyberzločinu príliš málo. Spolu s mjanmarským Národným centrom pre kybernetickú bezpečnosť preto pre nich pripravili príručky o cryptojackingu, ktoré im pomôžu odhaliť a potlačiť túto hrozbu. Popularita ťažby kryptomien na cudzích zariadeniach pritom v posledných rokoch rastie. Spoločnosť Trend Micro vo svojej správe uvádza, že aj napriek nárastu týchto útokov na veľké podniky sú stále cieľom číslom jedna nezabezpečené domáce počítače. „Obete nevedia, že boli infikované. Malvér v ich strojoch ťaží digitálne meny na pozadí 24/7/365… Ak hackeri spoja dostatok týchto zariadení do botnetu, majú hotovú dojnú kravu.“

Zdroj: Cybersec

The post Interpol zasahoval v Ázii kvôli rozsiahlemu cryptojackingu appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/interpol-zasahoval-v-azii-kvoli-rozsiahlemu-cryptojackingu/feed/ 0
Western Digital ukázal prototyk externého 8TB SSD disku! https://digitalportal.sk/western-digital-ukazal-prototyk-externeho-8tb-ssd-disku/ https://digitalportal.sk/western-digital-ukazal-prototyk-externeho-8tb-ssd-disku/#respond Fri, 10 Jan 2020 10:00:52 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100039 Western Digital na veľtrhu CES 2020 ako prvý vo svojom odvetví ukázal s prototypom externého disku SSD s kapacitou 8TB a rozhraním SuperSpeed USB 20 Gbps. Spoločnosť sa, celkom logicky, zameriava na nové produkty na ukladanie dát, vrátane predstavenia prototypu, vo svojom odvetví prvého SSD vreckového externého disku, s najvyššou kapacitou na svete a rozhraním […]

The post Western Digital ukázal prototyk externého 8TB SSD disku! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Western Digital na veľtrhu CES 2020 ako prvý vo svojom odvetví ukázal s prototypom externého disku SSD s kapacitou 8TB a rozhraním SuperSpeed USB 20 Gbps.

Spoločnosť sa, celkom logicky, zameriava na nové produkty na ukladanie dát, vrátane predstavenia prototypu, vo svojom odvetví prvého SSD vreckového externého disku, s najvyššou kapacitou na svete a rozhraním SuperSpeed USB 20 Gbps. Spoločnosť taktiež uviedla na trh flash disk 1TB SanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB-C určený pre smartfóny a notebooky. Na veľtrhu predstavila zákazníkom ukladacie riešenie značiek G-Technology, SanDisk a Western Digital.

Uvedených bolo aj napríklad päť herných riešení produktovej rady WD Black okrem iného zahŕňa: herný disk P50 Game Drive SSD, P10 Game Drive for Xbox One a D10 Game Drive for Xbox One. Ďalej výrobca uviedol ibi, čo je smart zariadenie značky SanDisk na ukladanie a správu fotografií a videa, ktoré ponúka používateľom miestne úložisko, ktoré funguje ako osobný cloud pro fotografie a videá. Príslušná aplikácia umožňuje používateľom bezdrôtovo prepojiť svoje telefóny na automatické zálohovanie a s intuitívnym rozhraním.

The post Western Digital ukázal prototyk externého 8TB SSD disku! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/western-digital-ukazal-prototyk-externeho-8tb-ssd-disku/feed/ 0
Ransomvér REvil napáda obete cez nezabezpečené VPN servery https://digitalportal.sk/ransomver-revil-napada-obete-cez-nezabezpecene-vpn-servery/ https://digitalportal.sk/ransomver-revil-napada-obete-cez-nezabezpecene-vpn-servery/#respond Thu, 09 Jan 2020 11:00:13 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100048 Ransomvér REvil, ktorý kyberzločinci využívali v minulosti najmä na vydieranie veľkých organizácii, po novom napáda svoje obete cez nezabezpečené VPN servery od firmy Pulse Secure. Na chybu upozorňovali americké a britské bezpečnostné agentúry už minulý rok. Podľa britského kyberbezpečnostného výskumníka Kevina Beaumonta patrí REvil do kategórie nástrojov ,,veľkej hry“. Kriminálnici ho totiž využívajú na šifrovanie […]

The post Ransomvér REvil napáda obete cez nezabezpečené VPN servery appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Ransomvér REvil, ktorý kyberzločinci využívali v minulosti najmä na vydieranie veľkých organizácii, po novom napáda svoje obete cez nezabezpečené VPN servery od firmy Pulse Secure. Na chybu upozorňovali americké a britské bezpečnostné agentúry už minulý rok.

Podľa britského kyberbezpečnostného výskumníka Kevina Beaumonta patrí REvil do kategórie nástrojov ,,veľkej hry“. Kriminálnici ho totiž využívajú na šifrovanie kritických obchodných systémov a za dešifrovanie požadujú veľké sumy peňazí. Len začiatkom minulého mesiaca takýmto spôsobom napadli jedno z najväčších datacentier v Spojených štátoch CyrusOne. Najnovšou obeťou tohto ransomvéru, známeho tiež ako Sodinokibi, je obchodná spoločnosť Travelex, ktorú útočníci infikovali pred pár dňami práve pomocou chyby vo VPN serveroch. Páchatelia, ktorí vraj z firemnej siete stiahli tiež 5 GB citlivých údajov o zákazníkoch, teraz požadujú tri milióny dolárov, inak údaje zverejnia.

Beaumont označil chybu vo VPN serveroch za neuveriteľne zlú. Kyberzločincom podľa jeho slov umožňuje bez platných prihlasovacích údajov vzdialene sa pripojiť k podnikovej sieti, vypnúť viacfaktorovú autentizáciu či prezerať logy a heslá z pamäte. Americké a britské úrady pritom vydali upozornenia o chybách v serveroch Pulse Secure už v októbri minulého roku a zároveň vyzvali zákazníkov, aby si nainštalovali záplaty ešte z apríla. Beaumont však poznamenáva, že pokiaľ nejde o aktualizáciu systému Windows, podniky majú príšernú prax, čo sa týka inštalácie iných bezpečnostných záplat.

Zdroj: Cybersec

The post Ransomvér REvil napáda obete cez nezabezpečené VPN servery appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ransomver-revil-napada-obete-cez-nezabezpecene-vpn-servery/feed/ 0
ADATA predstavila ultra rýchly disk, ponúkne až 7000 MB/s! https://digitalportal.sk/adata-predstavila-ultra-rychly-disk-ponukne-az-7000-mb-s/ https://digitalportal.sk/adata-predstavila-ultra-rychly-disk-ponukne-az-7000-mb-s/#respond Thu, 09 Jan 2020 10:00:37 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100087 ADATA predstavuje na veľtrhu CES 2020 prototyp PCIe SSD diskov štvrtej generácie, ktoré umožňujú šialene závratné rýchlosti 7000 MB/s pri čítaní a 6000 MB/s pri zápise! Ako dôkaz benchmark, ako aj ďalšie informácie o novej generácii diskov. Spoločnosť predstavila na veľtrhu prototypy nových diskov štvrtej generácie, tri prototypy známe ako projekty Sage, Indigo a Pearl […]

The post ADATA predstavila ultra rýchly disk, ponúkne až 7000 MB/s! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
ADATA predstavuje na veľtrhu CES 2020 prototyp PCIe SSD diskov štvrtej generácie, ktoré umožňujú šialene závratné rýchlosti 7000 MB/s pri čítaní a 6000 MB/s pri zápise! Ako dôkaz benchmark, ako aj ďalšie informácie o novej generácii diskov.

Spoločnosť predstavila na veľtrhu prototypy nových diskov štvrtej generácie, tri prototypy známe ako projekty Sage, Indigo a Pearl dokazujú odhodlanie značky ponúknuť kompletný rad SSD novej generácie, ktoré by dokázali uspokojiť náročné potreby a rozpočty rôznych spotrebiteľov a segmentov. Tieto SSD sa vyznačujú neuveriteľným výkonom, kedy dosahujú rýchlosti čítania až 7000 MB/s a rýchlosti zápisu až 6000 MB/s. Podporujú tiež NVMe 1.4 a najnovšiu platformu spoločnosti AMD Ryzen, čo z nich robí ideálne disky pre hráčov hier, tvorcov a pre 5G aplikácie.

Výrobca používa na výrobu diskov nanolitografické technológie, ktoré mu umožňujú vyrábať energeticky účinnejšie SSD, ktoré generujú menej tepla. Pokiaľ ide o dostupnosť novopredstavených diskov, nové disky štvrtej generácie budú dostupné na trhu v prvej polovici roku 2020. Kapacity, ani ich ceny zatiaľ neboli zverejnené a buď ich výrobca oznámi neskôr, alebo budú známe keď prídu disky do predaja.

The post ADATA predstavila ultra rýchly disk, ponúkne až 7000 MB/s! appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/adata-predstavila-ultra-rychly-disk-ponukne-az-7000-mb-s/feed/ 0
Holandskú univerzitu ochromil na Vianoce kybernetický útok https://digitalportal.sk/holandsku-univerzitu-ochromil-na-vianoce-kyberneticky-utok/ https://digitalportal.sk/holandsku-univerzitu-ochromil-na-vianoce-kyberneticky-utok/#respond Thu, 09 Jan 2020 09:00:08 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100006 Univerzita v holandskom Maastrichte na štedrý deň informovala o vážnom kybernetickom útoku voči jej systémom s operačným systémom Windows. Viac ako 4400 zamestnancov a takmer 18000 študentov naviac nemohlo použiť svoje e-mailové schránky. Špekuluje sa, že počítačové systémy napadol ransomvér. Vyšetrovanie útoku doposiaľ nepreukázalo či sa útočníkom podarilo získať nejaké údaje. Univerzita však prijala mimoriadne […]

The post Holandskú univerzitu ochromil na Vianoce kybernetický útok appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Univerzita v holandskom Maastrichte na štedrý deň informovala o vážnom kybernetickom útoku voči jej systémom s operačným systémom Windows. Viac ako 4400 zamestnancov a takmer 18000 študentov naviac nemohlo použiť svoje e-mailové schránky. Špekuluje sa, že počítačové systémy napadol ransomvér.

Vyšetrovanie útoku doposiaľ nepreukázalo či sa útočníkom podarilo získať nejaké údaje. Univerzita však prijala mimoriadne bezpečnostné opatrenia na ochranu vedeckých informácií a osobných údajov zamestnancov a študentov. Uzavrela tiež všetky budovy s výnimkou výskumného laboratória UNS 50. Nie je jasné, kedy budú univerzitné systémy opäť sprístupnené a plne funkčné. IT pracovníci univerzity spolu s externými špecialistami naďalej pracujú na vyriešení vzniknutej situácie. Zameriavajú sa najmä na vývoj riešení, ktoré zaistia, že univerzita bude v budúcnosti chránená pred podobnými typmi útokov. Napriek tomu, že v médiách sa špekuluje o útoku ransomvérom, univerzita túto možnosť doteraz nepotvrdila.

Jej brány by sa mali otvoriť vo štvrtok 2. januára. Útok na univerzitu potvrdil slová Vedeckej rady pre vládnu politiku z 24. septembra 2019, podľa ktorej nie je krajina dostatočne pripravená na podobné rozsiahle počítačové útoky. Ako príklad odborníci uviedli útok z leta tohto roku, ktorý na niekoľko hodín vyradil v Holandsku núdzové číslo 112.

Zdroj: Cybersec

The post Holandskú univerzitu ochromil na Vianoce kybernetický útok appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/holandsku-univerzitu-ochromil-na-vianoce-kyberneticky-utok/feed/ 0
V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti https://digitalportal.sk/v-nigerii-vysetruju-rozsiahly-unik-dat-stavkovej-spolocnosti/ https://digitalportal.sk/v-nigerii-vysetruju-rozsiahly-unik-dat-stavkovej-spolocnosti/#respond Wed, 08 Jan 2020 11:00:50 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100015 Nigérijský Národný úrad pre rozvoj informačných technológií začal vyšetrovať rozsiahly únik dát, ktorý sa má podľa informácií portálu iAfrikan týkať viacerých stávkových spoločností v krajine. Médiá na únik upozornil bezpečnostný výskumník Troy Hunt po tom, čo sa mu viac ako týždeň nedarilo skontaktovať sa s dotknutými spoločnosťami a overiť pravosť dát. Hunt obdržal kópie celkovo […]

The post V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Nigérijský Národný úrad pre rozvoj informačných technológií začal vyšetrovať rozsiahly únik dát, ktorý sa má podľa informácií portálu iAfrikan týkať viacerých stávkových spoločností v krajine. Médiá na únik upozornil bezpečnostný výskumník Troy Hunt po tom, čo sa mu viac ako týždeň nedarilo skontaktovať sa s dotknutými spoločnosťami a overiť pravosť dát.

Hunt obdržal kópie celkovo šiestich databáz pochádzajúcich z piatich nigérijských spoločností v decembri minulého roka od anonymného zdroja. Uniknuté dáta prevyšujú veľkosť 32 GB a obsahujú údaje v rozsahu meno, e-mailová adresa, dátum narodenia a história stávok. Primárnym cieľom bola zrejme spoločnosť SureBet247, ktorej meno sa objavilo v predmete anonymného e-mailu, ktorý Hunt obdržal. „Ešte sa len chystám spočítať množstvo používateľských záznamov, ale každá z databáz obsahovala stovky tisíc týchto záznamov, takže počet bude značný… Zatiaľ nie je jasné či unikli aj heslá, ale dúfam, že si to s nimi [SureBet247] vyjasníme,“ skonštatoval Hunt.

Spoločnosť SureBet247 však na správy od Hunta po dlhý čas nereagovala. K veci sa vyjadrila až pred pár dňami po medializácií prípadu, kedy v liste pre iAfrikan celú vec dementovala. „Vedeniu SureBet247 sa nepáčia tieto zákerné správy, ktoré vaša organizácia šíri. Nebudeme váhať a podnikneme právne kroky, pokiaľ s tým neprestanete a neukončíte to. Žiadne dáta našich zákazníkov neboli hacknuté ani odhalené.“ Podľa spoločnosti portál šíri len falošné správy a ich informátor, ktorým je práve Troy Hunt, mal údajne vydierať spoločnosť a pýtať od nej peniaze.

Portálu iAfrikan sa nepodarilo skontaktovať ani so zvyšnými štyrmi športovými stávkovými spoločnosťami. Tefo Mohapi, zakladateľ a riaditeľ portálu, sa domnieva, že dôvodom môže byť aj chýbajúci úradník pre ochranu údajov, ktorého by všetky spoločnosti podľa nového nariadenia o ochrane osobných údajov z januára minulého roku mali povinne mať. Okrem toho, ak sa únik potvrdí, spoločnosti by mohli čeliť pokutám aj za prípadne porušenie častí nariadenia o ochrane dát, spracovávaní dát tretími stranami či prenose dát do zahraničia.

Stávkové spoločnosti sú pritom v posledných rokoch veľmi populárne naprieč celou Afrikou, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Podľa prieskumu GeoPoll vyskúšalo stávkovanie až 54% ľudí vo veku od 17 do 35 rokov. Kenská vláda musela kvôli závislosti mládeže na stávkovaní a gamblerstve prijať v máji 2019 zákon, ktorý reguluje reklamu a propagáciu stávkovania.

Zdroj: Cybersec

The post V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/v-nigerii-vysetruju-rozsiahly-unik-dat-stavkovej-spolocnosti/feed/ 0
Prvé skladateľné PC na svete je Lenovo ThinkPad X1 Fold https://digitalportal.sk/prve-skladatelne-pc-na-svete-je-lenovo-thinkpad-x1-fold/ https://digitalportal.sk/prve-skladatelne-pc-na-svete-je-lenovo-thinkpad-x1-fold/#respond Wed, 08 Jan 2020 10:10:55 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100077 Lenovo na veľtrhu CES 2020 odhalilo všetky podrobnosti svojho revolučného skladacieho počítača ThinkPad X1 Fold, ktorý bol ukázaný v máji 2019. Je to prvý plne funkčný počítač so sklopným OLED displejom, čo všetko od neho možno očakávať? Ako sa mení z viacerých režimov, z malého zariadenia do úplne plochého 13,3″ displeja, dodá efektívnosť notebooku s […]

The post Prvé skladateľné PC na svete je Lenovo ThinkPad X1 Fold appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Lenovo na veľtrhu CES 2020 odhalilo všetky podrobnosti svojho revolučného skladacieho počítača ThinkPad X1 Fold, ktorý bol ukázaný v máji 2019. Je to prvý plne funkčný počítač so sklopným OLED displejom, čo všetko od neho možno očakávať?

Ako sa mení z viacerých režimov, z malého zariadenia do úplne plochého 13,3″ displeja, dodá efektívnosť notebooku s prenosnosťou smartfónov, pričom je vyrobený z kombinácie ľahkých zliatin, uhlíkových vlákien a potiahnutý luxusným koženým foliovým poťahom. Hardvérový základ tvoria procesory Intel Core a na začiatku v polovici roku 2020 bude k dispozícii so systémom Windows 10. Spoločnosť plánuje v budúcnosti ponúknuť počítač spolu so systémom Windows 10X, aby sa zvýšila používateľská skúsenosť pri sklápaní. Voliteľné pripojenie 5G navyše umožní nové spôsoby práce kdekoľvek, kedykoľvek a akokoľvek chcete.

Prieskum používateľských skúseností naznačuje, že používatelia, ktorí často striedajú telefón, tablet a prenosný počítač, hľadajú niečo s rôznymi schopnosťami a výhodami. Predstavené zariadenie je novým typom ľahkého zariadenia, ktoré dokáže úspešne zastúpiť každého z nich. Spoločnosť dokonca vyvinula softvér na prepínanie režimov, ktoré sa prispôsobujú viacerým prípadom použitia v nových prostrediach. Otvorený je ideálny na konzumáciu obsahu s častým využitím dotykov s 13,3″ OLED obrazovkou a hmotnosťou menej ako 1 kg. V režime na šírku s integrovaným stojanom v koženom fóliovom puzdre, môžu používatelia prezerať a komentovať najnovšie prezentácie alebo používať klávesnicu Bluetooth Mini Fold.

Keď je zariadenie zatvorené, klávesnica je uložená a bezdrôtovo nabíjaná vo vnútri systému a zaistená magnetmi. Pri prestávke sledujte najnovšiu epizódu svojho obľúbeného seriálu na jasnom OLED displeji so zážitkom Dolby Audio. V orientácii na výšku môžu používatelia robiť poznámky alebo kresliť koncepty pomocou aktívneho pera alebo listovať a podpisovať úradný dokument. Sklopte obrazovku úplne do roviny a použite ju ako tablet alebo ju mierne ohnite, aby ste si počas nasledujúceho letu prečítali niekoľko kapitol ako knihu. Spoločnosť tento koncept vyvýjala viac ako štyri roky a skúmala štyri návrhy pre X1 Fold a vybrali pomer 4×3 s displejom 13,3″, aby ním dosiahli čo najlepší zážitok a úroveň produktivity.

V známejšej orientácii prenosného počítača, môžu používatelia využiť dva nezávislé displeje, aby optimalizovali účinnosť počas určitých aktivít týkajúcich sa viacerých úloh. Zúčastnite sa videohovoru na hornej obrazovke a zároveň sledujte a upravujte prezentáciu na spodnej obrazovke. Porovnajte dokumenty, ktoré sú nad sebou, alebo si robte poznámky na jednej obrazovke a sledujte prednášku na druhej. Tieto prípady použitia sa môžu samozrejme využiť v režime na výšku alebo na šírku, podľa toho, čo je pre užívateľa najlepšie. Zariadenie je taktiež vhodné do kancelárskeho prostredia, stačí pripojiť klávesnicu a myš v plnej veľkosti a druhý displej pomocou USB-C.

Displej používa panely od spoločnosti LG, s ktorou Lenovo spolupracovalo na vývoji. Po spracovaní šiestich rôznych prevedení závesov a viac ako dvadsiatich rôznych variácií, Lenovo vytvorilo viaczložkový krútiaci mechanizmus závesu, ktorý zvláda záťaž počas záhybu. Očakáva sa, že počítač ThinkPad X1 Fold s operačným systémom Windows 10 bude k dispozícii v polovici roku 2020, pričom ceny by mali začínať od 2499 dolárov, verzia systému s Windows 10X bude k dispozícii neskôr.

The post Prvé skladateľné PC na svete je Lenovo ThinkPad X1 Fold appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/prve-skladatelne-pc-na-svete-je-lenovo-thinkpad-x1-fold/feed/ 0
Ako by mohol vyzerať „lacný“ Apple iPhone SE 2? https://digitalportal.sk/ako-by-mohol-vyzerat-lacny-apple-iphone-se-2/ https://digitalportal.sk/ako-by-mohol-vyzerat-lacny-apple-iphone-se-2/#respond Tue, 07 Jan 2020 10:30:45 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100031 Už dlhší čas sa šepká o tom, že kalifornská spoločnosť by mala predstaviť nástupcu kompaktného telefónu – iPhonu SE, ktorý bol uvedený ešte v roku 2016. Ako môže vyzerať? Najnovšie správy hovoria, že v prvej polovici tohto roka by sme sa mohli dočkať kompaktnému telefónu – nástupcu iPhone SE. Nástupca by mal podľa informácii ponúknuť […]

The post Ako by mohol vyzerať „lacný“ Apple iPhone SE 2? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Už dlhší čas sa šepká o tom, že kalifornská spoločnosť by mala predstaviť nástupcu kompaktného telefónu – iPhonu SE, ktorý bol uvedený ešte v roku 2016. Ako môže vyzerať?

Najnovšie správy hovoria, že v prvej polovici tohto roka by sme sa mohli dočkať kompaktnému telefónu – nástupcu iPhone SE. Nástupca by mal podľa informácii ponúknuť 4,7“ LCD panel bez výrezu, ktorý pripomína iPhone 8. Rozdiel oproti iPhone 8 má byť zadná strana, ktorá by mala byť z matného skla (podobne ako v prípade iPhone 11 Pro), rozmery zariadenia by mali byť cca 139×68×8 mm. K dispozícii by mala byť aj bezdrôtová technológia nabíjania (Qi), či Touch ID.

Základom má byť najnovší procesor z dielne výrobcu – A13 Bionic, model ktorý používajú aj iPhony 11. Operačná pamäť má byť 3GB (iPhone 11 séria má 4GB) a má ísť o typ LPDDR4X. Vnútorná pamäť má ponúknuť dve verzie – 64GB a 128GB, pričom cena má začínať na 399 dolárov.

Zdroj: iGB

The post Ako by mohol vyzerať „lacný“ Apple iPhone SE 2? appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ako-by-mohol-vyzerat-lacny-apple-iphone-se-2/feed/ 0
Rakúska diplomacia čelí vážnemu kybernetickému útoku https://digitalportal.sk/rakuska-diplomacia-celi-vaznemu-kybernetickemu-utoku/ https://digitalportal.sk/rakuska-diplomacia-celi-vaznemu-kybernetickemu-utoku/#respond Tue, 07 Jan 2020 10:00:59 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100010 Rakúske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu večer informovalo o kybernetickom útoku, ktorý zasiahol jeho informačné systémy. Podľa ministerstva môže ísť o prácu štátneho aktéra. Hoci úrady útok odhalili okamžite a prijali patričné bezpečnostné protiopatrenia, podľa hovorcu ministerstva Petra Guschelbauera útok naďalej prebieha a jeho dĺžku nemožno momentálne odhadnúť. Doposiaľ nie je známe ako páchatelia útočia a […]

The post Rakúska diplomacia čelí vážnemu kybernetickému útoku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu večer informovalo o kybernetickom útoku, ktorý zasiahol jeho informačné systémy. Podľa ministerstva môže ísť o prácu štátneho aktéra.

Hoci úrady útok odhalili okamžite a prijali patričné bezpečnostné protiopatrenia, podľa hovorcu ministerstva Petra Guschelbauera útok naďalej prebieha a jeho dĺžku nemožno momentálne odhadnúť. Doposiaľ nie je známe ako páchatelia útočia a ani či došlo k úniku dát. Podľa rezortov diplomacie a vnútra však vzhľadom na závažnosť a povahu útoku nemožno vylúčiť, že ide o prácu štátneho aktéra. Podobné útoky totiž v minulosti zasiahli aj iné európske štáty. V roku 2018 sa hackerom podarilo preniknúť do neutajovaných sietí ministerstiev zahraničných vecí Slovenska aj Česka.

V prvom prípade išlo podľa slovenského Vojenského spravodajstva o prácu skupiny APT15, známej aj ako Ke3chang alebo Vixen Panda. Tá podľa spoločnosti ESET operuje z Číny a v minulosti útočila aj na ciele v Belgicku či Brazílii. Neznámi čínski hackeri sa činili aj na českom rezorte diplomacie, odkiaľ podľa Bezpečnostnej informačnej služby ukradli množstvo dokumentov s tematikou odpovedajúcou záujmom tohto aktéra. Okrem nich podnikli kybernetickú špionáž aj hackeri z Ruska, ktorí do siete ministerstva prenikli cez zastupiteľský úrad ČR v zahraničí.

Zdroj: Cybersec

The post Rakúska diplomacia čelí vážnemu kybernetickému útoku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/rakuska-diplomacia-celi-vaznemu-kybernetickemu-utoku/feed/ 0
NVIDIA a ASUS predstavili 360 Hz monitor pre hráčov https://digitalportal.sk/nvidia-a-asus-predstavili-360-hz-monitor-pre-hracov/ https://digitalportal.sk/nvidia-a-asus-predstavili-360-hz-monitor-pre-hracov/#respond Tue, 07 Jan 2020 09:00:39 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100034 NVIDIA a ASUS na výstave CES oznámili displeje s G-Sync technológiou, ktoré majú obnovovaciu frekvenciu až neuveriteľných 360 Hz! Aj keď sa to môže zdať pre niektorých používateľov ako prehnané, podľa zástupcov spoločností existuje dôvod pre výrobu a využitie týchto monitorov. Monitory sú vďaka tomu určené pre e-sporty. Dokonca aj niektorí hráči povedali, že si […]

The post NVIDIA a ASUS predstavili 360 Hz monitor pre hráčov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
NVIDIA a ASUS na výstave CES oznámili displeje s G-Sync technológiou, ktoré majú obnovovaciu frekvenciu až neuveriteľných 360 Hz!

Aj keď sa to môže zdať pre niektorých používateľov ako prehnané, podľa zástupcov spoločností existuje dôvod pre výrobu a využitie týchto monitorov.

Monitory sú vďaka tomu určené pre e-sporty. Dokonca aj niektorí hráči povedali, že si myslia, že neuvidia rozdiel medzi 240 Hz a 360 Hz. Po otestovaní rozdielu však boli prekvapení, keď ich výsledky porovnávali. Prvý predstavený model je ASUS ROG Swift 360, ktorý ponúka 24,5“ s rozlíšením Full HD.

NVIDIA tvrdí, že snímky v hre sa zobrazujú raz za 2,8 ms, čo je 6-krát rýchlejšie ako bežné herné monitory či TV. Monitor je vybavený pokročilým G-Sync procesorom. Spoločnosť ďalej tvrdí, že 360 Hz ponúka 37% zlepšenie oproti 240 Hz. Pripomeňme, že dostupnosť predstaveného monitora, ako aj jeho cena zatiaľ nie je známa.

Zdroj: Neowin

The post NVIDIA a ASUS predstavili 360 Hz monitor pre hráčov appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/nvidia-a-asus-predstavili-360-hz-monitor-pre-hracov/feed/ 0
ADATA predstavuje kompletný rad hráčskeho vybavenia https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-kompletny-rad-hracskeho-vybavenia/ https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-kompletny-rad-hracskeho-vybavenia/#respond Mon, 06 Jan 2020 10:30:33 +0000 https://digitalportal.sk/?p=100020 ADATA pod ktorú patrí herná značka XPG predstavuje na veľtrhu CES 2020 v Las Vegas svoju najnovšiu sériu s témou „Invázia začala“. Do portfólia patrí sortiment herných periférií, PC komponentov, pamätí DDR4 a SSD diskov, pričom po prvýkrát predstaví herný notebook, mini PC a monitor. Notebook Xexia, monitor Photon a mini PC Gaia sú zaujímavým […]

The post ADATA predstavuje kompletný rad hráčskeho vybavenia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
ADATA pod ktorú patrí herná značka XPG predstavuje na veľtrhu CES 2020 v Las Vegas svoju najnovšiu sériu s témou „Invázia začala“.

Do portfólia patrí sortiment herných periférií, PC komponentov, pamätí DDR4 a SSD diskov, pričom po prvýkrát predstaví herný notebook, mini PC a monitor. Notebook Xexia, monitor Photon a mini PC Gaia sú zaujímavým prírastkom do doteraz netypických produktov tejto spoločnosti. Je to vôbec prvýkrát, čo môžeme privítať herný notebook s 15,6” Full HD IPS panelom, ktorý používa procesor Intel Core i7 najnovšej 9. generácie, pričom výrobca doň vložil disk zo svojho portfólia – model SX8200 Pro M.2. Výbavu pre hráčov dopĺňa stolový PC Gaia, ktorý ponúkne 5 litrovú skrinku, PCI sloty pre karty a 500W zdrojom 80 PLUS. Do tretice prichádza 27” Full HD IPS monitor Photon, pričom výrobca nezabudol ani na viaceré riešenia ako je eliminácia modrého svetla, či blikania.

Ďalšou zaujímavosťou výrobcu je PC skrinka v nadživotnej veľkosti, ktorá sa pýši zvislým prúdením vzduchu vo valcovej konštrukcii, ktorú dopĺňajú RGB efekty. Podporované sú základné dosky E-ATX, tri veľkoformátové grafické karty a niekoľko chladičov na veľmi praktických výsuvných koľajniciach. V stánku sú vystavené tiež aj pamäte DRAM a SSD disky. Najzaujímavejšie sú pritom práve disky s rýchlosťou čítania/zápisu až 7000/6000 MB/s a podporou NVMe 1.4 a najnovšej platformy AMD Ryzen. Na stánku sú vystavené aj pevné SSD SU630 a SX8100, obidva s kapacitou do 4TB, pričom ponuku dopĺňajú externé SSD SE900G a SE770G RGB, ich rýchlosť čítania a zápisu je do 2000 MB/s. Výrobca uvádza aj dva moduly RGB DRAM XPG Darkmoon a Sydyru s frekvenciou až 4800 MHz a kapacitou 32 GB.

The post ADATA predstavuje kompletný rad hráčskeho vybavenia appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-kompletny-rad-hracskeho-vybavenia/feed/ 0
Boeing vyhodil generálneho riaditeľa https://digitalportal.sk/boeing-vyhodil-generalneho-riaditela/ https://digitalportal.sk/boeing-vyhodil-generalneho-riaditela/#respond Mon, 06 Jan 2020 10:00:56 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99977 Katastrofa Boeing 737 Max dospela k finále. To, o čom sa už dlho šepkalo, nakoniec prišlo. Správna rada firmy sa dohodla na okamžitom vyhodení Dennisa Muilenburga, generálneho riaditeľa spoločnosti. Zdroje z priemyslu hovoria o doslova brutálnom prepustení. Riaditeľ sa totiž o svojom konci dozvedel cez telefón. Muilenburg pôsobil vo firme 34 rokov a jeho pád […]

The post Boeing vyhodil generálneho riaditeľa appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Katastrofa Boeing 737 Max dospela k finále. To, o čom sa už dlho šepkalo, nakoniec prišlo. Správna rada firmy sa dohodla na okamžitom vyhodení Dennisa Muilenburga, generálneho riaditeľa spoločnosti.

Zdroje z priemyslu hovoria o doslova brutálnom prepustení. Riaditeľ sa totiž o svojom konci dozvedel cez telefón. Muilenburg pôsobil vo firme 34 rokov a jeho pád prišiel po tom, keď sa mu nepodarilo presvedčiť FAA, Federálnu správu letectva o bezpečnosti typu 737 Max, a keď zákazníci začali odstupovať od zmlúv. Poslednou kvapkou bolo zahanbujúce zlyhanie návratového kozmického modulu Starliner.

Akcie Boeingu, ktoré od začiatku roka klesli o 20%, po správe o vyhodení riaditeľa stúpli o 4%. Komentáre k personálnej zmene na čele výrobcu sa zhodujú, že Muilenburg mal svoj post opustit už dávno. Namiesto Muilenburga bude spoločnosť dočasne riadiť David Calhoun, predseda správnej rady.

Zdroj: Reuters

The post Boeing vyhodil generálneho riaditeľa appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/boeing-vyhodil-generalneho-riaditela/feed/ 0
Hackeri prerušili vysielanie španielskej TV, nahradili ho RT https://digitalportal.sk/hackeri-prerusili-vysielanie-spanielskej-tv-nahradili-ho-rt/ https://digitalportal.sk/hackeri-prerusili-vysielanie-spanielskej-tv-nahradili-ho-rt/#respond Thu, 19 Dec 2019 11:00:34 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99961 Hackeri napadli webové vysielanie španielskej verejnoprávnej televízie RTVE. Namiesto pôvodného vysielania hackeri pustili rozhovor ruskej štátnej televízie RT s bývalým premiérom Katalánska Carlesom Puigdemontom. Ten je momentálne v Belgicku, kde sa skrýva pred španielskymi súdmi. Doma v Španielsku ho vinia zo vzbury, pretože nelegálne usporiadal referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017. Španielsko čelilo za […]

The post Hackeri prerušili vysielanie španielskej TV, nahradili ho RT appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Hackeri napadli webové vysielanie španielskej verejnoprávnej televízie RTVE. Namiesto pôvodného vysielania hackeri pustili rozhovor ruskej štátnej televízie RT s bývalým premiérom Katalánska Carlesom Puigdemontom.

Ten je momentálne v Belgicku, kde sa skrýva pred španielskymi súdmi. Doma v Španielsku ho vinia zo vzbury, pretože nelegálne usporiadal referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017. Španielsko čelilo za posledné mesiace takmer štyridsiatim kyberútokom. Incident sa odohral ešte minulý týždeň. Veľkú mediálnu pozornosť však získal až od vyjadrenia šéfredaktorky televízie RT Margarity Simoňjanovej z tohtotýždňového pondelka. Simoňjanová povedala: „Nevieme, kto to urobil. Čestné pionierske. Ale bolo to krásne.“ Skutočný páchateľ je zatiaľ neznámy. Španielsko v posledných rokoch čelí na svojom území nepriateľským aktivitám. Národné kryptologické centrum minulý týždeň informovalo, že Španielsko čelilo za posledné mesiace celkovo 36 kyberútokom na vládne agentúry a strategické firmy.

Na kyberbezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala v Madride, obvinilo z niektorých z týchto útokov hackerské skupiny APT29 a Snake z Ruska, APT33 a APT39 z Iránu, Cobalt Gang zo Severnej Kórey a Emissary Panda z Číny. V súvislosti s útokmi španielsky denník El País spomína štyri známe prípady. Prvý sa odohral na prelome rokov 2018 a 2019, keď iránski hackeri z APT39 zaútočili cez dodávateľa na firmu z leteckého priemyslu. O mesiac neskôr zasiahla španielske právnické firmy celosvetová kampaň hackerov z APT33. V treťom prípade ruskí hackeri zo skupiny Snake napadli nemenovanú vládnu agentúru v apríli a júli 2019. O autorovi štvrtého útoku na ministerstvo obrany, ktorý experti odhalili v marci tohto roku, však centrum nechce špekulovať. Malo však ísť o „veľmi agresívny útok“ s „doteraz nevídaným stupňom sofistikovanosti“.

Zdroj: Cybersec

The post Hackeri prerušili vysielanie španielskej TV, nahradili ho RT appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/hackeri-prerusili-vysielanie-spanielskej-tv-nahradili-ho-rt/feed/ 0
Telefonica aj Vodafone chvú Huawei pre 5G v Nemecku https://digitalportal.sk/telefonica-aj-vodafone-chvu-huawei-pre-5g-v-nemecku/ https://digitalportal.sk/telefonica-aj-vodafone-chvu-huawei-pre-5g-v-nemecku/#respond Thu, 19 Dec 2019 10:00:18 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99980 Spoločnosť Telefonica Germany poslala v novembri poslancom Bundestagu neverejný list. V ňom sa vyjadrila k téme zákazu Huawei, ktorý požadujú USA, kvôli rizikám úniku dát pri zavádzaní sieti 5G. Spojené štáty tvrdia, že 5G siete postavené na zariadeniach Huawei sú nabúrateľné a môžu obsahovať zadné dvierka pre prieniky čínskych tajných služieb. Avšak podľa listu jediné […]

The post Telefonica aj Vodafone chvú Huawei pre 5G v Nemecku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Spoločnosť Telefonica Germany poslala v novembri poslancom Bundestagu neverejný list. V ňom sa vyjadrila k téme zákazu Huawei, ktorý požadujú USA, kvôli rizikám úniku dát pri zavádzaní sieti 5G.

Spojené štáty tvrdia, že 5G siete postavené na zariadeniach Huawei sú nabúrateľné a môžu obsahovať zadné dvierka pre prieniky čínskych tajných služieb. Avšak podľa listu jediné známe úniky boli spôsobené americkymi tajnými službami, ktore sú napojené na nosné vedenia, backbone Internetu. Čínske spoločnosti a špeciálne Huawei žiadne podobné incidenty na svedomí nemajú. Telefonica tiež uvádza, že zákaz Huawei na nemeckom trhu by spôsobil vážne problémy, keďže zariadenia 5G vyrába a dodáva len 5 spoločností na svete. Pritom ostatné spoločnosti zaostávajú v investíciách do vývoja a výskumu. Huawei je nielen lídrom na trhu 5G sieti, ich zariadenia sú tiež energeticky najefektívnejšie, čo pri množstve staníc potrebných pre 5G siete znamená gigantickú úsporu.

Predstaviteľ Vodafonu nemeckým poslancom predniesol podobné stanovisko. Vysvetlil, že mobilné siete postavené na zariadeniach jednej firmy, nie je možné len tak vymeniť. Ak by sa zakázali zariadenia Huawei, oneskorenie pri zavádzaní 5G sietí v Nemecku by mohlo byť až 5 rokov. Zopakoval aj stanovisko spoločnosti Telefonica o energetickej úspornosti, čo pre politikov sústredených na “zelené” riešenia bude zrejme významný argument. Čo sa týka bezpečnosti, Vodafone je podľa neho dnes nastavený tak, že je schopný identifikovať a zabrániť možným hrozbám. Najmä v nekritických oblastiach, napríklad v prístupovej sieti, nevidí žiadne riziko použitia čínskych komponentov teraz alebo v budúcnosti pri inštalácii 5G sietí. Telekomunikačné spoločnosti chcú pokračovať v spolupráci s Číňanmi, zvlášť za situácie, keď USA nie sú schopné doložiť svoje tvrdenia o bezpečnostnej hrozbe a svoje požiadavky si vynucujú vyhrážkami.

Zdroj: 1 , 2

The post Telefonica aj Vodafone chvú Huawei pre 5G v Nemecku appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/telefonica-aj-vodafone-chvu-huawei-pre-5g-v-nemecku/feed/ 0
ADATA predstavuje pamäte XPG Hunter pre PC aj notebooky https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-pamate-xpg-hunter-pre-pc-aj-notebooky/ https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-pamate-xpg-hunter-pre-pc-aj-notebooky/#respond Thu, 19 Dec 2019 09:00:56 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99965 ADATA oznámila uvedenie pamäťového modulu XPG Hunter DDR4, ktorý je určený pre PC nadšencov a hráčov, pričom ponúka všetky výhody DDR4 s vysokým výkonom. Podporuje XMP 2.0 pre jednoduché pretaktovanie a ponúka stabilitu, takže je ideálny pre všetkých, ktorí požadujú výkon. Dodáva sa vo variantoch U-DIMM a SO-DIMM, aby boli spokojní používatelia stolových PC aj […]

The post ADATA predstavuje pamäte XPG Hunter pre PC aj notebooky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
ADATA oznámila uvedenie pamäťového modulu XPG Hunter DDR4, ktorý je určený pre PC nadšencov a hráčov, pričom ponúka všetky výhody DDR4 s vysokým výkonom.

Podporuje XMP 2.0 pre jednoduché pretaktovanie a ponúka stabilitu, takže je ideálny pre všetkých, ktorí požadujú výkon. Dodáva sa vo variantoch U-DIMM a SO-DIMM, aby boli spokojní používatelia stolových PC aj notebookov. Moduly sú osadené kvalitnými čipmi a prešli skúškami spoľahlivosti a kompatibility, aby bola zaistená dlhá životnosť a odolnosť, ktoré sú kľúčovými vlastnosťami pre pretaktovanie a hranie hier.

Tieto moduly poskytujú rýchlosť 3200 MHz a dodávajú sa vo veľkostiach 4GB, 8GB, 16GB alebo 32GB, aby spĺňali požiadavky rôznych záujemcov a ich rozpočtové možnosti. Pamäte sú kompatibilné s XMP 2.0, takže pretaktovanie pri inštalácii na počítačoch, ktoré ho tiež podporujú, bude jednoduché. To znamená, že používatelia majú viac spôsobov pre pretaktovanie pamäte, vrátane možnosti pretaktovania priamo z operačného systému namiesto zložitejších nastavení v BIOS. Ceny, ani dostupnosť modulov pamätí, ako ich cena zatiaľ nie je známa.

Zdroj: PCG

The post ADATA predstavuje pamäte XPG Hunter pre PC aj notebooky appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/adata-predstavuje-pamate-xpg-hunter-pre-pc-aj-notebooky/feed/ 0
Recenzia: ASUS Zenbook 14 a ROG GX502GW https://digitalportal.sk/recenzia-asus-zenbook-14-a-rog-gx502gw/ https://digitalportal.sk/recenzia-asus-zenbook-14-a-rog-gx502gw/#respond Wed, 18 Dec 2019 14:00:42 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99985 Otestovali sme dva notebooky od spoločnosti ASUS. Jeden z nich je tenký a zameraný najmä na mobilitu a časté prenášanie (Zenbook 14 UX434FL-A6015T), zatiaľ čo druhý je určený na výkon a pre hráčov (ROG Zephyrus S GX502GW-ES038T). Začnime s modelom ZenBook 14. Má zaujímavý dizajn, ladený do modrej farby (je v predaji aj v zlatej). Upúta používateľa najmä tzv.  ScreenPadom. V podstate to […]

The post Recenzia: ASUS Zenbook 14 a ROG GX502GW appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Otestovali sme dva notebooky od spoločnosti ASUS. Jeden z nich je tenký a zameraný najmä na mobilitu a časté prenášanie (Zenbook 14 UX434FL-A6015T), zatiaľ čo druhý je určený na výkon a pre hráčov (ROG Zephyrus S GX502GW-ES038T).

Začnime s modelom ZenBook 14. Má zaujímavý dizajn, ladený do modrej farby (je v predaji aj v zlatej). Upúta používateľa najmä tzv.  ScreenPadom. V podstate to nie je iba touchpad, ako sa používa na iných notebookoch, ale druhá obrazovka. Na nej možno nastaviť a podľa potreby používateľa meniť režim touchpadu, numerického bloku, kalkulačky, ovládanie hudby v Spotify, či doplnkové možnosti pre kancelársky balík.

Znie to síce veľmi zaujímavo, ale v praxi sme väčšinou funkcie až tak nevyužívali a displej sme pre úsporu energie po niekoľkých dňoch vypli. Pri používaní ScreenPadu ako numerickej časti nám chýba klasická odozva na stlačenia ako pri písaní na klávesnici. Navyše počas používania a písania sa nám často stalo, že sme cez ScreenPad prešli rukou, dopísali do textu neželaný znak, alebo omylom prepli na inú funkciu. Iste, možno po nejakom čase si na to používateľ zvykne. Je to o preferenciách.

Výrobca použil v zariadení aj ErgoLift, čo je mechanizmus, ktorý nadvihne klávesnicu. Spoločnosť deklaruje, že to je najmä pre pohodlnejšie písanie, s čím súhlasíme. V praxi sa nám to osvedčilo, no ďalší a takisto dôležitý dôvod je lepšie prúdenie vzduchu chladenia. Zariadenia spoločnosti podobný mechanizmus používajú od minulého roka. Ide teda už o overený koncept, ako zlepšiť dizajnovú aj funkčnú stránku zariadenia. O zvuk sa starajú reproduktory Harman/Kardon, ktoré ponúknu veľmi solídnu reprodukciu. Navyše v kombinácii s nadvihnutím klávesnice sa lepšie šíri zo spodnej strany a od podložky k používateľovi.

Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej s klasickým pomerom strán 16:9. Hoci ide o 14“, rozmerovo (319×199×17 mm) sa zariadenie javí iba na 13“ displej. Poteší aj nízka hmotnosť 1,34 kg. Je citeľne menší, bez rámčekov a podobne ako pri smartfónoch, aj tu sa využíva každé miesto. Podanie farieb je perfektné, nemali sme žiadne výhrady. Notebook používa lesklý, nedotykový displej. Pokiaľ ide o konektivitu zariadenia, k dispozícii sú po jednom USB 3.2, USB 2.0, USB-C, HDMI, slot na pamäťové karty microSD a spoločný audio jack. Prekvapením je však v tejto cene absencia akéhokoľvek biometrického zabezpečenia.

Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, zariadenie má v nami testovanej konfigurácii procesor Intel Core i5-8265U (1,6 – 3,9 GHz), doplnený o dvojicu grafík (integrovanú plus NVIDIA GeForce MX250 2GB. Poteší 8GB operačnej pamäte a veľké 512GB úložisko. Zameranie je jasné – ľahké zariadenie je vhodné na časté prenášanie, na multimédiá vďaka kvalitným reproduktorom, tiež na kancelársku prácu, avšak vzhľadom na zaujímavé konštrukčné vyhotovenie skôr do rúk manažéra, ktorý chce zaujať aj svoje okolie. Notebook zvláda prehrávanie 4K videí, náročnejší multitasking, či menej náročné hry. Hráčom však odporúčame siahnuť po druhom testovanom modeli – ROG Zephyrus S GX502GW.

Séria notebookov „ROG“ je zameraná primárne pre hráčov, čomu je prispôsobený aj dizajn. Páči sa nám aj veľmi dobrá kvalita spracovania. Hodí sa na časté prenášanie, ale aj do pracovného prostredia. I keď je notebook určený pre hráčov, nemá typicky herný dizajn a výrobca nepoužil extra výstrelky. O zobrazenie sa stará 15,6“ IPS panel s technológiou G-SYNC a výsledkom je rýchly až 144 Hz displej. V predaji je aj vo verzii s 240 Hz displejom, avšak reálne rozdiely medzi 144 a 240 Hz si zrejme žiadne oko používateľa nevšimne, takže ide skôr o marketingový ťah. Podanie displeja je výborné, je na úrovni 90% sRGB. Chválime tiež reprodukciu zvuku. Konektivita je pochopiteľne bohatšia ako pri ultrabookoch – k dispozícii sú tri USB 3.1 a po jednom USB-C, HDMI, gigabitový Ethernet a spoločný audio jack.

Nami testovaný Zephyrus S GX502GW je v konfigurácii s aktuálne najvýkonnejším mobilným procesorom – Intel Core i7-9750H (2,6 – 4,6 GHz), ktorý ponúka masívnych 6/12 jadier/vláken. Pre hráčov je k dispozícii grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2070 8GB (ide o takmer najvýkonnejší model na trhu). Výbavu dopĺňa 32GB RAM a 1TB SSD úložisko. Priam vysnívaná konfigurácia pre každého hráča. Oceňujeme aj vzhľadom na nízku hmotnosť – 2 kg, pričom rozmery zariadenia sú 360×252×18,9 mm.

Výkon testovaného herného notebooku je špičkový najmä vzhľadom na kompaktné rozmery. Aj tu je prítomný ErgoLift na zdvihnutie klávesnice. Písanie na klávesnici je veľmi pohodlné, v softvéri možno nastavovať rôzne farebné podsvietenia na jednotlivé zóny, ako aj režimy výkonu. Pri výkonnom zariadení sa výklopný mechanizmus stará aj o chladenie. Boli sme veľmi milo prekvapení výsledkami testu. Ani pri veľkej záťaži sa herný notebook nezahrieva, hlučnosť sa väčšinou drží v rozumných medziach. Iste, pri maximálnom zaťažení vie aj „zahučať“, najvyššiu hodnotu sme namerali na úrovni 55-60 dB(A), čo je viac-menej štandardom pri herných notebookoch.

Testovaný model je určený primárne pre hráčov, na hranie najnovších titulov a to aj s najvyššími detailami a vyhladzovaním hrán. Prekvapením je absencia webkamery. Je to kvôli maximálnemu využitiu priestoru okolo displeja a minimálnym rámčekom. Výrobca dodáva externú kameru v balení, možno ňou zaznamenávať Full HD video pri 60 fps. ROG Zephyrus S GX502GW je špičkovo spracovaný notebook po všetkých stránkach – má elegantný dizajn, kvalitné spracovanie, vynikajúci IPS displej, výkonný procesor a grafiku, 32GB RAM ako aj 1TB úložiska. Vzhľadom na zameranie má aj kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Ale cena je, žiaľ, vysoká.

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Zapožičal: ASUS

The post Recenzia: ASUS Zenbook 14 a ROG GX502GW appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/recenzia-asus-zenbook-14-a-rog-gx502gw/feed/ 0
Česká vláda odvolala riaditeľa pre kybernetickú bezpečnosť https://digitalportal.sk/ceska-vlada-odvolala-riaditela-pre-kyberneticku-bezpecnost/ https://digitalportal.sk/ceska-vlada-odvolala-riaditela-pre-kyberneticku-bezpecnost/#respond Wed, 18 Dec 2019 11:00:05 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99955 Česká vláda v pondelok odvolala Dušana Navrátila z funkcie riaditeľa Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Oficiálnym dôvodom bola jeho nízka odbornosť a nedostatočné manažérske a komunikačné schopnosti. Dočasne bude úrad riadiť jeho štatutárny námestník Jaroslav Šmíd, ktorý doteraz zodpovedal za sekciu bezpečnosti digitalizácie, výskumu a vzdelávania. „Vláda jednomyseľne pristúpila k odvolaniu Ing. […]

The post Česká vláda odvolala riaditeľa pre kybernetickú bezpečnosť appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Česká vláda v pondelok odvolala Dušana Navrátila z funkcie riaditeľa Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Oficiálnym dôvodom bola jeho nízka odbornosť a nedostatočné manažérske a komunikačné schopnosti. Dočasne bude úrad riadiť jeho štatutárny námestník Jaroslav Šmíd, ktorý doteraz zodpovedal za sekciu bezpečnosti digitalizácie, výskumu a vzdelávania.

„Vláda jednomyseľne pristúpila k odvolaniu Ing. Navrátila z dôvodu, že funkciu riaditeľa NÚKIB nevykonával v požadovanej kvalite a s potrebnou odbornosťou, a prejavovali sa jeho nedostatočné manažérske a komunikačné schopnosti,“ povedal premiér Andrej Babiš. Podľa opozície sú dôvodom rozdielne názory na Čínu. K odvolaniu došlo po diskusii, ktorú s premiérom viedol minister vnútra a vicepremiér Jan Hamáček. Podľa neho toto rozhodnutie nie je prejavom nedôvery voči úradu. Problémom bola komunikácia s Navrátilom, ktorá podľa neho neprebiehala zodpovedajúcim spôsobom. Po konzultácii s členmi bezpečnostnej komunity došiel minister k záveru, že do úradu musí prísť niekto, kto je schopný reagovať na aktuálne výzvy. Dušana Navrátila dôvody odvolania, ktoré uviedol premiér Babiš, prekvapili. Jeho hlavným záujmom je pokračovanie činnosti NÚKIB, ktorý sa pod jeho vedením stal profesionálnym a nezávislým úradom.

,,Pevne verím, že úrad, ktorý som spolu s ďalšími ľuďmi vybudoval, si túto povesť udrží aj do budúcna a bude naďalej prispievať k bezpečnosti Českej republiky,“ uviedol vo svojom vyjadrení k odvolaniu. Nového riaditeľa vyberie sedemčlenná komisia, ktorá by mala byť zložená do 6. januára budúceho roku. Predstavitelia opozície tvrdia, že za odvolaním môže byť varovanie úradu pred hrozbami z Číny. Babiš minulý rok skritizoval NÚKIB po tom, čo vydal varovanie pred používaním softvéru a hardvéru čínskych spoločností Huawei a ZTE bez toho, aby zároveň predložil analýzu vplyvov svojho varovania na štátne tendre. Metodiku, podľa ktorej môžu správcovia kritickej infraštruktúry a významných informačných systémov tendre vykonať, vydal úrad až o tri týždne neskôr. Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová však hovorí, že odvolanie s týmto nesúvisí. Podľa nej ide skôr o to, že úrad robí určité opatrenia na jednotlivých rezortoch bez spolupráce s nimi. Navrátil bol pritom v čele úradu od roku 2017, kedy sa ako vládny splnomocnenec podieľal na jeho zriadení oddelením od Národného bezpečnostného úradu.

Zdroj: Cybersec

The post Česká vláda odvolala riaditeľa pre kybernetickú bezpečnosť appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/ceska-vlada-odvolala-riaditela-pre-kyberneticku-bezpecnost/feed/ 0
New Orleans vyhlásilo núdzový stav, PC napadol ransomvér https://digitalportal.sk/new-orleans-vyhlasilo-nudzovy-stav-pc-napadol-ransomver/ https://digitalportal.sk/new-orleans-vyhlasilo-nudzovy-stav-pc-napadol-ransomver/#respond Tue, 17 Dec 2019 11:00:33 +0000 https://digitalportal.sk/?p=99945 Mesto New Orleans v americkom štáte Louisiana sa minulý týždeň stalo obeťou kybernetického útoku. Prvé známky útoku zaznamenalo v piatok o piatej ráno. Zamestnancom neskôr prikázalo, aby vypli a odpojili všetky počítače a servery od siete. Úrady a webstránka mesta dodnes fungujú v obmedzenom režime. Obnova dát potrvá minimálne ešte týždeň. Podľa vedúcej informačného oddelenia […]

The post New Orleans vyhlásilo núdzový stav, PC napadol ransomvér appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
Mesto New Orleans v americkom štáte Louisiana sa minulý týždeň stalo obeťou kybernetického útoku. Prvé známky útoku zaznamenalo v piatok o piatej ráno. Zamestnancom neskôr prikázalo, aby vypli a odpojili všetky počítače a servery od siete. Úrady a webstránka mesta dodnes fungujú v obmedzenom režime.

Obnova dát potrvá minimálne ešte týždeň. Podľa vedúcej informačného oddelenia Kim LaGrueovej páchatelia rozoslali zamestnancom phishingové e-maily v snahe získať od nich prihlasovacie údaje. Vďaka tréningu kyberbezpečnosti, ktorý začal v jeseni však žiaden z nich svoje údaje neposkytol. Okrem toho mal byť pri útoku použitý aj neznámy ransomvér. Útočníci ale žiadne výkupné nepožadovali. Mesto ešte v piatok vyhlásilo núdzový stav. S vyšetrovaním mu pomáhajú Lousianská štátna polícia a národná garda, FBI aj Tajná služba USA. Deň po útoku sa na skenovacej službe VirusTotal objavili výpisy pamäte z podozrivých spustiteľných súborov, ktoré boli nahraté cez IP adresu z USA. Vo výpisoch zo súboru „yoletby.exe“ našiel Colin Cowie z Red Flare niekoľko odkazov na mesto New Orleans, vrátane názvov domén, IP adries, používateľských mien, zdieľaných súborov a odkazov na ransomvér Ryuk. Cowie neskôr výpisy zdieľal s portálom BleepingComputer.

BleepingComputer počas vlastného vyšetrovania našiel ďalšie výpisy pamäte a spustiteľný súbor „v2.exe“, ktorý sa priamo viaže na radnicu New Orleans. Po spustení súboru sa ukázalo, že ide o ransomvér Ryuk. Mesto však na otázku BleepingComputer či išlo naozaj o tento malvér doposiaľ neodpovedalo. LaGrueová v pondelok potvrdila, že vyšetrovatelia stále pátrajú po príčine, ktorá incident odštartovala a zisťujú, či nedošlo k úniku dát. Všetky zašifrované súbory na počítačoch však bude možné obnoviť. Podľa starostky mesta LaToyi Cantrellovej ale obnova potrvá niekoľko dní. „Čo sa týka obnovovacieho procesu, určite sa to pretiahne do budúceho týždňa. Našim ľuďom ale vravíme, aby jednali tak, ako keby sme v tomto manuálnom režime mali zotrvať do konca roka.“ IT pracovníci začnú spolu s ďalšími viac ako 50 dobrovoľníkmi prezerať zhruba 4000 napadnutých počítačov v utorok. Vláda štátu Louisiana pritom len koncom minulého mesiaca riešila rovnaký problém. Ransomvér vtedy ochromil viacero úradov, na čo štát reagoval rovnako vyhlásením núdzového stavu.

Zdroj: Cybersec

The post New Orleans vyhlásilo núdzový stav, PC napadol ransomvér appeared first on DigitalPortal.sk.

]]>
https://digitalportal.sk/new-orleans-vyhlasilo-nudzovy-stav-pc-napadol-ransomver/feed/ 0