Domov Periférie Recenzia: WD My Passport Wireless SSD 1TB

Recenzia: WD My Passport Wireless SSD 1TB

Zdielať

Externé disky sú s nami už dlho. Avšak mať pri sebe rýchly externý SDD je veľmi dobré najmä pokiaľ používatelia prenášajú veľké množstvo dát, ako sú napríklad fotografie, videá alebo akékoľvek iné rozsiahlejšie dáta. V našom dlhodobom teste sme overovali disk od spoločnosti Western Digital.

Spracovanie je z plastu, avšak už z výroby je potiahnutý gumovým puzdrom po bokoch, čo pomáha pri prenášaní, lebo je disk chránený. Má typicky štvorcový tvar a je k dispozícií vo viacero konfiguráciách – od 2TB, 1TB, 500GB až po 250GB. My sme testovali 1TB verziu, čo je dostatočne veľký priestor aj pre náročnejších používateľov. Ako už názov napovedá, disk ponúka aj bezdrôtovú konektivitu a možno ho teda použiť tiež na zálohovanie súborov z mobilných zariadení. WD má aplikáciu pre Android aj iOS.

Z hornej strany sú viaceré LED diódy a každá z nich symbolizuje rôzne funkcie. Štyri LED ukazujú stav nabitia batérie, ktorá má kapacitu 6700 mAh. Zariadenie totiž možno použiť aj ako powerbanku (externú batériu). Táto možnosť príde vhod najmä počas ciest, ale aj doma. Ďalej sú tu dve LED diódy – jedna z nich symbolizuje aktívnu Wi-Fi sieť a to vtedy, keď je zariadenie používané ako externé úložisko (napríklad v spojení s mobilným telefónom, alebo tabletom). Druhá LED signalizuje aktivitu disku a situáciu, ak je disk prepojený priamo káblom (napríklad do počítača, alebo notebooku).

Zo zadnej strany je tlačidlo napájania, ktoré slúži na zapnutie/vypnutie bezdrôtového disku. Vedľa je USB 3.0 na pripojenie k počítaču (a na nabíjanie), hostiteľský USB 2.0 pre ostatné zariadenia (pre mobilné zariadenia, kde slúži ako powerbank) a tlačidlo na zobrazenie stavu nabitia batérie, nastavenie pripojenia cez WPS ako aj na zálohovanie dát z SD karty na disk. Slot na karty je vedľa, stačí iba vložiť pamäťovú kartu, stlačiť tlačidlo a celý obsah z karty sa začne kopírovať na disk.

Oceňujeme, že výrobca má pre prístup z mobilných zariadení prehľadnú aplikáciu. WD My Cloud možno použiť nielen pre tento externý disk, ale aj pre podobné modely a tiež ich NAS zariadenia (recenzia na Western Digital My Cloud Home 6TB). Názov Wi-Fi siete s heslom sú nalepené na hornej strane na štítku tak, aby ich používateľ nestratil. Za nevýhodu považujeme pevne nastavené meno Wi-Fi siete a heslo, ktoré nemožno zmeniť. Má to však zrejme logický dôvod a to, aby ho používateľ nezabudol – ale ktovie.

Na test externého disku, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB 3.0 portu, sme použili redakčný notebook Eurocom Max Q6. Hoci výrobca deklaruje rýchlosť čítania a zápisu 390 MB/s, my sme v reálnych podmienkach dosiahli 379 MB/s pri čítaní a 361 MB/s pri zápise. To znamená, že sme dosiahli nižšiu rýchlosť len o 3%, resp. 7% než deklaruje výrobca. Ak zoberieme do úvahy ďalší fakt, že ide o model na cesty s powerbankou, možnosťou zálohovania fotiek a videí z pamäťových kariet, resp. mobilných zariadení, ide o výborný výsledok!

Keďže však ide o externý disk na prenos dát a na cesty, otestovali sme, ako sa zmení rýchlosť pri použití šifrovania. Použili sme BitLocker priamo z prostredia Windows 10 64bit Enterprise (April update) – rýchlosť čítania klesla na 331 MB/s, rýchlosť zápisu na 323 MB/s. Tieto rýchlosti sme dosiahli takisto pri pripojení cez dodávaný kábel cez USB 3.0 port do redakčného notebooku. Aj tu vidíme väčší potenciál na zálohy fotiek a videí – hoci aj pri šifrovaní rýchlosti poklesli, stále sú však viac než dobré. Testy sme realizovali viackrát a opakovane. Cena disku je 460 eur, čo nie je zrovna málo, napriek tomu ho odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 135×135×30 mm
Hmotnosť: 460 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 1 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Ďalšie výhody: funkcia powerbanky, bezdrôtový disk

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Rýchly zápis a čítanie disku
+ Powerbank a zálohovanie
+ Konštrukčné spracovanie
+ Vhodné na časté prenášanie

Mínusy
– Vyššia hmotnosť, cena za TB

Zapožičal: Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno