Domov Periférie Recenzia: Western Digital My Cloud Home 6TB

Recenzia: Western Digital My Cloud Home 6TB

Zdielať

Otestovali sme cloudové riešenie od spoločnosti Western Digital, ktorá sa radí medzi popredných výrobcov pevných diskov a SSD úložísk. V portfóliu má My Cloud Home, čo je NAS s jediným diskom (na trhu sú aj s prívlastkom „Duo“ a tie obsahujú dva disky). Poďme si ho predstaviť.

Konštrukčné spracovanie z plastu vytvára kváder. Z hornej aj dolnej strany sú výduchy na chladenie, spodná strana má aj malé nožičky na podstavec. Dizajnovo ide o kombináciu dvoch farieb a motívov – horná polovica má biely povrch, zatiaľ čo spodná polovica je strieborná so zdrsneným povrchom. Z prednej strany je logo „WD“ a zadná strana ponúka konektory, ktoré má NAS k dispozícii – napájací konektor, gigabitový internetový RJ45 a rýchly USB 3.0 port, ktorý však nemožno použiť na rozšírenie kapacity Cloud (možno ho použiť iba na zálohovanie pripojeného do disku Cloudu).

Zariadenie je ideálne pre širokú skupinu ľudí, vyniká ľahkou inštaláciou. Cloud treba pripojiť do elektrickej siete a do internetu a prejsť niekoľkými krokmi nastavenia v prehliadači. Okrem ľahkej inštalácie je výhodou už integrovaný disk, čo mnohým používateľom uľahčuje situáciu, keďže netreba kupovať disky ako pri NAS serveroch. Cloud je aktuálnym trendom, ktorý je na vzostupe, pričom My Cloud Home možno zjednodušene označiť aj za domáci NAS server s možnosťou pripojenia mobilných zariadení.

Inštaláciu možno realizovať cez internetový prehliadač, poteší kompletná lokalizácia do slovenčiny a češtiny. K dispozícii je model vo verzii s 2TB, 3TB, 4TB, 8TB a nami testovaným 6TB diskom. Za nevýhodu považujeme absenciu tlačidla pre rýchle zapnutie a vypnutie (a taktiež plánované vypnutie a zapnutie), výhodou je potom fakt, že činnosť zapnutého cloudu takmer nepočuť. Zapnutý stav indikuje LED dióda na prednej strane, ktorá svieti namodro. Rozmery zariadenia sú 176×140×53 mm (V×H׊), hmotnosť dosahuje 1110 gramov.

Ďalšou nespornou výhodou je osobný cloud. Získať tak možno prístup k súborom, hudbe a fotografiám pomocou mobilných zariadení s mobilnými aplikáciami pre prehliadanie súborov. Vďaka tomu možno všetky dáta uchovať v bezpečí domova a mať ich neustále po ruke zabezpečené, vo svojom vlastníctve a bez mesačných poplatkov poskytovateľovi služby. Oceňujeme aplikáciu pre počítač, alebo notebook. Za jednoznačnú nevýhodu však považujeme nutnosť mať nainštalovanú a spustenú aplikáciu vo Windows vtedy, ak chce používateľ pristupovať k súborom.

V prípade, ak používateľ nemá spustenú aplikáciu v počítači, disk v Cloude nebude namapovaný a prístupný priamo z Windowsu, prístup bude obmedzený a prístupný len cez internetový prehliadač. Výhodou nutnej aplikácie má však prínos mimo LAN siete. Klasické NAS servery sa dajú jednoducho namapovať ako sieťové disky v PC, ale iba v lokálnej sieti. Ak spustí používateľ aplikáciu, ku Cloudu a dátam na disku môže pristupovať odkiaľkoľvek.

Mobilná aplikácia, ktorá je k dispozícii pre iOS a Android, umožňuje okrem prístupu k jednotlivým súborom a nahrávania nových aj možnosť sprístupniť link na stiahnutie nahratých súborov v Cloude. Vďaka tomu možno napríklad fotografie z dovolenky nahrávať na Cloud a priateľom posielať linky na stiahnutie súborov mailom. Toto riešenie je lacnejšie v porovnaní s posielaním rovnakých súborov viacerým osobám, keďže sa všetko nahrá raz na osobný cloud doma, odkiaľ budú obsah priatelia sťahovať, čím sa ušetria aj mobilné dáta v roamingu.

Na test Cloudu sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, aké prenosové rýchlosti dosiahneme v reálnej prevádzke. Komunikácia prebiehala cez Gigabitový port na základnej doske, Wi-Fi routri Zyxel Armor Z2 a takisto Gigabitový port je aj na testovanom zariadení My Cloud Home.

ATTO Disk benchmark pri našom teste dosahuje rýchlosť čítania 108 MB/s a zápisu 115 MB/s. Pri teste v IOMeter sme dosiahli 100 MB/s pri čítaní aj zápise. Zdá sa, že osobný cloud je akýmsi kompromisom medzi externým diskom a NAS serverom, ktorý ponúka jednoduchú inštaláciu a obsluhu. Nami testované zariadenie ponúka veľa zaujímavých funkcii, s ktorými sa uspokojí široká skupina používateľov. Treba však povedať, že testovaný produkt nemá zďaleka toľko funkcii a nastavení ako klasické NAS servery a preto používatelia, ktorým chýbajú tieto funkcie by sa mali obhliadnuť po riešeniach od Synology a QNAP.

Oceňujeme jednoduchú inštaláciu, dizajn zariadenia a kompaktné rozmery. Pri kúpe Cloudu netreba kupovať ďalšie disky, čo je významná výhoda pokiaľ ide o prvotné vstupné náklady. Poteší prepracovaná mobilná aplikácia pre systémy iOS a Android, ale tiež pomerne dobre nastavená cena. Za nevýhodu považujeme nemožnosť cez USB port rozšíriť kapacitu Cloudu (napríklad externým diskom), či absenciu vypínača. Sporná je tiež nutnosť spustenej aplikácie v počítači. Napriek niektorým výhradám však Western Digital My Cloud Home odporúčame, najmä pre používateľov, ktorým neprekážajú niektoré obmedzenia a chcú cenovo dostupný osobný cloud.Parametre a špecifikácie:

Procesor: štvorjadrový, Realtek SoC, 1,4 GHz + 1GB RAM
Pevný disk: integrovaný 6TB Western Digital Red
Rozmery: 176×140×53 mm (V×H׊)
Hmotnosť: 1110 gramov
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45, 1× USB 3.0, 1× napájací konektor
Podporovaní klienti: Windows, OS X, Linux Ubuntu, Android, iOS
Podporované prehliadače: Chrome, Firefox, Edge, Safari, IE, Opera

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Používateľské rozhranie
+ Slovenská lokalizácia
+ Mobilné aplikácie
+ Dobrý pomer výkon/cena

Mínusy
– Obmedzené možnosti pre PC
– Absencia vypínacieho tlačidla
– Chýba plánované zapnutie/vypnutie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud Home 6TB WDBVXC0060HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud Home 2TB WDBVXC0020HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud Home 3TB WDBVXC0030HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud Home 4TB WDBVXC0040HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud Home 8TB WDBVXC0080HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno