Domov Periférie Recenzia: QNAP TS-451+

Recenzia: QNAP TS-451+

Zdielať

Nové domáce úložisko od spoločnosti QNAP predstavuje systém so skvelou výbavou a vysokým výkonom za dostupnú cenu. Základom je totiž štvorjadrový procesor Intel spolu s operačnou pamäťou až 8 GB. Úložný priestor je možné vďaka variabilite ľahko škálovať a rozširovať s pomocou štvorice diskov vo vyhotovení 2,5“ alebo 3,5“. NAS testujeme dlhodobo – čo všetko ponúka?

QNAP TS-451+ 01

QNAP je jednou z najväčších spoločností na trhu NAS serverov. Ponúka široký výber hardvérových platforiem, od jednošachtových systémov, založených na ARM, až po veľké systémy, založené na procesoroch Intel Xeon. V októbri 2015 predstavila sériu TS-x51+ s procesormi Intel Bay Trail, určenú pre domácnosť a používateľov v malých kanceláriách. Kvalita konštrukcie je veľmi dobrá, použité plasty sú dostatočne pevné, chladenie je veľmi tiché a nepočuteľné ani pri záťaži.

QNAP TS-451+ 02 QNAP TS-451+ 03

Aj napriek tomu, že na použitie v diskových poliach predstavila spoločnosť Intel platformu Braswell, v QNAPe sa rozhodli ostať pri procesoroch Bay Trail, teda aspoň pri sérii TS-x51+. Výsledkom je ľahko použiteľné a úsporné úložisko, vhodné na zálohovanie dát, synchronizáciu a zdieľanie súborov, vzdialený prístup a pre multimediálne aplikácie.

QNAP TS-451+ 04 QNAP TS-451+ 05

Výhodou úložiska na sieti je možnosť ukladať, zdieľať a zabezpečovať súbory a pristupovať k nim odkiaľkoľvek – či už z rôznych zariadení v lokálnej sieti, alebo aj mimo nej. Možností ako sa k zariadeniu pripojiť je viac, a to buď cez počítač, alebo mobilné zariadenia. QNAP má k dispozícii aplikácie pre Android a iOS, nechýbajú však ani aplikácie pre Windows Phone. Zariadenie je spracované z plastu v čiernej farbe. Hmotnosť predstavuje 3 kilogramy a rozmery sú 235×180×177 mm (h/š/v).

QNAP TS-451+ 06 QNAP TS-451+ 07

Na prednej strane sa nachádza vypínač, tlačidlo na kopírovanie dát z USB kľúča na NAS, jeden USB 3.0 konektor a sedem LED diód indikujúcich stav – zapnutie NASu, aktivitu LAN siete, USB portu a jednotlivých interných diskov. Na zadnej strane je jeden tichý 120 mm ventilátor, dva gigabitové Ethernet RJ45 konektory, napájací konektor, plnohodnotný HDMI port a tri USB porty (jeden USB 3.0 a dva USB 2.0). Hoci štyri porty stačia, vďaka podpore USB rozbočovačov možno počet pripojených zariadení navýšiť niekoľkonásobne.

QNAP TS-451+ 08 QNAP TS-451+ 09

Oceňujeme prítomnosť USB 3.0 portov, ktoré napomáhajú rýchlym prenosom medzi NAS a externými diskami. Ocenili by sme však všetky štyri porty so štandardom USB 3.0. Počas dlhodobého testu sme mali v USB 3.0 portoch pripojené externé disky Western Digital a žiadne problémy s rýchlosťami sme nezaznamenali. USB možno využiť aj na zdieľanie tlačiarne, pripojenie USB kľúčov, alebo aj pre DVB-T tuner. Tu si však treba vopred overiť ktoré DVB-T tunery sú podporované (nami testovaný DVB Logic TVButler podporovaný nie je).

QNAP TS-451+ 10 QNAP TS-451+ 11

NAS pôvodne prišiel so staršou verziou operačného systému QTS, počas testu sme ho aktualizovali na najnovší 4.2.0, ktorý bol vydaný k 19. januáru 2016. Nastavovanie NASu pri prvom spustení je jednoduché. Po pripojení k sieti dostane QNAP TS-451+ DHCP, aj v stave bez disku. IP adresu možno zistiť buď od poskytovateľa DHCP v systéme alebo cez program Qfinder, ktorý je dostupný pre Windows, Mac, Linux a Chronium.

QNAP TS-451+ instalacia foto 01QNAP TS-451+ instalacia foto 02QNAP TS-451+ instalacia foto 03

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Vstup do IP adresy s prednastavenými prihlasovacími údajmi (meno a heslo admin) dostane používateľa do nastavovacieho procesu. Počas testu sme začali s jedným interným diskom, ktorý bol konfigurovaný ako JBOD. Disky sme pridávali po jednom, pričom sme migrovali z JBOD na RAID1 a potom aj na RAID5. Operačný systém QTS zvládol migráciu a rozšírenie bez akýchkoľvek problémov. Testované NAS nie je štandardne osadené žiadnym diskom, tie je nutné dokúpiť zvlášť.

QNAP TS-451+ instalacia foto 04QNAP TS-451+ instalacia foto 05QNAP TS-451+ instalacia foto 06

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Ako interné disky sme počas dlhodobého testu použili SSD Corsair Neutron XT 240GB ale tiež aj starší disk Western Digital Blue 1TB ( WDCWD10JPVT-22A1YTO). Štyri šachty na 3,5“ pevné disky maximálne podporujú kapacitu 6 TB na disk. Pri výbere treba zvážiť vhodné disky do NASu. Western Digital má pre ne v ponuke disky s označením „Red“, ktoré sú určené na to, aby „fičali“ nonstop (24/7). Taktiež je v ponuke aj séria „Re“, ktorá je určená pre podobné účely.

QNAP TS-451+ instalacia foto 07QNAP TS-451+ instalacia foto 08QNAP TS-451+ instalacia foto 09

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Hardvérovým základom QNAP TS-451+ je štvorjadrový procesor Intel Celeron J1900 taktovaný na 2,0 GHz, ktorý používa architektúru Bay Trail. Doplnený je o operačnú pamäť 8GB DDR3. V základe sa predáva NAS server s 2GB RAM, avšak k dispozícii je aj verzia s väčšou operačnou pamäťou, ktorá príde vhod najmä vtedy, ak na nej používateľ prevádzkuje virtualizáciu. NAS používa operačný systém QTS 4.2.0, pričom rýchlosť systému je veľmi dobrá, reakcie sú plynulé a počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou.

QNAP TS-451+ instalacia foto 10QNAP TS-451+ instalacia foto 11QNAP TS-451+ instalacia foto 12

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Prostredie QTS je jednoduché a intuitívne, v štýle Linuxu ponúka lištu v hornej časti a plochu s ikonami aplikácií, ktorých nie je veľa. Možností rozšírenia je však dostatok vďaka ponuke „App center“, kde je dosť aplikácií, ktoré možno nainštalovať do NAS. Oceňujeme plnú lokalizáciu do češtiny a možnosti miniaplikácii (widgetov), ktoré možno pridávať na plochu. Ide napr. o stav systému, sledovanie zdrojov a úložiska.

QNAP TS-451+ instalacia foto 13QNAP TS-451+ instalacia foto 14

Prvé spustenie a inštalácia NAS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Úroveň produktivity a zábavy možno zvýšiť s mobilnými aplikáciami, ktoré ponúkajú prístup k súborom a správu NAS pomocou mobilných zariadení. Virtualization Station mení TS-451+ na NAS 2v1, ktorý môže fungovať ako NAS všetko v jednom. Vďaka virtualizačnej platforme, ktorá podporuje viac operačných systémov, možno rýchlo a jednoducho vytvárať virtuálne počítače, realizovať ich zálohu a obnovenie, či import a export virtuálnych počítačov.

QNAP TS-451+ prostredie OS 01QNAP TS-451+ prostredie OS 02

Prostredie operačného systému QTS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Počas testu sme použili virtuálny počítač s operačným systémom Linux Ubuntu 14.04 a Microsoft Windows 10. V aplikácii Virtualization Station možno počas nastavovania, alebo aj neskôr (avšak virtuálny PC musí byť vypnutý), meniť parametre virtuálneho stroja – počet jadier procesora, veľkosť operačnej pamäte a pod. Pri použití NAS servera s 8GB RAM tak môže bežať buď viacero virtuálnych počítačov s menšou operačnou pamäťou alebo jeden napr. s 5 – 6 GB RAM.

QNAP TS-451+ prostredie OS 03QNAP TS-451+ prostredie OS 04

Prostredie operačného systému QTS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

TS-451+ možno používať aj ako webový server. Dostupné sú aj redakčné systémy WordPress, Joomla a Drupal a tiež aj phpMyAdmin pre správu databáz. Okrem toho je k dispozícii aj cloud aplikácia, ktorá umožňuje synchronizovať súbory medzi NAS serverom a zariadeniami s operačným systémom Microsoft Windows, Apple OS X, Linux, iOS, Google Android a Windows Phone. Synchronizácia funguje aj medzi NAS a rôznymi cloudovými službami ako je Dropbox, Google Drive, OneDrive a Box.

QNAP TS-451+ prostredie OS 05QNAP TS-451+ prostredie OS 06

Prostredie operačného systému QTS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Výkon však možno použiť aj na prekódovanie videa v reálnom čase. Ak zariadenie v domácej sieti nepodporuje niektorý formát, NAS sa postará o jeho prekódovanie do podporovaného formátu, aby ho bolo možné prehrať. K dispozícii je tiež aj možnosť prekódovania na nižšiu kvalitu videa v reálnom čase čo môže prísť vhod najmä pri mobilnom internete. Niektoré zariadenia môžu mať problém s videami vo formáte MKV, NAS však s prekódovaním „za behu“ nemá problém, iba zaťaženie procesora stúpne o niekoľko percent.

QNAP TS-451+ 13 QNAP TS-451+ 14

Vďaka prítomnému HDMI portu možno NAS pripojiť k monitoru či TV a sledovať multimediálny obsah vo Full HD rozlíšení so 7.1 zvukom a sledovaný obsah možno ovládať pomocou pribaleného diaľkového ovládania. Pre multimediálne zariadenie je k dispozícii aj štandard DLNA. Medzi pokročilé funkcie patrí samozrejme aj možnosť zálohovania, podporovaný je aj Apple Time Machine. K dispozícii je tiež aj aplikácia Surveillance Station na monitorovanie a záznam z IP kamier.

QNAP TS-451+ 15 QNAP TS-451+ 16

NAS server QNAP TS-451+-8G spravil na nás veľmi dobrý dojem. Vo vnútri ponúka štyri pozície na disky, dostatočne bohatú konektivitu a tiež dva gigabitové Ethernet porty, čo sa tak často nevidí. Ponúka prehľadný a intuitívny operačný systém QTS, nízku spotrebu, prekódovanie v reálnom čase, mobilné aplikácie pre Android, iOS a Windows Phone, čo spolu tvorí zaujímavý koncept. Rýchlosti čítania a zápisu sú však podľa zvoleného disku. Oceňujeme tiež tichý 120 mm ventilátor, ktorý je nepočuteľný aj pri zaťažení.

QNAP TS-451+ 17 QNAP TS-451+ 18

Séria modelov TS-x51+ je najnovším prírastkom v ponuke spoločnosti QNAP, ktorá je zameraná na domácich používateľov a menšie firmy. V nami testovanom modeli je viditeľné aj zameranie na multimédia, o čom svedčí pribalený infračervený ovládač. Procesor Braswell by ešte zosilnil multimediálnu stránku, avšak QNAP sa zvláštne rozhodol pokračovať pri tejto produktovej línii s Bay Trailom. Inak je ale výkon testovaného modelu veľmi dobrý a na daný účel postačuje.

QNAP TS-451+ 19 QNAP TS-451+ 20

Môžeme mu niečo vyčítať? Azda len vyššiu cenu, ku ktorej treba ešte pripočítať ceny diskov, a tie sa odvíjajú najmä od typu disku a kapacity. Hoci NAS pojme maximálne disky 4× 6TB, reálne by bola investícia do štyroch 6TB diskov dosť vysoká. Ak nutne nepotrebujete prekódovanie videa v reálnom čase a štyri pozície na disky, môže byť vhodnou voľbou dávnejšie testovaný model Synology DiskStation DS213j.

Vďaka funkcionalite udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu QNAP TS-451+-8G ocenenie TOP produkt

TOP ProduktParametre a špecifikácie:

Procesor: štvorjadrový, Intel Celeron J1900, 2,0 GHz (pri TurboBoost 2,42 GHz)
Operačná pamäť: 8 GB DDR3L (k dispozícii aj verzia TS-451+-2G s 2 GB RAM)
Pevný disk: max. 4× 6TB (nie sú súčasťou balenia, treba si ich dokúpiť zvlášť)
Rozmery: 235×180×177 mm (h/š/v)
Hmotnosť: 3000 gramov
Operačný systém: QNAP QTS 4.2.0
Konektivita: 2× 10/100/1000 Mbps RJ45, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× napájací konektor, 1× HDMI
Spotreba: aktívne – 50 W, spánok – 15 W
Hlučnosť: 20 dB
Systém súborov: EXT4 pre interné disky NAS; EXT3, FAT a NTFS iba pre externé disky cez USB
Diskové funkcie: JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID5
Podporovaní klienti: Windows XP a novší, OS X 10.3 a novší, Ubuntu 9.04 a novší
Podporované prehliadače: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 7 a novší, Safari 4 a novší

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchá a rýchla inštalácia
+ Používateľské rozhranie QTS
+ Rozšíriteľnosť až pre 8 GB RAM
+ Dostupné štyri USB porty a HDMI
+ Prekódovanie videa v reálnom čase
+ Prítomná česká lokalizácia systému
+ Vzdialený prístup cez mobilné aplikácie
+ Tichý chod, podpora diskov až do 24 TB
+ Synchronizácia dát, podpora cloudu

Mínusy
– Vysoká cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu QNAP TS-451+-8G poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu QNAP TS-451+-2G poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: QNAP

Ďalšie odborné recenzie na NAS disk QNAP TS-451+ nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno