Americký výrobca predstavil v lete novinku tohto roka – kompaktný, 4,7“ smartfón. Keďže je to nástupca pôvodného iPhone SE z roku 2016, dostal označenie SE (2020) a možno ho považovať aj za mierne vylepšený model iPhone 8. Čo ponúka?
Dizajn vychádza z iPhonov 6, 7 a 8, keďže šasi je úplne identické. Na trhu sú pritom tri farebné varianty – nami testovaná čierna, biela a červená a tri pamäťové verzie – so 64GB, 128GB a 256GB vnútornou pamäťou. Konštrukcia je už overená rokmi – pod displejom je domovské tlačidlo, ktoré v sebe integruje TouchID (snímač odtlačkov prstov) a nad displejom je reproduktor, senzory a predný selfie snímač. Nad a pod displejom má telefón veľké a široké rámčeky, ktoré na rok 2020 nepôsobia dizajnovo moderne. Zaujmú naopak kompaktné rozmery 138×67×7 mm a hmotnosť len 148 gramov. Medzi veľkými telefónmi – alebo teda skôr lopatami, ktoré presahujú rozumné medze tak pôsobí SE (2020) ako maličký telefón. Najväčší „kontrast“ tak je medzi SE (2020) ktorý sme testovali v júli a ktorý nám zapožičal Telekom a veľkým Samsung Galaxy S20 Ultra, ktorý sme testovali koncom júna.
Spracovanie zariadenia je veľmi dobré, má hliníkové rámčeky a tiež príjemne zaoblené strany, vďaka čomu sa telefón drží veľmi dobre v ruke počas celého dňa. Netlačí do dlaní a výhodou je, že po polhodinovom držaní nepôsobí ťažko (čo sa nám stáva často pri ťažkých smartfónoch s hmotnosťou 180 gramov a viac). Práca je vďaka nízkym rozmerom a hmotnosti výborná a ergonómia fantastická. Síce v roku 2020 je už displej akosi malý a aj písanie na klávesnici chce trochu zvyku. Najmä zo začiatku sme robili často preklepy, keďže aj rozostupy virtuálnej na klávesnici sú malé. Po chvíli sme si už zvykli a navyše, výhodou je možnosť nainštalovať si do iOS aj klávesnice externých aplikácii – v našom prípade SwiftKey so slovníkom a predikciami písaných slov.
O zobrazenie sa stará 4,7“ IPS displej s HD rozlíšením (1334×750 pixelov) s pomerom strán 16:9 a hustotou 326 ppi. Maximálny jas je 625 nitov a z novších a pokročilejších funkcii je v modeli True tone pre zlepšenie podania farieb. Jemnosť jednotlivých bodov je veľmi dobrá a nemáme k nej výhrady. Za výhodu jednoznačne považujeme displej bez výrezu, avšak daňou za to sú veľké rámčeky najmä pod a nad displejom. Podanie farieb je veľmi dobré a typické pre IPS LCD panely, ocenili by sme však, ak by výrobca siahol po AMOLED paneli. Oceňujeme, že čitateľnosť je veľmi dobrá aj na priamom slnku, regulácia automatického jasu funguje bezchybne. Medzi ďalšie možnosti, ktoré sú v iPhonoch už dlhodobo patrí aj funkcia redukcie modrého svetla, ktorú možno načasovať.
Konektivita je rovnaká ako pri iPhone 8. Zo spodnej strane je Lightning konektor a 3,5 mm audio jack chýba. Naopak výkon zariadenia je oveľa vyšší ako pri staršom iPhone 8 alebo pri štyri roky starom modeli SE prvej generácie. Apple v modeli SE (2020) použil aktuálne najnovší procesor, ktorý má a používa ho v smartfónoch Apple iPhone 11 – volá sa A13 Bionic. Ten má výkonu na rozdávanie, ale keďže testovaný model má byť cenovo lacnejší a dostupnejší telefón, je o niečo podtaktovaný a teda jeho výkon je o niečo znížený oproti iPhone 11. Možno je dôvodom pre nižší takt aj malá kapacita batérie. Limitom tak ostáva iba 3GB RAM, pričom iPhone 11 má 4GB. Prejaví sa to najmä počas multitaskingu. Napriek tomu konštatujeme, že zariadenie má výkonu dostatok – najmä pokiaľ ide o výkonný procesor, ktorý vykresľuje všetko pre nižší počet pixelov displeja. Počas nášho krátkeho testu sme nainštalovali na smartfón aj iOS 14 beta verziu. Tá, hoci nejde o finálnu verziu, ponúka veľa zaujímavých noviniek.
Podľa aktuálnych dát sa dokonca zdá, že SE (2020) je v súčasnosti hit nielen u operátorov či predajcov, ale aj medzi fanúšikmi konkurenčného operačného systému Android, ktorí chcú kompaktné zariadenie. Ponuka takýchto zariadení je aktuálne dosť limitovaná a medzi jediné relevantné zariadenia tak patrí napríklad nedávno testovaný Samsung Galaxy S20. Za nevýhodu považujeme, že výrobca v podstate „prebalil“ pôvodný model SE, resp. iPhone 8 – to sa týka dizajnu aj funkcii. Batéria má totiž veľmi nízku kapacitu – len 1821 mAh, čo v praxi znamená pol dňovú až maximálne jednodňovú výdrž. Hoci zariadenie podporuje nabíjanie najviac 18W nabíjačkou, výrobca v balení pribaľuje stále slabú, len 5W nabíjačku. Dobiť batériu možno aj pomocou bezdrôtového nabíjania s Qi štandardom.
V súčasnosti pri zvýšenej hygiene treba dbať aj na mobilné zariadenie a tu príde vhod stupeň krytia IP67, čo umožní jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Pokiaľ ide o kvalitu reprodukcie zvuku, otestovali sme ju spolu s Tidal HiFi. SE (2020) je vybavený stereo reproduktormi a ich kvalita je priemerná, no dobrá. Poteší takisto konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1024/150 Mbps. Pri používaní testovaného operačného systému sme však mali viacero problémov pri zdieľaní internetu pre iné zariadenia a predpokladáme, že môže ísť o nedokonalosť beta verzie iOS 14. Sú tu aj navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou a Galileo chýbajú. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE) v Telekom, ktoré nám fungovali perfektne.
Pri iPhone SE (2020) okrem starého dizajnu s veľkými rámčekmi ostal aj fotoaparát. Žiadne dva, či tri snímače tu nečakajte. Je tu jeden snímač s 12 MPx rozlíšením, takže dvojnásobný zoom z teleobjektívu nečakajte. Pri používaní to však vôbec neprekáža, keďže vo väčšine prípadov používame hlavný snímač. Výrobca ho navyše vybavil umelou inteligenciou, takže vie rozoznávať a prispôsobovať sa podľa viacero scén. Vo výsledku sme boli z fotografii veľmi milo prekvapení, čo dokáže jeden snímač. Snímky majú krásny dynamický rozsah, veľmi pekné farebné podanie a veľmi dobrý kontrast, Rovnako na vysokej úrovni sú detaily. V podstate sa nemáme na čo sťažovať. Azda jediná scéna, kde výraznejšie zaostáva, je pri nočných snímkach. Nechýba tiež možnosť natáčať video v 4K Ultra HD pri 60fps.
Apple iPhone SE (2020) je rozhodne zaujímavý smartfón aj pre tento rok. Má všetko podstatné, čo od telefónu očakávame – štýlový dizajn, pevnú konštrukciu, výbornú ergonómiu a bonusom je aj nízka hmotnosť a príjemne malé rozmery. Poteší takisto výkonným procesorom, ale tiež výborným fotoaparátom. Azda jediné, čo nám prekáža, je nízka kapacita batérie, pomalá dodávaná nabíjačka v balení, malá kapacita RAM (iba 3GB), či nie najlepšie stereo reproduktory. Napriek tomu ide o „lacný“ iPhone, ktorý stojí v najnižšej 64GB kapacite okolo 450 eur, ale keďže nepodporuje pamäťové karty, odporúčame siahnuť aspoň po 128GB vnútornom úložisku. Telefón rozhodne odporúčame, na nás spravil veľmi dobrý dojem.
Zapožičal: Telekom