Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S20

Recenzia: Samsung Galaxy S20

Zdielať

Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V prvej recenzii sa pozrieme na najmenší S20, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení.

V predaji sú celkovo tri varianty – nami testovaná sivá, potom ešte modrá a ružová. Prekvapivo čierna a biela chýbajú. To, čo sme si však všimli už na prvý pohľad, je malé kompaktné šasi, ktoré je však spracované z kvalitných materiálov. V ruke sa telefón drží veľmi dobe, jeho rozmery sú 152×69×8 mm a hmotnosť iba 163 gramov. Veľkosťou ide pritom o veľmi podobný model, ako predtým testovaný Note 10, ktorý má 168 gramov a rozmery 151×72×8 mm. Takisto ako minuloročná séria Note 10, aj séria S20 nemá na zariadeniach 3,5 mm audio jack konektor. Smartfón nám na krátky 14-dňový test zapožičala spoločnosť Alza, poďme sa teda pozrieť, čo všetko Samsung Galaxy S20 prináša.

Testovaný telefón je jeden z mála výkonných (vybavených) a zároveň kompaktných modelov. Dnes, žiaľ, chcú výrobcovia vyrábať iba veľké a najmä extra ťažké „lopaty“, často atakujúce (alebo prekonávajúce) 200 až 220 gramov, ktoré sa veľmi zle držia v ruke pri tejto hmotnosti a rozmeroch. Oproti tomu sú zariadenia normálnych rozmerov a prijateľnej hmotnosti ako je Galaxy S20 (prípadne Apple iPhone SE 2020) príjemným spestrením ponuky mobilných zariadení. Páči sa nám a rozhodne veľmi oceňujeme príjemné zaoblenie zariadenia a opäť o niečo menšie zaoblenie displeja po bokoch. Zatiaľ čo Samsung ide postupným zmenšovaním zaoblenia displeja (keďže aj oni pochopili, že extrémne zaoblenie vyzerá dizajnovo, ale je nepraktické), mnoho iných výrobcov ide opačnou cestou.

Ergonómia zariadenia je na výbornej úrovni, telefón sa veľmi dobre drží v ruke, avšak za nevýhodu považujeme klzký zadný povrch, ktorý je navyše náchylný na odtlačky prstov a nečistoty. V súčasnosti pri zvýšenej hygiene treba dbať aj na mobilné zariadenie a tu príde vhod stupeň krytia IP68, čo umožní jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Nevýhodou tohto riešenia však je, že telefón zistí okamžite vlhkosť a až príliš otravne na to upozorňuje (dokonca sa vlhkosť nemusí dostať do konektora USB-C, no nepríjemným pípaním neumožní používateľovi nabiť zariadenie). Tlačidlá sú umiestnené na pravej strane – ako dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, tak vypínač. Samostatné dedikované Bixby tlačidlo tu už našťastie nie je, výrobcom predvolené dlhé podržanie, ktoré vyvoláva Bixby asistenta, možno našťastie zmeniť na klasické možnosti vypnutia zariadenia.

Na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. S20 – podobne ako mnohí konkurenti – neponúka audio konektor (3,5 mm jack), takže používatelia si budú musieť vystačiť s dodávanými USB-C slúchadlami, príp. inými káblovými, pripojenými cez USB-C s redukciou. Do úvahy tiež pripadá hocijaký Bluetooth headset, ktorý je podľa nás najlepší pre počúvanie kvalitného audia. Slot na SIM karty je na hornej strane spolu s mikrofónom. Počas nášho testu sme používali telefón ako primárny a vďaka 4000 mAh batérii sme boli schopní s ním fungovať jeden až dva dni (záleží podľa toho, koľko telefón používame a tiež podľa zvolenej frekvencie obrazovky). Výrobca umožňuje nabíjanie 25W nabíjačkou, rozhodne by sme ocenili, ak by umožňoval 45W nabíjanie.

O zobrazovanie sa stará 6,2“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (3200×1440 px) s pomerom strán 20:9 a 563 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a dych berúcu čiernu, ktorá je na AMOLED paneloch takmer samozrejmosťou. V strede hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede spodnej časti displeja a funguje veľmi dobre. Prst rozpozná ihneď, je teda veľmi rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, nezaznamenali sme žiadne problémy pri odomykaní. Novinkou v sérii S20 je možnosť nastavenia frekvencie displeja – štandardne 60 Hz, alebo možnosť zvoliť si 120 Hz.

Rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz sme si okamžite všimli aj pri bežnej činnosti a mnohé konkurenčné modely nám potom prišli ako „pomalé“. Pripomíname, že v každom zariadení pri testovaní zapneme vývojársky režim, a animáciu vo všetkých troch možnostiach nastavujeme z 1× na 0× – teda aby boli vždy zariadenia čo najrýchlejšie bez zbytočných animovaných spomalení. Nie je teda pravda, čo píšu niektorí ľudia na internete, že rozdiel spozorujú iba hráči. Rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz panelom je teda možné pozorovať aj pri bežnej práci so zariadením (napríklad pri vybavovaní mailov, scrollovaní internetom, chatovaním, atď.) Žiaľ, takisto sa rýchlosť podpisuje aj pod výdrž batérie. Pri 120 Hz idú percentá batérie oveľa rýchlejšie dole a napriek veľkej 4000 mAh kapacite sme dosiahli iba jednodňovú výdrž.

Hardvérová výbava telefónu je opäť perfektná, hoci na našom európskom trhu (oproti americkému) je dostupný horší a menej výkonný procesor (vlastnej výroby) Exynos 990, postavený na 7 nm výrobnom procese. Doplnený je o 8GB RAM a 128GB vnútornej pamäte. Telefón ponúka hybridný dual SIM, teda možno tu použiť buď dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD až do kapacity 512GB. Prekvapivo prvýkrát použil výrobca v sérii S20 aj eSIM karty a pridal sa tak medzi výrobcov ako je Apple a Lenovo Motorola. Smartfón používa operačný systém Android 10 s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme taktiež aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Pokiaľ ide o kvalitu reprodukcie zvuku, otestovali sme ju spolu s Tidal HiFi. S20 je vybavený už spomenutým reproduktorom na spodnej strane, ktorý dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a tvoria spolu stereo zvuk. Výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia, ktorá patrí k tým najlepším. Poteší takisto konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000/200 Mbps. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE), ktoré nám fungovali perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, čo umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“.

Zaujímavosťou testovaného smartfónu je trojica snímačov fotoaparátu. Sú uložené v akejsi „mriežke“ a navzájom sa dopĺňajú. Hlavný snímač má 12 MPx, f/1.8 a optickú stabilizáciu, doplnený je 64 MPx, f/2.0 teleobjektívom a 12 MPx, f/2.2 ultraširokým objektívom. Trojica snímačov ponúka kvalitné snímky za všetkých svetelných podmienok a patrí jednoznačne ku špičke. Snímky sú detailné, prekvapili nás aj veľmi dobré zábery v šere a počas večera, kedy už bolo málo svetla. Výsledky fotografii boli napriek tomu veľmi dobré. Hoci podľa DxO Mark nepatria na úplný vrchol, svojou kvalitou potešia a svoju funkciu si veľmi dobre plnia. Poteší aj predný 10 MPx, f/2.2 fotoaparát, vhodný pre selfie fotky. Najmä pri výletoch alebo návštevách pamiatok príde vhod režim dvojnásobného bezstratového priblíženia v prípade vzdialenejších objektov v pozadí, alebo naopak vzdialenie osôb či pamiatok v prípade, ak sú veľmi blízko, na čo slúži zas teleobjektív.

Výrobca prekvapil takisto aj podporou nahrávania videa v 8K. Marketingovo to znie dobre, hoci ide o rozlíšenie, ktoré v súčasnosti nemá využitie. Notebooky, ani PC s monitormi ich nezobrazia (keďže majú najviac 4K rozlíšenie), ale aj televízorov s 8K rozlíšením je ako šafranu. Pri nahrávaní videa v 8K si treba takisto uvedomiť, že dátový tok je neúmerne vyšší – 600 MB za každú minútu videa, čo aj v porovnaní so 4K je mnohonásobne väčší objem dát. Nevýhodou tiež je, že 8K video záznam je iba pri 24 fps a video je trhané (keďže až 30 fps je okom vnímané ako plynulý pohyb videa). V prípade 4K videa smartfón podporuje 30 a 60 fps, Full HD pri 30, 60 a 240 fps, alebo HD pri 960 fps. S kvalitou nahrávaného videa sme boli spokojní, pri Full HD a 4K je stabilizácia, ktorá príjemne prekvapí.

Samsung Galaxy S20 je výborný kompaktný smartfón, ktorý má výkonný hardvér, špičkovú konštrukciu a perfektný fotoaparát. Displej je priam famózny a je radosť sa naň pozerať. To, kde testovaný S20 výrazne stráca, je však výdrž batérie, ktorá je nedostatočná a to najmä pri aktívnom používaní pri 120 Hz frekvencii displeja. A to napriek faktu, že má 4000 mAh – nie vždy je to totiž iba o papierových hodnotách. Pri výletoch alebo na miestach, kde nebude mať používateľ po ruke elektrickú sieť, preto odporúčame so sebou nosiť aj powerbanku. Cena je nastavená opäť vysoko, pohybuje sa na úrovni 800 až 900 eur a to je najnižší model zo série S20 (tie ďalšie dva modely sú ešte drahšie). Hoci ide o najmenší model z predstavenej série, ponúkne veľmi dobrý pomer medzi komfortom a parametrami a drží sa v ruke veľmi dobre. Ťažko sa hľadajú konkurenti. Podobne vybavený model s podobnými rozmermi a hmotnosťou je Note 10 a prípadne lacnejší a ešte menší a ľahší, avšak s veľkými okrajmi okolo displeja je Apple iPhone SE (2020).

Zapožičal: Alza