Domov Počítače Recenzia: Lenovo Legion C730-19ICO

Recenzia: Lenovo Legion C730-19ICO

Zdielať

Mnoho fanúšikov počítačov si skladá počítače svojpomocne. Ako hlavný benefit je možnosť vybrať si komponenty podľa „svojho gusta“. Mnohí však stavajú na jednoduchosť a pre tých sú určené hotové zostavy. Nami testovaný model veľmi príjemne prekvapil malými rozmermi.

Veľkosť testovaného kompaktného počítača je vskutku malá – rozmery 231×242×332 mm (Š×V×H), hmotnosť iba 9 kg a objem 19 litrov. Napriek tomu však ponúkne veľmi solídne parametre, hodné klasických veľkých stolových počítačov. Oceňujeme, že vyzerá elegantne a vieme si ho predstaviť ako pomocníka do izby, aj do obývačky. Navyše z hornej strany má praktickú rukoväť, pomocou ktorej ho možno jednoducho prenášať. Šasi je spracované z kovu a plastu s bodkovanou mriežkou vpredu. Z hornej strany je priehľadný akrylový panel s dvojzónovým osvetlením RGB. Používatelia, ktorí si teda potrpia na dizajne, si tu určite prídu na svoje. Možnosť upgradovať komponenty je taktiež veľmi jednouchá, stačí odstrutkovať jednu alebo druhú skrutku na vhodnej strane (podľa toho, ku ktorým komponentom sa chceme dostať) a možno tu zmeniť procesor, grafiku, RAM, disky (alebo ich pridávať), taktiež chladenie procesora, či čiastočne aj ventilátorov v malej skrinke.

Horná časť zobrazuje sloty pre SSD, dva HDD a PSU, ale vo vnútri sú rozdelené oddiely. Na ľavej strane je zdroj a dve 3,5“ šachty na disky, na pravej je procesor, grafická karta a všetko ostatné (základná doska účinne delí obe strany). Šachtu pre 3,5“ disky možno jednoducho vybrať von, pripojiť, umiestniť disky do šachty a vrátiť ju naspäť. Káble umožňujú pripojenie mimo zariadenia, sú dlhšie a flexibilné. Výmena operačnej pamäte je z pravej strany takisto jednoduchá, sú tu celkovo dva sloty a teda maximom pre mini počítač je 2× 16GB. Zmeniť možno takisto jeden M.2 SSD za iný. Bonusom je pasívny chladič na M.2 disku, ktorý príde vhod najmä kvôli tomu, že tieto disky sú pomerne typické vyšším zahrievaním. Chladiaci systém má iba dva 80 mm ventilátory, ale odvedú viac práce, ako sme očakávali. Výrobca dokonca deklaruje a hovorí o akomsi „dvojkomorovom chladení“, vďaka čomu môže byť jeho prevádzka tichšia.

Konektorová výbava je veľmi dobrá, pozostáva z dvoch USB 3.0 a dvoch 3,5 mm audio jack konektorov z prednej strany. Na zadnej strane sú štyri USB 3.0, dva USB 2.0, jeden RJ45 na Ethernet a jeden jack audio konektor. Prekvapivo USB-C port chýba. Nie je ani vpredu a žiaľ, nie je ani zo zadnej strany. Azda jediným prekvapením na tomto mini počítači je použitie 450W zdroja 80PLUS Bronze. V tak výkonnom PC by sme očakávali lepší a najmä efektívnejší zdroj. Zaujímavosťou je, že zariadenie má v sebe vstavané reproduktory aj mikrofón, je teda použiteľné aj bez nutnosti použiť externé audio príslušenstvo.

V predaji je viacero konfigurácii. V nami testovanom modeli s presným označením C730-19ICO 90JH005EMK je použitý výkonný osemjadrový procesor Intel Core i9-9900K (takt 3,6 – 5,0 GHz) so 16 vláknami, vyrobený na 14 nm výrobnom procese a 95W TDP. Procesor má výkonu na rozdávanie a je ideálny na náročnú multitaskingovú prácu. V kombinácii s výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB je priam určený aj na hranie akýchkoľvek hier. Preto všetci hráči a pracanti budú s malým počítačom rozhodne spokojní. Poteší tiež 32GB RAM, čo je maximum možného (hoci niektorí výrobcovia podporujú už aj 32GB na modul po aktualizácii BIOS). Či sa k tomu neskôr odhodlá aj Lenovo zatiaľ nie je známe. Disk má 512GB s možnosťou výmeny za iný (väčší) ako aj možnosť pridať dva ďalšie 2,5“ alebo dva 3,5“ disky. Azda jediná výhrada smeruje ku verzii operačného systému – Microsoft Windows 10 Home. Oveľa viac by sme ocenili verziu „Pro“, ktorá umožňuje šifrovanie disku.

Práca s počítačom nás veľmi milo prekvapila. Keďže sme testovali najvybavenejší model, tak stačí na akúkoľvek činnosť, na ktorú si používateľ pomyslí. Zvláda kancelársku prácu, multimédiá, strih videí, najnáročnejšie hry. Všetko, na čo si používateľ spomenie. A čo je hlavná výhoda, počas používania sme nepociťovali vysoký hluk alebo zvýšené teploty. Spoločnosť teda – zdá sa – navrhla zariadenie veľmi dobre. Výkon integrovaného chladiaceho systému je výborný a aj naše testy ukazujú, že procesor, grafika ani disk pri maximálnej záťaži nepresahujú bezpečnú hranicu zahriatia. Možno tak bez pochýb konštatovať, že je to jeden z najlepších mini počítačov na trhu – a čo sa nám najviac páči, je sčasti konfigurovateľný (disky, pamäť, procesor, grafika, operačný systém). Azda jedinou nevýhodou je absencia USB-C konektoru, Windows 10 Home, slabší a menej efektívny zdroj, alebo tiež obmedzené možnosti M.2 diskov. Je tu podpora iba pre jeden M.2 disk a ten v prípade potreby možno vymeniť za druhý, no nedá sa ho iba jednoducho doplniť druhým.

Po otestovaní nového mini počítača Lenovo Legion C730-19ICO možno konštatovať, že ide o veľmi dobre navrhnutý počítač. Je tu veľmi dobrý systém chladenia, malé rozmery, kvalitné spracovanie šasi a najmä výkonný hardvér, ktorý možno konfigurovať podľa potreby. Zamrzí, že je aktuálne na trhu málo zariadení s podobnými rozmermi a výkonom klasických stolových počítačov. Konkurencia sa bude hľadať ťažko, takéto riešenie za rozumnú cenu sa na trhu objaví iba občas.

Zapožičal: Lenovo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno