Domov Recenzie Recenzia: Apple iPhone 11

Recenzia: Apple iPhone 11

Zdielať

Jeden z troch modelov iPhone 11, uvedených na trh, prináša nezameniteľný nový dizajn, ktorým sa odlišuje svojich predchodcov už na prvý pohľad. Čo ešte však jedenástka prináša?

Spoločnosť mala pravdu pri iPhone XR – väčšina používateľov sa naozaj nestará, či je iPhone o niekoľko milimetrov hrubší, alebo či má LCD displej hrubšie rámiky. Pokiaľ ide o iPhone 11, tak je takmer rovnaký ako predchodca iPhone XR. Oba majú rovnaké rozmery aj hmotnosť, avšak novší model má na zadnej strane namiesto jedného fotoaparátu dva snímače. Oba sú na ľavej strane horizontálne nad sebou, dopĺňa ich LED blesk a na zadnej strane ešte aj logo nahryznutého jabĺčka.

Balenie telefónu je rovnaké ako je zvykom u kalifornskej spoločnosti. Je tu prepojovací kábel, malá nabíjačka (ktorá však má výstupný prúd iba 1A) a špuntové slúchadlá. Toto je už klasika pri iPhonoch, niekoľko rokov audio konektor chýba. Telefón je dostupný celkovo v šiestich farbách – v bielej, zelenej, červenej, žltej, fialovej a tiež čiernej a zároveň v troch kapacitách – 64GB, 128GB, 256GB. Konštrukčné spracovanie zariadenia je na veľmi dobrej úrovni, nevýhodou je lesklý povrch zadnej strany, ktorý zachytáva odtlačky prstov. Poteší však prítomnosť bezdrôtového nabíjania Qi, ako aj odolnosť voči vode a prachu podľa IP68.

O zobrazenie sa stará 6,1“ LCD displej s rozlíšením HD+ (1792×828 px, 326 ppi). Telefón má True tone pre vylepšenie farieb, samozrejmosťou je automatická regulácia osvetlenia, ktorá však nefunguje na 100%. Jedenástke vyčítame – aj vzhľadom k cene – slabé rozlíšenie, avšak jeho výhodou je nižšia spotreba a dlhšia výdrž batérie, ktorá má kapacitu 3110 mAh. To je nárast o necelých 200 mAh oproti predchodcovi (iPhone XR). Štandardná 5W nabíjačka telefón nabíja pomaly a to je vo svete rýchlo nabíjačiek (pri top modeloch bežne 27-30W) veľmi málo. Telefón umožňuje nabíjanie najviac pri 15W.

Hardvérová výbava testovaného smartfónu ponúka šesťjadrový procesor Apple A13 Bionic (dve jadrá sú taktované na 2,65 GHz, zvyšné štyri na 1,8 GHz). Výbavu dopĺňa 4GB RAM, čo je menej ako by sme v dnešnej dobe očakávali (pri smartfónoch konkurenčného Androidu). Pri iOS je však naopak aj táto RAM viac než dostatočná a výkonu je viac než dosť. Problémy s rýchlosťou a stabilitou sme počas nášho krátkeho týždenného testovania nepostrehli a to vďaka odladenému systému, ktorým v tom čase bol iOS 13.2.3.

Konektivita zariadení je rovnaká a ponúka okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax a Bluetooth v5.0 aj NFC a podporu pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1024/150 Mbps (download/upload). V telefónoch je aj podpora pre volanie cez 4G sieť (VoLTE), ktoré v prípade Telekomu funguje bezchybne. Podporu má však aj od Orange. Sú tu aj navigačné technológie – americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS, doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Zaujímavosťou je prítomnosť QZSS – ide pritom o regionálny navigačný systém pre Japonsko. Čínsky systém Beidou (BDS) sa tu nespomína.

Najväčšou zmenou je zadná strana, ktorá je síce stále sklenená, ale oproti drahším modelom neponúka matné spracovanie. Modul fotoaparátu opäť vystupuje a má dva snímače – 12 MPx f/1.8 širokouhlý snímač s optickou stabilizáciou a 12 MPx f/2.4 ultraširoký snímač. Teleobjektív chýba, ten ponúkajú iba vybavenejšie modely. Páči sa nám, že prostredie aplikácie umožňuje plynulé prepínanie medzi fotoaparátmi a tiež aj nočný režim ostal zachovaný. Telefón umožňuje nahrávanie v 4K pri 60 fps, alebo tiež Full HD video pri 240 fps. Takisto ako u drahších modelov, aj tu je stabilizácia obrazu, a taktiež novinka – tzv. slofie – spomalené video predným selfie fotoaparátom.

Oceňujeme taktiež kvalitnú reprodukciu zvuku stereo reproduktorov. To je už viac-menej na iPhonoch klasika. Veľa hlavných rozdielov medzi iPhonom 11 a XR nie je. Zaváži druhý snímač fotoaparátu, vyšší výkon, prípadne podpora pre najnovšie Wi-Fi 6. generácie (802.11 ax)? Zamrzí iba HD+ displej s LCD panelom. To, čo sme minulý rok vyčítali najlacnejšiemu modelu XR – absencia duálneho fotoaparátu – aktuálny model ponúka, stačí to však na predajný hit? Alebo na kúpu nového telefónu? Je to na zvážení každého používateľa, svoju cieľovku si však určite nájde.

Zapožičal: Telekom