Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S20 Ultra

Recenzia: Samsung Galaxy S20 Ultra

Zdielať

Kórejská spoločnosť tento rok predstavila trojicu modelov – S20, S20+ a S20 Ultra. V tejto tretej recenzii sa pozrieme na najväčší a najvybavenejší model S20 Ultra, ktorý sme testovali v sivom farebnom prevedení.

V predaji sú dve varianty – nami testovaná sivá a tiež čierna. Na rozdiel od menších modelov sa úplne zmenili farebné verzie (S20 ponúkala sivú, modrú a ružovú a S20+ modrú, čiernu a sivá). Z hľadiska vybavenosti je S20 Ultra k dispozícii v dvoch verziách – základná má 128GB vnútornú pamäť a 12GB RAM a „vylepšený“ model ponúkne 512GB vnútornej pamäte a až 16GB RAM. A hoci pri menších modeloch, najmä S20 a čiastočne aj pri S20+ sme chválili veľmi dobrú výbavu v kompaktnom šasi, pri S20 Ultra to neplatí. Už len samotný telefón totiž má až neuveriteľných 222 gramov a rozmery 167×76×9 mm. A to už je riadne veľa a o kompaktnom telefóne nemôže byť vôbec reč. Najväčší „kontrast“ tak je medzi SE (2020) a veľkým S20 Ultra. Pozrieme sa však na to, či investícia do veľkého a „nadupaného“ telefónu stojí za to a čo z toho získa používateľ. Smartfón nám na krátky test zapožičala spoločnosť Alza vo verzii so 16GB RAM.

S20 Ultra ponúka mnohé funkcie, ktoré sme už opisovali pri menších modeloch (S20S20+). Ponúka takisto zvýšenú odolnosť voči vode a prachu (IP68), spolu s pomerne otravnými hláškami o mokrom porte USB-C a nemožnosťou vtedy telefón nabíjať, takže je dobré mať poruke bezdrôtovú nabíjačku s Qi štandardom. V sérii S20 chýba audio konektor, na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón. Používatelia si budú musieť vystačiť s dodávanými USB-C slúchadlami, bezdrôtovými slúchadlami, alebo redukciou. Tlačidlá smartfónu sú umiestnené na pravej strane – je tu dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, aj vypínač. Bixby tlačidlo v celej sérii S20 už nie je, výrobcom predvolené dlhé podržanie, ktoré vyvoláva Bixby asistenta, možno zmeniť na možnosť vypnutia zariadenia. Slot na SIM karty je na hornej strane spolu s mikrofónom.

O zobrazovanie sa stará 6,9“ Super AMOLED panel, ktorý ponúka rozlíšenie Full HD+ (3200×1440 px) s pomerom strán 20:9 a 511 ppi. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný, ponúka sýte farby a najmä vynikajúcu čiernu. V strede hornej časti displeja je malý výrez na predný fotoaparát. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v strede spodnej časti displeja a funguje veľmi dobre. Prst zväčša rozpozná ihneď, je teda rýchla a pokiaľ ide o úspešnosť, tak sme žiadne problémy pri odomykaní nezaznamenali. Sklamaním je rozpoznanie tváre, pri ktorom sme občas zaznamenali problémy, avšak v porovnaní s menšími modelmi série S20 sme si všimli nižšiu chybovosť. Zrejme za to môže lepší a kvalitnejší selfie fotoaparát, ktorý má až 40 MPx.

Aj S20 Ultra ponúka možnosť nastavenia frekvencie displeja – štandardne 60 Hz, alebo možnosť zvoliť si 120 Hz. Rozdiel medzi frekvenciami je zrejmý a počas celého testovania sme používali vyššiu frekvenciou. Batéria má kapacitu 5000 mAh a jej výdrž sa pohybuje na úrovni 1,5 dňa. Nabíjať batériu možno dodávaným 25W adaptérom, tu si však výrobca zaslúži pochvalu za podporu pre ešte rýchlejšie, 45W nabíjanie, ktorým umožní nabitie z 0% na 100% kapacity za zhruba hodinu, čo je super výsledok. Avšak zamrzí, že si treba adaptér dokúpiť zvlášť. Poteší tiež reverzné bezdrôtové nabíjanie pre iné smartfóny, či ďalšie zariadenia s podporou štandardu Qi.

Hardvérová výbava telefónu je opäť perfektná. Osemjadrový procesor Exynos 990, postavený na 7 nm výrobnom procese je doplnený v nami testovanej verzii o 16GB RAM a 512GB vnútornej pamäte. Telefón ponúka hybridný dual SIM, teda možno tu použiť buď dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD až do kapacity 512GB. Aj v S20 Ultra je podpora pre eSIM karty – kombinovať tak možno aj jednu nanoSIM kartu, pamäťovú microSD kartu a eSIM kartu. Smartfón používa operačný systém Android 10 s nadstavbou OneUI. Prostredie je vďaka výkonnému procesoru rýchle, intuitívne a oceňujeme aj optimalizáciu, vďaka ktorej sa s telefónom dobre pracuje.

Poteší konektivita zariadenia, ktorá je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 2000/200 Mbps. Takisto podporuje aj 5G siete, ktoré u nás nemajú zatiaľ využitie. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou a Galileo. Poteší tiež podpora pre volania v 4G sieti (VoLTE), ktoré nám fungovali perfektne. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, ktorá umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“. Otestovali sme taktiež aj kvalitu reprodukcie zvuku pomocou Tidal HiFi. S20 Ultra ponúkne používateľovi stereo zvuk – reproduktor na spodnej strane dopĺňa telefónny reproduktor tesne nad displejom. To je štandard v celej sérii S20. Pri počúvaní hudby sa dopĺňajú a výsledkom je hlasná a príjemná reprodukcia.

Doménou testovaného zariadenia sú fotoaparáty. Hlavný 108 MPx snímač skladá 9 pixelov do jedného. Spolieha sa tak na technológiu, tzv. pixel-binning. Hoci podľa hodnotenia DxO Mark ho niekoľko telefónov predbehlo a S20 Ultra je „až“ na 7. mieste so 122 bodmi, s výsledkami sme boli spokojní. Dosiahli sme verné farby s výraznejším kontrastom ako zvyčajne pri fotoaparátoch kórejského výrobcu. Celkové výsledky svojou kvalitou patria rozhodne k lepším, čo na trhu v súčasnosti nájdeme. Druhým a rozhodne dôležitým snímačom je teleobjektív, ktorý je tentoraz štvornásobný a to aj napriek tomu že dokáže realizovať 10-násobný bezstratový zoom. Použiteľné snímky sú do 30-násobného priblíženia. Rozhodne sklamaním bolo (aspoň v čase testovania zariadenia), že firmvér fotoaparátu mal riadne veľa chýb (bugov). Pri mnohých fotkách po sebe bola väčšina z nich rozmazaná (napr. spravíme 30 po sebe idúcich fotiek a 15 z nich bolo rozmazaných) – výrobca teda má rozhodne čo doháňať napr. za konkurenciou od Apple, kde nie je problém realizovať stovky fotiek po seba a všetky sú ostré.

Výrobca síce používa v katalógoch „100× space zoom“ a odkaz na Hubblov teleskop, ale realita je od toho odlišná. Hoci tak veľké priblíženie sme doteraz ešte nevideli, v praxi je viac-menej nepoužiteľné – výsledok je veľmi rozmazaný, veľa vo fotke neuvidíte, chýbajú detaily a zatiaľ ide skôr o funkciu, vďaka ktorej sa môže používateľ pochváliť kamarátom, že aj takúto funkciu má v telefóne. Testovaný „Ultra“ do výbavy pridáva tretí objektív, ktorý má rozlíšenie 48 MPx, čo je tiež niečo pomerne nevídané pri telefónoch. Zaujímavosťou je, že je poskladaný ako Periscope a znamená to, že leží na plocho. Tretí snímač je ultraširokouhlý objektív, ktorý už má pomerne obyčajné rozlíšenie 12 MPx. Výbavu foto snímačov dopĺňa potom ešte 0,3 MPx TOF snímač na meranie hĺbky. Okrem priblíženia nechýba možnosť objekt oddialiť, čo príde vhod napríklad pri fotografovaní pred pamiatkami.

Selfie snímač má 40 MPx a patrí medzi najlepšie. Skladá štyri pixely do jedného a pri porovnaní rozdielov z menších modelov (S20S20+ ktoré majú selfie snímač iba 10 MPx) s ním možno realizovať veľmi dobré fotky. Podporuje dokonca aj 4K Ultra HD pri 30 alebo 60 fps. Séria S20 ponúka aj nahrávanie videa v 8K pri zadnom fotoaparáte. Marketingovo to znie dobre, hoci ide o rozlíšenie, ktoré v súčasnosti nemá využitie. Tu platí to isté, ako pri S20+: pri nahrávaní videa v 8K pri 24 fps je dátový tok neúmerne vysoký a každá minúta znamená 600MB. V prípade 4K videa smartfón podporuje 30 a 60 fps, Full HD pri 30, 60 a 240 fps, alebo HD pri 960 fps. S kvalitou nahrávaného videa sme boli spokojní, pri Full HD a 4K je stabilizácia, ktorá príjemne prekvapí.

Samsung Galaxy S20 Ultra je telefón s dlhým názvom, ale aj skvelou výbavou, ktorý ponúkne možnosť natáčať 8K video, má krásny 120 Hz displej, vysoký výkon a počas testovania nám v podstate nič nechýbalo. Áno, 100-násobný zoom alebo 8K video sú marketingové „chytáky“ a nie v praxi využiteľné funkcie. Výčitky máme ku gigantickým rozmerom a vysokej hmotnosti, ako aj priam šialene vysoko nastavenej cene – „lacnejšia“ verzia s 12GB RAM stojí od 1000 eur a vybavenejšia nami testovaná so 16GB RAM stojí priam neuveriteľných 1600 eur! Páči sa nám veľká kapacita batérie, ktorá má pri vyššej obnovovacej frekvencii a výkonnému procesoru výdrž na úrovni 1,5 až maximálne dvoch dní.

Zapožičal: Alza