Domov Periférie Vyberáme zaujímavé doplnky pre notebooky

Vyberáme zaujímavé doplnky pre notebooky

Zdielať

Otestovali sme viacero zariadení, ktoré predstavujú vhodné príslušenstvo pre mobilné zariadenia, akými sú notebooky, či tablety. Externý box M.2 a SATA disku s USB-C konektorom, USB hub (rozbočovač) s USB-C, prepojovací kábel USB-C na USB-C ako aj čistiace utierky pri prepastovaní procesora.

Pri rozmachu rýchlych M.2 NVMe diskov sa čoraz viac používateľov pasuje s otázkou, ako naklonujú operačný systém, alebo prenesú dáta v prípade, ak vo svojom zariadení chcú vymeniť existujúci M.2 disk za väčší – alebo v prípade, ak vymieňajú SSD a HDD za M.2 disk. Mobilné zariadenia, kam notebooky bez pochyby patria, majú limitovaný počet pozícii, spravidla jeden slot na M.2 disk. Problém teda nastáva v prípade, ak treba dáta migrovať. Vtedy príde vhod testovaný externý box Akasa AK-ENU3M2-03. Je to tenký hliníkový kryt s USB-C konektorom, do ktorého stačí len vložiť M.2 disk a potom pripojiť do notebooku.

Externý box pre M.2 disk podporuje NVMe disky veľkosti 2280, 2260, 2242. Je teda vhodný prakticky pre všetky disky, ktoré sú na trhu. Priamo v predajnom balení je box pre disk, prepojovací kábel USB-C/USB-C, skrutky, skrutkovač, puzdro na prenášanie, tepelné podložky, ktoré pri dlhodobom používaní (ak používateľ bude M.2 disk v boxe používať napríklad dlhodobo na odkladanie dát) slúžia na chladenie disku, ako aj manuály. Externý box sme sa rozhodli otestovať v praxi a konštatujeme, že na rýchly presun dát medzi dvoma M.2 diskami nie je nutné používať tepelné podložky najmä v prípade ak ide o jednorazovú záležitosť. V prípade dlhodobého používania by sme ich odporúčali aplikovať aby disk chladili a predĺžili tak jeho životnosť.

Používatelia, ktorí potrebujú časté presuny medzi viac diskami môžu takisto pripojiť aj dva externé boxy. Presun medzi obomi je takisto bezproblémový a rýchly. Rýchlosť prenosu je do 10 Gbps, teda 1250 MB/s. Pri najrýchlejších M.2 diskoch, ktoré často presahujú 3500 MB/s, je teda externý box práve tým prostriedkom, ktorý ich pri prenosových rýchlostiach limituje. Pri dlhodobom používaní treba počítať so zníženými rýchlosťami. Používatelia, ktorí potrebujú rýchlo presunúť a klonovať dáta, rozhodne využijú šikovné funkcie externého boxu, ktorý spraví viac než dobrú službu. Nám sa externý box osvedčil, oceňujeme jeho ľahkú montáž. Hneď po pripojení ho notebook s Windows detekoval a s pripojeným externým M.2 diskom sa dalo pracovať, dáta prenášať a klonovať. Rozhodne odporúčame.

Notebooky majú takisto väčšinou iba jeden port pre jeden disk SATA (2,5“ SSD alebo HDD). Akasa AK-AU3-06BK je ďalší zaujímavý pomocník, ktorý pomôže pri prenose súborov, ako aj klonovaní dát. Pri používaní platí to, čo v prípade externého boxu pre M.2 disk, ale v prípade AK-AU3-06BK nejde o plnohodnotný box – používateľ získa iba kábel adaptéru z USB-C na SATA. Žiadny box, či rámik, kam sa disk namontuje. Pri prenose dát a migrácie HDDD na SSD v notebooku tak ide ešte o rýchlejšie a ľahšie riešenie bez nutnosti disk montovať do boxu. Zariadenie je plug-and-play, stačí ho teda iba pripojiť a hneď používať. Rýchlosť je limitovaná na 5 Gbps, teda 625 MB/s, avšak toto deklarované maximum nemožno v praxi s týmito diskami dosiahnuť. SSD SATA disky sú totiž limitované na 550 MB/s, pri HDD je maximom okolo 140-150 MB/s.

Oba doplnky pre disky sú vhodné pre každého používateľa notebookov. Samozrejme problémom notebookov, najmä ultrabookov, je nedostatok portov. USB rozbočovač, resp. USB hub je ideálnou voľbou pre tých, ktorí potrebujú rozšíriť počet USB portov notebooku alebo počítača na prenos najrôznejších dát. Ak totiž chce používateľ zároveň pripojiť cez USB externý disk, myš, klávesnicu, tlačiareň alebo externú napaľovačku, počet portov pravdepodobne nebude stačiť. Riešením je Akasa AK-CBCA25-18BK, štvorportový rozbočovač s USB-C konektorom pre mobilné zariadenia – notebooky, tablety, či smartfóny.

Najčastejšie sa problém s nedostatkom portov prejavuje pri ultrabookoch, možno naň naraziť aj pri tabletoch. Vzhľadom na malé hrúbky týchto zariadení tu väčšinou nachádzame len minimum portov. Pri ultrabookoch dva, pri tabletoch sotva jeden. A to je žalostne málo. Stačí, ak pripojíme myš a prípadnú redukciu na internet, či externý disk a priestor pre USB kľúč už nenájdeme. Tento rozbočovač tak iste vyrieši otázku čo si do notebooku pripojiť a čo nie. Rozbočovač patrí medzi jednoduchšie a neumožňuje samostatné napájanie, čo môže predstavovať problém pre niektoré, viac energické externé disky.

Poteší, že výrobca v balení dodáva puzdro na prenášanie, ktoré rozbočovač chráni pred prachom a poškriabaním. Zariadenie je kompatibilné s najnovšími počítačmi Mac aj Windows a azda jediným negatívnom je krátky kábel – má iba 18 cm, čo je rozhodne menej, ako by sme očakávali. Všetky zariadenia tak používateľ musí mať pripojené hneď tesne pri zariadení a na stole spleť káblov. Maximálna rýchlosť prenosu je do 5 Gbps (625 MB/s). Páči sa nám spracovanie zo zliatiny hliníka s eloxovaným povrchom, ktorý už na prvý pohľad vyzerá zaujímavo. Náš tip na zaujímavý produkt smeruje aj k čistiacim utierkam pri prepastovaní procesora AK-TCW-02, ktoré padnú vhod pri výmene procesora v desktopoch. Svoje využitie však môže nájsť aj pri čistení notebookov.

Patríte medzi náročných používateľov, ktorým súčasný počet USB portov nestačí? Používate ultrabook, alebo tablet a potrebujete naraz zapojiť viac zariadení? Potom je Akasa AK-CBCA25-18BK vhodnou voľbou. Je to štýlový, malý doplnok k mobilným zariadeniam. Nemá síce doplnkové napájanie rozbočovača a má veľmi krátky kábel, ktorý je neodpojiteľný, ale využitie má v mnohých prípadoch, kde treba viac ako jeden USB port. Pre používateľov, ktorí majú USB-C port v notebooku a potrebujú prepojiť smartfón so zariadením, padne vhod opletený nylonový kábel USB-C/USB-C kábel Akasa AK-CBUB54-10BK. Používali sme ho aj spolu s dokovacou stanicou a fungoval veľmi dobre. Má dĺžku 1 meter, vyrábaný je iba v čiernej farbe, no umožňuje použiť ho s dokovacou stanicou aj na nabíjanie do 100W Power Delivery.

Zapožičal: Akasa

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno