Domov Novinky Telekom spustil 5G sieť, dostupná od dnes. Čo prináša?

Telekom spustil 5G sieť, dostupná od dnes. Čo prináša?

Zdielať

Telekom spustil prvú prevádzku mobilnej 5G siete dnes, vo štvrtok 10. decembra 2020. Zákazníci budú môcť využiť prvé možnosti novej generácie sietí na rozličných zariadeniach.

V prvej fáze budú pokryté mnohé územia Bratislavy: Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). V budúcnosti sa plánuje rozširovanie siete do ďalších lokalít. Rozsah 5G siete v tejto fáze je podobný ako pri štarte 4G siete v roku 2013. Operátor začína komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú), podobne ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.

5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload. Prenosová rýchlosť závisí od konfigurácie vysielača i podpory konkrétneho koncového zariadenia. Momentálne je už sieť plne dostupná pre zákazníkov, postupne v nej budú prebiehať ďalšie fázy optimalizácie a finalizácia jej parametrov, aj pre lepšie využitie jednotlivých smartfónov.

Čo potrebuje zákazník pre 5G?

  • Byť v pokrytí 5G
  • Zariadenie s podporou 5G
  • Kompatibilnú SIM kartu (netreba novú verziu, stačí mať 4G SIM kartu)

Zákazníci mobilného operátora môžu využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách.

Na akom smartfóne už beží 5G?

Operátor odštartuje 5G sieť s podporou 12 zariadení. Už od prvého dňa bude k dispozícii pre nasledujúce smartfóny: Apple iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, Huawei P40 Pro a Mate 40 Pro, OnePlus 8T, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Note 20 5G a Note 20 Ultra 5G, ako aj Xiaomi Mi 10T Lite a Mi 10T Pro. 5G sieť funguje paralelne so 4G sieťou a zákazník sa môže rozhodnúť, v ktorej sieti bude datovať. Výhodou novej 5G siete bude väčšia kapacita, ktorú majú zákazníci k dispozícii a zároveň dôjde aj k čiastočnému odľahčeniu 4G siete v súčasnosti. 5G sieť má vyššiu stabilitu a dokáže obslúžiť väčšie množstvo používateľov kvalitným pripojením.

Aspekt novej dodatočnej kapacity môžu využiť domácnosti i firemní zákazníci v súčasnej fáze aktuálnej situácie a zároveň vytvára možnosti aj do ďalších rokov, kedy sa očakáva ďalší rast dátovej prevádzky zákazníkov. Mobilný operátor vo svojej prezentácii hovoril tiež o 5G ako o technológii budúcnosti a brány do Priemyslu 4.0. Navyše, 5G sieť začína sčasti odlišne ako minulé generácie sietí. Na začiatku budú môcť zákazníci využiť vyššie rýchlosti i novú väčšiu kapacitu, zároveň aj lepšiu stabilitu siete a 5G obslúži viac zariadení súčasne.

Ďalšia kľúčová vlastnosť spočíva v nízkej latencii, t.j. menšej odozve pri posielaní dát. Tá je dôležitá najmä pre aplikáciu technológii budúcnosti v rôznych odvetviach: doprave, zdravotníctve či v priemyselných parkoch. 5G sieť otvoria postupne aj nové možnosti a funkcie, či už vo svete IoT (internet of things), pri autonómnych autách, v nasadzovaní smart cities alebo digitalizácii výroby, preto sa o nej hovorí aj ako o bráne do Priemyslu 4.0.

Vo videoprezentácii operátor tiež hovoril o prvej 5G kampusovej sieti na Slovensku pre firmu CEIT v Žiline. Toto partnerstvo prináša nové možnosti a slúži pre nasadzovanie rozličných príkladov pre využitie 5G. Spomínané vlastnosti ako presnosť, efektívnosť, bezpečné prenosy veľkých objemov dát a okamžitá odozva dátového prenosu môžu byť využité práve v kampusovej sieti a nájsť patričné využitie pri tvorbe nových príkladov v praxi.

Pripomeňme, že prvú, pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete realizovala 4ka s jedným vysielačom v Banskej Bystrici 15. júla 2019. Tento rok, 7. októbra 2020 spustila v piatich mestských častiach svoje 5G vysielače aj O2, pričom operátor uvádzal, že každá lokalita je pokrytá inou spoločnosťou a neskôr si operátor vyhodnotí, ktorá je z nich pre prevádzku najideálnejšia.