Otestovali sme notebook s dvomi displejmi – ROG Zephyrus Duo 15 od spoločnosti ASUS. Čo prináša?
Dizajn notebookov je už roky rovnaký a príliš sa nemení. V testovanom zariadení to však neplatí, keďže ide o vskutku neobvyklý herný model. Klávesnica aj touchpad nie sú v zaužívaných pozíciách, výrobca umiestnil druhý displej s dotykovou obrazovkou nad nimi. Výpočtový výkon, potrebný pre herný notebook, poskytuje osemjadrový procesor Core i9-10980HK a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q. Jedna z vecí, ktorú sme si všimli po otvorení krabice, je veľká hrúbka notebooku, pričom ani hmotnosť nie je najnižšia – 2,5 kg. Podobne ako je už typické pre túto sériu, aj tento model má rovnakú konštrukciu závesu Ergolift so zdvihnutím spodnej časti tak, aby sa zabezpečilo lepšie prúdenie vzduchu pod ním. Po otvorení veka notebooku je plocha displeja natočená k používateľovi. Uhol otvorenia je 13° a nemožno ho zmeniť. Spolu s otvorením veka notebooku sa zároveň otvára aj uhol náklonu druhého displeja.
Hlavným lákadlom testovaného notebooku sú dva displeje – jeden klasický a druhý nad klávesnicou a touchpadom, keďže klávesnica s touchpadom sú posunuté úplne na kraj. Pod displejom sú dva otvory pre vstup čerstvého vzduchu dovnútra zariadenia. Navrhnuté riešenie je podľa nás v poriadku, ak má používateľ notebook položený na stole. Písanie vtedy vyzerá ako na kompaktnej klávesnici, nie je však veľmi pohodlné, skôr naopak. Zaujímavosťou je, že výrobca dodáva dokonca aj opierku, ktorú možno položiť pred notebook, avšak nijako fyzicky alebo magneticky sa nepripája. Písanie na klávesnici je pohodlné, chýba lokalizácie layoutu. Poteší tichý chod a trojúrovňové podsvietenie. Je zvláštne používať touchpad netypicky na pravej strane od klávesnice. Chce to istý čas zvyknúť si na toto netradičné umiestnenie.
Okrem základných funkcii možno touchpad používať aj ako NumPad s obmedzenými možnosťami (napríklad pri kalkulačke). Prekvapením je, že pri cene zariadenia (2500 eur) chýba snímač na odtlačky prstov. Ten by sme rozhodne v modeli očakávali, keďže ho ponúkajú už aj notebooky s polovičnou cenou. Tiež tu chýba aj webkamera a nemožno použiť ani funkciu Windows Hello na odomknutie zariadenia. Touchpad tiež možno použiť na ovládanie gestami a jeho hladký povrch uľahčuje kĺzanie prstov po povrchu. Dve samostatné tlačidlá myši ponúkajú krátky zdvih a ich kliknutie nie je extra hlučné.
Páči sa nám spracovanie, je šedej farby a niet mu čo vytknúť. Základňa je dostatočne pevná, a neohýba sa ani pod silným tlakom. Veko displeja nie je také tuhé a môže mať isté rezervy pri pevnosti – podobne ako pri iných modeloch. Konštrukčne je dobre vyriešené aj otváranie veka, ktoré si svoju stabilitu otvorenia drží. Maximálny uhol otvorenia je 120 – 130°, pričom veko možno otvoriť jednou rukou. Konektivita ponúka tri USB 3.2, USB (Thunderbolt 3), pričom podporuje Power Delivery 3.0 a DisplayPort cez USB-C vo verzii 1.4. Podľa výrobcu možno pripojiť pomocou DP až dva externé 4K Ultra HD monitory so 60 Hz, alebo jeden 8K monitor. Pripomeňme, že notebook nemá čítačku pamäťových kariet, čo je rozhodne škoda. Z bezdrôtových štandardov ponúka zabudovaný čip Intel WLAN (Wi-Fi 6 AX201) spolu s Bluetooth 5. Káblové sieťové pripojenie (RJ45) je gigabitové a stará sa oň čip Realtek RTL8168/8111.
Hlavným lákadlom zariadenia je ASUS Screenpad Plus – druhý displej vrátane dotykovej obrazovky. Displej má 14,1“ a je natiahnutý na šírku, jeho rozlíšenie je 3840×1100 pixelov. Za výhodu považujeme podporu stylusov. Tiež možno dotykovú časť vypnúť tlačidlom. Mnohí môžu vidieť inšpiráciu druhou obrazovkou od Apple. Pri ASUSe však nejde iba o ovládacie tlačidlá na druhom displeji, ale tiež na druhý displej si možno presunúť aj aplikácie. Napríklad na hornom (hlavnom) displeji môže byť Word dokument a na druhom e-mailový klient. Výrobca tu dokonca niekoľko aplikácii predinštaloval. Je tu napríklad utilita na zobrazovanie informácii o stave notebooku (percentuálne zaťaženie komponentov, teploty a otáčky ventilátorov), takisto sem možno presunúť aplikácie ako Spotify, či už spomenutú kalkulačku a podobne.
Hlavný 15,6“ displej sa môže pochváliť veľmi dobrým farebným podaním. Pracuje s natívnym rozlíšením 4K Ultra HD (3840×2160 pixelov), kontrast (1421:1) a jas (385 cd/m²) sú dobré. Pozitívnou správou tiež je, že displej nepoužíva blikanie PWM. Pre hráčov môže byť obmedzením „iba“ 60 Hz obnovovacia frekvencia, no väčšina z nich zrejme siahne aj tak po externom monitore. Notebook je vybavený IPS panelom s veľmi dobrými pozorovacími uhlami (178°/178°), čo znamená, že pozerať naň možno z ktorejkoľvek polohy. Takisto poteší vysoký maximálny jas, používanie na slnku tak nebude problémom, hoci aj za cenu vyššej spotreby.
Funkcie druhého displeja, ktorý výrobca nazýva ASUS Screenpad Plus
Hardvérová výbava ponúka osemjadrový procesor Intel Core i9-10980HK (Comet Lake) s TDP 45W. V základe ponúkne 2,4 GHz, pričom frekvenciu možno zvýšiť na 4,4 GHz (TurboBoost pri ôsmych kadrách), resp. až na 5,3 GHz (jedno jadro). Výkon zariadenia je veľmi dobrý a nemáme k nemu žiadne pripomienky. Na tomto zariadení možno realizovať nielen bežnú multimediálnu a multitaskingovú prácu, ale taktiež strih videa. Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q 8GB pri hraní hier nemá problém so žiadnou hrou, najmä tie najnovšie pôjdu aj na vyššie detaily. Ak bude spolu s procesorom karta zaťažená na 100%, systém chladenia ich uchladí, no dá o sebe rozhodne vedieť. Pri maximálnom vyťažení to bolo už viac než 55 dB(A), čo je viac, ako by sme považovali za rozumné.
Poteší tiež veľká, 32GB operačná pamäť (2×16GB) a tiež veľké úložisko 2TB na dáta a všetky hry a programy (výrobca použil 2×1TB NVMe disk do RAID0, model Samsung PM981a MZVLB1T0HBLR). Rýchlosti sa pritom v reálnych podmienkach pohybujú na úrovni 3522 MB/s pri čítaní a 3389 MB/s pri zápise. Ako operačný systém výrobca použil Microsoft Windows 10 Home, ktorý, žiaľ, neumožňuje použiť aj šifrovanie disku BitLocker. ASUS má v portfóliu mnohé zariadenia a bude zaujímavé sledovať, či sa mu podarí presvedčiť používateľov, aby siahli práve po modeloch s dvomi panelmi. Potenciál to má určite tam, kde majú dva displeje význam a nájdu svoje použitie – hráči, streameri, fotografi, tvorcovia video obsahu predstavujú cieľovú skupinu testovaného notebooku. Pre nich táto pridaná hodnota s druhým displejom Screenpad Plus môže byť zaujímavá. Má to však svoju cenu: vysoká hmotnosť a rozmery, ako aj vysoko nastavená cena, ktorá nie je pre každého.
Zapožičal: ASUS