Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S8 a S8+

Recenzia: Samsung Galaxy S8 a S8+

Zdielať

Tento rok kórejská spoločnosť Samsung posunula úroveň smartfónov na novú úroveň. Predstavila dvojicu modelov – S8 a S8+, ktoré ponúkajú minimalistický dizajn a nový pomer strán (18,5:9).

Telefóny sú spracované výborne. Môžu za to kvalitné materiály – kov a ochranné sklo – pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené na pravej strane (kde je vypínač), tak i na ľavej (kde je okrem regulácie hlasitosti aj nové tlačidlo Brixby). Novinkou v S8 je chýbajúce domáce tlačidlo, ktoré nahradili tri senzorové na spodnej časti displeja.

Každá nová generácia smartfónu niečo nové prináša, pričom ani tohtoročné modely na tom nie sú inak. Výhodou je tiež pokles ceny predchádzajúcich modelov, vďaka čomu sa môžu stať cenovo dostupnejšie aj pre zákazníkov, ktorí pri výbere nového smartfónu pozerajú viac na cenu. Dizajnovo sa nové modely veľmi nelíšia, spracované sú rovnako z kovu ako predchádzajúca generácia. Výhodou je však minimalistický rámik okolo displeja, vďaka čomu v rovnakom šasi môže byť väčší displej.

Porovnanie smartfónov Samsung: vľavo Galaxy S7 (z roku 2016), vpravo tohtoročná Galaxy S8+ (z roku 2017)

Na pohľad sú smartfóny veľmi pekné, problémom je potom samotné používanie a to najmä vďaka povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Týka sa to tak S8-čky, ako aj väčšieho modelu S8+. Aj vďaka tomu bude čistenie na dennom poriadku. Povrch je navyše veľmi klzký, takže pri kúpe smartfónu určite odporúčame dokúpiť aj puzdro, aby nedošlo k pádom a rozbitiu displeja alebo zadnej povrchovej úpravy.

Porovnanie smartfónov Samsung: vľavo väčší model Galaxy S8+, vpravo menší Galaxy S8

Na všetky telefóny z oficiálnej distribúcie pre náš trh sa vzťahuje „pick-up and return“ záruka. Pokiaľ sa telefón používateľovi pokazí, servisný technik zo spoločnosti príde telefón prevziať priamo k zákazníkovi a po oprave ho aj späť doručí kdekoľvek na Slovensku. Počas doby opravy zároveň zákazník dostane dočasne iný kus tak, aby neostal bez telefónu. Pri vysokej cene vlajkových modelov, ktoré má Samsung vo svojom portfóliu, tak ide o jedinečnú službu, ktorú neponúka žiadny iný výrobca.

Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Prítomný je aj 3,5 mm audio jack konektor. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá AKG a tiež technická dokumentácia. Na hornej strane je k dispozícii jeden šuplík na SIM kartu a microSD kartu. Výbavu dopĺňa dvojica mikrofónov – jeden na hornej a druhý na spodnej strane zariadenia. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, fotoaparát, LED blesk a snímač tepu.

Oba modely majú Super AMOLED panel. Menší S8 ponúka 5,8“ displej, väčší S8+ 6,2“, pričom ich rozlíšenie je rovnaké – 2960×1440 px (S8 má teda 570 ppi, S8+ 529 ppi – počet pixelov na palec). Oba telefóny majú kontrast a jas na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Telefóny ponúkajú možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb (najmä čiernej, čo je dané už samotnou technológiou Super AMOLED).

Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu bez sivastého nádychu a špičkový kontrastný pomer. Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálny model prináša takisto funkciu „Always on display“, ktorú Samsung uviedol pri minuloročnom modeli S7 Edge. Ide o funkciu, ktorá na vypnutom displeji smartfónu zobrazuje aktuálny čas, dátum a notifikácie.

Vďaka tomu, že čierna je zhasnutá, Always on display nespotrebúva veľa energie z batérie. Používatelia, ktorí nechcú funkciu používať, ju môžu vypnúť v nastaveniach. Ďalšia funkcia, ktorá je prítomná a ktorú poznáme už z modelu S7 Edge, sú widgety na okraji displeja. Medzi widgetmi možno listovať, dajú sa zvoliť najpoužívanejšie aplikácie, kontakty, počasie a kompas atď. Výhodou je, že jednotlivé strany bočného panelu s widgetmi možno personalizovať (teda meniť, upravovať, usporiadať) podľa chuti.

Prvý widget sa volá „Moje aplikácie“ a ide v podstate o rozšírenú ponuku s odkazmi k aplikáciám. V dvoch radoch možno vedľa seba zobraziť maximálne 10 aplikácií. Ďalšou z dostupných funkcii sú „Moji ľudia“. Oproti bočnému panelu z S7 Edge sa ponuka mierne zmenila – umožňuje pridať nie päť, ale najviac 10 kontaktov s fotkami, pričom po kliknutí na kontakt je možné osobe zavolať alebo poslať SMS. Šikovná je voľba počasia, ktorá zobrazí miesto, aktuálne počasie a tiež aj grafický prvok.

Možností prispôsobenia bočného panelu je veľa. Medzi funkciami je aj kompas, ktorý možno nájsť pod funkciou „Rýchle funkcie“. Kompas je na naše prekvapenie veľmi presný a kalibrácia trvá pomerne krátko. Počas funkcie kompasu však treba nechať zapnutú lokalizáciu cez GPS, bez ktorej kompas nefunguje korektne. Okrem toho sú dispozícii aj funkcie News, Finance a Sports od Yahoo – avšak tie sú dostupné iba v angličtine.

Hardvérový základ oboch smartfónov je rovnaký, tvorí ho procesor z vlastnej dielne, model Exynos 8895. Obsahuje štyri procesorové jadrá, taktované na 2,3 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,7 GHz. Výkonovo ide o špičku, má podobný výkon ako najvýkonnejší Qualcomm Snapdragon 835 (ktorý používajú S8 a S8+ na trhu v USA). Oba telefóny majú operačnú pamäť 4GB a vnútornú pamäť 64GB, pričom výbavu dopĺňa slot na pamäťové karty microSD až do kapacity 256GB.

Operačný systém Android Nougat používa nadstavbu TouchWiz. Plynulosť systému aj jednotlivých aplikácií je výborná, počas používania sme nezaznamenali problémy. TouchWiz prešiel posledné roky inováciou a vylepšeniami, je o niečo odľahčený, v systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. Novinkou je Launcher, ktorý ponúka gestá. Potiahnutím prsta zospodu hore vyvolá používateľ ponuku aplikácií a potiahnutím prsta zhora dole sa opäť možno vrátiť na domácu obrazovku.

Oba telefóny obsahujú tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto možnosť schovania lišty používa kórejský výrobca po prvýkrát, avšak podobnú funkciu už dlhší čas používa čínska spoločnosť Huawei (a jej dcérska spoločnosť Honor).

Oba telefóny majú nevymeniteľnú batériu a zatiaľ čo menší S8 ponúka kapacitu 3000 mAh, väčší S8+ ponúkne 3500 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacity na prijateľnej úrovni, hoci 3000 mAh považujeme skôr za minimum pre telefóny s Full HD displejom – avšak oba modely ponúkajú jemné Quad HD s netradičným pomerom strán. Výdrž na jedno nabitie je pri oboch testovaných modeloch prijateľná. Pri bežnom používaní sme sa dostali v priemere na jeden deň, v prípade náročnejších činností vydržala batéria necelý deň. Pri malej aktivite však nie je problém dosiahnuť jeden a pol dňa.

Používateľov neprekvapí prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len volanie a pár základných funkcii. Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie. Telefón umožňuje taktiež aj veľmi rýchle nabíjanie, k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie. Funkcia je automaticky integrovaná v tomto modeli a nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať.

Bezdrôtové nabíjanie možno realizovať počas dňa. Odporúčame ho však aspoň počas 15 minút (prípadne dlhšie), aby pri častom krátkom nabíjaní nedošlo k poškodeniu batérie. Pri káblovom nabíjaní sa nám potvrdila vhodnosť funkcie rýchleho nabíjania (Quick Charge) – z úplného vybitia (0%) na plne nabitý telefón (100%) sa S8+ nabil za rovných 100 minút. Dlhšie nabíjanie trvá najmä pri posledných percentách, z nuly na polovicu sme nabili zariadenie za 40 minút.

K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená na zadnej strane a to hneď vedľa fotoaparátu. Podľa nás ide o veľmi nepraktické umiestnenie, vždy totiž dôjde omylom k zapackaniu objektívu fotoaparátu. Telefóny však možno odomknúť aj vďaka rozoznaniu tváre, čo je však v horších svetelných podmienkach častý problém a telefón sa neodomkne. Odomykať telefón možno aj snímaním dúhovky oka. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý, dúhovku sníma predný fotoaparát nad displejom, pričom pomáha aj prítomná LED dióda.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1 Gbps. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, je tu aj menej známy čínsky Beidou, a doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou.

Oba telefóny ponúkajú rovnaké fotoaparáty s rozlíšením 12 MPx, so svetelnosťou f/1.7 a tiež aj optickou stabilizáciu. Foťáky patria medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť, sú medzi absolútnou špičkou rovnako ako v modeli S7/S7 Edge. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže telefón používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch.

Oba modely majú aj podporu pre nahrávanie 4K videa pri 30 fps, ktorá je vo vlajkových lodiach samozrejmosťou. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

Samsung Galaxy S8 a S8+ sú veľmi zaujímavé smartfóny, pričom ide o veľmi dobrú konkurenciu pre iPhony od spoločnosti Apple. Systém prešiel optimalizáciou a rýchlosť je vynikajúca. Stabilita systému je na úrovni, aplikácie nepadajú, všetko je odladené. Jediné, kde Samsung voči Apple stráca, je ekosystém medzi „jablkovými“ zariadeniami (iPhone/iPad/Mac), kde kórejský výrobca nie je ešte na úrovni kalifornského giganta. S8 a S8+ ponúkajú nielen vysoký výkon, veľmi jemný displej, kvalitné konštrukčné spracovanie z kovu a skla – ale tiež zaujímavý displej s mnohými funkciami. Výrobca ho označuje ako aj „nekonečný“ Infinity displej. Poteší vynikajúci fotoaparát, optická stabilizácia, rýchle nabíjanie a podpora pre Qi. To, čím to výrobca „zabíja“, je vysoká cena. Kupovať smartfón S8, alebo S8+ – či nie? My oba jednoznačne odporúčame 🙂Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

 

Parameter Samsung Galaxy S8 Samsung Galaxy S8+
Chipset Samsung Exynos 8895, 10 nm
Procesor osemjadrový (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika Mali-G71 MP20
Pamäť 4GB RAM + 64GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém Android 7.0 Nougat + nadstavba TouchWiz UI
Displej 5,8“, Super AMOLED, 2960×1440 px, 570 ppi 6,2“, Super AMOLED, 2960×1440 px, 529 ppi
Fotoaparát zadný – 12 MPx, f/1.7, OIS, LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K videí pri 30 fps/Full HD videí pri 30/60 fps;
predný – 8 MPx, záznam 1440p videa, f/1.7
Rozmery 149×68×8 mm 160×73×8 mm
Hmotnosť 150 gramov 172 gramov
Batéria 3000 mAh 3500 mAh
Frekvencie GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM 1× nanoSIM
Ostatné GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, odolnosť voči vode a prachu IP68, snímač tepu, rýchla výmena v servise

 

Samsung Galaxy S8

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci Infinity displej, fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie, podpora pre Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP68
+ Rôzne biometrické zabezpečenia

Mínusy
– Neprakticky umiestnená čítačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S8 G950F 64GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S8+

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci Infinity displej, fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie, podpora pre Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode IP68
+ Rôzne biometrické zabezpečenia

Mínusy
– Neprakticky umiestnená čítačka
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S8+ G955F 64GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Samsung

1 komentár

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno