Domov Periférie Recenzia: Samsung Galaxy S7 Edge a Gear Fit 2

Recenzia: Samsung Galaxy S7 Edge a Gear Fit 2

Zdielať

Samsung posledné roky s pravidelnosťou predstavuje dva nové TOP modely naraz, ktoré medzi používateľmi vo svete technológií vyvolávajú obrovský záujem. Edge má zakrivený displej a „flatový“ je s normálnym displejom. Samsung Galaxy S7 Edge sa už predáva dlhší čas, my ho testuje dlhodobo. Spolu s ním sme otestovali aj ešte predprodukčnú vzorku smart hodiniek Gear Fit 2. Čo všetko ponúkajú?

Samsung Galaxy S7 Edge 01

Každá nová generácia smartfónu niečo nové prináša, pričom ani aktuálny model na tom nie je inak. Výhodou je tiež pokles ceny predchádzajúcich modelov, vďaka čomu sa môžu stať cenovo dostupnejšie aj pre zákazníkov, ktorí pri výbere nového smartfónu pozerajú aj na cenu. Dizajnovo sa S7 Edge veľmi nelíši, spracovaný je rovnako z kovu ako predchádzajúca generácia. Výhodou je však zvýšená odolnosť voči vode a prachu, ktorá pribudla v oboch modeloch – S7 a S7 Edge. Vďaka tomu zvládne ponorenie do vody do hĺbky 1,5 metra a to po dobu pol hodiny. Po generácii série S6 sa opäť v rade S7 objavuje slot na pamäťové karty – chválime.

Samsung Galaxy S7 Edge 02 Samsung Galaxy S7 Edge 03

Na pohľad je smartfón veľmi pekný, problémom je potom už samotné používanie a to najmä vďaka povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Aj vďaka tomu bude čistenie na dennom poriadku. Povrch je navyše veľmi klzký, takže pri kúpe smartfónu určite odporúčame dokúpiť aj puzdro, aby nedošlo k pádom a rozbitiu displeja alebo zadnej povrchovej úpravy. My sme počas testu mali k dispozícii aj ochranné puzdro. Inak, už keď sme pri povrchu, pri takto drahom zariadení, poteší špeciálna starostlivosť pre majiteľov modelov S7/S7 Edge.

Samsung Galaxy S7 Edge 04 Samsung Galaxy S7 Edge 05

Na všetky telefóny z oficiálnej distribúcie pre náš trh sa vzťahuje „pick-up and return“ záruka. Pokiaľ sa telefón používateľovi pokazí, servisný technik zo spoločnosti príde telefón prevziať priamo k zákazníkovi a po oprave ho aj späť doručí kdekoľvek na Slovensku. Počas doby opravy zároveň zákazník dostane dočasne iný S7 Edge tak, aby neostal bez telefónu. Pri vysokej cene TOP modelov, ktoré ponúka Samsung vo svojom portfóliu, tak ide o jedinečnú službu, ktorú neponúka žiadny iný výrobca.

Samsung Galaxy S7 Edge 06 Samsung Galaxy S7 Edge 07

O zobrazovanie sa stará 5,5“ Super AMOLED displej, pričom hustota bodov je až 534 ppi. Obraz je veľmi jemný a pozorovacie uhly sú vynikajúce, čitateľnosť je tiež výborná aj na priamom slnku. Automatické ovládanie jasu, či úprava teploty farieb je samozrejmosťou. V tomto nás výrobca neprekvapil, keďže ide o tradične fantastický a jemný displej, ktorý sa objavil aj v minuloročných vlajkových lodiach. Pixely nie je možné voľným okom pozorovať a všetok zobrazovaný obsah je tak dokonale jemný.

Samsung Galaxy S7 Edge 08 Samsung Galaxy S7 Edge 09

Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu, bez sivastého nádychu a špičkový kontrastný pomer. Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálny model prináša však aj „novinku“ navyše v podobe možnosti aktívneho displeja – funkciu „Always on display“ Ide o rovnakú funkciu ako v S7 a teda, že displej smartfónu dokáže byť stále zapnutý a zobrazovať čas, dátum a notifikácie.

Samsung Galaxy S7 Edge 10 Samsung Galaxy S7 Edge 11

Vďaka tomu, že čierna je zhasnutá, Always on display nespotrebúva veľa energie z integrovanej batérie. Túto „vychytávku“ používala tiež Nokia vo svojich smartfónoch Lumia s Windows Phone (funkcia sa nazýva Glance screen). Niekoho však funkcia môže vyrušovať a to najmä preto, že nemá stále miesto na displeji, kde sa ukazuje – naopak, pohybuje sa po displeji podobne ako šetrič. Aj vďaka tomu sa môže stať, že používateľ pozrie na smartfón mysliac si, že pribudla nová notifikácia. V tomto prípade ocení azda každý, že funkciu možno vypnúť.

Samsung Galaxy S7 Edge 12 Samsung Galaxy S7 Edge 13

S7 Edge prináša funkcionalitu zakriveného displeja. Je v podstate o widgetoch – na okraji displeja je lišta, ktorú možno pohybom vytiahnuť spoza zakrivenia. Následne sa zobrazí strana s widgetmi a medzi nimi možno listovať. Na prvej strane možno zvoliť najpoužívanejšie aplikácie, druhej kontakty, v tretej počasie a v štvrtej kompas. Výhodou je, že jednotlivé strany bočného panelu s widgetmi možno personalizovať (teda meniť, upravovať, usporiadať) podľa chuti.

Samsung Galaxy S7 Edge 14 Samsung Galaxy S7 Edge 15

Prvý widget sa volá „Moje aplikácie“ a ide v podstate o rozšírenú ponuku s odkazmi k aplikáciám. V dvoch radoch možno vedľa seba zobraziť maximálne 10 aplikácií. Ďalšou z dostupných funkcii sú „Moji ľudia“. Oproti bočnému panelu z S6 Edge sa ponuka nezmenila – umožňuje pridať päť farebne odlíšených kontaktov s fotkami, pričom po kliknutí na kontakt je možné osobe zavolať, alebo poslať SMS. Šikovná je voľba počasia, ktorá zobrazí miesto, aktuálne počasie a tiež aj grafický prvok.

Samsung Galaxy S7 Edge 16 Samsung Galaxy S7 Edge 17

Možností prispôsobenia bočného panelu je veľa. Medzi funkciami je aj kompas, ktorý možno nájsť pod funkciou „Rýchle funkcie“. Kompas je na naše prekvapenie veľmi presný a kalibrácia trvá pomerne krátko. Počas kompasu však treba nechať zapnutú lokalizáciu cez GPS, bez ktorej kompas nefunguje korektne. Okrem toho sú dispozícii aj funkcie News, Finance a Sports od Yahoo – avšak tie sú dostupné iba v angličtine.

Samsung Galaxy S7 Edge 18 Samsung Galaxy S7 Edge 19

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Exynos 8890 z vlastnej dielne, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá sú taktované na 2,1 GHz a štyri jadrá sú taktované na 1,6 GHz. Operačnú pamäť 4GB LPDDR4 dopĺňa grafika Mali-T880 MP12. Operačný systém Android Marshmallow 6.0.1 používa nadstavbu TouchWiz. Plynulosť systému aj jednotlivých aplikácií je výborná, počas používania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Samsung Galaxy S7 Edge 20 Samsung Galaxy S7 Edge 21

TouchWiz prešiel posledné roky inováciou a vylepšeniami, je o niečo odľahčený, v systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. K dispozícii je tiež vnútorná pamäť na dáta – 32 alebo 64GB, ktorú možno rozšíriť pomocou kariet microSD až do 2TB. Počas testu sme zažili len jeden bug, resp. zaváhanie, keď pri otvorení jednej z podstránok PL smartfón úplne zamrzol a museli sme ho dlhým podržaním nútene vypnúť.

Samsung Galaxy S7 Edge 22 Samsung Galaxy S7 Edge 23

Integrovaná batéria má kapacitu 3600 mAh, čo považujeme za podstatné zlepšenie, voči minuloročnému modelu, ktorý ponúka len 2600 mAh kapacitu. Nárast o rovných 1000 mAh pri rovnakom jemnom rozlíšení sa pozitívne podpísal na oveľa lepšej výdrži. Vďaka tomu možno dosiahnuť výdrž jeden celý deň pri aktívnom používaní, pri striedmejšom používaní ostane na druhý deň okolo 30-35% kapacity. V prípade menej náročného dňa (prípadne pri vypnutých dátach a Bluetooth) možno dosiahnuť aj dva dni. Problém s výdržou tak považujeme za vyriešený 🙂

Samsung Galaxy S7 Edge 24 Samsung Galaxy S7 Edge 25

Používateľov neprekvapí prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len funkciu volania a pár základných funkcii. Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie. Telefón umožňuje taktiež aj veľmi rýchle nabíjanie, k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie. Funkcia je automaticky integrovaná v tomto modeli a nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať.

Samsung Galaxy S7 Edge 26 Samsung Galaxy S7 Edge 27

Bezdrôtové nabíjanie možno realizovať počas dňa. Odporúčame ho však aspoň počas 15 minút (prípadne dlhšie), aby pri častom krátkom nabíjaní nedošlo k poškodeniu batérie. Pri káblovom nabíjaní sa nám potvrdila prítomnosť funkcie rýchleho nabíjania (Quick Charge) – z úplného vybitia (0%) na plne nabitý telefón (100%) sa S7 Edge nabil za rovných 100 minút. Dlhšie nabíjanie trvá najmä pri posledných percentách, z nuly na polovicu sme nabili zariadenie za 40 minút.

Samsung Galaxy S7 Edge 28 Samsung Galaxy S7 Edge 29

Poteší výborne optimalizované chladenie. Pri bežnom používaní sa S7 Edge vôbec nezahrieva a zvýšené teplo sa objaví iba pri nabíjaní alebo pri dlhom hraní náročnej hry. Pomerne široká konektivita zahŕňa Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth 4.2, podporu pre NFC a plnú podporu LTE pre všetky používané pásma. K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená v domovskom tlačidle. Prekvapením je však microUSB konektor, keďže konkurencia začína používať USB konektor typu C. Nepovažujeme to však za mínus, ide skôr o konštatovanie.

Samsung Galaxy S7 Edge 30 Samsung Galaxy S7 Edge 31

Fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 12 MPx, svetelnosť f/1.7 a tiež aj optickú stabilizáciu (OIS). Foťák patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť, patrí medzi absolútnu špičku rovnako ako v modeli S7/S7 Edge. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch. Hoci by sa niekomu mohlo zdať, že voči 16 MPx šošovkám, ktoré sú v sérii S6 je aktuálny fotoaparát horší – nie je to pravda. Aktuálne modely majú lepšiu clonu (f/1.7 vs. f/1.9 pri sérii S6).

Samsung Galaxy S7 Edge 32 Samsung Galaxy S7 Edge 33

Prítomná je aj podpora pre nahrávanie 4K videa, ktorá je vo vlajkových lodiach samozrejmosťou. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

Samsung Galaxy S7 Edge 34 Samsung Galaxy S7 Edge 35

Spolu s telefónom sme testovali aj predprodukčnú vzorku smart hodiniek Gear Fit 2, ktoré majú zakrivený 1,84“ Super AMOLED displej s rozlíšením 432×128 pixelov. Hodinky majú vnútornú pamäť 4 GB, operačnú pamäť 512 MB, dvojjadrový procesor s taktom 1 GHz a operačný systém Tizen. Oceňujeme dizajn a spracovanie. Okraje a rámy nie sú príliš hrubé ani široké, na ruku padnú vhod a počas športovania zariadenie neprekáža. Bez problémov ho možno mať na zápästí, chýba však automatická regulácia jasu.

Samsung Gear Fit 2 01

Výhodou je tiež veľký remienok, ktorý je aj na veľkej ruke stále dostatočne voľný a má rezervu. Zapínanie hodiniek je riešené veľmi dobre, počas testovania sa nám nestalo, žeby sa remienok samovoľne rozpojil. Rozmery hodiniek sú 51×25 mm a hmotnosť 28 gramov. O napájanie sa stará 200 mAh batéria, nabíjanie je rovnaké ako v podobných modeloch – cez adaptér.

Samsung Gear Fit 2 02 Samsung Gear Fit 2 03

Toto považujeme za nevýhodu, nakoľko konkurencia ponúka microUSB konektor na nabíjanie priamo integrovaný v zariadení – takýchto modelov je však veľmi málo. Výdrž je lepšia, avšak stále nedostatočná. Gear Fit sme nabíjali raz za tri dni pri aktívom používaní. V porovnaní s konkurenčným Xiaomi Mi Band je to stále málo.

Samsung Gear Fit 2 04

Výrobca uvádza, že Fit 2 je aj odolný voči vode podľa štandardu IP68, čo znamená, že bez problémov zvládne dážď či prípadnú sprchu. Nami testovaná predprodukčná vzorka však ešte nemala komplet doriešenú odolnosť a preto sme ju ani netestovali, keďže sme boli upozornení, že by tým došlo k poškodeniu. Pre komunikáciu je k dispozícii Bluetooth vo verzii 4.2, cez ktorý sa hodinky spárujú a komunikujú s telefónom.

Samsung Gear Fit 2 05 Samsung Gear Fit 2 06

Jeden z trendov nositeľnej elektroniky je sledovanie aktivity. Azda najväčším prekvapením počas testovania je presná detekcia činností. Zatiaľ čo v minulosti sme sa netrestávali s presne definovanými činnosťami, Gear Fit 2 tentoraz dokáže presne určiť danú činnosť. Spánok a percentuálne určenie jeho kvality, čas, kedy bol náramok neaktívny na ruke a nevykonávala sa činnosť (sedenie za počítačom alebo telkou), alebo aj definovanie času, kedy zariadenie nebolo na ruke.

Samsung Gear Fit 2 07

Smart hodinky v pravidelných intervaloch merajú pulz, zaznamenávajú rôzne činnosti a tiež v prípade dlhšieho sedenia za počítačom vibrujú a upozorňujú na to, že sme 30 či 50 minút bez pohybu. Náramok nastavuje jednotlivé ciele a udeľuje ocenenia, umožňuje však aj upravovať podľa potrieb nastavenie cieľov. Funkcií je mnoho, čo nás však najviac prekvapilo bola presná detekcia činnosti – spánok, neaktivita, alebo čas kedy hodinky neboli na ruke.

Samsung Gear Fit 2 08 Samsung Gear Fit 2 09

Oceňujeme prispôsobiteľný vzhľad ciferníkov hodín, ktoré sa zobrazujú na domácej obrazovke a vymeniteľné remienky. Gear Fit 2 ponúkajú aj vylepšené funkcie a aplikácie. Hodinky zároveň upozorňujú aj na udalosti. Aplikácia v mobile však ponúka len strohé informácie. Konkurenčná Mi Fit aplikácia, ktorú používa Xiaomi pre svoje wearables (nositeľné zariadenia) má na rozdiel od kórejského výrobcu k dispozícii aj grafy a možnosť prezrieť si dáta z predošlých dní je oveľa prehľadnejšia.

Samsung Gear Fit 2 10

Samsung Galaxy S7 Edge je veľmi zaujímavý smartfón a ide o skutočnú konkurenciu pre iPhony od spoločnosti Apple. Systém prešiel optimalizáciou a rýchlosť je vynikajúca. Stabilita systému je tiež na úrovni, aplikácie nepadajú, všetko je odladené. Jediné, kde Samsung voči Apple stráca, je známy ekosystém medzi „jablkovými“ zariadeniami (iPhone/iPad/Mac), kde kórejský výrobca nie je ešte na úrovni kalifornského giganta. S7 Edge ponúka nielen vysoký výkon, jemný displej, kvalitné konštrukčné spracovanie z kovu a skla – ale tiež zaujímavý zakrivený displej s mnohými funkciami.

Samsung Galaxy S7 Edge 36

Dizajn sa nám veľmi páči, hoci ide o veľmi jemne upravený koncept minuloročných modelov zo série S6. Poteší vynikajúci foťák a optická stabilizácia, rýchle zhotovenie fotografii, rýchle nabíjanie a podpora bezdrôtového nabíjania Qi. To, čím to výrobca „zabíja“, je vysoká cena. Aspoň, že je slot na pamäťové karty späť, poteší aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu, ktorá je tu opäť prítomná. Kupovať smartfón, alebo nie? My ho jednoznačne odporúčame 🙂 Vhodným doplnkom je tiež Gear Fit 2.

Vďaka výkonnému hardvéru, dizajnu a kvalitnému konštrukčnému spracovaniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Samsung Galaxy S7 Edge ocenenie TOP produkt

TOP Produkt






Samsung Galaxy S7 Edge

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 8890
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A57@2,3 GHz + 4× Cortex-A53@1,6 GHz)
Grafika: Mali-T880 MP12
Pamäť: 4 GB RAM + 32/64 GB ROM + microSD karty (do 2 TB)
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,5“, Super AMOLED, 2560×1440 px. 534 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1.7, optická stabilzácia obrazu; predný – 5 MPx
Rozmery: 151×73×8  mm
Hmotnosť: 157 gramov
Batéria: Li-Ion, 3600 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta, snímač tepu srdca, odolnosť voči vode a prachu IP68, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci a jemný Quad HD displej
+ Výborný a extrémne rýchly fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie smartfónu, podpora Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode a prachu
+ Podpora pre pamäťové karty microSD
+ Zakrivený displej a widgety na boku
+ Prijateľné a pomerne kompaktné rozmery
+ Prítomná čítačka odtlačkov prstov

Mínusy
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 edge Dual 32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 01Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 02
Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 03Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 04
Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 05Samsung Galaxy S7 Edge AnTuTu Benchmark 06
Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 01Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 02
Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 03Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 04
Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 05Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 06
Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 07Samsung Galaxy S7 Edge 3D Mark 08
Samsung Galaxy S7 Edge Geekbench 01Samsung Galaxy S7 Edge Geekbench 02
Samsung Galaxy S7 Edge Geekbench 03Samsung Galaxy S7 Edge Geekbench 04
Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 01Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 02
Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 03Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 04
Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 05Samsung Galaxy S7 Edge Vellamo 06

Gear Fit 2

Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový, 1,0 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Operačný systém: Tizen
Displej: 1,84“, Super AMOLED, 432×128 px.
Fotoaparát: nemá
Rozmery: 51×25 mm
Hmotnosť: 28 gramov
Batéria: Li-Ion 200 mAh
Frekvencie: nepodporuje
Globálny prenos dát: nepodporuje
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač
Formát SIM: nepodporuje
Materiál: vymeniteľný remienok v rôznych farebných vyhotoveniach
Ostatné: akcelerometer, gyroskop, GPS, krokomer, stopky, časovač, snímač tepu srdca, Samsung Apps, zvýšená odolnosť voči vode (nie v predprodukčnej vzorke)

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vynikajúca autodetekcia činností
+ Malé rozmery a nízka hmotnosť
+ Presné meranie tepu a krokov
+ Zakrivený Super AMOLED displej
+ Jednoduché ovládanie systému
+ Možnosť vymeniteľných náramkov
+ Notifikácie z rôznych aplikácii

Mínusy
– Nabíjanie len pomocou dodanej redukcie
– Absencia automatickej regulácie jasu
– Málo funkcii aplikácie Gear Manager

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Gear Fit 2 SM-R3600 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy S7 Edge a smart náramok Samsung Gear Fit 2 nájdete na Recenzie.SME.sk