Domov Počítače Recenzia: Fractal Design Celsius S36

Recenzia: Fractal Design Celsius S36

Zdielať

Na slovenskom trhu sa v poslednom čase objavuje čoraz viac produktov spätých s vodným chladením. Výhodou tohto systému je oveľa efektívnejšie chladenie. Fractal Design je švédsky výrobca počítačových komponentov a my sme sa pozreli na chladenie s tromi 120 mm ventilátormi. Ako obstojí v teste?

Vodné chladenie sa najčastejšie používa na chladenie procesorov, možno ho použiť aj na ďalšie komponenty, ako je grafická karta, avšak s každým pridaným chladeným prvkom sa účinnosť znižuje. Možnosť vyskladať si vodné chladenie takto po blokoch a chladiť nielen procesor, ale aj grafiku, ponúkajú modulárne vodné chladenia, tie sú však často zložité na montáž.

Nami testované vodné chladenie – Fractal Design Celsius S36 – spadá do kategórie all-in-one (AiO) a teda ako už z názvu vyplýva, ide o chladenie všetko v jednom. Toto riešenie má svoje výrazné výhody. Za veľkú výhodu považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený a stačí ho iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory.

Vodné chladenie sa skladá z viacerých blokov. Jednou zo súčastí je pumpa, ktorá je v časti, ktorá sa pripevní zvyčajne štyrmi skrutkami na základnú dosku a spojí sa tiež teplovodivou pastou k procesoru. Z pumpy smerujú dve hadičky do radiátora. To je tá časť, ku ktorej sa namontujú skrutkami ventilátory. Tie sú osadené pod radiátorom, aby bol dosiahnutý správny tzv. „airflow“.

Princíp vodného chladenia je potom veľmi jednoduchý. Zatiaľ čo procesor produkuje teplo, zahrieva tým kvapalinu v pumpe, ktorá toto teplo jednou hadičkou odvádza do radiátora (radiátor je veľký kovový/hliníkový pasív), na ktorý sú pripevnené ventilátory a tie vďaka otáčaniu túto vodu ochladzujú. Následne putuje ochladená voda druhou hadičkou späť do pumpy, ktorá ochladzuje kvapalinu v pumpe a tá vďaka tomu chladí hrejúci sa procesor.

Fractal Design Celsius S36 je počin z dielne švédskeho výrobcu, toto chladenie používa tri 120 mm ventilátory Dynamic X2 GP-12 PWM na radiátore. Jeho balenie obsahuje okrem manuálov aj tri ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami vyvedenými k pumpe na CPU a nevyhnutné príslušenstvo, ktoré je nutné na inštaláciu chladenia na základnú dosku a do počítača. Výhodou je hub pre ventilátory a nastaviteľný auto, alebo PWM mód vetilátorov.

Radiátor má pomerne veľké rozmery – 403×123×30 mm. Odporúčame skontrolovať skrinku a zistiť si pred kúpou, či sa do počítača chladenie zmestí (menšie skrinky s ním môžu mať problém). Inštalácia chladenia do skrine prebieha bez problémov (pokiaľ sa teda zmestí). Celsius S36 testujeme v redakčnej zostave, pozostávajúcej z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon.

S36-tku testujeme aj s počítačovou skriňou NZXT H440 Special Edition, pričom na test sme použili aj staršiu redakčnú zostavu na platforme Intel. Tu vidíme jedinú nevýhodu – skriňa H440 je pomerne tesná a v prípade vkladania chladenia, alebo väčšej grafiky sa musí používateľ pasovať s miestom v skrinke a treba počítať s veľmi malým priestorom a minimálnym miestom na rezervu. Do skrinky sa síce chladenie zmestí, pričom my sme použili hornú pozíciu, avšak je to dosť natesno.

Radiátor možno uchytiť na prednej alebo hornej strane počítača, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je naozaj veľmi jednoduchá. Pred nákupom azda každého chladenia odporúčame overiť si, či je chladič kompatibilný s čipsetom. Celsius je však plne kompatibilný s platformou AMD Ryzen (AM4), takže pokiaľ používateľ má, alebo chce postaviť zostavu na tejto platforme, bude to bezproblémové.  Dodávame však, že výrobca si chladenie nevyrába a nenavrhuje. Podľa požiadaviek to zabezpečuje ako OEM partner práve Alphacool, ktorý je považovaný za špičku v oblasti vodného chladenia.

Prekvapením je veľmi tichá prevádzka. Počítač uložený pod stolom je pri používaní takmer nehlučný, čo je zrejme dané nižším výkonom (pumpa má polovičný prietok vody ako Kelvin S36). S chladením však nebude mať problém, keďže počas celého testu sme dosahovali teploty najviac 80 °C. Vodné chladenie, či už ide o AiO alebo modulárne, má veľa výhod oproti vzdušnému. Príde vhod pre náročných používateľov, ktorí radi skúšajú nové veci a tiež aj pre tých, ktorí v svojich zostavách používajú výkonné procesory, alebo také, ktoré majú vyššie vyžarované teplo.

Aké je teda chladenie Fractal Design Celsius S36? Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine, veľmi dobrý chladiaci výkon a tichá prevádzka. Za nevýhodu považujeme však cenu 130 eur, ktorá je nastavená dosť vysoko. Konkurencia dokáže ponúkať porovnateľné vodné chladenia aj za menej peňazí. Fractal Design Celsius S36 napriek tomu odporúčame. Je vhodný pre AMD Ryzen, aj pre Intel Kaby Lake.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 403×123×30 mm
Hmotnosť: 1200 gramov
Ventilátory: 3× 120 mm
Rýchlosť pumpy: 1950 – 3150 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 500-2000 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 1150, 1151, 1155, 1156,  1336, 2011, 2011-v3
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2
Ďalšie výhody: tiché chladenie, dizajn

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi dobrý chladiaci výkon
+ Integrovaný hub pre ventilátory
+ Nastaviteľný auto/ PWM mód
+ Jednoduchá inštalácia do PC
+ Tichá prevádzka AiO chladenia

Mínusy
– Vysoká cena (cca 130 eur)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Fractal Design FD-WCU-CELSIUS-S36-BK poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Fractal Design

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno