Domov Recenzie Recenzia: HTC 10

Recenzia: HTC 10

Zdielať

HTC opäť tento rok predstavuje novú vlajkovú loď. Aktuálny model pre rok 2016 nesie jednoducho názov „HTC 10“. Dizajnovo sa podobá modelu A9 z minulého roku, prináša však nové prvky spolu s novými funkciami. Cena nie je najnižšia, ale aj konštrukčné spracovanie je na úrovni. Zachráni taiwanskú spoločnosť aktuálny TOP model? A čo všetko prináša?

HTC 10 01

Ako pokračovateľ pôvodných TOP modelov M9M9+ ponúka oproti obom výrazne lepšiu výbavu. Nový procesor, lepší dizajn, či väčšia operačná pamäť a k tomu čítačka odtlačkov prstov vrátane kapacitného tlačidla, ktorá je situovaná v strede. HTC tentoraz stavia na kapacitné „Domov“ tlačidlo s čítačkou v jednom a senzorovými Naspäť a Multitasking zľava a sprava. Preto telefón nemá dotykové ovládacie tlačidlá na displeji ako to bolo až doteraz. Je to správny krok? Uvidíme, na prvý pohľad to však vyzerá zaujímavo.

HTC 10 02 HTC 10 03

Na prvý pohľad sme si však všimli detail – senzorové tlačidlá nie sú presne symetricky v strede medzi displejom a okrajom – ale sú bližšie ku spodnému kraju telefónu. Obe senzorové tlačidlá sú podsvietené a ich čas podsvietenia možno nastaviť. Nám vyhovuje trvalé podsvietenie, výhodou je však nielen podsvietenie ale aj vibračná odozva. Tá príde najviac vhod na domovskom tlačidle, ktoré nie je podsvietené. Už A9-tka priniesla veľmi dobré tvarované šasi, aktuálny model sa však vracia k svojim predchodcom. Má zrezané hrany, napriek tomu sa však veľmi dobre drží v ruke.

HTC 10 04 HTC 10 05

Výborne padne do dlane, avšak vzhľadom k 5,2“ displeju cítiť vyššiu hmotnosť 161 gramov, čo je však dôsledok celokovového a kvalitného spracovania. Vďaka tomu HTC 10 dosahuje vynikajúcu pevnosť, pričom matne spracovaný kov zodpovedá cene. Pre skalných fanúšikov spoločnosti však okrem príjemných prekvapení čaká aj šok. Kde zmizli legendárne stereo BoomSound reproduktory, ktoré sa pýšia najlepšou kvalitou zvukového prejavu na poli mobilných zariadení?

HTC 10 06 HTC 10 07

Nuž, HTC v rámci „perestrojky“ zvolilo zvláštne riešenie – BoomSound reproduktory tu už nie sú a nahrádza ich dvojica reproduktorov. Basový na spodnej strane telefónu a výškový v reproduktorom slúchadle. A aký je výsledok? Ak sme HTC 10 porovnali s HTC One M9, kvalita prejavu išla dole rovnako ako aj maximálna hlasitosť asi o 10%. To hlavné však je, že už na HTC 10 nenájdeme stereo efekt, čo je okrem kvality zvuku tiež veľkou doménou predošlých zariadení. Veľká škoda, HTC.

HTC 10 08HTC 10 10

Iste, chápeme, že výrobca potreboval implementovať čítačku odtlačkov prstov, ktorá je teraz „in“, no dá sa to spraviť aj inak a so zachovaním BoomSound. Oveľa lepším riešením by bolo umiestnenie čítačky do zadnej strany pod fotoaparát (podobne ako to majú čínske smartfóny napr. od Huawei a Xiaomi), alebo umiestniť čítačku do vypínacieho tlačidla ako to má Sony. V prípade čítačky v domovskom tlačidle mohol výrobca mierne natiahnuť smartfón na výšku (rozmery sa stále menia a zväčšujú sa), alebo snímač vynechať.

HTC 10 vs. HTC One M9 01 HTC 10 vs. HTC One M9 02

Porovnanie smartfónov – HTC 10 (vľavo) a HTC One M9 (vpravo)

Displej možno podobne ako v starších modeloch HTC dvojitým poklepaním prebudiť z uzamknutého stavu, dvojitým rýchlym potiahnutím prsta smerom nadol spustíme foťák, prípadne potiahnutím doľava sa dostaneme rovno na domovskú obrazovku. Páči sa nám použitý typ displeja – LCD5, ktorý prináša mnoho výhod a vlastností z AMOLED panelov. Vynikajúce pozorovacie uhly, vysoký maximálny jas a sýte farby sú super. O zobrazenie sa stará 5,2“ displej s Quad HD rozlíšením (2560×1440 pixelov), čo považujeme za fantastickú hodnotu najmä vzhľadom k veľkosti displeja.

HTC 10 vs. HTC One M9 03 HTC 10 vs. HTC One M9 04

Porovnanie smartfónov – HTC 10 (vľavo) a HTC One M9 (vpravo)

S týmto vysokokvalitným panelom je priam radosť pozerať sa na displej. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je vysoký, čítanie na priamom slnku nie je žiadny problém. Displej má verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých. Prehrávanie akýchkoľvek videí, či hranie hier je výborné, počas testu sme nezaznamenali žiadne problémy. Keďže toto je multimediálny model a aktuálna vlajková loď, výrobca ponúka azda to najlepšie, čo možno teraz v telefónoch nájsť.

HTC 10 vs. HTC One M9 05 HTC 10 vs. HTC One M9 08

Porovnanie smartfónov – HTC 10 (vľavo) a HTC One M9 (vpravo)

Oceňujeme, že HTC vymenil čínsky procesor MediaTek za americký Qualcomm, ktorý je čo sa týka vývoja a výkonu oveľa ďalej a ponúka mnohonásobne vyššie výkony pri nižšej spotrebe. Základom je 64-bitový štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, ktorý je taktovaný maximálne na 2,15 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 530 a 4 GB RAM. Vnútorná pamäť má 32 GB, pričom reálne je k dispozícii 21 GB pre používateľa. Telefón podporuje aj pamäťové karty microSD až do kapacity 2 TB.

HTC 10 vs. HTC One M9 06 HTC 10 vs. HTC One M9 07

Porovnanie smartfónov – HTC 10 (vľavo) a HTC One M9 (vpravo)

Operačným systém Android 6.0.1 Marshmallow je doplnený o nadstavbu výrobcu HTC Sense. Nadstavba vyzerá dobre, je rýchla a plynulá, pohyb v systéme je bez trhania. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Je tu aj bezdrôtová technológia Bluetooth 4.2 spolu s NFC a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS. Poteší rýchla fixácia polohy, ďalej tu je DLNA, ktorú ocenia majitelia Smart TV.

HTC 10 vs. HTC One M9 09 HTC 10 vs. HTC One M9 10

Porovnanie smartfónov – HTC 10 (vľavo) a HTC One M9 (vpravo)

Rýchlosť a plynulosť systému dosiahol výrobca nielen kvalitným displejom s dobrou hmatovou odozvou, ale tiež aj tým, že duplicitné aplikácie od výrobcu a Google boli „upratané“ a teda časť aplikácii od HTC, ktoré ponúka aj Google v základe v telefóne nenájdeme. Nadstavba Sense má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická svojim dizajnom už niekoľko rokov. Aj widget na ploche – preklápajúce hodiny, ktoré HTC používa od začiatkov Androidu považujeme stále za rovnako štýlové 🙂

HTC 10 09 HTC 10 01

Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie 12 MPx. Doplnený je o dvojitý LED blesk, poteší svetelnosť f/1.8 či šošovka typu UltraPixel 2.0. Je tu však k dispozícii aj laserové zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu. Foťák patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť, radí sa medzi absolútnu špičku podobne ako konkurenčné modely Samsungu – Galaxy S7S7 Edge so zakriveným displejom.

HTC 10 12 HTC 10 13

Vďaka výbornému fotoaparátu môže v mnohých prípadoch používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch. Hoci by sa niekomu mohlo zdať, že voči 20,7 MPx šošovkám, ktoré používa M9+ je aktuálny fotoaparát horší – nie je to pravda. Aktuálne modely majú lepšiu clonu a navyše, nie všetko je len o megapixeloch, podobne ako nie vždy znamená viac jadier aj viac výkonu.

HTC 10 14 HTC 10 15

Batéria s kapacitou 3000 mAh vydrží na jedno nabitie jeden pracovný deň. V prípade, ak používateľ začne hrať hry, výdrž pôjde logicky rapídne dole. Nabíjanie trvá 1 hodinu a 42 minút v prípade nabíjania z nuly naplno (z 0% na 100%) pri vypnutom zariadení. Nám sa počas testovania však asi trikrát stalo, že sa smartfón vybil počas noci bez používania. Oceňujeme však, že výrobca používa v smartfóne podporu pre rýchlonabíjanie a do telefónu sa pripája cez USB-C konektor.

HTC 10 16 HTC 10 17

HTC 10 púta pozornosť dizajnom, ktorý je doplnený o výkonný hardvér a odladenú softvérovú nadstavbu. Používateľov zaujme aj kvalitnou konštrukciou, cena za model je však podľa nášho názoru privysoká. Na trhu je veľa konkurenčných, najmä čínskych modelov s podobným výkonom. Tento model má však nekompromisné a kvalitné celokovové spracovanie z hliníka, fantastický displej a výborný fotoaparát.

HTC 10 18

Nepoteší absencia BoomSound stereo reproduktorov a zmeny v ovládacích prvkoch, ktoré sa z dotykových tlačidiel na displeji zmenili na senzorové a kapacitné pod ním. Až čas ukáže, či toto bolo správne rozhodnutie. Ku rýchlosti a plynulosti nemáme žiadne pripomienky, páči sa nám výborný fotoaparát. V tejto cenovej hladine má však HTC 10 určite veľkú konkurenciu. Či už sú to modely od Samsungu (S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7 a S7 Edge), ale tiež modely od Sony a v neposlednom rade aj kalifornský gigant Apple s iPhonmi. Napriek niektorým našim pripomienkam HTC 10 rozhodne odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 820
Procesor: štvorjadrový, 2,15 GHz
Grafika: Adreno 530
Pamäť: 4 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 2 TB)
Operačný systém: Android 6.0.1. Marshmallow + nadstavba HTC
Displej: 5,2“, Super LCD IPS, 2560×1440 px., Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, dual LED blesk, autofókus, f/1.8, nahrávanie 4K videí; predný – 5 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 146×72×9 mm
Hmotnosť: 161 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), DLNA, NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, infraport

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Fantasticky jemný QHD displej
+ Kvalitné hliníkové spracovanie
+ Výkonný štvorjadrový procesor
+ Rýchle nabíjanie cez USB-C
+ Odladená nadstavba a systém
+ Vynikajúci predný a zadný foťák
+ Funkcie a výbava smartfónu

Mínusy
– Absencia stereo reproduktorov
– Zmeny v ovládacích prvkoch
– Vysoká cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC 10 32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

HTC 10 AnTuTu Benchmark 01HTC 10 AnTuTu Benchmark 02
HTC 10 AnTuTu Benchmark 03HTC 10 AnTuTu Benchmark 04
HTC 10 AnTuTu Benchmark 05HTC 10 AnTuTu Benchmark 06
HTC 10 3D Mark 01HTC 10 3D Mark 02
HTC 10 3D Mark 03HTC 10 3D Mark 04
HTC 10 3D Mark 05HTC 10 3D Mark 06
HTC 10 3D Mark 07HTC 10 3D Mark 08
HTC 10 GeekBench 01HTC 10 GeekBench 02
HTC 10 GeekBench 03HTC 10 GeekBench 04
HTC 10 Vellamo 01HTC 10 Vellamo 02
HTC 10 Vellamo 03HTC 10 Vellamo 04
HTC 10 Vellamo 05HTC 10 Vellamo 06

Zapožičal: HTC

Ďalšie odborné recenzie na smartfón HTC 10 nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno