Domov Periférie Recenzia: Corsair K65 Plus Wireless

Recenzia: Corsair K65 Plus Wireless

Zdielať

Slovné spojenie „herná klávesnica bez numpadu“ síce neznie pre niektorých dobre, cieľová skupina tomu ale určite rozumie. Výhodou je totiž často kompaktnosť a nízka cena.

Jednu takúto klávesnicu ponúka Corsair pod názvom K65 Plus Wireless. So svojimi vlastnosťami je jedinečná, keďže má kompaktné 75% rozloženie kláves. To znamená, že je menšia ako bežné modely, ale má väčšinu ich funkcií. Klávesy Home, PgUp, PgDn sú natlačené do jedného stĺpca; s výnimkou Delete, ktorý je vedľa funkčného radu. Niektoré klávesy sú prístupné cez tlačidlo Fn. Cena za model je vyššia, na úrovni 150 až 160 eur – čo je viac, ako by sme očakávali.

Zmenšenie klávesníc je čoraz populárnejšie. Používajú ho aj iné známe značky. Je to riešenie vhodné na hranie hier aj pre prácu, pretože poskytuje viac miesta pre myš a zároveň si zachováva dôležité klávesy na prácu. Klávesnica nemá samostatné tlačidlá na ovládanie médií alebo na rýchlu zmenu profilov. Výnimkou je koliesko na ovládanie hlasitosti. Šasi vyzerá úžasne, vďaka absencii numpadu na pravej strane sú rozmery malé a klávesnica je veľmi ľahko prenosná, navyše ani na stole nezaberie veľa miesta.

Oceňujeme spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva testovanému modelu pevnosť. Zo spodnej časti sú dve nožičky ponúkajúce sklon 4° alebo 8° a pochváliť musíme aj 4 protišmykové pásy, ktoré svoju prácu plnia tak, ako sa patrí. Zaujímavosťou je, že klávesy nie sú podsvietené, LED diódy nasvecujú okolie kláves. Klávesnica používa vlastné spínače Corsair MLX Red, ktoré sú hladké a tiché. Výrobca uvádza životnosť 70 miliónov kliknutí. Ak sa niektorý spínač pokazí, možno ho ľahko vymeniť.

Softvér na nastavovanie klávesnice – Corsair iCUE

Klávesnica ponúka bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth a tiež pomocou malého nano receivera. Treťou možnosťou je použiť dodávaný kábel. Naraz ju možno pripojiť k trom zariadeniam a prepínať medzi nimi. Pripojenie cez nano prijímač, ktorý výrobca nazýva „Slipstream“ je rýchlejšie v porovnaní s Bluetooth a vyrovná sa rýchlosťou káblovému pripojeniu. Batéria vydrží 266 hodín bez podsvietenia. Spolu s RGB podsvietením ju treba nabíjať raz za týždeň. Klávesnica je plne programovateľná, možno premapovať klávesy, nastaviť makrá a svetelné efekty.

Na hornej strane je nabíjací USB-C port, slot pre uloženie nano prijímača, prepínač napájania (Bluetooth/nano receiver) a špeciálny prepínač rozloženia Win/Mac. To je niečo, čo na herných klávesniciach nevidieť často. Predvolené klávesy majú aj popisky pre Mac, ide o multifunkčný model. Na ľavej strane je vyhradené tlačidlo osvetlenia, ktoré zapne alebo vypne osvetlenie bez ohľadu na používateľské nastavenia. Počas nabíjania batérie na ľavom hornom okraji rámu pulzuje zelené svetlo a po úplnom nabití sa vypne.

Rozloženie na 75% si vyžaduje trochu kompromisu. Napríklad nezvyčajné umiestnenie klávesu Delete. Je tu tiež niekoľko „zvláštností“ ako napríklad umiestnenie tlačidla Print Screen na klávese otáznika. Sú to drobné výhrady, ktoré sa dajú softvérovo upraviť, a v predvolenom rozložení je aj niekoľko inteligentných volieb. Písanie je pohodlné, pri niektorých anomáliách polohy kláves to chce chvíľku zvyku. Klávesnica má anglické rozloženie, ocenili by sme slovenský layout.

Na testovanej klávesnici sa dobre píše, oceňujeme jednoduchosť a tiež bezdrôtové pripojenie či programovateľnosť. Je tu jednoriadkový ENTER, ľavý SHIFT však nie je skrátený. Aplikácia, ktorou možno nastavovať klávesnicu, je prehľadná. Výhodou je pravidelná aktualizácia. V aplikácii možno zvoliť preddefinované režimy. Páči sa nám možnosť nastaviť si vlastný časový limit bezdrôtového pripojenia na optimalizáciu úspory batérie alebo pohodlie pri okamžitom zapnutí.

Corsair K65 Plus Wireless je výborná herná klávesnica, ktorá napriek svojmu zaradeniu medzi „miniklávesnice“ pôsobí veľmi dobrým dojmom. Kvalita vyhotovenia je vynikajúca, azda len chýbajúce podsvietenie kláves je prekvapujúce (model ponúka podsvietenie, ktoré je okolo kláves, ale samotné klávesy podsvietenie nemajú). A pre koho je klávesnica určená? Svojou kompaktnosťou a vhodnosťou na hry zrejme najmä tým, ktorí trávia veľa času hraním. Pre ostatných podľa potreby. Používateľom, ktorí chcú štýlovú, malú a čo najlepšiu „tenkeyless“ klávesnicu, ju odporúčame.

Zapožičal: Corsair