Domov Novinky Tipy a triky: Najzaujímavejšie miesta Bratislavy

Tipy a triky: Najzaujímavejšie miesta Bratislavy

Zdielať

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, je bohatá na históriu, kultúru a architektúru.

Na fotografii Bratislavský hrad s nábrežím

Svojim návštevníkom ponúka množstvo pamiatok, ktoré odrážajú bohaté dejiny a rôznorodé kultúrne vplyvy. Pozrieme sa na najvýznamnejšie pamiatky a zaujímavosti, ktoré možno v meste obdivovať.

Bratislavský hrad je dominantou mesta, ktorý sa týči na vyvýšenine nad riekou Dunaj. Jeho história siaha až do 9. storočia, kedy tu stála veľkomoravská pevnosť. Súčasnú podobu získal v 15. storočí a v priebehu storočí prešiel viacerými prestavbami. Hrad bol dôležitým sídlom uhorských kráľov a dnes v ňom sídli Slovenské národné múzeum. Návštevníci môžu obdivovať nielen architektúru hradu, ale aj nádherné výhľady na mesto a okolitú krajinu.

Dóm svätého Martina je najväčší a najvýznamnejší kostol v hlavnom meste, ktorý bol korunovačným miestom uhorských kráľov. Kostol bol postavený v gotickom štýle v 14. storočí a jeho veža, vysoká 85 metrov, dominuje panoráme mesta. Interiér kostola je rovnako impozantný s nádhernými vitrážami, sochami a historickými oltármi.

Staré mesto Bratislavy je plné úzkych uličiek, historických budov a námestí, ktoré sú ideálne na prechádzky. Hlavné námestie je centrom Starého mesta a nachádza sa tu Stará radnica, ktorá je jednou z najstarších budov v meste. Radnica slúžila ako sídlo mestskej správy už od 14. storočia a dnes tu sídli Mestské múzeum, ktoré ponúka expozície o histórii mesta.

Na fotografii Dóm svätého Martina

Michalská brána je jediná zachovaná mestská brána z pôvodných štyroch, ktoré chránili stredovekú Bratislavu. Brána bola postavená v 14. storočí a jej veža dosahuje výšku 51 metrov. Na vrchole veže sa nachádza socha svätého Michala. V jej interiéri nájdete Múzeum zbraní, ktoré ponúka zbierku historických zbraní a brnení.

Grasalkovičov palác, známy aj ako Prezidentský palác, je sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Tento barokový palác bol postavený v 18. storočí a jeho nádherná záhrada je otvorená pre verejnosť. Záhrada je ideálnym miestom na oddych a prechádzky, pričom návštevníci môžu obdivovať krásnu barokovú architektúru paláca.

Slovenské národné divadlo má dve budovy – historickú budovu na Hviezdoslavovom námestí a modernú novú budovu pri rieke Dunaj. Historická budova, postavená v neorenesančnom štýle, bola otvorená v roku 1886 a je jedným z kultúrnych symbolov hlavného mesta. Divadlo ponúka širokú škálu predstavení, vrátane opery, baletu a činohry.

Modrý kostolík, oficiálne Kostol svätej Alžbety, je jednou z najmalebnejších stavieb. Tento secesný kostol bol postavený na začiatku 20. storočia a jeho fasáda je pokrytá modrými keramickými dlaždicami. Interiér kostola je rovnako pôsobivý, s modrou a bielou výzdobou, ktorá vytvára pokojný a harmonický priestor.

Slavín je pamätník a cintorín venovaný sovietskym vojakom, ktorí padli počas oslobodzovania v druhej svetovej vojne. Pamätník sa nachádza na vyvýšenine nad mestom a poskytuje panoramatické výhľady na Bratislavu. Slavín je dôležitým miestom piety a historickej pamäti.

Hrad Devín, nachádzajúci sa na sútoku riek Dunaj a Morava, je jednou z najstarších a najvýznamnejších archeologických lokalít na Slovensku. História hradu siaha až do doby železnej a jeho strategická poloha z neho robila dôležité opevnenie v priebehu storočí. Hrad Devín ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu a riek, ako aj množstvo historických artefaktov.

Na fotografii Hrad Devín

Moderná časť hlavného mesta sa môže pochváliť nákupným a zábavným centrom Eurovea, ktoré sa nachádza pri nábreží Dunaja. Táto oblasť ponúka množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní a zábavných podnikov. Nábrežie Dunaja je ideálne na prechádzky a poskytuje nádherné výhľady na rieku a mesto.

Múzeum dopravy sa nachádza v historickej budove železničnej stanice Bratislava východ. Múzeum ponúka expozície, ktoré dokumentujú históriu dopravy na Slovensku, vrátane železničnej dopravy, automobilov a leteckej dopravy. Návštevníci môžu vidieť historické vozidlá, modely a rôzne technické zariadenia.

Botanická záhrada Univerzity Komenského je krásnym a pokojný miestom na prechádzky a oddych. Nachádza sa tu množstvo rastlín z rôznych častí sveta, vrátane tropických a subtropických rastlín. Záhrada ponúka aj skleníky, jazierka a tematiky záhrady, ktoré sú ideálne na objavovanie a relaxáciu.

Galéria Nedbalka je moderná galéria súčasného umenia, ktorá sa nachádza v centre. Galéria predstavuje diela slovenských umelcov od konca 19. storočia až po súčasnosť. Budova galérie je zaujímavá aj z architektonického hľadiska, s moderným interiérom, ktorý poskytuje príjemné prostredie pre umenie.

Trh na Miletičovej ulici je najväčší a najznámejší trh v meste. Je to ideálne miesto na nákup čerstvých miestnych produktov, ako sú ovocie, zelenina, mäso, ryby, pečivo a rôzne iné potraviny. Trh ponúka aj rôzne remeselné výrobky a suveníry, takže je to skvelé miesto na spoznanie miestnej kultúry a kuchyne.

Bratislava ponúka návštevníkom bohatú paletu historických, kultúrnych a prírodných pamiatok. Od impozantného Bratislavského hradu, cez malebné uličky Starého mesta, až po moderné atrakcie na brehu Dunaja, toto mesto má čo ponúknuť každému.