Slováci pre zdražovanie minulý rok šetrili hlavne pri kúpe drahšieho tovaru, niektorí museli predávať aj veci z domu.
Minuloročný vysoký rast cien tovarov a služieb prinútil mnohých Slovákov výraznejšie sa uskromniť a obmedziť financie na viaceré položky. Najvýraznejšie škrtali výdavky, ktoré neboli doslova nevyhnutné, zásadnejšie šetrili v prípade investícií do kúpy auta, drahšej kozmetiky či dovolenky. Na druhej strane, najmenej sa obmedzovali v prípade platieb za jedlo a stravovanie, aktivity detí či za vzdelanie.
Ako ďalej ukázal prieskum, až polovica Slovákov v minulom roku zvažovala zmenu zamestnania, aby si finančne prilepšili. Približne každý desiaty pre vyšší zárobok aj zmenil zamestnanie a 14% si z tohto dôvodu našlo ďalšiu robotu. Vyššie náklady na chod domácností minulý rok prinútili 11% opýtaných predať nejakú hodnotnejšiu vec, aby získali peniaze navyše. Najčastejšie išlo o predaj elektroniky a domácich spotrebičov.
Vysoká inflácia počas tohto roku donútila veľké množstvo Slovákov prehodnocovať svoje bežné aj mimoriadne výdavky, ktoré sa z času na čas objavia v každej domácnosti. Nie je až takým prekvapením, že výdaje škrtali predovšetkým v prípade drahších a luxusnejších položiek. Výsledky prieskumu nám ukázali, že štyria z desiatich opýtaných sa museli výrazne obmedziť v prípade investície do kúpy auta, drahšej kozmetiky, šperkov či dovolenky.
Traja z desiatich výraznejšie priškrtili výdaje na zábavu, kúpu elektroniky či kníh. Štvrtina ľudí zásadnejšie šetrila na svojich koníčkoch, vybavení domácnosti, darčekoch alebo oblečení. Naopak, najmenej – len 16% opýtaných, výraznejšie šetrilo na financovaní aktivít svojich detí a na stravovaní. Podobne to bolo aj pri výdavkoch na vzdelanie, kde sa Slováci obmedzovali v najmenšej miere.
Ako ďalej vyplynulo z dát prieskumu, mnohí pod ťarchou vyšších životných nákladov museli riešiť zmenu práce, aby sa dostali k vyššiemu zárobku. Jedenásť percent opýtaných z tohto dôvodu zmenilo robotu a štyria z desiatich o tom uvažovali. Ďalšiu prácu k tej súčasnej, pre finančné prilepšenie, si našlo štrnásť percent ľudí. Na otázku, či v poslednom roku predali nejakú hodnotnejšiu vec na získanie ďalších peňazí, odpovedalo pozitívne 11% opýtaných.
Najčastejšie išlo o elektroniku a spotrebiče, ďalej to bolo auto alebo motorka, nasledovali šperky, hodinky, potom oblečenie a obuv. Osem percent respondentov predalo dokonca svoju nehnuteľnosť. Jednou z možností, ako v súčasnej dobe ušetriť nejaké peniaze, je aj konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Podľa aktuálneho prieskumu sa pre takýto krok rozhodlo 19% opýtaných. Nejakú pôžičku momentálne spláca 45% Slovákov, najčastejšie jednu, no je tu 29% takých, ktorí ich majú aj viac ako päť.