Domov Novinky Kde Slováci minulý rok šetrili najviac?

Kde Slováci minulý rok šetrili najviac?

Zdielať

Slováci pre zdražovanie minulý rok šetrili hlavne pri kúpe drahšieho tovaru, niektorí museli predávať aj veci z domu.

Minuloročný vysoký rast cien tovarov a služieb prinútil mnohých Slovákov výraznejšie sa uskromniť a obmedziť financie na viaceré položky. Najvýraznejšie škrtali výdavky, ktoré neboli doslova nevyhnutné, zásadnejšie šetrili v prípade investícií do kúpy auta, drahšej kozmetiky či dovolenky. Na druhej strane, najmenej sa obmedzovali v prípade platieb za jedlo a stravovanie, aktivity detí či za vzdelanie.

Ako ďalej ukázal prieskum, až polovica Slovákov v minulom roku zvažovala zmenu zamestnania, aby si finančne prilepšili. Približne každý desiaty pre vyšší zárobok aj zmenil zamestnanie a 14% si z tohto dôvodu našlo ďalšiu robotu. Vyššie náklady na chod domácností minulý rok prinútili 11% opýtaných predať nejakú hodnotnejšiu vec, aby získali peniaze navyše. Najčastejšie išlo o predaj elektroniky a domácich spotrebičov.

Vysoká inflácia počas tohto roku donútila veľké množstvo Slovákov prehodnocovať svoje bežné aj mimoriadne výdavky, ktoré sa z času na čas objavia v každej domácnosti. Nie je až takým prekvapením, že výdaje škrtali predovšetkým v prípade drahších a luxusnejších položiek. Výsledky prieskumu nám ukázali, že štyria z desiatich opýtaných sa museli výrazne obmedziť v prípade investície do kúpy auta, drahšej kozmetiky, šperkov či dovolenky.

Traja z desiatich výraznejšie priškrtili výdaje na zábavu, kúpu elektroniky či kníh. Štvrtina ľudí zásadnejšie šetrila na svojich koníčkoch, vybavení domácnosti, darčekoch alebo oblečení. Naopak, najmenej – len 16% opýtaných, výraznejšie šetrilo na financovaní aktivít svojich detí a na stravovaní. Podobne to bolo aj pri výdavkoch na vzdelanie, kde sa Slováci obmedzovali v najmenšej miere.

Ako ďalej vyplynulo z dát prieskumu, mnohí pod ťarchou vyšších životných nákladov museli riešiť zmenu práce, aby sa dostali k vyššiemu zárobku. Jedenásť percent opýtaných z tohto dôvodu zmenilo robotu a štyria z desiatich o tom uvažovali. Ďalšiu prácu k tej súčasnej, pre finančné prilepšenie, si našlo štrnásť percent ľudí. Na otázku, či v poslednom roku predali nejakú hodnotnejšiu vec na získanie ďalších peňazí, odpovedalo pozitívne 11% opýtaných.

Najčastejšie išlo o elektroniku a spotrebiče, ďalej to bolo auto alebo motorka, nasledovali šperky, hodinky, potom oblečenie a obuv. Osem percent respondentov predalo dokonca svoju nehnuteľnosť. Jednou z možností, ako v súčasnej dobe ušetriť nejaké peniaze, je aj konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Podľa aktuálneho prieskumu sa pre takýto krok rozhodlo 19% opýtaných. Nejakú pôžičku momentálne spláca 45% Slovákov, najčastejšie jednu, no je tu 29% takých, ktorí ich majú aj viac ako päť.