Domov Periférie Recenzia: Noctua Home

Recenzia: Noctua Home

Zdielať

Otestovali sme stolové ventilátory s príslušenstvom zo série Noctua Home.

Minulý mesiac výrobca predstavil sériu chladiacich produktov, ktoré predstavujú kompletný rad riešení pre chladenie mimo PC. Na čele tejto novej kategórie produktov stojí stolový ventilátor Noctua NV-FS1, kompaktné, ale výkonné chladenie. V rámci portfólia sú tu dva ventilátory a deväť modulárnych doplnkov príslušenstva. Vhodné sú pre domácu, kancelársku a viacúčelovú ventiláciu.

Keďže čelíme letným horúčavám, chladenie je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Klimatizácia nie je dostupná všade a preto sú riešenia, založené na ventilátoroch ako je NV-FS1, zaujímavé. Používatelia pracujúci najmä na notebookoch sa občas stretávajú s ich prehrievaním. Výrobca uvádza, že ventilátory sa používajú aj na iné účely ako len na chladenie počítača, takže nová séria predstavuje krok vo využívaní technológií pre širší rozsah požiadaviek na chladenie.

NV-FS1 možno použiť na rôzne formy chladenia: ako stolový a izbový ventilátor alebo chladenie zariadení. Je vybavený 120 mm ventilátorom NF-A12x25 PWM spolu so zosilňovačom prúdenia vzduchu NV-AA1, ktorý usmerňuje prúd vzduchu. Možno ho podľa potreby regulovať pomocou dodaného regulátora otáčok NA-FC1. Ústredným prvkom súpravy je robustný otočný držiak ventilátora NV-FM1, ktorý umožňuje nechať ventilátor fúkať v ľubovoľnom uhle. Vďaka integrovaným magnetom a tiež montážnym otvorom na skrutky ho možno ľahko nainštalovať kamkoľvek.

Má integrované tlmenie vibrácií NV-FM1 a mriežku ventilátora NA-FG1 na zvýšenie bezpečnosti. Na napájanie a pripojenie používa univerzálny napájací zdroj NV-PS1, ako aj metrový predlžovací kábel NV-EC4, ktorý možno nainštalovať pred alebo za regulátor ventilátora v závislosti od individuálnych preferencií. Nastaviteľný držiak NV-FM1 a zosilňovač NV-AA1-12 možno kúpiť aj samostatne.

Keďže ide o univerzálne riešenie, otestovali sme ho na ochladzovanie miestnosti, kde podával solídny výkon. Oveľa viac mu však svedčí funkcia chladenia 13,3“ notebooku, aby sme znížili prevádzkové teploty počas horúčav. Páči sa nám variabilita, možnosť regulovať otáčky pomocou priloženého regulátora otáčok a tiež možnosť naklápania. Tak používateľ nastavuje fúkanie ventilátora pod požadovaným uhlom, či už smerom nahor, nadol alebo do strán.

Vďaka integrovaným magnetom a otvorom na skrutky ho možno ľahko nainštalovať prakticky kdekoľvek. Dokonca sa dodáva so skrutkami a rozpernými hmoždinkami pre montáž na stenu. S napájacím adaptérom ho možno napájať z akejkoľvek elektrickej zásuvky (v balení je európska, britská aj americká). Ako osobné chladiace riešenie jednoducho funguje. Ventilátory dokážu vytlačiť veľa vzduchu a pri relatívne nízkom hluku, ktorý je na úrovni 23 dB(A). Cena NV-FS1 je 100 eur.

NV-FS2 je podobný ventilátor, ktorý je ideálny na dodatočné chladenie zariadení, ako sú A/V prijímače, DVR, herné konzoly, alebo úložné riešenia. Okrem toho ho možno použiť aj ako jednoduchý stolový ventilátor s fúkaním. Na rozdiel od NV-FS1 ponúka mäkké montážne podložky a tesnenia. Základom je rovnaký ventilátor NF-A12x25 PWM. Predinštalované viacúčelové tesnenie NV-MPG1 a podložky NV-MPP1 tlmia vibrácie a poskytujú ventilátoru priestor, keď je umiestnený pod zariadeniami.

Na oboch modeloch vďaka regulátoru NA-FC1 možno nastaviť rýchlosť ventilátora od silného prúdenia až po takmer nehlučnú prevádzku. Na ochranu je predinštalovaná mriežka ventilátora NA-FG1, na napájanie je univerzálny napájací zdroj aj metrový predlžovací kábel. Ide o podobný koncept, ako pri prvom modeli.

Viacúčelový ventilátor NV-FS2 umožňuje dodatočne chladiť elektronické zariadenia akéhokoľvek druhu. Okrem toho možno ventilátor NV-FS2 použiť aj ako jednoduchý stolový ventilátor s bočným fúkaním. Spoľahlivý ventilátor NF-A12x25 PWM poskytuje dobrý výkon prúdenia vzduchu takmer v tichosti. Cena NV-FS2 je 80 eur.

Ďalej sme testovali NV-SPH1, osemkanálový ventilátorový rozbočovač. Ide o ideálne riešenie na napájanie až ôsmich 12V ventilátorov mimo siete pre domáce, kancelárske alebo viacúčelové ventilačné aplikácie. Počas používania sme teda použili iba jeden univerzálny adaptér, z ktorého sme napájali oba ventilátory a chladili nimi vzduch a notebook. Cena NV-SPH1 je 70 eur. Takisto v rámci príslušenstva možno kúpiť aj samostatný rozbočovač ventilátorov bez napájacieho adaptéra – NV-FH2 za cenu 50 eur.

Otestovali sme aj viacúčelové antivibračné tesnenie NV-MPG1-12 pre ventilátory. To je ideálne na umiestnenie ventilátora na hornú časť A/V prijímačov, ktoré majú na hornej strane ventilačné otvory a môžu využiť dodatočné prúdenie vzduchu. Tesnenie je vyrobené zo silikónovej gumy, zabraňuje prenosu vibrácií a utesňuje medzeru medzi zariadením a ventilátorom. Okrem toho je možné v prípade potreby nainštalovať voliteľné mriežky ventilátora NA-FG1. Jeho cena je 16 eur.

NV-MPG1-12 sú k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach, v čiernej tak, aby ladila s ostatnými modelmi Home, a takisto v hnedej farbe, ktorá je typická pre Noctua ventilátory. NV-MPP1 Sx4 je sada štyroch viacúčelových antivibračných podložiek pre ventilátory. Možno ich použiť aj na umiestnenie ventilátora pod malé zariadenia, ktoré si vyžadujú dodatočné vetranie. V predaji sú v čiernej alebo hnedej farbe.

Nová produktová séria Noctua Home predstavuje širokú škálu riešení. A najlepšia je variabilita. Používateľ si môže kúpiť len jeden produkt, alebo viaceré ako komplexné riešenie. Produkty sú zamerané na zlepšenie prietoku vzduchu, aj na zabezpečenie chladenia a zamedzenie vibrácií. Štúdie preukázali, že hluk v domácom a pracovnom prostredí môže mať výrazný negatívny vplyv na zdravie a celkovú pohodu. Primerané vetranie je zároveň nevyhnutné nielen na udržanie príjemnej klímy v miestnosti, ale aj na efektívnu prevádzku elektroniky najmä počas horúčav.

Zapožičal: Noctua