Domov Novinky Čína je svetovým lídrom vo využívaní GenAI

Čína je svetovým lídrom vo využívaní GenAI

Zdielať

Organizácie na celom svete používajú generatívnu umelú inteligenciu (GenAI) a zároveň do nej investujú.

Podľa štúdie je na čele Čína, kde sa k využívaniu GenAI kladne vyjadrilo 83% respondentov. To je viac ako v Spojenom kráľovstve (70%), Spojených štátoch (65%) a Austrálii (63%). Organizácie v Spojených štátoch však majú náskok, najmä pokiaľ ide o vyspelosť a úplné zavedenie technológií GenAI, a to 24% v porovnaní s 19% v Číne a 11% v Spojenom kráľovstve.

Spoločnosť McKinsey vo svojej správe z roku 2023 odhaduje, že GenAI by mohla v rôznych prípadoch použitia priniesť ročne ekvivalent 2,6 až 4,4 bilióna USD. To je porovnateľné s celým HDP Spojeného kráľovstva v roku 2021. Tento dopad by zvýšil celkový vplyv umelej inteligencie o 15% až 40%. Čína taktiež dominuje v patentoch na generatívnu AI, dokonca aj pred USA. Podáva šesťkrát viac patentov ako jej najbližší rival Spojené štáty. Viac sme písali aj v samostatnom článku.

Vzhľadom na široký dopad GenAI na svetovú ekonomiku sa realizoval prieskum na vzorke 1600 osôb vo vedúcich pozíciách na kľúčových globálnych trhoch. Respondenti pracujú v rôznych odvetviach vrátane bankovníctva, poisťovníctva, verejného sektora, prírodných vied, zdravotníctva, telekomunikácií, výroby, maloobchodu či energetiky. Najmenšie organizácie, ktoré sa zúčastnili prieskumu, zamestnávali 500 – 999 ľudí a najväčšie viac ako 10-tisíc ľudí.

Hoci Čína môže byť lídrom v miere prijatia GenAI, nemusí sa to nevyhnutne rovnať efektívnej implementácii alebo lepším výnosom. V skutočnosti sú na čele USA, kde 24% organizácií naplno implementovalo GenAI. Na porovnanie, v Číne to bolo 19%. Prieskum signalizuje, že jednotlivé regióny začínajú GenAI implementovať zmysluplným spôsobom, ale v rozdielnom tempe.

Pri pohľade na rôzne odvetvia prieskum ukázal, že bankovníctvo a poisťovníctvo sú lídrami v začleňovaní GenAI do svojich každodenných procesov podľa viacerých ukazovateľov. Hlavnou výzvou, ktorej čelia organizácie pri každodennom používaní generatívnej umelej inteligencie, je nedostatok jasnej stratégie. Iba 9% vedúcich pracovníkov v prieskume uviedlo, že sú dobre oboznámení s tým, ako ich organizácia využíva GenAI. Z tých, ktorí už plne implementovali, len 25% tvrdí, že sú dobre oboznámení so stratégiou jej zavedenia.

Napriek tomuto nedostatku väčšina organizácií (75%) uvádza, že majú vyčlenený rozpočet na investície do GenAI v nasledujúcom finančnom roku. Keď organizácie zavádzajú generatívnu umelú inteligenciu, zisťujú, že nemajú dostatok dát na vyladenie veľkých jazykových modelov (LLM). Tiež zisťujú, a to často až počas implementácie, že im chýbajú správne nástroje na úspešné nasadenie AI. IT lídri v organizáciách sa najviac obávajú ochrany súkromia dát (76%) a ich bezpečnosti (75%).

Len desatina organizácií uvádza, že sú plne pripravené na dodržiavanie budúcich nariadení o AI. Z organizácií, ktoré AI už plne implementovali, iba tretina verí, že dokážu splniť tieto nariadenia. Iba 7% poskytuje vysokú úroveň školenia v oblasti správy GenAI a len 5% má spoľahlivý systém na meranie zaujatosti a rizík pre súkromie vo veľkých jazykových modeloch (LLM). Napriek prekážkam už niektorí skorí používatelia zaznamenali významné výhody: 89% uvádza zlepšenie skúseností a spokojnosti zamestnancov, 82% tvrdí, že šetria prevádzkové náklady a 82% konštatuje vyššiu mieru retencie zákazníkov.