V roku 2015 sme sa popri vlajkovej lodi Samsung Galaxy S6 nedočkali modelu Mini, narozdiel od prechádzajúcich rokov, kedy Samsung ponúkal smartfón s dizajnom vlajkovej lode, avšak o dosť menšími parametrami a nižšou cenou. Teraz ale prišiel smartfón, ktorý by sa ním dal nazvať – Samsung Galaxy A3 (2016).
Už pri prvom pohľade je jasné, že ide o bratranca modelu Galaxy S6, veď preto sme o ňom povedali, že by mohol byť jeho Mini variantou. Tiež totiž ponúka konštrukciu „sklo a kov“ s mnohými malými detailami, ktorá je chladná na dotyk, a jediným viditeľným rozdielom je len fakt, že na zadnej strane nenájdeme merač srdcového tepu, vedľa fotoaparátu je len LED blesk. Aj veľkosť, ktorá je tak akurát na používanie jednou rukou – na prednej strane totiž nájdeme 4,7“ HD Super AMOLED displej, ktorého hustota pixelov je 312 ppi.
Zapnite ho stlačením buď domovského tlačidla alebo tlačidla napájania a preberie sa k životu, spolu s dvomi kapacitnými tlačidlami pod displejom, z ktorých ľavé je určené na multitasking a pravé na vrátenie späť. Samozrejme, farby sú veľmi živé, ako sa na AMOLED technológiu patrí. Čierna je neskutočne hlboká, keďže sa pixely vypínajú a to navyše šetrí aj batériu. Batériu šetrí aj jas, ktorého spektrum je naozaj široké, keďže v noci neblyští do očí a cez deň presvieti aj priame slnečné svetlo.
Displej je pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass 4, čiže ani pri páde na zem sa predná strana nerozbije na milión kúskov. A to sa zíde – mobil sa totiž šmýka všade, kde to ide, neraz sme ho museli zachraňovať pred pádom, keď sa začal približovať k hrane stola. Inak je ale spracovanie špičkové.
Na strane softvéru, systémom je Android 5.1.1 Lollipop s nadstavbou TouchWiz od Samsungu. Predinštalovaných aplikácii nie je veľa, avšak k Samsung a Google titulom pribudol aj Microsoft softvér – Skype, Office, či OneDrive, pri ktorom k mobilu dostanete 100 GB úložného priestoru. Aplikácie od Samsungu ponúkajú už typický e-mail, poznámkovač, či obchod s aplikáciami Galaxy Apps, nájdeme tu ale aj inteligentného správcu, ktorého zabezpečovaciu časť poháňa Intel, avšak tú na čistenie úložiska spravuje Clean Master, program, ktorý mal v minulosti dosť nekalé taktiky, preto tento softvér považujeme za nepotrebný.
TouchWiz ďalej ponúka domovskú obrazovku, po ktorej ľavej strane nájdeme správy „Briefing“ so službou Flipboard a zoznam aplikácii, v ktorom je možné vytvárať priečinky a ktorý posúva nové aplikácie na koniec zoznamu, aj keď je zoradený abecedne. Po potiahnutí prstu z vrchu sa nám naskytá pohľad na notifikačnú lištu, ktorá je spojená s rýchlymi nastaveniami a pohybuje sa v nej sprava doľava. Tu považujeme za malú nevýhodu trochu zložitejšiu navigáciu, pretože neponúka všetky prepínače naraz a je potrebné sa v nich hrabať.
Aplikácia nastavení je rozhodne prehľadná, a ponúka aj možnosť vyhľadať potrebné nastavenie pre ešte rýchlejšie prispôsobenie. A keď už sme pri prispôsobení, Samsung do softvéru pridal aj podporu tém, používateľom, ktorým sa nepáči originálna farebná schéma, pozadie, či ikony sa dá veľmi jednoducho zmeniť jednou z troch predinštalovaných alebo tisícok iných stiahnuteľných tém. Dobrým faktom v softvéri je pridaná podpora dvojkliku domovského tlačidla na otvorenie fotoaparátu.
Ten ponúka 13-megapixelový senzor s clonou f/1.9. Dokáže vytvoriť fotky, ktoré sú dosť pekné, samozrejme s podmienkou, že okolo musí byť veľa svetla. A aj keď kontrastu bolo na fotkách väčšinou akurát, niekedy sa nám stalo, že buď bola jedna časť fotografie príliš tmavá, alebo druhá prisvetlá. To sa ale dá do určitej miery zregulovať sliderom, ktorý sa zobrazí po zaostrení a umožní pridať, či ubrať svetlo v zábere.
Čo sa videa týka, to končí pri 1080p rozlíšení a 30 snímkach za sekundu. Kvalita videa cez deň je pomerne dobrá a zaostruje celkom rýchlo, avšak absencia optickej stabilizácie fotoaparátu znamená, že ak sa používateľovi trasú ruky tak, bude z toho nekvalitné video. V noci je vo videách a fotografiách dosť šumu, ale vo vnútri dokáže väčšinu z neho eliminovať blesk, ktorý má jemne žltý podtón. Celkovo nie je kamera úžasná, ale patrí skôr k priemeru tejto kategórie.
Čistého výkonu nie je veľa. Čipsetom je totiž štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 410, spolu s 1,5 GB RAM a 16 GB úložného priestoru, ktorý je možné rozšíriť microSD kartou. V tejto cenovej kategórii by sme ale od Samsungu očakávali procesor aspoň radu 600 a 2 GB RAM. Aj napriek tomu ale systém funguje svižne, síce sa stalo, že musel systém znovu vykresľovať celý launcher, ale to iba málokedy. A hry tiež fungujú takmer bez problémov. Či išlo o Atomas, Loop, alebo Smash Hit, zásekov bolo málo. Ale samozrejme, výkon nie je nekonečný a pri náročnejších hrách ako Asphalt 8 sme museli znížiť grafické nastavenia pre plynulý zážitok.
16 GB úložného priestoru nám stačilo na mnoho aplikácii, a možnosť pridať microSD kartu až do 128 GB zaručilo, že sme do mobilu mohli nahrať hudby, videí, alebo fotiek, až do zbláznenia. Bezdrôtové spojenia tiež fungovali bez problémov – či už počúvanie hudby cez Bluetooth reproduktor, alebo surfovanie po internete cez Wi-Fi alebo LTE, kde boli rýchlosti priemerné. 4G pripojenie sme testovali vo Vrútkach a Banskej Bystrici v sieti Orange.
Telefonáty boli bezproblémové, až na jeden problém s konštrukciou – raz za čas smartfón potiahne, prípadne odtrhne vlas. Nemali sme problém počuť druhú stranu a ani ona nás. Jeden reproduktor na spodnej hrane tiež prehrával zvuk pri telefonáte bez problémov. A nemá problém ani s hudbou, aj keď pri vyšších hlasitostiach už dochádza k veľkému skresleniu. Špeciálnym zážitkom bolo ale počúvanie hudby cez slúchadlá. Samsung totiž pridal do systému funkciu Adapt Sound, ktorá dokáže zvuk prispôsobiť človeku a jednotlivým slúchadlám, okrem toho s reprodukciou zvuku pomohol aj SoundAlive+, ktorý dodával hudbe hĺbku.
Čo nás ale milo prekvapilo, bola výdrž batérie. Aj keď sme mobil nemali problém vybiť za jeden deň neustálym pozeraním videí alebo hraním hier, v reálnom používaní vydržal viac ako deň a keď sme ho potrebovali na druhý deň v plnom nasadení, na nabíjačku sme ho dávali ešte s 30% batérie. Doba zapnutej obrazovky ani raz nepadla pod šesť hodín a raz sme dokonca prekonali sedem. To nedokážu ani niektoré smartfóny s dvojnásobkom kapacity batérie a za toto Samsung nesmierne chválime.
Celkovo je tento smartfón vhodnou náhradou za Galaxy S6 Mini, ktorý neexistuje. Ponúka malý displej, nádherný a štýlový dizajn, priemerné špecifikácie, priemerný fotoaparát, softvér s mnohými funkciami, ale hlavne perfektnú výdrž. Za cenu okolo 300 eur teda ide o dobrý výber pre tých, ktorý hľadajú štýlový smartfón tak akurát do ruky, nezáleží im úplne na čistom výkone a fotoaparáte, a chcú aby dlho vydržal. Áno, na trhu sú rozhodne výkonnejšie alternatívy, ako napríklad OnePlus X, avšak takúto kombináciu nenájdete takmer nikde.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: Snapdragon 410
Procesor: štvorjadrový (4× Cortex-A53 @ 1,5 GHz)
Grafika: Adreno 306
Pamäť: 1,5 GB RAM + 16 GB ROM (podpora microSD do 128 GB)
Operačný systém: Android 5.1.1 + TouchWiz
Displej: 4,7“, Super AMOLED, 1280×720 px., 312 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí, f/1.9; predný – 5 MPx, f/1.9
Rozmery: 134,5×65,2×7,3 mm
Hmotnosť: 132 gramov
Batéria: Li-Ion, 2300 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer
Hodnotenie: 95%
Plusy
+ Prémiový dizajn
+ Podpora microSD kariet
+ Nádherný displej
+ Svižný systém
+ Prekvapivá výdrž batérie
+ Malé rozmery
Mínusy
– Sklo na oboch stranách je klzké
– Vysoká cena
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Samsung Galaxy A3 2016 A310F poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Samsung
Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy A3 (2016) nájdete na Recenzie.SME.sk