Domov Počítače Recenzia: Be quiet! Silent Loop 2 280

Recenzia: Be quiet! Silent Loop 2 280

Zdielať

Otestovali sme najnovšie vodné chladenie od nemeckej spoločnosti, ktorá v novom modeli použila nový dizajn aj funkcie.

Päť rokov po uvedení prvého vodného chladenia Silent Loop prichádza výrobca s jeho nástupcom, ktorý je k dispozícii v 120 mm, 240 mm, nami testovanej 280 mm a 360 mm verzii. Vodné chladenie typu AiO (All-in-One) je veľmi praktické, najmä kvôli jednoduchej montáži. Azda najväčšou – na prvý pohľad viditeľnou – zmenou oproti minulej generácii je pridanie aRGB podsvietenia ako aj náhrada pôvodných ventilátorov Pure Wings za Silent Wings 3. Súčasťou je taktiež 4-pinový splitter, vďaka ktorému možno pripojiť obidva ventilátory do jedného konektoru na základnej doske. Ďalej tu je RGB radič s napájaním SATA (a možnosťou synchronizácie podsvietenia so základnou doskou), ako aj nástroj na vybratie SIM karty. Áno, aj pri vodnom chladení je tento nástroj v balení. Prečo?

Na hornej strane bloku pumpy je tlačidlo, ktoré možno použiť na zapnutie/vypnutie pevného bieleho podsvietenia za logom a nástroj na odstránenie SIM karty jednoducho uľahčuje spustenie tlačidla. V balení je tuba s teplovodivou pastou, na samotnom chladiči pumpy nie je výrobcom z výroby aplikovaná pasta, pričom jej povrch je z poniklovanej medenej zmesi. Tak ako aj iné chladiče, aj pri tomto testovanom riešení platí, že je inštalácia do počítačovej zostavy vcelku jednoduchá. Je tu však jedna zaujímavosť, najmä pre používateľov AMD procesorov – spoločnosť používa náhradné držiaky a nie tie tradičné od AMD, ktoré možno vidieť v každej zostave. Vďaka použitiu vlastných upevňovacích prvkov výrobca zabezpečil, že každá skrutka, podložka a držiak sú celé v čiernej farbe.

A čo je ešte lepšie, vďaka tomu, že sa spolieha len na tri konektory základnej dosky (3-pin napájací AiO, 4-pin na ventilátory a 3-pin na aRGB), je pri zapájaní minimum „zavadzajúcich“ káblov a nie je potrebný žiadny zbytočný softvér. Súčasťou balenia je aj nádoba s chladiacou kvapalinou. Výrobca poskytuje na chladenie trojročnú záruku, treba podotknúť, že konkurencia ponúka dlhší čas. Poteší široká podpora procesorov. Podporované sú všetky najnovšie sockety Intel a AMD (pre Threadripper bude potrebná voliteľná montážna sada BZ008). Keďže výrobca sa už (podľa názvu) zameriava na čo najlepší pomer výkon/hlučnosť, tak nie je prekvapením použitie tichých ventilátorov Silent Wings 3.

Zaujímavosťou je, že pri pumpe je použité trojkomorové šasi a tlmenie, ktoré pomáha absorbovať vibrácie a udržiavať hluk na čo najnižších hodnotách. Pri záťaži síce dosahuje procesor v testovacej zostave 80°C, ale hlučnosť testovaného chladiča je na úrovni 38 dB(A). V celkovom hodnotení možno konštatovať, že vodné AiO chladenie spĺňa svoj účel a tiež, že výrobca prepracovaným tlmeným čerpadlom v pumpe splnil svoj cieľ. Vyniknúť na preplnenom trhu so známymi a etablovanými výrobcami AiO chladičov je ťažké, avšak myslíme si, že spoločnosti Be quiet! sa to darí veľmi dobre vďaka tomu, že venuje pozornosť detailom. Blok pumpy procesora je elegantný, rozhodne poteší aj montážny set ladený do čierna spolu s tichými ventilátormi.

Chladiaci výkon sa vyrovná viacerým z najlepších vzduchových aj vodných chladičov na trhu. Jediný nedostatok je len trojročná záruka, ktorá v porovnaní s konkurenciou značne zaostáva. Be quiet! Silent Loop 2 280 je výkonný AiO chladič, ktorý ponúka elegantnú pumpu na CPU, tiché ventilátory Silent Wings 3, špičkový chladiaci výkon, nízku hlučnosť a tiež jednoduchú synchronizáciu bez nutnosti inštalovania zbytočného softvéru. Odporúčame.

Zapožičal: Be quiet!