Domov Novinky Tipy a triky: Synology NAS a doplnkové aplikácie

Tipy a triky: Synology NAS a doplnkové aplikácie

Zdielať

V prvej sérii trendy článkov sa pozrieme na základné aplikácie spoločnosti Synology. Tie odporúčame všetkým používateľom NAS serverov, keďže určite nájdu svoje uplatnenie. Nami testované aplikácie sú dostupné v ponuke „Centrum balíčkov“ a ide o akýsi obchod s doplnkami pre NAS.

synology-diskstation-ds916-plus-01

Mnohí používatelia pred kúpou netušia, že aj NAS servery umožňujú prispôsobenie. Možností rozšírenia je dostatok vďaka ponuke „Centrum balíčkov“, kde je dosť aplikácií, ktoré možno nainštalovať do NAS. Oceňujeme plnú lokalizáciu do češtiny a možnosti miniaplikácii (widgetov), ktoré možno pridávať na plochu. Ide napr. o stav systému, sledovanie zdrojov a úložiska.

synology-dsm-01

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Úroveň produktivity a zábavy možno zvýšiť s mobilnými aplikáciami Synology, ktoré ponúkajú prístup k súborom a správu NAS pomocou mobilných zariadení. Vďaka aplikácii Video Station sú filmy a seriály automaticky indexované pomocou online metadát. Audio Station je vybavený modulom pre texty, podporou DLNA aj AirPlay a internetovým rádiom.

synology-dsm-02

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Aplikácia Photo Station umožňuje bezproblémové triedenie fotografií do vlastných kategórií a albumov. S pomocou DS finder možno na cestách spustiť, vypnúť a sledovať stav NAS. V prípade zistenia udalosti vie aplikácia poslať upozornenie cez SMS alebo e-mail. NAS možno používať aj ako web server. Sú tu dostupné redakčné systémy WordPress, Joomla a Drupal a tiež aj phpMyAdmin pre správu databáz.

synology-diskstation-ds916-plus-02

Okrem toho NAS server vďaka aplikácii prináša kompletnú cloud službu. Cloud Station umožňuje synchronizovať súbory medzi NAS serverom a zariadeniami Windows, Mac, Linux, iOS, Android a Windows Phone. Synchronizácia funguje aj medzi NAS a rôznymi cloudovými službami ako je Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive a Box. Na službu Cloud Station sa pozrieme podrobnejšie v ďalšom trendy článku, keďže si podľa nás zaslúži osobitnú pozornosť, najmä v dnešnej dobe je cloud „in“.

synology-dsm-03

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

DS download umožňuje spravovať úlohy sťahovania, teda prechádzať, riadiť a kontrolovať údaje k jednotlivým úlohám. Taktiež možno vzdialene vyhľadávať obsah a nastavovať sťahovanie súborov priamo na NAS server. V ponuke aplikácie je možnosť automatického rozbalenia komprimovaných súborov po stiahnutí. Aplikácií je dosť, ocenili by sme však, ak by jedna aplikácia zastrešovala všetky úlohy.

synology-dsm-04

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pre používateľov, ktorí nastavujú NAS prvýkrát, je vhodné tiež povoliť a nastaviť funkciu QuickConnect, pomocou ktorej sa dá ľahko pripojiť na NAS aj mimo lokálnej siete. Prihlásiť sa možno z rozhrania internetového prehliadača alebo pomocou mobilných aplikácii. Vďaka tomu si možno prehrávať video a hudbu z multimediálnej knižnice kdekoľvek na cestách prostredníctvom smartfónu alebo tabletu.

synology-diskstation-ds916-plus-03

Hoci sme službu používali na modeli Synology DiskStation DS916+ s 8GB operačnou pamäťou, vďaka univerzálnemu operačnému systému DSM (DiskStation Manager) je možné služby používať na ľubovoľnom NAS Synology, keďže ide o webový operačný systém, ktorý používajú všetky zariadenia tejto spoločnosti. Je navrhnutý tak, aby používateľom umožnil správu a zálohovanie dát na NAS serveri. DSM ponúka viacero doplnkových aplikácií a služieb, ktoré zvýšia produktivitu práce a rozšíria možnosti NAS.