Domov Návody Surfujte bezpečne a rýchlo. Aký je CyberGhost VPN?

Surfujte bezpečne a rýchlo. Aký je CyberGhost VPN?

Zdielať

CyberGhost_VPN_LogoEšte v polovici roka sme v krátkosti predstavili VPN od CyberGhost VPN, tak si to poďme v skratke zopakovať. Ako sme už spomenuli, je to bezplatný nástroj, ktorý šifruje, anonymizuje a teda skrýva vaše kroky po internete. Ak používate verejné Wi-Fi pripojenie k internetu na letisku alebo kaviarni, alebo máte strach, že máte niečo v počítači, je VPN práve pre vás.

Slovo bezplatne nie je úplne pravdivé. Hoci služba funguje dobre bezplatne, má určité obmedzenia. Prvým problémom je ako sme už spomenuli rýchlosť a stabilita služby. Hlavným využitím je surfovanie na menej zabezpečených sieťach či nakupovanie zo zahraničia lacnejšie napríklad zo Steamu, alebo aj využívať službu NetFlix, ktorá u nás normálne nie je.

Aplikácia vám pridelí IP adresu a pripojí anonymne k vybranému serveru, popritom šifruje všetky internetového prevádzky medzi vami a službou VPN. To znamená, že napríklad pri využívaní torrentov máte nielen skrytú IP adresu pred ďalšími používateľmi, ale zároveň váš poskytovateľ vidí len normálnu komunikáciu cez protokol HTTP, namiesto P2P. Služba svoje využitie tiež nájde aj v krajinách s cenzúrovaným internetom (napr. Čína, Irán), kde ho môžu používatelia ľahko obísť.

cyberhost I
aktívne pripojenie na rumunský server, automatická voľba krajiny (aktuálne Rumunsko), bezplatná verzia (bez prihlásenia)

CyberGhost VPN je dodávaný v bezplatnej verzii, ktorá sa odpojí po 3 hodinách, no dátovo je tento balík neobmedzený, teda len do miery pridelenej rýchlosti. Tá sa pohybuje približne medzi 10 – 15 Mbps, občas ale i výrazne menej, približne 5 Mbps v závislosti od prideleného pásma pre daný server a využitie jeho trafficu. Lepšie sa sťahuje v noci, večer a skoro ráno. Cez ostrú prevádzku padá rýchlosť až ku spomínaným 5 Mbps. Treba dodať, že pri verzii zadarmo sa po odpojení nepodarí opätovne vždy pripojiť.

Premium verzia sa pohybuje v rozmedzí od 5 eur do 8 eur mesačne v závislosti na tom, na koľko zariadení ju chcete. Drahšia podporuje najviac 5 zariadení. Túto sme mali poskytnutú aj my na recenziu. Bezplatná verzia ale môže byť pre väčšinu ľudí dostačujúca, ak im nebude vadiť spomaľovanie super rýchleho pripojenia. Klient CyberGhost VPN podporuje Windows XP, Vista a 7 či 8. Od 5. júna 2014 podporuje aj Mac, teda OS X. Nechýba podpora ani pre Linux či Android a iOS.

1-CyberGhostVPN_Svajciarsko_Vyber_krajin
široký výber krajín pri prémiovej verzii

Poďme k reálnemu použitiu. Pri testovaní produktu približne dva mesiace sme CyberGhost VPN použili pri Majstrovstvách sveta vo futbale. Možno si spomínate ako STV počas finálového zápasu nezosynchronizovala zvuk a obraz. Gól ste potom mohli počuť skôr ako padol. Práve vtedy sme vyskúšali Cyberghost v ostrej prevádzke.

Použitím českého VPN servera nám nerobilo problém pozerať ČT na internete aj v HD (720p) kvalite. Aké rýchlosti teda dosiahnete? Pri našom testovaní nebolo problém dosiahnuť 25-30 Mbps. Pri určitých testoch rýchlosť atakovala 100 Mbps. Počítajte ale skôr s prvými spomenutými rýchlosťami. Okrem toho sme službu vyskúšali aj pre NetFlix. Služba bez problémov fungovala pri 1080p rozlíšení.

5-CyberGhostVPN_Svajciarsko_Pripojenie
aktívne pripojenie na švajčiarsky server, manuálna voľba krajiny (Švajčiarsko), premium verzia (po prihlásení)

Nepoteší však o niečo vyššia odozva pri otváraní stránok. Podľa našich testoch je šifrovaná komunikácia aj cez CyberGhost DNS server a ten je značne pomalý. Stránky prekladá a načíta asi 2-2,5× pomalšie. Nie je to však nič strašné. Odozva porástla len zanedbateľne. Približne o 10 – 15 milisekúnd pri použití českého servera.

Nemecký bol ešte o 5 milisekúnd pomalší či 70 milisekúnd pri ruskom serveri. Pre zaujímavosť sme vyskúšali ešte server USA, kde bolo paradoxne najviac používateľov. Tu však už počítajte s odozvami nad 140 ms pri prehľadaní slovenských stránok. Na obrázku môžete vidieť tracert a pingy na náš portál pri nastavení serveru v USA.

cyberghost-digitalportal_tracert
tracert, server v USA

Avšak facebook.com či google.com rýchlejšie neboli, respektíve zanedbateľne. Odporúčame preto ostať na našom kontinente, ak nepotrebuje USA na Netflix a podobne. Rýchlosť z USA bola ešte celkom príjemná okolo 5/1,5 Mbps. To akurát stačí na 720p videá. Na druhej strane, keď sme skúšali youtube.com, rýchlosť pri načítavaní dosahovala aj 30 Mbps. Nerobilo nám potom problém prehrávať ani 2K video. Počítajte však radšej s rýchlosťou okolo 8 Mbps a teda maximálne 1080p videami.

Upozorňujeme však, že pri niektorých serveroch nemusí fungovať P2P sťahovanie (napr. cez ruské servery), hoci Skype bude fungovať. Čo sa týka dostupnosti serverov, tie majú praktickú dostupnosť 99%. V prípade “maintenance“ dostanete v pop-up okne informáciu o vypnutí servera približne tri dni vopred. Technické opravy serverov však nikdy netrvali viac ako 24 hodín.

2-CyberGhostVPN_Svajciarsko_Test_cez_Speedtest
server v Švajčiarsku
Cyberghost_rychlost_USA
server v USA

V nastaveniach nájdeme možnosť auto pripojenia po zapnutí počítača, možnosť skrytia operačného systému či webového prehliadača. Nechýbajú ani informácie o účte či možnosť výnimiek. Po zapnutí skrytých možností máme na výber konečne aj proxy servery, možnosť vypnúť vynútenie CyberGhost DNS serverov či preferovať TCP port namiesto UDP. Bohužiaľ mierne otravné pop-up okno vypnúť nejde.

Čo na záver? V prípade, že vám nestačia rýchlosti okolo 5 Mbps a nevadí vám odpojenie po troch hodinách či ste nikdy predtým VPN ani neskúšali, siahnite aspoň po verzii zadarmo. Tu však počítajte s veľkým obmedzením v počte krajín i serverov. K dispozícií máte iba jednu desatinu serverov.  Avšak, ak chcete a viete využiť potenciál rýchleho pripojenia bez obmedzení vyskúšajte Premium verziu.

3-CyberGhostVPN_Svajciarsko_Stahovanie_RAR
server v Švajčiarsku
4-CyberGhostVPN_Svajciarsko_Stahovanie_PDF
server v Švajčiarsku

Ako zbytočnú považujeme verziu Premium Plus. Cena 49,99 eura za rok či 4,99 eura mesačne, však stojí za zváženie. Na druhej strane, ak siahnete po verzii Plus dostanete licenciu pre päť zariadení s plnou výbavou, no s dvojnásobnou cenou Premium.CyberGhostu v prípade platených licencií nechýba plná podpora protokolov OPENVPN, L2TP/IPSEC, PPTP.

Ešte dodávame, že v prípade, že ostanete iba pri verzii zadarmo nebudete ju môcť používať s Macom. Okrem toho CyberGhost pripravuje novú, lacnejšiu verziu Indiegogo Premium Plus, kde je podpora až päť zariadení a prístupu k no-spy proxy. Kedy však bude dostupná a aká bude stanovená cena zatiaľ nie je jasné.

1 komentár

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno