Pre Xiaomi možno končiaci rok 2021 považovať za vysoko produktívny, keďže uviedla na trh viac ako 50 zariadení a to počítame len telefóny.
Urobila aj menší rebranding tým, že zo svojich prémiových zariadení vypustila „Mi“ pričom od druhej polovice tohto roka sa menili označenia na názov „Xiaomi“ + číslo modelu, tak ako to vždy robila v Číne. Včera predstavená séria Xiaomi 12 tak nemá názov Xiaomi Mi 12 (staré značenie modelov). Pripomeňme, že práve dvanástky sú jedny z prvých smartfónov s novým procesorom Qualcomm Snapdragonom 8 Gen 1, ktorý sa už stihol presláviť škandálom (procesor neustále sleduje selfie kameru, čo Qualcomm vôbec nedomyslel). Práve problém so sledovaním pri najnovšom SD čipe by bol dôvod, prečo by sme si v redakcii telefón s týmto procesorom rozhodne nekúpili a nevybrali (pozn. red.)
Víťaz: Xiaomi Mi 11 Ultra
V obchodoch je v podstate nemožné ho nájsť, ale Xiaomi Mi 11 Ultra je jedným z najpamätnejších telefónov roku 2021. Podobne ako minuloročný Mi 10 Ultra je tento telefón navrhnutý skôr ako ukážka výskumných a vývojových schopností spoločnosti než ako niečo, čo by sa malo predávať v desiatkach miliónov kusov. Tento rok sa pozornosť sústredila na fotoaparát a bolo úžasné vidieť, ako veľmi sa spoločnosť zlepšila, a to aj bez veľkej značky fotoaparátov po svojom boku. Tri veľké snímače s vysokým rozlíšením v spojení s vyspelým spracovaním vedú k pôsobivým výsledkom. Hoci je fotoaparát nepochybne hlavným dôvodom, prečo sa o Mi 11 Ultra zaujímať, je to aj atraktívny, dobre zostavený telefón s úžasným displejom a výkonom vlajkovej lode. Nie je dokonalý, pretože výdrž batérie mohla byť lepšia, ale rozhodne je vynikajúca. Hlavným problémom modelu Ultra je samozrejme astronomická cena (čínsky smartfón za 1200 eur!?), no najmä dostupnosť. Na väčšine predajných miest je vypredaný a je nepravdepodobné, že bude dostupný. Ide naozaj skôr o limitovanú edíciu zariadenia a dostalo sa k nemu len pár šťastlivcov.
Víťazi: Poco F3 a Poco X3 Pro
Hoci sú to dva telefóny, v podstate ponúknu to isté v dvoch rôznych cenových kategóriách. Možno tu získať 120 Hz displej, rýchly vlajkový čipset Snapdragon, solídnu batériu a tak-tak fotoaparát. Ak máte k dispozícii 300 eur, potom je to Poco F3 s displejom AMOLED HDR10+ a procesorom Snapdragon 870. Ak si môžete dovoliť mobil za 200 eur, potom je to Poco X3 Pro s displejom IPS LCD HDR10 a procesorom Snapdragon 860. Aj keď nejde o najnovší procesor, tieto čipy sú stále rýchle a ako jedny z mála majú skutočne GPU, ktoré sa pokúsi o hranie so 120 snímkami za sekundu. Vďaka tomu ich možno ľahko odporučiť (alebo neodporučiť). „Je rýchly čipset prioritou a očakávate nadpriemerný fotoaparát?“ Ak sú odpovede áno, resp. nie, potom je Poco vhodnou voľbou. A nemyslíme si to len my, F3 a X3 Pro dosiahli 2 milióny kusov predaných kusov za menej ako 2 mesiace po uvedení na trh.
Porazený: Xiaomi Mi Mix Fold
Čo sa stalo s telefónom Xiaomi Mi Mix Fold? Na papieri je prvý skladací telefón od Xiaomi skvelý. Jeho 8,01″ obrazovka je jednou z najväčších na telefóne vôbec. Nechýbal ani desktopový režim, ktorý mal z obrazovky a čipsetu Snapdragon 888 vyťažiť maximum. Bol to prvý telefón s objektívom, ktorý umožňoval prepnúť jeho teleobjektív do makrorežimu. Spoločnosť dokonca zahrnula svoj prvý čip na spracovanie obrazu Surge C1. Mi Mix Fold je skvelou technologickou ukážkou, ale to je možno všetko, čím mal byť. Boli to výrobné problémy, ktoré zabránili firme v jeho širokom predaji? Alebo možno vsadila na nesprávny form factor (menší Flip od Samsungu s veľkým náskokom predáva väčší Fold).
Navyše veľký displej technologicky zaostáva: moderné skladacie panely ponúkajú vysokú obnovovaciu frekvenciu a možno aj kamery pod displejom. A vďaka zdokonaleným konštrukciám pántov sa niektoré skladacie zariadenia stali vodeodolnými. Ak chce Xiaomi získať podiely v segmente skladacích zariadení, má čo doháňať. Zatiaľ čo geekovia a prví používatelia už mali na skladacie zariadenia zálusk, marketingová kampaň Samsungu presvedčila aj menej technicky zdatných kupujúcich. Medzitým Mi Mix Fold nebol uvedený na trh mimo Číny a ľudia vo všeobecnosti ani nevedia, že Xiaomi vyrobilo skladací telefón.
Víťaz: Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Zo série Redmi Note sa od jej vzniku predalo úctyhodných 240 miliónov kusov. A dostala sa tam vďaka davovým lákadlám, ako je Redmi Note 10 Pro. Ten je podobný modelu Poco F3, hoci s odlišnými možnosťami, ktoré udržali rozpočet na uzde. Nemá vlajkový čipset, dokonca ani 5G. Vylepšuje však hlavný fotoaparát o 108 MPx snímač (pomerne veľký s veľkosťou 1/1,52″), ktorý si počínal pôsobivo. A ponúka 3,5 mm jack na slúchadlá a slot na microSD. Navyše má 6,67″ 120 Hz OLED displej, ktorý je takmer rovnako dobrý ako ten v modeli Poco. Podobne ako Poco, aj tento sa dá ľahko odporučiť, pokiaľ ľudia neočakávajú herný zážitok vlajkovej lode. Chýbajúca podpora 5G je však nepríjemná, keďže čoraz viac operátorov presadzuje plány 5G (aktuálne má na Slovensku najväčšie pokrytie Telekom, hoci sa pomaly do budovania púšťa aj O2, Orange a 4ka). A hoci existuje Redmi Note 10 5G, ten robí príliš veľa kompromisov. Séria Redmi Note 11 síce predstavuje výrazné zlepšenie oproti sérii 10, ale celosvetovo bude dostupný až začiatkom budúceho roka.
Porazený: MIUI
Skiny Androidu sú rozporuplnou témou, ale rýchlosť aktualizácií nie. Milujte ich alebo nenáviďte, MIUI nikdy nebolo najlepšie a pozorne sledovalo vydania Androidu. Pomerne často sa stáva, že hlavné vydanie MIUI použije ako základ dve samostatné verzie systému Android. Čo bude zrejme aj prípad MIUI 13, ktoré bude vychádzať z Androidu 11 a 12. Prvé beta verzie nových verzií operačného systému sú už vonku, hoci nie sú široko distribuované. Zakladateľ spoločnosti Lei Jun prisľúbil, že stabilná verzia MIUI 13 vyjde do konca roka. Pravdepodobne sa to však týka pripravovaných telefónov Xiaomi 12, ktoré ho budú mať predinštalované (a možno aj zariadení Redmi K50). Podľa všetkého žiadne súčasné zariadenia Xiaomi nedostanú stabilnú verziu Androidu 12 do konca roka (podľa neoficiálnych informácií ide o prvú várku).
Pokiaľ ide o aktuálnu verziu MIUI 12.5, niektoré modely 2019 ju dostanú (napr. Mi 9 a Redmi Note 7), ale určite nie všetky alebo dokonca väčšina. Dĺžka obdobia softvérovej podpory sa stáva čoraz dôležitejším faktorom pri posudzovaní telefónov a Xiaomi zaostáva. Za všetko hovorí fakt, že MIUI v júni dosiahlo 454 miliónov používateľov a spoločnosť začína ponúkať možnosti s dlhšou podporou. Modely 11T a 11T Pro dostanú tri aktualizácie systému Android a štyri roky bezpečnostných záplat. Je teda na správnej ceste, len ju musí rozšíriť na viac modelov. Uvidíme, čo prinesie rok 2022. No v porovnaní s Apple a ich šesť až sedem ročnou podporou znejú aj tri roky ako nepodarený vtip (o „rýchlosti“ distribúcie už vôbec nehovoriac!)
Porazený: Xiaomi Mi Band
Náramok Xiaomi Mi Band 6 dosiahol pred koncom apríla celosvetovo 1 milión dodávok, hoci celosvetový predaj sa začal len o niekoľko týždňov skôr. To znie pôsobivo, ale Mi Band 4 sa dostal na milión kusov len za 8 dní. Smart náramky boli na ústupe ešte pred príchodom 6. verzie na scénu. Čísla z trhu naznačujú, že tento form factor sa vo všeobecnosti predáva v porovnaní so smart hodinkami zle a napriek tomu, že má Xiaomi v ponuke niekoľko modelov, inteligentné náramky sa jednoducho nepredávajú dobre. Na druhej strane sa zdá, že slúchadlám spoločnosti sa darí oveľa lepšie.
Víťaz: Xiaomi tech
Mi 11 Ultra dosiahol pôsobivé fotografické výsledky bez toho, aby mal za sebou výhodu zavedeného výrobcu fotoaparátov. Situácia sa však mení. Keďže Huawei bol „odrezaný“ od medzinárodného trhu, jeho partner pre fotoaparáty Leica si hľadá nového kamaráta. Spoločnosť však oznámila novinku v technológii chladenia smartfónov, Loop LiquidCool, ktorá sľubuje, že výkonné čipové sady udrží o 5-8 ºC chladnejšie. Novinka by sa mala objaviť vo vlajkových lodiach, ktoré vyjdú v druhej polovici roka 2022. Spoločnosti sa tiež podarilo urobiť 120W rýchle nabíjanie dokonca aj pre relatívne dostupnú sériu Redmi Note 11. Demonštrované bolo 200W nabíjanie, ktoré sa možno objaví vo vlajkových lodiach už budúci rok. Xiaomi predáva aj 100W bezdrôtovú nabíjačku za menej ako 100 dolárov.
A ak by to nestačilo, spoločnosť oznámila, že v roku 2024 plánuje začať masovú výrobu svojho prvého auta. Počas nasledujúcich 10 rokov plánuje investovať 10 miliárd dolárov do svojho projektu elektromobilov vrátane prijímania nových zamestnancov a akvizície spoločností, ako je DeepMotion, ktorá vyvíjala technológiu samojazdenia. Spoločnosť mala víťazný rok. V treťom štvrťroku predbehla Apple a stala sa druhou v Európe (pričom rozdiel oproti Samsungu sa dosť zmenšil) a obsadila prvé miesto na indickom trhu. Taktiež uskutočnila 5G testy s indickým operátorom Jio, aby demonštrovala, že Redmi Note 11T je pripravený na siete novej generácie, keď budú uvedené do prevádzky. Indická pobočka Xiaomi tiež oznámila program Xiaomi Cares, ktorý predstavuje jednotné kontaktné miesto pre potreby podpory a servisu svojich spotrebiteľov. Na globálnej scéne má spoločnosť od konca októbra po celom svete otvorených 10-tisíc predajní Xiaomi.