Domov Periférie Tipy a triky: Vyberáme smart hodinky

Tipy a triky: Vyberáme smart hodinky

Zdielať

Smart hodinky sa stávajú čoraz populárnejšími, pretože prinášajú pre používateľov množstvo benefitov. Otestovali sme tri modely – Huawei Watch GT 2 46 mm, Amazfit GTR 2 a Xiaomi Mi Band 6.

Na fotografii Huawei Watch GT 2 46 mm

Hlavná výhoda smart hodiniek je možnosť kontrolovať si prostredníctvom nich prichádzajúce hovory, SMS správy, počet krokov, či kvalitu a dĺžku spánku. Všetky tri modely, ktoré sme testovali možno prepojiť aj so smartfónom (iOS, Android) a vďaka tomu mať neustále prehľad o novinkách. Hoci veľký vplyv na výber zohráva samotný vzhľad aj dizajn, prvoradé sú funkcie. Ako si teda vybrať ideálne smart hodinky? Pri výbere je podstatné pozerať sa aj na praktickú stránku. Ako často treba takéto hodinky nabíjať? Na aké športové aktivity sa dajú používať? Čo všetko si s nimi možno kontrolovať? Aká je kvalita aplikácie, prostredníctvom ktorej sa k nim napojíte? Majú hodinky aj iné smart funkcie?

Tieto všetky otázky by ste mali pri samotnom výbere zohľadniť. Až následne je vhodné sa pozerať na dizajnovú stránku. Momentálne na trhu nájdeme naozaj široké spektrum hodiniek, ktoré používateľom dokážu poskytnúť rôznu úroveň využitia. Pri hodnotení kvality aplikácie a jej možností konštatujeme, že najlepšie zvládnutú ju má Huawei. Appka „Huawei zdravie“ ponúka prehľadné menu, ako aj nastavenie. Poteší tiež lokalizácie a rovnaká funkčnosť pri iOS aj Androide. Poteší jednoduchá správa pripojených a spárovaných zariadení a možnosti ich aktualizácie. Xiaomi tiež ponúka prehľadnú aplikáciu, avšak pri synchronizácii dát s iPhonom sa nám stalo viackrát to, že synchronizácia neprebehla korektne.

Na fotografii Xiaomi Mi Band 6

Raz sa namiesto prenosu dát o prejdených krokoch z hodiniek do telefónu preniesli naopak počty krokov z telefónu na hodinky (čím sa „vynulovali“). Toto sme vnímali ako prekážku, keďže s Android smartfónmi sme v minulosti podobné problémy nezaznamenali. Amazfit ponúka appku aj menu iba v češtine, slovenčina podporovaná nie je. Smart funkcii majú všetky hodinky viac než dosť. Od bežných prejdených krokov, či hodnotenia spánku ponúkajú všetky tri hodinky aj kvalitu okysličenia krvi (SpO2). V kategórii kvality aplikácií a jednoduchosti nastavenia preto hodnotíme ako najlepší Huawei, potom Xiaomi a posledný Amazfit.

Vec dizajnu je často individuálna záležitosť, avšak tu musíme vyzdvihnúť minimálne rozmery a nízku hmotnosť Xiaomi, ktorý sa nám páčil z testovanej trojice najviac. Navyše, aktuálne v prípade nami testovaného modelu Mi Band 6 NFC začínajú banky pridávať podporu aj pre platbu mobilom (mBank, Curve). Pri výbere tento benefit môže zavážiť. Huawei ani Amazfit platby mobilom síce neponúkajú, ale sú taktiež dizajnovo zaujímavé. Oceňujeme, že najnovšia generácia smart hodiniek Xiaomi používa iný spôsob nabíjania ako vo svojich starších generáciách (ku smart hodinkám stačí pripojiť nabíjací dok, nie je nutné samotný náramok vyťahovať zo šasi náramku). Ako najlepší tu hodnotíme Xiaomi, potom Huawei a posledný Amazfit.

Na fotografii Amazfit GTR 2

Používatelia, ktorí vyberajú smart hodinky, by sa mali zamerať na konkrétne funkcie, ktoré potrebujú (alebo vyžadujú). Keď sme hodnotili presnosť prejdených krokov, všetky tri hodinky ukazovali zhruba rovnako. V počte krokov badať minimálne rozdiely. V kvalite ostatných porovnávaných údajov sa tiež veľmi nelíšili. Hodnoty srdcového tepu či okysličenia krvi bola namerané presne. Výhodou tiež je, že všetky tri testované modely podporujú možnosť nastavenia si vlastných ciferníkov a prispôsobenia si ich možností. Ak by sme teda hodnotili vyššie uvedené funkčné vlastnosti, všetky hodinky spĺňajú svoje funkcie veľmi dobre a nebadať veľké rozdiely v hodnotách (chybovosť) ani odlišnosť medzi nimi.

Ktoré smart hodinky sú z tejto trojice najlepšie? Nás najviac oslovil model Huawei Watch GT 2 46 mm, ktorý ponúka výbornú aplikáciu a funguje veľmi dobre aj s telefónom iPhone. Z pohľadu dizajnu a možností ponúkajú hodinky veľa a ich cena je od 110 eur. To je viac, ako stojí model Xiaomi Mi Band 6, ktorého cena je zhruba 32 eur. Platby mobilom so smart hodinkami môžu byť pre používateľov lákavé, spolu s príjemnými (malými) rozmermi a nízkou hmotnosťou. Amazfit GTR 2 sú elegantné hodinky, ale chýba im lokalizácia slovenčiny a tak sa musí používateľ uspokojiť s češtinou. Aplikácia má obmedzené možnosti, ale tiež ponúka možnosť prispôsobenia si ciferníkov. Ich cena je paradoxne spomedzi troch uvedených najvyššia, na úrovni 120 eur. Ponúkajú elegantný vzhľad a to sa počíta. Pripomeňme, že smart hodinky môžu slúžiť ako vhodná motivácia k cvičeniu v rámci zdravého životného štýlu.

Zapožičal: FeGotech