Domov Novinky Epic Store predinštalovaný na Android zariadeniach

Epic Store predinštalovaný na Android zariadeniach

Zdielať

Dohoda je súčasťou partnerstva medzi Epic a Telefónicou.

Epic oznámil detaily partnerstva s telekomunikačným operátorom Telefónica. Spoločnosť oznámila, že ide o dlhoročné partnerstvo a že jej Game Store bude predinštalovaný na zariadeniach predávaných telekomunikačným operátorom. Riaditeľ pre partnerstvá a zariadenia Telefónica uviedol, že touto spoluprácou firma posilňuje vzťah s partnerom a posúva sa o krok ďalej v poskytovaní vysokokvalitných, dostupných a inovatívnych digitálnych zážitkov jej zákazníkom.

Epic to zas označil za strategickú alianciu a snaží sa vytvoriť viac kompetetívny ekosystém pre používateľov Androidu a zákazníkom viac odhalí možnosti za hranicami bežných obchodov s aplikáciami. Aj keď Telefónica má celkom silné postavenie v Európe, samotné slovenské O2 bolo kedysi touto spoločnosťou vlastnené, obchod s aplikáciami bude zatiaľ predinštalovaný v Španielsku, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Mexiku.

Tiež bude predinštalovaný v španielsky hovoriacich krajinách z LATAM (Latinská Amerika). Medzi hrami, ktoré používatelia systému Android využívajúci mobilné služby spoločnosti Telefónica nájdu, sú okrem známeho Fortnite aj Fall Guys a Rocket League Sideswipe. Spoločnosti sa údajne neuspokoja s tým, že sa zastavia na tomto mieste, pretože do roku 2025 budú organizovať ďalšie podniky v rámci rozšírených partnerstiev.

Epic a Telefónica sa budú snažiť „priniesť viac výhod“ pre hráčov so systémom Android v rámci svojej mobilnej siete. Zaujímavosťou je, že niečo podobné sa Epic pokúsil s OnePlus a LG, ale Google to zastavil. Údajným dôvodom bolo že Epic by mohol ticho nainštalovať svoje produkty obídením Google Play Store. Epic má s Google právne spory aj z minulosti.

Spoločnosť zažalovala Google v roku 2020 po tom, čo bola jej populárna hra Fortnite vyradená z obchodu Play po tom, ako aktualizácia umožnila hráčom nakupovať jej virtuálnu menu V-Bucks priamo prostredníctvom vývojára. Tým boli porušené pravidlá obchodu Google, v ktorom si spoločnosť berie 15% poplatok za všetky nákupy uvedených aplikácií. Niečo podobné sa mimochodom udialo aj na platforme od Apple.

Situácia sa potom zmenila na sériu súdnych sporov, v ktorých spoločnosť Epic vyhrala hlavný súdny proces na protimonopolnom súde, kde sudca uznal žalovaný Google za vinného z nezákonného monopolu v obchode Play. Vývojár Fortnitu pokračoval v boji proti technologickým spoločnostiam – konkrétne Google a Samsung – v súvislosti s protisúťažnými praktikami, pokiaľ ide o vývojárov tretích strán.

V súčasnosti je Epic Game Store k dispozícii v systéme Android. Spoločnosť má väčší záujem o poskytovanie, podľa jej tvrdenia, spravodlivého zážitku pre hry a vývojárov, namiesto toho, aby sa uspokojila s veľkým 15% až 30% poplatkom Googlu počas transakcií. Epic navyše uvádza, že zachová rovnaké rozdelenie 88/12 pri nákupoch, aké má vo svojom klientovi pre PC.

Vývojári by si ponechali 88% z nákupu používateľa a zvyšných 12% by pripadlo Epic. Tento znížený poplatok má potenciál znížiť cenu aplikácií, alebo pri zachovaní ceny udržať väčší podiel pre vývojára, čo môže byť pre autorov aplikácií zaujímavé. Rozdiel medzi spodnou hranicou Play Store na úrovni 15% v porovnaní s Game Store s jeho 12% sa nemusí zdať priepastný, zvlášť z pohľadu jednotlivého používateľa.

Pri veľkom množstve predaných kópii aplikácii sa však jedná o zaujímavé čísla pre vývojára. Situácia však trocha pripomína neslávne známy stav z dôb klasických tlačidlových telefónov. Veľa telefónov od operátorov bolo brandovaných, pri spúšťaní sa miesto klasickej animácie zobrazilo logo operátora a niekedy bol názov operátora dokonca umiestnený priamo na fyzickom zariadení.

Niektoré novšie tlačidlové telefóny mali od výrobcu predinštalovanú vtedy veľmi populárnu Operu mini, a operátor prehliadaču menil ikonku na novú s tematikou operátora. Bol to prípad aj Samsungu SGH-E250 od jedného slovenského operátora, ktorý sme kedysi používali v redakcii. V súčasnosti je skôr problémom bloatware, t.j. nevyžiadané predinštalované aplikácie. Tie sú predinštalované od výrobcu smartfónu, a niekedy nejdú štandardne odstrániť, len zakázať.

Podobné je to aj s počítačmi, tam najviac trpí operačný systém Windows, a bloatware sa môže dostať napríklad aj cez inštalačky k rôznym ovládačom. Prípadne od výrobcov, prípadne s nanútením predinštalovaného antivírusu (McAfee, Northon). Naopak, Apple si svoje zariadenia pred predinštalovaným bloatwarom striktne stráži, a na MacBookoch a iných počítačoch Apple v dobe používania procesorov od Intelu dokonca nikdy nebola stále rozšírená nálepka s nápisom „Intel Inside“.

Či toto predinštalovanie Epic Game Store budú zákazníci operátora Telefónica považovať za bloatware, alebo naopak ocenia diverzitu obchodov s aplikáciami, je individuálne. V každom prípade oceníme, ak sa obchod bude dať bezproblémovo odinštalovať.

Zdroj