Domov Periférie Recenzia: Xiaomi MiBand 2

Recenzia: Xiaomi MiBand 2

Zdielať

Čínska spoločnosť Xiaomi má už dlhší čas v predaji druhú generáciu fitness náramku MiBand 2. V redakcii ho testujeme dlhodobo a prinášame náš pohľad na produkt. Aktuálny model sa oproti prvej generácii výrazne nelíši, avšak niekoľko noviniek možno vyzdvihnúť. Tou najväčšou je prítomnosť displeja, ktorý chýbal používateľom predchádzajúceho náramku asi najviac.

xiaomi-miband-2-01

Prvá generácia fitness náramku Xiaomi Mi Band vyvolala veľký záujem, používateľov zaujal najmä jednoduchý a minimalistický dizajn, za ktorý nemuseli platiť veľa. Predaj prvej generácie bol výborný a zaradil sa tak do histórie ako najpredávanejší fitness náramok s počtom 20 miliónov predaných kusov. Po roku prišiel vylepšený model – 1S, ktorý pridal funkciu snímača srdcového tepu. MiBand 2 však prináša ďalšie a tentoraz výraznejšie zlepšenia.

xiaomi-miband-2-02

Balenie je typické pre Xiaomi, keďže produkt prišiel v krabičke, vyrobenej z tvrdého recyklovaného kartónu. V balení je náramok MiBand 2, nabíjací dok a stručný návod v čínštine s QR kódom na stiahnutie obslužnej aplikácie. Spoločnosť sa čoraz viac dostáva do povedomia ľudí kvôli výrobe kvalitných a zároveň cenovo dostupných zariadení. To sa týka aj náramku, keďže cena je stanovená na 50 eur.

xiaomi-miband-2-03

Na prvý pohľad si možno všimnúť OLED displej, ktorý umožní zobrazenie  informácii, či už je to čas, celkový počet prejdených krokov, vzdialenosť, spálené kalórie, tep srdca a zobrazenie stavu batérie. Konštrukcia spracovania je veľmi dobrá, poteší tiež nízka hmotnosť – len 7 gramov. Novinkou je tiež kapacitné tlačidlo pod displejom, ktoré slúži na zmenu zobrazovaných funkcií.

xiaomi-miband-2-04

Na náramku sú dva vystupujúce piny, ktoré sa pripoja do nabíjacieho doku. Zospodu je merač srdcového tepu, ktorý funguje spoľahlivo, avšak pre odmeranie je potrebné zostať v pokoji a nehýbať so zápästím. Meranie tepu dosahuje vysokú presnosť. Oceňujeme kvalitný materiál, z ktorého je remienok vyrobený. Ide o čierny matný plast, ktorého nevýhodou je zachytávanie odtlačkov prstov a nečistôt.

xiaomi-miband-2-05

Fitness náramok sa zapína na zápästie podobne ako bežné hodinky. Dĺžka remienku však mohla byť väčšia, v našom prípade sme použili poslednú zdierku a používatelia s väčšími rukami by mohli mať problém. Voči predchodcovi však vzrástla kapacita batérie (zo 45 na 70 mAh) a podľa informácií výrobcu vydrží náramok 20 dní. Nám sa podarilo dosahovať 18 dní a preto tento údaj považujeme za reálne dosiahnuteľný.

xiaomi-miband-2-06

Najväčšou novinkou náramku je 0,42“ OLED displej, na ktorom možno zobrazovať informácie o aktivitách, aktuálnom čase a zostávajúcej kapacite batérie. Displej je tak výrazným vylepšením, vďaka ktorému nemusí používateľ pozerať na smartfón. Za nevýhodu považujeme slabú čitateľnosť na slnku a pre lepšie používanie si ho treba prikryť rukou.

xiaomi-miband-2-07

Trochu na škodu je vysoká citlivosť displeja – stačí pár kvapiek vody, či neúmyselné otretie trička o náramok a displej sa rozsvieti. Hoci displej chráni krycie sklíčko, počas nášho štvrťročného používania sme objavili veľký pol centimetrový škrabanec a to napriek šetrnému zaobchádzaniu. Netušíme, ako k tomu došlo. Pri ochrane displeja, ktorú deklaruje výrobca, ju však rozhodne považujeme za nedostatočnú a uvítali by sme lepšie sklíčko.

xiaomi-miband-2-08

Meranie srdcového tepu je aj v tomto modeli štandardom. Ten sa v aplikácii aktivuje v položke „heart rate“ a následne začína senzor merať srdcový tep. Vďaka displeju ho však možno spustiť aj priamo z náramku, senzor má počas merania zelenú farbu. Funkcia, ktorá bola aj v predchádzajúcich modeloch, je monitorovanie kvality spánku. V aplikácii si možno pozrieť v ktorom čase bol spánok používateľa hlboký a kedy ľahký. Tiež sa dá zobraziť prehľad aktivity – koľko a v akom čase prešiel používateľ krokov a akú vzdialenosť prešiel.

xiaomi-miband-2-09

Oceňujeme presnosť merania tepu náramku – merané výsledky frekvencie tepu sme hneď porovnávali s tlakomerom. A výsledok? V našom konkrétnom prípade: 80 úderov nameral MiBand 2, rovnakých 80 nám ukázal aj tlakomer. Podobné výsledky sa opakovali aj pri ďalších meraniach, ktorých sme realizovali viac pre určenie prenosnosti merania. Počas testu sme porovnávali tepovú frekvenciu a rozdiely neboli žiadne alebo len minimálne a to v rozmedzí 0 až 5, čo považujeme za veľmi presné čísla.

xiaomi-miband-2-10

Prepojenie medzi smartfónom a náramkom je realizované cez energeticky nenáročný Bluetooth 4.0. Tak ako pri prvej generácii smart náramku, aplikácia MiFit po prvom spustení vyzve používateľa k prihláseniu sa do Xiaomi účtu (alebo k registrácii). V prvom kroku sa nastavujú základné parametre – výška, hmotnosť a vek. V aplikácii možno zadať aj plánovaný cieľ, ktorý chce používateľ dosiahnuť – počet krokov za deň či počet spálených kalórii. Po nastavení sa smartfón zosynchronizuje so smart náramkom a používateľ ho môže používať so všetkými funkciami.

xiaomi-miband-2-11

Aplikáciu možno bezplatne stiahnuť z Google Play Store aj so slovenskou (prípadne aj českou) lokalizáciou. Podporovaný je operačný systém Google Android od verzie 4.4 KitKat a novšie a tiež pre systém Apple iOS od verzie 7 vyššie. Dosiahnuté údaje sú automaticky zálohované na čínsky server Xiaomi a pri zmene smartfónu, alebo výmene náramku za iný, používateľ nepríde o doterajšie dáta.

xiaomi-miband-2-12

Aplikácia MiFit je z hľadiska dizajnu navrhnutá jednoducho, avšak nič podstatné, čo používateľ potrebuje, nechýba. Hneď po otvorení sa zobrazí úvodná obrazovka, kde možno vidieť počet prejdených krokov, dĺžku spánku (pričom po kliknutí sa zobrazia podrobné informácie), nastavenú hmotnosť a tiež jedným kliknutím možno rýchlo spustiť meranie tepu. Druhá záložka umožňuje zmeny nastavenia náramku, pričom používateľ môže nastaviť notifikácie pri hovoroch, budík a notifikácie pre celkovo päť aplikácií.

xiaomi-miband-2-13

Xiaomi Mi Band 2 považujeme za veľmi zaujímavý doplnok k smartfónom a to najmä od rtej istej čínskej spoločnosti. Za hlavný prínos považujeme prítomnosť OLED displeja, ktorý prináša používateľom pridanú hodnotu. Páči sa nám zobrazenie času, vďaka čomu používateľ nemusí siahnuť po smartfóne. Na displeji možno tiež pozrieť aj dosiahnuté výsledky, nepoteší však slabá čitateľnosť na slnku, citlivosť displeja a tiež slabé ochranné sklíčko.

xiaomi-miband-2-14

Fitness náramok Xiaomi MiBand 2 spolu so smartfónom Xiaomi Redmi Note 3 Pro testujeme dlhodobo. S odstupom času môžeme zhodnotiť, že náramok je za cenu 40 eur veľmi zaujímavý. Je určený pre používateľov, ktorí chcú monitorovať aktivity počas dňa alebo v čase spánku. Poteší zvýšená odolnosť voči prachu a vode (podľa certifikácie IP67), ktorá je v prípade smart náramkov viac-menej povinnou jazdou, či presné meranie tepovej frekvencie srdca.



Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 40×16×11 mm
Dĺžka remienka: 205 mm
Hmotnosť: 7 gramov
Kompatibilita: Android 4.4 a vyšší, iOS 7 a vyšší
Ostatné: OLED displej, odolnosť podľa IP67

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie
+ Možnosti OLED displeja
+ Dobrý pomer cena/výkon
+ Nízka hmotnosť náramku
+ Presné meranie tepu
+ Dlhá výdrž na batériu
+ Prehľadná aplikácia

Mínusy
– Horšia čitateľnosť na priamom slnku
– Slabé ochranné sklíčko displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Xiaomi Mi Band 2 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: honorbuy

5 komentárov

  1. Ahojte. Tento náramok už mám cca pol roka a som s nim veľmi spokojný len je škoda, že neni aplikacia v slovenčine. Mam totiž operačný system IOS a iphone 5S. Neviete náhodou či neplanuju to dať to slovenčiny? Kto to vôbec ma na starosti? Dik za odpoveď. Prajem všetko dobré.