Domov Periférie Recenzia: TP-Link M7300

Recenzia: TP-Link M7300

Zdielať

Používatelia, ktorí často cestujú sa môžu často stretnúť s tým, že museli kvôli lepším cenám zakúpiť miestnu dátovú SIM v zahraničí. Mnohí pritom ani nemajú dual SIM telefóny, čo má za následok vzdať sa – aspoň dočasne – svojej domácej SIM karty.  Riešením sú preto malé a kompaktné prenosné routre, ktorý ponúkne 4G konektivitu. Poďme sa pozrieť na nami testované riešenie v podobe modelu TP-Link M7300.

Obsah balenia tvorí prenosný router spolu s vyberateľným akumulátorom o kapacite 2000 mAh, microUSB kábel spoločne s adaptérom do elektrickej siete a manuály, ktoré sú v našom balení iba v angličtine. Bonusom sú tiež dve redukcie z nano a microsite na klasickú veľkosť miniSIM, ktorá sa do routeru vkladá.

Zariadenie nemá ani displej a nachádza sa na ňom len malé zapínacie tlačidlo. Pod zadnou krytkou tiež resetovacie tlačidlo, z vrchnej strany sú tri indikačné diódy, ktoré indikujú aktivitu hotspotu, pripojenie k internetu a stav akumulátora (pod 10% začne svietiť oranžovo, pri nabíjaní bliká). Diódy po chvíli samy zhasnú a nijako nerušia, pretože podrobné informácie o stave zariadenia a akumulátora nájde používateľ v aplikácii tpMiFi.

Prvotné nastavenie routeru je veľmi jednoduché. Stačí len vložiť dátovú SIM kartu, voliteľne aj microSD kartu (ktorej obsah možno zdieľať a presúvať na nej po Wi-Fi napríklad veľké súbory ako sú filmy či fotografie), akumulátor a router je pripravený na použitie. Pred zacvaknutím krytky akumulátora si nezabudnite opísať z jeho vnútornej strany heslo k východiskovej Wi-Fi, ktoré si neskôr zmeníme na vlastné. Krytka však nepôsobí nejako odolným dojmom a časté snímanie by mohlo spôsobiť ulomenie malých cvočkov.

Router krátkym podržaním tlačidla z jeho spodnej strany zapneme a po niekoľkých sekundách je k dispozícii Wi-Fi z nami testovaného modelu. Kompletná konfigurácia je dostupná z aplikácie TP-Link tpMiFi, ktorá je k dispozícii na Google Play aj Apple AppStore. V nej má používateľ po pripojení prehľad o všetkých pripojených zariadeniach, prístup na voliteľne vloženú kartu a predovšetkým možnosť nastaviť celý chod routeru od názvu Wi-Fi, po počet prenesených dát, nastavenie limitov a v prípade aktívneho PINu na SIM karte sa tiež zadáva v tejto aplikácii. K chodu aplikácie sme nemali jedinú výhradu a robila presne to, čo robiť má.

Pri dátových prenosoch sme nemali žiadne výhrady. Latencia ani rýchlosť nebola ovplyvnená a na rovnakom mieste sme vykonali rýchlostné testy ako prostredníctvom routera, ale tiež priamo vložením SIM karty do smartfónu Honor 8. Pripojenie bolo stabilné aj pri pripojení viacerých zariadení (tie zariadenie zvládne najviac 10 naraz prostredníctvom Wi-Fi a jedno prostredníctvom kábla), pričom možno zdieľať 4G internet do notebooku pomocou USB. Konkurencia však zvládne za malý príplatok pridať tiež podporu 5 GHz WiFi 802.11ac a rýchlejšie prenosy LTE.

M7300 zvládne prenosy prostredníctvom LTE/4G siete najviac do rýchlosti 150 Mbps (download) a 50 Mbps (upload), pričom tie sa nám vďaka limitujúcim rýchlostiam zo strany operátora nepodarilo docieliť a tak budeme výrobcovi dôverovať (avšak v prípade siete Telekom SK v Bratislave a niektorých miestach možno dosahovať aj 225, resp. 300 Mbps rýchlosti pri downloade). Lokálna 2,4 GHz sieť používa štandard 802.11n a zvládne prenosy o rýchlostiach maximálne 300 Mbps cez Wi-Fi. Tu nás limitovala rýchlosť zápisu karty na ktorú sme kopírovali skúšobný film, avšak rýchlosti boli úplne dostačujúce.

TP-Link M7300 ponúkne slušnú výdrž (10 hodín prevádzky), 11 súčasne pripojených zariadení, jednoduchú konfiguráciu prostredníctvom aplikácie tpMiFi a príjemnú funkcionalitu zdieľania microSD karty. Konkurencia je však nemilosrdná a za menší príplatok dokáže ponúknuť ešte lepšiu výbavu, avšak ak hľadáte čo najdostupnejšie spoľahlivý cestovný router, testovaný model odvedie svoju prácu na jednotku.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 103×16×63 mm
Batéria: Li-Ion 2000 mAh
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA. LTE
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), 2,4 GHz 300Mbps
Formát SIM: miniSIM
Zabezpečenie: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Ďalšie výhody: aplikácia tpMiFi

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Široká podpora LTE/4G sietí
+ Jednoduchá konfigurácia
+ Výdrž na batériu, slot na kartu
+ Redukcie a adaptér v balení
+ Podpora naraz pre 11 zariadení
+ Vymeniteľná 2000 mAh batéria

Mínusy
– Úchyty zadného krytu pôsobia slabo
– Pomer cena/výkon zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link M7300 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link