Domov Recenzie Recenzia: Honor 8

Recenzia: Honor 8

Zdielať

Po úspechu minuloročného modelu Honor 7 predstavuje značka novú vlajkovú loď – Honor 8. Tentoraz sa možno tešiť na elegantný dizajn so sklenenými prvkami, bohatú výbavu a duálny fotoaparát. Telefón vychádza z aktuálneho TOP modelu výrobcu Huawei P9, ale poteší priaznivejšou cenou. Na výber sú modely s dvoma veľkosťami pamäte v piatich štýlových farebných prevedeniach – biela, zlatá, čierna, ružová a modrá.

honor-8-01

Telefón je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Páči sa nám zadný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, navyše v nami testovanej modrej farbe sa farby pekne odrážajú. Problémom je však klzký zadný kryt, náchylný na odtlačky prstov a nečistoty, takže pekne sa odrážajúce farby končia hneď po zašpinení povrchu. Hrany telefónu sú mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky.

honor-8-02 honor-8-03

Už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiový telefón a vlajkovú loď výrobcu, hoci jeho cena tomu až tak nezodpovedá – v predaji je za 409, resp. 449 eur za drahší variant. Modrá, biela, ružová a čierna sú vo verzii s 32GB vnútornou pamäťou a 4GB RAM, vyššia a drahšia verzia s 64GB úložiskom a 4GB RAM je dostupná iba v zlatej farbe. Honor, teda dcérska spoločnosť čínskeho giganta Huawei, má vysoké predajné čísla v Európe a darí sa jej veľmi dobre, zvlášť ak si uvedomíme, že táto značka existuje iba dva roky.

honor-8-04

Na pravej strane je vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, ktoré sú veľmi dobre dostupné a nahmatateľné. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov a dve šošovky fotoaparátu. Výhodou je, že foťák nevystupuje z tela, pričom je doplnený o dvojitý LED blesk. Na spodnej strane je nový univerzálny USB-C konektor, reproduktor a mikrofón spolu s 3,5 mm audio jack konektorom. Druhý mikrofón je potom na hornej strane.

honor-8-05 honor-8-06

Ľavá strana obsahuje spoločný šuplík na microSIM a pamäťovku microSD. Napriek tomu, že tlačidlá nie sú pod displejom, svoje miesto tu má nápis „Honor“, tlačidlá sú už typicky na spodnej časti displeja. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – okrem iného aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Chcete späť napravo a multitasking naľavo? Alebo opačne? Nie je problém. A komu sú tri tlačidlá málo (späť, domov, multitasking), v nastaveniach možno nastaviť aj softvérové tlačidlo na vysunutie notifikačnej lišty. Šikovné 🙂

honor-8-07

Honor však k tomu ponúka aj možnosť „skrytia“ tlačidiel, aby „nezavadzali“ na displeji pri činnostiach ako je sledovanie filmov a seriálov, alebo tiež hranie hier. Stačí ísť do nastavení, vybrať položku inteligentná pomoc – navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá.

honor-8-08

Výsuvná lišta je rozdelená do dvoch kategórii. Zatiaľ čo prvá slúži na upozornenia a notifikácie, druhá ponúka množstvo skratiek nastavení, ktoré možno upravovať. Pri dlhšom podržaní skratky sa dostávame do jej nastavení. Oceňujeme možnosti nastavenia  upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji.

honor-8-09 honor-8-10

O zobrazenie sa stará 5,2“ IPS displej, ktorý má Full HD rozlíšenie, z čoho vychádza aj hustota 423 ppi. Kontrast a jas sú na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, nemáme tu žiadne pripomienky.

honor-8-11

Základ tvorí procesor z vlastnej dielne, model HiSilicon Kirin 950, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,3 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo patrí k tomu najlepšiemu a hoci ide o niečo slabší procesor ako Kirin 955, ktorý možno nájsť v modeli Huawei P9, rozdiely medzi nimi nebadať. Operačná pamäť má kapacitu v nami testovanom modrom modeli 3 GB, vnútorná pamäť má 32 GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 128 GB.

honor-8-12

Operačný systém Android 6.0.1 Marshmallow je doplnený o nadstavbu Emotion UI 4.1, ktorá je typická absenciou menu. Všetky aplikácie sú tak umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. Prostredie obsahuje užitočné funkcie, plynulosť prostredia a operačného systému je výborná a počas dlhodobého testovania sme sa nestretli so žiadnymi problémami. Azda jedinou nevýhodou je veľa predinštalovaných aplikácii a rôzne demohry.

honor-8-13 honor-8-14

Integrovaná batéria má kapacitu 3000 mAh, nie je používateľsky vymeniteľná a vydrží pri náročnom používaní 1,5 dňa. Pri menej častom používaní nie je problém dosiahnuť aj dva dni. Oceňujeme viacero funkcií na šetrenie batérie, v pravidelných intervaloch smartfón taktiež upozorňuje na aplikácie, ktoré majú vyššiu spotrebu a v prípade potreby ich možno zatvoriť. Niekedy nám však časté upozornenia prekážali. Nabíjanie je potom realizované cez univerzálny USB-C konektor, čo môže predstavovať problém s príslušenstvom.

honor-8-15

Honor 8 podporuje najnovšie LTE a to až do rýchlostí 300/50 Mbps (štandard Cat.6) pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti pre najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, je tu podpora pre štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth 4.2 spolu s NFC a trojica navigačných technológii – americká GPS, ruská GLONASS a zároveň čínska Beidou. Poteší rýchla fixácia polohy a notifikačná dióda, ktorá je prítomná v hornej časti.

honor-8-16

Najväčšou výsadou je dvojica fotoaparátov, pričom každý zo snímačov má rozlíšenie 12 MPx. Zatiaľ čo hlavný zaznamenáva farebné spektrum (RGB), výrobca ho doplnil o druhý snímač, zaznamenávajúci monochromatické (čierno-biele) spektrum farieb. Oba fotoaparáty spolupracujú, pričom výsledná fotografia je výsledok spojenia dvoch záberov (farebného i čierno-bieleho). Druhý monochromatický snímač vďaka zameraniu len na jednu farbu  dokáže zachytiť oveľa viac svetla, čo pomáha detailom pri denných fotkách a tiež nočným fotografiám.

honor-8-17 honor-8-18

Pri dlhodobom testovaní smartfónu sme porovnávali výsledky fotografii pri farebnom a čierno-bielom režime. Tu môžeme potvrdiť, že fotografie z čierno-bieleho snímača sú detailnejšie, čo vidieť najmä pri zoome na detailoch. V tme poteší duálny LED blesk, ktorý je silný a príde vhod najmä počas slabých svetelných podmienok alebo počas noci. Fotoaparát podporuje automatické zaostrenie, nevýhodou je však absencia optickej stabilizácie.

honor-8-19

Maximálne rozlíšenie 12 MPx možno použiť iba v režime 4:3, v prípade pomeru strán 16:9 je k dispozícii 9 MPx. Honor 8 umožňuje tiež nahrávať video v Full HD rozlíšení pri 60 fps, či realizovať fotky aj počas nahrávania videa. Zadné fotoaparáty majú svetelnosť f/2.2, zatiaľ čo predný ponúka f/2.4. Selfie predný fototaparát ponúka 8 MPx rozlíšenie, pričom ním možno zaznamenávať aj HD video. Nahrávať video v 4K rozlíšení nemožno, páči sa nám však prítomnosť 60 fps pri Full HD videu.

honor-8-20 honor-8-21

S prehrávaním multimédií sme nezmali žiadne problémy. Všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané, telefón hravo zvládne aj videá vo vysokej kvalite. Problém mu nerobia ani náročné hry. Zaujímavou funkcionalitou navyše je snímač odtlačkov na zadnej strane, ktorý ponúkne okrem rýchleho odomykacieho senzora aj klikacie tlačidlo navyše, ktorým možno pridať aj funkcie. Čo sa má stať po jednom kliknutí, čo po dvojitom stlačením a čo pri dlhšom podržaní? Možností je veľa, pre každé možno vybrať spustenie fotoaparátu, zapnutie/vypnutia svetla a podobne.

honor-8-22

Aký je celkovo Honor 8? Hoci je TOP modelom značky, nestojí tak veľa ako porovnateľné vlajkové modely iných spoločností. Telefón považujeme za veľmi dobrý model, ktorý má výbornú hardvérovú výbavu, vynikajúci displej, fantastický fotoaparát a zároveň prepracované konštrukčné spracovanie. Výrobca za prínos označuje dvojitý foťák a podľa nás si rozhodne zaslúži pochvalu. Hľadáte cenovo dostupný, výkonný TOP model s dostatočnou výbavou? Potom Honor 8 určite odporúčame.

Vďaka výbornému foťáku a hardvéru udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Honor 8 ocenenie Inovácia

InovaciaParametre a špecifikácie:

Chipset: HiSilicon Kirin 950
Procesor: osemjadrový (štyri jadrá 2,3 GHz + štyri jadrá na 1,8 GHz)
Grafika: Mali‐T880 MP4
Pamäť: 4 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow + nadstavba Emotion UI 4.1
Displej: 5,2“, NEO IPS LCD, 1920×1080 px., 423 ppi, CoringGorillaGlass 4
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, f/2.2, dvojitý fotoaparát (farebný + čierno-biely, duálny LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30/60 fps; predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/2.4
Rozmery: 146×71×7,5 mm
Hmotnosť: 153 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C typ, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4GB RAM
+ Kvalitný Full HD IPS LCD displej
+ Výborný 12 MPx dvojitý fotoaparát
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Rýchly snímač odtlačkov prstov
+ Slot microSD a podpora USB-C

Mínusy
– Veľa predinštalovaných aplikácií
– Absencia nahrávania v 4K rozlíšení
– Zadná strana náchylná na odtlačky

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Honor 8 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Honor 8 32GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

honor-8-antutu-benchmark-01honor-8-antutu-benchmark-02
honor-8-antutu-benchmark-03honor-8-antutu-benchmark-04
honor-8-antutu-benchmark-05honor-8-antutu-benchmark-06
honor-8-3d-mark-01honor-8-3d-mark-02
honor-8-3d-mark-03honor-8-3d-mark-04
honor-8-3d-mark-05honor-8-3d-mark-06
honor-8-3d-mark-07honor-8-3d-mark-08
honor-8-3d-mark-09honor-8-3d-mark-10
honor-8-geekbench-01honor-8-geekbench-02
honor-8-geekbench-03honor-8-geekbench-04
honor-8-vellamo-01honor-8-vellamo-02
honor-8-vellamo-03honor-8-vellamo-04

Zapožičal: Honor