Domov Počítače Recenzia: G.SKILL Trident Z F4

Recenzia: G.SKILL Trident Z F4

Zdielať

G.SKILL je veľmi známy výrobca predovšetkým pamäťových modulov (RAM), určených najmä pre high-end zostavy, pri ktorých sa počíta s pretaktovanou pamäťou a ich stabilitou. Spoločnosť bola založená ešte v roku 1989 na Taiwane, kde má svoje sídlo.

Výber operačnej pamäte je veľmi dôležitý, keďže je základom každej zostavy. Od začiatku predaja procesorov Intel Skylake sa DDR4 pamäte dostali do mainstreamu, ich cena sa zlepšuje a už je takmer na úrovni starších DDR3 pamätí. V súčasnosti už nemá význam kupovať staršie DDR3, iba azda pri upgrade staršej zostavy. DDR4 teraz používa okrem Skylake aj novšia architektúra Intel Kaby Lake a tiež konkurenčná AMD Ryzen.

Ak hovoríme o nástupe DDR4 medzi bežných používateľov, máme na mysli fakt, že sú už súčasťou všetkých novopostavených počítačov a nielen pre serverové zostavy, ktoré sú postavené na čipsetoch X99. Na test teda prišli pamäte Trident Z DDR4 SDRAM 16GB (2×8 GB) 3200 MHz s presným označením G.SKILL Trident Z F4-3200C14D-16GTZKW. Sú v kompaktnom balení, vnútri sú dva 8GB kity s celkovou pamäťou 16GB. Už na balení vidieť základné informácie o produkte – teda, že ide o DDR4, 2×8 GB kity s pracovnou frekvenciou 3200 MHz.

Pamäte podporujú konfiguráciu v dual a quad channel (teda v dvojkanálovom a aj v štvorkanálovom zapojení), pri napätí 1,35V. Pripomeňme, že uvádzaná frekvencia 3200 MHz platí pri aktivácii XMP profilu, ktorý pamäte podporujú. Latencia je potom 16-18-18-36. Pre aktiváciu XMP stačí jednoducho vybrať z niekoľkých preddefinovaných profilov od výrobcu, ktorý zvolí maximálne spoľahlivé nastavenie pretaktovania pre čo najlepší výkon pri zachovaní stability. Používateľ nemusí riešiť ručné nastavovanie parametrov.

Tieto moduly majú veľmi vycibrený dizajn, tvorený masívnymi chladičmi, ktoré majú moduly chrániť pred vyššími teplotami aj pri vysokých frekvenciách. Na jednej strane výhoda však môže znamenať problém pri vzdušných chladičoch, ktoré majú vysoký profil (ako napríklad nedávno nami testované chladiče Noctua). Masívny chladič pamätí má totiž výšku 44 mm čo nie je zrovna málo.

Frekvencie pamätí, na ktoré boli moduly testované, je 3200 MHz pri napätí 1,35 V. Pamäte sú určené predovšetkým pre náročných hráčov, nedisponujú však ECC technológiou. Podporujú ale Intel XMP 2.0, odozva pamätí je 16 ms. Operačné pamäte G.SKILL Trident Z sú tiež známe svojím prvenstvom v dosiahnutí 4000 MHz po vydaní XMP. Rovnako tak sú aj prvými DDR4 SDRAM pamäťami, ktoré nastolili rekord 5000 MHz.

G.SKILL Trident Z sú rozhodne zaujímavé pamäte do všetkých herných zostáv pre používateľov, ktorí vyžadujú vysoký výkon. Hoci je v dnešnej dobe móda používať už aj na operačných pamätiach podsvietenie, tak pri tomto modeli ju nenájdeme – výrobca má však v portfóliu veľmi zaujímavý a podobný model, ktorý obsahuje aj túto funkciu.

Pamäte sú vyrobené s desaťvrstvovým PCB a vybavené sú kvalitnými čipmi, ktoré sú vhodné aj pre herné účely. K dispozícii sú aj možnosti pretaktovania a skvelou správou je aj doživotná záruka od výrobcu. Pamäte sú k dispozícii vo viacerých kombináciách a tiež je k dispozícii viacero farebných variácii. Cena testovaných pamätí sa pohybuje okolo 160 eur. Ide o veľmi zaujímavý model, nevýhodou je azda len vyšší profil, čo môže znamenať kolíziu s niektorými väčšími vzdušnými chladičmi.

Parametre a špecifikácie:

Konfigurácia: 2× 8 GB
Typ: DDR4 SDRAM
XMP 2.0: áno
Formát: DIMM
Latencia: 14-14-14-34-2N
Frekvencia: až 3200 MHz @ 1,35 V

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Frekvencia 3200 MHz, XMP 2.0 profil
+ Dizajn, veľa rôznych konfigurácii kitov
+ Výborný OC potenciál, hi-end zostavy
+ Kvalitne spracované PCB pamätí

Mínusy
– Väčší profil (môže kolidovať s chladičmi)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu G.Skill DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 F4-3000C15D-16GTZB poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: G.SKILL