Domov Audio Recenzia: Technics EAH-AZ60, AZ40 a AZ70

Recenzia: Technics EAH-AZ60, AZ40 a AZ70

Zdielať

Otestovali sme trojicu špuntových slúchadiel patriacich do portfólia spoločnosti Panasonic. AZ70 boli predstavené už skôr, ale AZ60 a AZ40 boli uvedené na trh v priebehu posledného mesiaca.

Na fotografii Technics EAH-AZ60

Bezdrôtové slúchadlá do uší True Wireless s hybridným potlačením šumu, špeciálnou hlasovou technológiou a podporou LDAC zaujmú množstvo audiofilov, ktorí chcú na cestách, či počas pešej prechádzky v meste počúvať kvalitnú reprodukciu hudby. Určite poteší aj možnosť ľahko schovať slúchadlá do dodávaného puzdra, nakoľko sú obe špuntové slúchadlá malé a ich hmotnosť je iba 7 gramov. Konštrukcia v tvare takmer slzy (v prípade modelu AZ60) je navrhnutá veľmi dobre, a zo všetkých troch slúchadiel nám v praxi najlepšie držali v uchu počas večerných prechádzok ulicami mesta. Vonkajšia časť slúchadiel je totiž kompaktnejšia ako predchádzajúci top model AZ70. Táto nová konštrukcia veľmi účinne zabraňuje skĺznutiu a vypadnutiu z ucha, čo sme si niekoľkokrát overili na sebe.

V porovnaní AZ60 a AZ70 nám práve AZ60 oveľa lepšie držali v ušiach a na svojom mieste. Rozloženie hmotnosti bolo tiež pri AZ60 posunuté smerom k vnútornému uchu, čo zmierňuje námahu pri dlhšom nosení. So siedmimi pármi silikónových ušných tvaroviek od XS až po XL (ktoré sme použili) pokrýva výrobca široké spektrum a pre každého sa dá použiť ten správny nadstavec, aby slúchadlá čo najlepšie držali v uchu. Pripomeňme, že slúchadlá sú odolné voči striekajúcej vode podľa normy IPX4 a preto vydržia aj športové aktivity. Nabíjacie puzdro však túto certifikáciu nemá a podľa našich testov má aj rezervy v konštrukcii – najmä pokiaľ ide o otvárací mechanizmus, ktorý má po asi zhruba 20 otvoreniach tendenciu menšej vôle.

Slúchadlá sú plne ovládateľné prostredníctvom dotykových plôch. Možno spustiť a zastaviť prehrávanie, zvýšiť alebo znížiť hlasitosť, aktivovať hlasových asistentov, spravovať hovory alebo prepínať režimy transparentnosti. Pomocou aplikácie Technics Audio Connect pre systémy iOS a Android možno príkazy dotykových senzorov individuálne upravovať. V aplikácii sú k dispozícii ekvalizéry a možno tu nastaviť aj režim potlačenia šumu a transparentnosti. Okrem toho možno spustiť aktualizácie, pomocou signálneho tónu nájsť nesprávne umiestnené slúchadlá a zmeniť jazyk. Ak si chcete vychutnať zvuk vo vysokom rozlíšení, treba aktivovať aj funkciu LDAC. Aplikácia pre iPhone funguje veľmi dobre a slúchadlá cez ne možno ľahko nastavovať a personalizovať.

Na fotografii Technics EAH-AZ70

Netreba zvlášť pripomínať, nakoľko je dôležitá kvalita mikrofónov v audio priemysle. Spoločnosť Panasonic, pod ktorú spadá značka Technics, vyvinula vlastnú technológiu: takzvaná technológia „JustMyVoice“, ktorá je prvýkrát použitá práve v modeli EAH-AZ60 (a disponuje ňou tiež model EAH-AZ40). Tá využíva osem mikrofónov na každej strane slúchadiel na zabezpečenie dobrej zrozumiteľnosti reči. Dva zabudované mikrofóny MEMS (MEMS = Micro Electro Mechanical System) aktívne snímajú hlas používateľa pomocou technológie formovania lúča, ktorý je nasmerovaný na ústa používateľa. Tu nastupuje technológia JustMyVoice, ktorá sa snaží izolovať a zosilniť slová a minimalizovať okolitý hluk. V prostredí s hlasitými zvukmi v pozadí má používateľ na druhej strane hovoru menšie problémy porozumieť volajúcemu partnerovi, pretože zvuky ustupujú do pozadia.

V praxi to znamená, že volajúci na druhej strane počuje svoj náprotivok s niekoľkosekundovým oneskorením, pretože algoritmy potrebujú čas na spracovanie prenášaného zvuku aj rušivého hluku. Hoci technológia nerobí zázraky a nemožno tvrdiť, že sa odstránil všetok hluk v pozadí, považujeme JustMyVoice za prínosnú vec, ktorá používateľom medzi sebou zlepší komunikáciu najmä v hlučnom prostredí. Aby funkcia fungovala aj vo veternom počasí, napr. pri jazde na bicykli, je zariadenie vybavené technológiou redukcie hluku vetra. Mikrofón vnútri dvoch slúchadiel do uší sa snaží minimalizovať vibrácie spôsobené prúdením vzduchu. Výsledok: konverzácia bez nepríjemného hluku vetra. To sa veľmi dobre osvedčilo aj v našom praktickom teste, z hluku (v závislosti od veterných podmienok) zostal len menší šum.

Vďaka aktuálnej verzii Bluetooth 5.2 bolo párovanie rýchle. Hneď po vybratí oboch slúchadiel z nabíjacieho puzdra blikali striedavo modrou a červenou farbou, čím signalizovali, že sa párujú. Rozhodne oceňujeme, že slúchadlá podporujú viacnásobné pripojenie. To znamená, že ich možno pripojiť až k dvom Bluetooth zariadeniam naraz. V našom prípade sme spárovali slúchadlá s redakčným Apple iPhone 11 Pro, ako aj dlhodobo testovaným Realme GT. Špuntové slúchadlá možno používať aj samostatne. Ak jedno slúchadlo zostane v nabíjacom puzdre, nabíja sa, zatiaľ čo druhé prehráva hudbu alebo prenáša telefónne hovory. Samozrejme, toto sa vykonáva monofonicky. Keď sa druhé slúchadlo vyberie z puzdra, obe sa opäť navzájom spoja a prehrávajú multimediálny obsah v stereo režime.

Aplikácia Technics Audio Connect cez ktorú možno personalizovať slúchadlá

Pripojenie cez Bluetooth bolo pri našom dlhodobom teste bezchybné a to aj pri väčšej vzdialenosti ako 10 metrov. Na test sme použili ako obvykle streamovaciu platformu TIDAL s bezstratovou kvalitou hudby. Slúchadlá sa spoliehajú na SBC, AAC a LDAC. Teoreticky posledný uvedený kodek poskytuje rozlíšenie 24 bitov a 96 kHz a vyžaduje príslušné prehrávače. Používatelia Apple smartfónov sa musia zaobísť bez LDAC, keďže počítače Mac, iPady a iPhony ho nepodporujú. Tu sa používa kodek AAC. Ak používate smartfóny a tablety so systémom Android, treba skontrolujte v systémových nastaveniach, či podporujú LDAC.

Celkovo možno konštatovať, že modely AZ60 a AZ70 ponúkajú perfektnú reprodukciu zvuku vhodnú pre audiofilov. V praxi sme si overili, že ponúkajú veľmi dobré basy, ako aj stredné pásmo spolu s výškami. Rozsah basov je silný a presný, pričom ostatné frekvenčné zložky nie sú okresané. Stredy nie sú rušivé, ale hlasy sú pekne zvýraznené. AZ60 s 8 mm meničmi reprodukovali zvuk presne, aj keď v porovnaní s drahším modelom AZ70, ktorý disponuje 10 mm meničmi, bol zvuk o niečo slabší, no stále výborný. Počas nášho testovania sme nezaznamenali pri AZ60 problémy a hodnotíme tento model veľmi dobre ako vhodný aj pre náročných poslucháčov. Z výkonu oboch modelov sme boli veľmi milo prekvapení. Celkovo možno tiež konštatovať, že k „vlajkovej dvojici“ sa pridáva aj lacnejší model EAH-AZ40.

S testovanými slúchadlami sme boli veľmi spokojní, z predstavenej trojice sa nám najviac páčili práve Technics EAH-AZ60, ktoré z nášho pohľadu prinášajú to najlepšie. Nielen, že sa veľmi dobre slúchadlá nosia a držia, ponúkajú perfektný zvuk, veľmi dobrú aplikáciu, ako aj technológiu odhlučnenia. V tomto prípade ich považujeme za akýsi „zlatý stred“ spomedzi troch modelov. Ceny za jednotlivé modely sú pritom na úrovni 150 eur pri Technics EAH-AZ40, 230 eur pri EAH-AZ60 a 240 eur pri EAH-AZ70.

Zapožičal: Technics

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno