Domov Novinky Sony Xperia Pro-I: Fotomobil za 1800 eur!

Sony Xperia Pro-I: Fotomobil za 1800 eur!

Zdielať

Zdá sa to priam šialené, až kam si trúfnu výrobcovia stanoviť ceny za fotomobily.

Sony Xperia Pro-I prináša 1,0″ snímač a variabilnú clonu f/2,0-4,0 pri fotoaparáte, no piam až extrémne vysokú cenu. Ktovie, či tá napokon nebude stáť za neúspechom samotného mobilu. Z ničoho nič má Sony nový telefón Xperia Pro-I (kde „I“ znamená „Imaging“). Je to prvý telefón mimo Japonska, ktorý prináša 1,0″ snímač fotoaparátu s automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou. Tento snímač je prevzatý priamo z veľmi populárneho, kompaktného fotoaparátu RX100 VII, ale bol „optimalizovaný pre smartfón“. To znamená, že využíva veľkú časť tohto snímača (ale nie celý) na vytváranie 12 MPx snímok s rozstupom pixelov 2,4 µm, čo je o 20% viac ako pixely iPhonu 13 Pro Max a zhruba rovnaká veľkosť ako pixely z hlavného fotoaparátu Samsung Galaxy S21 Ultra po binningu.

Takže napriek tomu, že Xperia Pro-I nevyužíva celú 1,0″ plochu snímača, má obrovský snímač, ktorý v skutočnosti prekonáva len Xiaomi Mi 11 Ultra a jeho 2,8µm pixely s binningom. Pred týmto snímačom je stabilizovaný 24 mm objektív s povrchovou úpravou Zeiss a variabilnou clonou, ktorá je od f/2.0 pre čo najmenšiu hĺbku ostrosti až po f/4.0, keď je cieľom maximálna ostrosť. Telefón má ďalšiu dvojicu 12 MPx fotoaparátov: 16 mm ultrazoom so svetelnosťou f/2.2 a 50 mm teleobjektív s 2-násobnou svetelnosťou f/2.4. Je však trochu sklamaním, že spoločnosť Sony nedokázala do modelu Xperia Pro-I vložiť periskop s variabilným priblížením 70 – 105 mm z modelov Xperia 1 III a Xperia 5 III. Hlavný fotoaparát je vybavený profesionálnym automatickým zaostrovaním Sony Real-time Eye pre ľudí aj zvieratá, a to pri fotografovaní aj videu.

Telefón dokáže uzamknúť objekt vďaka 315 bodom AF s fázovou detekciou na 90% záberu. Procesor obrazového signálu Bionz X, ktorý je v telefónoch Xperia 1 III a 5 III, má na starosti spracovanie videa a fotografií aj v tomto novo uvedenom modeli. Spoločnosť vybavila model dvoma fyzickými ovládacími prvkami fotoaparátu. K dispozícii je dvojstupňové tlačidlo spúšte doplnené o textúrovaný povrch a profesionálne tlmenie. Druhým je kruhové tlačidlo skratky, na ktoré firma namapovala aplikáciu Videography Pro. Aplikácia poskytuje nadšencom ovládanie parametrov na profesionálnej úrovni, ako je vyváženie bielej, expozícia a zaostrenie. Zatiaľ čo aplikácia Cinematography Pro disponuje farebnými režimami inšpirovanými filmovou kamerou Sony Venice a možnosťou snímania v kinematografickom formáte 21:9.

Mobil navyše dokáže natáčať video v rozlíšení 4K pri rýchlosti až 120 snímok za sekundu a 5× spomaliť zábery. Zvyšok modelu je po vzore modelu Xperia 1 III – 6,5″ 4K OLED schopný obnovovacej frekvencie 120 Hz a čipset Qualcomm Snapdragon 888 s 12GB RAM. K dispozícii je úložisko s kapacitou 512GB, rozšíriteľné prostredníctvom karty microSD a batéria s kapacitou 4500 mAh. V balení sa dodáva s puzdrom, 30W nabíjačkou a káblom USB. Spoločnosť Sony začne Xperiu Pro-I predávať v decembri v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a severských krajinách. Možno si však budete chcieť sadnúť za cenu, pretože tá je 1799 eur.

Zdroj