Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia Z1

Recenzia: Sony Xperia Z1

Zdielať

Voči predchodcovi ponúka zvýšenú odolnosť proti prachu a vode. Samozrejmosťou je kvalitné spracovanie, ktoré pôsobí luxusným dojmom. Sony Xperia Z1 je tým najlepším, čím sa spoločnosť Sony môže pochváliť a naozaj sa nemá za čo hanbiť. V samotnom balení nájdeme okrem smartfónu nabíjačku, prepojovací microUSB-USB kábel a slúchadlá. Smartfón je pomerne hranatý a má sklenený povrch. Je pokrytý tak na zadnej, ako aj na prednej hrane smartfónu. Problémy so zachytávaním otlačkov tak ostávajú. Keďže je však smartfón vodeodolný, stačí jednoduché opláchnutie a je znovu čistý. Rozmery smartfónu sú 144×74×9 mm a hmotnosť je 172 gramov. Vyššia hmotnosť je spôsobená väčšou kapacitou batérie – 3000 mAh.

Sony_Xperia_Z1_05

Rozmiestnenie prvkov na smartfóne je voči predchodcovi zmenené. Audio konektor, 3,5 mm jack na slúchadlá už nie je pod krytom a pri každodennom používaní tak nemusíme riešiť problémy s krytkou. Konektor je nekrytý a je odolný voči vode a je umiestnený na hornej hrane vľavo. Spodná hrana obsahuje veľký pozdĺžny reproduktor a pútko na šnúrku. Na ľavej hrane sú dve krytky, pod ktorými je umiestnená microSD karta a microUSB konektor pre nabíjanie, či komunikáciu s PC. V strede je konektor na dokovaciu stanicu. Na pravej hrane je krytka pod ktorou sa nachádza slot na micoSIM kartu, v strede je vypínač a pod ním je dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Úplne na spodku je spúšť fotoaparátu, ktorý chýbal pri Xperii Z a pútko. Predná hrana obsahuje predný fotoaparát, informačnú diódu a senzory. Zadná hrana obsahuje 20,7 megapixelový fotoaparát s LED bleskom a NFP čip.

Sony_Xperia_Z1_06

Fantázii ani zábave sa s novou Xperia Z1 žiadne medze nekladú. Môže za to zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Môžeme ponoriť smartfón do vody maximálne do metra po dobu 30 minút. Treba však dbať na to, aby boli všetky krytky zavreté a aby sa do nich nedostala voda. My sme skúšali so smartfónom ponor vo vani i umývadle a všetko zvládol bez problémov. Problémom bolo však ovládanie smartfónu mokrými rukami a to najmä vtedy, ak bol displej mokrý. V prípade potreby sa dajú zhotovovať fotografie aj pod vodou, pomôže hardvérová spúšť fotoaparátu.

Sony_Xperia_Z1_07

Hneď od prvého spustenia zaujala rýchlosť smartfónu. Možno plynule surfovať svetom internetu, robiť fotografie v rýchlom slede, hrať najnovšie hry, alebo sledovať Full HD video. Reakcie boli okamžité. V smartfóne je použitý azda najrýchlejší procesor súčasnosti Qualcomm Snapdragon 800. Je to štvorjadrový procesor, vyrábaný 28 nanometrovým výrobným procesom. Taktovaný je na 2,23 GHz na každé jadro. Dopĺňa ho operačná pamäť RAM veľkosti 2 GB. Grafická karta je Adreno 330. Vnútorná pamäť ROM má veľkosť 16 GB, z ktorých je pre používateľa dostupných cca 12 GB. Vnútornú pamäť možno rozšíriť pomocou microSD kariet a to až do veľkosti 64 GB. Pre výmenu dát medzi telefónmi a pre pripojenie najrôznejších periférií poslúži zabudovaný NFC čip, alebo bezdrôtový Bluetooth. Operačný systém v zariadení Google Android je vo verzii 4.2.2 Jelly Bean s nadstavbou TimeScape.

Sony_Xperia_Z1_04

Medzi prednosti smartfónu patrí i kvalitný displej. Ten ostal vo svojej päťpalcovej verzii s  rozlíšením Full HD, teda 1920×1080 pixelov. Použitá zobrazovacia technológia je typická pre smartfóny japonskej spoločnosti Sony. Ide o TFT TRILUMINOS displej, ktorý je vylepšený o Bravia Engine 2, avšak na úroveň kvality IPS nemá. Podanie farieb ako aj vernosť zobrazenia je fajn, oceňujeme i čitateľný text na priamom slnku. Na smartfóne je možné prehrávať aj 4K video, avšak to považujeme za zbytočné, keďže displej disponuje rozlíšením Full HD.

Sony_Xperia_Z1_08

Použitý reproduktor je pomerne kvalitný, ale ľahko si ho možno nechtiac zakryť. Náročným poslucháčom odporúčame externé reproduktory. Dodávané slúchadlá sú jednoduché pre nenáročných užívateľov. Nie je jasný zmysel nesymetrickej dĺžky káblov. Jeden kábel k slúchadlu je krátky a vôbec nedosiahne do ucha a druhý je príliš dlhý. Navyše chýba spona na pripnutie na tričko. Zaujímavosťou je i to, že bežný headset inej značky nerozozná a nemožno ho použiť. Škoda. Riešením však môže byť použitie bezdrôtových slúchadiel.

Sony_Xperia_Z1_10

Chcete fotografovať kvalitné fotky? So smartfónom Sony Xperia Z1 to nie je žiadny problém. Fotografie plné živých farieb, s minimom šumu a s maximálnou ostrosťou zaručuje profesionálna optika Sony G, Exmor RS snímač a obrazový procesor BIONZ známy z fotoaparátov Sony. Samozrejmosťou je tiež schopnosť natáčať video v rozlíšení Full HD a prisvetľovacia dióda. Výsledky fotografii sú kvalitné, avšak rozlíšenie deklarované výrobcom 20,7 megapixelov vnímame skôr ako reklamný ťah. V automatickom režime sa dá použiť „iba“ osem megapixelové rozlíšenie, 20-megapixelové možno použiť len v manuálnom režime. V manuálnom režime sú tak fotky svetlejšie a kvalitnejšie. Najviac však záleží od okolitého osvetlenia, či mnohých iných podmienok.

Sony_Xperia_Z1_03

Veľkou výhodou smartfónu je aj použitie šetriaceho režimu STAMINA, ktorá pomáha predĺžiť výdrž batérie. Má širokú škálu nastavení. Lokalizácia Wi-Fi šetrí batériu a zapamätá si približnú lokalitu pripojenia. Mimo tejto lokality je Wi-Fi neaktívne a nevyhľadáva siete na pozadí. Na lokalizáciu využíva smartfón polohu z GSM siete operátora a nie na energiu náročné GPS. V šetriacom režime taktiež možno zapnúť režim vypnutia aplikácii na pozadí pri zhasnutom displeji. V prípade potreby sa však dajú do zoznamu pridať akékoľvek aplikácie do výnimiek. My sme režim STAMINA mali zapnutý počas celej dĺžky testovania a nemali sme problém dostať sa až na hranicu dva a pol dňa na jedno nabitie.

Sony_Xperia_Z1_09

Sony Xperia Z1 je TOP smartfón dnešnej doby. Nepoteší nás však jeho vysoká cena, no tak to je skoro pri každej vlajkovej lodi. Už od predstavenia sa nám veľmi páčil a bolo potešením ho testovať. Na prvý pohľad zaujme jedinečným dizajnom OmniBalance a odolnosťou voči vode a prachu. Model Z1 sa skrátka podaril, má mnohé vylepšenia voči svojmu predchocovi a mať tento smartfón je hádam snom každého nadšenca IT. Má svojich konkurentov, avšak nikto z nich neponúka podobnú odolnosť. Čo prinesie trh do budúcna? Nechajme sa prekvapiť. Zatiaľ však môžeme povedať, že smartfón Sony Xperia Z1 určite odporúčame!

Test vodeodolnosti:

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm Snapdragon 800, MSM8974
Procesor: štvorjadrový 2,23 GHz, 28 nm
Grafika: Adreno 330
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 144×74×9 mm
Hmotnosť: 172 gramov
Displej: TFT, X-Reality, TRILUMINOS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 px., 111×62 mm,  5“ (127 mm)
Fotoaparát: 20,7 MPx, LED blesk, autofókus, Sony Exmor RS, tlačidlo spúšte, objektív Sony G, HDR, clona F2.0
Predná kamera: 2 MPx s nahrávaním Full HD videa
Pamäť:  2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, Clear Audio
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, odolnosť IP58
Batéria: 3 000 mAh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výkonný procesor
+ Zvýšená odolnosť IP58
+ Šetriaci režim STAMINA
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Rýchle reakcie
+ Kvalitný fotoaparát

Mínusy
– Ostré hrany
– Vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia Z1 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_Bench_01Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_Bench_02
Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_Bench_03Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_Bench_04
Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_X_Bench_01Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_X_Bench_02
Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_X_Bench_03Sony_Xperia_Z1_AnTuTu_X_Bench_04
Sony_Xperia_Z1_CF_Bench_01Sony_Xperia_Z1_CF_Bench_02
Sony_Xperia_Z1_NenaMark_01
Sony_Xperia_Z1_NenaMark_02
Sony_Xperia_Z1_QuadrantSony_Xperia_Z1_Vellamo_01
Sony_Xperia_Z1_Vellamo_02Sony_Xperia_Z1_Vellamo_03
Zapožičal: AGEM

6 komentárov