Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia SP

Recenzia: Sony Xperia SP

Zdielať

Sony_Xperia_SP_01Sony, známa spoločnosť, predstavila do svojho portfólia aj ďalšie smartfóny. Medzi inými aj model Xperia SP. My sme ju mali možnosť otestovať. Aká je a čo sa nám na nej páčilo alebo nepáčilo sa dozviete v našej recenzii.

Hneď po vybalení z krabice na nás zapôsobil pomerne hranatý dizajn. Na rozdiel od drahšej, vlajkovej lodi tu však nečakajte telo po vzore Omnibalance. Smartfón Sony Xperia SP má totiž odnímateľný zadný kryt, ale nemá vymeniteľnú batériu. Nechápeme, prečo tu je vymeniteľný kryt, ak nie je možné vymeniť batériu. Navyše, tu kryt nesedel tak, ako by mal. Pri zatlačení bolo najmä v spodnej časti krytu zjavné vŕzganie a nedoliehanie. V tomto prípade sme teda považovali vymeniteľný kryt za mínus, pretože pri zachovaní Omnibalance by bolo SPčko omnoho pevnejšie.

Sony_Xperia_SP_02

Tak ako v každom smartfóne i tu nájdeme jednotlivé prvky. V hornej časti ľavej hrany je microUSB konektor, čo je zvláštne, keďže zvyčajne je umiestnený tento konektor skôr v strede na spodnej hrane. Na pravej hrane v strede je umiestnený vypínač a nad ním je dvojtlačítko ovládania hlasitosti, v spodnej časti je ešte tlačítko fotoaparátu. V hornej časti naľavo nájdeme 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Na zadnej strane nachádzame fotoaparát i mono reproduktor. Spodná hrana smartfónu je prázdna. Pod ňou nájdeme len priesvitný pásik, v ktorom je ukrytá notifikačná dióda. Tá môže signalizovať rôzne farby podľa nastavenia. Bliká podľa hudby (avšak len pokým je displej rozsvietený a v popredí), pri zobrazovaní galérie alebo signalizuje aj stav zmeškaných udalostí, či stav batérie (nabíjanie, vybitá batéria, nabitá batéria). Avšak, tento pásik niesol isté znaky horšej konštrukcie podobne ako spodná časť zadného krytu. Napravo dole pod krytom sú sloty na microSIM a microSD kartu. Zadný kryt je príjemný na dotyk, zachytáva síce otlačky prstov, no nie je to tak zlé ako pri Xperii Z. Pevnosť a tuhosť samotného tela je v poriadku až na spodnú časť, o ktorej sme už písali. V ruke sa dobre drží, veľkosť smartfónu akurát padne do ruky. Zaujímavosťou bolo, že na recenziu sme smartfón dostali bez nabíjačky. Avšak, keďže smartfón obsahuje štandardný microUSB  konektor, nebol problém nabíjať ho pomocou hocijakej inej nabíjačky. Oceňujeme vhodné umiestnenie jednotlivých tlačidiel. Výstup na slúchadlá nie je riešený najlepšie, keďže často krát nerozoznalo handsfree.

Sony_Xperia_SP_03

Srdcom samotného smartfónu je dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, taktovaný na 1,7 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť RAM vo veľkosti 1 GB. Vnútorná pamäť je 8 GB (použiteľných cca 5 GB pre používateľa), možno ju však rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD a to až do veľkosti 32 GB. Operačný systém v tablete je Android vo verzii 4.1.2 Jelly Bean s nadstavbou TimeScape od Sony. Prostredie je celkom plynulé, po dlhšom používaní má však o niečo horšie odozvy. Rozmery smartfónu sú 131×67×10 mm a váha je 154 gramov. Rýchlosť smartfónu bola dostatočná, avšak občas nastali chvíle, keď displej nereagoval na dotyk celkom presne a rýchlo, akoby sa očakávalo. Sklamaním bol slabý modul Wi-Fi, ktorý i pri dostatočnom signáli často vypadával a pri slabšom signáli sieť ani nenašiel. Smartfón okrem iného obsahuje aj NFC čip, ktorý pracoval spoľahlivo. Nebol žiadny problém, či už sa jednalo o NFC tagy, alebo Bluetooth slúchadlá. Párovanie prebehlo rýchlo a ľahko.  Kvalita zvuku z reproduktora je priemerná. Keďže je vzadu, ľahko sa dá zakryť. Pre menej náročných je však postačujúca. Rýchlosť zápisu na vnútornú pamäť smartfónu je dostatočná. Pri našom teste sme skopírovali približne 460 súborov (fotky a videá) za šesť minút, pričom šlo o kopírovanie na externý disk a obe zariadenia boli pripojené cez USB 2.0.

Sony_Xperia_SP_04

SPčko má 4,6 palcový HD displej s rozlíšením 1280×720 pixelov. Hoci je tu použitý zastaraný displej typu TFT, zachraňuje ho aspoň použitá technológia Sony Bravia Engine 2. Napriek dostupnosti tejto technológie nemôžeme povedať, že by šlo o veľmi kvalitný displej a to hlavne v porovnaní s IPS a Super AMOLED displejmi, čo sa týka pozorovacích uhlov. V tomto majú jednoznačne navrch a viac by sme ocenili použitie týchto variant displejov. Smartfón obsahuje aj dva fotoaparáty, resp. dve kamery. Predná kamera slúži primárne na videohovory. Zadná má rozlíšenie osem megapixelov a obsahuje LED blesk a autofókus. Kvalita snímok však nie je oslnivá a patrí skôr k priemeru, fotky obsahujú dosť veľa šumu a to najmä pri horších svetelných podmienkach. Tlačidlo spúšte fotoaparátu je fajn, no nefunguje celkom ako by malo. Fotoaparát sa spustí až po dlhom držaní spúšte. Popri fotografovaní je nutné stláčať dlho tlačidlo, preto je jednoduchšie vytvárať snímky pomocou spúšte na dotykovom displeji. V tomto prípade je preto diskutabilná spúšť fotoaparátu a jeho funkcie. Pri presúvaní alebo zdieľaní fotografii nemožno označiť naraz viacero fotografii, čo je škoda. V prípade posielania viacerých fotografií tak budete musieť každú označovať zvlášť. Nepoteší nepresnosť notifikačnej diódy indikujúcej stav nabitia batérie, keďže hlási zelenou nabité zariadenie už od 90% stavu batérie. Stav 90% nie je ani zďaleka nabitá batéria, ak by sa objavila niekde okolo 98-99% ešte by sa to dalo akceptovať.

Sony_Xperia_SP_05

Tak ako je zvykom, i tu je použitý šetriaci režim – STAMINA. Ten oceňujem, nakoľko pomáha k výraznej úspore ušetriť baterku v prípade núdze. Medzi mnohými funkciami je aj regulácia Wi-Fi. Výhodou je lokalizácia a tá sa v tom prípade zapína a vypína sama podľa lokality. V miestach, kde sme pripojení na Wi-Fi si smartfón zapamätá polohu pomocou siete operátora a v ostatných miestach je neaktívna. Má to svoje výhody. Tiež ocením aj to, že na polohu využíva sieť operátora a nie GPS signál, ktorý by batériu veľmi nešetril. V tomto režime sa dá ďalej nastaviť aj to, aké aplikácie majú ostať aj po zhasnutí displeja aktívne. Ak nezvolíme žiadnu a túto funkciu zapneme, po zhasnutí displeja smartfón vypne všetky aplikácie na pozadí, čím šetrí batériu. Podotýkame, že hoci Xperia SP nie je prvý smartfón s týmto režimom, môžme povedať, že v tomto prípade funguje šetrenie absolútne bezchybne. Výsledkom efektívneho fungovania režimu STAMINA je aj fakt, že pri testovaní sa nám podarilo smartfón na jedno nabitie používať neuveriteľných sedem dní a dve a pol hodiny (v stave batérie to znamenalo rozdiel z plného nabitia 100% po vybitie na 8%). Dokonca pri pokuse zistiť, či funguje tento režim, sme nechali ako vždy zapnutú Wi-Fi pri presúvaní mestom a celý deň, od rána do večera bol smartfón len v stand by režime s dvoma spustenými aplikáciami – Gmail a Pocket. Výsledok? Rozdiel bol jedno percento v stave baterky (zo 65% klesol na 64%). V iný deň, ani pri vyššom počte aplikácii (päť a viac) nebol výsledok horší. Za deň v stand by režime a pri vybavení asi dvoch správ na internete klesla výdrž baterky z 88% na 80%. Takto si predstavujeme šetriaci režim! Ak by sme k tomu pripočítali lepší vývoj batérii a nie len neustále zmenšovanie výroby, znižovanie spotreby a zvyšovanie výkonu, dospeli by sme isto k ešte lepším a zaujímavejším číslam. Záhadou však je, či sa SPčko dobíja samo alebo ide len o zlý indikátor batérie, keďže z hodnoty 68% mala na druhý deň hodnotu 72%. Medzi časmi, kedy sme overovali stav batérie prešlo približne 24 hodín, mobil sme nedobíjali. No napriek tomu stav baterky ukazuje o rovné 4% viac.

Sony_Xperia_SP_06

Naše dojmy z používania Sony Xperia SP sú pozitívne. Smartfón sa nám páči, no je určený najmä nenáročným alebo menej náročným užívateľom, tí najnáročnejší siahnu po vlajkových lodiach. Na bežné vybavenie mailov, chat, počúvanie hudby, telefonovanie, či posielanie SMS správ však bohato stačí.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm Snapdragon S4 Pro MSM8960T
Procesor: dvojjadrový 1,7 GHz
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz, LTE
Rozmery: 131×67×10 mm
Hmotnosť: 154 gramov
Displej: TFT Mobile BRAVIA Engine 2, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×720 px.,  57×101 mm,  4,6” (116 mm)
Fotoaparát:  8 MPx, LED blesk, autofókus, Sony Exmor RS, HDR, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps), tlačidlo spúšte
Predná kamera: VGA
Pamäť:  1 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát:   GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov,  GPS, informačná dióda
Batéria: Li-Ion  2 370 mAh

Celkové hodnotenie: 80%

Plusy
+ Pekný dizajn
+ Výdrž batérie
+ Sony Bravia Engine 2
+ Režim STAMINA
+ Kompaktnosť
+ Priesvitný pás ako notifikačná dióda
+ Bezproblémový multitasking
+ Podpora microSD kariet
+ Dokovacia stanica

Mínusy
– Slabý fotoaparát
– Vŕzganie zadného krytu
– Malá vnútorná pamäť
– Zastaralý TFT displej
– Vypadávajúca Wi-Fi

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia SP poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony_Xperia_SP_AnTuTu_Bench_01Sony_Xperia_SP_AnTuTu_Bench_02
Sony_Xperia_SP_CF_Bench_01Sony_Xperia_SP_CF_Bench_02
Sony_Xperia_SP_NenaMark_01
Sony_Xperia_SP_NenaMark_02
Sony_Xperia_SP_QuadrantSony_Xperia_SP_Vellamo_01
Sony_Xperia_SP_Vellamo_02Sony_Xperia_SP_Vellamo_03
Zapožičal: Sony

Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia SP nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno