Domov Počítače Recenzia: Shuttle DS20U

Recenzia: Shuttle DS20U

Zdielať

Výrobca minipočítačov prináša na trh novú generáciu pasívne chladených modelov, najlacnejší z nich je DS20U.

Má procesor Intel Celeron 5205U, vhodný pre menej náročných používateľov a aj na kancelársku prácu. Vo výbave sú dva sloty SO-DIMM, do ktorých možno umiestniť až 64GB RAM. Na inštaláciu veľkokapacitných úložných zariadení je k dispozícii slot M.2 aj možnosť montáže 2,5“ disku. Oceňujeme aj slot na SD kartu a pomerne bohatú konektivitu, ktorá zahŕňa 2× USB 3.2 Gen 1 (max. 5 Gbps), 4× USB 2.0, vstup pre mikrofón a tiež výstup pre audio (slúchadlá). Potešia už tradične dva RJ45 gigabitové porty na pripojenie internetu, voliteľná Wi-Fi (ktorá v našom prípade chýbala), ktorú dopĺňa výbava videovýstupov DisplayPort 1.2, HDMI 2.0a a VGA. Zaujímavosťou je aj sériový port COM (RS232 / RS422 / RS485).

Pri použití bežných počítačových komponentov a skriniek je väčšinou treba myslieť na chladenie jednotlivých súčastí či samotnej skrinky, pričom štandardné chladenie produkuje nejaký hluk. Už na prvý pohľad vidno, že nami testovaný PC je v malej kompaktnej skrinke. Má objem iba 1,3 litra a jej rozmery sú 200×165×40 mm. Hmotnosť pritom dosahuje iba 1,5 kg (spolu s komponentami a adaptérom je to 2,2 kg). Minipočítač je zabalený v malej papierovej krabici s fotkou a logom zariadení, vnútri je napájací kábel, manuál, upevnenie na VESA, podstavce a skrutky. Testované mini PC má robustnú a flexibilnú konštrukciu, bočné otvory a ľahko dostupné poklopy na vloženie diskov a pamätí. Jeden z poklopov má však istú vôľu. V predaji sú celkovo štyri verzie počítača: najlacnejší DS20U s procesorom Celeron 5205U, ktorý sme testovali a potom modely vybavené procesormi DS20U3 s Core i3, DS20U5 s Core i5, alebo DS20U7 s Core i7. Procesor patrí do 10. generácie Comet Lake, pričom jeho hlavnou výhodou je nízka spotreba – TDP má iba 15W.

Výrobca tu použil notebookové komponenty a preto nie je možná zmena procesorov. Pred kúpou preto odporúčame dobre si rozmyslieť, ktorý model si používateľ vyberie. Nami testovaný miniPC má svoje limity a určený je pre menej náročných používateľov, ale aj na bežnú kancelársku prácu. Procesor používa dve jadrá (dve vlákna), taktovaný je na 1,9 GHz (bez TurboBoostu). Je tu takisto integrovaná grafika Intel UHD Graphics. V našej konfigurácii sme ďalej použili 4GB RAM a disk Western Digital Black SN750 SE M.2 NVMe 500GB. Ako operačný systém poslúžil Microsoft Windows 10 Pro. Výrobca uvádza, že osadiť možno najviac 2× 32GB SODIMM DDR4 RAM, pri diskoch je používateľ obmedzený iba počtom slotov – 1× M.2 + 1× 2,5“ SATA. Vďaka tomu možno použiť aj kombináciu 1× 4TB M.2 NVMe disk + 1× 4TB 2,5“ SATA SSD. Je ale otázne, koľko používateľov by pri málo výkonnom procesore použilo 64GB RAM, ale tá možnosť tu je.

Práca s minipočítačom bola príjemná. Po celý čas bol absolútne tichý, nenáročné úlohy a kancelársku prácu (čo je jeho zameranie) zvládal dobre. Náročnejší multitasking ale občas robil problémy a vidieť, kde mini počítač s Celeronom má svoje limity. Výkon integrovaného chladiaceho systému bez ventilátora je vynikajúci a aj naše testy ukazujú, že procesor ani disk pri maximálnej záťaži nepresahujú bezpečnú hranicu zahriatia. Azda jediným problémom môže byť pre používateľov vyššia cena, keďže si kúpený produkt musia „dovybaviť“ (pamäťou, diskom, operačným systémom). Veľmi sa nám páčia maličké rozmery a možnosť schovať zariadenie za monitor. Vďaka tomu si ho vieme predstaviť aj ako náhradu za veľké stolové počítače. Iste nie všade,  ale napríklad na bežnú kancelársku prácu, ktorá nevyžaduje extrémny výkon, môže byž minipočítač dobrou voľbou. Pri dobrom pomere ceny vs. funkčnosti si ho vieme predstaviť aj pri použití v štátnej správe (ak tu nižší výkon nie je limitom).

Po otestovaní nového mini počítača Shuttle DS20U môžeme konštatovať, že ide o veľmi dobre navrhnutý počítač s vynikajúcim systémom chladenia bez ventilátora. Tento model môže byť vďaka podpore troch nezávislých videovýstupov vhodný nielen pre domácnosť, ale aj pre využitie vo firmách. Takisto sa dá ľahko schovať za monitor a vďaka 4-pinovému konektoru je možné jeho zapnutie robiť inak ako bežným stlačením vypínača na minipočítači. Rozhodne oceňujeme nulovú hlučnosť, výborné prevádzkové vlastnosti či bohatú konektivitu. Tiež podporu pre Wi-Fi a Bluetooth (vďaka modulu a dvom anténam, ktorý je voliteľný), podporu pre dva disky (M.2 a SATA) ale tiež dva SODIMM sloty. A čo je najzaujímavejšie: toto všetko sa zmestilo do malého 1,3 litrového šasi. Pri výbere ale treba myslieť na to, že procesor sa zmeniť nedá, pričom v predaji sú štyri rôzne konfigurácie, takže je z čoho vyberať…

Zapožičal: Shuttle

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno