Domov Počítače Recenzia: SanDisk Ultra II 240GB

Recenzia: SanDisk Ultra II 240GB

Zdielať

Spoločnosť SanDisk, zaoberajúca sa výrobou diskov, má na trhu v portfóliu novú sériu SSD – Ultra II. Ide o rýchle SSD vo veľmi dobrej kvalite. Táto modelová rada má TLC NAND flash pamäte, štandardnú hrúbku 7 mm (9,5 mm s redukciou) a rýchle rozhranie SATA III 6Gbps pre použitie v notebookoch, ale aj stolových počítačoch.

Na trhu je technológia SSD úložísk dosť dlho, avšak až v poslednej dobe sa dostáva do popredia aj medzi bežnými používateľmi, čo je dané predovšetkým znížením cien týchto diskov. SSD sú zaujímavé v mnohých aspektoch, pričom tým najvýraznejším prvkom je rýchlosť, ktorá mnohonásobne prekonáva klasické pevné disky (HDD).

Prednosťou týchto polovodičových diskov je však aj vyššia odolnosť voči nárazom, nulový hluk, čo je dosiahnuté vďaka absencii rotačných platní, a tým pádom aj oveľa nižšia prístupová doba, čo sa podpisuje všetko nielen na vysokých rýchlostiach, ale aj nižších odozvách (tzv. latencii).

SSD je zabalený v malej krabičke spolu s redukčným plastovým rámikom. Ide o 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, avšak svoje využitie nájde aj v notebookoch a stolových počítačoch. Azda hlavnou výhodou disku sú vysoké rýchlosti čítania a zápisu s hodnotami 550 MB/s, resp. 500 MB/s, čím využíva SATA III 6 Gbps rozhranie na hranici možností.

SanDisk patriaci pod Western Digital používa v disku TLC pamäť, čo má svoje výhody aj nevýhody. Prvý rozdiel je v tom, že jednu bunku tvoria tri bity na rozdiel od staršieho štandardu MLC, kde má každá bunka iba dva bity. Vďaka väčšiemu počtu bitov sa zvyšuje hustota, čo v praxi znamená, že na rovnaké množstvo kremíka možno uložiť viac dát. To pomáha znižovať cenu, ale taktiež brzdí výkon a zároveň má TLC voči MLC tiež nižšiu životnosť.

SSD je dostupný v kapacitách 120GB, 240GB, 480GB a 960GB, vyrobený je na 19 nm výrobnom procese s radičom Marvell 88SS9190. Oceňujeme funkciu nCache, ktorá využíva 10GB z celej 240GB kapacity v takzvanom SLC-style caching móde. Plní funkcie vyrovnávacej pamäte disku, ktorá znižuje odozvy pre často používané súbory. Vyrovnávaciu pamäť používa aj ADATA v nedávno testovanom SSD Ultimate SU800 a to na rovnakom princípe, avšak iba v kapacite 2GB.

Výrobca má tiež k diskom softvér SanDisk SSD Dashboard na monitorovanie stavu diskov, aktualizáciu firmvéru a podobne. Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť zo stránok výrobcu. SanDisk SSD Dashboard považujeme za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiam nám chýba azda jediná možnosť – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD.

Na test SSD sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 5 1600X (6C/12T, 3,6 – 4,0 GHz) a základnej dosky Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5 a neskôr ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, či v reálnej prevádzke dosiahneme výsledky deklarované výrobcom.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Výrobcom udávané rýchlosti čítania sú 550 MB/s a zápis 500 MB/s, čo je vzhľadom na SSD pripojený cez 6Gbps SATA III maximálna praktická rýchlosť rozhrania. Disky, ktoré majú oveľa vyššie rýchlosti, používajú už technológiu NVMe a zapojenie v PCIe alebo M.2 slote. SSD sme testovali v benchmark aplikáciách, pričom už po prvom teste na CrystalDiskMark vidíme, že maximálne hodnoty dané výrobcom sme prekonali.  Hoci len mierne. Rýchlosť čítania 557 MB/s a zápis na úrovni 527 MB/s sú výborné hodnoty. Ostatné aplikácie namerali nižšie hodnoty, avšak pri diskoch považujeme za smerodajný práve CrystalDiskMark.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Zaujímalo nás tiež, aké budú rýchlosti po zapojení do RAIDu, teda v spojení dvoch rovnakých diskov. Pre tento účel sme si zaobstarali druhý, presne rovnaký disk. Hodnoty sa pritom dostali takmer na dvojnásobok a teda v prípade, ak nemá používateľ M.2 slot, ani podporu pre NVMe, spojením dvoch diskov možno dosiahnuť zaujímavé výsledky. My sme dosiahli 1042 MB/s v RAIDe (vs. 557 MB/s pri jednom disku, 1,8-násobok) pri čítaní a 1010 MB/s pri zápise v RAIDe (vs. 527 MB/s pri jednom disku, 1,9-násobok).

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Teploty sú pri SSD pomerne dôležitým faktorom, pretože nízke či príliš vysoké teploty pamätiam neprospievajú. Model sme testovali pri izbovej teplote 20 °C, pričom pri nulovom zaťažení sme zaznamenali teplotu 29 °C. To ukazuje, že disk sa v nečinnosti zahrieva na prijateľnej úrovni. Situácia sa však zmenila po 10 minútach zaťaženia testami, kde ukazoval teplotu 38 °C. V lete, keď má izbová teplota 30 °C, to znamená, že disk má v pokoji okolo 39 °C a po zaťažení jeho teplota stúpne až na 46 – 47 °C.

Prostredie softvéru SanDisk SSD Dashboard, ktorý je určený pre všetky SSD od SanDisk

Pre náročných používateľov, vyžadujúcich vyššie rýchlosti, môže byť riešením aj M.2 SSD, ktoré sa – podobne ako operačná pamäť – pripája do M.2 portu priamo na novšie základné dosky. Dáta z M.2 sú posielané podobne ako pri operačnej pamäti priamo do procesora, čím sa dosahuje najlepšia rýchlosť. Technológia je ale náročnejšia na výrobu a to sa odráža na vyššej cene. Pre bežné použitie je efektívnejšie použiť tradičné SSD.

V prípade Ultra II získava používateľ disk v štíhlom prevedení s hrúbkou 7 mm, pričom v prípade potreby pre starší notebook, pre ktorý by bol vhodnejší „hrubší“ disk, možno použiť redukčný plastový rám. Ten pridá 2,5 mm, takže disk má potom štandardnú hrúbku 9,5 mm. SSD poteší najmä používateľov, ktorí vyžadujú vysoké rýchlosti pri práci s dátami. Cena okolo 100 eur za 240GB model disku je prijateľná, hoci mohla byť aj nižšia (napríklad ADATA Ultimate SU800 ponúkne 256GB kapacitu, nové 3D TLC čipy za cenu okolo 85 eur). Napriek tomu však SSD odporúčame, je vhodný do stolových počítačov aj notebookov.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 100×70×7 mm
Hmotnosť: 47 gramov
Formát disku: 2,5“, interný
Kapacita disku: 240GB (alt. 120/480/960GB)
Rozhranie: SATAIII (6 Gbps)
Radič: Marvell 88SS9190
Funkcie: TRIM, pokročilé LDPC ECC, RAID Engine a Data Shaping, Intelligent SLC Caching, vysoké TBW, DEVSLP (Device Sleep)
Spotreba: typicky 0,65W, stand by 0,12W

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Dodávaný redukčný pásik
+ Priaznivá spotreba disku
+ Prehľadný softvér na disky
+ AES 128-bit šifrovanie zadarmo

Mínusy
– Vyššia cena voči konkurencii
– Softvér neumožňuje klonovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SanDisk Ultra II 240GB, SDSSDHII-240G-G25 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu SanDisk Ultra II 240GB, 2,5″, SSD, 124082 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Jeden samostatný disk:

Dva disky v RAIDe:

Zapožičal: SanDisk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno