Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Xcover 4

Recenzia: Samsung Galaxy Xcover 4

Zdielať

Odolné telefóny sú momentálne veľmi populárne, keďže veľa znesú. Už po štvrtýkrát kórejský výrobca Samsung predstavil odolný model do náročných podmienok, nami testovaný smartfón Galaxy Xcover 4 je priamym nástupcom Xcover 3. Pre používateľa je k dispozícii 5“ displej a odolnosť voči vode a prachu. Čo okrem toho prináša?

Telefón je vyrobený z plastu, má hmotnosť 172 gramov a rozmery 146×73×9,7 mm. Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Konštrukciu tvorí plast, ktorý je však veľmi pevný, neprehýba sa ani pri silnom pritlačení. Páči sa nám, že zadná strana má pogumovanie, ktoré je veľmi príjemné na dotyk aj na manipuláciu a zároveň pomáha lepšej odolnosti zadnej strany voči poškodeniu. Zadná strana ponúka LED blesk a fotoaparát, výhodou je odnímateľný zadný kryt.

Naše prvé dojmy z konštrukčného spracovania sú veľmi dobré, oceňujeme aj zaoblené hrany, ktoré netlačia do dlane. Displej má ochranné krycie sklo, nevýhodou sú však viditeľné odtlačky prstov a nečistoty, ktoré zachytáva a priam ich priťahuje. Nad displejom je už štandardne telefónny reproduktor, predný fotoaparát a senzory. Keďže ide o odolný telefón, výrobca používa fyzické tlačidlá pod displejom, ktoré sú však zvýraznené aj odolnejším materiálom pre nešetrné zaobchádzanie.

Spodná strana obsahuje mikrofón a microUSB konektor, horná strana ponúka 3,5 mm audio konektor – oba bez krytky. Na ľavej strane je špeciálne programovateľné tlačidlo a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, na pravej strane je potom už iba vypínač. Prekvapením je, že telefón má široké okraje nad a pod displejom. Podľa nášho názoru možno v dnešnej dobe vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi.

O zobrazenie sa stará 5,0“ IPS LCD displej s HD rozlíšením (tj. 1280×720 px), pričom jeho ochranu zabezpečuje krycie sklíčko Corning Gorilla Glass. Displej ponúka veľmi dobrý maximálny jas, nie je problém používať smartfón aj na slnku. Na displeji sa nám páči, že má pomerne dobré farby. Poteší pomer strán 16:9 a hoci ponúkne iba HD, pri sledovaní videí vo vysokom rozlíšení (HD) bude postačovať a teda bude vhodný aj pre občasných multimediálnych nadšencov. Reakcie na dotyky sú bezproblémové, prst po displeji príjemne kĺže a problém mu nerobia ani mokré prsty. Pri používaní sme sa však stretli aj so zaváhaním (napríklad pri otváraní aplikácie, fotografie, či emailu), to však súvisí s hardvérovým výkonom smartfónu.

Použitý procesor, ktorý používa Xcover 4 spadá do najnižšej výkonnostnej triedy (low-end). Použitý je štvorjadrový procesor – Exynos 7570, taktovaný na 1,4 GHz. Doplnený je o grafiku Mali-T720 MP2 a operačnú pamäť 2GB. Vnútorná pamäť má 16GB (pre používateľa je k dispozícii cca 10GB). Operačný systém tvorí starší Android 7.0 Nougat s nadstavbou výrobcu – TouchWiz. Smartfón podporuje najnovšie LTE, avšak na staršej platforme Cat4, kde umožňuje maximálne rýchlosti do 150/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz.

Vo výbave je aj bezdrôtová technológia Bluetooth a trojica navigačných technológii – americká GPS, ruská GLONASS a čínska BeiDou . Na zadnej strane sa nachádza 13 MPx fotoaparát. LED blesk pomáha v horšom osvetlení, prítomný je aj autofocus a clona f/1.9. Podporované sú videá a to maximálne do rozlíšenia Full HD (1920×1080 px) pri 30 fps (počet snímok za sekundu). Kvalita fotografii je nadpriemerná. Fotoaparát nie je vhodný pre nadšencov fotografovania, na momentky však poslúži veľmi dobre. Poteší prehľadná aplikácia fotoaparátu, ide o rovnakú aplikáciu ako používajú aj iné modely od Samsungu. Výbavu dopĺňa predný 5 MPx fotoaparát s f/2.2.

Smartfón disponuje kapacitou batérie 2800 mAh. V kombinácii s nízkym HD rozlíšením to znamená nižšiu záťaž na vykresľovanie jednotlivých pixelov v porovnaní s modelmi, ktoré ponúkajú Full HD, či Quad HD displej. Pri bežnom používaní sme zaznamenali výdrž jeden a pol dňa, pri aktívnom používaní a vysokej záťaži možno telefón vybiť aj za jeden deň. To samozrejme záleží od dĺžky trvania zapnutého displeja, úrovne jasu a náročnosti.

Telefón má zvýšenú odolnosť, vďaka čomu nie je problém voda, ponorenie, či nešetrné zaobchádzanie. Pevná konštrukcia sa ani počas aktívneho a nešetrného zaobchádzania nepoškodila, nie sú tu ani viditeľné škrabance či náznaky poškodenia. Jediné, čo nám počas testovania prekážalo, sú veľké rozmery s veľkými rámčekmi naokolo, displej, ktorý je veľmi náchylný na odtlačky prstov a už po krátkom čase používania bol znečistený. Ocenili by sme aj vyššiu hlasitosť telefónneho reproduktora, klasický multimediálny na netradičnej bočnej strane mal však veľmi dobrú úroveň hlasitosti.

Samsung Galaxy Xcover 4 je zaujímavý odolný telefón odolný telefón. ktorý ponúka kvalitné a pevné spracovanie aj zaujímavý dizajn. Hardvérový výkon je nízky, čo spolu s 2GB RAM nie je žiadne terno. Fotoaparát poteší, ide o mierny nadpriemer. Výhodou je veľká, 2800 mAh vymeniteľná batéria, Telefón je v predaji za cca 200 eur, čo je prijateľné. Napriek tomu, že máme k smartfónu výhrady, ho odporúčame a používatelia, ktorí hľadajú odolný a kompaktný smartfón, ho môžu spokojne používať 🙂Parametre a špecifikácie:

Chipset: Exynos 7570
Procesor: štvorjadrový, 1,4 GHz
Grafika: Mali-T720 MP2
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,0“, IPS LCD, 1280×720 px., 294 ppi
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, f/1.9, nahrávanie Full videí; predný – 5 MPx, f/2.2, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 146×73×9,7 mm
Hmotnosť: 172 gramov
Batéria: Li-Ion 2800 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, BeiDou, akcelerometer

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Kvalitné odolné konštrukčné spracovanie
+ Programovateľné hardvérové tlačidlo
+ Odolnosť voči vode a pracu podľa IP68
+ Dobrá výdrž, vymeniteľná batérie

Mínusy
– Slabý hardvérový výkon
– Nízke rozlíšenie displeja
– Široké rámy okolo displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Xcover 4 G390F poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:Zapožičal: Samsung

Samsung Galaxy Xcover 4

200,00 €
7.5

Celkové hodnotenie

7.5/10

Plusy

  • Kvalitné odolné konštrukčné spracovanie
  • Programovateľné hardvérové tlačidlo
  • Odolnosť voči vode a pracu podľa IP68
  • Dobrá výdrž, vymeniteľná batérie

Mínusy

  • Slabý hardvérový výkon
  • Nízke rozlíšenie displeja
  • Široké rámy okolo displeja

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno