Domov Periférie Verbatim Store N Save Desktop

Verbatim Store N Save Desktop

Zdielať

Portfólio produktov spoločnosti Verbatim je veľmi pestré, najmä pokiaľ ide o externé 2,5“ a 3,5“ disky, ktoré sú stále často zákazníkmi vyhľadávané. Nami testovaný disk ponúka kapacitu 4TB, čierne farebné vyhotovenie a plastové spracovanie. Aj vďaka kapacite bude cieľom pre milovníkov multimédií.

Externý pevný disk testujeme dlhodobo. Má za sebou už stovky hodín prevádzky pri zapojení do sieťového NAS servera a desiatky hodín pri pripojení do počítača. Disk používa na komunikáciu microUSB 3.0 konektor a na napájanie – typické pre 3,5“ disky – externý adaptér z elektrickej siete. Disk je vhodný na akúkoľvek činnosť, či už ide o zálohu dát z počítača, archiváciu fotografii a videí, alebo pre „sťahovačov“ na multimediálne a filmové zbierky.

Častým problémom používateľov notebookov je málo miesta na pevnom disku. Pri stolových počítačoch je situácia predsa lepšia – disk možno doplniť kedykoľvek, šácht na disky môžu mať viac. USB 3.0 port zabezpečuje rýchly prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps, samozrejmosťou je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. LED dióda, ktorá indikuje činnosť disku je síce malá, ale s výraznou modrou farbou nám prekáža najmä v noci. Za nevýhodu považujeme aj vyššiu hlučnosť voči bežným 2,5“ diskom pri kopírovaní veľkého množstva súborov.

Prekvapením je FAT32 súborový systém, na ktorý je disk z výroby naformátovaný. My sme však hneď naformátovali disk na NTFS a všetky testy sme realizovali až potom. NTFS je novší súborový systém a používa sa pri pevných diskoch v PC a notebookoch, FAT32 je starší formát a je používaný skôr pri USB kľúčoch. Výhoda NTFS formátu je možnosť uložiť na prenosové médium väčší súbor ako 4GB, zatiaľ čo na FAT32 to nie je možné. Rozhodne je lepšie pri 4TB disku použiť NTFS, keďže existuje predpoklad, že zálohy, alebo multimediálny obsah bude presahovať veľkosť súboru 4 GB.

Disk používa 7200 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 190 MB/s, čo sú výborné parametre na externý disk. Poteší dodávaný softvér od výrobcu – Nero Backup Essentials, ktorý umožňuje jednoduchšie zálohovanie. Používateľ tak môže jednoducho naplánovať automatické zálohovanie a zabezpečiť tak, aby sa všetky dôležité súbory pravidelne zálohovali.

Verbatim Store’n’Save Desktop je síce disk spracovaný z plastu, má však zaujímavo zaoblené diagonálne rohy a „zvlnený“ horný povrch. Ide o výborný externý pevný disk, na ktorý možno ukladať naozaj veľké množstvo dát. Vďaka väčším rozmerom je síce prenášanie ťažšie, avšak mať veľké dáta a zálohy so sebou má svoju výhodu 🙂

Cena cca 150 eur je nastavená rozumne. Pevný disk odporúčame, testovali sme ho v redakčnom PC, zapojenom v prednom I/O USB 3.0 porte.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 178×120×32 mm
Hmotnosť: 885 gramov
Formát disku: 3,5“, externý
Kapacita disku: 4 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: nie, externý adaptér
Rýchlosť otáčok: 72400 ot/min
Ďalšie výhody: dodávaná aplikácia Nero Backup Essentials

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Veľká kapacita disku – 4 TB
+ Pevné konštrukčné spracovanie
+ Prijateľný pomer cena/výkon
+ Dodávaný zálohovací softvér

Mínusy
– Plastové šasi, rušivá modrá LED
– Väčšie rozmery a tiež hmotnosť
– Vyššia hlučnosť pri zápise

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Verbatim

Verbatim Store'n'Save Desktop

150,00 €
9

Celkové hodnotenie

9.0/10

Plusy

  • Veľmi rýchly zápis a čítanie
  • Veľká kapacita disku – 4 TB
  • Pevné konštrukčné spracovanie
  • Prijateľný pomer cena/výkon
  • Dodávaný zálohovací softvér

Mínusy

  • Plastové šasi, rušivá modrá LED
  • Väčšie rozmery a tiež hmotnosť
  • Vyššia hlučnosť pri zápise

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno