Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Tab S3

Recenzia: Samsung Galaxy Tab S3

Zdielať

Najnovší 9,7“ tablet od Samsungu s netradičným pomerom strán 4:3 je k dispozícii v niekoľkých variantoch – či už ide o Wi-Fi verziu alebo verziu podporujúcu aj mobilné dáta v LTE sieti.

Hoci ide o tablet s iným pomerom strán ako by sme mohli nájsť pri väčšine výrobcov, výzorovo sa neodlišuje od ostatných zariadení z rodiny Galaxy Tab. Je tu teda už osvedčený a rovnaký dizajn, ktorý ničím neprekvapí. Tab má zaoblené rohy, ostré hrany, ktoré by znepríjemňovali držanie, tu nie sú. Zariadenie má rozmery 237×169×6 mm a hmotnosť 430 gramov. Podobnosť pomeru strán, či rozlíšenie displeja s Apple iPad nie je náhodná. Nám sa tablet páči aj spracovaním – ponúkne luxusné prevedenie zadnej strany, ktorá je náchylná na odtlačky prstov.

Na pravej strane sa nachádza vypínač, regulácia hlasitosti a dva sloty – na pamäťovú kartu microSD a SIM kartu. Na spodnej strany je zvyšok výbavy – 3,5 mm audio jack konektor a nabíjací univerzálny USB-C konektor spolu s dvomi reproduktormi. Hoci je tablet vyrobený z plastu, jednotlivé časti sú pevné. Z ovládacích prvkov je zachované fyzické tlačidlo „Domov“ a dve senzorové – Multitasking a Späť, ktoré sú podsvietené. Tlačidlá reagujú na dotyk, ale aj na dotykové pero S Pen. Výrobca ho pridáva do balenia, avšak vďaka nízkej hrúbke tabletu sa nezmestí do vnútra a teda schovať ho podobne ako pri sérii Note nemožno.

O zobrazovanie sa stará 9,7“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2048×1535 pixelov a pomerom strán 4:3, ktorý je na prácu lepší ako tradičný 16:9 resp. 16:10, pretože sa naň zmestí viac obsahu pri prehliadaní internetu či dokumentov. Výrobca však celý potenciál vylepšil s vysokým rozlíšením a technológiou HDR, vďaka čomu nevidieť žiadny raster a všetky prvky sú veľmi dobre vykreslené. Super AMOLED panel je pre kórejskú spoločnosť typický, oceňujeme ho, má výborné podanie farieb, kontrastu aj pozorovacie uhly.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, taktovaný na 2,2 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť 4GB a grafika Adreno 530. Vnútorná pamäť ponúkne kapacitu 32GB (dostupných 25GB pre používateľa) s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet microSD až do veľkosti 256GB. Oceňujeme prítomnosť operačného systému Android 7.0 Nougat, ktorý je doplnený je o nadstavbu výrobcu. Operačný systém je svižný a rýchly, počas celej dĺžky testovania sme nezaznamenali spomalenie ani menšie seknutie, pohyb v aplikáciách je tiež rovnako rýchly.

Oceňujeme aj podporu pre najrýchlejšie mobilné LTE siete a tiež predinštalovaný balík MS Office. Je tu Word, Excel, PowerPoint a tiež Skype a OneDrive od Microsoftu. Pomer strán 4:3 umožňuje pohodlnú kancelársku prácu, aj keď na tablete s Androidom je to o niečo horšie ako pri operačnom systéme Microsoft Windows. Tab je vhodný aj na kancelársku prácu počas ciest, kde bude vhodným pomocníkom. Na displeji sa veľmi pohodlne prezerajú dokumenty, aj Excelovské tabuľky, ktoré vďaka rozlíšeniu displeja vyzerajú veľmi dobre.

Pero S Pen, ktoré je v balení, prichádza s novým a vylepšeným dizajnom. Pri písaní sa nemusí používateľ obmedzovať, výhodou je tiež snímanie tlaku na displej čo znamená, že podľa pritlačenia možno písať perom s hrubou, alebo tenšou čiarou a podobne. Pero má dĺžku 9,4 mm, hrot má priemer 0,7 mm, pričom používanie pri práci na tablete je pohodlné a S Pen nevyžaduje nabíjanie. To je hlavná výhoda oproti konkurenčnému Apple Pencil. S perom len ako ukazovákom to však nekončí. Kórejský výrobca pridal rýchle poznámky v Samsung Note, či aplikáciu PEN.UP, na ktorej sa môžu používatelia podeliť o svoje umelecké diela či načerpať inšpiráciu pre ďalšiu tvorbu.

Tablet má tiež dva fotoaparáty – predný 5 MPx, vhodný na selfie a videohovory; zadný 13 MPx na snímky. Fotoaparáty nás však kvalitou prekvapili, ich výsledky sú veľmi dobré a hoci je nepraktické fotiť veľkým tabletom, vieme si ho predstaviť aj ako náhradu za fotoaparát v telefóne. K multimediálnej zábave pomôžu aj štyri integrované reproduktory od AKG – dva sú na hornej strane a dva na spodnej. A keďže AKG vyrába kvalitné slúchadlá a reproduktory, nie je pre nás prekvapením veľmi dobrý zvuk vychádzajúci z tabletu.

Používateľov, ktorí veľa píšu, poteší možnosť pripojenia dokovacej klávesnice. Na tento účel je na tablete aj magnetický konektor. Žiaľ, v balení klávesnica nie je čo znamená ďalšiu investíciu do príslušenstva. Používatelia, ktorí však majú napríklad kompaktnú Bluetooth klávesnicu ju môžu spárovať, pripojiť a používať s tabletom bez nutnosti dokúpenia ďalšieho príslušenstva. Páči sa nám aj synchronizácia so Samsung Cloud ktorá zabezpečí synchronizáciu naprieč zariadeniami a zároveň zálohuje fotografie z tabletu do cloudu.

Tab ponúka kapacitu integrovanej batérie 6000 mAh čím má zabezpečiť dlhú výdrž. Aká je však realita? Výrobca deklaruje prehrávanie videa 12 hodín a veľa záleží aj na nastavenom jase a či používateľ prehráva video z vnútorného úložiska, cez Wi-Fi, či cez mobilné dáta. Nám sa reálne podarilo dosiahnuť okolo 10 až 11 hodín pri rôznych podmienkach čo považujeme za výborné hodnoty aj vzhľadom na rozlíšenie displeja. Poteší aj prítomnosť nového a univerzálneho USB-C konektora a podpora pre rýchle nabíjanie. Vďaka tomu sa nabije tablet z nuly na 100% za cca 180-200 minút (3 hodiny až 3 hodiny 20 minút).

Prítomná je aj čítačka odtlačkov prtov, ale nefunguje tak, ako by sme očakávali – priemerne pri polovice pokusov nerozpoznala odtlačok a bolo nutné zadávať PIN kód, alebo ochranný vzor. V porovnaní napríklad so smartfónom Samsung Galaxy S7 Edge, kde funguje čítačka bezchybne považujeme čítačku v Tab 3 za problémovú. Umiestnenie čítačky do domovského tlačidla sa nám páči, je ľahko nahmatateľné a oproti S7 Edge má aspoň jednu výhodu – stlačí priložiť prst a nie je nutné tlačidlo stlačiť.

Samsung Galaxy Tab 3 má byť niečím výnimočný alebo zaujímavý, aby sa veľmi dobre predával a používatelia boli s produktom spokojní. Pomer strán 4:3 poteší mnohých zákazníkov, kvalita použitého panelu, vysoké rozlíšenie, veľmi dobrý a solídny hardvérový základ a tiež veľmi dobrá výdrž hovoria v prospech tabletu. Tu však musíme vytknúť cenu zariadenia, ktorá sa pohybuje okolo 780 eur. Poteší slot na SIM karty a podpora pre LTE siete, či kvalitné reproduktory AKG spolu s fotoaparátom. Tablet je určrný pre náročných používateľov, odporúčame ho 🙂

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 820
Procesor: štvoradrový, 2,2 GHz
Grafika: Adreno 530
Pamäť: 4GB RAM + 32GB ROM + microSD karta (do 256GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 9,7“, Super AMOLED, 2048×1535 pixelov, pomer strán 4:3, 264 ppi
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, predný – 5 MPx
Rozmery: 237×169×6 mm
Hmotnosť: 430 gramov
Batéria: Li-Pol, 6000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: miniSIM
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Výborný Super AMOLED displej
+ Výkonný hardvér, rýchly a plynulý OS
+ Elegantný dizajn, funkcie a výbava
+ Kvalitné spracovanie, podpora LTE
+ Výdrž na batériu, pomer strán 4:3
+ S Pen a funkcie, výborný fotoaparát

Mínusy
– Vysoká cena, chýba zvýšená odolnosť
– Nespoľahlivá čítačka odtlačkov prtov
– Klávesnica nie je súčasť balenia
– Chýba plnohodnotný multitasking

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Samsung