Domov Počítače Recenzia: Be quiet! Pure Base 600

Recenzia: Be quiet! Pure Base 600

Zdielať

Be quiet! je nemecký výrobca napájacích zdrojov, počítačových skríň, vzdušných aj vodných chladení či ventilátorov. V portfóliu spoločnosti je zaujímavých viac produktov, jedným z nich je aj najnovšia skrinka Pure Base 600, ktorá ponúka veľmi zaujímavý dizajn. Nedávno sme ju testovali.

Pure Base 600 je dostupná v štyroch verziách. Prvá – a podľa nás najzaujímavejšia (ktorú sme testovali) – je čisto čierna farba s priehľadnou bočnicou a temperovaným tvrdeným sklom. K dispozícii je však aj v oranžovej (resp. v kombinácii čierna farba a oranžové pásiky) s priehľadnou bočnicou s temperovaným tvrdeným sklom. Zvyšné dve farebné verzie potom predstavuje strieborná farba (čierno farba a strieborné pásiky) a čisto-čierna farba bez priehľadnej bočnice. Štyri rôzne farebné kombinácie považujeme za dostatočné a vybrať si môže azda každý.

Naše prvé dojmy sú výborné. Skrinka ponúka čistý dizajn a zároveň vyzerá zaujímavo. Matná povrchová úprava jej dodáva eleganciu, poteší aj hrubé tvrdené temperované sklo. Oba odnímateľné panely sú odolné voči otlačkom prstov (hoci na skle po čase vidieť odtlačky prstov), konštrukcia je veľmi silná a robustná. Celkovo sú materiály aj dielenská kvalita výborné a nemáme k nim absolútne žiadne námietky. Ak teda patríte medzi používateľov, ktorí chcú okrem výkonu počítača aj zaujímavý vzhľad, Pure Base 600 môžeme odporúčať. Skrinka však nemá len dobre vyzerať, ale má mať predovšetkým funkcie a možnosti, na ktoré sa podrobne pozrieme.

Testovaný model spadá do kategórie mid-tower. Ide o skrinky, ktoré ponúknu veľký vnútorný priestor pre všetky komponenty, avšak sú rozmerovo prijateľné a nezaberú veľa miesta. Potešia predinštalované ventilátory od výrobcu – jeden zadný 120 mm a jeden predný 140 mm Be quiet! Pure Wings 2, ktoré patria medzi tie najtichšie na trhu. Počas testovania sme však predinštalované ventilátory vymenili za ventilátory Noctua. Osadili sme konkrétne jeden 120 mm NF-S12A ULN na zadnú pozíciu a dva NF-A14 ULN na predné pozície skrinky.

Predný I/O panel je umiestený hore, čo používateľom umožní ľahký prístup, či už je na podlahe alebo aj na stole, pretože skriňa nie je príliš vysoká. Tlačidlo napájania je dotykové a dotvára tak pekný efekt, k dispozícii je aj tlačidlo reset. Pre používateľa sú k dispozícii dva rýchle USB 3.0 porty a dva audio jack konektory (pre slúchadlá a mikrofón). Zaujímavosťou I/O panelu je však regulácia ventilátorov. Používateľ môže prepínať úroveň na troch stupňoch – maximálny dodáva ventilátorom 12V, stredný 7V a najnižší 5V. Veľa záleží aj na použitých ventilátoroch.

Pri nami osadených ventilátoroch Noctua sme dosiahli výborné hodnoty. Na najnižšom stupni sa ventilátory netočili, bolo vidieť len náznak na roztočenie – hlučnosť bola teda nulová. Pri strednom stupni sa ventilátory točili, neboli však nijak počuteľné. Najvyšší stupeň nás veľmi milo prekvapil. Používatelia, ktorí by očakávali pri maximálnych otáčkach vysokú hlučnosť, ostanú tiež veľmi milo prekvapení. Totiž aj pri maximálnom zvolenom stupni boli ventilátory na skrine veľmi tiché – pri nulovom okolitom hluku boli mierne počuteľné z diaľky pol metra ako šuchot, pri otvorených oknách a vetraní v lete sme ich ani nevnímali. Reguláciu ventilátorov zvládol výrobca na jednotku 🙂

Skriňa má oceľovú základňu s rozmermi 492×220×470 mm, pričom pre používateľa je k dispozícii sedem pozícii pre PCI sloty. Poteší tiež prítomnosť dvoch 5,25“ pozícii a možno tu osadiť DVD mechaniku alebo internú čítačku pamäťových kariet. Do skrine možno pridať aj 360 mm radiátor pre vodné chladenie – treba však vybrať 5,25“ optické pozície. Disky vo formáte 3,5“ možno osadiť do pozícii, ktoré sú vyberateľné a v rámci vnútorného priestoru aj variabilne umiestniteľné. Menšie, 2,5“ disky možno umiestniť buď z druhej strany skrinky do držiakov, alebo tiež do vymeniteľných šácht pre 3,5“ disky.

Predný panel neobsahuje filter, po odňatí odhalí len pozície pre ventilátory. Filter proti prachu je však osadený na spodnej strane, kde má svoje miesto napájací zdroj. Páči sa nám, že veľké pogumované nôžky skrine poskytujú veľa voľného priestoru a má kadiaľ prúdiť vzduch. Veľa skríň má zakryté miesto pre napájací zdroj, čo má svoje výhody aj nevýhody. Hoci nevidno množstvo káblov zo zdroja, v nami testovanej skrini je zdroj nekrytý a teda inštalácia aj výmena zdroja je jednoduchšia. Páči sa nám aj prítomnosť malých gumových plôch, ktoré prípadné vibrácie zo zdroja tlmia.

Nakoľko ide o počítačovú skriňu typu Mid-Tower, jej vnútorný priestor možno osadiť aj doskami formátu ATX. Nie je však problém použiť základné dosky menších formátov ako sú mATX a mITX. Keďže je však skrinka zameraná pre výkonnejšie zariadenia, maximálna podporovaná dĺžka grafických kariet je 425 mm (v prípade, ak sú šachty na disky odstránené), alebo 280 mm v prípade, ak je šachta na disk namontovaná. Maximálna podporovaná výška chladiča na procesor je 165 mm, čo znamená, že v prípade, ak chcú používatelia chladiť procesor s veľkým vzduchovým chladičom, tak ich skriňa nebude obmedzovať.

Pure Base 600 je menšia skrinka, ktorá má niektoré črty spoločné so starším modelom Silent Base 600. V názve testovaného modelu má „Pure“ symbolizovať jednoduchšiu a čistejšiu konštrukciu, čo hodnotíme ako splnený cieľ. Výrobca si dal tiež záležať na použitých materiáloch, ktoré kombinujú vysoko kvalitné ABS plasty a oceľ. Sú pevné a tvrdé, nezachytávajú odtlačky prstov ani nečistoty. Spolu s tlmiacim príslušenstvom na bočnej, hornej a prednej strane znižujú vibrácie a hluk na minimum. Spoločnosť Be quiet! ponúka testovaný model za cenu okolo 85 eur, čo nie je veľa vzhľadom k tomu, čo všetko ponúka.

Počítačovú skriňu Be quiet! Pure Base 600 hodnotíme výborne. Ponúka jednoduchý a elegantný dizajn, ktorý sa nám páčil hneď od začiatku. Skriňa má veľa funkcií a poskytuje to, čo sľubuje menom – ticho. Zaujal nás vstavaný regulátor ventilátorov, ktorý funguje na jednotku. Konštrukcia je výborná a masívna, výborný pocit zo spracovania dodáva aj zaujímavá priehľadná bočnica z temperovaného a tvrdeného skla. Oceňujeme aj podporu pre vodné chladenie – nie je problém umiestniť modely s radiátorom do 360 mm.

Sú tu aj prachové filtre, avšak nie na prednej strane. Ocenili by sme tiež viac ako dva predinštalované ventilátory – tie si však každý môže vymeniť za iné. Poteší aj cena, ktorá je nastavená dobre. Hľadáte elegantnú, dobre vyzerajúcu, tichú a funkciami nabitú skrinku? Možno ste ju už našli. Nami testovanú počítačovú skriňu Pure Base 600 považujeme za špičku a rozhodne ju odporúčame 🙂

Parametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: ATX, microATX, mini-ITX
Rozmery (v/š/h): 470×220×492 mm
Hmotnosť: 7440 gramov
Farba: čierna s priehľadnou bočnicou; oranžová s priehľadnou bočnicou, strieborná a čierna bez priehľadnej bočnice
Externé šachty: 2× 5,25“
Interné šachty: 3× 3,5“, 2× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 7
Ventilátory vpredu: 1× 140 mm (podpora pre 2× 140 mm alebo 3× 120 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 120 mm (podpora pre 1× 120 mm)
Ventilátory navrchu: žiadne (podpora pre 2×140 mm / 3× 120 mm)
Tlmenie zvuku: pena na tlmenie zvuku vpredu, hore a vpravo

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Jednoduchý a veľmi pekný dizajn
+ Veľké priehľadné tvrdené sklo
+ Vstavaný regulátor ventilátorov
+ Umiestnenie prachových filtrov
+ Vynikajúce odhlučnenie skrinky
+ Množstvo pozícii pre ventilátory
+ 3,5“ disky sa pripevňujú do šácht
+ Veľmi dobrý pomer cena/kvalita
+ Výborné na vodné chladenie

Mínusy
– Absencia prachového filtra vpredu
– Iba dva predinštalované ventilátory

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Be quiet! PURE BASE 600 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Be quiet!