Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note II

Recenzia: Samsung Galaxy Note II

Zdielať

Samsung_Galaxy_Note_II_01Hoci nedávno na veľtrhu IFA 2013 predstavila kórejská spoločnosť Samsung nového nástupcu tohto tabletofónu – Note 3, pozrime sa na to, ako sa darí aktuálnemu modelu.

Už je to dávno, čo začali na trh prenikať mobilné telefóny. Spočiatku bolo snahou výrobcov mobily zmenšovať až po ten moment, keď nastúpil trend ich postupného zväčšovania ich rozmerov. Časom ich nahradili lepšie a inteligentnejšie telefóny s kopou funkcií, ktoré dostali pomenovanie smartfóny. Zároveň sa zväčšoval počet ich funkcií a ich zlepšovanie, takže dnes už prakticky ani nevieme, ako ich všetky zmysluplne využiť. Kde sa však končia veľkosti smartfónov a kde začínajú veľkosti tabletov?

Samsung_Galaxy_Note_II_02

Samsung patrí medzi lídrov, ide o najväčšieho výrobcu mobilných telefónov na svete, keď predbehol aj dlhodobo prvú Nokiu. Patrí medzi inovátorov a mám pocit, že je aj hnacím motorom pri čoraz nadupanejších a čoraz väčších smartfónoch. Prečo by ste si mali však zaobstarať tak veľký smartfón?

Samsung_Galaxy_Note_II_03

Pamätám si, ako na začiatku prišla kórejská firma Samsung na nový nápad, aj keď v tej dobe to bol skôr experiment. Uviedli do masovej výroby veľký smartfón, alebo ak chcete malý tablet. Ľudovo taktiež aj nazývaný tabletofón, keďže je to niečo medzi telefónom a tabletom. Našlo sa vskutku mnoho ľudí, ktorí tento produkt odmietali, mnohí ho však milovali, či vlastnili. Po úspechu na výstave IFA 2012 v Berlíne Samsung predstavil nástupcu – Note II.

Samsung_Galaxy_Note_II_04

Aký je vlastne rozdiel medzi prvou a druhou verziou Note? Na prvý pohľad to je vo veľkosti, keďže Note II narástol o 0,2 palca a má tak úžasný 5,5“ displej. Z hardvérovej špecifikácie tu vidno najmä zmenu v podobe procesora, keďže dvojjadrový bol nahradený štvorjadrovým a pamäť RAM narástla až na hodnotu 2 GB. A to je v dnešnej dobe vskutku naozaj veľa. To, čo ostalo nezmenené je asi najväčšie lákadlo a to je S Pen. Ako sa však Note II počas testovania správal a aký zanechal dojem ? Aké má svoje kladné i záporné stránky? Poďme sa na to pozrieť.

Samsung_Galaxy_Note_II_05

Po vybalení z krabice ma na prvý pohľad zaujal krásny a veľký displej. Keďže som zvyknutý na svoj smartfón s 3,5“ displejom, v prvom momente som mal pocit, že držím neskutočne obrovský smartfón. Vôbec som na začiatku netušil ako a či vôbec sa niečo tak veľké dá vôbec prenášať. Po vybalení ma samozrejme zaujali aj ďalšie prednosti.

Samsung_Galaxy_Note_II_06

Hneď po prvom zapnutí som sa začal hrať. Na to je Note hlavne určený, nakoľko telefonovať a smskovať sa dá už v dnešnej dobe z hocijakého mobilu. Aké však má prednosti, čo iné smartfóny nemajú, na to som postupne prichádzal. Na začiatok však musím uznať, že základné veci, ako je telefonovanie a smskovanie som neskúšal.

Samsung_Galaxy_Note_II_07

Ako som už na začiatku v úvode pri porovnávaní generácií spomínal, Note II má veľkosť displeja 5,5 palcov. Konkrétne je to HD Super AMOLED s rozlíšením 1280×720 pixelov s pomerom strán 16:9. Pod displejom nájdeme hlavné ovládacie tlačidlo Domov a po bokoch dve senzorové tlačidlá – nastavenie a späť. Nad displejom je umiestnený reproduktor pre hovory, senzory a 1,9 megapixelová predná kamera. Na ľavej hrane nájdeme iba dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na protiľahlej, pravej hrane, nájdeme iba tlačidlo na zapnutie/vypnutie displeja. Na spodnej strane je umiestnený microUSB konektor, ktorý slúži na pripojenie smartfónu k nabíjačke, alebo k počítaču. Na hornej hrane je iba 3,5 mm výstup pre slúchadlá. Zadnú stranu zdobí objektív 8 megapixelového fotoaparátu s LED diódou a reproduktor. Po odňatí krytu objavíme slot na microSD karty, slot na Micro SIM kartu a batériu s kapacitou 3100 mAh. Smartfón taktiež disponuje technológiu NFC, ktorej čip sa nachádza v kryte.

Samsung_Galaxy_Note_II_08

Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, nič nevŕzga ani kryt sa neprehýba. Displej je na prednej strane chránený odolným sklom Gorilla Glass 2, zadná strana je celá plastová. Note II je v predaji v dvoch verziách a to biela a modrá. Na recenziu som mal k dispozícii bielu variantu. Tú považujem za lepšiu a v porovnaní s modrou variantou sa mi páči viac. Kvalita prevedenia stylusu S Pen je veľmi dobrá, drží sa v ruke pohodlne. Na ňom nájdeme tlačidlo, ktoré je aktívne len vtedy, ak s perom pracujeme.

Samsung_Galaxy_Note_II_09

Srdcom smartfónu je štvorjadrový procesor Samsung Exynos 4412, taktovaný na 1,6 GHz a operačná pamäť RAM vo veľkosti 2 GB. Operačný systém je vo verzii 4.1.1 Jelly Bean. Keďže ide o vlajkovú loď spoločnosti, určite sú tu predpoklady, že dostane časom upgrade aj na doteraz najnovšiu verziu 4.2.1 Jelly Bean. Vnútorná pamäť má 16 GB, avšak existujú aj verzie s 32 a 64 GB flash pamäťou. Keďže tu je podpora kariet, možno pamäť rozšíriť pomocou microSD až o 64 GB.

Samsung_Galaxy_Note_II_10

Note II je dobrý nástroj na tvorivosť. Slúžia na to priamo dodané aplikácie od Samsungu. Pri použití S poznámky, môžete ľahko zachytiť každodenné nápady, keďže pomocou stylusu sa dá čmárať čokoľvek. Nápadom sa medze nekladú. Pracovať tu môžete s jednoduchým písaným textom, so screenshotom celej, alebo čiastočnej obrazovky, zo záberom z fotoaparátu… Okrem S poznámky tu má svoje zastúpenie funkcia Air View, ktorá slúži na to, aby ste si mohli prezrieť jednotlivé obrázky galérie bez toho, bez toho aby sme sa dotkli displeja alebo otvorili zložku.

Samsung_Galaxy_Note_II_11

Vďaka funkcii Popup Note môžete vytvárať poznámky hocikedy vás to len napadne. Stačí ak vyberiete pero a dvakrát poklepete na obrazovku a funkcia Popup Note vám umožní poznačiť si telefónne číslo, alebo nakresliť mapu a to aj uprostred hovoru. Nemusíte nikam behať a zháňať ceruzku alebo papier.S funkciou rozdelenej obrazovky (split screen) budete môcť využívať výhody multitaskingu a mať súčasne otvorené aj dve aplikácie, s ktorými aktuálne pracujete.

Samsung_Galaxy_Note_II_12

S aplikáciou Easy Clip môžete vystrihnúť obsah na obrazovke vrátane textu, či obrázkov a následne ho poslať, alebo uložiť. Stačí kliknúť a nájsť, orezať a odoslať. To je všetko čo musíte urobiť, aby ste poslali v e-maily, alebo SMS správe požadovaný obsah.

Samsung_Galaxy_Note_II_13

Okrem toho môžete použiť svoj, vlastnou rukou písaný text, kedykoľvek budete chcieť. Vďaka pokročilej podpore písaného textu vám Note II umožní posielať ručne písané poznámky v e-maily, alebo písať si vlastné poznámky a upomienky v aplikácii S Planner. Nie je intuitívnejší spôsob odosielanie správ alebo tvorby poznámok, ako si ich napísať vlastnou rukou? So šikovným telefónom Galaxy Note II môžete jednoducho všetky svoje papierové notesy a diáre veselo hodiť do zberu.

Samsung_Galaxy_Note_II_14

Počas testovania sa mi s tabletofónom pracovalo vynikajúco. Veľký prehľadný displej v kombinácií zo silným hardvérovým základom na mňa spravil dobrý dojem. Nestalo sa mi, že by telefón nestíhal, alebo mal nedostatok operačnej pamäte. Všetko išlo svižne a plynulo, presne tak, ako by som si predstavoval.

Samsung_Galaxy_Note_II_15

Azda jedinou slabinou Note II bola pomerne slabá citlivosť na Wi-Fi signál. Pri tak nadupanom smartfóne, akým je Note by som si nemyslel, že tu budú problémy. Doma používam Wi-Fi a mám dostatočne silný router TP-Link. Spozoroval som, že pri 60% intenzite signálu mi internet na Note II často vypadával a opätovne sa pripájal. Prehrávanie HD videa na YouTube padalo, musel som prepínať na nižšie rozlíšenia, hoci môj Wi-Fi router v danom okamihu bez problémov pustil 40 Mbps na downloade. Ak bol signál slabší ako 35-40%, Note II dokonca sieť nenašiel.

Samsung_Galaxy_Note_II_16

S Voice je funkcia na ovládanie hlasom. Funguje zatiaľ bohužiaľ len v angličtine, no má svoje využitie. Pri využívaní je nutné pripojenie do internetu. Spomedzi „vychytávok“ Samsungu tu samozrejme nájdeme obľúbenú funkciu Smart Stay, ktorá sleduje naše oči a pokým pozeráme na mobil, nezhasne displej.

Samsung_Galaxy_Note_II_17

Zamrzí však monofónny reproduktor, či vypadávajúca Wi-Fi. Napriek všetkému je Samsung Galaxy Note II vynikajúcim smartfónom. Ideálny je najmä pre kreatívnych ľudí, ktorý často do detailov využijú jeho funkcie. Výborne sadne aj do veľkej dlane a tak som nemal problém ovládať mobil jednou rukou.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.1 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz
Chipset: Exynos 4 Quad (Exynos 4412)
Procesor: štvorjadrový 1,6 GHz Cortex-A9
Grafika: ARM Mali-400MP
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + LTE
Rozmery: 151×81×9 mm
Hmotnosť: 183 gramov
Displej:  Super AMOLED Plus, dotykový (kapacitný), 1280×720 px., 16 mil. farieb,  69×122 mm,  5,5“ (140 mm)
Fotoaparát:  8,1 MPx, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps)
Predná kamera: 1,9 MPx
Pamäť:  2 GB RAM + 16/32/64 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps), LTE
Lokálny prenos dát:  Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n),  HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač,  FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, S Pen
Batéria: 3 100 mAh

Celkové hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Kvalitné spracovanie
+ Podpora microSD kariet
+ Jedinečný stylus
+ Smart funkcie

Mínusy
– Slabý Wi-Fi modul
– Monofónny reproduktor

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung_Galaxy_Note_II_AnTuTu_Bench_01Samsung_Galaxy_Note_II_AnTuTu_Bench_02
Samsung_Galaxy_Note_II_CF_BenchSamsung_Galaxy_Note_II_Quadrant
Samsung_Galaxy_Note_II_NenaMark_01
Samsung_Galaxy_Note_II_NenaMark_02
Samsung_Galaxy_Note_II_Vellamo_01Samsung_Galaxy_Note_II_Vellamo_02
Zapožičal: Samsung