Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Recenzia: Samsung Galaxy Tab 2 10.1

Zdielať

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_01Hoci len nedávno bola uvedená tretia generácia tabletov z rady Tab, zástupcov z jej druhej rady môžeme ešte stále nájsť v ponuke. Ponúka ho napríklad Orange v dotovanej ponuke s mobilným internetom. My sme tento model podrobili recenzii. Ako obstál?

Na prvý pohľad zariadenie zaujme prepracovaným dizajnom. Výrobca presunul reproduktory (dva stereo reproduktory) na prednú stranu, čo je rozhodne pozitívny krok pre skvalitnenie zvuku. Vďaka tomu je zvuk šírený optimálne a celkovo pôsobí relatívne vyváženejšie. Reproduktory sú umiestnené tak, aby vám neprekážali pri používaní, takže ak držíte tablet na výšku alebo na šírku, nijako si ich nezakrývate.

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_03

Konektory sú umiestnené na vrchnej hrane zariadenia. Nájdete tu zľava doprava: vypínač, ovládanie hlasitosti, šachtu na microSD kartu, konektor pre slúchadlá a šachtu pre SIM kartu. Jediný konektor na spodnej strane tabletu je proprietárny konektor, ktorým sa tablet nabíja, pripája ku PC, alebo sa zasúva do dokovacej stanice.

Samsung použil pri tablete multidotykový PLS LCD displej s uhlopriečkou 10,1 palca a natívnym rozlíšením 1280×800 bodov, ktorý je chránený vysoko odolným sklom Gorilla Glass. Rozmery tabletu sú 257×175×9,7 mm a jeho hmotnosť je 588 gramov. Za zmienku rozhodne stojí aj dvojica kamier/fotoaparátov. Predná kamera je primárne určená pre video hovory (má iba základné VGA rozlíšenie), takže na fotografovanie a video je určená silnejšia zadná kamera. Aspoň tak sa to na prvý pohľad javí na základe parametrov. Po dôslednejšom otestovaní však môžeme konštatovať, že oba fotoaparáty ponúkajú nižšiu kvalitu záznamu. V prípade prednej kamery to, samozrejme, nie je tak tragické, keďže ide o doplnkovú kameru pre video hovory, avšak zadná kamera je veľmi citlivá na svetlo. Keďže fotoaparátu chýbalo prisvetľovacie LED svetlo (blesk), ním zhotovené fotografie pri slabšom svetle trpia značným šumom a nemožno ich považovať za kvalitné. Kvalita vo veľkej miere závisí od množstva svetla, čo je pri malých optikách bežný jav.

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_05

Srdcom tabletu je pomerne svižný dvojjadrový procesor TI OMAP 4430, taktovaný na 1 GHz. Tablet disponuje 1 GB operačnou pamäťou RAM, ktoré bez problémov zvláda chod zariadenia. Počas celého testovania nám „spadol“ len raz, a to sme sa ho pokúšali riadne zaťažiť pomocou viacerých úloh a aplikácií súčasne. Niektoré šli občas trochu pomalšie, ale to považujeme za problém odladenosti samotného systému Android. Tablet je dodávaný s trochu starším operačným systémom Google Android vo verzii 4.0 ICS, ktorý nebolo možné updatovať. Počas testov sme nikdy nemuseli nútene ukončovať aplikácie.

Pre dáta a programy je k dispozícii 16 GB vnútorná pamäť, ktorú môžete ďalej rozšíriť pomocou microSD kariet o ďalších 32 GB. Spolu teda môžeme mať až 48 GB diskový priestor, čo je pre väčšinu používateľov dostatočná kapacita. Okrem 16 GB varianty je tablet dostupný aj vo verziách s 32 GB a 64 GB v základnej konfigurácii.

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_01

Galaxy Tab 2 okrem bežných funkcií umožňuje používateľom aj telefonovať. Nejde o funkciu, ktorú by tablet potreboval k životu, avšak sú okamihy, keď sa to môže zísť. Napríklad ak sa vám na cestách nečakane vybije mobilný telefón, túto funkciu iste veľmi oceníte.

Medzi prednosti operačného systému Android rozhodne patria widgety, ktoré slúžia na prispôsobenie pracovnej plochy podľa vlastných predstáv. Ich vzhľad sa nám zapáčil na prvý pohľad. Páčilo sa nám napr. nastavenie počasia podľa aktuálnej polohy s predpoveďou na päť dní, kde kliknutím na widget môžete jednoducho upravovať nastavenia pre obnovu predpovede (na výber je aktualizácia každú hodinu, každé tri, šesť, dvanásť alebo dvadsaťštyri hodín, prípadne manuálny režim aktualizácie, kde sa počasie zaktualizuje až na váš pokyn).

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_02

Pri spustení nájdete na ploche multimediálne centrum. Samsung Galaxy Tab 2 10.1 je skvelý tablet, ktorý vám priamo z domovskej obrazovky umožní prístup k službe Samsung Hub – Reader, Music, Video a Game Hub. Pre každého je tu presne to, čo ho baví – ľahké čítanie elektronických kníh, počúvanie hudby, sledovanie videí alebo zábava v podobe hrania hier.

Multimediálne centrum nie je jediná aplikácia pre zábavu. Nechýba totiž podpora pre funkciu AllShare Play, ktorá predstavuje ideálnu aplikáciu na zdieľanie multimediálneho obsahu medzi rôznymi zariadeniami a televízormi prepojenými prostredníctvom technológie DLNA, vrátane telefónu, osobného počítača alebo notebooku. S tabletom si tiež môžete vychutnávať viac televíznych programov v režime duplikovaného zobrazenia Twin View alebo Clone View. Je teda možné sledovať svoj obľúbený obsah, a zároveň sa voľne pohybovať po domácnosti. Prostredníctvom cloudovej služby môžete svoj multimediálny obsah nahrávať a pozrieť si ho neskôr.

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_04

Jednoduché zdieľanie ďalšieho multimediálneho obsahu vám umožní aj bezplatná aplikácia ChatOn, vďaka ktorej sa môžete s priateľmi podeliť o multimediálne správy, skupinovú konverzáciu alebo si s nimi vytvárať vlastné mikrosiete. Pripojenie ku cloudu, teda k vzdialenému úložisku a správe dát, otvára prístup ku kontaktom a dátam naprieč zariadeniami, ktoré používate. So službou Google+ Hangouts môžete využiť skupinové video konverzácie a užiť si spoločné rodinné stretnutie aj priamo u vás doma.

Samsung vždy vedel robiť pekné tablety a výnimkou nie je ani tento nami testovaný. Pri tomto tablete sú vo veľkej miere použité plasty, čo však nemení nič na tom, že sa Galaxy Tab 2 10.1 podaril. Aj s plastovým telom už na prvý pohľad pôsobí veľmi štýlovo a exkluzívne. Kvalita použitých materiálov je na veľmi dobrej úrovni.

Samsung_Galaxy_Tab_2_10.1_08

Batéria recenzovaného tabletu pri plnom nabití dosiahla slušných 9 hodín, čo je vzhľadom na kapacitu 7000mAh pomerne dobrý výkon. Tablet nie je určený výhradne iba pre náročnejších používateľov a multimediálnych nadšencov, ale aj pre „online nadšencov“, ktorí môžu byť vďaka 3G pripojeniu neustále na internete.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.0 Ice Cream Sandwich + nadstavba TouchWiz UI
Procesor: dvojjadrový 1 GHz, Texas Instruments OMAP 4430
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA
Rozmery: 257×175×10 mm
Hmotnosť: 583 gramov
Displej: TFT PLS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1 280×800 px.,  136×216 mm,  10,1“ (257 mm)
Fotoaparát:  3 Mpx, nahrávanie HD videí
Predná kamera: VGA
Pamäť:  1 GB RAM + 16 GB ROM (dostupných 11,87 GB) + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát:  GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB,  Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA
Hudba:  MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, Samsung Allshare Play
Batéria: Li-Ion  7 000 mAh

Celkové hodnotenie: 90%

Plusy
+ Dizajn
+ Podpora 3G, microSD
+ Výdrž batérie
+ Dobrý displej
+ Kvalita zvuku
+ Umiestnenie reproduktorov

Mínusy
– Slabší zadný fotoaparát
– Občas pomalšie reakcie
– Staršia verzia OS Android

Zapožičal: Samsung