Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note 10.1

Recenzia: Samsung Galaxy Note 10.1

Zdielať

Samsung_Galaxy_Note_10.1_01Pred pár dňami sme boli svedkami toho, ako Samsung predstavil nový vylepšený tablet Galaxy Note 10.1. Pozrime sa však spolu na to, aký je stále aktuálne predávaný model.

Samsung Note 10.1 je nástupcom populárneho tabletu Galaxy Tab 2 10.1, ktorý prináša používateľom vylepšenie v podobe stylusu S Pen. Medzi ďalšie vychytávky môžeme zaradiť známe funkcie z S3-ky, či Note.

Na prvý pohľad zariadenie zaujme  prepracovaným dizajnom. Výrobca ponechal dva stereo reproduktory na prednej strane, čo je rozhodne pozitívny krok pre skvalitnenie zvuku. Takto navrhnuté rozmiestnenie bolo už pri Galaxy Tab 2 10.1, čo môžem hodnotiť pozitívne. Vďaka tomu je zvuk šírený optimálne a celkovo pôsobí relatívne vyváženejšie. Reproduktory sú umiestnené tak, aby vám neprekážali pri používaní, takže ak držíte tablet na výšku alebo na šírku, nijako si ich nezakrývate.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_02

Konektory sú umiestnené na vrchnej hrane zariadenia. Nájdete tu zľava doprava: vypínač, ovládanie hlasitosti, šachtu na microSD kartu, infraport, konektor pre slúchadlá a šachtu pre SIM kartu. Jediný konektor na spodnej strane tabletu je proprietárny konektor, ktorým sa tablet nabíja, pripája ku PC, alebo sa zasúva do dokovacej stanice.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_03

Samsung použil pri tablete multidotykový displej s uhlopriečkou 10,1 palca a natívnym rozlíšením 1280×800 bodov, ktorý je chránený vysoko odolným sklom Gorilla Glass. Rozmery tabletu sú 257,8× 175,3×8,9 mm a jeho hmotnosť je 580 gramov. Za zmienku rozhodne stojí aj dvojica kamier/fotoaparátov. Predná kamera má 1,9 megapixela, zadná 5 megapixelov.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_04

Srdcom tabletu je svižný štvorjadrový procesor Exynos 4412, taktovaný na 1,4 GHz. Tablet disponuje 2 GB operačnou pamäťou RAM. Tieto komponenty bez problémov zvládajú chod zariadenia. Počas celého testovania sa mi nestalo, že by niečo nefungovalo, alebo padlo. Tablet tak hodnotím pozitívne, jeho svižné reakcie a odozvy potešili a ani viacero náročných aplikácií spustených naraz nerobilo žiadny problém. Počas testov som nikdy nemusel nútene ukončovať aplikácie. Bohužiaľ je tablet je dodávaný so starým operačným systémom Google Android vo verzii 4.1.1 Jelly Bean.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_05

Pre dáta a programy je k dispozícii 16 GB vnútorná pamäť, ktorú môžete ďalej rozšíriť pomocou microSD kariet o ďalších 32 GB. Spolu teda môžeme mať až 48 GB diskový priestor, čo je pre väčšinu používateľov dostatočná kapacita. Okrem 16 GB varianty je tablet dostupný aj vo verziách s 32 GB a 64 GB v základnej konfigurácii. K tomu pripočítajme cloudové úložisko. Tak, ako v prípade S3-ky, či Note 2-ky, aj tu výrobca v rámci dohody so spoločnosťou Dropbox ponúka 48 GB priestoru pre Vaše dáta v cloude na dva roky. V prípade novo založeného konta získavate až 50 GB, keďže každý novo registrovaný zákazník získava automaticky 2 GB zdarma, bez ohľadu na to, kde sa registruje.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_06

Medzi prednosti operačného systému Android rozhodne patria widgety, ktoré slúžia na prispôsobenie pracovnej plochy podľa vlastných predstáv. Ich vzhľad sa mi zapáčil na prvý pohľad. Páčilo sa mi napr. nastavenie počasia podľa aktuálnej polohy s predpoveďou na päť dní, kde kliknutím na widget môžete jednoducho upravovať nastavenia pre obnovu predpovede (na výber je aktualizácia každú hodinu, každé tri, šesť, dvanásť alebo dvadsaťštyri hodín, prípadne manuálny režim aktualizácie, kde sa počasie zaktualizuje až na váš pokyn).

Samsung_Galaxy_Note_10.1_07

Medzi nové funkcie, ktoré sa doteraz nenachádzali v tablete Samsung je Remote control. Práve na to je potrebný infraport, ktorý sa nachádza v strede na vrchnej hrane tabletu. Slúži na to, aby sme tabletom ovládali rôzne zariadenia miesto množstva ovládačov. Podpora podporovaných zariadení je naozaj šikovná a táto vychytávka Samsungu ma fakt dostala. Ovládať TV, set-top-box, DVD prehrávač, či iné zariadenia domácnosti s jedným ovládačom je skutočne niečo geniálne. Vhod to príde najmä vtedy, ak sa popri sledovaní televízie hráte na tablete a program Vás začal nudiť, alebo nechcete sledovať otravné reklamy. Nie je nič jednoduchšie, ako prepnúť bez snahy hľadať nejaký ovládač, keďže jeden multiplatformový máte v ruke. Remote control hodnotím ako prínosnú a podstatnú funkciu tabletu, ktorú som však u konkurencie nevidel.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_08

Tablet Samsung Galaxy Note si vás získa vysokým výkonom a najmä rozšírenými funkciami pre prácu s textom, obrázkami, náčrtky a mnohé ďalšie. Kľúčový je stylus Pen S s neprekonateľnou presnosťou a citlivosťou voči tlaku, ku ktorému sa viažu funkcie prepracované do posledných maličkostí. S týmto perom v ruke sa budete cítiť ako by ste písali na papier skutočným perom alebo ceruzkou. Vďaka tomu tablet umožňuje upravovať fotografie a vytvárať podrobné ilustrácie. Pre tieto účely je vybavený špeciálnou verziou Adobe Photoshop Touch optimalizovanou presne pre pero Pen S. Môžete tiež použiť priložené šablóny a vytvoriť profesionálne dokumenty, pohľadnice, diagramy alebo grafy.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_09

Novinkou na poli tabletového prostredia je aplikácia Multiscreen pre multi-tasking dvoch aplikácií na jednom displeji. Jednoducho rozdelíte displej na dve nezávislé, funkčné plochy. Potom už môžete jednoducho využívať dve spustené aplikácie naraz. To je veľmi praktické. Napríklad môžete na jednej polovici surfovať na internete a na druhej si robiť poznámky či si dohovárať cez email schôdzky a pritom nazerať do profesionálneho plánovacieho kalendára S Planner. Značne sa vám tak rozšíri praktická funkčnosť aplikácií.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_11

Vaše poznámky v optimalizovanej aplikácii S Note budú pekne upravené vďaka funkcii automatického narovnania linky, tablet vie opravovať tvar čiar a dokonca dokáže rukou písaný text transformovať do tlačených slov. Aplikácia Formula Match dokáže počítať ručne zapísané matematické rovnice a dokáže zobrazovať aj ich grafy. Learning Hub Vám umožní prístup k elektronickým kurzom a najrôznejším prezentáciám, čo iste privítajú všetci študenti a učenlivé povahy.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_13

Samsung vždy vedel robiť pekné tablety a výnimkou nie je ani tento nami testovaný. Pri tomto tablete sú vo veľkej miere použité plasty, čo však nemení nič na tom, že sa Galaxy Tab 2 10.1 podaril. Aj s plastovým telom už na prvý pohľad pôsobí veľmi štýlovo a exkluzívne. Kvalita použitých materiálov je na veľmi dobrej úrovni.

Samsung_Galaxy_Note_10.1_12

Tablet nie je určený výhradne iba pre náročnejších používateľov a multimediálnych nadšencov, ale aj pre „online nadšencov“, ktorí môžu byť vďaka 3G pripojeniu neustále na internete.

Vďaka inovačným pokrokom udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Samsung Galaxy Note 10.1 ocenenie Inovácia

Inovacia

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.1 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz
Chipset: Exynos 4 Quad (Exynos 4412)
Procesor: štvorjadrový 1,6 GHz Cortex-A9
Grafika: ARM Mali-400MP
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA
Rozmery: 257×175×9 mm
Hmotnosť: 605 gramov
Displej:  TFT PLS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×800 px.,  216×136 mm,  10,1“ (257 mm)
Fotoaparát:  5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí (1280×720 px., 30 fps)
Predná kamera: 1,9 MPx
Pamäť:  2 GB RAM + 16/32/64 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát:  Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n),  HDMI (cez MHL), DLNA, DLNA, Wi-Fi Direct, AllShare
Hudba:  MP3 prehrávač,  FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, Samsung Hub, S Pen
Batéria: 7 000 mAh

Celkové hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Kvalitné spracovanie
+ Podpora microSD kariet
+ Jedinečný stylus
+ Smart funkcie
+ Remote Control
+ Multiscreen

Mínusy
– Chýba HDMI výstup
– Malé rozlíšenie displeja
– Malá podpora aplikácií MultiView

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung_Galaxy_Note_10.1_AnTuTuBenchSamsung_Galaxy_Note_10.1_Quadrant
Samsung_Galaxy_Note_10.1_NenaMark_01
Samsung_Galaxy_Note_10.1_NenaMark_02
Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na tablet Samsung Galaxy Note 10.1 nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár