Domov Recenzie Recenzia: Google Nexus 7

Recenzia: Google Nexus 7

Zdielať

Google_Nexus_7_01Hoci bol nedávno predstavený nástupca – Nexus 7 II, ktorý je už v predaji, my sa pozrieme na stále aktuálny hit, na tablet Google Nexus 7. Aký je a ako obstál v našej recenzii?

Potom, ako Google predstavil tablet, ktorý vyrába spoločnosť ASUS, sa stal z neho predajný hit. Môže za to rozumne nastavená cena, kvalitné spracovanie, či garantovaná podpora priamo od Google. Týmto uvedením na trhu získali zariadenia Nexus svoj nový rozmer. Do doterajšieho portfólia Nexus smartfónov pribudli aj tablety. Mať lacný, výkonný, skladný a kompaktný tablet za rozumnú cenu je geniálna myšlienka.

Hneď na prvý pohľad pri rozbaľovaní náš na tablete zaujala jeho vynikajúca konštrukcia. Neuxs 7 sa drží v ruke pohodlne a vďaka zadnej strane sa nešmýka v ruke. Sedem palcov je ideálny kompromis na to, aby bol text na tablete dostatočne čitateľný a zároveň dokonale mobilný. Konštrukcia je na výbornej úrovni a hoc ide o plast, popri testovaní sme s tým nemali žiadny problém. Nič nevŕzga a ani sa neprehýba ani pri silnom pritlačení. Všetko je presne ako má byť. Takto si predstavujeme tablet, ktorý nešetríme. Tým máme samozrejme na mysli dennodenné prenášanie bez obalu, či vysoké záťaženie čo sa týka výkonovej časti.

Google_Nexus_7_02

Tak ako každé zariadenie Nexus nie je možné pamäť rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD, no veľmi výhodná je pravidelná aktualizácia garantovaná Googlom. Na spodnej časti sa nachádza microUSB konektor pre prepojenie s počítačom, alebo pre nabíjanie a 3,5 mm jack konektor pre slúchadlá. Na pravej strane je tlačidlo vypínania a dvojtlačítko hlasitosti. Na zadnej hrane sa nachádza reproduktor, na prednej strane navrchu nájdeme webkameru.

Sedem palcový displej typu IPS ponúka štandardné rozlíšenie 1280×800 pixelov, ktorý je chránený odolným sklom Gorilla Glas 2. Displej podporuje až desať dotykov naraz. Rozmery tabletu sú 198,5×120×10,5 mm a hmotnosť je 340 gramov. Predná kamera má rozlíšenie 1,2 megapixelov a nahráva videá v HD kvalite.  Poháňaný je štvorjadrovým procesorom nVIDIA Tegra 3, ktorý je taktovaný na 1,3 GHz a disponuje 1 GB operačnou pamäťou.

Google_Nexus_7_05

Procesor nVIDIA Tegra 3, ktorý je vlastne 4+1 jadrový procesor obsahuje štyri výkonné jadrá a navyše jedno ďalšie (označované ako piate), ktoré sa stará o úsporu batérie. Jeho premenlivá architektúra vám umožní využívať maximálny výkon, práve keď je to potrebné. Každé jadro je navyše nezávisle a automaticky aktivované aj deaktivované v závislosti na zaťažení. Samostatné jadro pre úsporu batérie potom obsluhuje nenáročné úlohy, napríklad keď je tablet v úspornom režime, alebo na ňom prehrávate hudbu. Precízne vyladenie celého systému v kombinácii s dvanásť jadrovou grafikou zaisťuje dokonale plynulé hranie aj prehrávanie videa v rozlíšení Full HD 1080p.

Vnútorná pamäť má 16 GB a nemožno ju rozšíriť pomocou pamäťových kariet. Google zrejme zvolil tento štandard v každom zariadení Nexus, čo vyzerá ako opakovanie filozofie  firmy Apple. V prípade kúpy si teda treba dobre zvážiť, či bude stačiť 16 GB, alebo radšej siahnuť po vyššej verzii s kapacitou 32 GB. Dostupné sú dve konfigurácie tabletu a to verzia 16 GB WiFi a 32 GB WiFi+3G. Odhliadnuc od vyššej kapacity je tak možné získať vo vyššej verziii možnosť mobilného 3G internetu, ktorý je na Slovensku mimoriadne rozšírený. Azda jedinou nevýhodou sú vysoké ceny našich operátorov a zbytočné archaické FUP limity, na občasné prezretie mailov to však stačí ako núdzové riešenie.

Google_Nexus_7_07

Jediné negatíva tabletu Nexus 7 sú absencia microSD karty a neprítomnosť zadnej kamery. Tieto negatíva však vyvažuje priaznivá cena a vyššie uvedené hardvérové parametre. Druhá generácia Nexus 7 II jednu z týchto negatív odbúrava. Má zadnú kameru. Doteraz sme mali pocit, že IPS displej je doménou najdrahších tabletov za viac než 400 eur. To, že sa spoločnosť ASUS rozhodla osadiť IPS displej i sem je super. Čitateľnosť na slnku, či pozorovacie uhly sú vynikajúce. K tomu pripočítajme textúrovaný povrch, ktorý je super a tablet sa tak nešmýka, nekĺže a zabraňuje vykĺznutiu tabletu z ruky.

Dobrá správa pre užívateľov je okrem skvelého hardvéru i fakt, že si môžete dopriať čistý a maximálne inovatívny operačný systém Android Jelly Bean. Na jedno nabitie vydrží viac než 9 hodín. Spojenie najnovšieho Androidu, skvelej hadvérovej výbavy a priaznivej ceny robí Nexus 7 výnimočným. Dokonca tak zaujímavým, že nejaký čas potom ako bol Nexus 7 predstavený a stal sa z neho bestseller, sa spoločnosť Apple rozhodla tiež zaútočiť na menšie uhlopriečky a ponúkla tak 7,9“ iPad mini. Podpora čistého Androidu je v zariadeniach Nexus kľúčová a tak nečudo, že na začiatku testovania bola na tablete verzia 4.2.2. Momentálne by mal byť v najaktuálnejšej verzii 4.3.

Google_Nexus_7_08

Dúfam, že nebude prekážať, ak tieto dva vyššie uvedené produkty porovnáme a mierne odbehneme od témy Nexus 7. V prospech Nexus 7 nehovorí len to, že má lepšie rozlíšenie na menšiu uhlopriečku, čo udáva tzv. PPI (pixel per inch), teda počet pixelov na palec, ale aj priaznivá cena, či pozorovacie uhly. Je pre nás teda sklamaním, že v iPad mini je obyčajné slabšie rozlíšenie, o to viac to je zarážajúce, ak si uvedomíme, že Apple sa môže pýšiť s vynikajúcim rozlíšením na displejoch Retina. V Nexuse nájdeme navyše vhodnejší pomer strán 16:10, voči archaicky nepoužiteľnému 4:3 v iPade mini. Čo bude v prípadnom nástupcovi je nateraz otázne.

Ak by sme mali na záver zhodnoť svoje pocity z používania Nexus 7, hodnotíme ho viac než pozitívne a boli sme s ním nad mieru spokojní, škoda len absencie pamäťovky a zadnej kamery. Vhodný je pre každého, kto si rád potrpí na kvalitu, výkon a mobilitu. Je malý, šikovný, výkonný. Je taký, aký by mal byť ideálny tablet. Komu chýba zadná kamera a Full HD siahne po vynovenom Nexuse druhej generácii, ktorá je už aj u nás predaji, od 2. septembra.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean
Procesor: štvorjadrový 1,3 GHz Nvidia Tegra 3
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA
Rozmery: 199×120×10 mm
Hmotnosť: 340 gramov
Displej:  LCD IPS, LED podsvietenie, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×800 px.,  7“ (178 mm), Gorilla Glass
Fotoaparát:  nie je
Predná kamera: 1,2 MPx, nahrávanie HD videí
Pamäť:  1 GB RAM + 8/16/32 GB ROM
Globálny prenos dát: nepodporuje
Lokálny prenos dát:  Bluetooth, microUSB,  Wi-Fi (802.11 b/g/n), NFC
Hudba:  MP3 prehrávač,  3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion  4 325 mAh

Celkové hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Kvalitné spracovanie
+ IPS displej
+ Čistý Android
+ Priama podpora Google
+ Textúrovaný povrch
+ Kompaktné rozmery
+ Výdrž batérie
+ Cena

Mínusy
– Chýba HDMI výstup
– Absencia microSD karty
– Chýba zadná kamera

Výsledky benchmarkových testov:

Google_Nexus_7_AnTuTuBench_01Google_Nexus_7_AnTuTuBench_02
Google_Nexus_7_AnTuTuBench_03Google_Nexus_7_Quadrant
Google_Nexus_7_CF_Bench_01Google_Nexus_7_CF_Bench_02
Google_Nexus_7_NenaMark_01Google_Nexus_7_NenaMark_02
Zapožičal: ASUS

Ďalšie odborné recenzie na tablet Google Nexus 7 nájdete na Recenzie.SME.sk