Domov Počítače Recenzia: Passive PC Mini 3

Recenzia: Passive PC Mini 3

Zdielať

Pri použití bežných počítačových komponentov a skriniek je väčšinou treba myslieť na chladenie jednotlivých súčastí či samotnej skrinky, pričom štandardné chladenie produkuje vždy nejaký hluk. Prečo to však nevymyslieť lepšie? Na trhu existujú aj platformy, ktoré ponúkajú nehlučný a tichý chod. Dlhodobo sme testovali produkt od Passive PC, model Mini 3.

Hoci sa spočiatku bude zdať použitý procesor trochu zvláštny, nakoľko reprezentuje ešte architektúru Ivy Bridge, je to tým, že ide o starší model a ešte stále je v predaji. Štandardne možno konfigurovať operačný systém, operačnú pamäť a SSD úložisko. Mini 3 na prvý pohľad pripomína malý podlhovastý kváder, zo spodnej a hornej strany má mriežkovaný povrch pre prúdenie vzduchu a ochladzovanie prostredia počítača. Aby mala spodná strana asi 5 mm odstup od podložky, sú k zariadeniu dodávané aj podložky, ktoré zároveň umožňujú minipočítaču dosiahnuť lepšiu stabilitu.

Mini 3 prichádza v kartónovom balení a je netypicky bez popiskov. Vo vnútri je samotná skrinka, v ktorej sú umiestnené všetky komponenty. Jej hmotnosť 1430 gramov je malá a hoci ide o kovovú skrinku, má aj veľkú časť povrchu z plastu, čím sa docielila nižšia hmotnosť. Predná a zadná časť sú tvorené plastom, je však veľmi dobre konštrukčne spracovaný, spodná a horná strana s mriežkovým povrchom sú z hliníka aby lepšie odvádzali teplo.

Konektivitu minipočítača tvoria dva rýchle USB 3.0 a dva staršie USB 2.0 porty na prednej strane, spolu so šuplíkom na pamäťovú SD kartu, vypínačom a dvomi LED diódami. Zadná strana ponúka dvojicu digitálnych výstupov – DVI a HDMI, dva 3,5 mm audio konektory (jeden pre slúchadlá, druhý pre mikrofón), dva rýchle USB 3.0, RJ45 Ethernetový port, dva staršie USB 2.0 porty a napájací konektor. Digitálne výstupy je možné používať aj naraz, oba však podporujú len videovýstup maximálne do rozlíšenia Full HD (1920×1080 px) pri 60 Hz.

Prednú stranu zdobí nápis „Passive PC“ spolu s nalepeným štítkom originality OS Microsoft Windows. Zadná strana okrem sériového čísla a nápisu „UP“, ktorý značí ktorým smerom má byť počítač otočený, obsahuje dve šachty, pričom ku obom sa dá ľahko dostať po odskrutkovaní samotnej skrutky. V jednej je slot na pevný disk, v druhej je priestor na dva moduly operačnej pamäte, určenej pre notebooky (SODIMM DDR3).

Hardvérovým základom je spomínaný starší procesor z architektúry Ivy Bridge, model  Intel Celeron 1037U, taktovaný na frekvenciu 1,8 GHz. Ide o dvojjadrový procesor, ktorý používa integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphic, vyrábaný je na 22 nm výrobnom procese, má 2 MB L3 cache a TDP stanovené na 17W. Pre dáta a úložné miesto je určený SSD Kingston SV300S37A120G, pričom výrobca má na stránke k dispozícii aj vyššie konfigurácie s kapacitami 240 a 480GB – SSD Kingston SSDNow V300 (všetky SATA III cez 6 Gbps), alebo klasický platňový pevný disk Western Digital.

Nami testovaná verzia má operačnú pamäť 8GB, pričom tu boli použité oba sloty (2× 4GB), pri výbere konfigurácie však možno siahnuť aj po 16GB kapacite (2× 8GB moduly), či dnes už nedostatočnej 4GB konfigurácii (nepochopiteľne ako 2× 2GB moduly). Aj pri operačnej pamäti ide o spoločnosť Kingston. Čo sa týka voľby operačného systému, na výber je Windows 10 Home (ktorý sme počas dlhodobého testu používali), lepší Windows 10 Pro, ale aj starší Windows 7 Professional. V prípade, ak používatelia nechcú systém od Microsoftu, na výber je aj Linux Ubuntu 10.10.

Hoci nie sú parametre zostavy oslnivé, tento minipočítač je vhodný do kancelárii na menej náročné činnosti, menej náročných používateľov alebo študentov. Výhodou je absolútne ticho – nulová hlučnosť, čo je dané prítomnosťou flashového SSD úložiska (a dávať sem pevný disk HDD by bolo mrhanie potenciálu), ale aj plne pasívneho chladenia procesora a celej zostavy, čo znamená, že tu nie je žiadny ventilátor, ktorý by vydával hluk.

Mini 3 sme testovali spolu s monitorom 24“ AOC i2470PWQu (ktorý ponúka IPS panel a Full HD rozlíšenie – 1920×1080 px) a neskôr s 24“ Philips 241P6VPJKEB (ktorý má AH-IPS panel a 4K rozlíšenie 3840×2160 px). Počas celej doby bežného testovania sme nezaznamenali žiadny problém, aj povrchové teploty sú prijateľné. Keďže sme testovali Mini 3 ako celok, prinášame na konci recenzie testy všetkých komponentov vo vnútri.

Passive PC Mini 3 je zaujímavý tým, že ponúka pasívne chladenie. Čoraz viac sa v dnešnej dobe používatelia zameriavajú alebo vyhľadávajú možnosti pasívneho chladenia a to najmä preto, aby dosiahli nulový hluk a docielili tým aj pohodlnejšiu prácu so zariadením. To však nie je vždy nutné a v každej situácii záleží na tom, ako je počítač postavený, ako má nastavené komponenty chladenia, skrinky a či má aj dobre nastavený air flow. Hoci Mini 3 je starší model s pomerne starým CPU, usudzujeme, že aj teraz si nájde priaznivcov. Cena za nami testovanú konfiguráciu je 484 eur, otázne je, či by jej neprospela nižšia cenová úroveň.Parametre a špecifikácie:

Základná doska: Intel NM70 Express
Procesor: Intel Celeron 1037U, 2 jadrá / 2 vlákna, 1,8 GHz, 2 MB cache, 17 W TDP, 22 nm, Ivy Bridge
Grafika: Integrovaná Intel HD
Pevný disk: primárny SSD Kingston SSDNow V300 SV300S37A120G, 120 GB
Operačná pamäť: Kingston 8GB SODIMM DDR3 1600 MHz (2× 4GB moduly)
Rozmery: 200×165×40 mm
Hmotnosť: 1430 gramov
Chladenie: Pasívne
PC Skriňa: Kovová skrinka Slim PC
Zdroj: Pasívny FSP 65W
Monitor: AOC i2470PWQu, Philips 241P6VPJKEB
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Home 64-bit SK OEM
Konektivita: 4× USB 3.0, 4× USB 2.0, 1× HDMI, 1× DVI, 1× RJ45 LAN 10/100 Mbps, 1× vstup napájania, 1× mikrofónový vstup a 1× audio výstup
Lokálny prenos dát: Nie je
Ďalšia výbava: Nie je

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Veľmi dobré spracovanie
+ Jednoduchý, pekný dizajn
+ Efektívne pasívne chladenie
+ Kompaktné rozmery, VESA
+ Dizajnovo sa hodí hocikam
+ Nulová hlučnosť, úplné ticho
+ Konfigurovateľnosť mini PC

Mínusy
– Starší procesor Ivy Bridge
– Pomerne malý výkon CPU
– Na výstupe max. do Full HD
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Passive PC

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno