Domov Počítače Recenzia: NZXT H440 Special Edition

Recenzia: NZXT H440 Special Edition

Zdielať

Spoločnosť NZXT má dlhú skúsenosť s výrobou počítačových komponentov, ako sú napríklad skrinky. Teraz sa ale spojila s firmou Razer, ktorá po dlhšom pôsobení vo výrobe periférii prechádza aj do iných segmentov trhu. Výsledkom tejto spolupráce je NZXT H440 Special Edition.

NZXT H440 Special Edition 01

To, koľko pozornosti bolo tejto skrinke venované, je viditeľné už pri pohľade na krabicu. Nejde totiž o hnedý kartón, ako to väčšinou býva, ale o kombináciu zelenej a čiernej, s fotografiami a popismi funkcií skrinky. A tá je urobená v rovnakej farebnej kombinácii. Presnejšie celé šasi je pokryté matnou čiernou, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a na ňom sú rôzne akcenty zelenej farby symbolizujúcej Razer, či logá tejto firmy.

NZXT H440 Special Edition 02 NZXT H440 Special Edition 03

Prvou vecou, ktorá udrie do očí pri pohľade na skrinku samotnú, je zelené Razer logo na jej prednej strane. Inak je ale celkovo skrinka nenápadná vďaka jej čiernemu sfarbeniu. Celá predná strana je nepriehľadná a aj keď by si niekto mohol pomyslieť, že ide o dvierka k 5,25“ jednotkám, na tie tu žiadne umiestnenie nie je. Aj napriek tomu je ale možné túto stranu odcvaknúť a mať tak pohľad na tri vstavané FNv2 120 mm ventilátory, cez ktoré ide filter. Na vnútornej strane samotného krytu je aj pena na tlmenie zvuku a kábel na poháňanie podsvietenia Razer loga.

NZXT H440 Special Edition 04 NZXT H440 Special Edition 05

Priehľadný panel na ľavej strane síce nepokrýva celú bočnicu, avšak na ukážku komponentov vnútri by stačiť mal. Jedna jeho časť bližšia k prednej strane je totiž nepriehľadná, aby nebolo nutné sa pozerať na pozície pre pevné disky. Vrchná časť je pokrytá dierkami, aby dokázala odviesť vzduch z vrchných ventilátorov. Po boku ale žiadne dierky nie sú. Pohľad do skrinky bez komponentov cez priehľadný panel je podľa nás trošičku nevýrazný, keďže sklo je tmavšie.

NZXT H440 Special Edition 06 NZXT H440 Special Edition 07

Zadná strana vyzerá celkom obyčajne, avšak otvor pre zdroj je zakrytý krytkou. Nad ňou je sedem PCI rozširovacích slotov a dve dierky pre vodné chladenie. Pri dierke na vstupy a výstupy základnej dosky je umiestnený štvrtý, tentokrát 140 mm FNv2 ventilátor a takisto aj tlačidlo na ovládanie integrovaného podsvietenia. Na úplnom vrchu sú potom ďalšie dierky pre hornú ventiláciu. Pravá strana je úplne prázdna, avšak na jej prednej časti sú dierky ventilácie prednej strany. Takisto tu chýba ventilácia vrchu, keďže táto hrana je zaoblená. Odstránenie tohto bočného panelu je jednoduché, a po pohľade naň vidíme, že je pokrytý penou na izoláciu vzduchu.

NZXT H440 Special Edition 08 NZXT H440 Special Edition 09

Na spodnej strane sú štyri protišmykové nožičky, filter na prívod vzduchu zdroja, osem dierok na namontovanie 3,5“ alebo 2,5“ disku ku spodnej časti skrinky, štyri miesta na umiestnenie sťahovacích pások a tri biele LED pásiky, ktoré sú po zapojení zelené a vytvárajú zaujímavé Razer podsvietenie. Spodný filter je možné odstrániť zo zadnej strany, čo chválime, pretože nie je potrebné dvíhať skrinku. Takisto ako predná strana, aj vrchná neobsahuje žiadne viditeľné dierky. Sú na nej ale tlačidlá napájania a resetu, takisto ako aj dva 3,5 mm jacky, dva USB 3.0 a dva USB 2.0 porty. Keďže ale ide o Razer skrinku, porty SuperSpeed USB 3.0 nie sú modré, ako zvyčajne, ale zelené.

NZXT H440 Special Edition 10

Panel na vrchnej strane je možné odstrániť, ale treba na to dosť veľkú silu. Pod ním je ďalšia pena na izoláciu zvuku a miesto na tri 120 mm alebo dva 140 mm ventilátory. A kto by chcel, môže sem namontovať vodné chladenie, či už 280 mm alebo až 360 mm široké. Poďme sa ale pozrieť na to, čo nájdeme vo vnútri. Odstránenie priehľadnej bočnice je jednoduché a po tom, čo sme to urobili, môžeme vidieť skrinku v jej plnej kráse. Farba je takisto matná čierna, ktorá perfektne ladí s vonkajškom.

NZXT H440 Special Edition 11

V mieste na základnú dosku je veľa dierok na umiestnenie kabeláže. Dve veľké a jedna malá dierka navrchu nie sú nijak chránené, avšak tri veľké vertikálne dierky sú chránené gumou. Na spodnej strane sú aj dve ďalšie nechránené dierky, ktoré budú ale dostupné len pri použití mATX alebo Micro-ATX základnej dosky. Najväčšia diera v mieste na základnú dosku je určená na prístup ku chladiču procesora na zadnej strane dosky. Tá je veľmi veľká a má divný štvoruholníkový tvar. Posledným detailom sú tri vertikálne dierky na umiestnenie kabeláže, ktoré sú v uhle, ktorý robí manažment káblov jednoduchým.

NZXT H440 Special Edition 12

Nižšie sa nachádza zakryté miesto pre zdroj, ktoré výrobca použil aj na dve miesta pre 2,5“ disky. V normálnej H440 je na kryte miesta pre zdroj logo NZXT, to bolo ale v tomto prípade nahradené logom Razeru. A aj na tomto kryte sú tri dierky na kabeláž. Dva viac vzadu sú vhodné na napájanie a dáta pre 2,5“ disky, zatiaľ čo tretí by sa dal použiť na PCI-E napájacie káble. Zvnútra je možné vidieť aj sedem krytiek rozširovacích slotov, ktoré sú pripevnené pomocou skrutiek.

NZXT H440 Special Edition 13 NZXT H440 Special Edition 14

Po odstránení pravého panelu sa nám naskytá pohľad na zadnú stranu miesta na základnú dosku. Keďže je medzi priehradkami na 3,5“ disky veľa miesta, je ich len 5, pričom šiesta je na spodku.  Nakoľko väčšina ľudí nebude potrebovať až šesť diskov, považujeme to za plytvanie miestom. Keby boli disky bližšie pri sebe, vnútri by zostalo viac miesta napríklad na vlastnoručne poskladané vodné chladenie. Na tejto strane skrinky je 21 umiestnení sťahovacích pások pre tých, ktorí budú chcieť čistú kabeláž. So skrinkou ich však NZXT dodáva iba 20, to by ale väčšine malo stačiť.

NZXT H440 Special Edition 15

Pod výrezom na chladič procesora je rozbočka na desať ventilátorov. Nejde o PWM rozbočku, čo by bolo najlepšie, keďže by bolo možné regulovať otáčky ventilátorov, ale aspoň je pripájanie ventilátorov na jedno miesto veľmi jednoduché. Na vrchnej časti tohto zadného panelu je ovládač LED sveta, ktorý je dobre označený, vďaka čomu je ľahké zistiť, čo je pripojené akým spôsobom. Vnútri je päť oceľových šuplíkov na 3,5“ disky, je do nich ale možné vložiť aj 2,5“ disky. Na tie sú ale určené aj dva samostatné šuplíky.  Tie držia posuvné zámky, zatiaľ čo samotný disk je držaný skrutkami.

NZXT H440 Special Edition 16

PC skrinku NZXT H440 Special Edition celkovo hodnotíme veľmi pozitívne. Ponúka prívetivý a nenápadný dizajn, peknú čierno-zelenú kombináciu, mnoho miesta pre ventilátory a dosť veľké množstvo peny tlmiacej zvuk. Samozrejme, nevýhody tu sú, ako absencia miest pre 5,25“ jednotky, či absencia regulácie otáčok ventilátorov, ale aj napriek tomu túto skrinku musíme pochváliť. Za logo Razer je ale potrebné si čo-to priplatiť. Cena sa totiž pohybuje okolo 140 eur.Parametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: ATX, microATX, mini-ITX
Rozmery (v/š/h): 510×220×475,3 mm
Hmotnosť: 9750 gramov
Farba: čierna
Externé šachty: žiadne
Interné šachty: 6× 3,5“, 2× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 7
Ventilátory vpredu: 3× 120 mm (podpora pre 3× 120 / 2× 140 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 140 mm (podpora pre 1× 120/140 mm)
Ventilátory navrchu: žiadne (podpora pre 3× 120 / 2× 140 mm)
Tlmenie zvuku: pena na tlmenie zvuku vpredu, hore a vpravo

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchý a pomerne kvalitný dizajn
+ Zelené LED podsvietenie a akcenty
+ Priehľadná bočnica
+ Veľké množstvo miesta
+ Dobré tlmenie zvuku

Mínusy
– Absencia externých šácht
– Absencia regulácie otáčok ventilátorov

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu NZXT H440 Special Edition poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: NZXT

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno