Domov Novinky Projekt Ara: Revolúcia sa zatiaľ nekoná

Projekt Ara: Revolúcia sa zatiaľ nekoná

Zdielať

Veľa používateľov už vie o projekte Ara. Modulárny smartfón alebo mobil – skladačka. Projekt bol rozbehnutý najprv ako projekt nadšenca, ktorý to celé vymyslel. Potom to pred tromi rokmi prevzala Motorola, aby to skončilo kúpou od gigantu Google. Smartfón Ara si Google vytvára sám, pretože napríklad Nexus mu vyrábajú iné spoločnosti (HTC, LG).

Projekt Ara 01

Predstavte si smartfón, alebo skôr kostru smartfónu, kde si môžte meniť čokoľvek. Používateľom, ktorým sa zdá zariadenie pomalé, vymení modul s procesorom alebo operačnou pamäťou. Ak chce lepší displej alebo pôvodný padol na zem a poškodil sa, jednoducho ho vymení. Fotoparát? Skener? Batéria? Rôzne zdravotné senzory? Žiadny problém.

Predstava bola pekná, ale realizácia ťažšia. Google neustále odkladal predstavenie výrobku. Na svetlo sveta sa dostali problémy s vŕzganím jednotlivých komponentov. A to je vážny problém, lebo dnešný smartfón rozhodne nikto nechcete taký, aby sa v rukách hýbal. Akýkoľvek nepríjemný zvuk pôsobí negatívne. A teraz si predstavte, že by jednotlivé moduly mali isté mikropohyby. Pôvodný systém bol magnetický. Problém bol asi aj s kompatibilitou jednotlivých častí. Ľudia, čo skladajú počítače z rôznych komponentov, vedia, čo spolu jednoducho „nesedí“. Tak to zrejme bolo aj u smartfónu Ara, pretože v momentálnom vývoji je produkt, kde sa všetko nedá vymeniť.

Projekt Ara 02

Základná vec, ktorú očakávali používatelia, že sa bude dať vymeniť displej, procesor a operačná pamäť napokon však nebude možná. Tieto prvky budú pripojené ku základu alebo ku kostre. Na výmenu bude k dispozícii šesť slotov pre jednotlivé moduly. Extra batéria, pamäť, fotoaparát, rôzne senzory a pod. Teda hlavne rôzne doplnkové príslušenstvo. Pripevnenie už bude mechanické, dokonca odopnutie bude softvérové. Buď hlasovo alebo kliknutím na ikonu sa modul automaticky odpojí. Veľkosť uhlopriečky displeja by mala byť 5,3“.

Takže optimisti, ktorí čakali kompletnú skladačku, budú sklamaní. Keď sa im rozbije displej alebo budú chcieť lepší procesor, tak majú smolu. Na pultoch predajní by sa mal objaviť budúci rok, ale vzhľadom na mnohé odklady od Googlu, tento údaj nemusíme brať stopercentne. Developeri by mali dostať zariadenia k testovaniu už koncom tohto roka.

Zdroj: Forbes